KING PAR1ISE MODE IN NEDERLAND Jacques Fathbracht een droom van lijnen en kleuren op het kasteel „Oud Wassenaar" Haarmode-koning Antoine komt naar de Keukenhof en Leiden £ied aan deze tyd PAASEI ZATERDAG 17 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 3 Een sprookje bij kristal en kunstlicht In de waardige entourage van een oud kasteel met grote, schitterende aaien en plechtstatige, zwartgerokte bedienden, in het licht van ontelbare luchters en schijnwerpers, te midden van 't geroezemoes van vele stemmen, •glasgerinkel en zachte muziek, kwam het afgelopen weekend een droom tot leveneen sprookje werd werkelijkheid. in van de buste tot de heupen; er is zelfs gébruik gemaakt van baleinen, die zeer duidelijk de taille aftekenen, de rok valt sluik en reoht het lichaam gelijkt op een slanke Griek se zuil en bovenaan, bij de schou ders is dan het rijk bewerkte chapi- teau: een grote pelerine-kraag met franje of een soepele ruime draperie, die de hals vrijlaat. Er waren rechte tailleurs, met knoopsluitingen, die zich voortzetten tot aan de zoom van de rok; rechte doorgeknoopte jurkjes met een grote witte kraag en 3/4 mouwen die ruim aan een overhemdmanchet gezet wa ren; gebloemde japonnen met een draperie om de schouders, die van voren geknoopt was, en soms geac centueerd werd door een lint vlak onder de butse, eindigend in een grote strik; of stofslippen die op de schouders waren gestrikt. RUIME ROK. Het andere silhouet is milder, min der streng; het lijfje blijft ingeregen, maar de rok valt ruim en golvend. De naden verlopen schuin, soms zelfs waaiervormig en vaak is de ruimte naar achteren verwerkt door pinces die uit de zijnaad komen; het roept herinneringen op aan de queu de Pa ris, vooral ook door de stijve japons die eronder gedragen worden. 2 Een sprookje van lijnen en kleu- De ™lgden elkaar op in h-lren, van glanzende stoffen en soe- jr pele draperieën, een sprookje van élegance en distinctie, een sprookje van en voor de moderne vrouw, ge in j realiseerd door een groot tovenaar i Jacques Fath! Er is al zoveel over deze couturier geschreven; we wisten dat hij jong en charmant is, een gul gastheer, een beminnelijk echtgenoot en vader, en we wisten reeds dat hij een .groot kasteel bezit te Corbéville waar hij V. uitgelezen feesten organiseert en ii-lj een Molen aan de Cöte d'Azur waar hij voor rust met zijn familie ver- toeft, maar kenden wij hem als de 5) kunstenaar, de tovenaar? I Hij „Jeu „JEU DE PINCES" tovert met naden dit seizoen.' de Pinces", dat is het thema van zijn voorjaarscollectie 1954. Een spel met naden van de ochtend tot de avond. Wij zagen twee duidelijke silhouet ten in zijn collectie. De een is zeer simpel zeer strak van lijn en beslist; verticale naden rijgen het lichaam op de buste bij elkaar gehouden en de einden teruggeslagen in twee gro te lussen golvend tot aan de rok- zoom; de korte gedrapeerde bolero's, de 7/8 mantel met de hooggeplaat ste zakken afgewerkt met een strik, de wijde rose swagger van grove ot toman met de immense zakken opzij, de grote witte clochehoeden de klei ne dopjes met franje rondom; de bi zarre, hoog aan de hals liggende, rijk met brillanten getooide kettingen; de vis van strass, bengelend aan een fluwelen strik op de revers van een tailleur Een sprookje werd werkelijkheid. De kleren waar iedere vrouw van droomt waren hier gerealiseerd in de mooiste materialen, gedragen door de elegantste en beroemdste mannequins, in de meest ideale om geving, en geschapen door een groot tovenaar, een groot