ïmm Grote brand op Duits schip in Rotterdams Merwedehaven We gaan naar De BOVAG protesteert tegen de autobeurs van A.N.W.B. Wie heeft gelijk? Werd naaister in 1 water geduwd? In de toekomst processies bij St. Bavo te Haarlem? MAANDAG 12 APRIL 1954 DE LElUbE CUURAN'l DERDE BLAD - PAGINA 1 Wilde dieren aan boord Zaterdagavond te omstreeks tien uur brak in de Merwedehaven te Rotterdam een vrij ernstige brand uit in een der ruimen van het aldaar gelegen Duitse schip „Tanga". Het vuur vond in het met copra 5 geladen ruim gretig voedsel en al hoewel de Rotterdamse brandweer met groot materiaal spoedig ter plaat se was en met 20 stralen de brand aantastte, kon zij toch niet verhinde ren, dat het vuur oversloeg naar een tweede ruim en weldra een ernstig gevaar voor het gehele schip ging betekenen. De bemanning kreeg het advies van boord te gaan en in allerijl poogde men te redden, wat nog te redden was. Een apart probleem vormde een transport wilde dieren, dat zich in een der ruimen bevond. Het betref fende ruim, was nog wel niet door het vuur aangetast, maar de beesten roken de brand en begonnen onrustig !te worden. De Rotterdamse brandweer gaf de Per helicoptère Onder grote belangstelling is Za terdagmiddag 13 minuten over drie de eerste helicopter van de Sabena geland op het afgezette caravanter rein aan de van Lennepweg te Zandvoort. De burgemeester van Zandvoort verwelkomde bemanning en gasten g en sprak zijn verhelgenis uit over S de, zy het nog tijdelijke, luchtver- 4 binding van de badplaats met het achterland. Hij gaf een volledig overzicht van de besprekingen die gevoerd moesten worden om tot dit resultaat te ko- men. Na een korte ontvangst maak ten verscheidene autoriteiten een - kleine rondvlucht. Ook van de zijde van het publiek bestond er voor het tochtje reeds belangstelling. VIJF EN ZESTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar Van Antwerpeji— Huissoon, dat in het Gereformeerd rusthuis te Goes woont, viert heden «zijn 65-jarige huwelijksfeest. De bruidegom is 89, de bruid 90 I jaar oud. I - strijd echter niet op; liet nog meer materiaal aanrukken en slaagde er de vroege ochtenduren in de brand de baas te worden. De twee door het vuur aangetaste ruimen stonden toen volledig onder water en hierdoor kwam het schip met zijn neus aan de grond te zitten. Ogenblikkelijk begon men het wa ter weer in zee te pompen. De schade, die aanzienlijk moet zijn, is nog niet te schatten. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Fantasievol oplichter te R'dam gearresteerd De 26-jarige fantasierijke, van wie wij Zaterdag meldden dat hij werd gezocht, is te Rotterdam gearresteerd. Hij had zich uitgegeven voor een marechaussee en bij een cafetaria dertig diners besteld. Daarna deed hij in zijn eveneens gefantaseerde functie van militaire inkoper bij een poelier een bestelling van 200 kuikens. Uit het onderzoek is inmiddels ge bleken dat hij ervan wordt verdacht nog meer zakenlieden te hebben op- ge11^*- v J u" Bij een herenmodemagazijn had hy 150 hoeden voor gerepatrieerde offi cieren besteld. Een koopman moest op zijn verzoek voor Nederlandse of ficieren in Duitsland 1500. sinaasoppe- len, 1500 bananen en 50 kg. druiven en 250.blikken appelmoes leveren. Als de Rotterdamse politie klaar is met het onderzoek, wordt hij ter be schikking gesteld van de politie in Haarlem en Amsterdam waar hij ook dergelijke feiten zou hebben gepleegd. NATIONALE MARIA-HULDE 1954. In opdracht van het Episcopaat heeft de Landelijke leiding der Ka tholieke Actie een Comité gevormd tot voorbereiding van een grootse nationale manifestatie ter ere van da Moeder-Maagd in de loop van het Maria-jaar 1954. In dit comité hebben zitting: Rector M. Oomens, 