De Tweede Kamer kieze eieren voor haar geld Motie tegen Zondagswet Hagenaar bouwde centrum voor een ondergrondse stad Verzekeringsdirecteur wordt melaatsen-priester Keren de goudzoekers met cacao-boter op hoofd terug Fabrieksdirecteur voor de klas Het maatschappelijk werk moet van de stad gemeenschap maken Een eigen sodafabriek in Delfzijl DINSDAG 13 APRIL 1954 DE LEfUSE CUURANT fWEEDE BLAD - PAGINA 1 Wet beperking cadeaustelsel Maar niet bij de manufacturier Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „regelen tot beper king van de vrijheid tot het aanbie den en verstrekken van geschenken In verband met het uitoefenen van een bedrijf" (wet beperking caudeau- rtelsel). Voorgesteld wordt te verbieden in verband met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden of te verstrekken in de vorm van goe deren, tenzij deze van dezelfde soort tijn a'ls goederen, welke bü 't uitoefe nen van dat bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt. Dit ver bod geldt niet, indien aannemelijk kan worden gemaakt, dat de geschen ken op gelijke voet aan directe of Indirecte afnemers en aan niet-afne- mers worden aangeboden en ver strekt. Uitzonderingen. Ook geldt het niet ten aanzien van het aanbieden en verstrekken van ge- schenken aan wederverkopers van goederen, als bij het uitoefenen van het betrokken bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt, en aan bij algemene maatregel van bestuur tan te wijzen in economisch opzicht Stemmen bij volmacht door religieuzen Geen ministriële zaak In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Groen be treffende de door B. en W. van Alk maar gegeven interpretatie van het begrip „huisgenoot", in de Kieswet, gesteld naar aanleiding van het feit, dat in de gemeente Alkmaar aan re ligieuzen van het St. Elisabeth-zie- kenhuis en huize „St. Augustinus" aldaar een volmacht om bij de a.s. Staten-verkiezingen voor een zieke (bedlegerige) medezuster te kunnen stemmen, is geweigerd omdat zij niet als eikaars huisgenoten worden beschouwd heeft de minister van Binnenlandse zaken als volgt geant woord: De minister huldigt de mening, dat bij religieuzen, die permanent onder één dak in gemeenschap leven en tot één huishouding behoren, de om standigheden als regel zodanig zul len zijn, dat zij als elkanders huis genoten dienen te worden be schouwd. Aangezien in hoofdstuk K van de met zodanige wederverkopers gelijk te stellen groepen personen. Voorts geldt het verbod niet voor geschenken in de vorm van goederen, welke voorzien zijn van een in het oog vallend, onuitwisbaar kenmerk, dat aan het goed een duidelijk re clamekarakter geeft, mits zulke goe deren plegen te worden gebruikt of verbruikt bij het gebruiken of ver bruiken van goederen, die bij het uit oefenen van het betrokken bedrijf te gen betaling plegen te worden ver strekt. Plaatselijk gebruik. Evenmin geldt het verbod voor het naar algemeen of plaatselijk gebruik op gezette tijden aanbieden en ver strekken van geschenken. De minister van Economische Za ken kan van het verbod vrijstelling verlenen voor geschenken in de vorm van door hem aan te wijzen goederen. Hij kan op daartoe strekkend ver zoek van het verbod ontheffing ver lenen, indien naar zijn oordeel bij zondere omstandigheden daartoe aan leiding geven. De vrijstellingen en ontheffingen kunnen onder beper kingen worden verleend. De minister kan deze bevoegdhe den overdragen aan de Sociaal-Eco nomische raad. Hij kan de bevoegd heid tot het wegens bijzondere om standigheden verlenen van onthef fing ook overdragen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Het Groninger Universiteitsfonds is bij Kon. Besluit gemachtigd om bij de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen een bijzondere leerstoel te vestigen in de audiologie (gehoorkunde). Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling voor het bekleden van de ze leerstoel te benoemen dr H. C. Huizing, wetenschappelijk ambtenaar van de kliniek voor keel-, neus- en oorheelkunde te Groningen. De Katholieke Limburgse Bond van muziekgezelschappen heeft tijdens een algemene ledenvergadering, welke Zaterdag 10 April te Roermond is gehouden, een resolutie inzake de Zondagswet aangenomen. Deze resolutie welke ter kennis zal worden gebracht van de minister van Binnenlands^ Zaken luidt: De Katholieke Limburgse Bond van muziekgezelschappen wendt zich bij deze tot U in verband met de gerezen moeilijkheden omtrent toepassing van de Zondagswet Wij zijn verheugd en dankbaar vóór Uw toezegging, dat een wijziging van deze wet zal worden voorbereid om aan onvoorziene belem mering van de aloude gebruiken in Limburg een einde te maken. Indien wetswijziging echter niet spoedig tot stand komt, zal het niet mo gelijk zijn dit jaar de feesten der neomisten en de sacraments-processies, volgens traditie te doen opluisteren met muziek van onze harmonieën en fanfares. Dit zou een ernstige teleurstelling betekenen omdat daardoor het specifiek Limburgs karakter aan de feestelijkheden wordt ontnomen. Wij nemen daarom de vrijheid er bij Uwe Excellentie op aan te dringen, te wil len overwegen in hoeverre er maatregelen zouden kunnen worden getroffen, Den Haag op zoek naar heli-haven In antwoord op een desbetreffende vraag van het raadslid mr. Dankel- man heeft de Haagse wethouder van economische zaken, mr. J. van Aart- sen, gisteren tijdens de begrotings behandeling door de gemeenteraad meegedeeld, dat het college van B. en W.- zeer voortvarend is geweest met betrekking tot het opnemen van Den Haag in het ontwerp-helicop- ternet. Er zijn besprekingen gevoerd met de Sabena, die welwillend stond tegenover opneming van Den Haag in het helicopterverkeer, mits overeenstemming kan worden be reikt met de Rijksluchtvaartdienst. Op het ogenblik zoeken B. en W. van Den Haag in overleg met de Sabena en de Rijksluchtvaartdienst, naar een bepaald terrein in de stad, dat als heli-haven zal kunnen dienst doen. I opdat deze feestelijkheden op normale wijze doorgang kunnen vinden. Beveiligd tegen atoombommen 1 Den Haag bezit de eerste atoom bomschuilkelder. Dit bericht is al eerder wereldkun dig gemaakt, maar toen was het 1 April en niemand geloofde het. Toch bevindt zich op de hoek van de Grote MarktstraatSpui een kel der, die zo gebouwd is, dat hij niet alleen 'n grote garantie tegen a toom- bommen en hun nawerking geeft, maar die tevens geschikt is om als centrum te dienen van een nog te stichten ondergronds net, dat de Ha genaars in geval van een atoomaan- val veilig moet stellen. Want een kel der, die bestand moet zijn tegen atoomwapenen, stelt geheel andere eisen, dan een gewone schuilkelder. Het gaat er niet om schuilkelders te bouwen, waar zoveel mogelijk mensen bij een bomaanval gedurende het ogenblik van een bombardement kunnen worden bijeengebracht. Bij Kieswet de uitvoering van de voor-d^ndc 30 jaren directeur van de schriften inzake het stemmen bfl y Levensverzekeringsmaatschap- volmacht bij uitsluiting aan burge- meester en wethouders wordt opge- PU „Nijmegen Hij nam actief deel dragen, ligt het niet op de weg van aan het katholieke leven van de uni- Op 17 April, Paas-Zaterdag, zal de j