U.V.S. herdacht haar 40-jarig beslaan De Olympische uitzending Cortina en Melbourne naar Volendam won van UVS de erewedstrijd met 4-2 Roodenburg moest een punt achterlaten bij Meerburg de voorbereiding Het conflict in de «SÜ ♦LLC. maakt zich zorqen over den besprekingen verder was gegaan MAANDAG 12 APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Druk bezochte receptie De receptie van UVS is er een mét een staart geworden. Geprojecteerd was een tijd vna 34.30 uur, maar het werd helf zes. waardoor men zelfs van het goede te veel zou krij gen. Het werd een stroom van geluk wensen met een lange rij van spre kers, waarvan eerste was de heer Otto de Vries, die namens de KNVB zeide, dat men in het bondsbestuur UVS ziet als één van de sportiefste verenigingen. Spr. uitte zijn waarde ring voor het steeds faire spel van UVS en bood de vereniging de fraaie KNVB-vlag aan, het rood-wit-blauw met het bondsembleem en de ver- enigingskleuren bijeen. Het bondsinsigne voor De heer W. Caro, voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB stak evenmin zijn waardering voor UVS onder stoelen of banken. In een hartelijk speechje wees spreker er op, dat UVS in de Leidse voetbal- gelederen een ere-plaats inneemt. Uw vereniging, aldus spreker, is niet alleen een sieraad voor Leiden, doch voor geheel voetbalminnend Leiden en alle clubs, welke in KNVB-ver- band spelen. In een speciaal woord van hulde en dank richtte de heer Caro zich vervolgens tot de secretaris van U VS, de heer H. Laman, die deze func tie nu al 27 jaar bekleedt. Spreker stelde hierbij in het licht, dat de heer Laman UVS-er in hart en nieren zyn zaken steeds prima voor elkander heeft en dat hij op organisatorisch terrein geregeld alle mogelijke medewerking verleent. Namens de afd. Leiden van de KN VB overhandigde hij hem het bonds- insigne, dat slechts in hoogst enkele gevallen wordt uitgereikt. De heer Van Waveren, die namens de Belangencommissie van Leidse KNVB-verenigingen het woord voer de, wees er op, dat UVS in feite aan duizenden Leidenaars toebehoort. Hoevele uren van genoeglijke ont spanning, gebracht in een kameraad schappelijke sfeer, heeft UVS hen al niet geboden. Spreker hoopte, dat deze gedenkwaardige dag UVS een stimulans mocht geven om straks de eerste klasse binnen te gaan. Wethouder Van Schaik wethou der Jongeleen had reeds eerder zijn gelukwensen aangeboden bracht de gelukwensen van het Gemeente bestuur over en prees de prettige verstandhouding tussen dit bestuur en de jubilerende vereniging, een club, welke nog verwachtingen voor de toekomst wekt. Hoewel het te be grijpen is, dat ook UVS gaarne een wedstrijd wint, overheerst volgens de wethouder bij deze club de ge dachte, dat het gaat om het spel. Ook spreker roemde de goede clubgeest en de kameraadschappelijke sfeer, welke aan alle wedstrijden ten grondslag ligt. Niet alleen binnenlandse, doch ook buitenlandse gelukwensen had UVS deze middag in ontvangst te nemen. Zij kwamen van de zijde van de Sportverein „Zwackel" uit Gladbeck (D), van welke vereniging de heer Kruska naar Leiden was overgekomen. Spreker, die herinne- de aan het bezoek, dat UVS aan de ze club bracht, zeide, dat de sport verbroedert en dat de kennismaking met de Hollandse sportvrienden er één van de alleraangenaamste aard was geweest. Een bouquet bloemen en een „10-liter fles met inhoud" be zegelden dit woord van waardering en gelukwens. Geschenk van leden en donateurs. Voor een wel zeer bijzondere ver rassing zorgden op dit 40-jarig feest de leden en donateurs; in een van dank en hulde overlopende toe spraak bood de heer Neuteboom na mens de Jubileumcommissie één