's-Hertogen- bosch, voorzitter, dr. A. A. P. M. v. d. Sandc, Tilburg, vice-voorzitter, J. L. F. Dankelman, CssR, secretaris-pen ningmeester, 's-Hertogenbosch, rec tor W. M. Bekkers, 's-Hertogenbosch, mr. dr. A. Begheyn, Nijmegen, M. L. Duyvesteyn, 's-Gravenhage, prof. H. Fortman, Huis ter Heide, prof. mag. dr. G. Kreling, O.P., Neer<bosöh-Nij megen, D. A. Linnebank O.P., Huys- sen, H. Mindei'op S.J., 's-Graven hage, mevr. N. Mol-Sinnige, Breda, rector F. Robroek, Bunde, J. W. Sneekers, Helmond. Het comité hoopt binnen zeer kor te tijd omtrent zijn plannen nadere mededelingen te doen. Het secreta riaat is gevestigd: St. Jozefstraat 13, 's-Hertogenbosch. TOESLAG VOOR BEWAARKOOL. Reeds vóór Pasen. De Stichting van de Landbouw heeft vernomen dat de minister van Landbouw naar aanleiding van haar voorstel en het daarna gevoerde mon deling overleg besloten heeft reeds een bedrag van V/i millioen gulden beschikbaar te stellen voor het geven van een productietoeslag op de be- waarkool. Deze toeslag zal bedragen 3 cent per kg. rode of witte kool, welke na 1 Januari 1954 aan een vei ling is of nog wordt aangevoerd. Het ligt in de bedoeling reeds voor Pasen een deel van deze toeslag uit te be talen. Het is nog niet bekend of de minis ter nog andere besluiten zal nemen om de vollegrondgroenteteelt te hel pen. Een bejaard Haarlems echtpaar is Zaterdagmiddag omstreeks half zes te Haarlem tijdens het oversteken van de straat door een autobus gegrepen en ernstig gewond; het echtpaar had niet voldoende uitgekeken voor het de straat overstak. AMSTERDAMS MYSTERIE ïro"w, er op zijn motor snel vandoor zijn gegaan. Een 52-jarige Amsterdamse naai ster is Vrijdagavond omstreeks half twaalf door de bewaker van de Nieu we Utrechtse Brug over de Amstel in samenwerking met een voorbijganger uit het water gehaald en vertelde even later op het politiebureau Pic- ter Arentzstraat, dat hij door een ha- rer kennissen op geraffineerde wijze in het water was geduwd. Onmiddel lijk daarna zou deze man, een 41-jari- ge sorteerder, die nogal eens met de 3imte GOLF Het eerste diploma van acade- demisch gevormde belastingdeskun dige werd Zaterdag aan de R.K. Eco nomische Hogeschool te Tilburg uit gereikt aan de heer A. Eeckhout uit Amsterdam. Een 33-j'arige Rotterdamse chauffeur is Vrijdagmiddag, toen hij zijn vrachtauto op de IJsselhaven achteruit wilde zetten, met zijn wa 5 gen te water geraakt en verdron ken. Een 4-jarig jongetje uit Den Haag is gistermiddag nabij de Via- ductweg te water geraakt en ver- b dronken; na een half uur wist de po- _S litie het lijkje op het droge te bren gen. I Op de onbewaakte overweg by A Zutfen is Zaterdagmiddag een 29-ja- 9 rige ongehuwde bakkersknecht uit de Bilt met zijn gemotoriseerde bak- kerswagen door de trein gegrepen en 'l op slag gedood. Daar hij voorbijgangers lastig X viel, werd een 47-jarige machinezet- ter Zaterdag te Amsterdam naar het politiebureau gebracht. Hier bleek, dat hij nog 1 jaar gevangenisstraf te goed had, een te goed, dat hij onmid- '5 dellijk op kon nemen! „Ga uit de auto" riep de Am sterdamse ruitenwasser kwaad, toen K Vrijdagavond 4 dronkenheden in een voor zijn garage gestalde auto gin gen zitten. De mannen stapten uit en •j gaven de ruitenwasser enkele klap- pen met een rubber hamer. De helden 1 namen de benen en de ruitenwasser moest naar het ziekenhuis. Het nationale park „De Hoge Veluwe" blijkt zich in een stijgende V belangstelling te kunnen verheugen. Het vorig jaar'«was het aantal bezoe kers met 45.000 gestegen tot 335.000. Scooter geraakte onder vrachtauto Twee militairen gedood In de omgeving van Ede is Zon dagmorgen een verkeersongeval ge beurd, waarbij twee doden zijn te be treuren. Een schooter, bestuurd