.GEDACHTENIS KERK Een Straaljager en Seafury in botsing en weer vonden er twee piloten de dood HET VLIEG-ONGELUK BIT HILLEGOM Koninklijk gtzn op Paasvacantie In de vacantie wil Nederland er eens echt »uit« zijn Verkenners zullen de week na Pasen makkelijk maken Marie Besnard is vrijgelaten Achttien jaar wegens moord B. B. Grebbekerk verwezenlijkt op een dag? DONDERDAG 15 APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BEAD - PAGINA 1 Gisteren zijn twee militaire vliegtuigen, een F 84 Thunderjet van de Koninklijke luchtmacht en een Seafury v. d. Marine Luchtvaartdienst, zoals wij gisteren reeds in het kort in een gedeelte van onze oplage meldden, omstreeks half drie tus sen Hillegom en Lisse in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen zijn neergestort. De vliegers kwamen hierbij om het leven. De Seafury vloog met nog enkele toestellen in een formatie, toen een Thunderjet-straaljager naderde. Dit toestel cir kelde met de formatie mee, draaide een rondje en kwam daarna in te genovergestelde richting recht op de Seafury aanvliegen. Vermoede lijk heeft de Thunderjet hierbij de doorzichtige kap van de Seafury ge raakt en voorts zou een strak van de vleugel van dit toestel zijn wegge slagen. De Thunderjet stortte na de bot sing bijna loodrecht neer en ont- plotte even boven de grond. Het toe stel kwam, zonder schade aan te richten neer in de Ringvaart van de Haarlemmermeer aan de grens van de gemeente Hillegom nabij de dSls- broekersweg. De brandstof van het vliegtuig geraakte in brand, doch het vuur kon spoedig worden geblust. De vlieger heeft waarschijnlijk nog ,s getracht gebruik te maken van de schietstoel; deze hing namelijk bui ten het toestel, toen het neerkwam. Omstreeks 17 uur arriveerde een commissie van onderzoek op de plaats, waar de Thunderjet was neer gekomen. Nadat het stoffelijk over schot van de omgekomen vlieger was geborgen, is de commissie direct een onderzoek begonnen. Dit toestel geslingerd. De Seafury, die afkomstig v/as van de vliegbasis Valkenburg kwam vol gens ooggetuigen cirkelend naar be neden. Het toestel kwam terecht in een weiland van de landbouwer Bos aan de IJ weg, niet ver van de krui sing met de Lisserweg, in Nieuw Vennep. Toen de Seafury de grond raakte, sprong de kap-van de cabine af, waardoor de vlieger er uit werd geslingerd. Brokstukken van het toestei, aat ongeveer 75 meter van de boerderij van de landbouwer Bos was neergekomen, lagen her en der verspreid. De schroef en een deel van de motor lagen 50 meter van de romp, doch het andere en groot ste deel van de motor vond men op een afstand van niet minder dan 600 meter van het wrak. Een der brok stukken van het vliegtuig heeft l>et dak van de boerderij beschadigd. Binnen een uur na het ongeval land de een helicopter van de Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg op het weiland, waar de Seafury was neergekomen. Het stoffelijk over schot van de omgekomen vlieger werd in het hefschroefvliegtuig ge dragen, waarna dit weer vertrok om ongeveer een uur later terug te ke- ren met vier officieren, die onmid- delijk met de inspectie van het wrak begonnen. De Thunderjet werd bestuurd door de 24-jarige reserve tweede luite- I nant vlieger J. Baurdoux uit Dor drecht, die ongehuwd was. De Sea fury werd gevlogen door de luite nant ter zee-vlieger der derde klas se L. B. Tjebbes uit Den Haag, die gehuwd was en een vrouw en een kind achterlaat. Velen zagen het. Vele bewoners van Hillegom en de Haarlemmermeer waren ooggetui gen van dit vliegdrama. Zij stonden al enige tijd te kijken naar de vlieg tuigen, die voor een spectaculair schouwspel zorgden. Een landbouwer, die op de