c imrn I Duizenden buitenlanders vonden bij particulieren een onderdak tXoesje van Arnhem" werd 7 jaar Houten kruisen op Groesbeeks ereveld door zerken vervangen I Paasweekend bracht 100.000 I' f bezoekers naar de Keukenhof I Litauer, uit Siberië ontvlucht, vroeg in ons land politiek asyl DINSDAG 20 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Grootste touristen-invasie in de geschiedenis Door een tulpenloze Bollenstreek trokken allen naar de Keukenhof IJET is nog maar twee jaren geleden, dat tijdens het toen zonnige 4 Paas-weekend honderden touristen in hun auto's moesten overnachten, omdat alle hotels tot ver in Gelderland propvol waren en niemand wist, waar men deze bezoekers onder kon brengen. Dat Paas-weekend is echter een les geweest en alhoewel Nederland het afgelopen weekend de grootste toeristen-invasie kreeg, die het ooit gekend heeft, fc er geen een bezoeker geweest, die niet op een bed geslapen heeft. Het V.V.V. heeft in twee jaren tijds een informatiedienst in het leven ge roepen, die bij onverwachte drukte, onmiddellijk poogt particulieren in te schakelen en de doeltreffendheid van dit systeem is bewezen. Alhoewel het weer nu niet direct zijn volle medewerking gaf, alhoewel de gure windvlagen de tulpen gesloten had gehouden en een hagelbuitje zo nu en dan herinneringen aan de wintersport wakker riep, zijn duizenden en dui zenden buitenlanders men maakt een voorlopige schating tussen de 2 en 300.000 naar Nederland getrokken onder wie vooral veel Duitsers en leden van de bezettende machten in Duitsland. Het Franse bezoek was niet ver boven het normale en ook de Belgen schijnen liever nog een paar weken te wachten, zodat zij dan de bollen op de velden zullen kunnen bewonderen. de bezettende macht in Duitsland, Amerikanen dus. Ook zag men echter opmerkelijk veel Fransen, afkomstig uit de noordelijke departementen van Frankrijk, Engelsen, Denen, Bel gen en Zwitsers. Veel Belgen hebben kennelijk hun bezoek aan de Bollen streek nog wat uitgesteld. De groot ste massa's Belgische toeristen wor den op 24 April en 1 Mei verwacht. Nederland bleef thuis Zover als de uiteraard vrij op pervlakkige waarnemingen gaan, zijn de Nederlanders zelf over het algemeen thuis gebleven; de belang stelling voqr de badplaatsen was uiterst matig (alleen in de avond uren, want dan kwamen de bezoe kers van de grote steden hier onder dak zoeken). Een bed voor ieder. Geschat wordt dat het aantal over nachtingen door vreemdelingen van Vrijdag op Zaterdag, Zaterdag op Zondag en Zondag op Maandag in Amsterdam in totaal 30.000 is ge weest, in Den Haag 45.000. Amsterdam en Rotterdam hebben Zaterdagavond, Den Haag, Haarlem en Aalsmeer Zondagavond een op roep per radio gedaan om in het te kort aan logeerruimte te voorzien. Met goed gevolg, want een half uur na die oproepen was het aanbod al iets groter dan de vraag. Alle gasten zijn dus geholpen, al moesten de automobilisten wel eens buiten de grote steden worden .uitbesteed". Van Den Haag uit werden zij b.v. naar Noordwij k gesturd, van Amster dam uit naar de kop van Noord-Hol land. Gelderland. In en om de Gelderse hoofdstad is de drukte enorm geweest, groter zelfs dan ooit te voren. In Arnhem was vrij spoedig alle hotelaccomoda- tie bezet en voor het onderbrengen van vreemdelingen moest men zelfs logies zoeken tot in Apeldoorn, Eist en Dieren. Van het aantal bezoekers be stond zeker 80 tot 90 uit buiten landers, waarvan zeker de helft Duit sers, Opvallend groot was daarbij echter in tegenstelling tot de Bol lenstreek de toeneming van het Franse bezoek. Dit is zeker enige ke ren zo groot geweest dan verleden