„Ik zal opgaan tot Gods Altaar Eerste plechtige H. Mis van pater S. Plouvier O F.M. F Oht la-la! De autobotsing nabij Oegstgeest GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT IEIDE« Pater Kiewe, droeg eerste plechtige H. Mis op Algemene vergadering van R.K. Onderwijzers in het bisdom Haarlem Communie-geschenken HUIBERS DINSDAG 20 APRIL 1954 DP. LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Twee neomisten in Leiden |N EEN KERKGEBOUW, dat nog geurde van de wierook van Paas zondag en waar de plechtstatige Paaskaars de sfeer van de Verrijze- nis opriep, deed op de tweede Paas- dag pater Silas Plouvier O.F.M., die op Zondag Laetare door Mgr. Lem- mens was gewijd, in de parochiekerk 7 van St. Petrus zijn eerste plechtige H. Mis. Het hoogaltaar straalde nog in de volle luister van het Hoogfeest van Pasen, toen de neomyst om half elf met het H. Offer begon, geassisteerd door pastoor Th. M. Beukers als pres byter assistens, dooi kapelaan Ph. Plouvier uit Rotterdam als diaken on prof. E. Block uit Brussel als sub diaken, terwijl kapelaan J. de Jong van de Petrus-parochie als ceremo- niarius fungeerde. Op het priester koor hadden bovendien plaats ge nomen pater drs de Goede O.F.M., father Ober, pastoor Th. Plaat, vroe ger kapelaan van de St. Petrusparo chie en de kapelaans C. Thomas cu P. v. Ingen. Uit Parijs bereikte ons hedenmor gen een telegram van de volgende, nogal zonderlinge, korte maar niet bijzonder veelzeggende inhoud: „Oh, la-la". Verder niets. Er volgde zelfs geen ondertekening. Nu kan men uit Parijs zeer veel zonderlinge dingen verwachten, maar I dit was toch wel allerzonderlingst. Temeer omdat de inhoud onvertaal baar is. Want wat betekent Oh, lala? Zeg het nu eens in het Hollands? On mogelijk. Wij kennen er geen woord Jvoor. Men kan zich hoogstens afvragen: wanneer zeggen de Fransen: Oh, la-la? Maar ook die vraag is moeilijk te beantwoorden. Wanneer een Pa li rijzenaar in het zonnetje op een terrasje zit en hy ziet een aardige Frangaise langs lopen, dan kan het gebeuren, dat hij binnensmonds mom- pelt: Oh, la-la. Wanneer een Parijse huisvrouw bij de slager komt en hoort, dat de biefstuk alweer duurder S is geworden, roept ze uit: Oh, la Wanneer de Parijse jeugd hoort dabde buurtkermis dit jaar niet minder dan 50 attracties zal tellen, is h'et com mentaar: Oh, la-la. Wanneer ergens in de stad een gat gegraven is op straat en een keurig Parijs' rente rs niertje, dat even het hondje uitlaat, er in kijkt, geeft hij uiting aan zijn ontzag voor de diepte met een sim- pel: Oh, la-la. Zo kunnen we doorgaan, nog dui- zend andere voorbeelden. Maar wat zeggen zij U? Niets. Oh, la-la, een - mysterieuze uitroep, geachte lezers, yjr die ons voor duizend vragen stelt. Gelukkig is ons bij nadere infor matie aan de Franse ambassade ge bleken, dat dit mysterie binnen af zienbare tijd geen mysterie meer zal zijn en dat de ontknoping in Lei den zal plaats vinden. Dit laatste ver klaart althans iets van het geheim zinnige telegram. We hopen er spoe dig meer over te kunnen vertellen. De predicatie werd gehouden door pater Otho Tomaasse O.F.M., die uitgaande van het Paasfeest, van welks jubel aller hart nog vol is, zich afvroeg of ook het feest van een eer ste plechtige H. Mis vooral voor de neomyst niet hetzelfde is als een Paasfeest. In iedere neomyst kun nen wij iets beleven van het herrij- zenismysterie. Spr. meende het niet beter onder woorden te kunnen bren gen dan met de