KATHOLIEK, DUS.... JA, WAT DUS? NO. A VAN LIJST NO. A VAN LIJST In de Bollenstreek tikt men voortdurend op de barometers M. A. Post veertig jaar onderwijzer in Sassenheim Plechtige Kruisplanting in de Kerkstraat te Noordwijkerhout Kleine bibliotheek kwam terechi in Noordwijkerhout ZATERDAG 17 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 HYACINTHEN WILLEN NIET KOMEN Neen, de bollenstreek zal met de Pasen geen veelkleurig bloementa- pijt zijn. Weliswaar bloeien de nar cissen momenteel bij tienduizenden, maar het gure weer remt de groei der andere gewassen. Do hyacintihen beginnen slechts schuchter te kleuren en van de tul pen zijn het de tulipa's en species, die beginnen te bloeien. Een paar da gen zacht weer zouden echter won deren kunnen doen en daar hopen in de bollenstreek vele mensen op. Niet in de eerste plaats het Keu kenhof-bestuur. Daar staan de ge wassen besehut en bloeien al vele soorten, die op de velden nog niet eens kleur vertonen. Men ziet daar tussen het geel van de narcissen het brandende rood van de fosteriana- tulpen en daar steken ook de prach tige Kaufmanniana's hun bloemen trots omhoog. Verder heeft men daar als attractie de grote kas, waarin op het moment een schat van tulpen bloeit. De bloemen bereiken onder glas een grootte, die sprookjesachtig is. Een van de allergrootste is wel Hollands Glorie. En dan blijkt ook het nieuwe paviljoen, waar o.m. bloembinders en-sters aan het werk zijn, een trekpleister te zijn. In angst en vreze. Maar het stugge, weinig groeizame weer doet wèl het Comité Bloemen corso Bollenstreek in angst en vreze leven. Want die heren hebben in een Woensdagavond gehouden vergade ring besloten het corso toch op de enige maanden geleden vast gestelde datum 24 April te laten door gaan. Maar dat betekent, dat men a.s. Woensdag reeds de beschikking zal moeten hebben over duizenden manden met hyacinthen en als men zijn oog over de velden laat glijden, kan men niet begrijpen, waar die bloemen allemaal vandaan moet ko men. Het comité heeft dan ook een ernstig beroep op de hyacintenkwe kers gedaan, om elke hoeveelheid bloemen hoe gering ook! ter béschikking te stellen. Waarom men de datum dan geen week uitstelt? Dat zou op enorm veel bezwaren stuiten! En daarnaast:'een week ver schuiven zou ook betekenen, dat de bloemenkaravaan op 1 Mei door de bollenstreek zou trekken. En als U nu weet, dat men op die dag altijd duizenden Belgen met touringcars en luxe auto's een bezoek aan de streek brengen, dan kunt ge wel be grijpen, dat de verkeerspolitie tegen deze datum veel bezwaren heeft. Men vreest namelijk met grote vreze, dat het verkeer, ondanks centrale pos ten, mobilophoon-auto's, éénrich tingsverkeer e.d., zo vast komt te zitten als de spreekwoordelijke muur. De gewassen. Maar om op de nu bloeiende ge wassen te komen. De narcissen boeien nu met vele tienduizenden tegelijk. Zowel trompetten als de zgn. „roodcups". De hyacinten „staan ldaar". Enkele dagen mooi, zacht weer en vele hectaren van dit ROELOFARENDSVEEN DE EERSTE AARDBEIEN Vrijdag werden aan de veiling te Roelofarendsveen de eerste aard beien aangevoerd door de tuinders J. M. Loos en C. B. v. <L Meer. Al hoewel dit aanmerkelijk later is dan voorgaande jaren, betekent dit toch weer het begin van een voor Roelof arendsveen wel zeer belangrijke pe riode. Exporteur J. de Jong Cz. verzorg de de eerste zending voor export naar Zweden. Gelijk zouden ook de tulpenspe cies in volle bloei komen. Ge kunt er wel op rekenen, dat er in de bollenstreek deze dagen met veel ijver op de