jaar om deze tijd. Het hoogtepunt in de de toeristen- stroom viel overigens op Eerste Paasdag te constateren. Dat bleek ook wel bij de grensdoorlaatpost Elten. Politie bleef de baas. Keukenhof te Lisse daarentegen ontving een veel groter bezoek, dan men had durven dromen. De par keerterreinen stonden afgestampt met personenauto's en ook veel autobus sen, waarmee groepsreizen werden gemaakt. De rijkspolitie had het on- Minder huiveringwekkend. Het enorme bezoek aan Keuken hof is niet bevreemdend, indien men bedenkt, dat op de bollenvelden be trekkelijk nog weinig te zien is. De vroege tulpen kleuren nog amper. De narcissen en hyacinthen bloeien wel iswaar in vele gevallen, maar het eigenlijke aspect van het tulpenland, de bonte lappendeken van felle kleu ren, ontbreekt toch nog. In het bos van Keukenhof daarentegen vinden de bloemen meer bescherming, zo dat er ook meer in bloei staat. Voor de bezoekers waren wind en regen minder huiveringwekkend in het park, dan op de vlakke velden en voorts blijkt de grote broeikas van de Keukenhof een geweldige attrac tie. Wel is' geconstateerd, dat de ge middelde duur van een bezoek aan Keukenhof vrijwat korter was dan normaal. ete*! overwint a' "detaaag. °P" mt,a9P miste"«kl.eid. maagxPU'- m „PLEIN 1954", NIEUW KATHOLIEK BLAD VOOR CONTACT MET BUITENKERKELIJKEN. Dezer dagen is te Den Haag de eerste aflevering verschenen van een nieuw blad voor buitenkerkelij ken. Deze krant, die verschijnt onder de titel „Plein 1954, (waar men elkaar ontmoet van Mens tot Mens") sluit aan op de actie, die sinds enige maanden door een groep jonge Ka tholieken in Den Haag, onder leiding van pater S. Jelsma M.S.C. van Huize „Una Sancta" wordt gevoerd om hen, die zich aan geen kerk gebonden ach ten, gelegenheid te geven'jn een vrij en ópen gesprek met Katholieken van gedachten te wisselen en „vrijblij vend" kerkdiensten mee te maken. De eerste oplage van „Plein 1954" bedraagt 20.000 exemplaren. 4000 exemplaren hiervan zijn verstuurd naar jonge non-paschanten. De reste rende 16.000 zijn verdeeld over een honderdtal colportrices en colpor teurs, die zullen trachten „Plein 1954" te verspreiden onder anders denkenden. Ook Katholieken kunnen zich abonneren, om daardoor dit apostolaat te steunen en op de hoog te te blijven van wat èr 'in dit aposto laat en onder buitenkerkelijken leeft. Te zijner tijd zal een gedeelte der Oplage bok openbaar Worden uitge reikt b.v. aan de uitgang van bios copen, zodat oök de „man in the street" gelegenheid krijgt van het blad kennis te nemen. Bouwsom voor paviljoen op f 70.000 na bij elkaar Het heeft „Loesje" van de Johan- na-stichting te Arnhem, die Zaterdag zeven jaar is geworden, niet aan be langstelling ontbroken. Uit het ge hele land kreeg ze deze dag vele hon derden briefkaarten met gelukwen sen toegezonden. Het grootste geschenk, dat zij op haar verjaardag mocht ontvangen, was een compleet poppenhuis (met winkel en al), vervaardigd door de heer J. Faas uit Haarlemmermeer. „Ik heb er honderden uren aan ge werkt", schreef hij er bij. Loesje was er heel erg mee in haar schik. Bo vendien ontving zij een prachtige wieg van het personeel en de patiën ten van de Alexander van der Leeuw kliniek te Amsterdam. Voor wat de bouw van het eerste dubbelpaviljoen van de Johanna Stichting betreft, waarmee men nog dit jaar hoopt te kunnen beginnen, ontbreekt thans nog ongeveer ƒ70.000.