©e-ftzidóeöoiihomX Dulles gaf toe aan Britse en Franse bezwaren I SPAAK Geen waarschuwing aan Peking vóór Genève Zes maanden voor Jagan Atoomgeleerde beschuldigd Vietminh liep tevergeefs storm Welke coalitie zal in Belgie regeren Marie Besnard in vrijheid Beter gezelschap was er niet Een abonnement is voordeliger Lot en noodlot Alibi klopte Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13168 telt knopen I BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct p. rn.ro. Telefoontjes f 1.50 MODE-SHOW IACQUES FATH heeft een paar J dagen geleden zijn creaties dernier cri in vaderlands vertaald zijn „scheppingen laatste schreeuw!" voor een beperkte kring van hoogst-aangeslagenen in de belastin gen vertoond en er veel eer mee in gelegd. Van Jacques Fath zal nie mand beweren, dat hy pronkt met andermans kleren. De ontwerpen van juisende avondjaponnen en sportieve mantelpakken zijn door hemzelf be dacht en worden door de mannequins van zijn atelier gedragen. Op de mode-show van de Nederlandse poli tiek gaat dat anders. Daar is het zo, dat de K.V.P. de costumes ontwerpt en op haar atelier vervaardigt, en dat de P. v. d. A. er geen goed woord voor over heeft, tot op 't ogenblik, dat de mode-show begint. Dan blij ken eensklaps de K.V.P.-costuüms ge dragen te worden door P. v. d. A.- mannequins, en we kunnen niet an ders zeggen dan dat ze het handig doen. Van bizondere maatregelen voor de middenstand moest de P. v. d. A. eerst niets hebben, maar na derhand wierpen zij zich op als dè pleitbezorgers. Wat is er niet op de kinderbijslag en de gezins-politiek afgegeven! Plotseling draait de P. v. d. A. om en neemt haar draai. Ge spot is er aanvankelijk met de be nauwdheid van de middengroepen, totdat de K.V.P. aan de hand van ge degen rapporten de stoot moest ge ven. Van sommige belastingverlagin gen wilde de P. v. d. A. niets weten, omdat zij een „staats-vermogen" als een heerlijke belegging beschouwde, maar toen bleek dat die belastingver lagingen toch wel erg in de smaak vielen, deden zij er om 't hardst aan mee. Nieuw-Guinea zouden we allang kwijt zijn zo maar cadeau als de P. v. d. A. haar zin had gekregen, waar ze nu in 't geheel geen zin meer in toont. Hetzelfde speelt zich af met de politieke en economische integratie van West-Europa en met de vrijere loonvorming. Dat het ons land economisch tamelijk goed gaat, is te danken aan het vèr-ziend .indus trialisatie-schema van minister Van den Brink, maar wordt zonder meer in de P. v. d. A.-etalage gelegd. Het ouderdomspensioen voor ieder een, waarmede alle katholieke stands organisaties hun grote instemming hebben betoond, wordt op de rriode- show van de P. v. d. A. voorgedragen als een uitsluitend eigen creatie, wat het in ontwerp en in deze lijn en snit zeker niet is. We hebben er geen be zwaar tegen, dat de P. v. d. A. mode shows houdt op de manier van mon sieur Fath, als ze er dan maar bij vertelt: al deze progressieve cos- tuums, gedragen door onze manne quins, zijn vervaardigd in het K.V.P.- atelier. We hadden eerst zelf ontwer pen gemaakt, maar de K.V.P.-creaties zijn moderner en zitten beter en kunnen we daarom ook beter ver kopen. Teneinde de atmosfeer niet te bederven Het Wesien zal vóór de Geneefse conferentie over het Verre Oosten geen stappen tegen communistisch China ondernemen, zoals Amerika had gewild, maar wanneer deze conferentie geen vrede in Indo-China brengt, zal Enge land het Amerikaanse plan voor een Z. O.