arbeid heeft de wijdeling het Apos- weleerw. heer G. J. A. Bakker, stu- j tolisch Vicariaat van Doumé, in Afri- dent van het Pauselijk Nederlands ka, aan de Paters van de H. Geest College te Rome, in de basiliek van j toevertrouwd en bestuurd door mgr. de Twaalf Apostelen tot priester wor- Teernstra, gekozen, den gewijd. Hij zal in October naar Afrika ver- i trekken. Hij zal arbeiden in het me: laatsendorp Abong-Mbang, waar hij reeds een kérk heeft laten bouwen De heer Bakkér is op 3 Februari 1893 in Den Haag geboren en was ge- de minister, ook al zou hij van me ning zijn dat hier een onjuiste be slissing is genomen, hierop invloed uit te oefenen. ONTHEFFING GEZONDHEIDS DIENST VOOR DIEREN. In de Wet Bestrijding Tuberculose' versiteitsstad. Zijn huwelijk werd gezegend met 8 kinderen, van wie een zoon dit jaar Augustus en een tweede in Augustus 1955 tot priester in de Sociëteit van Jezus zullen gewijd worden, terwijl een derde zoon cp het ogenblik bij dezelfde Sociëteit in het St. Ignatius- ter nagedachtenis van zijn overleden vrouw Catharina. In deze kerk zal de nieuwe priester zijn eerste H. Mis op het Afrikaanse grondgebied op de dag na zijn aankomst opdragen. het gebruik van de atoomwapenen zal men over veel grotere oppervlakten moeten kunnen beschikken en gedu rende langere tijd onder de grond moeten kunnen verblijven. Aansluiting mogelijk. De „atoomschuilkelders" te 's Gra- venhage moet men dus zien als een centraal punt onder de grond, van waaruit het beveiligingswerk, de hulpverlening en andere kunnen worden geleid. De leiders van het beveiligingswerk, de medici en an deren kunnen vanuit deze centrale post opereren. De kelders met de in- en uitgangen zijn zo gebouwd, dat zij straks ondergronds in verbinding kunnen worden gebracht met bij voorbeeld een ondergrondse spoor weg met ondergrondse parkeerruim ten en dergelijke. Afwachten! Men zou kunnen zeggen, dat de kelder binnen de grenzen van het practisch mogelijke en wenselijke, het maximum aan beveiliging biedt, dat mag worden verwacht. Men zal overigens in deze periode van ver dere ontwikkeling van het atoomwa pen, ook de ontwikkeling van de be- veiliging daartegen, moeten afwach- I ten. RIJKSPOLITIE TE WATER WORDT GEREORGANISEERD. Bij de Rijkspolitie te Water is een belangrijke reorganisatie in voorbe reiding, waarbij de gehele dienst in de toekomst onder een commando zal komen. Tot nu toe is de Rijkspolitie te Water verdeeld in een Noordelijk en Zuidelijk commando. Wanneer de reorganisatie zal zyn doorgevoerd, zal de luitenant-kolo nel H. van Boxtel te Amsterdam het bevel over de gehele dienst voeren, Rijkspolitie kan nog vijfhonderd man aan De inspecteur-generaal van de Rijkspolitie, A. F. J. Penders, heeft verklaard dat er bij de Rijkspolitie nog steeds een personeeltekort van 500 man bestaat. Aanbod is er over het algemeen voldoende, maar veel al is de kwaliteit van de sollicitan ten te gering om aan de eisen te vol doen. Een eerste vereiste is uitbreiding van de verkeersgroepen in verband met de toeneming van de intensivi teit van het verkeer. Vereiste voor indiensttreding is naast het voldoen aan de keuringseisen het beschikken over de parate kennis die hoort bij de zesde klasse van de lagere school. Van de 1200, die zich aanmelden, worden ei* na keuring en examen gemiddeld maar 50 aangenomen. Een 51-jarige bromfietser uit Westendorp is Zondagmiddag nabij Terborg door een personenauto aan gereden en op slag gedood. Vandaag is het precies 50 jaar geleden, dat mère Josepha Alden- huysen in de orde der zusters Ursu- linen werd geprofest. De