— van de ƒ250.000,—, die Het Canadese kerkhof te Groes- beek ondergaat de laatste tijd. veran deringen. Successievelijk worden al le kruisen op de gTaven der gesneu velde militairen vervangen door staande stenen zerken, zoals die ook op de Britse miUtaire begraafplaat- kruis vervangen door een steen. Het werk wordt verricht onder supervisie van de Imperial War Graves Commis sion. Men denkt er tegen het einde van dit jaar mee gereed te-zijn. De stenen worden ip Engeland vervaar digd. Het is tót nu tóe nog niet mo- >,~jn voorzin^vaTd'e Jupte Neen, de echte bollen-Pasen heeft men niet gehad. Het legioen-der-fiet sers had zich voor een deel kennelijk laten afschrikken door de ijzig-koude Noordooster en ook wat de automobielen betreft kan men niet spreken van een fantastische drukte. Dat wil zgegen: in de bollenstreek zelf. Want op het parkeerterrein van de Keukenhof parkeerde men de ene wagen na de andere; registreerde men o.m. achthonderd autobussen en tienduizend luxe wagens en vertelde de heer Zwetsloot ons gisteravond, dat men afgelopen drie dagen rond de 100.000 bezoekers langs de loketten had zien gaan! De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Op vrij wel ieder kruispunt ook de minder belangrijke stonden kleumende posten. In Sassenheim had men op het punt, waar de Parklaah de hoofdweg kruist, zelfs voortdurend een verkeersagent op een „schavotje" in actie en had men een soort vluchtheuvels van houten latjes gecreëerd. Tot verkeersopstoppin gen van enige betekenis kwam het nergens. Ook niet toen tussen v(jf en zes uur de karavaan weer huiswaarts trok. Opvallend groot was het aantal buitenlandse wagens en van de buiten landers was het contingent Duitsers wel bijzonder sterk. Ook zag men veel Belgische auto's en touringscars. De bloemverkopers, die met dit weer ook niet bepaald te benijden waren, maakten eerst aan het einde van de middag aardige zaken. Maar deze catagorie maakte stellig geen „gouden" dag. Maar misschien komt dit nog wel. Inbrekers bouwden tent om brandkast Licht en luchtig In de nacht van Donderdag op Vrij dag is in de coöperatieve zuivelfa briek „Juliana" te Haselt ingebro ken. Er wordt ruim 6200,vermist. De daders hebben zich door force ring van een raampje toegang tot de reparatiewerkplaats verschaft. Met het daar aanwezige autogenelasappa raat zijn zij via een kantoorruimte naar de directeurskamer gegaan waar met het lasapparaat een gat is verhoopt drukke verkeer in de bol- gesneden in de zijwand van de Men brandkast. lULst on de nlats waar zich lenstreek stevig in de hand. Men moest omleggingen, afsluitingen en éénrichting verkeer toepasen om de verkeersstromen glad te kunnen ver werken. Een doel: Keukenhof. Het feit, dat 4e bezoekers aan de bollenstreek slechts één doel hadden, de Keukenhof, werkte mee tot een vlotte afwikkeling van de autofiles. Opmerkelijk was daarbij, dat naar schatting van de rijkspolitie tenmin ste zeventig procent van de bezoe kers uit buitenlanders bestond. Het grootste contingent daarvan werd gevormd door Duitsers en leden van brandkast, juist op de plats waar zich het geld ibevond. De kantoorruimten werden tijdens het branden met ex tra tafels afgeschermd. De overgor dijnen van de andere kantoorruim ten werden als beschermende tent benut. De eveneens ontvreemde geld tas en geldbakken werden gisteren nabij Zwolle aan de kant van de Kamperweg teruggevonden. De wijze, waarop de inbraak is deelt zij mede, aanleiding tot de ver onderstelling met dezelfde daders te doen te hebben die de laatste tijd meer inbraken bij zuivelfabrieken in het land hebben gepleegd. Dienstplicht voor Leeuwarder meisjes In de parochie van Sint Jan de Do per (Huizum) te Leeuwarden heeft Katholiek Thuisfront „de algemene dienstplicht" ingevoerd voor alle meisjes van 16 tot 20 jaar. Deze help sters krijgen gedurende de. beide „dienstjaren" het Katholieke solda- tënweekblad „Salvo" en na het vol brengen van de „dienst" het ere- speldje van Thuisfront. van Canada en verder staan de naam, rang en het legernummer van de gesneuvelde in de steen gebeiteld. Vele stenen vermelden een spreuk. Thans is op nogeveer de helft van op een met knipperlichten beveiligde het aantal graven, t.w. op 11Ö0, het onbewaakte overweg tussen Velp en zoek aan de begraafplaatsen te toren gen. Dit jaar zijn er weer vier pel grimages met Nijmegen als centrum. Er worden echter pogingen gedaan ook de Canadese verwanten naar Ne derland te vervoeren, maar er zijn hiervoor nog vele moeilijkheden te overwinnen. HAASTIGE SPOED. Motorrijder verongelukt. Zaterdagmiddag tegen half een is Arnhem een motorrijder aangereden door een diesel-electrische sneltrein die uit de richting Zutphen kwam. De motorrijder uit Oosterbeek werd zwaar gewond; hij is tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleden. _CT_.- Het ongeluk is gebeurd doordat de gelijk geweest de Canadese familie- motorijder onmiddellijk achter een voor dag. 8.00 Nws. 9.30 voor leden in groepsverband de Neder-- - 1 0 A landse kerkhoven te laten bezpeken, een dergelijke gebouw kost. Geziy de belangstelling voor de „acS Loesje" van de NCRV zal de bou» som naar men aanneemt er wel kt men. Dire Hoc Zestig-jarige neomis te Rome Op Paaszondag was de intiem, klein kerk van St. Andreas te Re® geheel gevuld met Nederlanders, toe de zestigjarige neomist G. J. A. Bal ker S.J. uit Nijmegen des morgen om negen uur zijn eerste H. Mis o; droeg, geassisteerd door pater P. vi Gestel, assistent-generaal van de ciëteit van Jezus en door twee vt zijn zonen, beiden scholastieken vt dezelfde Sociëteit. Behalve een vijftigtal familieled: van de neomist, al zijn kinderen o één na, die wegens ziekte niet nat Rome kon komen, en verder zij broers en talrijke neven en nichte waren pok zeer vele leden van de Nf derlandse kolonie in Rome gekome om van deze uitzonderlijke eerste f Mis getuige te zijn. Een zeer ontroerend moment vn het, toen de grijze neomist aan zi> familieleden de H. Communie uil reikte. Na de H. Mis zongen 'alle spontaan het „Aan U, O Koning dt Eeuwen". Pater Bakker is priester gewydr Paaszaterdag in de basiliek d- Twaalf Apostelen, waar mgr. Tragi de H. Wijding toediende. Een petroleumventer uit Mm wenschans liep gisteren kennelijk; gedachten verzonkpn over een onbt waakte overweg tegen een langs rj dende trein en werd op slag gedoo! V H H wee met Sov thee jet-1 lóze hun loos het wel voo ker tall Aether klanken WOENSDAG. Televisieprogramma. progr. 22.0024.00 Verkil Gez. zingsuitslagën. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gra: 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woo: zoals dat bijvoorbeeld wel gebéurt met de Engelsen, die door de zorgen van het Nederlandse Oorlogsgravën- Comité in staat gesteld worden 'n be- SCHUILKELDERS IN AMSTERDAM In de hoofdstad heeft de dienst Bescherming Burgerbevolking plan nen ontworpen voor de bouw van 190 schuilkelders. Een deel van de schuil kelders zaL ondergronds komen, de andere geheel of gedeeltelijk boven gronds. De ondergrondse schuilkelders, on geveer 10 in totaal, zullen worden aangelegd in de binnenstad op druk ke verkeerspunten, waar een boven grondse schuilplaats eeh te hinderlijk obstakel zóu zijn. De meeste van deze ondergrondse schuilkelders zullen evenals de reeds toestaande schuil kelder onder het Gemeente Museum onder grote gebouwen worden aangelegd; een enkele zou onder de j itiC straatoppervlakte zijn geprojecteerd, IVlUZlRaie bijv. onder het parkeerterrein aan