woorden van Zacha- rias, de vader van St. Jan de Doper, „Et tu, puer, profeta Altissimi voca- beris", ook gij, kind, zult een pro feet van de Allerhoogste genoemd worden. Leeft niet hetzelfde in de harten van de ouders van iedere neo myst? „Ook gij, mijn jongen, zult voortaan een profeet van de Aller hoogste genoemd worden". Iedere Christen is trouwens vervuld van de zelfde eerbiedige verbazing als er doorklinkt in Zacharias' woorden, om de mysteries, werken kan bij de ste, waar die uitverkiezing te dan ken zou zijn, dan ligt die verdien ste niet bij de neomyst, doch bij de ouders. Alle ouders zouden graag eens van God willen vernemen, of Hij tevreden is met hun gezin. De ouders van een neomyst horen die stem van God cn hebben in de uit verkiezing van hun zoon de verzeke ring van Gods tevredenheid. Ook de Kerk begroet iedere nieuwe priester met vreugde, omdat een nieuwe priester betekent, dat Christus op nieuw bereid is de mensen tegemoet te treden. Tenslotte verklaart spr. waarom een neomyst terugkeert tot zijn pa rochie om daar zijn eerste H. Mis op te dragen. Zo'n Mis spreekt een eigen taal en deze taal wordt alleen ver staan in deze omgeving. Er spreekt de bereidheid van de nieuwe pries ter uit om voortaan alleen Christus te doen leven in de harten der men sen. Dit moet ons ernstig stemmen, omdat wij weten hoe moeilijk het is geheel te leven uit een zuiver ideaal. Bidden wy daarom, dat God ook de kracht moge geven te voleinden wat zo edelmoedig is begonnen. Het zangkoor van de St. Petrus parochie voerde op een wijze, die in overeenstemming was met de faam, welke dit koor terecht bezit, de Mis- sa Eucharistica van Perosi voor mannen- en jongenskoor uit en bracht na de H. Mis het Tantum er go IV eveneens van Perosi en het Jubilate Deo van J. Casper Aiblin- ger ten gehore. Des middags was er tenhuize van de familie Plouvier een druk bezoch te redeptie, na afloop waarvan de R.K. Leidse Harmoniekapel een mu- welke God z'kale hulde kwam brengen, uitverkiezing Het slot van de feestelijke dag Burgerlijke Stand Antonius Johannes zn van J. Be- kooy en I. Jansen; Sijtske dr van J. I. v. d. Steen en S. Loonstra; Anne ke Cornelia Maria dr van P. W. J. v, d. Drift en M. C. P. v. Schie; Gep- ke Elisabeth dr van N. T. v. d. Meij en E. Sutterland. Gehuwd: A. C. Alban en E. S. Troost. Ondertrouwd: J. M. Knetsch cn J. A. v.Zoest; G. Immink en M. A. Pardon; C. A. Korevaar en J. J. v. Fruchten; S. H. Popperr.a en E. J. van den Bent; D. v. d. Mee en G. Bekooij; H. Rotmensen en M. Beek man; F. H. Hendriks en J. M. van Heel; P. van Leeuwen en W. Lancel L. J. Grenendijk en J. M. Bink; W. F. v. d. Kaay en E. J. v. Rijn; R, Stuart cn C. J. v. d. Meer; C. Hille- brand en S. J. de Wit; C. M. Jeus- ter en C. J. M. Faes; J. H. Vavier en J. Plu. Overleden: J. M. Langeveld, wed. van v. d .Werf 77 jr. M. Benning, huisvr. van Jacobs 65 jr; M. C. Pon, wed. van v. d. Wetering 83 van Leeuwen man 30 jr; n VERSLAG VAN EEN OOGGETUIGE De autobotsing; bij Oegstgeest van- j had vlam gevat. De inzittenden kre- uacht waarvan elders in dit blad mei- gen geen enkele kans om zich uit de ding wordt gemaaakt gebeurde recht wagen te bevryden. tegenover het Marine Electronisch I De vrachtwagen bevond zich op het bedrijf. De detachementscommandant verkeerde weggedeelte, van het Marine Wakers Corps de heer van Os, die vrijwel onmiddellijk na het ongeluk ter plaatse was ver telde ons enige bijzonderheden. Een steekvlam. Om vijf minuten