Ontwikkeling van robot verwerkelijking van angstdroom Rond iedere arbeider 15 onzichtbare^ qpllega's „Mechanisch brein" verdringt mens VERWACHTING VAN KOMENDE WEKEN ZATERDAG 17 APRIL 1954 DE LEI USE CUURAN 1 TWEEDE BLAD PAGINA 1 Automaten-dictatuur. De gegevens voor nevenstaand artikel zijn voor het merendeel ontleend aan het boek „Hersens z onder ziel" van Rolf Strehl, welk boek is uitgegeven door Pax te Den Haag. Het is onmogelijk om in kort be stek een overzicht te geven van alles, wat er momenteel bestaat op hetjge bied van automaten. Men heeft de „automatische secre taresse", de „denkende schrijfmachi. ne", de „telefoon-robot". Enkele ro. te Amerikaanse bladen hebben n ast hun gewone uitgaven een Ultra-^ax- dienst ingesteld. Per minuut kan fceri er 1 millioen woorden mee overb en- gen. De ontvangers kunnen reeds Vier minuten na het begin van de uit en- ding op deze wijze overgebrachte couranten uit de apparaten halen. Er zijn „mechanische breinen" in Hoewel de koude het ontluiken van de bloemen nog tegenhoudt, kunnen we over enkele weken ook de tul- penpracht verwachten. Een voorpr oef je hiervan is te vinden in de kas van Keukenhof. ALS ER OVER ROBOTS GESPROKEN WORDT, dan denken wij op del te gaan. Het naïve geloof aan een eerste plaats aan „de kunstmatige mens"; aan de metalen pop, die in voortdurende vooruitgang, dat de vo- j rige eeuw beheerste, is wel krachtig haar gestalte en m „haar doen en laten de mens min of meer benadert. I weggevaagd. De machine, een schep- In de ateliers van Franse technici en in het „Cabinet van Mechanische Wonderdingen" te San Francisco is er op dit gebied gedurende de dertiger jaren van deze eeuw heel wat geëxperimenteerd. Dikwijls werd er aan de gestalte van zo'n robot ontzettend veel zorg besteed. Men wilde het uiterlijk van de mens zo natuurgetrouw mogelijk benaderen. Sommige technici leg den zich toe op dieren-robots. Huppelende hazen, brullende leeuwen en een kleine kudde olifanten werden uit stomme metalen te voorschijn getoverd. In deze tijd vijf en twintig jaar nadat de robot-hobby zo'n opgang maakte staan de zaken er anders voor. De robots van vandaag doen in uiterlijk weinig aan mensen denken, want ze bestaan meestal uit een samenstel van buizen, draadjes, schroeven en andere onderdelen, die, het geheel het aan zien geven van een machine. In „hun doen en laten" echter zijn zij met dien verstande veranderd, dat ze de mens niet alleen meer zo nauwkeurig mogelijk imiteren, maar hem in vele opzichten overtreffen. Wat dit laatste betreft, doet het „kunstmatige brein" steeds meer van zich spreken en het is niet overbodig, dat men zich eens gaat afvragen: „Waar moet dat heen?" De robot „Marsalus", een constructie van een Franse ingenieur. WAAR MOET DAT HEEN In 1954 heeft de robot niets meer van de kermisattractie en de grappige vinding, die hij aanvankelijk was. De eerste man, die in zijn leven nog juist kon ontdekken, dat de robot niet alleen aangename kanten heeft, was de Amerikaanse ingenieur Ro land Schaffer. Hij had een robot ge maakt, die er uitzag als een middel eeuwse ridder. Hij kon niet alleen lo pen, maar ook andere menselijke be wegingen uitvoeren. Op de Londense radio-tentoonstelling trok deze ridder bijzonder de aandacht en het gevolg was, dat hij een triomftocht maakte door Europa. Schaffer was echter nog niet tevreden met zijn succes. Hij ver beterde de robot telkens weer en tenslotte werd de ridder een arbeider, die de voorhamer in de smederij kon hanteren en eveneens in staat was om bomen te zagen of planken op te stapelen. Schaffer noemde hem trots zijn „dienaar". In 1935 heeft Schaffer de ware aard van zijn dienaar