Halve vrije dag op 5 Mei lokte een onverkwikkelijke discussie uit l€IÓ5€^hutspot Critiek op besluit van B. en W. Leidse Arka hield prettige, maar slecht bezochte jaarvergadering TVPEKI1°vingtr syst> STENO Burggravenlaan zal in twee keer op volle breedte gebracht worden Interpellatie en rondvraag Weth. Menken beantwoordde vragen over woonwagenkamp DINSDAG 13 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAI PAGINA 2 Leidse gemeenteraad vergaderde TIJDENS DE VERGADERING, die de Leidse Gemeenteraad gistermiddag hield, is zeer uitvoerig gesproken over het besluit van burgemeester en wethouders om het gemeente-personeel op 5 Mei een vrije middag te geven. Aanvankelijk had het college geaarzeld dit besluit te nemen, om- dat de Regering ten aanzien van het rijkspersoneel een andere gedragslijn volgt, doch anderzijds vond het de nationale feestdag toch zo'n gewichtige gebeurtenis, dat een herdenking zeker op haar plaats is. Toen dan ook ver schillende middel-grote gemeenten besloten hun personeel vrij te geven, namen B. en W. bovengenoemd besluit. Zij brachten dit ter kennis van de raad, omdat de heer Meester (P.v.d.A.) een voorstel in die geest had inge diend. In het raadstuk zeggen B. en W. overigens, dat deze kwestie tot de competentie van B. en W. behoort (dus niet tot die van de Raad Red.) en dat het in verband hiermede juist geweest zou zijn tot B. en W. een ver zoek te richten om 5 Mei als feestdag aan te wijzen. Meester (P.v.d.A.) zich tegen de op vattingen van de heer Aalders (K. V.P.) over de bevrijdingsdag. De heer Van Dijk (K.V.P.) wees er de heer Meester op, dat men hier en daar de indruk krijgt, dat de P.v.d. A. deze kwestie als een stunt be schouwen wil. Spr. voelde wel voor een nationale feestdag, maar achtte het onmogelijk om in één week tweemaal een vrije dag te geven. Voor de bedrijven zou dit bezwaar te groot zijn. De heer Woudstra (Prot. Chr.) vond het argument van'de heer Meester, dat in een bepaald Leids be drijf 90% van de arbeiders 5 Mei Afwijking van het regeringsstandpunt De heer Meester (P.v.d.A.) zei er kentelijk te zijn voor dit besluit van B. en W., alhoewel hij het aan de late kant vond genomen. Hij ver trouwde, dat het voorbeeld van de gemeente de bedrijven zal stimuleren en dat het 5 Mei-comité het feest in houd geven zal. De heer Questroo (Prot. Chr.) be treurde, dat *B. en W. gemeend had den de heer Meester in een gedrukt raadstuk (zie boven, Red.) er op te moeten wijzen, dat hij fout gehan deld had door een voorstel in te die nen over een kwestie, die niet tot de competentie van de raad behoorde. Dit had toch ook persoonlijk kunnen gebeuren. Het wekt nu de indruk, dat de heer Meester op z'n vingers getikt is. De heer Van Dijk (K.V.P.)Daar heeft hij het dan ook naar gemaakt. De heer Aalders (K.V.P.) vond het besluit van B. en W. bevreem dend, nadat de regering besloten had de nationale feestdag op 30 April te houden en deze hele dag vrij te ge ven. Men is trouwens niet eens te vreden over het besluit van B. en W. want de Raad van Vakcentrales (zie on* blad van gisteren, Red.) wil een hele vrije dag hebben op 5 Mei. Spr. rekende uit, dat deze halve vrije dag de gemeente 10.000 gulden kost en herinnerde in dit verband aan een P.v.d. A.