voor half drie vannacht werd de beambte van het Marine Wakars Corps, Var» Klaveren die op het terrein van het Marine Electronisch Bedrijf wacht liep, opge schrikt door een hevige knal bijna onmiddellijk gevolgd door een steek vlam, die het gebouw van het Radar station en de rijksstraatweg fel ver lichtte. Hij rende naar de weg en L. I zag een ontzettend tafereel: een zwa- jr; re vrachtwagen was in volle vaart de tegen een volkswagen gereden. De Jong wed. van Bruin 75 jr; A. Stoti- I volksAvagen was onder de bumper ten wednr 75 jr. I van de vrachtwagen geschoven en van een jonge priester. Wanneer er vormde om 5 uur een plechtig Lof sprake kan zijn van enigs verdien-1 met dezelfde assistentie. Op de morgen van de eerste Paas-1 woordigd. De macht van Christus is dag droeg in de parochiekerk van de overgegaan op de priester. God heeft zich overgeleverd aan de mens en H. Leo nardus pater Ben Kiewe, S. d(J mens 6heeft zich hierdoor totaal M.M., zijn eerste plechtige H. Mis op. overgegeven aan de wil van God. Een prachtig versierd altaar, een stampvolle kerk en een jubelend koor waren het bewijs hoe de hele parochie van jong tot oud met deze gebeurtenis meeleefde. De neomist werd bij het opdragen van het H. Misoffer geassisteerd door pastoor dr. W. Schmidt, O.F.M., als presbyter- assistens, pater Chr. Knibbelaar, S. M.M., als diaken en pater M. A. Ober S.M.M., als subdiaken. Pater Chr. Knibbeler hield de feestpredikatie. Als uitgangspunt had spreker de aanhef van het Introïtus van de Paasmorgen: „Ik ber« verrezen, maar toch ben Ik bij u", gekozen. Juist vandaag, aldus pater Knibbe ler, is het ons meer dan ooit duide. lijk, dat Christus ons niet als wezen heeft achtergelaten. In duizenden priesters is Hij onder ons vertegen- Oiitvangst op het Leidse Stadhuis Hedenmorgen werd in het St. An- tonius Clubhuis de 58ste algemene vergadering van de Diocesane ver. van R.K. Onderwijzers in het bisdom Haarlem, van de St. Augustinusver., geopend. In de middaguren werden de afgevaardigden op het stadhuis ontvangen, waarbij de burgemeester van Leiden jhr. nir. F. H. van Kin schot het woord tot hen richtte. I Na een plechtige H. Mis in de Hartebrugkerk trokken de afgevaar digden gezamenlijk naar het Club huis, waar zij het ontbijt gebruikten. De voorzitter van St. Augustinus, afd. Leiden, de heer Neefjes, sprak ver volgens een kort welkomstwoord uit, waa.rna met het bondslied het officiële gedeelte van de vergadering aanving. De voorzitter van het Diocesane hoofdbestuur, de heer J. A. A. Pon- cin, heette alle afgevaardigden en in het bijzonder de bisschoppelijke L hoofdinspecteur, rector van Houten en de wethouder van Onderwijs, de ■4 heer van Schaik, van harte welkom. Hij memoreerde vervolgens de goede samenwerking met autoriteiten en organisaties. De materiële voordelen, 2 aldus spreker, die dit jaar bereikt zijn» mag men niet onderschatten, al is de vreugde door het lange wachten wel wat versomberd. Ook de gedeel- I telyke afschaffing van de classifocatie I stemt tot verheugenis. De verove- I ring van de barricades, welke de ge- hele afschaffing in de weg staan, zal fl echter nog veel tijd en moeite kos- 1 ten. Spreker vroeg de bijzondere 1 aandacht van de R.K. onderwijzers 1 voor de ouderscomité's, die op het I ogenblik nog niet de belangstelling J krijgen, die zij verdienen. Met de pro- j paganda voor de Katholieke scholen '1 13 het droevig gesteld. Ook hierin - zal op korte termijn verandering