S>& £<2ld6eSoii^cmt Een gemeenschappelijke actie tegenover Peking-China De Arabische landen waarschuwen Israël Chinese draak VERDENKING EN OVERDENKING Dulles komt er eens over praten Levendige" uerkiezingsreclame KX*M* naar Oost Berlijn Tien dagen in spanning om koning Leopold PLAATS GEMAAKT VOOR DE VREDE Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13165 Samen tegen de Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 1 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 5. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 van niet eens,, en nóg niet, te weten op welke dag zij als provin- ciaaltjes hun provinciale, providen tiële vertegenv/oordigers zullen kie zen. Sommigen weten wel, dat het kort na Pasen zal zijn en dat de paars-omhulde beelden in de kerken ■beduiden, dat de aan dit feest ver bonden vrije Maandag op til is. Wel nu, op de Woensdag na die vrije Maandag moet iedereen, die een be paalde leeftijd heeft bereikt en over een, al is 't nog zo gering, vleugje van verstand beschikt, ter stembus. Hij is dan verplicht-gerechtigd zijn zakelijk inzicht in het provinciale bpstuur door een weloverwogen wils- daad tot .gelding te brengen. Blijkens de boven geuite verden king is er geen daverende en don derende belangstelling voor de op handen zijnde verkiezingen. Voor net Paasfeest trouwens ook Reacties op eenheidsfront-plan verschillend Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal waarschijn lijk volgende week naar Londen en Parijs reizen om de gemeenschappelijke houding van de Grote Drie tegenover de communistische dreiging in Indo- China te bespreken. Dulles zal vermoedelijk trachten de Franse en Britse regering te overtuigen van de noodzaak tot gemeenschappelijk optreden. Op Dulles' voorstellen tot „gemeenschappelijke actie" en tot vorming van een nieuw anti-communistisch front in Azië zijn uit Londen en Parijs immers zeer verdeelde reacties gekomen. MENINGSVERSCHIL MET PARIJS, houden. De Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, heeft zich nipt Mipnalvp voor het eieren-eten0p het Franse ministerie van bui- in het parlement uiterst voorzichtig wtlfWfi-£«5aiSf van He *enIand5e zaken heeft men reeds zUn uitgelaten en op de gevaren van in- ïlJZLriïJïZ Ziï i vrcugde ""oproken over Dulles' terSventie in de Indochinese oorlog mensen tegenwoordig nog wel be-besIujt om overles te kome„ plegen.! langstelling voor, uitgezonderd dan ,n franse regeringskringen slaat men voor vederlicht amusement door deme^ bezorgdheid het groeiende ver-1 radio en dito amusement zonderschii gade tussen de Franse en de radio? Amerikaanse meningen over de Het is veel erger en ernstiger, dat1 hoe er aan de zevenjarige een groot deel van de bevolking de oorlog in Indochina een eind moet ontzagwekkende betekens van het worden gemaakt. Enerzijds heeft Paasfeest niet meer snapt, dan dat zij president Eisenhower de kansen op onbewogen hun weloverwogen stem een regeling door middel van onder- t, :_i_ handelingen op de conferentie van Genève „niet goed" genoemd, ander zijds heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat „niets moet worden gedaan, dat de kansen op succes te Genève zou kun nen verminderen". gewezen. Hij verwachtte vele ge compliceerde juridische en practi- sche kwesties, indien een gezamen lijke politiële actie van de Verenig de Naties zou moeten worden over wogen. Waarschuwing aan Frankrijk. William Knowland, de leider van de Republikeinse leden in de Ame rikaanse senaat, heeft meegedeeld, dat het Congres vermoedelijk een beslissing over do hulp aan het bui tenland zal uitstellen, totdat Ame- rika's bondgenoten op het voorstel van minister Dulles tot gemeen schappelijk optreden in Zuidoost- Azië hebben geantwoord. (Het Con gres is bezig aan de beraadslagingen over Eisenhowers voorstel om in het nieuwe belastingjaar drie-en-een- half milliard dollar voor hulp aan het buitenland uit te trekken). voor de Provinciale Staten uitbren gen. Hoewel Pasen en provincie hemels breed van elkaar verwijderd zijn, bestaat er toch een gemeenschappe lijke betrekking in het gebrek aan beiangste.'ling zowel voor 't een als 't ander. Maar het is niet het ge schikte ogenblik daar wat dieper op in te gaan. Voor de zoveelste maal zijn de ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten op komst en voor de zoveelste maal zijn wij ambtshalve verplicht te wijzen op het gewicht van die ge beurtenis, en in dit