Ring dijk bij Hillegom stond, merkte te gen enkele omstaanders op: „Als kdaar maar geen ongelukken van ko men". Terwijl hij de woorden sprak kwamen de vliegtuigen met elkaar in botsing en in pijlsnelle vaart zag het groepje mensen de straaljager recht op zich afkomen. In een oog wenk hadden allen dekking gezocht en kort daarna plofte de straaljager uiteen. Een waterzuil van dertig me ter spoot omhoog uit da Ringvaart en een geweldige modderstraal vloog tegen de huisjes op de dijk. Op beide plaatsen, waar een vlieg tuig neerkwam, renden landbouwers naar de plaats des onheils, om te trachten de piloot nog te redden. Toen zij bij de ravages aankwamen, bleek spoedig, dat hier geen hulp meer mogelijk was. De straaljagerde uitvoering van een bouwwerk een stond in de brand en de schietstoel hing half uit het toestel. De piloot Ondeugdelijke lift omlaag gestort Twee arbeiders gewond Dinsdagmiddag is te Haarlem bij Uitgeleide gedaan door de jongste twee prinsesjes zijn H. M. de Konin gin, Z. K. H. Prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene en jkvr. Renée Roell gistermiddag 2 uur naar Innsbruck vertrokken. Vandaar zul len zij zich begeven naar Ober- gurgl om er enige tijd van de win tersport te genieten. Op 24 April hoopt het Koninklijk gezelschap in Nederland terug te keren. De koninklijke familie is gister avond om 19 uur na een voorspoedi ge reis in Obergurgl (Zuid Tirol) aangekomen. Fusie van Werkspoor en Stork Na maandenlange onderhandelingen is besloten tot een fusie van Werk spoor N.V. te Amsterdam en de Ko ninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Hedenochtend is het personeel van beide ondernemingen, naar het A.N.P. verneemt, van dit belangrijke beslnit in kennis gesteld. Het ogen blik voor de samenwerking achten directies en commissarissen van Werkspoor en Stork goed gekozen. Er zal een nieuwe vennootschap wor den opgericht, waarvan dc zetel wordt gevestigd te 's-Gravenhage. Buitenlandse reizen favoriet had nog getracht zijn leven te red den, maar de apparatuur had gewei gerd; althans de schietstoel was niet meer los kunnen komen van het toe stel. Het stoffelijk overschot van de an dere piloot werd gevonden in een weiland. Bij het neerstorten was zijn lichaam uit de cabine geslingerd. Wederom een karweitje voor 'n heitje Dinsdag niet winkelen Alle Nederlandse huismoeders heb ben Dinsdag na Pasen de kans op een vrije dag. Honderdvijftigduizend jon gens en meisjes in alle plaatsen van Nederland bieden zich aan om die dag, als de feestdagen de kelder, de keuken, en de provisiekast hebben uitgeput, inkopen te gaan doen. Deze massale boodschappeninkoop vormt de inzet van de actie ,,'n heitje voor 'n karweitje", waarmee de jongens en meisjes van de vier Nederlandse verkenners- en padvindsterorganisa- ties tot en met Zaterdag 24 April geld willen verdienen voor hun vereni ging. Het is de derde maal, dat de pad vinders en padvindsters op pad gaan om het -geld, dat zij nodig hebben, zelf te verdienen. In de loop van de Dinsdagmorgen zullen zij trachten zoveel mogelijk huismoeders te be reiken, ten einde de boodschappen te noteren, welke zij in de loop van de middag tegen vergoeding van ,,'n heitje" willen thuisbezorgen. Vlet een brede glimlach op het gelaat verlaat Marie Besnard, vergezeld van naar advocaten, de Fort du Ha- gevangenis, waar zij op grond van de aan dacht voor vergiftiging gevangen heeft gezeten. Wat niet gaat. De diensten van de jongens en meisjes mogeri noch belangen van derden schaden, noch is dit de bedoe ling om voor bepaalde projecten goedkope werkkrachten te leveren. Men herinnert in dit verband aan enkele voorvallen in het verleden, waarbij