moe- ten komen. Waardering autoriteiten. I Hierna las de heer Poncin een I l,\ven V00r van Bisschop van I Haarlem, waarin inniger samenwer king werd gevraagd tussen priesters en leerkrachten. Nadat enige officiële punten zon der veel stof op te werpen onder de hamer waren doorgegaan, werd de vergadering onderbroken en maak ten de afgevaardigden een wandeling naar het stadhuis, waar zij door het gemeentebestuur ontvangen werden. De burgemeester jhr. Van Kinschot richtte het woord tot hij. Hij wees op het enorm belang van onderwijzers en onderwijzeressen voor het bepa len van het gezicht van de wereld van morgen. Zij geven het kind de eerste karaktervorming en nemen een centrale plaats in de gedachtenwe- reld van het kind in. Het was het kind, aldus spreker, dat grote invloed had op de bekering van Augustinus. De onderwijzers zijn, zo besloot spreker, van eminent belang om de kinderen in de Christelijke leer op te voeden. De heer Poncin sprak hierna een dankwoord uit, waarin hij er op wees, dat de waardering van de zijde der autoriteiten voor St. Augustinus van de grootste waarde is. Vervolgens maakten de afgevaardigden een rondwandeling door het stadhuis. Ook in Leiden grote Paasdrukte Van de Paasdrukte heeft ook Lei den zijn deel gehad. Vrijdagavond waren alle Leidse hotels in totaal ongeveer 150 bedden reeds volge boekt. Het is echter niet nodig ge weest vreemdelingen bij particulie ren onder te brengen, hoewel de Leidse V.V.V. verschillende aanbie dingen kreeg van mensen, die even tueel een bed beschikbaar hadden. De politie is beide dagen in de weer geweest om het drukke verkeer door de stad te leiden, hetgeen zonder on gevallen is geschied. De café's en restaurant hebben uit stekende zaken gedaan. Het was er aanmerkelijk drukker dan verleden jaar met Pasen. Opvallend groot was ook hier het aantal vreemdelingen, vooral op eerste Paasdag. Men is in de Horeca-branche dan ook zeer te vreden en men hoopt, dat de politie a.s. Zaterdag by het bloemencorso op dezelfde wijze een stroom vreem delingen door de stad zal leiden. t Is geer; mensnwerk, wanneer pries ters de rimboe of de sloppen intrek ken. God eist "de priester totaal op. De schepper heeft opnieuw met deze neomist het grote avontuur aange durfd. De neomist wilde het hoogste in dit leven bereiken en heeft daar voor de grootste offers gebracht. Zijn ouders delen in de grote eer die hem te beurt is gevallen. Als men een reden zoekt, waarom God iemand tot dit hoge ambt roept, dan is het om wille van de ouders. Pater Knibbeler wenste tenslotte ook de parochianen geluk met de uit verkiezing van een van hen. Het zangkoor, onder leiding van E. van Niekerk, voerde op volkomen verantwoorde wijze de missa „Sanc- tissimae Trinitatus" van Cuypers uit. Na afloop werd rog het Hallelujah uit de Messias van G. Fr. Handel ten gehore gebracht. De heer P. van Remundt zorgde voor een juist aan gevoelde begeleiding. In het ouderlijk huis van pater Kiewe vond in de middaguren een zeer druk bezochte receptie plaats. Onder de vele aanwezigen merkten wij op: de overste van de Apostoli sche school aan de Haagscheschouw pater Chr. Polder, S.M.M., pater A. de Waard, S.M.M., het kerkbestuur van de St. Leonardos en verschillende andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Velen deden hun gelukwensen van uiermate nuttige geschenken, zoals een fiets, een schrijfmachine, elec- trisch èn niet-electrisch scheergerei, vergezeld gaan. Gevestigd in de week van 12 tot en met 17 April. L. Banning, militair, Morsstr. 