De dood langs de weg gisteren werden te Tegelen de rollen /oor het Passiespel 1955 uitgereikt Bezoek aan tandarts wordt een feest voor het gevoel Rechter beslist over voormalig Duits bouwland aan onze grens Dwarse dame werd door de rechter de gang opgestuurd ,Helderziende" zag geen gevaar VRIJDAG 16 APRIL 1954 DP. LEIDSE COURANT 1'WEEDE BI AD - PAGINA 1 )E SPANNING GEBROKEN Nadat Cisteren het Stichtingsbestuur van de Tegelse assiespelen de gehele dag in besloten zitting bijeen ttl- l i zijn gisteravond in tegenwoordigheid van onderden' inwoners van Tegelen de rollen toegewe- en aan hen, die het volgend jaar zomer het wereld- eroemde passiespel wederom zullen opvoeren. Een voor een kwamen de 135 spelers naar voren „Tvan de burgemeester een oorkonde in ontvangst nemen Nadat hun was medegedeeld, welke rol zij spelen krijgen, legden zij allen persoonlijk de ed ai: Uit liefde tot Hem, die in het bitterste uur Zijns levens Zijn plechtige vrede naliet aan al de Zijnen, aanvaard ik deemoedig de mij toege wezen rol en beloof algehele toewijding aan mijn taak en onderwerping aan de leiding der passie- spelen, amen. Het Stichtingsbestuur had voor de bekendmaking volgende eed afgelegd: I Uit liefde tot Hem, die op deze gedenkwaardi ge" dag ons allen spijsde met dezelfde spijs, beloof jk plechtig, met uitschakeling van alle eigenbaat, de belangen van het Passiespel, naar best ver mogen te dienen en alle medewerkers, zonder aanzien des persoons als broeders en zusters te gemoet te komen." Apostolaat geen roem. De pastoor van Tegelen wees de pelers erop, dat zij in het spel een rorm van apostolaat moeten zien, ;ix dat ZÜ geen eigen roem, eer of foordeel mochten zoeken. De spanning, die telkens eens in de 'ijf jaar Tegelen gevangen wordt, had Lit keer een bijzonder accent, omdat •r verschillende rollen aan nieuwe pelers toegewezen zouden worden. Nieuwe vertolkers. De 27-jarige secretarie-ambtenaar :»iet Niessen, die in 1950 op buitenge- voon treffende wijze de rol van Jo- ïannes vertolkte, zal het volgend aar Christus uitbeelden. De 29-jarige verpleegster Mathilde van Ooyen zal le nieuw Maria zijn* de 17-jarige Sllie Denessen wordt Maria Magda- lena, haar broer, Gerard Denessen Anas; de jounalist Theo Huys kreeg de rol van Pilatus en zijn broer H. Huys, die van Herodes. De oudste pas siespeler, de 73-jarige Andreas Frans- sen zal wederom Petrus zijn en ook het proloog zal wederom door L. G. Nooten uitgesproken worden, die dit als sinds 1940 doet. Enkele veranderingen. In de tekst van Jacq Schreurs zijn enkele kleine wijzigingen aange bracht, waardoor het gehele passie verhaal aan spelmogelijkheid zal winnen en waardoor vooral een uit breiding gegeven kon worden aan het figurantenspel, dat nu door het ge hele spel heengevlochten is. Het spel zal weer 3 y2 uur duren en gehouden worden in de Tegelse Doolhof, die plaats biedt aan 5000 toeschouwers. De 29-jarige verpleegster, die het volgend jaar de rol van Maria zal vertolken. Repetities beginnen. In de week na Pasen zullen de repe tities reeds beginnen en de regisseur zal gemiddeld 4 repetities per week te leiden hebben. Ook zullen de medespelenden van af heden, al naar gelang hun rol, hun baard laten staan en hun hoofdhaar laten groeien, zodat men over een jaar zonder kunstmiddelen op na tuurlijke wijze zijn rol tot leven kan brengen. Te beginnen volgend jaar Mei zul len ongeveer 35 uitvoeringen gegeven worden. 