9^ Uiósföéhutspot k Uitstekende „Mariken van Nieumeghen' Subliem spel van Andrea Domburg unstleven in Leiöen L-A-K* besluit concert-seizoen COMMISSIE VOOR VOLKSKUNST Ned. Genealogische Vereniging DONDERDAG 8 APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Rotterdams Toneel in Leiden Rotterdams Toneel gisteravond in de Leidse Schouwburg een grote schare toeschouwers geconfronteerd met de eeuwige strijd tussen goed en kwaad, tussen God en de duivel, die ten grondslag ligt aan het laatmid deleeuwse mirakelspel „Mariken van Nieumeghen", dat omstreeks 1500 tijd der Rederijkers vermoedelijk door een Antwerpse dichter geschre ven werd. Een spel uit het volle leven, met personen die na vier eeuwen in wezen niet veranderd zijn en ook in onze tijd nog voorkomen. Een spel daarom, dat ook vandaag nog aanslaat, ondanks de plechtige gedragen Middel-Nederlandse taal êfl de traagheid van actie, die wéinig mogelijkheden voor een verrassende ontknoping overlaat. Het verhaal mag bekend Veronder- steld worden. Mariken gaat bood schappen doen in Nijmegen en vraagt haar tante om een nachtverblijf. De laatste overlaadt de jonge maagd ech ter met hevige scheldwoorden en ver wijten over haar losbandig en zede loos leven. In wanhoop vlucht Ma riken en geeft zich over aan de dui vel, die haar in de persoon van Moe- nen verschijnt en haar alles belooft, wanneer zij maar met hem mee wil gaan. Via 's Hertogenbosch bereiken zij Antwerpen, waar Mariken zeven jaar in gemeenschap met de duivel leeft. Op de duur krijgt zij echter heimwee naar Nijmegen en eenmaal terug in de stad wordt Mariken ge troffen door het Wagenspel van Mas- scheroen, waarin Maria God om er barmen voor de zondaars smeekt, ook voor de grootste zondaar die berouw heeft. Dit brengt Mariken tot in keer; zij wordt zich haar zondig le ven bewust en breekt met Moenen, die echter alle pogingen in het werk stelt om haar ziel voor Lucifer te be houden. Zo vindt haar Oom, de pastoor, Mariken terug. Hij kan haar zonden echter niet vergeven; zelfs de Bis schop van Keulen kan dit niet. Ten slotte gaan Mariken en haar oom naar Rome, waar de Paus bereid is haar van de zonde te ontslaan. Hij legt.Mariken drie ijzeren boeterin gen om. Wanneer die afgesleten zijn of vanzelf afvallen, zullen haar zon den vergeven zijn. Mariken trekt zich terug in een klooster te Maastricht en doet boete, vele jaren lang. Ten langeleste worden haar de ringen door een Engel afgenomen, teken dat Mariken van haar zonder bevrijd is. Enige jaren later sterft zij. EEN GEGEVEN, dat mogelijkheden biedt voor uitbeelding van de Succes voor de Raad van Overleg HET DEED PRETTIG AAN dc Schouwburg gisteravond zo goed gevuld te zien. De zaal was weliswaas niet geheel uitverkocht de minste rang toonde enige gapingen maar toch mochten de organisatoren zeer tevreden zijn over de belangstelling, die katholiek Leiden voor deze avond hoeft getoond. De Plaatselijke Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg (sa mengesteld uit de R.K. organisaties van Leiden) belegde deze avond in het kader van de buiten-kerkelijke viering van het Maria-Jaar door de geestelijkheid van Leiden en Oegstgeest opgesteld en heeft met vreugde mogen constateren, dat zijn werk met succes bekroond is ge worden. Wij wijzen hierop met enige na druk omdat wij het zo'n bijzonder ge lukkig verschijnsel achten, dat de ka tholieke organisaties elkaar gevon den hebben in vruchtbare samenwer king om datgene te doen wat de or ganisaties afzonderlijk niet kunnen bereiken. Gezamenlijk brachten zij voor het gehele katholieke volksdeel een cultureel hoogstaande.avond, die zeer wel paste in de Vastentijd en ook uit dit oogpunt beschouwd zeer geslaagd mag heten. Men zou de vraag kunnen opwer pen waarom de Raad heeft terugge grepen op een Middeleeuws spel, dat voor velen bovendien zeer moeilijk zou zijn te begrijpen. Het antwoord kan eenvoudig zijn; er wordt in Lei den voldoende modern toneel ge bracht, doch zelden vindt men er zo'n fijne religieuze strekking in als in „Mariken" het geval is. Het is ons bekend, dat de Raad wel enige huiver had voor deze on derneming; in het recente verleden zijn enige activieiten voor het ge hele katholieke volksdeel van Leiden uit het oogpunt van