door een ka pitein met als duopasagier een ser geant verliet omstreeks half twaalf het militaire kamp bij „De Drie sprong" aan de weg EdeOtterlo. De scooter stak deze weg over en werd, toen het voertuig de weg Ede Harskamp wilde oprijden door een redhts komende militaire vrachtwa gen gegrepen. De scotter schoof on der de vrachtauto en vloog in brand. De bestuurder en zijn passagier wer den op slag gedood. De scooter was het eigendom van de sergeant terwijl de kapitein een proefritje maakte. zi\n en ÜAAc*C* (Advertentie) EERSTE LUSTRUM KATHOLIEK INSTITUUT VOOR JOURNALISTIEK TE NIJMEGEN. Motor met zijspan door auto gegrepen Politieman zwaar getuond Zondagmiddag is op de Gooilandse weg in de gemeente Weesp een on geluk gebeurd, waarbij een 38-jarige Amsterdamse agent van politie ern- tig gewond is. Hij reed met zijn motor met zij span, waarin zich zijn ecthgenote en twee kinderen bevonden in een file auto's. Bij een bezinestation week de motorrijder, door nog onbekende oor zaak, naar links uit en werd door een uit de richting Hilversum nade rende personenauto gegrepen. De motor werd geheel in elkaar gedrukt, De agent liep ernstige verwondin gen op en werd naar het Burgerzie kenhuis te Amsterdam overgebracht. Zijn echtgenote en de twee kinderen bleven ongedeerd. De inzittenden van de personenauto kregen snijwonden door rondvliegend glas maar konden na verbonden te zijn, hun reis voort zetten. Toen een 37-jarige Delftse dame Vrijdagavond uit een zich in bewe ging zettende tram wilde stappen, kwam zij voor de baanschuiver van de bijwagen terecht. De tram moest opgevijzeld worden, doch de dame bleek na onderzoek slechts schaaf wonden en een gebroken knie te heb ben opgelopen. Te Nijmegen is Zaterdag het eerste lustrum gevierd van het Katholiek Instituut voor journalistiek, dat aan de Universiteit van Nijmegen ver bonden is. In tegenwoordigheid van vele directeuren en hoofdredacteu ren van Katholieke dagbladen, de voorzitter van de journalistenfedera- toe en de vertegenwoordiging van de minister van Onderwijs, hield prof. dr. Rogier een critische beschouwing over de stand van de huidige Katho lieke pers in Nederland. Na de vorming van de Katholieke niet duidelijk is. pers te hebben nagegaan globaal haar aandeel in de politieke bewustwor ding der Katholieken te hebben ge schetst, constateerde prof. Rogier, dat de gehele Nederlandse pers na de oorlog nog niet in staat geweest is het peil van de jaren '20'40 te be reiken, toen zij tot de beste van de wereld behoorde. De hoogleraar meende in onze Katholieke pers van heden bedenkelijke verschijnselen van onbegrip voor andersdenkenden te vinden en waarschuwde voor een terugval tot het integralisme van vijf tig jaar geleden. De voorzitter van het curatorium, de heer L. Hanekroot, leidde de spre ker in en dankte prof. Rogier dat hij op verzoek van de voorzitter zelf de Katholieke pers haar spiegel heeft willen voorhouden. Drie kwartier later troffen recher cheurs hem thuis aan. Zijn motor was nog warm. Hij werd meegenomen naar het bureau en na verhoor opge sloten. Dat hij de vrouw in het water zou hebben geduwd, ontkent hy ech ter ten sterkste. Hij gaf een gesloten alibi op, dat nog onderzocht moet worden. „Kfjk eens!" Op het politiebureau vertelde de rouw met de sorteerder als duo- passagiere een ritje op diens motor rijwiel te hebben gemaakt. Bij de Utrechtse brug, waar bijna geen ver keer was op dat moment, had hy de motor tot stilstand gebracht. „Kijk daar eens in het water", zou hij hebben gezegd. „Stap eens af". Dit had ze gedaan. Terwijl hy ge agiteerd naar de wallekant liep had hij, zo verklaarde de vrouw althans, nog eens opgewonden geroepen: „Kijk daar eens". Nieuwsgierig was ze