3e Divisie herhaalt in de herfstmaanden Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de herhalingsoefeningen voor militairen van de Derde Divisie dit jaar tussen 1 November en 15 De cember worden gehouden. Voor de meeste onderdelen is de duur van de herhalingsoefeningen op 23 dagen gesteld, echter met uitzon dering van de tankonderdelen van de Derde Divisie, die voor een langere duur onder de wapenen zullen wor den geroepen. Deze tankonderdelen zullen bovendien grotendeels in an dere perioden, namelijk tussen Juni en December van dit jaar onder de wapenen komen. Fleuriger kleuren bij de spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen heb ben voor hun materiaal nieuwe fleu riger kleuren uitgezocht. Alle trei nen, zowel die voor reizigers als die voor goederenvervoer, zullen met deze vrolijker tinten getooid worden. De gestroomlijnde electrische rei zigerstreinen zullen heldergroen wor den, de gestroomlijnde diesel-electri sche reizigerstreinen helderblauw, de electrisch getrokken reizigerstreinen donkerblauw met inbegrip van de lo comotief en de goederentreinen licht roestbx*uin. De goederentreinen zul len getrokken worden door rood bruine diesel-electrische of blauwe electrische locomotieven. Het tur koois wordt losgelaten als kleur voor de getrokken rijtuigen en de electri sche locomotieven. Gebleken is, dat geen twee leveringen verf in deze Ideur overeenstemmen, zodat het on mogelijk is een goede eenheid te ver krijgen. Het in aanbouw zijnde rei- zigersmaterieel zal onmiddellijk in de nieuwe kleuren worden geschil derd; het reeds in gebruik zijnde materieel zal geleidelijk worden overgeschilderd. Nieuwe boormethode kringen hoog aangeslagen. Er zijn er momenteel een twintig van in Ne derland, waarvan één in Den Haag. Het principe hiervan berust op de vocht-onttrekkende werking van koolzuur (C02). Doordat de kies tijdens het boren met koolzuurgas wordt bespoten, Verdoving door vochtonttrekking Het heeft er alle schijn van, dat het bezoek aan de tandarts binnen kort veel van zijn verschrikking gaat verliezen. Een Duitse firma is er n.l. o in geslaagd, een apparaat te con-|WOrdt er zoveel vocht aan het le- strueren, dat tanden en kiezen tij-vende weefsel in de kies onttrokken, dens het boren kan verdoven en zelfs dat deze de pijn-sensaties niet aan de injectie zo goed als pijnloos te de hersenen doorgeeft, met andere maken. woorden: het doet geen pijn. Er k ook een apparaat In de han-f"ka°,«f 'ichaaras- del. dat de pyn tracht te elimineren Lc™pera'""' a,„s koad, 0 "f door plaatselijke bevriezing. Dat gaat n hangt goed, maar volgens sommigen kan t e P»ö<mt af en de tandarts zal - behandeling soms kwalijke ge-1dat d"f eve" moeten onderzoeken. verdoving toch terugkomt en door dat de zenuw door de bevriezing een shock heeft gehad en volgens ande ren het bevriezen zelf een pijnlijke geschiedenis is. In de Verenigde Staten neemt men en weet dus vooruit, warm dan wel koud hen meer pijn Koolzuur-beblazing Voor leken zal het apparaat (dat proeven met een -boormethode, waar- 1 Carbotherm wordt genoemd) in het bij geen boren te pas komen, maar geheel niets spectaculairs hebben; die geschiedt door bespuiting met het is een langwerpig staand kastje zeer fijn amarylpoeder, dat het gat met enkele lampjes, metertjes cn schoon blaast, te vergelijken metslangen. In dat kastje is de cylinder zandstralen dus. Warmte-ontwikke-1 met koolzuurgas geplaatst, samen ling en trilling treden hierbij nietmét het koelings- en verwarmings- op; het zou dus pijnloos zijn. Daar- j apparaat. De slang, waardoor ge- bij moet er, onder de behandeling, koeld of verwarmd gas wordt geleid, én gespoeld én het spoelwater afge- mondt uit in een klein ringetje met voerd worden, een culminatie dus drje gaatjes, dat rond de -boor wordt van allerlei toestellen in de mond geplaatst. De