couturier. Jacques Fath. velerlei verscheidenheid afwisselend het ene of het andere silhouet vol gend veel imprimés van bloemen, veelkleurig op veredelde katoen en zuivere zijde, zachte pasteltinten op ijldunne chiffron en mousseline-de- soie. Ook bij hem is marine, al of niet met wit gecombineerd, favoriet; en dan het zachte rose van bloeiende kastanjes. Daarnaast bleu, geel en beige, en wit als fond voor de im primés. BIJPASSENDE MANTEL. De mantel veelal recht en nauw, heel jong en tenger van lijn maar welk een verrassing als de manne quin haar met een gracieus gebaar opende, en wij daaronder de bijpas sende japon gewaar werden, soms eveneens nauw en sluik en soms met een overdadige, uitwaaierende ruim te, en altijd de voering van het zelfde materiaal als de japon, welk een raf finement, welk een finesse! AVONDTOILETTEN. En dan volgden de avondjapon nen, nauw en slank van soepele mou- seline met losse, luchtige geknoopte draperieën en slippen, in tere kleu ren. Andere hadden onder het strak ke lijfje wijde ruisende rokken, met veel ruimte naar achteren en even slepend in prachtige satin-duchesse, fijne kant en tulle, in zacht geel, ro se, ivoire en licht grijs. Spel van nadenhet werd ook een spel van vondsten en verrassin gen! De pelerinekragen met franjes en grote zakken op de tailleurs van tweed, de grote stropdassen van or ganza en piqué op de marine en grij ze robes-manteaux, de meterslange shawls om de schouders gedrapeerd, De bekende en niet minder be roemde Parijse haarmode-koning, Antoine, wiens creaties voor de haute coiffure als toonaangevend worden beschouwd en die bovendien over vrijwel de ganse wereld in de V.S. alleen al 64 schoonheidsinsti tuten heeft, zal in de komende week een kort bezoek aan ons land bren gen. Antoine, die thans 70 jaar is, en voor de eerste maal een bezoek aan Nederland brengt, wordt a.s. Woens dagmiddag op Schiphol verwacht, om dan direct door te reizen naar „Keukenhof, waar hem de naar zijn naam genoemde „Tulipe Antoine" zal worden aangeboden. Deze tulp, welke door haar bijzondere schoon heid en grootte in vakkringen zeer hoog wordt gewaardeerd, is geheel wit van kleur. Zij is momenteel nog uiterst zeldzaam en gekweekt door de firma Guldemond Zn. te Lisse. Na deze plechtige naamgeving zal de heer Antoine doorreizen naar Den Haag. Vooraf zal hij echter eerst nog een kort bezoek brengen aan Leiden. 3ehalve, dat hier enkele beziens waardigheden ziullen worden be zocht de heer Antoine heeft te kennen gegeven, dat hij bijzondere belangstelling heeft voor de „koudste plek op aarde": het Kamerlingh Om- neslaboratorium zal deze groot meester der haarmode een tegel sig neren, welke daarna wordt aange bracht in de salon van één zijner Leidse collega's. Terwijl de Donderdag wordt vrij gehouden voor een bezoek aan de residentie, komt de heer Antoine voor de radio en televisie. Zondag middag zal hij in het Kurhaus te Scheveningen een demonstratie ge ven voor zijn Nederlandse collega's, terwijl aan de avond van die dag, eveneens in het Kurhaus, een grote mode- en coiffureshow wordt gehou den, tijdens welke show de heer An toine de laatst door hem gecreëerde haute coiffure zal brengen, zulks aangevuld met een demonstratie make up. De haute couture zal deze avond worden gebracht door het Pa rijse modehuis van Jacques Griffe, die voor deze gelegenheid met een aantal mannequins uit de Franse hoofdstad per vliegtuig overkomt. Maandag d.a.v. zal Antoine, wiens lijfspreuk nu reeds een halve eeuw luidt: „Er bestaan geen lelijke vrou wen", weer naar Frankrijk terug keren. HYPOTHEKEN «0 voor alle audere iskeo op het gebied vao on roerende goederen 8ouw-«nMakalaarsbsdri]1 v.d. Drift Oude Vest 29 Lelden Telet. 