hem gevolgd en had getuurd in de rich ting, waar hij beweerde ie ts in het water te zien drij-ven. Terwijl ze bij het water stond had hij haar on verwacht een harde duw in de rug gegeven, zodat ze in het water viel. De man zou daarop teruggerend zijn naar zijn motor, die hij niet had afgeslagen, en zou daar snel op zijn weggereden. Onzekerheid. „Ik kan niet zwemmen", verklaar de de vrouw verder, „maar ik bleef even op mijn kleren drijven en kon me toen aan de paal vastklemmen. Ik heb wel een half uur in het water gelegen voor de brugwachter me redde". De paal stond 4 meter van de wal af. Na deze verklaring werd de man gearresteerd en zijn motor voorlopig in beslag genomen. De recherche, die zijn alibi nog niet l^eft kunnen on derzoeken, verkeert in onzekerheid omtrent de waarheid van het door de vrouw vertelde verhaal, mede, omdat het motief van deze poging tot moord De Bond van Automobiel, en Ga ragebedrijven BOVAG en de overige leden van de commissie autobelan- gen, (de Rai, Ford en General Mo tors) stellen zich te weer tegen de door de A.N.W.B. georganiseerde autoveilingen. De commissie autobelangen meent, dat de A.N.W.B., als organisatie met ideële doelstellingen, ongetwijfeld haar grote verdiensten heeft op ideëel gebied, doch dat zij zich uit hoofde van haar doelstellingen heeft te ont houden van activiteit op commer cieel gebied, daar dit de specifieke taak van de normale handel is. Geen reactie? De besprekingen, die de BOVAG hierover met de A.N.W.B. heeft ge voerd, hebben niet tot bevredigende resultaten kunnen leiden. De onder handelingen zullen worden voortge zet, doch hangende de besprekingen, zullen de veilingen van het A.N.W.B. beginnen. De A.N.W.B. meldt omtrent deze kwestie, dat zij aan de BOVAG ge fundeerde bezwaren tegen deze beurs gevraagd, doch dat zij deze nog niet ontvangen heeft. Geen handel. Ten aanzien van de door de BO VAG thans bij perscommuniqué ken baar gemaakte „principiële" bezwa ren merkt de A.N.W.B. op, dat het construeren van een tegenstelling Wordt de juffrouw geen Nederlandse? Agnes Andrzejewska stelt het niet zo erg op prijs In de vaste commissie voor de natu ralisaties der Tweede Kamer is be zwaar gemaakt tegen de naturalisatie van Agnes Andrzejswska. Uit de stukken blijkt aldus deze commis si edat het enige wezenlijke mo tief voor dit verzoek is, dat het be stuur van de R.K. fröbelschool, waar aan adressante als onderwijzeres werkzaam is, moeilijkheden ver wacht bij het verkrijgen van subsidie voor die school ingevolge de te ver wachten rijksregeling, wanneer aan die school een vreemdelinge als leerkracht is verbinden. De leden, die hierop wezen, achtten het niet juist, dat iemand genaturaliseerd wordt op grond van belangen, die noch rechtstreeks de betrokkene, noch het Nederlandse volk als zoda nig raken. Dit klemt te meer, nu uit geen van de stukken valt op te maken, dat de aanvraagster het ver krijgen van het Nederlanderschap op bijzondere prijs stelt. PRODUCTSCHAP VOOR BIER. tussen ideële en commerciële doel stellingen naar aanleiding van het autobeursplan daarom onjuist is, wyl dit plan geenszins inhoudt, dat de A.N.W.B. zich zal gaan bezighouden met de handel in automobielen. De A.N.W.B. wil slechts contact-centrum zyn voor zijn leden ten aanzien van vraag en aanbod op dit gebied. De bezwaren, welke naar de mening van de BOVAG voor het publiek zouden bestaan met betrekking tot de A.N.W. B.