van de elf de overige 10 werden op de feestavond aangeboden stalen stoelen aan, welke straks een pfach- tige aankleding zullen vormen voor het interieur van de bestuurskamer. Een geschenk, waarvoor voorzitter Wondergem moeilijk woorden van dank kon vinden, doch dat voor hem een tastbaar aandenken was van de grote liefde en „supporterszin" der UVS-familie. De heer Coers, ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding, die namens de Sportstichting en de Sportraad het woord voerde, bracht het bestuur hulde voor hetgeen het in zovele ja ren voor de sport in het algemeen en de voetbalsport in het bijzonder had gedaan. De heer Swanenburg, sprekende namens de Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters, zeide, dat het sporadisch voorkomt, dat de naam van UVS prijkt op de lyst van straf zaken, hetgeen spreker een goed te ken achtte voor de prettige sfeer, waarin alle wedstrijden worden ge houden. De heer Ouwerkerk, die namens de oprichters van UVS het woord voerde er stonden er deze mid dag acht vóór het bestuur aangetre den zeide, dat men in deze kring terecht trots is op alle UVS-ers en dat men het moment nog altijd prijst, dat tot oprichting werd beslo ten. Van de velen, die in gelijke geest het woord voerden, noemen wij de heer Swanenburg, die sprak namens de leden van verdiensten, de heer De Groot, secretaris van de Federa tie van 2e, 3e en 4e klassers van de afdeling West II, de heer Van Swie ten van Alphen de heer Magito van het Haagse VUC, de heer Vos van Scheveningen, de heer De Geus van RCH uit Haarlem en heer Plum- graaf, voorzitter van Quick Boys uit Katwijk. Voor alle sprekers had de heer Wondergem een afzonderlijk woord van dank, aan het einde waarvan hij ook hulde bracht aan Tonny Kante been en „zijn" mannen van het eer ste elftal. Voorts gaven tal van zusterver enigingen blijk van belangstelling. Geslaagde herdenkingsavond Een volle Stadsgehoorzaal heeft Zaterdagavond de herdenkingsavond van het 40-jarig jubileum van UVS bijgewoond, een herdenkingsavond die buitengewoon geslaagd is door het afwisselend programmanat werd geboden. De heer H. Swanenburg opende de avond met een woord van wel kom tot de aanwezigen, o.w. de wet houders v. Schaik en Jongeleen, be nevens vertegenwoordigingen van KNVB en Afd. Leiden, Zustervereni gingen, scheidsrechtersver. enz. Spr. dankte allen, die hun mede werking hadden verleend om het ju bileum te doen slagen en bracht hul de aan het trio Wondergem, Laman en Ouwerkerk voor alles wat zij in een reeks van jaren voor de vereni ging hebben gedaan. Na het zingen van het le en 4e couplet van het clublied, was het woord aan de heer Neuteboom, voor zitter van de jubileumcommissie, die de heer Wondergem op het podium riep om hem de rest van het meubi lair aan te bieden, waarvan hij bij receptie de inleiding had gegeven. Daar stond ook het radio-toestel, dat reeds op de junioren-avond was aan geboden. De voorz. dankte hartelijk voor het prachtige cadeau, dat hem ter zeer ste verbaast had. Hij mamoreerde de ste verbaast had. Hij memoreerde de vele geschenken, maar dit cadeau was de ldap op de vuurpijl. Spr. vond hierin een stimulans om op de inge slagen weg voort te gaan. Hiermede was het officiële gedeel te ten einde en werd het woord ge- géven aan Cees de Lange, die in een programma vol afwisseling, van liedjes, acrobatiek, illusionisme enz. de aanwezigen de gehele avond be zig hield. De erewedstrijd, welke het jubile rende UVS gistermiddag tegen Vo-1 lendam speelde, werd in de Leidse Hout gehouden, omdat de tribune van het terrein aan de Wassenaarse weg naar de Leidse Hout was over gebracht in verband