ook in ons land bekende draag bare radio, heeft een broertje gekre gen: de fietsradio. Voortaan zal men zelfs tijdens de fietstochtjes, of tij dens de ritjes van en naar kantoor, de radio niet behoeven te missen. De fietsradio, bestaande uit een zes- krings-middengoif ontvanger, die in een huls op het frame wordt beves tigd, een luidspreker, die een plaats je vindt op het stuur en batterijen, die achter het zadel worden vastge maakt, is reeds in Duitsland te koop en kost daar 119.90 Mark. Twee mu zikale wielrijdsters met de fietsradio, bevestigd op hun stalen rossen. Telefoon wordt duurder In de stad 4 cent Alhoewel na de oorlog de mate- riaalprijzen voortdurend cn aanzien lijk gestegen zijn, is het lokale tele foongesprek nooit in prijs verhoogd. De P.T.T. is van plan dit verzuim zo spoedig mogelijk goed te maken en binnenkort is te verwachten, dat het lokale gesprek 4 in plaats van 3 cent zal gaan kosten. De P.T.T. meent, dat buiten de gestegen materiaalkosten ook de uitbreiding van de stedelijke netten een grotere service biedt, die nog niet in de prijs tot uiting was gekomen. De schat van de „Leonhardt" Thermometer goudkoorts loopt op In het oorlogsjaar 1917 werd ter hoogte van Den Helder het goud schip Renata Leonnard getorpe deerd. Het schip schijnt een aanzien lijke hoeveelheid van de blinkende waar aan boord gehad te hebben, Het commando zal rechtstreeks staan want op de aankondiging dat onder- onder de algemeen inspecteur voor nemende personen deze goudmijn de Rijkspolitie. (Tel.). wensten te exploiteren, zijn maar onder het rundvee is dé'mogelijkheid college in Amsterdam verblyft. He- geopend, dat de minister van Land- i i heeft de godvruchtige moeder de bouw, Visserij en Voedselvoorzie-1 blijdschap haar zonen aan]het altaar ning, ontheffing verleent van de voor"en, niet mogen smaken, zj]jis de veehouders bestaande verplichting een lanêdurige z ek tot aansluiting bij de gezondheids dienst voor dieren, in geval hierte gen gewetensbezwaren bestaan. Mi nister Mansholt heeft er destijds bij de behandeling van deze wet in de Tweede Kamer de aandacht op ge vestigd, dat een dergelijke onthef fing niet zonder meer kan worden verleend, doch dat hieraan bepaalde voorwaarden dienen te worden ver bonden ter beveiliging van de rund veestapels der overige veehouders. Het niet-deelnemen aan de jaarlijk se tuberculinatie vanwege de ge zondheidsdienst vereist immers ze- Op 28 April a.s. wordt in de Oos- terschool te Baarn een bijzondere houw Visscrii en'vo^e^o^tibldschap h°a!r "zönën'aËn hrt altaar wijze van onderwijsvernieuwing ge- bouw, Visserij en voeaseivoorzie-i cm,i,pn. 7\\ demonstreerd. De technisch directeur van de Philips' Phonografische In- overleden dustrie, de heer P. R. Dijksterhuis, De heer Bakker zal op Pasen, in aan een aantal klassen van deze tegenwoordigheid van vijftig familie- openbare lagere school les geven leden en in tegenwoordigheid van vele leden van de Nederlandse kolo nie in Rome, zijn eerste H. Mis in de kerk van de H. Andreas bij het Qui rinaal opdragen. Tot terrein van zijn priesterlijke GEEN AFSCHAFFING VAN PASPOORT VOOR FRANSEN. t Naar wij vernemen is het niet mo- kere waarborgen ter voorkoming vangelijk gebleken voor Franse toeris- besmetting van andere bedrijven. ten, die Nederland willen bezoeken, Naar aanleiding hiervan is in de het paspoort af te schaffen en deze Nederl. Staatscourant van Maandag j toeristen in ons land toe te laten op een beschikking opgenomen van de j hun carte d'identité, een identiteits minister van Landbouw, Visserij en l bewijs, dat iedere