-autobeurs, worden ondervangen, doordat in de veilingvoorwaarden de bepaling is opgenomen, dat even tuele geschillen tussen koper en ver koper zullen worden beslecht door een bindend advies, uit te brengen door de A.N.W.B. »»S)ijkerig" probleem Gaan papieren guldens en rijksdaalders verdwijnen Naar aanleiding van het desbetref fende wetsontwerp schrijft de minis- ter van financiën aan de Eerste Ka mer: Het prepareren van papiergeld vooropgesteld, dat zulks technisch be hoorlijk uitvoerbaar cn economisch voldoende aantrekkelijk is kan in derdaad in het gunstigste geval slechts tot effect hebben, dat het tem po, waarin vervuiling der biljetten plaats vindt, wordt vertraagd. Uitein delijk zullen de geprepareerde biljet ten even vuil kunnen worden en evenveel kunnen slyten als de niet geprepareerde. Om te voorkomen, dat papiergeld, dat in dit stadium ver keert, nog langer aan de circulatie deelneemt, zouden, zoals terecht wordt opgemerkt, andere maatrege len nodig zijn, die echter steeds zou den meebrengen, dat de kosten van de instandhouding van de papiercir culatie zouden stijgen. Ondanks dergelijke maatregelen zou er echter toch nog steeds een be paald percentage muntpapier in cir culatie blijven, dat in feite hiervoor niet meer geschikt is. Er kan name lijk worden aangenomen, dat een niet te verwaarlozen gedeelte van de in omloop zijnde betaalmiddelen nim mer, althans uiterst zelden de kassen van bankinstellingen of van de over heid passeert. Onder de betaalmidde len, die zich praktisch altijd in han den van het publiek bevinden, zijn uiteraard de lagere waarden steeds het sterkst vertegenwoordigd. Van maatregelen tot het zindelijk houden van papiergeld der lagere coupures kunnen dan ook slechts bescheiden resultaten worden verwacht. Een enigszins behoorlijk uiterlijk der hier te lande circulerende geldsoor ten kan slechte worden verkregen door het gebruik van papier te be perken tot coupures van 10 en hoger. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot instelling van een productschap voor bier. Dit ont werp sluit aan bij een reeks van ont werpen van instellingswetten voor productschappen op het gebied van jmx w» jusw wu w«u u*. de voedselvoorziening, die reeds eer-1 St. Bavo plechtigheden wilde houden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben de raad voorgesteld om ter realisering van het uitbrei dingsplan rondom de Kathedrale Ba siliek St. Bavo met het Bisdom Haarlem een zodanige regeling tc treffen, dat kerkelijke plechtigheden op een plein voor dc kerk mogelijk worden. Tijdens langdurige onder handelingen werd het B. en W. dui delijk, dat de Kerk enige dagen per jaar op het plein ten Westen van de der bij de Staten-Generaal zijn inge diend. Aangezien het productschap voor bier een taak is toegedacht, welke niet verband houdt met de grondstof- fenvoorziening, wordt zijn positie ge zien ais een zelfstandige, welke los staat van het hoofdproductschap voor akkerbouwproducten. Daar dit plein echter de bestemming heeft van een openbare weg en een plantsoen, zouden B. en W. in con flict komen met het processieverbod, wanneer aan dit verlangen zonder meer tegemoetgekomen werd. Men heeft er nu dit op gevonden, dat de gemeente Haarlem de grond, waarop dit plein met weg en plant soen ligt, in eeuwigdurende erfpacht krijgt, waartegenover het Bisdom ge rechtigd zal zijn om dit plein twaalf dagen per jaar (w.o. Palmzondag en de drie Kruisdagen) voor alle ver keer af te sluiten, zodat de kerkelijke plechtigheden gehouden kunnen wor den. B. en W. delen de raad mee, dat „enerzijds zoveel mogelijk wordt ge handeld in overeenstemming met dc geest van het bestaande uitbreidings plan, anderzijds wordt tegemoetgeko men aan het verlangen van de R.K. Kerk". Hoewel het kerkelijke plein formeel de bestemming krijgt van particulier terrein, zal dit toch het grootste gedeelte van het jaar voor openbaar verkeer beschikbaar zijn. Daarom stellen B. en W. ook voor het onderhoud en de aanleg van een en ander voor rekening van de gemeente