drie gaatijes zijn zo van de patiënt. Bovendien kost dit aangebracht, dat de straaltjes gas samenkomen bij de kop van het boortje. apparaat schatten. Alle temperaturen Plechtig zweert het Stichtingsbestuur, dat het onpartijdig, zonder aanzien des persoons de rollen verdeeld heeft. Drie uitspraken De raad voor rechtsherstel beeft uitspraak gedaan inzake de door de Duitsers Joh. Simens te Hulp en Gerhard Spronk te Hommersum inge stelde beroepen tegen de verkoop van hun in Siebengewald gelegen gronden (resp. 8.50 en 10 ha) door het Ned. Beheersinstituut. In beide gevallen is het beroep afgewezen. Wegens het feit, dat aan Spronk een ontvijandingsverklaring is ver strekt zal hij wel aanspraak kun nen maken op de geldelijke opbrengst van de verkoop zijner gronden. Si- w mens, die o.a. een Nederlands gezin te Siebengewald in grote moeilijkhe den heeft gebracht, omdat dit on- fi derdak had verleend aan Duitse de- serteurs^ en als „Volkssturm-Kom- ld inondant" ook verder geenszins ver richtingen ten gunste van de Neder landse of Geallieerde zaak heeft ge leverd, heeft de ontvijandingsverlda- ring niet gekregen. ■5 Bergen krijgt schadevergoeding. De raad voor rechtsherstel heeft tevens een voorlopige uitspraak ge daan in het executiegeschil, dat de gemeente Bergen aanhangig had ge maakt, nadat vorig jaar een koop overeenkomst tussen het Ned. Be heersinstituut en de gemeente be treffende ongeveer 30 ha tractaat- grond van de Duitse grensboer Jo- hann Schabrücker verneitgid werd. De raad voor rechtsherstel heeft prof. Hellinga te Wageningen ver docht een onderzoek in te stellen naar het waardeverschil van de grond voor en na de verbetei-ing. Als de raad zich hieromtrent een oor deel heeft kunnen vormen zal de definitieve uitspraak over de scha devergoedingsclaim van de gemeen te volgen. Nog vele vragen. Inmiddels heeft de raad echter ge weigerd te verklaren, dat Scha brücker gebonden zou zijn aan de pachtovereenkomsten, die de gemeen te Bergen met zeven Siebengewaldse landbouwers ter zake van deze grond NOG EEN PAAR DAGEN KIEVITSEIEREN. Er was gistermorgen te Barneveld een grote vraag naar kievitseieren. De aanvoer was echter niet zo groot als omstreeks deze tijd van het jaar verwacht mocht worden. Dit was een gevolg van het koude weer. Er waren veel kooplieden, die nog voor de Pa sen hun bestelling moeten afleveren. En het gevolg er van was een druk ke handel. De handel in kievitseie ren is spoedig afgelopen, omdat er alleen deze week nog maar gezocht mag worden, De totale aanvoer werd deze mor gen op ca. 1800 geschat. De prijzen Bepen \^teen van /o!25—0.40, _maar sloten. Evenmin wenst de raad ziöh uit te laten over de kwestie of de bedoelde pachters recht op schade vergoeding hebben, indien zij vóór het verstrijken van de zesjarige pachtterinijn het land zouden moe ten ruimen. Opgemerkt wordt, dat de pach ters in deze uitsluitsel kunnen trach ten te bekomen bij de ter zake be voegde (pacht) rechter. DORDTSE TOREN NIET SCHEVER. De Dordtse Grotekerktoren, die elk jaar een paar millimeter schever ging staan en thans ongeveer anderhalve meter uit het lood hangt, is in zijn gevaarlijke beweging gestuit. Met hulp van het rijk en provincie heeft bet gemeentebestuur van Dor drecht vijf ton ter beschikking kun nen stellen om de fundering van de toren te restaureren. Onder leiding van dr. ir. J. Emmen, specialist op het gebied van kerkrestauraties, heeft men een zg. „verstijvingsgordel" van 'beton rond de fundering aange legd, die het de stenen kolos onmo gelijk maakt verder te verzakken. Aan dit gigantische en bouwkundig zeer interessante karwei heeft men meer dan