62-64; S. A. C. Bekooy, ambt. Min. v. Mar., Merelstr. 26; F. N. M. Bie- rens, Terweepark 2: A. Bruin, me,d. analyste, Herensingel 32; A. W. C. Bij voet en tam., Hooigracht 15; G. Corne- lis, laborante, Margrietstr. 15; M. P. ten Broek—Dahlkamp, Lange Mare 66; A. J. Dieperink, verpleegster. De Sitterlaan 97; T. Dits, echtgen. v. v. d. Have. Haar lemmerstraat 71; J. A. Dudink en fam., radar-technicus, Temminckstr. 22; A. VisserDuinkcr, Groenv.stichting 3; W. J. G. van den Eerembeemt en fam., sla ger, Maredijk 137; D. van Egmond. slij per kettingfabr., Leeuwenhoekstr. 2; M. van der Giessen, De Sitterlaan 110; C. N. Griffioen, hulp in de huish.. Zoeter- woudsesingel 89; R. Groenen en fam., koopman in accu's. Nieuwe Rijn 106; E. J. van Houten en fam.. beroepsmilitair, Boerhaavelaan 16: E. R. F. de Jager, on derwijzeres, J. de Wittstr. 57; C. G. Ka mer, Oude Singel 18; H. Klaassen, mili tair. Morsstr. 62-64; G. J. Klein. Zee manlaan 26; G. van der Kleij, militair, Schachtenhof 13; G. Kok, verpleegster, Thorbeckestr. 31; H. Kraaij. volontair BPM, Hooigracht 94; J. de Lange. Rood- borststraat 49; J. M. E. Masurel. adj. commies R. Bel., Kam. Onneslaan 41; M. A. van der Meer, echtgen. v. v. d. Meij- den, Brederostr. 4; W. F. Meijer, elec- tricien, H. de Vriesstr. 61; M. de Negro, serg. Ie kl.. Morsstr. 62-64; L. N. Nieu- wenhuizen, Herengracht 78a; J. A. Noor- dijk, arts, Rijnsb.weg 10; K. Otten en fam., tulnbouwarb., Clarasteeg 26; C. S. Loendersloot—Overduln en fam.. onder wijzeres, Hogewoerd 150a; J. A. Peek, pannenperser, Lage Rijndijk 31a; J. L. Peters, boekhouder. Plantage 4; H. H. Pothoven, coupeur, Rijnsb.weg 141; C. A. Renger. Van 't Hoffstr. 32a; C. Robbers, goudsmid. Ger. Doustr. 51; A van Rijs wijk, ber. militair, Morsstr. 62-64; P. Slinger en fam.. machinist, Hoflaan 165; J. M. van der Steen, verpleegster, Mare dijk 13a; B. M. A. J. Verhoeven,dienst bode, De Gijselaarstr. 1; H. J. W. Wes- selo, hoofd kleuterschool, Korevaarstr. 8a; L. Wittink, civ. ingenieur, Johan de Wittstraat 45. Vertrokken in de week van 12 tot en met 17 April. A. D. Aalfs en fam., Cosljnstr. 6, Onstwedde. Havenstr. 1; C. J. H. van Bergen, Noordeinde 50, Gen nep, Spoorstr. 90; J. Beij en fam.. Oude Rijn 13. Katwijk, Voorstr. 66; C. M. van Boekhoven, Rijnsb.weg 10, Kerkrade. Wolfsweg 38; H. E. Disseldorp. H. Rijn dijk 16, Woubrugge Kerkstr. 36; W. M. Giele, Noordeinde 50, Hilversum, Spoor straat 38; A. van den Heuvel en fam.. Calandstr. 41, 's Gravenhage, Joh. Gram- straat 33a; M. A T. v. Heijst, Noord einde 50. Heerlen. Honigmanstr. 92; J. G. Hoogland, Breestr. 47. 's Gravenhage, v. Boetzelaerlaan 58; M. H. Jansen, v. d. Waalsstr. 3, 's Gravenhage, Fr. Hendrik- laan 3; C. v. LeeuwenJanssen, Heren straat 113, Amsterdam, Burg. v. Tien- hovengracht 411; J. Janssen en fam.. Herenstr. 113, Amsterdam, Burg. van Tienhovengracht 411; W. T. Jeurissen, Stieltjesstr. 3, Bussum. Amersf.weg 73; M. Linthorst Homan, Nieuwsteeg 31. Gravenhage, v. d. Burchlaan 40; J. Mark, Os en Paardenlaan 28. Den Hel der, Buitenhaven 5; M. E. F. Martij n, Munnikenstr. 92. Oegstgeest. Endeg.str.- weg 5; J. C. H. CornelisseNagel en fam.. Volmolengracht 6, Indonesië: G. Nasveld, Waardstr. 41, 's Gravenhage, Newtonplein 10a; I. M. J. v. Nieulande. Haagweg 47, Gilze ca., Kerkstr. 20; W. van den Oord, Groenesteeg 10, Wasse naar, Schoolstr. 72; A. A. Oosterhof, Rijnsb.weg 10. Rijswijk ZH, Rembr.