hef Spui. De plannen vóór de schuilkelders zijn door de B. B. inmiddels inge diend bij het departement van Bin nenlandse Zaken. uit de richting Arnhem komende yi"°üw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10,i trein de overweg overstak, ondanks LtPbi- W-fO Morgenwijdinga 11, het feit dat de knipperlichinstallatie rood bleef door de nadering van de trein uit Zutphen. IR. GROES OVERLEDEN. Na een auto-ongeval is in Den Haag overleden ir. L. O. Groes, ont werpers van het waterbeheersings- plan van het waterschap Het Vrije van Sluis. De overledene is opk be kend door zijn werk aan de Braak man-inpolderingen. MUSKUSRAT IN ZEELAND. Een landbouwer te Groene (Zee land) heeft in zijn land verschijnse len waargenomen, die er op wijzen, dat zich daar een muskusrat ophoudt. De plaratenziektenkundige dienst is hiervan in kennis gesteld. Tot voor kort waren slechts acht van deze die ren in Zeeland gevangen. Een 46-jarige boerenarbeid uit Litauen heeft zich Vrijdag bij het politie bureau Linnaeusstraat te Amsterdaim-Oost gemeld. Hij verzocht om politiek asyl en beweert, dat hij uit Siberië is ontvlucht. De man is ter beschikking gesteld van de vreemdelingendienst op het hoofdbureau waar hij coorlopig .u-s. vczal lojeren. De vreemdelingendienst zal het verhaal van de man, die zegt gepleegd?" 'geeft de politie, aldus via Luxemburg en België in ons land te zijn gekomen, controleren. Vermoe- Geen delijk zal de man toch moeten worden uitgewezen. Litauen werd op 17 Juni 1940 door de Sovjettroepen bezet, op 3 Augus tus als Litause socialistische Sovjet Republiek bij de Sovjet Unie ingelijfd, in 1941 door de Duitsers bezet en in het najaar van 1944 door de Russische troepen heroverd. werk-wekgroep sirene maar bijaard De enige bedrijfs-beiaard, die Ne derland rijk is, is op Paas-Zaterdag op plechtige wijze in gebruik geno men. De beiaard in een stalen draagtoren gehangen staat gemon teerd op het dak van een der hallen van Lips' scheepsschroevengieterij N.V. in Drunen. De klokkenspijs voor de 17 grote en de vele kleine klokken bestond uit gesmolten schroot. De beiaard zal in het vervolg de arbeiders naar het werk roepen: „Mijn stem zal steeds de arbeid prijzen, Die mij uit afval deed verrijzen". De bedrijfs-beiaard werd gezegend door deken L. Rooyackers van Dru nen, waarna de beiaardier Sjef van Balkom uit Den Bosch het Wilhelmus op de klokken speelde. Niet alleen vele genodigden, maar ook het voltallige fabriekspersoneel woonden deze plechtige ingebruik neming bij. Gram. 12.00 Bas-bariton en piac 12.30 Land- en tuinb.meded. 12; Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13: Nws. 13.15 „Met Pit op pad". 13: Marinietskapel. 14.00 Gram. 15. Kamermuz. 15.35 Gram. 15.40 V paal ensemble. 16.00 voor de jeuf 17.20 Gram. 1.30 Orgespel 18.00 „E gped woord voor een goede zaal caus. 18.05 Gram. 18.15 „Spectru van het Chr. Organisatie- en vere: gingsleven", caus. 18.30 R.V.U.: pr dr. W. H. C Tenhaeff: „Versch. ningen". 19.00 Nws. en weerber. 191 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buite: overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrai 20.20 Verkieizngsuitsl. 21.00 „V; jaar Nato", klankto. 21.20 Metropc Ork. 21.45 Verkiezingsuitsl. 22! Lichte muz. 22 35 Gram. 22.45 Avont overdenking. 23.00 Nws. en S.0.S ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VAR! 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.1? Gym.' 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.' Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gyr v. d. huisvr. 9.10 Gram. VPRO: 101 voor de jeugd. VARA: 10.20 voort vrouw. 