nog juist leren ken nen. Op zekere avond zat hij aan zijn schrijfbureau, toen de robot zijn ka mer binnenkwam. Hij had zijn voor hamer in „de hand". Verstijfd van schrik heeft Schaffer naar zijn eigen vinding gekeken. Toen zwaaide de ro bot de voorhamer en verbrijzelde de schedel van zijn baas. Nuchter rapport. Het politie-onderzoek in deze zaak werd afgesloten met de nuchtere con clusie: pe_ robot was per vergissing in werking gesteld en eindigde haar vernielend werk, toen de accu's leeg waren. Dit gebeurde in 1935. Na het ongeluk werd de robot voor tentoonstellingen aangekocht. Hij functionneerde nog twee jaar en werd toen naar een laboratorium voor elec- tro-mechanica gebracht, waar het ge heim van deze kunstmatige moorde naar aan het licht werd gebracht. De robot had, verborgen in zijn „lichaam", een bijzonder orgaan, dat bestond uit electrisch gedreven tol len, die het gevaarte in evenwicht hielden. In het hoofd was een an- ping van de mens, zou de weg banen naar een gulden toekomst. Helaas is de voormalige heer en meester van de machine een slaaf ge worden van de techniek. De rollen zijn omgekeerd. De machine schrijft arbeidstempo en arbeidsprestatie voor een de mens krijgt de functie oip het mechanisch samenstel der techni sche wereld op gang té houden. De mens heeft nog slechts een bedienen de taak in het proces, dat nagenoeg zonder hem verloopt. En nog gaat deze ontwikkeling ver der. Zelfs een groot deel van de con trolerende taak wordt door de robots overgenomen. Er zijn distillatiebedrij- ven, waar dagelijks 9 millioen ruwe olie in negen producten wordt ge scheiden door vijftig automatische ap paraten, In „totaal" zijn daar nog vijf arbeiders bij betrokken! Een Amerikaanse raffinaderij telt momenteel nog 8 employé's tegen 150 in 1940, terwijl de productie toen aan merkelijk lager was. Er zijn in de wereld van vandaag talrijke machine hallen, krachtcentrales en ketelhui zen, waar geen enkele arbeider meer is. Alleen nog een ingenieur, die een wand van controle-apparaten en scha kelaars in het oog houdt. Waar vroe- tenne verborgen, welke van een spe-Ser honderden arbeiders werkten zit ciale zender draadloze signalen op- nu *én man in een keurig costuum ving. Volgens een ingewikkeld' stel sel van signalen kon de robot zich be wegen als een mens. In 1943 werd er een tweede ro bot, die door een jonge electro-tech- nicus uit Milwaukee, geconstrueerd was, moordenaar. In zijn „hoofd" en „lichaam" bevonden zich niet min der dan tweehonderd kleine electro- nenbuizen, die hem tot vele en ver schillende functies in staat stelden. Toen de uitvinder bij een van zijn ex perimenten de robot een schroef in de arm wilde draaien, faalde de gecom pliceerde apparatuur. De robot nam zijn meester in de ar men en drukte hem dood. De eerste robot. Naast de meer attractieve vorm, op kermissen en tentoonstellingen, komen we vaak onbewust mis schien de robot ook tegen in de mechanisatie van het arbeidsproces. De eerste robot werd gemaakt rond het jaar 1760, toen te Londen de eer ste mechanische weefstoel in gebruik werd genomen en de spinner Har- greaves bijna tegelijker tijd de eerste spinmachine de „IJzeren Jenny" construeerde. Weliswaar sloegen de verontwaardigde spinners, die zich in hun broodwinning bedreigd voelden, het apparaat in stukken, maar het idee was geboren. De opmars van de machines was niet meer te stuiten. Fabrieken wer den bestormd en overal dreigde er oproer. Tevergeefs! Eén arbeider aan de machine kon per dag evenveel produceren als tien handwevers, die zich tot een uiterste prestatie op zweepten. De prijzen gingen met grote snel heid omlaag en in de gezinnen van