te doen komen. Het kerkelijke plein zal bij deze figuur zonder bezwaar tijdens de af sluiting als „besloten plaats" kunnen worden aangemerkt, zodat het wets artikel met betrekking tot het pro cessieverbod er niet op van toepas sing is en er godsdienstoefeningen, in welke vorm ook, gehouden kun nen worden, aldus B. en W. Het Bis dom moet zélf voor de afsluiting (in de vorm van ijzeren kolommen met kettingen) zorgen. Om het uitbreidingsplan uit te voe ren zijn nog andere voorzieningen no dig. B. en W. stellen dan ook nog voor een grondruil aan te gaan, 25% van de kosten van een afscheiding ten Zuiden van de Kathedraal voor eigen rekening te nemen e.d. Het to taal kost de gemeente bijna 150.000 gulden. DE BESLISSENDE RONDE Door Percy King 47) „Als ai wilt, dat ik u help, zult u me de hele toedracht moeten vertel len en daarbij niets achterhouden," vervolgde Keith. „Alleen op die voor waarde ga ik op uw verzoek in." Roberta haalde diep adem. Toen ■kwam zij naar Cullingwood en leg- de beide handen op zijn schouders. „Ik sloeg u gisteravond op Ranelagh Road gade en ik héb me zelf ver acht. U 'bent zo sterk, zo onbevreesd Vj zo zeker van de zaak, waar u zich. voorspant. U weet," dat het goed is," wat u doet. Nooit zult u het vertrou wen, dat iemand in u stelt, bescha- men. Terwijl ikZij schudde het hoofd, zweeg even. „De revolver, die Carline bij zich had, is de mijne. Ik heb in Streatham er mee op hem ge schoten; mijn vingerafdrukken zit ten erop. Hij had beloofd, me haar ^rug te geven, in ruil voor mijn \cte, met hem te zullen trouwen vandaag over drie dagen". „Verder", drong Keith aan, toen zij opnieuw pauzeerde. Hij voerde Roberta naar de divan en ging op een stoel tegenover haar zitten. „Ik had Carline leren kennen in een clandestiene speelgelegenheid. Ik kan niet zeggen, dat hij in m'n smaak viel. Evenmin het tegedeel. Hij wist zich hoffelijk voor te doen en hij wel, die avond bewees hij mij een dienst, toen de politie een inval deed. Carline kende de lokaliteit door en door, en ook de eigenaar. Kort en goed, hij slaagde er in, te voorko men, dat mijn naam in opspraak ge bracht werd." Miss Falkner lachte wrang. „Ik was toen nog op miir naam gesteld, het zou gauw anders worden. Ik ontmoette Carline na die keer geregeld. Een vriendin van me, Marjorie Robinsón zag me met hem. Ze waarschuwde my, vertelde me wie en wat Carline was een verach telijk sujet, dat een goed leventje leidde van chantage plegen. Ik on dervroeg hem er naar. Hij lachte me uit en zei, dat mallotige vrouwen, die zotte brieven schreven, maar moesten hebben, wat ze verdienden. Ik gaf Carline te kennen, dat ik van de omgang met hem genoeg had. Hij was helemaal niet uit het veld ge slagen en antwoordde, dat hij zijn zinnen er op gezet had, met me te trouwen, en dat het. gebeuren zou ook. „Wie boter op zijn hoofd heeft moet niet in de zon gaan staan," in- sinueerde hij. En toen kwam de aap uit de mouw. Wanneer ik niet deed wat hij wilde, zou hij zich tot zijn spijt genoodzaakt zien, enige dingen uit myn verleden aan de grote klok te hangen, die niet alleen een meisje, dat zich rijk waande, tot een bede lares zouden kunnen maken, maar mij bovendien met de strafrechter in aanraking konden brengen. In dat geval zou ik er lang niet gemak kelijk afkomen." „Geloofde u dat maar zonder meer?" „Carline sprak in volle ernst, daar viel niet aan te twijfelen. U moet niet vergeten, dat ik naar zijn doen en laten heb geïnformeerd, zodra Marjorie Robinson me voor hem ge waarschuwd had. Die informaties ont hulde me, hoe Carline er slag van heeft, te wroeten in het leven van mensen, van wie het nodige te ha len is. En in mijn leven zijn werke lijk enige heel donkere plekken. In de eerste