11.00 F.V.U.: mevr. T. Kiré heinerGalatius Jensen: „Mens gemeenschap in de na-oorlogse Dee: se litteratuur. 11.30 Gram. 12) Land- en tuinb.meded. 12.33 V. platteland. 12.38 Hammondorgi 12.45 Gram. 15.20 voor de jeugd. 161 v. d. zieken. 16.30 Utreohts Stedelij Ork., koor en sol. 17.23 Dansms 17.50 Regeringsuitz.: C. Bellor „Rijksdelen Overzee: Varkensfeesie in Centraal Nieuw-Guinea". 18) Nws. en comm. 18.20 Het Jood' Paasfeest. 18.40 Gevar. muz. 19.00' d. kinderen. 19.05 Verkiezingsuil! 19.10 Orgelspeö. 19.25 Verkiezing* uitsl. VPRO: 19.30 voor de jeugl VARA: 20.00 Nws. 20.05 Verkiezing uitsl. en gram. (Intermezzo: Rep 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nv in Esperanto. 23.2024.00 Verk:< zingsuisl. en gram. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 53) „Je hebt er lang genoeg kennis van gedragen," zei hij, „maar de we tenschap onder je gehouden, om van je smerige chantage-praktijken pro fijt te trekken. Ga je gang, als ik strafbaar ben, dan ben jij het niet minder. En nu de Manor af! Waag het niet, ooit weer een voet op mijn gebied te zetten! Ik schiet je zonder waarschuwing neer!" Wederom kwam het stomme ge luk Woodford Chrichton te hulp. Er brak een kwaadaardige griep in Dur ham uit; eerst overleed Alice Falk- ner aan de ziekte, veertien dagen later Robera. Hier, mr. Cullingwood, begin ik pas actief aan de zaak deel te nemen. Ik zat er bij Woodford Chrichton onder;- ik had op een stuk of wat paardenrennen gewed, in de hoop, er financieel beter van te worden, en ik was er integendeel diep door in de put geraakt. Hij hielp me er uit en kreeg zo macht over me. Bovendien had ik bij sir Malcolm gedaan gekregen, omdat ik een grove belediging niet zonder meer had laten passeren. Chrichton 'bood me toen een baantje op zijn makelaarskantoor aan. Het lag er dik op, dat het een gezocht baantje was; dat hij het alleen deed om op de een of andere manier gebruik van me te maken. Na de dood van Alice Falkner kwam de aap uit de mouw. Chrichton zei me, dat hij me ont slaan en het geleende geld terug vorderen moest, tenzij ik er voor te vinden was, op korte termijn naar Londen te verhuizen en er de ver zorging van een klein meisje op me te nemen. In dat geval zou ik een gemakkelijk leventje en altijd geld in overvloed hebben. Mr. Culling wood, ik wil geen verzachtende om standigheden aanvoeren, dat ik op Chrichton's voorstel inging. Ik wil u alleen vragen, te beproeven, mij te begrijpen. Indien ik weigerde, zou ik weer op de keien staan, zonder een penny en dik in de sohuld. Ik miste de moed, opnieuw een periode van werkloosheid tegemoet te gaan de hemel mocht weten voor hoe lang, ditmaal. Chrichton's dochtertje Sybil was bijna even oud als Roberta Falkner; de twee scheelden nog geen maand. Wat u ongelooflijk zal voorkomen, gebeurde. Chrichton, die zich onder geen beding het vermogen van sir Malcolm Beveridge wilde laten ont gaan, gaf niet de dood van Roberta Falkner aan, maar die van zijn eigen dochtertje. Van dat ogenblik af be staat mystificatie: de Roberta Falk ner, die in werkelijkheid Sybil Chrichton is. Hij ging prat op dat bedrog, noemde het de beste zet, die hij in zijn leven gedaan had. Waar om ook niet? Chrichton bezat geen hart. Zijn vrouw heeft hij welbe wust dood getreiterd. Van haar ge boorte af haatte hij de kleine Sybil; het kind werd door een oude dienst bode zo goed en zo kwaad het ging, verzorgd. Zelf wilde hij het niet zien. Het staat bij me vast, dat Woodford Chrichton al lang zijn plannen ten opzichte van Alice Falkner en haar kind gemaakt moet hebben. Wellicht was hij een moordenaar geworden, als beiden niet aan de griep