met de Zater dagmiddag gehouden wedstrijd Ne derlandFrankrijk. Enkele duizenden toeschouwers zyn getuige geweest van deze wed strijd welke in de eerste helft wel bevredigde door aardige combinaties in beide ploegen, maar in de tweede helft leek het, of de Blauwwitten de gevolgen van het gevierde jubileum meer en meer in de benen kregen. Het spel werd veel te peuterig en tekort en bovendien te doorzichtig, zodat de Volendamse verdediging er wel raad mee wist. Daarbij kwamen, dat enkele foutjes in de ÜVS-verde- diging de gasten enkele doelpunten opleverden, waardoor Volendam de 21 achterstand bij rust in de 42 overwinning wist om te zetten. En dat ondanks het feit, dat de Volen- dammers met vier invallers speelde, terwijl ook de bekende speler de Ko ning ontbrak. UVS speelde met twee invallers, nl. voor Frits van Duyl en Verkuylen voor wie Van Putten en G. Devilee invielen. Vóór de aanvang van de wedstrijd sprak de UVS-voorzitter, de heer J. Wondergem, een kort woord ter her denking van de heer W. P. Hess, commissielied van UVS, die de afge lopen week plotseling is overleden tengevolge van een verkeersongeluk. Na zijn woorden werd een minuut stilte betracht. De wedstrijd zelf liet aanvankelijk een zoeken en verkennen van beide ploegen zien, terwijl de voorhoeden heel weinig perspectief boden, om dat zij maar heel weinig schoten. Na een half uur kreeg Tonny Kante been een goede kans om zijn club de leiding te geven, maar door wei felen ging de kans verloren. Bij een hierop volgende Volendam-aanval zette rechtsbuiten Zwarthoed goed óver naar links, waar linksbuiten Th. Tol fraai inkopte (01). Cor v. d. Zeeuw kreeg onmiddellijk daarop een kans om gelijk te maken, maar hij schoot naast. Uit een algemene aan val wist Tonny Kantebeen tenslotte gelijk te maken (11) en kort voor de rust gaf Cor v. d. Zeeuw UVS de leiding (21). Na de hervatting heeft UVS wel hard gewerkt om een goed resultaat te behouden en later te behalen, maar het spel werd ondanks vele aanvallen te slecht afgewerkt om succes te boeken. Runderkamp, de rechtsbinnen van Volendam, scoor de met een fraai schot via de staan der de gelijkmaker (22), door een fout van v. Leeuwen, die een ver naar het UVS-doel geplaatste bal niet wegwerkte, waarop Zwartnoed kon voorzetten, werd het 23 door mid voor D. Tol en tenslotte kreeg Runderkamp, toen de bal na tegen de scheidsrechter geschoten te zijn een kans toen hij de bal vrij voor de voeten kreeg. Hij bracht de eind stand op 24. GR. WILLEM—TEIJLINGEN 2—2. Teijlingen, dat met twee invallers naar Den Haag ging om GW te ont moeten, bracht het er zeker niet slecht af door dit gelijke spel. Na een kwartier spelen was de drang op het GW-doel van dien aard, dat er een scrimmage ontstond, waar uit Teijlingen doelpuntte (01). Hierop reageerden de Grafelijken zeer snel, zodat Teijlingen even werd teruggedrongen. Na enkele corners van beide kanten, welke niets ople verden, kwam de rust. Na de thee was Gr. Willem in de meerderheid en na twintig minur ten spelen moest Giele zwichten voor 'n onhoudbaar schot (11). Nu wer den de Teijlingers wakker en er volg den verschillende prachtige aanval len. Zo zien wij de linksbuiten van Teylingen een hard schuin schot los sen wat juist voorlangs doel achter gaat. Doch kort hierop is het weer de linksbuiten, die mooi voorzet en het is Van Elk, die zijn hoofd onder de bal zet en onhoudbaar doelpunt (12). Nadat Gr. Willem twee cor ners had gekregen, welke niets ople verden, volgde een gevaarlijke aan val van Teijlingen, een harde voorzet kwam tegen een der achterspelers van Gr. Willem in het doel, doch de arbiter annuleerde dit doelpunt