- kade 1: N. Optendrees. Utr. Veer 10a, Den Helder. Buitenhaven 5; L. Ouwer- kerk en fam.. De Wetstr. 15, Llsse, Broekweg 54; T. G. M. Schelllngs, Noord- einde 50, Losser, Oldenzaalsestr. 22; T. L. Schroote, Breestr. 12. Utrecht, Catha- rijnesingel 113; C. Stuivenberg. Nieuwe Rijn 83, Amsterdam. Rooseveltlaan 291; J. J. M. Timp. Cronesteinkade 2, Rotter dam. Schiekade 80; C. J. RoosVerheij v. Wijk, Burggravenlaan 11. Breda, Cimburgalaan 75; W. Walrecht, Mors- straat 62-64, Deventer, 2e Vetkampdw.- straat 19; M. A M. Wehkamp, Noord- einde 50, Hardenberg, Herenstr. R 213; J. M. v. Voorst VaderWieringa, aan boord, Duitsland; J. Wolmerstett, Utr. Jaagpad 109, Duitsland. Explosie voorkomen. Door fluitsignalen wist hy de aan dacht te trekken van de detache mentscommandant, die met nog twee beambten met brandblusapparaten te hulp snelden. Zij slaagden er in een vrouw naast de bestuurder gezeten uit de bran dende wagen te bevryden. Zy waa aan het hoofd zwaar gewond en over dekt met brandwonden. Zoals ge meld is deze vrouw in de loop van de nacsht in het Acad. Ziekenhuis overleden. De vrachtwagen bevatte een volle tank met gasoline. Het was de taak van de beambten van het M.W.C. om explosie van deze tank te voorko men. Door met de brandblusappara- ten een ring van koolruursneeuw rond de vrachtwagen te leggen werd een ontploffing voorkomen. Schuldvraag. De Officier van Justitie en de bur gemeester van Oegstgeest, als hoofd van de politie zijn ter plaatse. Het is gevaarlijk nog voor het on derzoek voltooid is een schuldige aan te wyzen. Zeker is dat de vrachtwagon met oplegger zich op het moment van de aanrijding op de verkeerde weghelft bevond. Chauffeur en bijrijder zaten in de cabine. De byryder zat achter het stuur. De chauffeur naast hem sliep. De wagen was geladen met groente op weg naar België. De twee chauffeurs lostten elkaar tij dens het rijden af. Van de politie zyn uiteraard over de schuldvraag nu nog geen verdere gegevens te krijgen. NAAR Haarlammsritr. 123, Lalden de speciaalzaak voor alle RELI6IEUSE ARTIKELEN (Advertentie) GOUDEN DOCTORAAT. Op 22 April a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, d?t mr. H. A. Helb, oud raadsheer bij de Hoge Raad der Ne derlanden, wonende te 's-Gravenhage, aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsweten schap. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. TeL 20015. Dinsdag 20 April. Nauwelijks was vanmorgen de dag begonnen ietwat onwennig nog na zo'n lang weekend of we werden telefonisch aan ons jasje getrokken met de vraag of er nog kaarten be schikbaar zijn voor de uitvoering, die de toneelgroep van de St. Vin- centius-vereniging a.s. Vrijdagavond om 8 uur in de Schouwburg geeft van het mooie Amerikaanse spel „De flu welen handschoen". Bij nadere infor matie bleek ons, dat er alleen nog kaarten voor de loge en de 2e rang verkrijgbaar zijn. Hedenavond kan men nog kaarten bestellen (ook tele fonisch, 21273) bij de heer Fisser, Boommarkt 12. Mbrgen worden de laatste kaarten verkocht aan de Schouwburg-kassa, van 10 tot 13 uur. Tevens gelegenheid tot plaatsbespre ken, waarvoor vanaf 9 uur volgnum mers worden uitgedeeld. De R.K. Gym.ver. „Groen Wit" deelt mede, dat de rhythmische groep morgenavond om 7 uur in de gym.