-verkiezingspamflet, onder tekend door de heren Meester en Van Stralen, waarin gezegd wordt: Verloren arbeidsdag is verloren wel vaart. De heer Woudstra (Prot. Chr.) her innerde eveneens aan het regerings besluit om de nationale feestdag naar 30 April te verschuiven en vond bovendien 5 Mei geen datum om feest te vieren, maar om te herden ken. B. en W. geven nu een middag vrij tegen de met moeite bereikte over eenstemming in de Tweede Kamer in, terwijl het rijkspersoneel geen vrij heeft en de particuliere bedrij ven geen vrij' mogen geven, hoog stens een snipperdag. De heer Piena (P.v.d.A.) kon ten aanzien van het Vieren of Gedenken een heel eind meegaan met de heer Woudstra en verwees daartoe naar het schrijven van de Raad van Vak centrales. Ook de heer Hagens (V. V. D.) sloot zich bij de heer Woud stra aan.. Hoogst onverkwikkelijk. Wethouder Menken was er tevo ren van overtuigd geweest, dat het besluit van E. en W. bij de een wel en bij de ander geen waardering zou ondervinden. De hele kwestie is trouwens een dwarrel-geval en waar schijnlijk zal men er het volgend jaar ook in de Tweede Kamer heel anders over denken. Dit besluit van B. en W. geldt dan ook slechts voor één jaar; volgend jaar kan men de kwestie nader bezien, maar dan ook waarlijk nationaal. Op de manier van dit jaar vond spr. het hoogst onverkwikkelijk. In tweedo instantie keerde de heer en niet 30 April als nationale feest dag beschouwd wilde zien, niet steekhoudend. Het gaat niet om één bedrijf, maar om het hele bedrijfs leven. De heer Schüller (P.v.d.A.) wees het verwijt van de heer Van Dijk af. De P.v.d.A. wilde geen stunt bedrij ven; reeds twee vergaderingen tevo ren had de heer Meester de kwestie in de raad gebracht. De heer Goslings (P.v.d.A.) herin nerde er aan, dat de P.v.d.A. in de Tweede Kamer haar motie omtrent deze kwestie had ingetrokken, om dat zij juist over dit punt geen ne derlaag wilde lijden. De heer Drijber (V.V.D.) vond dat de heer Meester suggereerde, dat iedereen die het met hem niet eens was, beslist niets voor het bevrij dingsfeest kon voelen. Hem lag deze dag zeer na aan het hart. De heer Aalders (K.V.P.) verdui delijkte, dat hy niets voor een vie ring voelde, wel voor een herden king. De laatste is door de regering op 30 April gesteld. Nadat wethouder Menken tenslot te verzekerd had, dat B. en W. In deze rommelige periode hun besluit pas kort geleden genomen hadden om eerst het standnunt van de rege ring en het bedrijfsleven te verne men, werd de kwestie tenslotte als af gedaan beschouwd. Burgerlijke Stand Geboren: Christina d. van P. C. Vos en H. M. Honders, Maartje d. van S. Abcouwer en M. Smeets. Ri chard z. van D. de Geus en M. de Tombe. Maria Gertruda Josephina d. van T. W. de Grijs en G. J. Richaerts. Roelfine d. van W. v. Joolingen en Z. Prak. Aarts Henri z. van W. v. Joo lingen en Z. Prak. Johanna Petronel- la d. van C. P. Ooijendijk en H. H. P. v. d. Geer. Gerritje Maria d. van I. Westdijk en H. Lam. Edward z. van P. de Tombe en S. van As. Paula Ju lia d. van J. B. Schutte en J. L. v. d. Meulén. Pieter Antonie Hendrik z. v£m A. H. Keller en B. Koers. Ca- tharina Elisabeth d. van P. A. Zirk- zee en A. van Dam. Roelof z. van J. Karei en A. M. C. Biesmans. Overleden: A. Kettenis wed. van v. Leeuwen 73 j. P. J. v. d. Zeeuw man 45 j. C. L. Haasnoot man 66 j. M. C. de Graaf man 63 j. M. T. Laken man 70 j. I I Lm blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd In 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Ken Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.» TILBURGSE HOGESCHOOL. Aan de R.K. Economische Hoge school te Tilburg slaagde voor het propaedeutisch examen de heer A. Vermeulen uit Leiden. Nieuw uitbreidingssplan op komst Bij de -behandeling van het voor stel om 323.000beschikbaar te stellen voor straat- en plantsoenaan- leg tussen Burggravenlaan en Van Vollenhovenkade, merkte de heer Huurman (Prot. Chr.) op, dat het beter zou zijn de Burggravenlaan di rect helemaal op volle breedte te brengen, in verband met de scholen in die omgeving. Wethouder Jongeleen wees er op, dat het smalle verlengstuk van de Burggravenlaan niet direct tot aan het einde verbreed kan worden, om dat er nog enige onzekerheid is met betrekking tot de verkaveling van de omliggende grond. Wanneer de straat nu volledig aangelegd zou worden, loopt