belangstelling niet bepaald een succes geweest. Men moest dus afwachten hoe de belang stelling voor deze avond in zekere zin een experiment zou zijn. Ge lukkig is het vertrouwen van de Raad in Leidens katholieken niet be schaamd geworden. Wij mogen ons hierover oprecht verheugen, omdat het de Raad moed zal geven op de ingeslagen weg voort te gaan. Er wacht in October nog een bijzondere Maria-avond en daar naast heeft Raad nog een aan tal punten op t(jn programma staan, die verwezenliDit moeten worden. Met het eupces van gisteravond op de achtermond zal de Raad zich ongetwijfeld tr.et nieuwe moed be zield aan zij» verdere werk zetten. Moge katholieV. Leiden er ook in de toekomst zc/veel belangstelling en (waardering voor opbrengen als gis- steravond hei geval is geweest. Dan izal deze belangrijke vorm van ka- I tholieke samenwerking ook in de toe komst vruchtbaar zijn. personen in hun deel aan de strijd: de zonde, het berouw, het gebed, de inwerking van Gods genade en ten slotte de begeerte naar boete. Hoe wel realistisch, bewaart het spel toch een zuiver geestelijke lijn, die de in werking van Gods genade op Maria's voorspraak tot gegeven heeft. Regisseur Max Croiset heeft dit zeer fijn aangevoeld. Hij voerde een strakke sobere regie, die tussen de décors vanr Lucas Wensing uitstekend töt haar recht kwam. Het spel be staat voor een aanzienlijk deel uit dialogen, hetgeen echter de spanning niet doet verslappen, omdat er telkens slechts fragmenten gespeeld worden, die door de uitstekende proloogzeg- ger tot één geheel worden gevoegd. Het zeer eenvoudige, maar sterk aan sprekende gordijn-décor, waarin tel kens slechts enige zetstukken ver anderd behoefden te worden, en de sterk accentuerende belichting con centreerden de aandacht volledig op het spel. Het kostte moeite de niet gemakkelijk verstaanbare taal te be grijpen, maar juist daardoor werden de toeschouwers gedwongen zich sterk te concentreren en mee te le ven. ANDREA DOMBURG speelde een voortreffelijke Mariken. Eerst het eenvoudige meisje, later de wufte zondares, die in de kroeg zelfs op tafel spring om een lied te zingen, daarna de vertwijfeld wanhopige en tenslotte de boetvaardige, die vrede vindt in haar straf. Zuiver, beheerst er. diep doorleefd. Max Croiset had als duivel enige moeite om niet te overdrijven; in en kele scènes zette hij het effect iets te sterk aan, waardoor zijn overigens geraffineerd knap gespeelde rol soms aan overtuigingskracht inboette. Veel sterker echter chargeerde Loudi Nij- hoff als tante; haar climax in de zelf moord was geen climax meer; haar spel was een voortdurend spelen met alle registers uitgetrokken. Razend knap weliswaar, maar niet waar achtig. Uitstekend in zijn samenspel met Mariken was Lucas Wensing als oom, een fijne oude priester, vol liefde, be grip en mededogen. Van de kleinere rollen moeten we Nell Knoop nog noemen als Maria en Johan Fiolet als Paus, een machtige liguur, maar be halve heerser ook een begrijpend priester. Het was naar ons gevoelen de meest ontroerende scène, waarin Mariken vol wanhoop de Paus om vergeving vraagt en hij haar weg zendt: „Gaat in Gods hoeden, dochtere. Ende blijft volstandigh in u pe- nltencie". EEN OPVOERING, die zware eisen stelde aan de toeschouwers. Hier was geen sprake van passief aanwe zig zOn. Slechts hij, die vol spanning deze moraliteit meebeleefde, kon er de schoonheid van proeven en er de lessen uit trekken, die deugd en on deugd, zinnebeeldig ten toneele ge voerd, hem boden. Het was dan ook geen avond van amusement, dat trouwens kwalijk zou passen in de Vatsentijd. Ook niet alleen een avond van cultureel genot. Maar vooral een les van onsterfelij ke inhoud, die na ruim 400 jaren vandaag ook ons nog veel te zeggen heeft. Het enthousiaste publiek bedolf de spelers na afloop onder langdurig applaus en riep hen herhaaldelijk te rug. Andrea Domburg en Max Croi set ontvingen fraaie bloemen. Hutspot-nteuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Donderdag 8 April, vangen door een grote spiegelruit. Hedenavond wordt de laatste bij- i Het interieur werd geheel ve*- eewkomst in dit winterseizoen ge houden door de Ned. R.K. Midden standsbond, afd. Leiden. Dra. H. J. J. Neefs komt in „In den