verband op het gewicht van de plicht, welke even zwaar drukt op aller burgerschap als op ons ambt. IS7ANNEER een kiezer over slechts een gering vleugje verstand be schikt, zouden wij hem (haar) aan raden: stem vooral niet op de K.V.P.! Alle andere partijen zijn beter en fatsoenlijker dan de K.V.P. Men kan de belangen van gezin en onderwijs en van de vele katholieke sociale en lief dage instellingen het beste toe vertrouwen aan niet-kath. partijen, die, als zij er de kans toe kregen, met alles wat openbaar-katholiek is kor te metten zouden maken. Men moet ook daarom niet op de KVP stemmen, omdat deze partij de eendracht on der de katholieken met wijsheid en De Belgen blijven wonderlijk rustig onder de verkiezingspropaganda die nu de verkiezingen op 11 April a.s. nader komen over hun hoofden wordt uitgestort. De liberale partij voelde, dat die rust moest worden verjaagd, hoe dan ookKioskjes, beplakt met verkiezingsleuzen, „bewoond" door een fors persoon voor het geven van de gewenste inlichtingen, werden op drukke punten in de stad geplaatst. Of de gewenste interesse werd ge wekt is niet te zeggen. Zeker is het echter, dat de „voorlichters" het niet druk hadden, en dat de belangstelling meer uitging naar het „gekke huisje". De Britse regering heeft aan Wash ington reeds laten weten, dat er ver der overleg gepleegd zou moeten worden. De Britten en Fransen blij ken het niet zozeer oneens met de in houd van Dulles' oproep tot „ge meenschappelijke actie" als wel met het tijdstip, waarop Dulles die op roep heeft gelanceerd. Evenals de Franse regering, aarzelt de Britse re gering om iets nieuws te onderne men, voordat de conferentie met Rood China te Genève is begonnen. Daarbij komt, dat Australië het land, dat eventueel aan het door Dulles voorgestelde nieuwe anti communistische front in Azië zou Engels-Jordaans verdrag opgehaald toestand tussen Jordanië en Israël niet om Britse interventie vroeg, j volgens de bepalingen van dat ver drag. In het verdrag staat, behalve de j Egypte en de andere Arabische i bepaling dat beide landen voor ieder landen zullen in het vervolg „iedere geschil allereerst een vreedzame op- agressieve daad van Israël met lossing moeten zoeken, echter ook, kracht beantwoorden", heeft de dat ingeval er directe vijandelijk- Egyptische minister van buitenland- heden dreigen, mee elkaar over hun Russisch enthousiasme se zaken gisteren aan generaal Von Bennike meegedee'd. Von Bennike was daarvoor sneeiaal op verzoek van de Egyptische regering naar Kriro komen vliegen. Het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren laten weten, dat Jordanië Groot-Brittan- nië attent heeft gemaakt op de Brit se verplichtingen die voortvloeien uit het Fngels-Jordaanse schaosverdrag van 1948. Volgens dit verdrag zullen de befv eventuele verdediging raadslagen. moeten be- De Sowjet-autoriteiten in Duits land zijn bereid voor buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, die een luchtlijn op Berlijn willen openen, de luchthaven Schönefeld in het Oost-Duitse grensgebied open te stel len als eindpunt van de luchtlijn, al dus werd Donderdag van bevoegde zijde te Berlijn vernomen. De KLM en de Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS hebben in de laatste tijd moeite gedaan voor het mosten deelnemen er niets voor de landen elkaar te hulp schieten blijkt te voelen om nieuwe verplich tingen op zich te nemen, voordat de algemene verkiezingen achter de rug zijn, die op 29 Mei zullen worden ge- NEGUS NAAR ZUID-SLAVIë indien een van beide in een oorlog wordt verwikkeld. De nota waarin Engeland aan dit verdrag wordt herinnerd, is Donder dag in Amman overhandigd, nadat minister Eden in het Britse Lager huis had gezegd, dat de gespannen ldng afge'ast, die op 24 April was "»cnc" dicnstc" °I> vastgesteld. De vakbond aanvaardde De Russen stellen, aldus werd te vriend- de voorstellen van de Britse trans- Berlijn vernomen de toestemming portcommissie voor algehele loons- voor het vliegen boven Oostduits ge- herziening als uitgangspunt voor bied er van afhankelijk, dat de ver- toekomstige onderhandelingen. De keersvliegtuigen op het bij Oost- transporteommissie beheert de Brit- Berlijn gelegen vliegveld Schönefeld se staatsspoorwegen. landen en opstijgen. officiële persbureau Joego-press. Zaterdag zal een Ethiopische mi litaire missie voor een bezoek van drie weken in Zuid-Slavië aanko men. pelt tevens ineen de