men de kans later een of meer rioolschachten te moeten verplaat sen. Als voorbeeld van de moeilijkhe den haalde de wethouder aan, dat te genover het Gymnasium een Meis- jes-H.B.S. gepland is in het uitbrei dingsplan. Zeer waarschijnlijk zal dit echter niet doorgaan en zullen er twee kath. scholen komen. Het uit breidingsplan is dus gewijzigd. Hoe het precies wordt, is nog niet te zeg gen. Hamerpnnten. Zwijgend ging de raad accoord met zocht de heer Huurman het voorstel de volgende voorstellen. De heer W. terug te trekken. Als het bestek een-1 J. J. van Noort werd benoemd tot maal klaar is, moet het niet meer hoofdonderwijzer voor spraakgebrek- uitgebreid worden. j kinge kinderen. Mej. H. A. Haver- De heer Meester (P. v. d. A.) wilde hoek uit Goes werd onderwijzeres het voorstel-Huurman in prae-ad- vies genomen zien. De voorzitter wees er op, dat dit onmogelijk was, aangezien het gekoppeld was aan het in behandeling zijnde voorstel. Nadat de heer Knetsch (Prot. Chr.) er op gewezen had, dat een aanslui tend plan niet lang op zich behoeft te laten wachten, veranderde de heer Huurman het woord „gelijktijdig" jn „direct in aansluiting aan", waarme de wethouder Jongeleer\ aocoord ging. Er kan dus spoedig een voorstel verwacht worden om ook het laat ste stuk van de Burggravenlan te verbreden. Uitbreidingsplan. Naar aanleiding van het voorstel om 1.0.86.780,beschikbaar te stel len voor het bouwrijp maken van gronden, het aanleggen van een s'peehveide en het leggen van een stamriool in „Leiden Zuid-West", in formeerde de heer Meester (P. v. d. aan de Haverstraatschool. Voor uit breiding van de R.K. School Lorentz- kade met drie lokalen werd mede werking toegezegd. Voor uitbreiding van de Ger. School Asserstraat werd grond beschikbaar gesteld. Op de exploitatievergoeding en de vergoe ding vakonderwijzers B.L.O. werd een voorschot veideend. Op het sub sidie-verzoek van de cursus Maat schappelijk Werk te,Vught werd af wijzend beschikt. In de verbeterings- kosten van de Warmonderhekbrug werd ƒ6.667,bijgedragen. De buf- De jaarvergadering van de ARKA, afdeling Leiden, gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden, was maar zeer spaarzaam bezocht. Misschien vond dit zijn oorzaak, zoals een van de leden opmerkte, in het ontbreken van een bestuursverkiezing, die nu eenmaal de clou van een jaarverga dering uitmaakt. De dunne bezetting had echter geen enkele invloed op de sfeer van deze bijeenkomst, die zo als gewoonlijk door de beste ver standhouding gekenmerkt werd. De voorzitter van de afdeling, de heer P. M. de Jong, deelde in zijn openingswoord mede, dat de data van het congres van de ARKA verschoven waren naar Maandag 12 en Dinsdag 14 Juli. Verder wekte hij de leden op deel te nemen aan de ambtenaren- retraite en de bedevaart naar Heiloo. Gegadigden voor de retraite kunnen zich melden bij de heer F. W. Pont, Lage Rijndijk 116. De kascommissie, bestaande uit de heren W. F. van Ulden en C. M. Wit- senburg, kon niet anders dan hulde brengen aan de manier waarop de penningmeester, de heer Tj. Wiersma, het financieel beleid in het afgelo pen jaar gevoerd heeft. De secretaris, de heer W. J. Kriek, constateerde in zijn jaarverslag een gestadige vooruitgang van het leden tal. In 1953 boekte men 9 nieuwe le den. Het totaal aantal kwam hierdoor op 244. Sinds 31 December zijn er echter weer 17 nieuwe aanmeldingen binnengekomen. Toch zijn er, aldus spreker, nog velen die wel van de voordelen profiteren, welke door de ARKA bereikt worden, maar geen lid zijn van de organisatie. Vervolgens memoreerde de heer Kriek de ver schillende hoogtepunten in het afge lopen jaar en wijdde hij een beschou wing aan de activiteiten van de diver, se groepen. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer Wiersma, bleek dat het saldo van de afdeling 1180.93 bedraagt terwijl de O. en O.