een jaar gewerkt. Thans ziin de werkzaamheden zo goed als voltooid en kan de versterking van de fundering officieel worden opge leverd aan de gemeente- Dordrecht, die eigenaresse is van de toren. Te veel fantasie Moet er nu een kies worden ge- boord, dan zal de tandarts, die een Het onderhavige toestel van Duitse Carbotherm-apparaat gebruikt, onge makelij wordt in bevoegde medische veer een minuut de te boren plaats I met koolzuur bespuiten. Hij probeert ook wat voor u het minst gevoelig is: koud of warm. Zo kan hij ook de prik voor het trekken verdoven. Hoe de resultaten zijn? Onze zegs man, die zijn apparaat nog maar een maand of drie heeft, was er enthou siast over. „Maar je moet er mee le ren werken," zei hij. Enige tijd geleden hadden een Utrechtse dame en een meisje ruzie gehad; het was er nogal heet aan toe gegaan en gisteren moesten beiden voor de Utrechtse politierechter ko men, waar de schuldige gestraft zou worden. Het vechtpartijtje had op de be wuste dag nogal wat belangstelling van buurvrouwen getrokken en des wege waren enkele dames uitgeno digd om de rechter te vertellen, wat er precies gebeurd was. Minder geschikt. Een van deze dames had zo haar eigen kijk op het afleggen van ver klaringen voor de rechtbank, doch de rechter kon zich daar niet mee ver enigen. De dame wilde noch de eed noch de belofte afleggen en toen de rech ter haar eindelijk zover gekregen had, dat zij wel de belofte aflegde, volgde er een verklaring, die de fan tasie van de dame in een gunstig daglicht stelde, doch die minder ge- over het algemeen werd er Ó.30 tot 0.35 per stuk betaald. Leden Landbouwschap Bij K.B. is bepaald, dat het aantal bestuursleden van het landbouwschap voor de eerste zittingsperiode 24 is. Deze periode geldt van I Mei a.s. af. Het instellingsbesluit landbouwschap treedt 24 April in werking. Elk van de volgende organisaties wordt voor de eerste zittingsperiode aangewezen tot het benoemen van 4 bestuusleden van het landbouwschap: a. Organisaties van ondernemers: Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-comité, gevestigd te 's Gra- venhage 4 leden. Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, gevestigd te 's Gravenhage 4 leden. Nederlandse Christelijke Boeren, en Tuindersbond, gevestigd te 's Gravenhage 4 leden. b. Organisaties van werknemers: Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijf sbond, gevestigd te Utrecht 4 leden. Nederlandse Katholieke Landar- beidersbond „St. Deusdedit*, ge vestigd te Haarlem 4 leden. Nederlandse Christelijke Landar- beidersbond, gevestigd te Utrecht 4 leden. OUDE KLOK IN OMMEN GEVONDEN? De Ollommer Gemiensdiop heeft, zoals gemeld, onlangs besloten po gingen aan te wenden de reeds en kele eeuwen geleden uit de toren van de Ned. Herv. kerk te Ommen ver dwenen luidklok op te sporen. Deze klok zou door de Munsterse troepen in het jaar 1672 uit de toren zijn ge haald en in een kolk zijn geworpen. Deze kolk zou later zijn dichtgegooid, De wichelroedeloper Hulsegge uit Deventer, die destijds de plaats, waar moest worden geboord had aangewe zen en die onmiddellijk werd gewaar, schuwd, toen men gisteren bij de bo ring op een hard voorwerp stiet, is thans zeer positief in zijn verklarin gen, dat men hier inderdaad met de verdwenen klok te doen heeft. De klok zou zich daar op een diepte van 12 meter bevinden. Er bestaan thans plannen om de klok aan de opper vlakte te brengen. schikt was als beëdigde getuigenis. De rechter herinnerde de dame er aan, dat een valse verklaring onder belofte afgelegd, eveneens een ver volging ten gevolge kan hebben en toen de dame hierop antwoordde, dat hij dit