onder meer een landbouwer een halve akker wilde laten omspit ten voor één heitje, een eiergrossier 2 jongens voor twee kwartjes 20.000 eieren liet verpakken en de bezitter van een grote tuin zijn pad naar de garage liet verharden van grind voorzien en een grasveld liet omspit ten voor twee heitjes. Wat wel gaat. Er zijn groepen, die zich zullen be. lasten met het wassen van auto-rui ten bij veerponten en overwegen, er formeren zich rijwielherstellers en achterlicht-reparateurs op punten, waar geen reparatiewerkplaats geves tigd ia. Padvindsters zullen graag eens de boekenkast grondig schoon maken, een middag met de kinderen er op uit trekken of voor moeder de maaltijd bereiden. In veel plaatsen zal een centraal telefoonnummer zijn, waar men op kan geven welk kar weitje men gedaan wil hebben en wanneer. Gedeeltelijk voor Schouwen. Een gedeelte van het verdiende geld, namelijk minstens 2.50 per groep, zal dit jaar worden besteed voor de herplanting van Schouwen- Duiveland. Hoewel de actie op Dinsdag 20 April begint zal zij in_ verschillende plaatsen reeds Zaterdag 17 April min of meer officieel worden aange kondigd. Om tegemoet te komen aan de be zwaren van het herhaaldelijk aanbel, len, zal iedereen, die reeds een kar weitje liet verrichten een zegeltje ontvangen, dat op de deur beves tigd de jongens en meisjes bekend maakt met het feit: Hier is men reeds geweest. WEDSTRIJD OM DE ZILVEREN TROFFEL. Aangemoedigd door het grote suc ces van de nationale metselwedstrijd, die vorig jaar in Rotterdam is gehou den, hebben de organisatoren het bouwcentrum en de vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie" besloten, deze wedstrijd dit jaar weer te houden. Zoals bekend, strijden daarbij leer lingen van technische scholen om de titel van „Nederland's beste leerling metselaar". Als data zijn vastgesteld 20 en 21 Juli. De wedstrijd zal zich afspelen in een bij het bouwcentrum te bouwen tent van niet minder dan 700 vierkante meter. Evenalsvorig jaar staan er excursies en filmvoor stellingen voor de jongens op het programma. Het aantal deelnemers, dat het vo rig jaar 48 bedroeg, zal vermoedelijk tot ongeveer 60 stijgen. lift voor het vervoer van bouwma teriaal, van 12 meter naar beneden gestort. Een van de zich in de lift be vindende arbeiders werd daarbij ern stig gewond. Een ander kwam er met lichte kwetsuren af. Belde zijn echter naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Het ongeluk is ontstaan, doordat de liftkabel, die van ondeugdelijk ma teriaal was, brak. De uitvoerder ver klaarde dat de liftenfabrikant hem verzekerd had, dat de kabel voorlo pig nog mee kon en er voldoende be veiligingen tegen het neerstorten van de lift bestonden. Tegen de uit voerder is een proces-verbaal opge maakt. De Arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft hedenmorgen de 31-jarige opzichter A. L. L. uit Gou da, die terecht heeft gestaan wegens moord op zijn eerste echtgenote, ver oordeeld tot achttien jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis van 2 October 1953 af. L. werd er van beschuldigd zijn vrouw door middel van arsenicum om het leven te hebben gebracht. Tij dens de terechtzitting ontkende hij hardnekkig. Hij toonde zich niet ge ïnteresseerd in deze zaak. De president van de rechtbank, jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, deelde me de, dat bij het bepalen van de straf maat rekening was gehouden met het psychiatriscn rapport, dat over de verdachte was uitgebracht, met de zeer grote ernst van het feit, met de omstandigheden waaronder de moord is gepleegd, met het halsstarrig ont kennen van verdachte en met het ontbreken van elk