NASSER aan de schoonmaak Dulles tevreden teruggekeerd Gem Nasser hanteert de bezem in Cairo Britten eisen Rus terug Joodse vereniging geeft voogdij over het weesmeisje niet prijs Karweitje voor minister Cals Het Paasei is goedkoop Guareschi wegens laster veroordeeld R,T,C met de West op 18 Mei Met Pasen over de St. Gotthard S)e CökióeSoii/Ya/iit Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 16 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13171 KATHOLIEK DAOBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 SABBATH nE vrede ruist r*et *n ^eze avondstondeDe bloedend- rode zon is langzaam weggezonken ,als een gemarteld hart, dat gansch was leeggeloopen". En peinzend staan wij bij het graf van deze Dode, wiens sterfdag, nu volbracht, het licht des levens schonk. Daarbinnen rust het lijk, omwon den en omsponnen, gehaast daar neer gelegd om weldra te vergaan. De dragers zijn weer thuis, de wachters zijn gekomen en in 't besloten graf hangt 'balsemende reuk van bloed- doortrokken kruiden. Zal dit het einde zijri? Is er niets meer te hopen? Ging ook dit leven uit? Werd het kapot-gebeukt, nog in de bloei der jeugd? En peinzend staan wij bij het graf van deze Dode, wiens sterfdag, wreed voltooid, het Licht des levens schonk. In 't duister van de nacht, in plecht'ge Sabbat'h-vrede, rust onze Dode uit van het volbrachte lijden. Zo rust dan, dappere God, en kom ons straks verblijden met Uw ver trouwde stem. AAN DE KAAK VORIGE MAAND gaf de Sovjet regering in een nota kennis van haar opzienbarend voornemen om lid te worden van de Noord-Atlantische j Verdra^organisatie. Dit tot nu toe ..agressieve" en uitsluitend tegen Rusland gerichte militaire verbond zou dan met één slag zijn omgedraaid een algemeen Europees bondge nootschap ter verzekering van de vrede, met Amerika als tevreden toe ziende concierge. In de ogen van sommigen 0 mocht dat misschien niet gek klinken, maar wij hebben er toen direct op gewezen, hoe abSürd dit voorstel was. Maar er is nu een maal een nota aan gewijd en de di plomatieke beleefdheid eist, dat daar een antwoord op volgt. Vernomen wordt dat de Permanen- e Noord-AUantische raad thans overeenstemming heeft bereikt over de bewoordingen van dit antwoord. Het is niet moeilijk te raden wat daar in zal staan want het antwoord ligt voor de hand. Men zal er dus wel oó wijzen, dat de Sovjet-Unie, om lid van de NAVO te worden, zou moeten voldoen aan een aantal voor waarden, die uit de artikelen van het Noord-Atlantische Verdrag voort vloeien, voorwaarden, die ongetwij feld óf onverenigbaar zijn met het tegenwoordige Sovjetregiem, óf on aanvaardbaar voor het Kremlin moe ten worden geacht. Zo zal de aan dacht van de Russische regering er vermoedelijk op worden gevestigd, dat landen van de NAVO de verplich ting op zich nemen, vrije democra tische instellingen en regeringsvor men in stand te houden en te bevor deren; zich verbinden tot het ver strekken van volledige inlichtingen omtrent hun strijdkrachten, wapen en munitiedepots, reserves enz. en tot het toelaten van geallieerde in spectie-missies op hun grondgebied en het gezag van de geallieerde op perbevelhebber (op het ogenblik dus generaal Gruenther) over alle NA VO-strydkr achten moeten erkennen. Het opsommen van al deze voor de Sovjat-Unie onaanvaardbare voor waarden is voldoende om aan te tonen, dat Moskou zich niet eens de moeite heeft getroost om aan z'n voorstel zelfs maar de schijn te ge ven alsof het ernstig bedoeld was. Molotof zal ook nauwelijks ver wacht hebben, dat één diplomaat aan deze zijde van het IJzeren Gordijn i er in zou vliegen; zijn bedoeling was Frankrijk een voorwendsel aan de" hand te doen om de ratificatie van i het E.D.G.