20613 (Advertentie). In de Paselijke dagen, boden van een nieuwe tijd, worden nu door alle kippen extra eieren geleid. Alle kippen zijn aan d'arbeid op het strooien kippenbed, heel de dag is 't kippenleghok door de kippet jee bezet. Alle kippen staan te wachten, trouw te wachten op hun beurt, want met Pasen worden d'eitje6 van de kippetjes aekeurd. Bovendien heeft Moeder kip ook tot de kippetjes gezegd, dat er door de grote orders extra, extra moet gelegd. En zij voegde daaraan toe nog: Voor het grote Paasfestijn mag je verse kippeneitje eens gerust wat gi-oter zijn. Daarom is het nu een drukte in het leghok van belang en de eierenprod actie voor de Paas is aan de gang. Heel de dag wordt er gekakeld menig eitje wordt geleid. 't kippendom is zenuwachtig, ieder wil zijn eitje kwijt. En geen enkel van die kipjes, die haar eitjes leggen gaan, heeft nog tijd voor een flirtation, met de mannenkip, Heer Haan. Nu liggen d'eitjes opgesierd in een heel lange rij. zij lokken by de bakker meer dan 't verse kippenei. Die étalages zijn zo mooi, een lust om naar te zien, de keuze is verbazend groot en billijk bovendien. De bakkers zijn zeer vindingryk, zij leveren het ei, maar bovendien, als men dat wenst, een hele kip erbij. Daar kan geen kip meer tegenop, de bakker is de baas en vader koopt zijn eitjes bij de bakker voor de Paas. Maaronbaatzuchtig is de kip zij legt niet voor gewin en gaat, al zijn de prijzen laag, toch maar het leghok in. Want de natuur is sterker dan de allerbeste leer er is geen kip meer, die nu zegt: „ik leg geen eitjes meer," Want morgen roept weer de natuur en is het eiertijd, dan zucht de Paaskip opgelucht: ziezo, die ben ik kwijt! TROUBADOUR. Een natuurlijk tegenwicht. In weer en wind moeten zij erop uit de ingenieur, de opzichter, de postbode, de melkboer. Maar wat hun werk ook mag zijn: KING hoon erbij! KING verdrijft de vermoeidheid, KING ver kwikt en verfrist. In KINC pepermunt werken de edelste gaven der natuur samen, om de mens een gezond tegen wicht te geven tegen de vermoeienis sen van zijn inspannende dagtaak. Met KING als partner valt het werk aan zienlijk lichter. PEPERMUNT het beste degel ijkte middel Ier opwekking en verkwikking Een 7-jarig meisjes uit Eemnes Wedprnm WfMflf-rrlprl liep gistermiddag al spelende m| »»cuctum WCJyctUtn achter een stilstaande wagen van- remmen A damse tram daan, werd gegrepen door een langs Twee lichtgewonden Grote consternatie heeft Vrijdag middag om kwart voor vier een tram- stel van lijn 13 vlak over de brug van Het Singel in de Raadhuisstraat te Amsterdam teweeg gebracht, door met flinke vaart en een harde klap tegen de achterste wagen van een tweedelige Haarlemse tram, die daar voor een rood stoplicht stond, op te botsen. Zowel het achterbalcon van de Haarlemse tram als het voorbalcon van de motorwagen van lijn 13 wer den zwaar beschadigd. Het glas van de beide wagens lag aan weerszijden over de gehele straat verspreid. Wonder boven wonder liepen slechts twee mensen lichte verwon dingen op: de bestuurder van lijn 13 en een naast hem staande passagier. Voor zover Vrijdagmiddag bekend, is de oorzaak van het ongeluk te vinden in het plotseling weigeren van de remmen van de motorwagen van lijn 13. Passagiers verklaarden, dat de bestuurder reeds 20 30 meter te voren probeerde te remmen, doch dat dit weinig effect sorteerde. Het tram. (Advertentie) VACANTIE KONINKLIJK GEZIN. De koninklijke familie geniet volop van de wintersport. De toestand van de sneeuw is uitstekend, al is de weersgesteldheid niet ideaal.. In de afgelopen nacht is een flink pak sneeuw gevallen. De koningin beoefent de skisport in de omgeving van het dorp. De prins en de prinsessen hebben giste ren een tocht gemaakt naar de Karlshuhehütte. Nog meer tochten staan op het pro gramma. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 62) Het troepje boeven speculeerde op de omstandigheid, dat sir Malcolm kort geleden Alice Falkner had leren kennen, een nichtje van Woodford Chrichton's vrouw, uit Durham, en dat beiden elkaar zo graag mochten lijden dat er, indien sir Malcolm vrij was geweest, zeker een verloving uit gevolgd zou zijn. Het was een brutale gok van Chrichton en zijn vriend Oakton, maar zij gingen van het standpunt git, dat het geluk met de stoutmoe- digen is, dat sir Malcolm Beveridge geestelijk een zwakkeling was; hij geloofde onvoorwaardelijk, wat hij wenste. Een ander zou zich met Mon te Carlo in verbinding gesteld en üe zaak persoonlijk onderzocht heb ben, voordat hij handelde. Sir Ma?- co m deed het niet. Hij gevoelde zich geiukkig, dat geen oude banden zijn hieuw ontwaakte genegenheid meer honden belemmeren. Vermoedelijk is hy ook wel geïmponeerd gewor den doon de hem toegezonden do cumenten, die er zeer gewichtig moeten hebben uitgezien. Volgens Chrichton en Oakton althans waren het meesterstukjes van vervalsing. Beveridge trouwde Alice Falkner in Gretna Green, hetgeen toen nog mogelijk was; hij wilde in Wheterell geen drukte en de onvermijdelijke praatjes hebben. U weet, dat zijn naam Malcolm McPherson was, vóór hij in het bezit van het baronetschap kwam. In zijn hart is hij altijd een schot gebleven; vandaar zijn vrek kigheid, als het op betalen aan kwam. Uit zijn huwelijk met Alice werd een dochtertje geboren, Ro berta. Woodford Chrichton zag toe en wachtte zijn tijd af. Hij kon het rustig doen, want hij wist, dat zijn I tijd komen zou, spoedig zelfs, j Toen Roberta bijna drie jaar oud was, reisde Chrichton weer naar Jean Forbess in Monte Carlo. Sir I Malcolm, zei.hij, had hem opnieuw gestuurd, om over de echtscheidings- kwestie te spreken, die indertijd niet definitief was afgehandeld. Haar echtgenoot liet haar verzoeken, hem zelf te willen schrijven hoe zij over de zaak dacht. Jean deed zulks. I Het was een ontzettende slag voor sir Malcolm, toen hij de brief ont ving en daarmee zwart op wit het. bewijs had. dat de vrouw, die hij dood waande, nog leefde. Vier jaar was hij nu met Alice Falkner ge trouwd en het waren zonder over drijving zijn gelukkigste jaren ge weest, al ondervond het personeel er 1 de terugslag niet van. Zijn eerste op welling was, de justitie er van in kennis te stellen, hoe misdadig men hem om de tuin had geleid. Wood ford Chrichton wist hem te overre den, daarvan af te zien en hield hem voor, dat hij er in geen geval zijn eigen er mee schoon kreeg, want bi- j gamie was bigamie. Op Chrichton's voorstel werd advocaat Oakton in de arm genomen; deze adviseerde Be veridge de zaak op haar beloop té laten. Het was in de gegeven om standigheden de verstandigste wegP Woodford Chrichton, een man zonder genade, begon nu zijn gewe tenloos spel. Alice Falkner ontving een anonieme brief, waarin haar niet alleen de ganse toedracht werd uit eengezet, doch bovendien geïnsi nueerd, dat sir Malcolm wel degelijk geweten had, geen vrij man te zijn, toer. hij haar trouwde en er daarom op