barometers getim merd zal worden. Als U daarom glas heerlijk geurende gewas zullen in I gerinkel uit de richting van de bol- een adembenemend schilderstuk ver- lenstreek gaat horen, weet u vast bij anderd zijn. 1 voorbaat, wat daar gaande is! HOOFDONDERWIJZER JUBILEERT Op 1 Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer M. J. A. Post als on derwijzer werd verbonden aan de parochieschool „Sint Pancratius." Zijn eerste onderwijzersjaren bracht hij door te Maas land, waar zijn vader hoofd der school was. 1 Mei 1914 werd hij aan gesteld als leraar L. O. aan de parochiale jongens school te Sassenheim. In 1927 stapte hij over naar de Mulo, totdat hij in 1937 werd benoemd als hoofd van de lagere school. De taak van onderwij zer en opvoeder is een zware en verantwoordelij ke taak. De heer Post was zich daarvan zeer goed bewtist en handelde daarnaar. Veertig jaar lang deed hij zijn plicht, ook onder moeilijke omstandigheden. 2ijn werkzaamheid bleef niet beperkt tot de school. Ook op cultureel terrein stelde hij zijn persoon en tijd in dienst van de gemeenschap. Tientallen jaren heeft hij als di recteur van het Paroohie zangkoor „Pius X", en als regisseur in het ka- tohlieke toneelleven zijn sporen ver diend. Alles echter wat hij deed, deed hij zonder uiterlijk vertoon. Op Zaterdag 1 Mei en Zondag 2 Mei zal blijken, dat zijn wérk toch gezien is en dat men weet te waarderen, wat de heer Post als stille werker voor school en gemeenschap heeft gedaan. Op de avond van Goede Vrijdag heeft de St. Victorparochie voor de 2e maal het grote kruis op de hoek KerkstraatKerklaan geplant. langs de KerMaan naar de hoek van de Kerkstraat. Tijdens deze kruis draging weerMonk door de luidspre kers het schone „Ecce Lignum Cru- Enige jaren geleden werd dit kruis cis" Uit de liturgie van Goede Vrij- s_ £ag( gezongen door het fraterskoor van het MinderbroederMooster te Venray. met het bijzonder mooie corpus plechtig geplaatst in de tuin van de pastorie, direct achter de muur aan de Kerkstraat. Daar het kruis hoog boven de muur uitstak was het van af de weg zeer duidelijk zichtbaar, terwijl het toch nog op particulier terrein stond. Ten behoeve van de wegverbreding ter plaatse en de aan leg van een trottoir moest de muur naar achteren worden geplaatst. Het kerkbestuur stond echter zoveel grond van de pastorietuin af, dat tus sen de nieuwe muur en het trottoir een plantsoentje kon worden aan gelegd. In dit plantsoen is gisteren avond het kruis opnieuw geplaatst De plechtigheden, geheel in de sfeer van de Goede Vrijdag, de dag, waarop wij jaarlijks herdenken, dat Christus op het Kruis stierf, werden ingeleid door een uitzending van een groot deel der „Matheus Passion" van Joh. S. Bach, in de prachtige uitvoering van het Berlijns Philhar- moruisch Koor en Orkest onder lei ding van prof. Bruno Kittel met be roemde solisten als Walther Lud- wig en Hans Nissen. Pastoor Brink kon voor deze uitzending putten uit zijn eigen gramofoonplatenverzame- ling en de firma Caspers zorgde, dat via luidsprekers de schone en ont roerende muziek tot ver op de Kerk straat kon worden beluisterd. Tegen half acht stroomden de pa rochianen van St. Victor naar de kerk, waar in het priesterkoor het metershoge kruis stond opgesteld, te midden van talrijke brandende kaar sen en rode en witte bloemen tegen de achtergrond van het geheel paars omfloerste hoogaltaar. Pastoor Brink bad met zijn parochianen de Kruis weg. Tijdens de Kruisweg zong het koor een meerstemmig Stabat Mater en terwijl het kruis omlaag werd gehaald en door de