we gens buitenspel?? Nog 5 minuten is er te spelen, en van deze korte tijd weer Gr. Willem uit een prachtig schot de stand op 22 te brengen. W. J. H. MULIER OVERLEDEN. In de ouderdom van 89 jaar is te den Haag overleden W. J. H. Muiier, een der grootste figuren uit de ge schiedenis van de Nederlandse sport, de vader van de athletiek in ons land, van voetbal, hockey en bandy, van de Elfstedentochten, van de cricket en de biljartsport. Pim Muiier werd geboren op 10 Maart 1865, hjj was de baanbreker in de sporwereld, zowel door de sti mulerende kracht van eigen voor beeld, als door de schrifturen, welke hij over verschillende takken v. sport heeft doen verschijnen. Want Muiier was ook journalist, talenkenner, teke naar, illustrator, novellist, schilder, expert op het gebied van de binnen visserij enz. In 1889 richtte hij de Voetbalbond op, in 1890 legde hij als eerste de Elfstedentocht in Friesland af. In 1908 werd op zijn initiatief de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding opgericht. W. J. H. Muiier heeft de volgende sportieve onderscheidingen verkre gen: ere-voorzitter Kon. Ned. Voet balbond, ere-lid Kon. Ned. Kaatsbond en ere-lid Kon. Ned. Schaatsenrij- dersbond. De teraardebestelling zal Donder dag a.s. op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan plaats vinden. ZWALUWEN—RODE DUIVELS Woensdag 12 Mei a.s. zal in het Olympisch stadion 'te Amsterdam een wedstrijd ZwaluwenRode Duivels worden gespeeld. Het betreft hier de returnwedstrijd van de ontmoeting op Mardi Gras, 2 Maart j.l. te Gent, welke met 51 door de Rode Duivels werd gewonnen. S.J.C—WARMUNDA 2—1. Als wij terugzien op deze ontmoe ting zouden wij geen oordeel durven uitspreken wie van beide partijen had moeten winnen, want het spel zo wel van SJC als van Warmunda was veelal zo onsamenhangend, dat al leen de geluksfactor de doorslag moest geven en deze helde gisteren nu eens naar de SJC-kamt over. De inzet van deze wedstrijd beloof de iets goeds, want beide partijen be gonnen in een vlug tempo het terrein te verkennen en reeds na 7 minuten spelen veroverde SJC de leiding, door een mooi vrijgespeelde bal in het verlaten Warmunda-doel te plaatsen (10). Met een vrij behoorlijk spel werd het eerste kwartier vol gemaakt, doch nadien kwam het spel niet bo ven het middelmatige uit. De laatste 20 min. voor rust begonnen de War- monders steeds meer op te dringen, doch hun voorhoede faalde steeds in de afwerking en rust kwam met 10 voor SJC. In de tweede helft begonnen de gasten direct alles op de aanval te zetten met gevolg, dat SJC wel wat in de verdrukking kwam. Mede door dat in de verdediging het spel wel wat te kort werd gehouden, kon War munda na 6 min. spelen de gelijkma ker scoren (11). De gasten zagen nu een kans en begonnen steeds meer op te dringen, doch het goede schot in de voorhoede bleef zoek. Door het ver opdringen ontstonden meerdere halen zeer gevaarlijke aanvallen van SJC en als na 26 min. spelen de gas- ten-doelman een harde kogel niet kan verwerken, weet de SJC-linksbuiten hiervan dankbaar te profiteren (2 1). Ondanks dat Warmunda het ini tiatief blijft houden bleef hun voor hoede onproductief en bleven doel punten uit. SJC zag nog kans de bal in het gastendoel te laten verdwijnen, doch dit goede doelpunt werd door de scheidsrechter niet toegekend, zo dat de eindstand 21 voor SJC bleef. SJC II speelde tegen Wassenaar II gelijk: 2—2. Scheidsrechter knockout Ondanks techninsch overwicht en veldmeerderheid heeft Roodenburg met een gelijk spel genoegen moeten nemen omdat haar voorhoede niet in staat was de technische meerderheid uit te buiten en de Meerburg-verde