spoor van be rouw. Het aantal Nederlanders, dat een halve maand inkomen aan vacantie- kosten kan besteden, wordt steeds groter. Dat is de conclusie, die door de directie van de Ned. Reisvereni- ging wordt getrokken uit de steeds zwellende stroom van aanvragen om reizen. Het te besteden reisgeld beweegt zich tussen de 49 en 2300 gulden, van een week verblijf in België af tot een luxe-reis naar Israël van drie weken toe. Gemiddeld wordt 150 tot 225 gul den per persoon per reis besteed. Vrtfe groepsreizen. Sterk is de vraag naar „vrije groepsreizen". Dat zijn reizen, waar bij men zich in groepsverband naar een bepaald oord begeeft en nadien vrij is om te staan en te gaan waar men wil. Voor deze reizen zijn wel excursies uitgestippeld, maar het staat iedere deelnemer vrij hiervan gebruik te maken of niet. Het aantal goedkope reisgelegen- heden per trein naar Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland zal opnieuw worden uitgebreid. De Oostenrijkers hebben een speciale „Couchette-trein" ontworpen, de „Austropa", waardoor het tegen ge ringe bijbetaling mogelijk wordt de nacht op een schuimrubberbank door te brengen. Toenemende trek naar Joego-SIavië. De Bergland-express met zijn ma tige groepstarieven zal haar kilome ters weer gaan verslinden. Ook Bel gië en Luxemburg zullen op bepaal de dagen kortingen op treinreizen toepassen. Aan al deze kortingen is echter de voorwaarde verbonden, dat de toerist een bepaald bedrag aan verblijfkosten op zich neemt. Er zul len echter naar Oostenrijk een trek- kerstrein en naar Duitsland en Oos tenrijk Rheingolds lopen met geredu ceerde tarieven voor groepen, doch zonder verblijfsvoorwaarden. De belangstelling voor de dichtbij liggende Europese landen beweegt zich via Oostenrijk en Zwitserland naar Duitsland, Ihrankrijk, België en Engeland. Veel meer dan in het vo rige jaar Spanje, behoort thans Joe go-SIavië tot de favoriete reisdoelen. De belangstelling voor Engeland wordt groter, mede dank zy de in tensieve Engelse propaganda en de reclame van de stoomvaartmij Zee land. Beter paraat dan te laat. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. PONTJE OVERVAREN. Het veerpontje dat de oeverver binding in het Merwedekanaal bij Utrecht onderhoud is Dinsdagmid dag overvaren door het motorschip „Rival" uit Ammerstol. Met de veer baas kwam een andere opvarende in het midden van het kanaal terecht, terwijl het pontje zonk. De veerbaas zwom naar de kant, de passagiere werd door de schippersknecht van de „Rival" gered met behulp van een roeibootje. Het pontje is inmiddels gelicht, maar de fiets van de dame en haar tas niet waardepapieren tot een bedrag vai tweeduizend gulden zijn nog niet terecht. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. De oorzaak van de aanvaring was, dat het uitzicht door een sleep vuilnis schepen in het kanaal werd belem merd. Tentoonstelling Sao Paulo Successen voor Ned. boeren in Brazilië Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de stad Sto Paulo in Brazilië is aldaar een grote veeten toonstelling gehouden. Een aantal le den van de Nederlandse landbouw kolonie Ribeirao van de coöperatieve agro-pecuaria „Holambra" heeft met het ingezonden vee op deze exposi tie fraaie successen behaald. De vee tentoonstelling duurde een week en is de grootste die ooit in Brazilië is gehouden. De Nederlandse landbouwers van de coöperativa „Holambra" behaal den de volgende prijzen: roodbont r.m.y.