wel eens eerder had mogen zeggen, was de maat vol. Ma kwam te hulp. De rechter stuurde de dame, de gang op, waar ze maar eens goed na moest denken over hetgeen ze wilde verklaren en de moeder van deze balsturige getuige, die vanaf de pu blieke tribune riep, dat zij de getuige verboden had een eed af te legger» (om principiële redenen!) kon dit rechtelijke bevel niet meer ongedaan maken. De dame moest de rechtzaal uit en de buitenlucht heeft haar ken nelijk goed gedaan, want toen zij weer binnen mocht komen, kwam er zo'n vlotte en waarheidsgetrouwe ver klaring over haar lippen vloeien, dat de zaak meteen glashelder was en de rechter de dame, die het meisje geslagen had kon veroordelen tot een tientje boete. BEVOLKINGSCIJFER NOORD OOSTPOLDER. Op 1 Januari 1954 bedroeg het aantal inwoners voor het openbaar lichaam de Noordoostelijke polder, zoals dit is vastgesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, 15.938, waarvan 8211 mannen. KLM-emigrantenvluchten 2500 Nederlanders vliegen eruit Zoals is gemeld zal de K.L.M. in de komende maanden een groot aan tal vluchten met emigranten maken. Deze vluchte geschieden met van de K.L.M. gecharterde vliegtuigen. Het staat thans wel vast dat in April, Mei en Juni circa vijf en twintig honderd Nederlanders per K.L.M. uit ons land zullen emigreren naar Canada, Aus tralië en Nieuw Zeeland. De vluchter» het emigranten naar alle genoemde landen in de maand April zijn volgeboekt. Naar Canada zijn in April vluchten op 15, 16, 20, 21, 26 en 28 April, naar Australië, via Perth naar Melbourne, op 20 en 22 April, naar Nieuw Zeeland op 28 April. In Mei worden op de volgende data vluchten met emigranten gemaakt naar Canada op 5, 6, 11, 12, 19 (twee vluchten), 22, 24, 25, 26. 27 en 28. naar Australië: 7, 14 en 21 Mei naar Melbourne, 18 Mei naar Perth en 28 Mei naar Sydney. In Juni worden op de volgende data vluchten met emigranten giemaakt naar Canada: 1, 2, 3, 4 (twee vluch ten), 6, 7, 9, 10, 11, 13, 17, 18 (twee vluchten), 19, 12, 23. 24, 25 (twee vluchten), 26, 28 en 30. Diefachtig neefje voor de rechtbank Een 21-jarige typograaf uit Rotter dam had van een „helderziende" ge hoord, dat hij niet het minste gevaar zou lopen, wanneer hij gelden ver duisterde van zijn 79-jarige tante, die in een rusthuis verpleegd wordt. De tante had neeflief een volmacht gegeven voor haar spaarbankboekje en deze had deze volmacht gebruikt om in betrekkelijk korte tijd ƒ4.700 van het boekje af te halen, die in eigen zak verdwenen. De „helderziende" had kennelijk niet zuiver genoeg gezien, want de verduistering was aan het licht ge komen en gisteren hoorde de onbe trouwbare neef door een zeer ont stemde officier van de Rotterdamse rechtbank 1 y2 jaar gevangensstraf eisen. Neeflief beriep zidh op de ver klaring van de „helderziende" en deelde voorts mede, dat hij thans iedere week 10,van het ver duisterde bedrag terugbetaalt. De uitspraak zal over 14 dagen val len. Woensdag is een autobus nabij Wij- he in botsing gekomen met een per sonenwagen, waardoor drie perso nen ernstig werden gewond en de bestuurder van de personenwagen werd gedood. De klap kwam zo he vig aan, dat de wagen als het ware uit elkaar gescheurd werd en het stoffelijk overschot van de bestuur der, de heer H. Wagteveld uit Wijhe met behulp van snijbranders moest worden bevrijd- De foto laat zien welk een ravage er van de Citroen overbleef. DRIEJARIG MEISJE OVERLEDEN. Gistermiddag is een driejarig meisje te Rotterdam, toen ze de straat oprende, tegen een vrachtauto opgelopen en overreden. Zij was vrij wel op slag dood.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5