- zaal Krauwelsteeg een extra les heeft. Gisteravond om 7 uur is op de Haarlemmertrekvaart de 13-jarige jongen E. van O., wonend in de Jan Li evensstraat, aangereden door een wielrijder. De jongen brak zijn lin ker onderbeen en werd door de E.H. D naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Zaterdag herdacht de heer H. Jagel de dag, dat hy vóór 40 jaar in dienst trad van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. de Koster en Co. Op verzoek van de jubilaris werd dit feit sober herdacht. Hij werd met zijn zuster door de directie ontvangen, waar de oudste directeur, de heer A. de Koster, hem met waarderende woorden gelukwenste en de gebrui kelijke enveloppe met inhoud aan bood. De heer J. F. Hamann bood hem namens het gehele personeel enige nuttige geschenken aan, waarna de directeur, de heer F. K. Tj. Beu- kema toe Water, een jubileumbord, benevens namens de Maatschappij van Nijverheid en Handel het diploma van deze Maatschappij met bijbeho rende gouden draagmedaille aan bood. De heer Jagel dankte hiervoor met enige woorden. Onder het genot van enige verversingen werden in deze intieme kring nog enige herinne ringen aan vroegere tijd opgehaald. Enkele leden van het Leidse Poli tie Muziekgezelschap hebben Zater dag deelgenomen aan een solistencon cours te Vlaardingen, dat was uitge schreven door het Vlaardingse Mu ziek lyceum. Er werden de volgende prijzen behaald: superieure afd. Ie pr. G. van Delft, 2e pr. R. F. S. Voer man en P. J. v. d. Akker; afd. uit muntendheid 2e pr. D. A. M. Ver- straefcen; 2e afd. 2e pr. W. Handgraaf; afd. Uitm. Duo 3e pr. G. van Delft en P. J. v. d. Akker; le afd. Duq le pr. D. A. M. Verstraeten en F. Akker man; le afd. kwartetten, 2e pr. de he ren R. F. S. Voerman, E. Beens, F. J. Teunissen en H. L. Voorn. STADKOK. WASSENAAR PLANNEN VOOR EEN VERENIGINGSGEBOUW. Deze dagen werd door de V.V.V. Wassenaar een vergadering belegd van vertegenwoordigers van een 25- tal plaatselijke verenigingen met het doel te komen tot het instellen van een werkcomité Verenigingsgebouw. Dr. A. L. A. van Unen zei in een in leidend woord, dat de V.V.V. deze kwestie heeft aangesneden op ver zoek van de Wassenaarse Gymnastiek en Athletiekvereniging W.I.K. en van de Wassenaarse Middenstands Cen trale. Uit de bespreking, die op de inleiding volgde, kwam al direct vast te staan, dat er in Wassenaar grote behoefte bestaat aan een gebouw met een grote zaal van ongeveer 500 zit plaatsen en met kleinere vergader lokaliteiten. De grote moeilijkheid zal echter zyn de kwestie van de finan ciering. Een gebouw, zoals men zich dat in de kringen van het vereni gingsleven voorstelt, zal zo ongeveer 500.000,gaan kosten. Er werd door enkele sprekers op gewezen, dat het verkeerd is zich blind te blyven staren op dit financieringsprobleem. De overtuiging werd uitgesproken, dat men met elkaar op den duur ze ker zal kunnen slagen. Besloten werd een werkcomité te benoemen, dat tot taak zal krijgen het maken van een plan, waarbij zo veel mogelijk reke ning zal worden gehouden met spe ciale wensen van het verenigingsle ven en het bestuderen van de moge lijkheid tot verwezenlijking van het plan. Tot leden van het comité wer den benoemd de heer J. G. Timmer man. namens het bestuur van de Mij. tot Nut van het Algemeen, mr. H. E. Waalkens, namens de V.V.V. Wassenaar, de heer M. Kraan, na mens de Wassenaarse Middenstands- Centrale en de heer A. Vaandrager, namens de Tuinbouwverenigingen, terwijl nog vertegenwoordigers zul len worden aangewezen voor de Fe deratie van Vrouwenverenigingen, het Wassenaars Sportcontact en na mens de muziek-, toneel- en zang vereniging. Paashazenspel