de handwevers deed een armoede haar intrede welke elke beschrijving tart. De robot had zijn eerste over winning op de mens behaald. In 1842 werkten er 448.900 machinewevers in de fabrieken en zij produceerden evenveel als zeventien millioen hand wevers. Na het hand we ven wordt het ene handwerk na het andere door de me chanisatie verslonden. Meester, gezel len en leerlingen worden uit hun werkplaatsen gehaald en in fabrie ken gezet. Het ambacht werd gekraakt! Zelf dienaar. Waartoe deze ontwikkeling tot op heden geleid heeft, is gemakkelijk na Met dit apparaat, dat door een „me chanisch brein" wordt bestuurd, ho pen de Amerikanen ook op de grond een snelheid te bereiken, welke groter is dan die van het geluid. op knopjes te drukken en handles over te halen. Men heeft uitgerekend, dat telefooncentrales, die niet alleen zelf standig de verbindingen tot stand brengen, maar ook alle daarbij nodi ge administratieve werkzaamheden vervullen. Ook bij de telegraafkantoren heb ben de robots reeds vele mensen werkloos gemaakt. De Western Union heeft afsplitsingscentrales ingericht, waar „mechanische breinen" binnen komende telegrammen zelfstandig volgens merktekens sorteren, over schrijven en doorsturen. Men kan slechts huiveren, wan neer we zien, hoe men tracht om de wereld te ontzielen. De moderne ro bot heeft iets van een angstdroom; men wordt er door aangegrepen en voelt zich onpasselijk worden. De Franse schrijver Romain Rol land heeft deze gevoelens vastgelegd in een filmscenario „Opstand der machines". Het drama begint bij de plechtige inwijding van een grote fa briekshal, waarbij de machines zich onfatsoenlijk gedragen. Zij wippen de hoge hoeden af van autoriteiten en maken zoveel lawaai als zij kun nen. Het drama eindigt met een op stand van de machines, die door de muren van de fabriekshal brejeen en zich midden in de nacht op een dorp werpen, waar ze de heleboel kort en klein slaan. Zelfs de pantserwagens Uw krant wordt op de ontbijttafel gedrukt. Dit Ultrafax-product is een combinatie van televisie en snelfotografie. Men kan er één millioen woor den per minuut mee overbrengen. Practisch direct na bet begin van de uit zending kan men de krant uit het ontvang-apparaat halen. VAN DE EEUWIGE NACHT Dit apparaat bevindt zich in een huis van Madison Avenue te New York. Men kan er de meest ingewikkelde berekeningen door laten uitvoeren. Par ticulieren kunnen dit apparaat gebruiken tegen betaling van driehonderd dollar per uur. Ondanks de hoge huurprijs is het ononderbroken aan het werk. Het apparaat heeft bijna dertienduizend electronenbuizen, veertig duizend contacten, meer dan 21.000 schakelaars en ongeveer 26.000 mag neetspoelen. waar tien arbeiders werken voor honderd vijf tig arbeiders wordt ge produceerd. Iedere arbeider is der halve omringd door vijftien onzicht bare krachten, die evenveel mans zijn als hij. Naarmate er meer robots in het productieproces komen, worden er mensen ontslagen. Zonderlinge stad. Kiruna, een pas vijftig jaar oude stad in Lapland, staat voor een be langrijk deel in het teken van de ro bot. Dagelijks wordt daar dertigdui zend ton ijzererts gebroken, gema len, in speciale goederentreinen ge stort en naar Narwik getransporteerd. Gedurende dit gehele proces wordt het ijzererts door geen mensenhand aangeraakt. In Narvik rollen de transport-ro bots tot aan de kade en laden daar het erts over in schepen. Zelfstandig verladen de robots per uur ongeveer duizend ton. In de toekomst zullen ze nog vlugger werken en vijf grote vrachtschepen tegelijk volscheppen. Hier is de mens reeds volledig uit het arbeidsproces verdrongen, slechts enkele gespecialiseerde