-verdrag opnieuw uit te stellen. Misschien lukt dat toch wel, maar in elk geval is het voor het Westen van veel waarde, als duide lijk wordt aangetoond, hoe voos de Russische vredesvoorstellen zijn. Resolutie inzake kardinaal Stepinac De Amerikaanse democratische se nator Paul Douglas heeft Donderdag op het bureau vau de Amerikaanse Senaat een resolutie gedeponeerd, waarin president Eisenhower wordt uitgenodigd met de Zuidslavische re gering. te onderhandelen over vrijla ting van kardinaal Stepinac en diens overkomst naar de Ver. Staten of el ders voor geneeskundige behande ling. De kardinaal woont zoals men weet in zijn geboortedorp in Zuid- Slavië. Hij staat echter onder toe zicht, sedert zijn ontslag uit de ge vangenis waar hij vijf jaar van de 16 jaar heeft uitgezeten, waartoe hij door een Zuidslavische rechtbank was veroordeeld. TE BESCHEIDEN Xf}E PARTIJ VAN DE ARBEID heeft er slag van om met an dermans veren te pronken. Zij heeft zich al erg dauk gemaakt over de vraag hoe de wet, welke de ouderdomsvoorziening definitief regelt, moet heten. De heer Voskuil heeft er zelfs via de Vara-microfoon een Socialistisch Commentaar" aan gewijd. Terwijl anderen zich bezig hielden met de vraag, in welke om standigheden men voortaan de oude dag zou kunnen doorbrengen, waren de socialisten reeds aan het dringen, om het naamkaartje van „hun" mi nister tijdig op de nieuwe wet te kunnen prikken. „Pensioen Drees" had het zó best gedaan, dat ze een tweede kans niet wilden laten schie ten. Afgezien van de velen we zou den ze niet graag de kost geven die in de mening verkeren, dat het ouderdomspensioen een persoonlijk geschenk van minister Drees is, schijnt een zeer groot percentage van de bevolking de overtuiging te heb ben, dat de oudersdomsvoorziening uit het social-'stische kamp komt. Dat is bepaald onjuist! We blijven aan de bescheiden kant, wanneer we beweren, dat de K.V.P. °'j 11 et tot stand komen van het zo- ier-amde „Pensioen Drees" een Nu ook mevr. Petrov verdwenen De vrouw van de in Australië ge vluchte Russische diplomaat Petrov is nu ook verdwenen. Zoals men weet heeft zij op een persconferentie op de Russische ambassade te Canberra verklaard, overtuigd te zijn dat haar man niet vrijwillig is overgelopen maar ontvoerd moet zijn. Eergisteren zijn twee zwijgende Russische koe riers in Anustralië aangekomen en vlak daarop bleek mevr. Petrov ver dwenen te zijn. Op de beschuldiging Van mevr. Petrov, dat haar man zou zijn „ge kidnapt", heeft premier Menzies gis teren geantwoord, „dat zij zich ver gist, wanneer zij werkelijk denkt, dat wij haar man hebben ontvoerd". Hij heeft zich volkomen vrijwil lig tot ons gewend. Hij heeft ook uit vrije wil bekend, chef te zijn geweest van de Russische spionnagedienst in Australië en hij heeft ons even eens uit vrije wil honderden do cumenten betreffende de Sovjet- spionnage ter hand gesteld". (Van de zijde van de ambassade werd gisteren verklaard, dat geen enkel geheim document wordt ver mist). „Voor ontvoeringen moet men, zo als men weet, niet in Australië zijn. En wat een dwaasheid om te ver onderstellen, dat Petrov „zo maar bij toeval" die honderden documenten op zak zou hebben gehad! Minister Forster Dulles is „zeer te vreden" met de resultaten van zijn besprekingen in Londen en Parijs over Indo-Cliina in de Ver. Staten te ruggekeerd. Hij zal nu in een vacantiekamp bij het Ontariomeer enkele dagen rust nemen, voor hij zich naar een nieuwe reeks van internationale conferenties zal begeven. Dulles deed nóg enkele uitspraken: Volgens hem kan de komende confe rentie te Genève de zaak van de vrij heid in Zuidoost-Azië bevorderen. Overigens noemde hij de toestand in Indo-China en de algemene