Fransman bezit. Voedselvoorziening, waarin een na- Op deze mogelijkheid is hérhaalde- dere regeling is opgenomen. Deze be- lijk aangedrongen door de A.N.V.V., schikking houdt in, dat veehouders, omdat in Frankrijk grote belangstel- aan wie ontheffing is verleend van ling voor Nederland bestaat. Deze de verplichting tot aansluiting bij de belangstelling wordt echter geremd gezondheidsdienst, van de 60ste dag door het feit, dat men in Frankrijk af nadien slechts runderen mogen een groot aantal formaliteiten moet aanhouden voorzien van een verkla- vervullen om in het bezit van een ring, afgegeven door een gezond-1 paspoort te komen. In België en heidsdienst, waaruit blijkt, dat het. Luxemburg worden Franse toeris- over de fabricage van gramofoonpla- ten. Tot het onderwijssysteem op deze school behoort het streven om de kin deren zoveel mogelijk op de hoogte te brengen van wat er in de maat schappij leeft; hieraan zal de P.P.I. op deze wijze haar medewerking ver lenen. Na de les door de heer Dijksterhuis gaan zijn „leerlingen" een bezoek brengen aan de gramofoonfabriek die, zoals bekend, in Baarn staat, waarna him tenslotte te ere van de „pri meur" een koffiemaaltijd wordt aan geboden. W etenschappelijke basis Tijdens een conferentie, die de stichting voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland gisteren te Vlaardin- gen voor de gemeentebesturen heeft gehouden sprak prof. dr. Sj. Groen man, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht en Amsterdam over „Het sociaal onderzoek en zijn betekenis voor de maatschappelijke opbouw in de gemeente". Het groepsleven behoort te worden georganiseerd en geactiveerd. Pas klare recepten in deze richting mo gen echter bij het sociale onderzoek niet worden verwacht, doch om het groepsleven te activeren is in de eer- Verlies van 3 millioen voor Staatsmijnen desbetreffende rund vrij van tuber culose is. Voorts mogen bedoelde veehouders een aldus aangevoerd rund niet langer houden dan 16 maanden na de datum der op dat rund betrekking hebbende verkla ring. Het dient binnen deze termijn weer te worden afgevoerd en even tueel vervangen door een ander dier met geldige verklaring. In de beschikking zijn verder twee bepalingen opgenomen met betrek king tot de extra-heffing ten behoe ve van de rundertuberculosebestrij- ding. De eerste bepaling maakt het mogelijk, dat de extra-heffing niet meer wordt geheven van de hier be doelde veehouders, indien en voor- zolang zij voldoen aan de gestelde voorwaarden in zake aankoop en omwisseling van hun runderen. De tweede bepaling houdt in, dat, indien uit een verklaring van de desbetref fende gezondheidsdienst blijkt dat de bedoelde veehouder op de 60ste dag na de datum der ontheffing, slechts runderen aanhoudt, aangevoerd met ?en zg. witte verklaring, hy boven dien in aanmerking komt voor de terugbetaling van een bedrag, gelijk aan dat der voordien ingehouden ex tra-heffing. ten op vertoon van hun identiteits kaart toegelaten. Thans hebben de minister prof. dr. J. Zijlstra en J. v. d. Kieft het reeds lang aangekondigde wetsontwerp in gediend over de verlening van een garantie door de staat van 21 mil lioen ten behoeve van een te Delfzijl Ook uit de Tweede Kamer zijn I op te richten sodafabriek. hierover vragen aan de regering ge-1 De regering acht het beschikken steld. Naar aanleiding daarvan is de over een eigen soda-industrie van mogelijkheid van vereenvoudiging van de bestaande regeling onder zocht, doch deze mogelijkheid bleek niet aanwezig te zijn. De verdwenen 50 mille Bankbediende in arrest In verband met