plaats ik ken-mijn vader niet. Ik weet niet hoe hij er uit ziet, waar hij woont, wat hij doet. Ik weet alleen dat hij nog leeft. Ik ben op gevoed door Benjamin Raffill van mijn vierde jaar af; een kind heeft geen herinnering aan wat vóór die tijd gebeurd is. Ik tenminste niet. Toen ik wat meer besef ging krijgen en Raffill naar mijn ouders vroeg, vertelde hij me, dat mijn moeder bij mijn geboorte gestorven was en mijn vader in het buitenland woonde, waar hij grote zaken dreef. Ik moest mij er maar mee tevreden stellen, dat hij me ruim van geld voorzag,, zodat het me aan niets ontbrak. Ik merkte heel goed, dat Raffill een slinger om de arm hield en niet voor de waarheid wilde uitkomen. Wel honderd maal en meer heb ik er bij hem op aangedrongen, me alles mee te delen. Het baatte niet. Tenslotte legde ik mij er bij neer. Ik ging van het standpunt uit, dat, als een vader zich in het geheel niet om zijn doch ter bekommert, die dochter aller minst reden heeft, zich aan de vader op te dringen. Ik schikte me zelfs heel gemakkelijk in de toestand, want aan geld liet vader het niet ontbreken. En als kind al was ik bij zonder op geld gebrand. Jaren later, doordat Carline die toespeling op myn verleden maakte, kwam dit al les me opnieuw voor de geest. Ik ver anderde van taktiek, zocht zijn ge zelschap meer dan ooit, deed wat hij verlangde, en probeerde telkens, hem over vader aan het spreken te krijgen. Ik wil volkomen eerlijk te genover u zijn, mr. Cullingwood ik dacht daarbij geen ogenblik aan de belangen van vader, uitsluitend aan de mijne. Maar Carline doorzag de toeleg. Toen mijn aanhouden hem begon te vervelen, zei hij grof, dat ik heel verstandig zou doen mij neer te leggen bij de toestand, zoals die nu eenmaal was. Mijn vader had de wijste partij gekozen met zich ach terbaks te houden. Wanneer ik ging modderen in een verleden, dat beter dood en begraven kon blijven, en het kwam aan het licht wie mijn vader was en wat hij had uitgevoerd, be reikte ik daar alleen mee, dat alle goede Londense kringen, waarin ik nu verkeerde, de deuren voor mij sloten en ik ais een paria beschouwd werd. Carline verklaarde nadrukke lijk, dat hij de bewijzen van wat hij zei, zwart op wit had; hy gaf my de ernstige raad, het verleden te laten rusten en zijn aanzoek aan te nemen. De enige uitweg om me veilig te stellen, was een huwelijk met hem. Dan kraaide geen haan naar mijn antecedenten." „Toen ging ik naar zyn villa in Streatham, om hem te dwingen zijn kaarten bloot te leggen. Omdat hij, zoals hij beweerd had, de bewijzen zwart op wit bezat," knikte Keith begrijpend. „Ja. Ik wilde zekerheid of hij de waarheid gesproken, dan wel ge logen had. Ik ging naar Streatham, maar trof Carline niet thuis. Het was hondenweer en ik kon onmogelijk buiten op hem blijven wachten. Toe vallig wist ik, dat de sleutel van de keukendeur in de garage bewaard wordt; zodoende kan de werkster in huis komen, als hy de nacht niet in zijn villa heeft doorgebracht, wat hij, tussen twee haakjes, slechts spora- j disch doet. 'Op die manier kon ik ook naar binnen. Om kwart over ne- gen hoorde ik Carline thuiskomen. Tot myn teleurstelling was hij niet alleen, maar in gezelschap van een meisje. Mijn teleurstelling werd ver- I bazing, toen ik merkte, wie het I meisje was mijn vriendin Marjo- rie Robinson. Een ogenblik geraakte ik bijna buiten mij zelf van woede, dat de schoft het ook al waagde, zyn chantagepraktijken op haar uit te oefenen. Mijn eerste opwelling was, j hem te overrompelen. Bijtijds herin nerde ik me, met welk doel ik naar de villa gekomen was, en ik achtte I het verstandiger, me voorlopig by de rol van toeschouwer te houden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8