toestand in Azië een „ramp", maar een gro tere ramp kan worden voorkomen als de vrije landen zich verenigen. Hij wees er op, dat Siam reeds had ingestemd met het voorgestelde bond genootschap van 10 landen en dat ook de Philippijnen hun bereidheid te kennen hadden gegeven om deel te nemen. In Washington is intussen bekend gemaakt, dat binnen enkele dagen begonnen zal worden aan het uit werken van plannen om binnen de kortst mogelijke tijd tot het vormen van een „verenigd front*' in Zuid oost-Azië te komen. Faroeks ministers liggen eruit De Egyptische Revolutionnaire Raad heeft alle ministers, die tussen 6 Februari 1942 en 23 Juni 1952 aan het bewind zijn geweest, voor de eerstkomende tien jaar hun politieke rechten ontnomen. Dit besluit werd genomen door de Revolutionnaire Raad tijdens een ver gadering, die Woensdagmiddag om 12 uur begon en zes uur duurde en goedgekeurd op een gemeenschappe lijke bijeenkomst vari de Revolution naire Raad en de ministers, welke eerst Donderdagmorgen eindigde. 6 Februari 1942 is de dag geweest, waarop de Wafdistische premier Moestafa el Nahas met Britse steun aan de macht kwam. Er stonden die dag Britse tanks tot aan de poorten van het Abdin-paleis. Op 23 Juli 1952 had de staatsgreep-der-officieren plaats, waarbij Faroek's regiem werd omvergeworpen. De beide vergaderingen van Don derdagnacht werden gepresideerd door de sterke man van Egypte, vice- premier luitenant-kolonel Nasser. De Britten hebben een krachtig protest gericht tot de Russen over de verdwijning van de Russische verzets leider Troegnovitsj en zijn terugkeer geëist. In een nota van generaal-ma joor Oliver aan zijn Russische collega Sergei Dengin wordt gezegd, dat Troegnovitsj Dinsdagavond door com munistische agenten uit de Britse sec tor werd ontvoerd. Het Britse protpst werd uitgegeven terwijl vele beroepen op bemiddeling van individuele personen en organi saties aan de leiders van Weste lijke landen werden gedaan. Ver zoeken om bijstand werden onder meer gericht tot Paus Pius XII, Chur chill, Eisenhower, Adenauer en La- niel. Mevrouw Troegnovitsj heeft zich zelfs tot de Verenigde Naties gewend. Zij stuurde een telegram aan Dag Hammerskjöld, de UNO-secretaris. Opmerkelijk is dat de Britten in hun nota ook de terugkeer eisen van Heinz Glaske, wiens rol het duistere punt van de gehele zaak is. Glaske was een goede kennis van Troegno vitsj. De Westberlijnse politie, die eergisteren berichtte dat Glaske Troegnovitsj in de val heeft gelokt, heeft zich thans niet nader over diens rol uitgelaten. President Naguib ligt nog steeds ziek te bed. De minister van Voorlichting, Sa lem, verklaarde, dat het de bedoeling is de terugkeer te voorkomen van alle Wafdistische, liberale en Saadistische oud-ministers, die „ten tijde van Faroek verantwoordelijk zijn geweest Voor de corruptie in het Egyptische politieke leven". De oud-ministers, die niet tot een partij behoorden, zullen hun politie ke rechten behouden, „tenzij de Re volutionnaire Raad onders beslist". Majoor Salem deelde verder mee, dat de meest vooraanstaande Egypti sche rechtsgeleerde, Sanhoeri, even eens uit zijn functie zal worden ont heven. De Revolutionnaire Raad en de re gering namen voorts een aantal maet- regelen ter „zuivering van de Egypti sche pers". Goedkeuring gemeenteraad Kerkelijke plechtigheden op het St. Bavoplein Voortaan zullen op het plein van de kathedrale basiliek van Sint Ba- vo kerkelijke plechtigheden mogen worden gehouden. De Haarlemse gemeenteraad heeft een voorstel van B. en W. om een zodanige regeling te treffen, dat men niet in overtreding zou komen met het processieverbod met één (CHU- stem) tegen, aangenomen. Op de Leidse Straatweg bij het Wassenaarse