diging telkens gelegenheid gaf in te grijpen. Beide ploegen startten in een vrij hoog tempo en Pelk wordt reeds na 5 min. aan de tand gevoeld als Roodenburg een vrije schop goed voor doel plaatst, die door de verde diging wordt gemist waardoor Roo- denburgs linksbinnen een harde schuiver kan lossen, die Pelk nood zaakt naar de hoek te duiken, wat hem echter goed afgaat. Afwisselend gaat het spel op en neer met Rooden burg het meest in de aanval. Een ouderwetse ren van J. Zandbergen levert een hoekschop op, welke wordt weggewerkt. In de 35e minuut een fraaie aanval van Roodenburg waardoor de verdediging van Meer burg uit elkaar wordt getrokken en als Roodenburgs rechtsbuiten dan goed voor geeft snelt de midvoor tus sen v. Mil en Zandbergen door en slaat Pelk kansloos met een kopbal in de bovenhoek (01). Drie min. voor de rust belandt de bal in het middenveld in de nabijheid van P. Zandbergen, die bliksemsnel start en de bal voor een toestormende tegen stander met een enorm hard schot naar voren zendt. De scheidsrechter, op twee meter afstand staande, krijgt, de bal midden in het gezicht en gaat promot voor enige minuten te gen de vlakte. Bijgekomen zijnde bleek hij gelukkig in staat verder te fluiten, maar was kennelijk blij, dat hij na een paar minuten de rust kon aankondigen. Na een lange rust, nodig om de scheidsrechter weer geheel op ver haal te doen komen, is het Meerburg dat onmiddellijk stevig aanpakt en niet zonder succes. Een uittrap van Owel wordt door W. v. Wetten goed doorgegeven en als Roodenburgs stopper iets te lang wacht om in te grijpen, wordt dit hem noodlottig, want onmiddellijk straft J. Zandber gen dit af, snelt hem voorbij en maakt van dichtbij gelijk (11). Meerburg trekt nu telkens ten aan val en schept zich meerdere kansen, die echter alle naast of over gaan. Roodenburg opereert dam weer eens TYBB—LUGDUNUM 0—0 In een gelijk opgaande strijd heb ben de Leidenaars weer een lelijke steek laten vallen en zijn o.i. de kampioenskansen opnieuw aanmer kelijk gedaald. Zowel voor als na rust bracht de Lugdunum-voorhoede er niet veel van terecht, zodat de hechte TYBB- achterhoede weinig moeite had zich staande te houden. Lugdunum begon heel aardig, maar zoals reeds gezegd bleek de thuisclub in prima conditie en enkele schoten van Verhoeven en Teeuwen kwamen steeds in de vei lige handen van de TYBB-keeper. De tweede helft gaf ongeveer een zelfde spelbeeld, maar toch kwam het Lugdunum-doel enkele malen in ernstig gevaar; van Welle bleek deze middag echter in prima conditie, zo dat ook de thuisclub geen kans kreeg tot doelpunten maken. Tegen het einde ontketende Lugdunum nog een heftig offensief, maar toen bok dit niet baatte kwam het einde met ge lijke stand waardoor groen-wit weer een kostbaar puntje verspeelde. *1 vat1 het N.O.C. in de in 1953 gehou- dan zij juist achtten en dat zij de voorgestelde formule moesten afwij zen. Zo heeft dus die arbitrage-po ging geen succes gehad. In Maart is een verzoek van de Mi nister van O., K. en W. bij het be- CTTO«dolcrtAf»/' Jc onnctin krachten van wereld-niveau of de j stuur binnengekomen, om alsnog een wanaeisporc lfc ern&liy geldmiddelen tot gedegen voorberei- poging te ondernemen, met partijen Iding ontbreken, of dat in sommige een arbitrage-formule te vinden, over In de jaarlijkse algemene vergade- gevallen zelfs beide ontbreken. welke de arbitragecommissie van het ring van het Nederlandsch Olym- Behoudens enkele gelukkige uit- N.O.C. een voor partijen bindende pisch Comité heeft de voorzitter dr.'zonderingen is het sportbeeld in Ne- uitspraak zou kunnen doen. Het be- J. Linthorst Homan in zijn openings-j