belangrijkheid van het kiezertje of kiezeresje. Met een variant op een gezegde van ko ningin Emma: een klein mens is groot als hij eenvoudig zijn plicht doet. Wat bij de a.s. verkiezingen plicht is, moet ieder bezien als kleine mens, opgenomen in de wenteling der schepping, welke steeds sterker omstraald wordt dor de naderende heeft de ramp overleefd, glorie van verrijzenis. Het leven van ons, kleine mensen, speelt zidh af op een zó groots toneel, dat het opdrij ven van politieke meningsverschille tjes belachelijk gaat lijken en alleen de plichtsvervulling om hogere be weegredenen haar waarde behoudt. Keizer Haile Selassie van Ethiopië v»wi. «c ftauiuucacu met w nei za* *n een ;kezoek brengen aan volharding nastreeft, terwij'l het een i ^id*SlaY,^ op uitnodiging van pre- door ieders levenservaring getoetst sld?nY ®^d(US het semi~ -1 nffipiolfi norchnrpan Jneon.nrp«« en geijkt gezegde is, dat tweedracht macht, maakt. Wanneer een kiezer of kiezeres over iets oneer dan een vleugje ver stand beschikt, geven wij de raad: stem op de Kavepee, lijst twee. Maar dan moet men over zoveel verstand beschikken, om niet interessant te willen doen d.w.z. om niet precies anders te willen doen dan anderen doen. Het kan wel eens prettig en stre lend voor de eigenwaarde zijn anders te doen dan anderen, doch wij zouden zo zeggen: zoek daar een leuker ge legenheid voor dan het diep geheim van het stemhokje. Nadat wij ten vorigen jare, en ten daar-vorigenjare, en anderhalf jaar weer daar tenvoren naar de stembus zijn getogen ter „allerindivi dueelste expressie onzer allerindivi dueelste emotie" kan van niemand worden gevergd, dat hij dol van geestdrift en politieke verrukking op Woensdag 21 April zijn zwijgende stem gaat uitbrengen. Dat iedere keer stemmen wordt op den duur een vrij vervelende ge woonte. De aardigheid en interessantigheid raakt er helemaal af, maar dat is juist het moment, waarop het nuch tere inzicht zich baan breekt, dat ka tholieken zich vooral niet moeten verbeelden, dat zij de troetelkinde ren van de overwegend niet-katho- lieke natie zijn en dat zij met welke verzwakking ook van hun toch al niet stevige politieke positie niets te win nen en alleen maar te verliezen heb ben. Wij vinden het altijd prachtig als iemand een aanhanger is van die K.V.P. door dik en dun, maar als 'hij dat niet dik of dun is, vinden wij het nog veel prachtiger als hij toch, overwegend zijn eigen onbe langrijkheid, op lyst 2 stemt uit nor- maal plichtsbesef. Want al zyn ogen schijnlijk de Provinciale Staten niet zulk een ingrijpend bestuurscollege, de Eerste Kamer, die door de Pro vinciale Staten „getrapt" wordt ge kozen, is het wèl. Maar dat onder werp laten wij thans rusten. Veel belangrijker dan de aanstaan de verkiezing is het aanstaande Paasfeest met de belofte der verrij zenis en de nieuwe tijd. Veel belangrijker dan de Provin ciale Staten is de lente, welke in haar schoot de belofte bergt van het „dagelijks brood", en al die zegen van het goede der aarde. Tegen deze achtergrond van over weldigende belangrijkheid voor het menselijk geslacht schrompelen de Prov. Staten ineen, maar hoe! schrom- Luchtramp Canada m Zeven en dertig mensen zijn om het leven gekomen toen een oplei- £ingsvl!egtuig van de Canadese luchtmacht in botsing kwam met een groot passagiersvliegtuig in de Ca nadese provincie Saskatchewan. De botsing had plaats in de lucht. Beide vliegtuigen kwamen in stuk ken neer. Het militaire vliegtuig kwam terecht op twee huizen in het Compromis. Thans vliegen krachtens een ac- coord van de vier grote mogendhe den alleen vliegtuigen van deze vier landen op Berlijn. Naar in West-Berlijn verder ver luid,t tonen de Russen zich zeer ge ïnteresseerd in de opening van een luchtlijn met het Westen. De luchtvaartmaatschappijen heb ben tot nu toe slechts het oog gehad op een dienst op West-Berlijn. De Russen zouden thans als compromis hebben voorgesteld, dat de vliegtui gen een tussenlanding op het West- Berlijnse vliegveld Tempelhof ma ken. De betrokken luchtvaartmaatschap pijen hebben voor een luchtverbin- ding met Berlijn ook de toestemming van de drie Westelijke mogendheden nodig. In Brussel heeft men enige dagen in spanning gezeten omtrent het lot van koning Leopold, die met prins Albert een expeditie onderneemt in Midden-Amerika. Dat men van een expeditie, die diep in het oerwoud doordringt niet iedere dag een an- zichtkaart kan verwachten, is