viaduct, een der drukste verkeerspunten van ons land, is een dezer dagen door de Haagse wet houder, de heer D. W. Detmeijer, een houten voetgangersbrug in gebruik gesteld die vooral voor Marlot een belangrijke verbetering betekent. Het oversteken voor voetgangers was hier levensgevaarlijk. De Zaak Anneke Beekman Objectief onderzoek na terugvinding J. P. VAN BREUKELEN Te Oosterhout in Gelderland is in de leeftijd van 78 jaar overleden de heer J. P. van Breukelen. De heer Van Breukelen is vele jaren voor zitter geweest van de Staten-Kies- kring Gouda van de K.V.P. en be stuurslid van de Kamer-kieskring Leiden. Voor een heitje De minister vai Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. j deld'betaalde "prijzen' Over de toekomst van Anneke Beekman schrijft het Nieuw Israëli tisch weekblad van deze week: „Ter vermijding van ieder misverstand achten wij het nodig er óp te wijzen, dat, voor zover onze inlichtingen gaan en deze komen van betrouw bare zijde Le Ezrath Ha Jeled niet van plan is afstand te doen van de voogdij en dit onder de tegen woordige omstandigheden ook niet doen kan." „Mocht Anneke Beekman gevonden worden, dan zal een neutrale psy chiater aangezocht worden het kind Hoewel de prijzen van de eieren wel iets gestegen zijn als gevolg van de grote aankoop door de handel met het oog op de komende Paasdagen, zijn de eiren nog bijna twee cent goedkoper dan in de twee vooraf gaande jaren. Hierbij dient opgemerkt te wor den, dat sinds de afschaffing van de kuikenbon vorig jaar door de pluim veehouders een belangrijk groter aantal kippen gehouden wordt, waar door de aanvoer van eieren aanzien lijk gestegen is. Deze prijsdaling valt nog meer in het oog als men be denkt, dat heel veel producten als gevolg van de algemene loonsverho ging gestegen zijn. De Barneveldse markt noteerde de afgelopen jaren de volgende gemid- Th. Cals, zal Dinsdag 20 April a.s. de derde actie ,,'n heitje voor 'n kar weitje" van de vier Nederlandse pad vindersorganisaties officieel «penen. Padvinders en padvindsters zullen daartoe 's morgens om kwart over acht met de bands van NPV en NFG voorop naar het Ministerie marche ren, waar zij om negen uur zullen aankomen. De minister zal dan een kabouter, een gids, een welp en een verkenner enige karweitjes opdra gen, waarmede de actie officieel be gonnen zal zijn. Welke karweitjes de jongens en meisjes moeten ver richten, is nog een verrassing, daar de minister zich hierover nog niet heeft willen uitlaten. De vader van „Don Camillo" Giovanni Guareschi, de schrijver minstens even grote rol heeft ge- j van „Don Camillo" en uitgever van speeld. het rechtse weekblad „Candido", is Helaas komt men er in onze krin-1 tot een jaar gevangenisstraf veroor- gen zelfs niet gemakkelijk toe om met eigen veren te pronken. In de propaganda-circulaire, welke de Partij van de Arbeid momenteel in deze omgeving verspreidt, vindt men thans bij de urgente punten als eerste: verkaveling.- Toevallig valt deze propaganda samen met de verkaveling van het Langeveld waarbij de K.V.P.-Gedeputeerde Dee- renberg, lijsttrekker in deze kies kring, zo'n belangrijke rol heeft ge speeld. Zou dat de heren hoog zit ten? Overigens maakt de oplossing van de kwestie „het Langeveld" wel dui delijk, waarom wij ons moeten in spannen beide K.V.P.