-club kan bogen op een beginsom van ƒ583.Het Priester- en het Steunfonds besloten het jaar met een blanco saldo. De voorzitter bracht beide be stuursleden namens alle leden dank voor hun eminente bewindvoering. Hierna werd de nieuwe kascommissie geformeerd. Dit jaar zullen de heren C. M. Witsenburg en J. M. J. Breu- ring hun speciale aandacht aan het financiële beleid mogen wijden. Voor hst ARKA-congres werden de volgende bestuursleden afgevaardigd: de heren P. M. de Jong, W. J. Kriek en C. J. M. Montanus, terwijl de heer J. M. J. Breuring zich als plaatsver vanger gereel zal moeten houden. Omtrent de congres-agenda werden enige suggesties gedaan, die door het bestuur overwogen zullen worden. Het bestuur vroeg vervolgens de instemming van de vergadering over fetten Stadsgehoorzaal werden voor een jaar verpacht aan W. F. van In- w gen Schenau jr. voor ƒ4.200.—. De het te volgen beleid by de hoo£dbe. pensioenrechten van hetpersoneel stUursverkiezing. Nadat hierover der Leidsche Duinwater Mij. werden geen bezwaren naar voren waren ge- gegarandeerd. I - Nadat de raad een half uur in ge-1 er de aandacht op, dat er telefoons heime zitting was geweest, werd hetbehoren te zijn in de stemlokalen. A naar'deVteinïën hét uit-1 onteigeninesplan Leiden—Wederop-i Tijdens de laatste verkiezingen had breidingsplan. Ket nieuwe plan is de tauwPIan zon<*er discussie aangeno-1ztf zitting gehad in een school en j 'toen zij als lid van het stembureau De heer Huurman nam met dit antwoord geen genoegen. Hij vond het smalle einde van de Burggra venlaan een gevaar voor de school kinderen en achtte hun veiligheid be langrijker dan het eventueel ver- plaatsen van een rloolschacht. Spr. j doör'hët bericht, "dat koesterde er enige ongerustheid over. Ook de heer Van Iterson (Pr. Chr.) wilde het nieuwe plan zien. Wethouder Jongeleen antwoordde, J dat het nieuwe uitbreidingsplan zo j goed als klaar is. De technici zijn het eens over de veranderingen. Onlangs De heer Meester (P.v.d.A.) had ver zocht vragen te mogen stellen over verlaging van de vermakelijkheids belasting voor bioscopen; zij zullen de volgende vergadering aan de orde komen. De heer Piena (P.v.d.A.) had ver- echter is er roet ïA het Sën gegooid zocht te,m0/en interpelleren over diende een voorstel in om ook de rast I tZ£Vvan^fSg ^svfrhoging vroeg wilde opbellen, zei het hoofd der school, dat de school-telefoon op last van de wethouder alleen maar voor onderwijszaken gebruikt mocht wor den. Wethouder Van Schaik waardeerde wel, dat het schoolhoofd zo stipt zijn aanwijzingen opvolgde, maar vond bracht, deed de heer De Jong nog enige mededelingen over de gereed gekomen nieuwe salarisregeling voor verplegenden en de zoekenkostenre- kening van het gemeentepersoneel. Na nog de medewerking van de le den te hebben gevraagd bij het op sporen van eventuele jubilerenden, werd de vergadering gesloten. Voor de Bond van Oud-Strijders Op uitnodiging van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van „Het Mobilisatiekruis" afdeling Leiden en Omstreken, sprak gister avond in „De Harmonie" de kapitein H. J. Lamers. Spreker, die hoofd was van de Dienst Welzijns- en Sociale Zorg en meer dan 5 jaar in dit rijksdeel heeft vertoefd, vertelde op boeiende en in teressante wijze over dit land en zijn bevolking, waarvan men over het al gemeen weinig weet. Na eerst iets gezegd te hebben over de geografische ligging en het kli maat, zei de heer Lamers van de middelen van bestaan, dat de Suri naamse economie voor 80 pet. drijft op de Bauxietwinr.ing. Daar dit een zeer labiele economie is, zoekt men naar allerlei middelen om deze min der eenzijdig te maken, waarbij de landbouw een grote plaats inneemt. De bevolking bestaat uit ongeveer 