vakmensen, die de robots controleren. Hoe lang nog? uitgezonderd. In Londen heeft men in 1949 een robot-bedrijf in gebruik genomen, waar radio-apparaten worden- ver vaardigd. Een arbeidsbezetting Van vijftig man produceert er evenyeel als een fabriek, die vijfhonderd* ar beiders aan de lopende band heeft. van de militairen deserteren en lo pen naar de opstandelingen over. Gelukkig zijn we zover nog niet! Maar tochAls er rekenmachines zijn, die in een etmaal meer preste ren dan tien wiskundigen in hun ge hele leven samen, wordt het tijd om te vragen: „Waar moet dat naar toe?" APRIL is voor de sterrenvriend een geschikte maand om op jacht te gaan naar Ncptunus, op één na de buitenste planeet van ons zonnestel sel. (Pluto staat nóg verder weg). Neptunus staat dertig keer zo ver van de zon af als wij, dat wil dus zeggen 30 maal 150 millioen of wel 4,5 milliard kilometer. Het licht van de zon (snelheid: 300.000 km. per seconde), heeft meer dan vier uur nodig om Neptunus te bereiken. Aan de hemel kunt ge Neptunus vinden in de omgeving van het ster renbeeld Maagd, dat 's avonds om een uur of tien tamelijk laag boven de zuid-oostelijke horizon staat. De helderste ster van dit sterren beeld is Sipca; §chuin links daarbo ven ontdekt u (met een binocle be ter, dan met het blote oog) de zwakke planeet Neptunus. We weten van deze verre neef van onze aarde, dat hij zich met een snelheid van slechts 5 km. per seconde (de aarde: 30) rondom de zon beweegt en voor één omloop om de zon.164 jaar nodig heeft; een zeer langdurig „jaar" dus. Snel echter is de aswenteling: Neptunus' dag duurt nog geen zes tien uur. Deze planeet is aanzienlijk groter dan de onze: haar middellijn rre°t ongeveer 53.000 km. (aarde: 12.757). ZIEHIER in grove trekken het portret van Neptunus. Portret dat echter onvolledig is: er ontbreken gegevens. Niet bekend is bijvoor beeld, hoe hoog de oppervlakte- temperatuur er is. Maar men kan wel nagaan dat het er, voorzover deze planeet het van de zonnewarm te moet hebben, uiterst onaange naam moet zijn naar menselijke be grippen. Reeds op Jupiter, „maar" vijf maal zo ver van de zon af als wij, heerst een temperatuur van 130 graden onder nul. Op Saturnus, bijna tweemaal zo ver van de zon als Jupiter, staat het kwik nog: twintig graden lager. Hoe moet het dan wel niet zijn op Neptunus, die weer ruim drie keer zo ver van on ze „centrale verwarming" af staat als Saturnus? Als die planeet geen eigen warm tebronnen heeft en aangetoond zijn die niet is het ér bepaald onherbergzaam. De samenstelling van Neptunus' dampkring die veel methaangas bevat zal er ook niet toe medewerken, aardbewoners aan te trekken. Wilt u zich de situatie op Neptunus goed indenken? Maakt u zich dan los van de gedachte aan onze gocd- verwarmde aarde, waar wij de zon newarmte hetzij in natura, hetzij in opgespaarde vorm (steenkool, elec trisch licht, om er maar enkele te noemen) ten volle uitbuiten. En dertkt u dan even aan die natuur wet, volgens welke de helderheid van een hemellichaam (of van welk ander licht ook) afneemt met het kwadraat van de afstand. Dat betekent, dat een kaars op twee meter afstand van ons oog maar een kwart van het licht geeft van een kaars op één meter afstand (en niet de helft, zoals men op het eerste gezicht zou denken). En dat betekent dus voor Neptunus, waar de zon dertig maal zo ver van af staat als van onze aarde, dat men van daar af de zon 900 keer minder hel der ziet dan wij hier. De zon is voor Neptunus slechts een ster in een ver re verte. Bijgevolg is de hemel er altijd donker er heerst een eeuwi. ge nacht. Dr. S. TELLA,

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5