gestaan had, dat het huwelijk in Gretna Green voltrokken zou wor den. Alice riep Beveridge ter ver antwoording. Hij bezwoer, dat hij volkomen te goeder trouw, was ge weest en trachtte haar met de stuk- ken te overtuigen. Zy aanvaardde geen dokumenten, die vervalst ble- ken te zyn. Hoe Beveridge ook pleit- i te en smeekte hy kon daarmee I het feit niet ongedaan maken, dat Jean Forbess nog leefde en zyn tweede touwelyk dus onwettig en on geldig was. Alice gevoelde de ver nedering, haar aangedaan, zó diep, I dat zy verklaarde, geen uur langer ;op de Manor te willen blijven. Zij 1 voegde de daad bij het woord en I nam Roberta mee. Ik overdryf niet, mr. Cullingwood ik heb de man I met dat hart van steen op de knieën I zien liggen; de tranen stroomden 1 hem over het gezicht, toen hy Alice j by de zoom van haar japon trachtte j terug te houden. Zy rukte zich los. Hy bood aan, haar ruime jaargeld te verdubbelen, als hij althans het kind by zich mocht houden. Alice bleef onvermurwbaar. Hij had niet het minste recht op Roberta, wierp zy hem voor de voeten. Het kind zou van nu af haar naam dragen, niet langer de zyne. Woodford Chrich- ton had al die tyd als een spin in i zyn web gezeten, loerend, loerend. Hij speelde de onbaatzuchtige bloedverwant en vriend, bood Alice, zolang zy wilde, onderdak aan, haai en het kind. Zij accepteerde, Was sir Malcolm vóór die tyd een hond voor zyn personeel geweest, nu 1 werd het nog veel erger. Hy tobde 1 ontzettend over het verlies van Alice I maar meer nog over dat van het 1 kind. En hy wist, dat hy nergens het recht aan ontlenen kon, de vrouw, die zyn vrouw niet was, tot terugkeer te dwingen. Daart>ij kwam, dat Woodford Chrichton, zodra Alice haar intrek by hem had genomen, het masker afwierp; hy begon zyn chantage op Beveridge. De geëiste bedragen waren telkens hoger. Het heette: betalen of ruchtbaarheid, met de gevangenis ln het verschiot. Sir Malcolm betaalde; wat zat er anders voor hem op? Hij twyfelde er niet aan, of do man, die hy jaren lang vertrouwd had, was de bewer ker van al zyn ellende. Chrichton beging tenslotte de fout, die byna alle afpersers begaan: hy spande de .boog te strak. Beveridge had aan- zienlyke bedragen op een bank in Sunderland uitstaan; Chrichton eiste dat het geld onder zyn beheer zou komen. Sir Malcolm weigerde vlak weg. Hy nam zijn tegoed op en stortte het op een bank te Londen. ten name van Roberta Falkner. Dit is het enige goede, dat Ik in Beve ridge heb kunnen ontdekken zijn liefde voor Alice en Roberta, voor de laatste 'bovenal. Het geld kwam onder beheer van Josuah Hulbert een Londens notaris. Honderd vijftig duizend pond. Eerst veel later ver trouwde sir Malcolm ook zijn kleine, kostbare verzameling historische preciosa aan mr .Hulbert toe; by haar meerderjarigheid zou Roberta er de beschikking over krygen, even als over het op haar vastgezette ka pitaal. Het was een geduchte streep door Chrichton's rekening, dat Beveridge zyn geld op een Londense bank ge stort en Jo9uah Hulber tot beheer der aangesteld had. Nu toonde de schavuit zich in zijn ware gedaante; hij zette sir Malcolm het mes op de keel en eiste, dat hy blnnon vier en twintig uur zijn beschikking onge daan zou maken. Anders werd zon der pardon de aanklacht wegens bi gamie ingediend. Beveridge lachte er .om. Ik denk, mr. Cullingwood, dat niets hem meer schelen kon, nu hij Roberta's toekomst financieel ver zekerd wist. Hij tartte Chrichton hem aan te klagen. tv*', et* <">rvo1ed>

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7