begrij pelijk, maar de ongerustheid ont stond, toen men het bericht van het overlijden van prinses Martha van plaatsje Moose" Jaw, die in brand j Noorwegen wilde overbrengen. Prin- vlogen. Stukken van het passagiers-ses Martha was een schoonzuster 7na 1q in hc>t norajnurl gisterochtend kwamen er uit Panama ^oais in net oerwoua berichten dat men zich daar ongerust begon te maken over het uitblijven vliegtuig kwamen brandend neer over een groot gebied. Niemand PILOOT VLOOG ZIEKENHUIS IN Een eenmotorig vliegtuig van de Egyptische luchtmacht is dwars door de muur (derde etage) van een zie kenhuis nabij Caïro gevlogen. De pi loot verloor het leven; verder geen doden of gewonden. van de Belgische koning. Noch uitge zonden vliegtuigen, noch boodschap pers konden een spoor van de expe ditie vinden. Gisteravond kwam ech ter het bericht, dat een vliegtuig de expeditie had weten op te sporen en dat alle deelnemers zich in goede ge zondheid bevonden. Tien dagen lang had men geen be richten van de expeditie gehad en van nieuws. Van de andere kant wees men er op, dat het als heel ge woon moet worden beschouwd wan neer men van een expeditie die zich in moeilijk begaanbaar oerwoud be geeft, geruime tijd niets hoort. Op Leopolds eerste expeditie, toen hij in 1952 op weg was naar de bronnen van de Amazone, is men ook gedu rende lange tijd verstoken geweest van nieuws. Ditmaal maakt de ex-koning een expeditie mee die ten doel heeft de weg terug te vinden die de Spaanse ontdekkingsreiziger Bilbao heeft ge volgd over de landengte van Pana ma in 1513. Bilbao's reis bracht hem aan de stranden van de Stille Zuid zee, die hij als eerste Europeaan aan schouwde. Sinds de tocht van Bilbao, die voor de Spaanse koning de Pa cific in bezit nam „met alles wat er in ligt", heeft waarschijnlijk geen blanke in dat deel van het oerwoud meer een voet gezet. Britse „Cornet" vermist Een gebied ten Noorden van de 38ste breedtegraad, dat was bezet door Zuid-Korea, werd door de regering van de Zuid-Koreaanse republiek vrijgegeven voor de vroegere bewoners. Onder 824 mannen, vrouwen en kinderen zullen mogen terugkeren naar hun geboortegrond. Dit land, dat frontlinie is geweest, verbergt echter nog vele landmijnen, die door een Zuid-Koreaans mijnenopspo ringspeloton worden verwijderd. Op weg naar het mij- nengebied. Zij gaan de vrede vooruit AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 April a.s. geen audiëntie verlenen. HOF wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). I DROOG WE1ER Droog weer met over het al- gemeen weinig bewolking. Van- nacht op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgen overdag ongeveer de- zelfde temperat I :en als van- j daag. Zwakke tot matige wind Oostelijke richtingen. De radiodienst van het vliegveld RheinMain te Frankfort heeft Vrij dagmorgen vroeg bekendgemaakt, een bericht opgevangen te hebben volgens hetwelk een Britse „Cornet" die van Rome naar Cairo onderweg was, over tijd is. Kort geleden is eveneens nabij Rome een „Cornet" neergestort, waarbij alle inzittenden het leven verloren. (A.P.) Volgens ambtenaren van de ra diodienst te Frankfort is aan ande re vlieguigen op dezelfde route ver zocht naar het vliegtuig uit te kij ken. De vermiste „Cornet" is de „G-ALYY". Met het aanbreken van de dag zijn vliegtuigen en schepen aan het zoeken gegaan. De Italiaanse korvet „Ibis", die deelneemt aan de opsporing van de vermiste Cornet heeft gemeld, dat zij op 80 mijl ten Zuiden van Punta della Campanella de Westelijke punt van het schiereiland Sorrento, dat tegenover Capri ligt, een grote olie vlek heeft waargenomen. 10 April: zon op 5.56 en onder 19,28, maan op 11.07 en onder 2.54 uur. 10 April 6.05 uur E.K. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI half bew. 0 c i OSLO motregen 1 I STOCKHOLM onbew. —4 I KOPENHAGEN licht bew. 1 LONDEN nevel 1 I AMSTERDAM licht bew. 4 BRUSSEL ontew. 2 PARIJS onbew. 0 BORDEAUX zwaar bew. 5 GRENOBLE geheel bew. 7 I NICE zwaar bew. 12 WARSCHAU licht bew. 0 BERLIJN licht bew. 1 i FRANKFORT zwaar bew. 4 MUNCBEN motregen 4 ZURICH motregen 5 GENEVE geheel bew.- 6 LOCARNO regen 10 INNSBRUCK nevel 5 ROME onbew. 10 Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat het bezoek van de koning en de koningin van De nemarken aan ons land onveranderd door zal gaan. Korreltje Zelfvertrouwen is de kern van heldenmoed.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1