-Gedeputeerden te behouden. deeld wegens laster tegen oud-pre mier de Gasperi. Guareschi had in zijn weekblad een z.g. fotocopie afgedrukt van een brief, welke, volgens hem, in 1944 door de Gasperi zou zijn geschreven om de geallieerden te vragen, Rome te bombarderen ten einde een op stand tegen de nazi's en fascisten uit te lokken. De Gasperi verklaarde, dat deze brief van A tot Z een vervalsing is en diende een aanklacht wegens las ter in. Hij vroeg de symbolische som van één lire (ruim een halve cent) schadevergoeding, omdat de schade berokkend aan zijn goede naam. „onberekenbaar" was. Veldmaarschalk Alexander, destijds geallieerd bevelhebber in Italië had verklaard, dat de beschuldigingen on juist waren. Gistermorgen heeft de rechtbank Guareschi verder veroordeeld tot een boete van 100.000 lire (600 gulden), 200.000 lire (1200 gulden) proceskos ten en die ene lire schadevergoeding. Verwacht wordt, dat hij tegen het vonnis beroep zal aantekenen. De regeringsraad van de Antillen heeft een telegram van de Nederland se regering ontvangen, waarin deze voorstelt de Ronde-Tafel-conferen- tie met de Antillen en Suriname 18 Mei aanstaande te doen beginnen. Het Nederlandse voorstel wordt thans door de Antilliaanse delegatie besproken. 17/4 *52 13 60 per 100 stuks. 16/4 '53 ƒ13.45 per 100 stuks. 15/4 '54 11.75 per 100 stuks eieren van 61 gram, waarvan de kiloprijs resp. was ƒ2.23, ƒ2.20 en 1.92. le onderzoeken. In het belang van het kind zal tot de te verstrekken opdracht mede behoren, dat de psy chiater onderzoekt, hoe het meisje op de hoogte gebracht kan worden van haar afkomst en tevens zal hem worden gevraagd, na te gaan, op welke wijze zij in Joods milieu zou kunnen terugkeren. Als verantwoor delijke voogdijvereniging zal uiter aard voor Le -Ezrath Ha -Jeled het rapport van de psychiater van groot gewicht zijn. Indien als overgangsmaatregel plaatsing in een of ander gezin katholiek of ander zou worden aangeraden, zou dit niet op bezwaren bij Le -Ezrath Ha -Jeled stuiten. Een uiteindelijke beslissing kan ech ter pas na observatie genomen wor den. En hiervoor is het noodzakelijk dat het meisje eerst teruggevonden wordt. Daarom is iedere speculatie op dit ogenblik prematuur", zo be sluit het artikel. Weiter vindt koffie in de café s te duur Vindt de minister de huidige in café's en restaurants berekende prij zen voor koffie en thee in redelijke verhouding staan tot de kosten?, zo heeft het Tweede-Kamerlid, de heer Ch. J. I. M. Weiter aan de minister van Economische Zaken gevraagd. Hij geeft in overweging de onlangs in Horecabedrijven bedongen prijs verhoging door de prijzenbeheersing te laten teniet doen. Voor-de eerste maal in de geschie denis, is men erin geslaagd de be roemde St. Gotthard-pas, die Noord met Zuid-Zwitserland verbindt vóór de Paasdagen open te stellen voor het verkeer. Het zachte weer, de late datum waarop Pasen dit jaar valt, en het intensieve gebruik van sneeuwploe gen, uitgerust met het modernste ma terieel, hebben dit historische feit mo gelijk gemaakt. Tussen hoge sneeuwmuren, langs een smalle weg, moet het verkeer zich een pad naar boven banen. Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur. WISSELEND BEWOLKT Heldere nacht met plaatselijk zware nachtvorst. Morgen over dag wisselende bewolking en overwegend droog weer. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot vrij krach- tige Noordelijke wind. 17 April: zon op 5.41 en onder 19.40, maan op 19.24 en onder 4.53 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 2 C. OSLO onbewolkt 3 STOCKHOLM sneeuwbui 1 KOPENHAGEN onbewolkt 3 LONDEN onbewolkt 4 AMSTERDAM onbewolkt 3 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS licht bew. 5 BORDEAUX onbewolkt 1 GRENOBLE regen 4 NICE licht bew 12 BERLIJN hagelbui 3 FRANKFORT zwaar bew. 4 MUNCHEN sneeuw 0 ZURICH sneeuwbui 1 ff GENEVE zwaar bew. 4 LOCARNO lichtbew. 9 WENEN regenbui 4 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME geheel bew. 10 Korreltje Kleine zorgen maken spraakzaam, grote zorgen slaan met stomheid.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1