216.000 zielen, waarvan er in Para maribo 80.000 wonen. Niet veel steden in de wereld, zei spreker, geven zo'n staalkaart van rassen te zien. De mensen zijn gastvrij en har telijk. Hoewel men voor het grootste deel christen is en tot een christe lijke kerk behoort, komen er nog tal van vreemd aandoende folkloristi sche gebruiken voor, waarvan spr. enkele typische voorbeelden aan haalde. Uitvoerig stond kapitein Lamers stil bij de geschiedenis van Surina me, waarvan de slavernij een hoofd stuk apart vormt. Deze slavernij is van groot belang voor de ontwikke ling van Suriname geweest. Nu nog zijn de gevolgen daarvan te zien. Tot slot van zijn causerie behan delde spreker de Bosnegers en de oudste Inwoners van Suriname, de Indianen. Het gesprokene werd verlevendigd door drie films, die een beeld gaven van de hoofdstad Paramaribo, het oerwoud en de bevolking van Suri name. Tijdens het huishoudelijk gedeel te van de vergadering deed de vice- voorzltter de mededeling, dat overste S. P. van 't Hof wegens drukke werkzaamheden gemeend heeft te moeten bedanken als voorzitter. De secretaris-penningmeester, de heer J. Pieneman, deed voorlezing van het jaarverslag waaruit bleek, dat het aantal leden was gestegen tot 162. Met een batig saldo van 163, had hij op 31 December 1953 zijn kas boek kunnen afsluiten. Hoewel ook dit vergeleken met het aanvangssaldo een stijging vertoonde, kost het heel wat moeite, aldus de vice-voorzitter, het budget in evenwicht te houden. Hij deed met het oog hierop dan ook de suggestie de contributie vrijwil lig, indien mogelijk, met een gulden te verhogen. Laatste Berichten van de Burggravenlaan gelijktijdig I 4 b. door te trekken. Wethouder Jongeleen ontraadde I v.g? beer Meeater be«reeP de moai; öit voorstel, omdat de straataanleg in en vroeg een nota over het het door B. en W. bedoelde gedeel- j uitbreidingsplan, die de wethouder te van de Burggravenlaan zeer snel i vf ff1* me^ opmer- gebeuren moet. De bestekken zijn ai! echter, dat het een zeer nega- klaar; wanneer dit plan uitgebreid j a zou zljn' moet worden volgens het voorstel-1 Bij het voorstel tot aankoop van Hedenmorgen tegen elf uur is op 1 het vliegveld Texel een eenmotorig veroana bem jn dit gevai toch wel wat al te vliegtuig van de N.V. Aero Ypen- - i - lg ver gegaan zijn. burg uit Rijswijk (Z.H.) veronge- ,spr. of het met gewenst was ook De heer De Kler (Prot chr., in-1 De beWrder, enige inzitten- wJhJ.TrW rWM. fo™aerde hoe het stond met de ver-1 de^ vrjjwel onmiddellijk nadat het da7met mganfvan l Jan verTchU: was gebeerd aan de opgeta- lende normen verhoogd zijn, echter Huurman, komt er vertraging in de plannen. Ook de heer Van Dijk (KVP) ver- Naar aanleiding van enige artike- jgenkamp zelf zekere verantwoorde- len in ons blad over de toestanden in j ïjjkheid te laten. Gedacht werd hier- het Leidse woonwagenkamp (20 en jbij aan de vorming van een kamp- 27 Febr. 1.1.) heeft de heer Van Dijk I wacht, die zich verantwoordelijk (K.V.P.) in de daarop volgende j voelt voor orde en netheid. Het bleek raadsvergadering het college van B. echter niet mogelijk in het kamp en W. verzocht een onderzoek te daarvoor geschikte personen te vin- doen instellen naar de hygiënische toestand in het woonwagenkamp en te overwegen in hoeverre de geble ken misstanden kunnen worden ver beterd. In de raadsvergadering van gister middag heeft wethouder Menken op deze vragen het volgende geant woord: „Reeds geruime tijd heeft de hy giënische toestand in het woonwa genkamp de aandacht van het Colle ge. Door dc Gemeentelijke Reini gingsdienst worden aan het schoon houden van het kamp zeer veel moei te en kosten besteed. Het resultaat is echter, ondanks de moeizame arbeid, hieraan verricht, teleurstellend. De medewerking van de in het kamn den. In Maart en