-Aziatisch veilighcidspact van tien landen steunen. Dit zijn de resultaten van de besprekingen, welke minister Dulles gisteren met minister Eden heeft gevoerd. Dulles heeft zich neergelegd bij het Britse ten bij voorbaat ook bij het Franse) argument, dat elke stap tegen China, welke vóór het begin van „Genève" wordt genomen, de atmosfeer op de conferentie bij voorbaat zal bederven. Daarmede is de door Amerika voor gestelde waarschuwing aan rood-China, de Indochinese rebellen geen ver dere hulp te geven, voorlopig van de baan. Vandaag vertrekt Dulles naar Parijs, waar hij zal pogen ook de Franse regering voor het tienlandenpact te winnen. HET FRANSE STANDPUNT. Berichten uit Parij^ wijzen er op, dat de Franse regering precies het zelfde standpunt zal innemen als de Britse. Ook zij wenst uitstel van el ke stap tegen China tot na een even tuele mislukking van de Geneefse conferentie. Wel zullen Laniel en Bidault aan Dulles de verzekering geven, dat Frankrijk vastbesloten is, het bol werk Dien Bien Phoe te houden, koste wat het kost. Eden ging er volledig mee accoord, dat, ingeval de Geneefse conferentie mislukt, een gemeenschappelijke ac tie van de belanghebbende landen noodzakelijk is. De Britse minister deelde Dulles' bezorgdheid over de sterke uitbrei- Amerikaanse ambtgenoot op gewe zen, dat de naderende moesson de Westelijke mogendheden ruim de tijd zal geven een gemeenschappelijke politiek op te stellen. Malik kwam luisteren. Dr. Tsjeddi Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana en leider vau de Progressieve Volkspartij, is Maandag veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf wegens overtre ding van een verordening, waarbij zijn bewegingsvrijheid tot George town beperkt werd. In verband met de veroordeling van Jagan zijn alle Britse troepen geconsigneerd. Dr. Jagan glimlachte toen hij het vonnis hoorde en verklaarde voor de rechtbank, dat gouverneur Sava ge zich bediende van fascistische methoden om de bevolking te inti mideren. Het verwondert politieke waarne mers, dat Jagan geen rechtskundige hulp heeft trachten te krijgen en geen beroep heeft aangetekend. RADIO-ACTIEF STOF BOVEN CALCUTTA John Foster Dulles in Europa Het instituut voor kernphysica te Calcutta heeft Maandag medegedeeld, Terwijl Dulles nog met Eden sprak, 'dat radio-actieve stof boven Calcutta reed de Russische ambassadeur, Ja- is aangetroffen. De radio-activiteit cob Malik naar het Lagerhuis om j werd ontdekt in twee stofmonsters, een zitting bij te wonen, waarin, naar j die door Indische vliegtuigen waren verwacht werd, nadere bijzonderhe- (verzameld op een hoogtl van meer den verstrekt zouden worden over;dan 10.000 voet. de besprekingen tussen beide minis-1 Volgens het instituut is de radio- ters. Die verwachtingen werden activiteit van het stof zo zwak, dat evenwel gelogenstraft, want minis-1 zy „geheel onschadelijk" kan worden ter Selwyn Lloyd, die de talrijke genoemd. vragen van het Huis namens de re- gering beantwoordde, weigerde na- ISRAËLISCHE ARTSEN STAKEN der op de kwestie-Indo-China in te gaan zolang de besprekingen nog Ongeveer tweeduizend Israëlische artsen, staatsfunctionarissen en doe toren, die werken in de dienst voor sociale zorg, in ziekenhuizen en kli nieken, zyn Maandagmorgen voor 24 uur in staking gegaan. Zij eisen sa larisherziening, omdat de werkelijke waarde van het geld reeds een jaar geleden veertig procent gedaald zou zijn. De regering weigert hieraan ge hoor te geven, daar zij vreest, dat sa larisherziening inflatie ten gevolge zal hebben, wanneer andere beroe pen het voorbeeld der artsen volgen. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles Is Zondag voor besprekingen in Londen aangekomen Een hartelijk welkom van Anthony Eden, Brits Minister van Buitenlandse Zaken (links) voor zijn Amerikaanse collega. LIGT VOOR DE HAND X lV/fet vijf socialisten, drie katho- lieken, een communist en twee liberalen kan men geen R.Kt schaakclub oprichten. Niemand zal ding van de Chinese hulp aan de gaande waren. Vietminh, maar hij heeft er zyn Hij kon alleen maar beloven, dat minister Eden zo spoedig mogelijk na afloop der besprekingen een ver klaring zou afleggen. Wel bleek uit de aard der gestelde vragen, dat ook het Lagerhuis niet van plan was Foster