in Nieuw Wassenaar. De Buurtvereniging Nieuw Wasse naar, die al meer blijk gegeven heeft van haar belangstelling voor oude folkloristische gebruiken, heeft Za terdagmiddag voor de kinderen uit de buurtschap weer een z.g. Paasha- zenspel georganiseerd. Een 75-tal kin deren nam deel aan dit spel, dat ge organiseerd werd op het landgoed „Wittenburg". Laatste Berichten KINDJE ONDER DIESELTRE1N. Het vijfjarig zoontje van het ge zin de Wit uit Harlingen is vanmor gen om 10 uur ongeveer een kilo meter buiten Harlingen nabij de ouderlyke woning onder de diesel- trein gekomen, die kort tevoren uit Harlingen was vertrokken. De trein bestuurder remde nog, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Het kindje werd op slag gedood. RITNSBURG KALF MET TWEE KOPPEN Bij de veehouder Andr. Zandber gen in de Kwakersteeg Is in de nacht van Zondag op Maandag een kalf met twee koppen geboren. Het beest, was uitwendig verder volko men normaal, maar bleek wel wat de ingewanden betreft „dubbel" te zijn. Het kalf bleek geen levensvat- j per stuk baarheid te hebben. ikist. Marktberichten LEIDEN, 20 April. Varkens. Aanvoer 200 vette varkens, Pry zen: zware 1.871.90, slagersvarkens 1.88—1.90, lichte 1.83—1.85 per kg. lenvd gewicht, zeugen geen notering. Handel stug. Bovendien 62 nuchtere kalveren van 3442 per stuk. per kg. levend gewicht 0.901.05. BODEGRAVEN, 20 April. Kaas. Aangevoerd 17 partijen, pryzen: 1ste soort 2.102.18 en 2e soort 2.00 2.09 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 20 April. Vee. Aanvoer 5696 stuks, waarvan: 875 vette koeien, 1587 (756) gebruiksvee, 60 vette kalveren, 115 (81) graskalve ren. 2168 nuchtere kalveren, 517 var kens, 130 biggen, 101 paarden, 6 veu lens, 68 schapen, 30 lammeren, en 39 geiten. Prijzen: vette koeien 2.80— 3.02, 2.62—2.82, f 2,32—2.60, en vette kalveren 2.40—2.50, 2.25—2.35, -.95—2.15 per kg. levend gewicht; graskalveren 450—350—240, nuch tere kalveren f 494438; varkens 190—188—186; biggen f 70—52—40: slachtpaarden 2.10, 2.05, 1.95 per kg. levend gewicht; schapen ƒ140 115100, lammeren 11010095; kalf- en melkkoeien 1125940780; varekoeien 775674600; vaarzen 870—700—575; pinken 885—485— 375 per stuk. Prijzen: vette koeien aanvoer tamelijk, handel levendig en aanvankelijk iets stijver in prijs, af loop wat minder, prima's boven no tering; vette ossen aanvoer even min der, handel stroef, ruim prijshoudend; graskalveren aanvoer aanmerkelijk korter, handel kalm, prijzen onver anderd; nuchtere kalveren, aanvoer kleiner, handel tamelijk, zware soor ten wat stijver in prijs; varkens aan voer minder dan vorige week Maan dag, handel vlot, prijzen onveranderd; biggen aanvoer iets korter, handel kalm, pryzen als vorige week; slacht paarden wat kleiner, handel redelijk, prijzen vooral niet lager; schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel stuk, pryzen iets lager; kalf- en melk koeien aanvoer als vorige week, han del stil, prijzen onveranderd; vare koeien aanvoer gewoon, handel stroef prijzen als vorige week; vaarzen aan voer minder, handel lui, pryzen on veranderd; t.b.c.-vry aanvoer klei ner, handel kalm en prijshoudend. TER AR, 19 April. Groente. Witlof I 73—74 cent, idem II 62—65 cent, idem steg 30 cent, spinazie 62— 73 cent, andijvie 70—76 cent, peulen 4.80 alles per kg., sla A 1619 cent. idem B 1316 cent, idem C 512 cent, bloemkool stek 11 scent, alles stoofsla 1.001.60 per

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3