het verdwijnen van J 50.000,uit een aangetekende brief, die van een bankkantoor te Goes naar Amsterdam werd ver stuurd en die in Amsterdam slechts krantenpapier bleek te bevatten, heeft de recherche een bankbedien de uit Goes aangehouden, die tijdens het verhoor een niet al te betrouw bare indruk maakte. Alhoewel dé politie nog niet weet hoe de diefstal gepleegd is, staat in middels wel vast, dat de brief, die in Goes aan het postkantoor werd afge geven, reeds krantenpapier bevatte. De politie speurt voort. fundamentele betekenis voor de in dustriële ontwikkeling van ons land. Komt het sodaproject-Delfzijl tot stand, dan is er geen plaats meer voor de sodafabriek welke de staats mijnen in Geleen binnenkort in be drijf zouden kunnen stellen. De regering deelt mede, dat de in deze fabriek geïnvesteerde bedra gen, voor zover de gereedgekomen gebouwen en apparatuur niet voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt, moeten worden afgeschre ven en wel tot een bedrag van ƒ3 millioen. In een afzonderlijk wets ontwerp wordt hiertoe het voorstel gedaan. Het project-Delfzijl zal, zoals be kend, worden uitgevoerd door een combinatie van de Kon. Ned. Zout- industrie, die met 12 millioen par ticipeert, de Staatsmanen in Lim burg, die ƒ4 millioen bijdragen, de MEKOG, die met 250.000 en de Kon. Ned. Zwavelzuurfabrieken v/h Ket- jen, die eveneens met ƒ250.000 deel nemen. In totaal wordt voor de financie ring een bedrag van ongeveer ƒ51 millioen geraamd. De combinatie stelt zich garant voor het plaatsen van een aandelenkapitaal van 30 millioen en heeft tot voorwaarde gesteld, dat de financiering van de overige 21 millioen zal geschieden d.m.v. een onder staatsgarantie te betrekken le ning van institutionele beleggers. BESTEMMING GEBOUW VOORMALIGE HOLLANDSE SCHOUWBURG. Naar aanleiding van het door het Amsterdamse raadslid mevrouw G. Wjjsmuller-Meijer op 23 Maart ge stelde schriftelijke vragen aan het college van B. en W. van Amster dam over de bestemming van het gebouw van de voormalige Hollandse Schouwburg in de Plantage Midden laan, hebben B. en W. geantwoord, dat, indien mocht blijken, dat een be stemming van de Hollandse Schouw burg voor eeh specifiek Joods doel niet mogelijk is, zij bereid zijn, aan het rijk de vraag voor te leggen, of vestiging van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie in de Hollandse Schouwburg mogelijk is. ste plaats geld nodig en personen, die dit groepsleven kunnen schragen. Ketting-reactie. Spr. vergeleek het maatschappelijk leven met een kettingproces. Tussen milieu's bestaan verbindingen; zij dekken echter elkander niet. Veran deringen in het ene milieu hebben wijzigingen in het andere tengevolge. Dit opent de mogelijkheid van indi recte maatregelen. Men zal dikwijls de indirecte weg moeten kiezen en deze vraagt een hoge mate van fan tasie, -temeer daar elk sociaal ele ment een eigen werkingssfeer heeft. Het gaat erom sociale hefbomen te vinden. Waardevol noemde spr. hier bij de excursie. Ook het sociografische rapport gaat als sociale hefboom fun geren, terwijl ook het wijkcentrum van betekenis kan zijn. Bij het stich ten van nieuwe wijken, dient voldoen- aandacht aan buurtwinkeltjes, speeltuinen, volkstuincomplexen e.d. te worden gegeven. Woningprobleem. Ook de woningnood is nog steeds een groot sociaal probleem. Spr. noemde het samenwonen met ande ren, soms in ontoelaatbare krotten; geen voldoende rust, waar dit vaak juist zo nodig kan zijn; het normale gezinsleven kan zich vaak niet ont plooien; het te verwachten kind is maar al te vaak geen vreugde, doch