overle den waren. Toen Alice haar einde voelde naderen, zorgde Chrichton er voor, dat zij maatregelen trof met betrekking tot haar kind; ik werd tot Roberta's voogd benoemd. Alles heeft hij behoorlijk laten beschrij ven. Chrichton is een misdadiger, die niets aan het toeval overlaat en het liep hem zeldzaam mee. Meer dan eens heeft hij er tegen mij op ge snoefd, dat het vermogen van sir. Malcolm Beveridge hem nu onder geen voorwaarde nog ontgaan kon. Zijn broeder in het kwaad, Oakton, krijgt natuurlijk ook zijp portie van de buit. Eric Carline hebben zij eerst later in het complot betrokken. Aan vankelijk begreep ik niet, om welke reden. Vrij spoedig werd mij even wel him bedoeling duidelijk; hij was uitgekozen om de pseudo Roberta Falkner te trouwen en voor het trio haar vermogen in de wacht te sle pen. Als dat gebeurd zou zijn, zouden zij wel de middelen vinden, om haar uit de weg te ruimen. Ondanks haar gebreken nood lottige erfenis van een gewetenloos vader houd ik zielsveel van het meisje, dat als Roberta Falkner in mijn leven kwam en voor mij altijd Roberta Falkner .blijven zal. Ik heb een afschuw van de naam Chrichton. Nu het gevaar met de dag acuter voor haar wordt, wend ik mij 'tot u, mr. Cullingwood. Help haar! In haar vader, advocaat Oakton en Eric Car line heeft zy drie meedogenloze vijanden, want zij kunnen aan geen penny van sir Malcolm's vermogen raken, zonder haar medewerking. Zij zullen Roberta er toe dwingen. En in dat geval brengt zij zich zelf in conflict met de strafrechter, omdat hét haar geld niet is, waarover zij beschikken zou en ook reeds sedert hasr meerderjarigheid beschikt heeft. Ik heb haar de waarheid niet dur ven onthullen. Ik smeek u, mr. Cul lingwood, van de wetenschap, dat de Roberta Falkner die u- kent, in wer kelijk Sybil Chrichton is, niet een dusdanig gebruik te maken, dat het meisje er door in ernstige moeilijk heden komt. Spaar haar! Ik vraag niets voor mezelf; ik ben bereid, de straf te dragen, die ik dubbel en dwars verdiend heb. Ik vraag het u, ik smeek het u alleen ter wille van haar. Moge ik niet tevergeefs dit beroep op u hebben gedaan! BENJAMIN RAFFILL Het bleef geruime tijd stil, nadat Cullingwood de voorlezing van de ■brief beëindigd had. De kleine wek- kerklok op de opstand van Marga ret's bureautje scheen hem nog nim mer zo luid getikt1 te hebben. Een voorbijganger, door een glaasje bo ven zyn taks in een fidele stemming gebracht, floot abominabel vals een van de jongste schlagers. Eindelijk verbrak Keith het stil zwijgen. „Wel verdorie! Dus zó zit de vork in de steel! Ik had al gauw het idee, dat we in veel dieper wak terecht zouden komen, dan we aa: vankelijk dachten, maar zó diep h* ik uit mij zelf toch nooit gepeil- De bevrijding van de zogenaaro: Roberta Falkner uit Raffill's hu I was niet meer dan een onbeduidtf- voorspel. Er moest méér achter ti ten, véél meer. Dat twee zulke pt' fecte gentlemen als Carline en Oal ton naar het zelfde meisje hengele: heeft me genoeg te denken gegeve: Maar alle donders, waarom heel Benjamin Raffill niet al zijn moe' bjjeen geraapt en het meisje tiji ingelicht? Waarom stort hij zijn ha-' speciaal aan mij uit?" i Margaret glimlachte. „Omdat jij benadeelde bent. Het is jouw gel'- waar Sybil Chrichton mooi weer va speelt. Dan heeft Raffill een tweec reden. Hij zag jou die bewuste avoB op Ranelagh Road aan het weri Weet dus, wat een potig heerscfó J jij bent. Zelf kan hij tegen t schoeljes niet op; ze blazen hem oc ver. Wat niet wegneemt, dat hij n* hen in het zelfde schuitje vaart." (Wordt vervolg

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8