Dulles voet stoots te volgen in zijn drastische plannen, stelling te nemen tegen Volgens een bericht van de „New voortgaande hulpverlening van rood York Times" zou dr. J. Robert Op- China aan de strijdkrachten de* penheimer, die indertijd de leiding Vietminh. had bij de vervaardiging van de eer- i sta aioombora, door de Amerikaanse j commissie voor atoomenergie zijn ge- j schorst hangende een onderzoek naar zijn betrouwbaarheid. Dr. Oppenheimer heeft zich, op hu- manutaire gronden, heftig verzet te gen de ontwikkeling van de water stofbom. Hij zou er o.m. van worden be schuldigd in de jaren veertig veel vuldig contact te hebben gehad met i communistische organisaties en com-De volledige uitslag van de Zondag gehouden verkiezingen in België zijn munisten en oud-communisten te i thans bekend en zij bevestigen de eerste indruk, nl. dat de Katholieke hebben aangesteld in dè werkplaat- J C. V. P. haar absolute meerderheid in Kamer en Senaat heeft verloren, doch sen te Los Alamos. i nog steeds de grootste partij is. De uitslag luidt voor wat de Kamer betreft als volgt: Katholieke C. V. P94 zetels (verlies 14) Socialisten 86 zetels (winst Spaak genoemd als kabinetsformateur Dien Bien Phoe sloeg raak terug In woeste gevechten van man te gen man hebben troepen van de Franse Unie gisteren met bajonetten, handgranaten en messen de vierde aanval van de Vietminh op een sleu telpositie aan de Oostelijke flank van Dien Dien Phoe afgeslagen. Bij na twee uur lang hebben de Fran sen met de communisten in en bij de doorweekte loopgraven van de 375 meter hoge heuvel gestreden. Toen de soldaten van generaal Giap zich terugtrokken uit de stelling die de Fransen Zaterdag op hen hadden DE OORLOG IN INDO-CHINA KONING LEOPOLD UIT DE JUNGLE TERUG. Koning Leopold is gisteren na een Liberalen 25 zetels (winst 6) expeditie van veertien dagen doorCommunisten 5 zetels (verlies 2) j het woeste jungle-gebied van Pana- j Andere partijen2 zetels (winst 1) behoefte gevoelen, om deze bewering i ma in de stad Panama aangekomen, Wat betreft de uitslag van de rechtstreekse verkiezing voor de Senaat te bestrijden en zij zou te flauw zijn, waar hij een onverwachte ontmoeting (welke binnenkort nog wordt aangevuld door een indirecte verkiezing): om hier af te drukken, ware het niet, I had met zijn echtgenote, prinses de dat men deze logica op andere ter- i Réthy. Leopold heeft met zijn expe ïeinen, waar zij evenzeer voor de ditie het pad gevolgd, dat de ont dekkingsreiziger Balboa eeuwen ge leden gebaand heeft bij zijn door kruising van de landengte van Pa nama. hand ligt, gemakkelijk over het hoofd blijkt te zien. Neem bijvoorbeeld het terrein der politiek. Steeds meer koersen wij in de rich ting van een federatief Europa. Hoe de politieke verhoudingen daar zul len zijn, valt gemakkelijk te voorspel len. Zij zullen een afspiegeling zijn van de politieke verhoudingen in de landen, welke aan de federatie deel nemen. Prof. Romme legde hierop de na- druk, toen hij vorige week in Lissê verdacht een aantal familieleden sprak. Een christelijk en sociaal door arsenicumvergiftiging om het Europa kan niet worden opgebouwd leven te hebben gebracht, is Maan- uit landen, waarin het christelijk-so-i dagraiddag, na bijna vijf jaar in Marie Besnard, die er van wordt ciale karakter niet aanwezig is. Daarom heeft de politiek van ieder land afzonderlijk thans ook een in ternationaal aspect gekregen. Bij het uitbrengen van zijn stem moet men zich daarvan terdege bewust zijn. Met een federatief Europa in zicht klemt het des te meer, dat mensen, die hun diepste beginselen gemeen hebben, ook politiek één zijn. Wan neer wij onze krachten versplinteren, zal dat grote schade berokkenen aan onze invloed op internationaal ni veau. Het katholieke sociale hervor mingsplan is van grote betekenis voor ons eigen volk en voor Europa. Voor de