derland naar internationaal niveau'ho. rede het probleem aangeroerd inzake inderdaad somber, zelfs wanneer men de voorbereiding van en de uitzen- geen rekening houdt met de voort- ding naar de Olympische winter- en'durende stijging van dat wereldni- zomerspelen te Cortina d'Ampezzo veau. En dit is des te verdrietiger nu en Melbourne in 1956. De president van het N.O.C. zei over dit belangrijke punt ongeveer het volgende: Het bestuur, aldus dr. Linthorst Homan, maakt zich zorgen over de er nog niet een duidelijke activiteit van alle bonden tot overwinning der moeilijkheden tegenover staat. Na medegedeeld te hebben, dat de stuur heeft zich tot deze poging be reid verklaard en heeft onmiddellijk partijen uitgenodigd voor een in be gin April te houden bespreking hier over. Helaas kwam van een der par tijen bericht binnen, dat zij zich pas na heden, 10 April, zal kunnen uitla ten over haar bereidheid tot zo een bespreking, daar zij daarover pas op van Tuyll-beker ook voor 1953 aan (heden een bestuursvergadering zou de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond is kunnen houden. Hierdoor moest dus voorbereiding van de Olympische toegekend, wees de voorzitter van de bespreking in begin April wor- i'--1 -1-' ----- J- den afgelast. Het bestuur wacht nu dus af, of een bespreking mogelijk is, wannéér zij zou kunnen worden gehouden, en of zij tot positieve resultaten zal kunnen leiden. spelen van 1956. (het N.O.C. er op, dat met de minis Principieel ziet het bestuur dezel|?' van K- en ,een briefwisse- zaak zó. dat het bestuur verantwoor-1 «over het vraagstuk van delijkheid draagt voor de uitzending ?°iHUa-:dlermg.' v1?8' ^Ur van een team, dat door zijn houding da? dlt h°°esj belangruke en en zijn prestaties geacht mag worden op een niveau te staan, dat kracht meting met de athleten van wereld klasse toelaat. Negatief gezien béteken- dit, dat het bestuur niet zal mogen mede verken aan inschrijving van hen, die dat niveau niet bereiken. t-:s.tiei ge zien fccau'dt het, dat het ö'siur de betrokken bonden moet wij een op de grote virs: en noodzaak van zeer tij dige voorbereiding. Voor deze tech nische voorbereiding, training on so lectie, is in eerste instantie echter niet het N.O.C., doen zijn de betrok ken bonden zelf verantwoorde-yk. blijkbaar ingewikkelde punt deze zo mer in een speciale bespreking tus sen het bestuur en de bonden zal kunnen worden bezien, aangezien deze kwestie nog niet helemaal rijp is voor behandeling in deze bijeen komst. Wandelsportzaak ernstig Aan het slot van zijn rede bracht Wat de afvaardigingen kosten Bij de behandeling van het jaar verslag bleek, dat de sportbonden het op prijs zouden stellen indien over de kwestie van de voorbereiding van en de uitzending naar de spe len van Cortina en Melbourne een speciale conferentie wordt gehou den, welke dan op zeer korte ter- dr. Linthorst Homan ook de sombere (mijn zal plaats vinden, ook al, omdat bewijzen van in de Nederlandse de tijd dringt. Op een vraag van een sportwereld bestaan de conflicten ter der aanwezigen werd medegedeeld, sprake. Wat de wandelsport in dit dat voor de uitzending naar Mei- verband betreft moet worden gezegd,1 bourne een bedrag van 8000.per dat de betrokken organise ties niet athleet beschikbaar moet zijn, het- Bij het in het kader der algemene accoord zijn gegaan met een arbitra-geen wil zeggen, dat voor een team oorbesprekingen reeds met enige i ge-formule, welke in het begin van van tien actieven, plus de daarbij be- bonden opgenomen contact ki'eg het dit jaar door de arbitragecommissie horende officials, trainers of verzor- bestuur de indruk, dat men de