leidt tot wanhoop; kroegloperij wordt hier bevorderd. Ook is er nog het vraagstuk van de huisvesting der be jaarden. Hij vindt het psychologisch onjuist de ouden van dagen in te huizen bijeen te brengen en kleine woningen voor de bejaarden bij el kaar te gaan bouwen. De jongeren juist fleuren het leven van de oude ren op. Plaatst deze mensen niet te vroeg als relikwie onder een glazen stolp. Bouwt woningen voor deze lie den in verschillende stadswijken tus sen de andere woningen in. Een goed georganiseerde sociale dienst met be hoorlijk betaalde gezinsverzorgsters en gezinshulpen moet gereed staan om bijstand aan de ouden van dagen, die hulp behoeven. Men late hen ech ter zo lang mogelyk in de eigen wo ning, in het eigen vertrouwde milieu. Voorts werd nog gesproken over de kinderbescherming, de lichame lijk misdeelden, geestelijk onvolwaar. digen, voor welke groepen morele hulp veel noodzakelijker is dan ma teriële. Maatschappelijk werk in al zijn vormen moet echter teamwork zijn. liefst 5000 brieven van idealistische landgenoten met gouddoorlopen ogen binnengekomen. Allen willen gaarne deelnemen aan de „goldrush", die het verleden jaar reeds opgerichte comité tot exploita tie van goudmijnen en dergelijke „Renate Leonard" dit jaar wil onder nemen. Alle brieven zijn doorgezonden naar een rechtskundig adviseur, die twee secretaressen aan het werk heeft om al de brieven van het goud- willende publiek te lezen. Velen wil len aandelen nemen, anderen vragen weer inlichtingen naar de plannen. De telefoon op het bureau van de ad viseur is hees van de vele hongerige gesprekken die zij door haar hoorn moet laten gaan. „Eigen geld" verzekerd. Volgens de voorzitter van de on derneming zal de expeditie in ieder geval dit jaar nog beginnen met de pogingen om de 454 goudkistjes ter waadre van 72.000.000 gulden aan de oppervlakte te brengen. Mocht dit echter niet gelukken, dan rekent men er op een deel van de rijke cacaoboterlading te kunnen ber gen, die het schip hoofdzakelijk ge vuld heeft. Deze lading vertegen woordigt een waarde van f 3 mil lioen. Bij een volledig succes zullen de aandeelhouders 40 maal de nomi nale waarde uitbetaald krijgen van het bedrag dat hij heeft ingeschre ven. Mocht men echter slechts met de cacaoboter op het hoofd van de plek des onheils terugkeren, dan zal de berging nog juist alle kosten kunnen dekken. Een millioen schade door scheepsbrand te R'dam? Het Duitse vrachtschip Tanga, dat tijdens het afgelopen weckend door een zware brand in de Rotterdamse haven getroffen werd en deswege voor een gedeelte onder water gezet moest worden, is thans zover leegge pompt, dat men verwacht, dat het schip morgen wederom zal kunnen vertrekken. Zowel het schip als de lading heb ben echter grote schade opgelopen en deskundigen spreken als hun ver wachting uit, dat de schade minstens een millioen gulden zal bedragen. Nieuw handelsaccoord Nederland-lsraël Van 2 April tot en met 12 April j.l. zij te 's-Gravenhage besprekin gen gehouden tussen een Nederland se en Israëlische handelsdelegatie met betrekking tot het wederzijdse handels- en betalingsverkeer voor een nieuwe verdragsperiode. Overeenstemming werd bereikt over een nieuw handelsaccoord met goederenlijsten, welke werden ont worpen voor de periode van 1 Mei 1954 tot 1 Mei 1955. Het nieuwe ac- coord zal, onder voorbehoud van de goedkeuringen der beide regeringen op 1 Mei a.s. in werking treden. Pu blicatie van de inhoud, alsmede van de wederzijdse goederenlijsten zal zo spoedig mogelijk volgen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5