verwezenlijking ervan moe ten offers gebracht worden, vooral ten aanzien van individuele belan gen. Voor een christelijk Europa is .de heerschappij nodig van het beginsel- Ieder land draagt het zijne bij. Ka tholiek Nederland kan zijn bijdrage leveren aan eên christelijk Europa door de K.V.P, zijn volledige steun te geven. Koningin Juliana en prinses Margriet hebben gisteren de opvoe ring van een Paasspel bijgewoond in de Nieuwe Remonstrantse kerk in Amsterdam. Tea paleize Lange Voorhout in Den Haag zal de Koningin vandaag de buitengewoon gezant en gevol machtigde minister van Syrië in af scheidsgehoor ontvangen. voorarrest te hebben gezeten, voor lopig op vrije voeten gesteld. De 57- jarige dankt deze invrijheidstelling aan onenigheid onder de deskundi gen over de oorsprong van de arse nicum, die in de stoffelijke resten van de opgegraven overledenen zijn aangetroffen. Oorspronkelijk was een borgstel ling van 17.000 gulden voor haar in vrijheidstelling geëist, doch het ge rechtshof in Bordeaux, dat haar zaak in behandeling heeft gehad, liet de ze eis Maandag varen. De Perzische ex-premier Mossadeq heeft Maandag enige uren in zijn cel gezelschap gehad van twee veroor deelden, een communistische oud strijder van het „democratische le ger" van Azerbeidsjan en een zak kenroller. Mossadeq had ni. bij de behande ling van zijn zaak in hoger beroep geklaagd over zijn eenzame opslui ting, waarop de pfocureur van het leger, generaal Azmoedeh, hem twee celgenoten zond. De ex-premier verzocht het tribu naal Maandag echter zijn klacht te vergeten en hem van zijn zijn celge noten te verlossen. Katholieke C. V. P49 zetels (verlies 5) Socialisten 42 zetels (winst 5) Libaralen 13 zetels (winst 3) Communisten 2 zetels (verlies 1) nen steunen op een meerderheid van twee-derden. En dat is wel nodig, want de eerste taak der nieuw geko- De vraag is nu, hoe kan bij de ge- zen Belgische vólksvertegenwoordi- geven verhoudingen een regering ging zal zijn de 123 jaar oude Grond- gevormd worden? Premier van Hout-wet te herzien, die moet worden aan- te heeft reeds het ontslag van zijn gepast aan de huidige toestand, opdat kabinet aangeboden aan koning Bou- dewijn en reeds is de koning begon nen piet inleidende besprekingen. Ofschoon 's konings keus toch weer op een katholiek kan vallen, is men evenwel eerder geneigd aan te ne men, dat de opdracht voor het -for meren van een regering zal worden toevertrouwd aan een socialist. Zeer waarschijnlijk zal dan Paul Henri Spaak zijn, de „advocaat" van de Europese eenheidsbeweging. En zo deze 55-jarige voorzitter van de „Staal- en Steenkool-Assemblée" geen premier zal worden, acht men het toch wel zeker, dat hem dan de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal worden toevertrouwd. De grote vraag is dan, in welke richting zal de aangewezen kabinets formateur de oplossing zoeken. Zal bij het zoeken in een coalitie van de socialisten met de liberalen of in een samengaan van socialisten met C.V. P. Een liberaal-socialistische coalitie zou in de Kamer over een betrekke lijk geringe meerderheid van 10 ze tels beschikken, terwijl een Katho liek-socialistische coalitie zou kun- ERGER DAN BEESTEN België volledig zijn aandeel in de E. V.G. en andere boven-nationale Eu ropese organisaties kan vervullen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal Woensdagavond a.s. per vliegtuig uit Parijs naar de Verenigde Staten terugreizen. Hij is voornemens het weekeinde in zijn landhuis te Ontario door te brengen, waarna hij volgen de week Maandag te Washington wordt verwacht. Dinsdag d.a.v. vertrekt de minister weer naar Parijs, waar hy 21 dezer wordt verwacht. 