ernst van het N.O.C. aan hen was voorge- gers, 100.000,nodig is. Voor een der zaak wel inziet en ook pogingen legd. Zij meenden, dat de voorzitter I ploeg van b.v. 30 personen zal dus 300.000,— ter beschikking moeten staan. Het spreekt vanzelf, dat de uitzending van athleten naar Cortina niet zulke hoge financiële eisen zal stellen. Onomwonden werd door het bestuur van het N.O.C. vastgesteld, dat de eisen voor de uitzending naar Melbourne hoger zullen zijn dan die welke golden voor de spelen van 1952 te Helsinki. Het verzoek van de Nederlandse Jiu Jitsu Bond om als lid van het N.O.C. te worden toegelaten, werd afgewezen. Op voorstel van ir. H. F. Hopster (KNVB) zal het bestuur van het N.O.C. een poging doen de bij de judosport betrokken partijen tot een heid te brengen. In tegenstelling tot hetgeen de voorzitter van het NOC dr. J. Lint horst Homan Zaterdag tijdens de ver. gaderirsg van het NOC heeft mede gedeeld, wordt van de zijde van de Ned. Federatie van wandelsportorga nisaties vernomen, dat deze federatie zich wel bereid heeft verklaard de acte van arbitrage te ondertekenen. Tijdens de besprekingen, die ge voerd zijn tussen de federatie en de N.W.B., en die uiteindelijk geleid hebben tot het besluit de kwestie van de avondvierdaagse door arbitrage tot een oplossing te brengen, was ge sproken over de spelregels van de avondvierdaagsen 1953. In de arbitrage-acte werd evenwel gesproken over de Avondvierdaagsen 1954. Dit was voor de federatie in zoverre geen bezwaar, indien zij maar de zekerheid kreeg, dat de spelregels 1954 die zij nimmer had gezien gelijkluidend waren aan die waarover was gesproken dus die van 1953. De federatie heeft haar bereidheid om de arbitrage-acte te tekenen dan ook pas gedaan, nadat zij de harerzijds noodzakelijk geachte zekerheid had gekregen. De federatie heeft zich er dan ook over verwonderd, dat de N.W.B. de acte niet wilde ondertekenen, aan gezien het punt in kwestie door de N.W.B. en niet door de federatie is voorgesteld. De federatie wilde zich echter wel aan arbitrage over dit punt onderwerpen om daarmede haar goede wil om de door de N.W.B. ont ketende actie tot een oplossing te brengen, te komen. gevaarlijk voor Pelks heiligdom, maai- na veel heen en weer getrap wordt de bal weggewerkt. Bas de Jeu heeft pech als hij bij een goed aan gegeven bal zich ineens omdraait en onmiddellijk inschiet. Een verrassend schot, dat echter niet juist gericht was, zodat de bal naast gaat. Maar ook Pelks doel ontkomt ternauwer nood aan een doorboring als na een goed opgezette aanval van Rooden burg de midvoor eindelijk kan door bifeken en hij tegen de staander ko gelt. Beide ploegen vechten vergeefs om het winnende doelpunt en Pelk moet in de laatste minuten nog een paar maal alle zeilen bijzetten, maar als het einde komt heeft Roodenburg een kostbaar puntje aan Meerburg moeten laten. BLAUW ZWART—ARCHIPEL 5—3 Na 9 minuten nam Blauw Zwart de leiding toen een verre pass van links achter Leo Ruygrok door Wils in een doelpunt werd omgezet (10). Tot twee maal toe leverde de buitenspel- val, die Archipel opzette om de Was senaarse aanvallen te keren, groot gevaar op. Linksbuiten H. v. d. Ploeg n.l. zag tweemaal kans de ver naar voren gespeelde bal te pakken te krijgen, zonder dat de Archipelver dediging een stap verzette. Beide malen stuitte v. d. Ploeg echter op de doelman der tegenstanders, die in zijn eentje het gevaar keerde. Enkele minuten voor de rust kwam de ge lijkmaker. Na enig heen en weer ge- trap lag de bal plotseling in het BI. Zwart-doel, zonder dat precies dui delijk was, wie het leer het laatste had aangeraakt. Maar nauwelijks een