jongemannen van de Vriendenkring op de schouders genomen, zongen de gelovigen het „Christus vincit" en „O Jezu zoet." Voorafgegaan door fakkeldragers droegen de jongemannen het kruis de kerk uit, over het Kerkplein en LISSE ENGELSE VOLKSDANSGROEP NAAR ZEEUWSE STREEKDAG. Na de bekendmaking over de Zeeuwse streekdag is gebleken, dat in het buitenland zeer veel interesse hiervoor bestaat. Onder anderen ko men de besturen van enkele Zuid- Engelse volksdansgroepen speciaal naar Nederland om deze flokloristis- sche dag op de Keukenhof mee te maken. Nadat het kruis was zegde Marianne v. d. Burgee Kt ninMijke weg van het Kruis" uitc Navolging van Christus en verv0; gens declameerde de heer J. O03 dam op indrukwekkende wijze fcj schone vers van Vondel „Triomf vt het Kruis". Eerste en tweede Paasdag e Donderdag 22 April wordt de met sche dienst waargenomen door dok ter B. C. C. Wösten, tel. 285. Zoj: bekend gaat deze waarneming Paaszaterdagmiddag reeds in. Op zoek naar het goede boek Nog zes prijswinnaars in deze omgeving Duizenden Katholieken hebben in de Katholieke Lectuurweek, die d» vele Katholieke organisaties, die zich geheel of voor een deel bewegen i het gebied van de lectuurvoorziening onder auspiciën van de Katholiel Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening in Nederland werd georgat seerd samenvallend met Boekenweek 1954, deelgenomen aan de grote t zeker niet eenvoudige prijsvraag: „Op zoek naar het goede boek". Het lot is gevallen, en de eerste prijs meer dan 250 boeken die tezamt vrijwel de gehele oogst omvatten van de Katholieke uitgaven sinds de Be; ken week van het vorig jaar gaat naar: TH. A, CONIJN, Zeestraat, Noordwijkerhout oud 42 jaar. Nog vijf en twintig andere prijzen, variërend van tientallen boeken i één pakket tot enkele exemplaren zullen hopelijk nog vóór Pasen de va gende winnaars bereiken» Alb. Pirenne, Bep Postel, R. A. Bertrams, Mevr. J. F. de Bakker, Jac. Viergever, L. J. Loukes, A. J. M. Hetterscheid, H. van der Staak, Kap. Fred. C. van Eijk, Koos van Dril, Will Hoekx, Mej. M. C. M. van Mil, Groot Seminarie, Wilhelminastraat 31, Willem v. Noortstraat 47 Edisonstraat 132, Oude Haven A 352, Rijsweerdsweg 30, Kerkstraat 1, Zuidwal 61, Wagendwarsstraat 12, Molenstraat 150, Soestdijksekade 690, Mevr. J. N. v. Steyn-v. Dril, Wagen dwarsstraat 12, Mej. W. G. M. Koks, J. v. d. Mark, Mej. A. C. M. v. d. Berg, G. P. de Gunst, G. Staveniriter, D. Dekker, Hennie Stokman, G. v. d. Aalst, H. van Gurp, H. C. A. Hoogeveen, C. Fransen, Br. Albertus, Haaren Venray Utrecht Den Haag Zierikzee Deventer Zevenaar Den Bosch Klarenbeek Lisse Helmond Den Haag Lisse Adm. de Ruyterweg 1991, Amsterdam-W. 1! Hogeweg 24, Rijksstraatweg 38, Koningsstraat 37, 328, Mgr. Aengenentlaan 1, Heereweg 301, Kinskystraat 30, Broekhin Zuid 59, Pluymaekersstraat 28, Karei Mollenstraat 83, St. Josephstichting, Venlo Wassenaar Leiderdorp Zwaag Warmond Lisse Nieuwdorp- Stein L. Maasniel Heerlen Valkenswaard Apeldoorn Van Noord en Zuid, uit alle windstreken zijn oplossingen binnengi stroomd, Bunde en Alkmaar, Antwerpen, Amsterdam, Oldenzaal, Rok Mill-Hill, Stevensweerd en Leuven; honderden steden en dorpen binnen i buiten de grenzen blijken boeMiefhebbers en boekenkenners te herberge Door dit buitengewone resultaat zijn de organisatoren bijzonder gesteii en zij zullen allen verenigd doorwerken om de velen, die het boek niet, te weinig kennen, tot het boek te brengen en tot allen op alle geëigen: manieren: het Boek. DEERENBERG

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10