-vee: kampioensprijs voor folk groep bestaande uit 1 stier en 3 pin ken, allen afstammelingen van de stier Jana 39 's Prins, geïmporteerd uit Nederland door de coöperativa „Holambra". De 1 -jarige vaars, klasse lA tot 2 jaar, Holambra Theodora, toebeho rende aan boer J. v. d. Broek uit Berlicum N.Br., kreeg een 1ste prijs. Tevens werd aan deze vaars bij de kampioenskeuring de titel van reser vekampioen toegekend. Ie Prijs, 1-jarige vaars, klasse 1 jaar tot 15 maanden, Holambra Koos- je V, eveneens toebehorende aan boer J. v. d. Broek. 2de Prijs, 1-jarige vaars, klasse 12 tot 15 maanden, Holambra Robert, behorende aan boer A. L. van Haa- ren uit Overasselt. 2de Prijs, 1-jarige stier, klasse 12 tot 15 maanden, Holambra Rein, toe behorende aan boer J. G. van Haaren eveneens uit Overasselt. 3de Prijs, 1-jarige stier, klasse 12 tot 15 maanden, aHolambra Robert, toebehorende aan boer W. Nijssen uit Maasbree. Zwartbont Noord-Hollands vee: le prijs, 2 -jarige vaars, klasse 2 tot 3 jaar, Holartibr^ Rêlritjé, toebeho rende aan boer J. Groot uit Schel linkhout. Erelinten werden uitgereikt voor de vaarzen: le erelint voor Holam bra Tietje, toebehorende aan boer J. Th. de Wit uit Hilversum, 2de ere lint voor Holambra Ankje, toebeho rende aan boer J. Groot uit Schel linkhout, 4de erelint voor Holambra Neeltje, toebehorende aan boer A. W. Eltink uit Qostpjbers, 5de erelint voor Holambra Koosje 24, toebeho rende aan de Gebrs. van Kampen uit Hoogkarspel. Tijdens de expositie is een défilé gehouden van de bekroonde dieren. Het bekroonde Nederlandse vee werd voor de eretribune voorgeleid door 6 boerenmeisjes en 2 boerenjongens, terwijl een Nederlandse landbouwer, Wim Jeuken met een accordeon, de stoet opende. Het enthousiasme van de aanwezigen was zeer groot. Op de eretribune was o.m. aanwezig de president van Brazilië, de heer Ge- tulio Vargas. Heel bijzondere steentjesactie kan dat mogelijk maken Nog geen tien jaar na de tweede wereldoorlog hebben velen helaas vergeten wat toen werd geofferd, wat bezet gebied heeft betekend en wat het inhield, recht en vrijheid te moeten missen. Mede daarom zal de stichting van een Gedachteniskerk aan de voet van de Grebbeberg, waar zovelen van onze dappere solda ten begraven liggen, moeten helpen om de harde les van gans een oorlog te onthouden. Er wordt een nieuwe steentjesactie ontketend teneinde de bouw van een geestelijk monument ein delijk mogelijk te maken. Het proces van de veiligstelling van het ook nu weer ingeschakelde geheim is vastgelegd op een plaat bij de K.R.O., die er kennis van zal geven tijdens de onthullings avond op Zondag 25 April in het radio-programma. Intussen is de verkoop van de steentjes op grootscheepse wijze gestart en hopelijk dermate afdoend, dat men niet bevreesd be hoeft te zijn, dat er exemplaren onverkocht zullen blijven. Mocht dat onverhoopt toch zo zijn, dan zullen te rechter tijd vliegtuigen worden ingeschakeld om onverkochte steentjes te bezorgen op plaatsen waar men er om verlegen zit. De winnaar van de hoofdprijs zal niet minder dan 20.000, ontvangen en het is zó geregeld, dat hij nog tijdens de K.R.O.- uitzending voor de dag moet komen. Als het even lukt, zal de prijs hem op de volgende Zondag per helicopter in letterlijke zin worden thuisbezorgd. In afwachting van nadere berichten kan worden meegedeeld, dat de aanstaande 400ste Wigwam-uitzending van de K.R.O. ook zal staan in het teken van de actie. Tijdens de onthulling van het geheim in de avonduitzending zal men er meer van horen. De jeugd tot 15 jaar zal worden opgeroepen om te sparen voor een doel, dat de jeugd rechtstreeks raakt en de actie daarvoor zal twee weken duren. Er komen honderden prijzen aan te pas. De eigenlijke steentjesactie zal bovendien in andere K.R.O.-»,u zendingen aan de beurt komen, ook via de Gewone Man.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5