minuut later had Raaphorst met een prachtig schot Blauw Zwart opnieuw aan de leiding geholpen (21). In de tweede helft zouden er nog 5 doelpunten volgen. Na 4 minuten reeds vergrootte Blauw Zwart de voorsprong tot 3—1, toen K. van Leeuwen een bal kreeg toegespeeld van Wils en hij langs de uitlopende doelman scoorde. Maar enkele minu ten later had een der Archipel-aan vallen succes (32) en weer kort daarna werd de stand zelfs gelijk (3—3). Toen in de 18e minuut de Archipel-doelman zich op ongeoor loofde wijze Wils van het lijf pro beerde te houden kende de scheids rechter Blauw Zwart een strafschop toe die door doelman Dick van Leeu wen beheerst werd benut (43) Ar chipel kreeg drie fraaie kansen op de gelijkmaker, waarvan één een strafschop. Maar de kansen werden met benut; Dick van Leeuwen maak te na een snelle reactie de penalty ongevaarlijk. In dezelfde minuut stelde C. Noordover de Blauw Zwart- zege veilig met een hard en zuiver schot (53). THBDOSR 2—1. Vrijwel 3 kwart van de wedstrijd was rvric- var^ van wedstrijd was DOSR in de meerderheid, en als alle kansen met een zeker schijnend doel punt benut waren, dan was de balans ongetwijfeld ver in het voordeel van DOSR overgeslagen. In het begin was het een gelijke strijd, maar al lengs wist DOSR het spel naar de THB-speelhelft te verplaatsen. Dc Haarlemmers moeten zich met hand en tand verdedigen, en zeer zeker mochten zij van geluk spreken, dat de DOSR-voorwaartsen naast een te kort spel weinig schotvaardigheid schenen te bezitten. Dit nam echter niet weg, dat het THB-doel enkele malen op wel wonderlijke wijze aan doorboring wist te .ontkomen. Echter als keeper Haak de bal uit een DOSR- aanval moeizaam tot corner heeft gewerkt, blijkt dit toch slechts uit stel van executie. De door van Am sterdam hieruit scherp op doel ge plaatste bal wordt door Joop v. d. Tang feilloos ingekopt, maar de scheidsrechter annuleerde dit o.i. vol komen zuiver doelpunt. Na rust opende THB met een fel offensief. Echter reeds spoedig doof de dit oplaaiende vuurtje weer en was het DOSR weer dat de toon aan gaf. In de 19e min. nam DOSR de lei ding. Een keurig opgezette aanval bracht uit een goede combinatie Waasdorpv. d. Tang, een afgemeten voorzet van deze laatste naar de vrij staande van Amsterdam, die met een fraai schot juist onder de lat keeper Haak wist te slaan (01). Uit een onverwachte THB-aanval schiet mid voor Neeveen zo plotseling een kei harde schuiver op het DOSR-doel af dat zelfs keeper v. d. Tang niette genstaande de vrij behoorlijke af stand te laat reageert en over de bal heen duikt (11). Van schillende malen moet het spel nu onderbroken worden om verzorgers gelegenheid te geven een speler weer op de been te helpen. Vooral de DOSR-spil C. v Klink krygt het hierbij hard te ver duren. En als hij voor de tweede maal blijft liggen, schijnt 't nu toch wel zeer behoorlijk aangekomen te zijn, want met een bloedend gelaat en een gebroken neusbeentje moet hij het veld verlaten. Dit maakte de arbiter blijkbaar wat nerveus, want hij besloot de strijd te staken. In de kleedkamer echter kwam men blijk baar weer tot andere gedachten, zo dat beide elftallen na een kwartier oponthoud het strijdperk weer betra den voor het uitspelen der nog reste rende 12 minuten. Blijkbaar had dit alles DOSR enigermate gedeprimeerd. Want als het spel twee minuten oud is, speelt een DOSR-speler de bal terug op zijn keeper, waarbij de toe snellende Biemonds juist even eerder bij de bal is en keihard inkogelt (2 1). Met deze stand kwam tevens het einde, waarmede THB dubbel en dwars tevreden kon zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5