23 April a.s. begint te Parijs de bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad, die door Foster Dul les, als leider der Amerikaanse dele gatie, zal worden bijgewoond. veroverd moesten zij honderden do den en gewonden op het slagveld achterlaten. stelling is van vitaal belang voor een eventueel nieuw offensief van hen. want ze bevindt zich het dichtst by het centrum van de bele gerde vesting: ongeveer op een ki- "ometer afstand. By duizenden tege lijk stormden ze tegen de heuvel op. Zo dicht drongen de Vietminh-sol- daten naast elkaar op, dat de Fran sen niet mis konden schieten. Door deze aanvalsmethode moesten de ro de troepen die op de eerste aanvals golf volgden over de eigen doden en gewonden heen kruipen om onmid dellijk de gelederen aan te vullen. Zo werd het front, op hetzelfde ogenblik dat het uit elkaar werd ge slagen, weer hersteld. De Vietminh-troepen bereikten on danks hun verliezen de Franse loop graven, een doolhof van diepe geu len van waaruit men de vlakte kan beheersen. Zij moesten zich echter onder de hevige tegenaanval die volgde te rugtrekken. Uit Genève meldt Reuter, dat het internationale comité van het Rode Kruis een dringend beroep op beide strijdende partijen heeft gedaan om het mogelijk te maken, dat gewon den van de strijd om Dien Bien Phoe onder dekking van zijn embleem worden weggevoerd. In zijn levensavond was voor John Coffey (64), half blinde en kreupele ex-soldaat, toch nog het gelik geko men, toen hij verleden jaar bijna 800.000 won in een voetbalpool. Bandieten hebben Maandag onge veer 70 km ten westen van Djakarta, in de buurt van Serang een vracht wagen overvallen en in brand ge stoken. De bende schoot een passagier neer en stak de ogen vande chauffeur uit. Toen de eigenaar van de wagen'elk een eigen huis. de bandieten mededeelde, dat hij al I Gisteren was Coffey's woning zijn geld in de brandende auto had klaar, maar hij zal er nooit in wonen, achtergelaten, ontstak de bende in Hij stierf even voordat hij zijn ver woede en wierpen de eigenaar in de vallen huisje verliet om in zijn eigen vlammen. '„droomhuis" te trekken. Hij wilde er o.a. een „droom van een huis" van bouwen, maar eerst schonk hij zijn getrouwde kinderen weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. j Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Matige in het Noorden van het land aanvankelijk krachtige wind tussen West en Noordwest. Van- 5 nacht voornamelijk in de Zui- delijke helft van het land plaat. selijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem- peraturen als vandaag. WITBOEK OVER DE ZAAK BEEKMAN. Het Nederlands-Israëlietisch Kerk genootschap en het Portugees-Israë lietisch Kerkgenootschap hebben te zamen een ongeveer zeventig blad zijden tellend witboek samengesteld over de affaires-Anneke Beekman en Betty Melhado. In de week na Pa sen zal het worden gepubliceerd. Het Amsterdams mysterie De Amsterdamse sorteerder, die tijdens het afgelopen weekend door een hoofdstedelijke naaister beschul digd werd van moorddadige plannen ten aanzien van haar deswege door de politie werd aangehouden, is we derom op vrije voeten getseld, want de man had de politie een alibi op gegeven, die op alle punten bleek te sluiten als een bus. De politie verkeert nu in een moei lijk parket: De man is niet straf rechtelijk te vervolgen, want tegen hem kan niets bewezen worden; ook de naaister is niet te vervolgen, want men beschikt niet over de bewijzen dat zij opzettelijk de sorteerder val selijk beschuldigd heeft. Voorlopig stelt de politie dus tegen geen van beiden een vervolging in. 14 April: zon op 5.47 en onder 19.34, maan op 15.58 en onder 4.13 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. zwaar bew. 4 C. mist 0 licht bew. 4 licht bew. 2 zwaar bew. 4 mist 3 OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt regen geheel bew. nevel zwaar bew. nevel - licht bew. licht bew. nevel zwaar bew. onbewolkt Korreltje Schuld kunnen dragen is een on misbaar onderdeel van alle levens kunst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1