Sopt. 1953 hebben wij met een inmiddels opgericht comité uitvoerige besprekingen gehad. Op ons verzoek heeft dit comité zich toen in den lande georiënteerd over het woonwagen werk. Inmiddels is de Stichting Woon- wagenwerk tot stand gekomen, die zich onder meer ten doel stelt de woonwagenbewoners uit hun maat schappelijke uitzonderingspositie op te heffen, door te voorzien in onder wijs, jeugdzorg, ontspanning en me dische en hygiënische controle. Bij het College is in overweging een voorstel om het werk van deze Stich ting te steunen. Wanneer de Stich ting zich Intensief met de bewoners mpi van hot. kamp zal bezighouden, zal verblijf houdende personen Om het het uitvoeren van de noodzakelijke terrein en zijn opstallen in nette en goede staat te houden is zeer gering. Het College stelde zich dan ook op het standpunt, dat het aanbrengen van verbeteringen in de accomodatie van het woonwagenkamp, waaraan vry hoge kosten zijn verbonden, niet verantwoord is, wanneer niet de ze kerheid bestaat, dat de bewoners daarvan een redelijk gebruik zullen maken. Daarom heeft het College de mogelijkheid onder de ogen gezien om de bewoners van het woonwa- de panden Langegracht 186 en 234, resp. voor ƒ3.250,en 3.750.in formeerde de heer Huurman (Prot Chr.) of het inderdaad de bedoeling is aan deze huizen nog ƒ2.000,te besteden alvorens tot sloop over te gaan. Wethouder Jongeleen antwoordde, dat het slopen nog wel enige tijd op zich zou laten wachten. Spr. zal pro beren de huizen onbewoonbaar te laten verklaren. Weinig asphalt. Bij het voorstel tot wijziging der begroting 1954 informeerde de heer Aalders (K.V.P.) waarom er in de binnenstad zo weinig asphalt ge bruikt wordt. Wethouder Jongeleen antwoordde, dat de Leidse ondergrond voor dit materiaal zeer slecht is. Zie de Witte Singel. Overigens schijnt er onlangs een nieuwe vinding gedaan te zyn, die asphalteren op de Leidse grond wel mogelijk maakt. Een en ander wordt thans technisch onderzocht. Het voorstel om de premie van de ziektewet niet langer op het loon van het gemeente-personeel te ver halen, werd na een opmerking van de heer Woudstra (Prot. Chr.) aange houden. niet alle. B. en W. hebben deze kwes tie reeds bestudeerd. Binnenkort zal overleg met de hogere instanties plaatsvinden, waarna herziening dei- normen spoedig in de commissie van sociale zaken gebracht zal worden. De heer Piena toonde zich zeer erken telijk voor dit antwoord. Rondvraag. Bij de rondvraag betuigde de heer Portheine (V.V.D.) zijn instemming met de steun, die B. en W. het vreemdelingenverkeer verlenen. Tn verband met het a.s. Burcht-festival verzocht hij borden te plaatsen bij de toegangen der stad, die zouden wijzen naar het stadscentrum en naar de Burcht. Wethouder Jongeleen deelde mede, dat men reeds lang van plan is deze bewegwijzering onder ogen te zien. j De heer Schüller (P.v.d_A.) vestig- j de de aandacht op het recente ver- I drinkingsgeval in de sloot achter de Hoflaan en vroeg maatregelen tegen herhaling. Wethouder Jongeleen antwoordde, dat het onmogelijk is alle sloten met hekken af te zetten. Voorzitter: Evenmin als de grach ten, mijn heer Woudstra. De heer Drijber (V.V.D.) wilde we ten hoe het stond met de commissie voor de straatnamen. De voorzitter deelde mede, dat de commissie benoemd is. Mevr. Vijlbrief (C.P.N.) vestigde meentepersoneel. Wethouder Menken antwoordde, dat het voorstel spoedig verwacht kan worden. De heer De Kier vroeg ook om verbetering van de Oude Rijn tussen Pelikaanstraat en Haven. Naar zijn mening zou een betere bestrating tot gevolg hebben, dat de drukke Haar lemmerstraat ontlast werd. Wethouder Jongeleen deelde mede, dat er reeds plannen in deze geest gemaakt worden. pen verwondingen overleden. Hij woonde sinds kort in Den Burg op Texel. Het ongeluk is gebeurd, toen het vliegtuig, een „Fairchild", een sleep- zak zou oppikken van het vliegveld Texel. Het vliegtuig vloog nl. ten be hoeve van het oefenen door lucht doelartillerie. Tijdens het oppikken van de sleepzak heeft zich vermoe- delk een motorstoring voorgedaan, tengevolge waarvan het vliegtuig op de grond terecht kwam. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisoh of sohriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. .oorzieningen in het belang der hy giëne enz. ongetwijfeld meer verant woord zijn. B. en W. zullen ook hier over binnenkort hun standpunt be palen. Dan zullen aan de Raad de nodige voorstellen worden gedaan en alle stukken worden overgelegd. Tenslotte mogen wij nog .moulwire..M,„ ShebL°nnLrettSoevenr de medisch;! l«t Gemeenteziekenhuis aan de Zuid- WASSENAAR ERNSTIG ONGEVAL DOOR HOND. In de Van Zuylen van Nijevelt- straat kwam de 51-jarige motorrij der K. uit Den Haag te vallen over een hond, die plotseling de weg over stak. K. liep een zware hersenschud ding op en is, nadat door de gemeen te-arts Hubbeling hulp was verleend, per Rode Kruis ambulance-auto naar wal te Den Haag overgebracht. Zijn zorg en over de soc. zorg, resp. over Wd' de G G D. en over de Dienst v. Soc motorfiets werd beschadigd. Zaken". I Voor het propaedeutisah exa men slaagde aan de Landbouw ho geschool te Wagenlngen de heer A. C. Zeven. GEDEPUTEERDE DEERENBERG SPRAK OP K.V.P.-VERGADERING. Voor een trouwe kern van leden van de K.V.P. sprak gisteravond in de foyer van het R.K. Verenigings gebouw de heer A. C. A. Deeren- berg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en bij de a.s. Sta tenverkiezingen lijstaanvoerder voor de K.V.P. in de kieskringen Leiden en Gouda over „Provinciale Politiek". Dinsdag, 13 Aprfl. Het bestuur van de Leidse K.V.P. verzoekt ons een dringende oproep te plaatsen aan alle katholieken vnn Leiden, die een verkiezingsraambil jet ontvangen hebben. Hier en daar blijken de biljetten niet opgehangen ten zijn, hetgeen vanzelfsprekend niet de bedoeling van het bestuur ge weest is. De stad moet vol hangen met K.V.P.-affiches; laat men in iedere straat kunnen zien, dat de K.V.P. overal haar aanhangers vindt. Wie zijn biljet nog niet heeft opge hangen, haaste zich! De R. K. Gym. ver. „Victorie" laat weten, dat de leden van 4 tot en met 9 jaar morgenmiddag geen gym. les hebben. De eerstvolgende les zal ge geven worden op Woensdag 28 April. De heer F. J. van der Pluym, die gisteren het feit herdacht, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad van de N.V. Esso Nederland en daarvoor een Koninklijke onderscheiding ont ving, is gistermiddag in Het Gulden Vlies hartelijk gehuldigd. De heer P. jPrins, «istrictsvertegenwoordiger, wees op de grote toewijding en trouw van de jubilaris. Als aandenken werd een horloge aangeboden. Dc heere W. G. R. A. Rijsdijk, assistent leider in Zuid-West Nederland, her innerde er aan, dat de heer v. d. Pluym do grote overgang van paar den- op autotractie heeft meegemaakt en bood hem de legpenning van dc Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del aan, waaraan namens de directie eeir enveloppe met inhoud werd toe gevoegd. De heer D. A. W. de Kam per, die het woord voerde namens de bedrijfsleiding in Den Haag, had eveneens zeer vele waarderende woorden voor de persoon en het werk van de jubilaris, aan wie het Ësso- hedenkingsspeldje werd overhan digd. In gelijke geest voerden hier na het woord de heren H. van Pola- nen, namens alle automaathouders te Leiden, en J. B. van Vlaardingen. terreinchef te Den Haag. Na een dankwoord van de jubilaris, die zeer getroffen was door al deze hartelijk heid en waardering, bleef men nog geruime tijd in feestelijke stemming bijeen. STADSKOK

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2