Vergulden Turk" spreken over de Midden standsnota, die weliswaar veel goede elementen bevat, maar toch wel aan leiding tot enige critiek gegeven heeft. Een zeer belangrijke lezing dus, die de leden beslist niet mogen verzuimen. Bovendien zal de heer Neefc iets vertellen over de nieuwe regeling van de omzetbelasting. Ten slotte zal er ook iets verteld wor den over de grote Actie U, die de bond onderneemt om meer leden tot zich te trekken. Deze drie punten nieuwd, zodat het er nu keurig uit zien. Bovendien heeft men er een prachtige collectie rijwielen en 'brom fietsen tentoongesteld, die menigeen in vervoering brengen zal. Er was veel belangstelling bij de opening en talrijke mooie bloemstukken ge tuigden van veler medeleven op deze voor de fa. Van Zijp zo belangrijke dag. De leden van de R.K. Gym.ver. „Sportief", die hedenavond hun les sen zouden hebben in de gym.-zaal. MET EEN ZELDZAAM MOOI CONCERT heeft het L.A.K. de serie concerten van dit seizoen beslo ten met een recital van de Franse fluitist Jean Pierre Rampal, aan de vleugel bijgestaan door Robert Vey- ran Lacroix, een landgenoot van hem. Jean Pierre Rampal beschikt over 'n gevoelige techniek, maar meer dan dat boeit zijn prachtige welluidende toon, transparant en, men mag haast zeggen bovenaards. En wat hij doet, alles is tot in de perfectie af wat be treft toon, vingervaardigheid en juiste ademverdeling. Zijn partner aan de vleugel is geheel op de fluitist ingesteld, zeer vaardig en bekwaam. Eerst werd Teleman's „Sonate in F" gespeeld, waarin prachtige klank effecten bereikt zijn en de virtuoze behandeling van de de instrumenten door Telemann uitzonderlijk aan het licht kwam. Ook Bach's „Sonate in Es" werd ondermooi geïnterpreteerd. Moge lijk, dat de tempi in de vlugge delen iets te gemoderniseerd waren, omdat op een vleugel wel zulke tempi mo gelijk zijn, maar of dit op een clave- cimbel (het toenmalige instrument) mogelijk zou 2ijn is een vrac^{. Voorts kregen wij een Mozort So nate, bewerkt voor fluit en piano te horen, wat niet vermeld was, maar heel mooi en bijzonder klonk. Na de pauze waren het moderne werken: Hindemith's sonate voor fluit en piano in 1936 geschreven opende de rij. Een zorgeloos eerste deel, ge volgd door een zangerig middenge deelte, een levendige Tarantella met als coda een kernachtige mars, voor treffelijk voor de fluit geschreven. Ook de sonate op. 04 van de Sowjet- Russischc componist Serge Proko- fieff geeft een juist inzicht in 't spel karakter van de fluit; een boeiend, interessant werk. 't Was in één woord een grootse interpretatie, waarbij de beide instru mentalisten een volkomen homogeni teit bereikten. Na lang en enthousiast applaus speelden de beide kunste naars in dank hiervoor twee delen van Bach's sonate in e kl. t. Een wondermooi werk in een hoogge stemde wedergave. Een prachtig be sluit van een belangrijke reeks con certen. J. KORTMANN. Leids Studententoneel speelde een-acters terug te keren, maar dc bezeten zee man stelt het walvistraan boven haar tranen, en drijft haar do waanzin in. Na de pauze bracht hot studenten toneel „Le casseur d'Asslettes" van Armand Salaerou. Ofschoon het stuk in 1923 geschreven werd beleefde het, om overigens begrijpelijke rede nen, eerst gisteren zijn wereldpre mière. Salaerou doet in deze tragi- comedie alles wat de puber knelt omstandig uit dc doeken, zonder dat men echter hét idee krijgt dat het de jongeling in kwestie merkbaar op lucht. „Te metaphysisch voor het be roepstoneel" zegt het programma wijs. Gelukkig, want wij geloven niet dat deze pseudo-diepzinnige nonsens door het grote publiek „gepruimd" zou worden. Hulde echter voor de manier, waarop de heer R. A. Nagel de door Weltschmerz overmande pu- toch nog boeiend wist weer te geven. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wijsbegeerte de heer A. Kroon te Rotterdam. SPORT VALSE INTERLANDKAARTJES IN OMLOOP GEBRACHT. De Amsterdamse rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de za ken tegen zeven verdachten uit Am sterdam, die betrokken zijn geweest bij het in omloop brengen van valse toegangsbewijzen voor de staan plaatsen bij de interlandwedstrijd NederlandBelgië op 25 November 1951 in het Feyenoordstadion te Rot terdam. Een strenge controle voor, tijdens en na deze wedstrijd had uitgewe zen, dat een groot aantal valse kaar tjes in omloop was gebracht. Na een onderzoek, dat een jaar duurde, slaagde de Rotterdamse recherche er in de zaak op te rollen. Uiteindelijk kwam men terecht bij de 37-jarige koopman M. M. uit Amsterdam, die bekende van een hem onbekende Belg in een broodjeswinkel aan de Lange Niezel te Amsterdam 3000 val se staanplaatsen gekocht te hebben. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist. WAAR KOMEN DE ZEEPAARDJES VANDAAN? Mariënpoelstraat, moeten weten, dat éénacters. deze zaal vandaag bezet is, zodat zij er niet terecht kunnen. De lessen zul len hedenavond daarom gegeven wor- rechtvaardigen een massale gang I den in de gym.zaal Pieterskerkhof. de Turk heren middenstan- Mogen wij de Leidse Jongeren, die drag de argwaan van zijn tot het dit jaar voor het eerst ter stembus uiterste gespannen collega's op. Zij gaan, nog even herinneren aan de proberen hem als spion te ontmaske- uitnodiging, die zij gekregen hebben ren, maar komen slechts achter het morgenavond om 8 uur aanwezig ge£?im van. mislukt leven. De naar ders! Over de middenstand gesproken. Hedenmiddag heeft de fa. J. vaa Zijp en Zoon, rijwiel- en motoren'oe- drijf aan de Haarlemmerstraat, in het pand Haarlemmerstraat 179 een nieu- i TT we showroom geopend. Voorheen had I o gemeentebestuur waar- oovenaien zeiaer f, de hecht aan deze bijeenkomst blijkt ,DOVenai,Ln, zeiuei, voniwJSTwSi v£! I wel hieruit, dat de uitgenodigde jon-schTaa*d horen vloeken- i «eren niet zomaar door de Vismarkt-eveneens van O". Mevrouw M. C. Blöte-Obbes uit Voorschoten was wel de rechte vrouw om te vertellen over zeepaarden, en zij deed dat op de rechte plaats, in de gasten-bijecnkomst van de Commis sie voor Volkskunde, gisteravond in de Pleyte-kamer van de Lakenhal. Mevrouw Blote heeft reeds enige bi zonder interessante werken gepubli ceerd over natuur-folklore. Ofschoon zij nog niet aan de uitgave toe is, heeft zij al een heir van gegevens verzameld voor een nieuw boek over de rol van het dier in de volkskunde. Nu zijn zeepaarden weliswaar eigen aardige dieren, welke men tegen woordig op straat niet meer ontmoet. Men kan ze in een radio-raadselwed strijd aankondigen als zowel dierlijk, mineraal als abstract. Maar voorheen kwam men zeepaarden toch wel op de openbare weg tegen, namelijk als versierings-motlef op boerenwagens, Hoe kwamen onze boerenwagen- makers ertoe een zeepaard, een paar- den-voorlichaam, dat met wat ge- kroel en gekronkel eindigde in een visse-staart, uit te beelden Op wa gens? Deze vraag moest mevr. Blöte in de gasten-bijeenkomst beantwoor- den. Daartoe dook zij diep in het ver leden. in de Veda's, de oudste ge schriften van de Hindoes, waarin hei lige paarden worden beschreven, wel ke als zinnebeelden kunnen worden opgevat van vruchtbaarheid kracht en ook als drager van het licht. Een symbolische verering van het paard is ook terug te vinden in het Boeddhisme en later bij de Ro meinen, die paardenrennen hielden ten besluite van godsdienstige plech tigheden ter herdenking van de ge storvenen. Het paard bracht in zijn snelle gang uit de dood het nieuwe leven voort, in welke zienswijze het zowel een „dodenpaard" was als een drager van nieuw licht en leven, Bij de Grieken vindt meri een gevleu geld paard, Pegasus, dat oorspronke lijk een vruchtbaarheids-symbool was, later een zinnebeeld van de we- beklemmende sfeer aan boord van I dergeboorte der ziel, dat de zielen een met torpedering bedreigd schip J naar het land der zaligen bracht. De werd uitstekend weergegeven. We j rol, welke Pegasus in het volksgeloof hebben bovendien zelden zo be- i van het binnenland vervulde, werd aan de kusten toegedacht aan een vis, maturg Eugene O'Neill heeft zich in zijn jeugdjaren sterk aangetrok ken gevoeld tot de zee. Uit deze tijd stammen dan ook vele verhalen en éénacters, waarin hij zijn belangstel ling voor het leven van de zeeman onderbracht. Het Leids Studenten toneel gaf gisteravond voor het Aca demisch Kunstcentrum in de Burcht een opvoering van twee van deze Het cerate, „In the Zone", speelt j in de eerste wereldoorlog, aan boord I van een met dynamiet geladen schip. Een zeeman wekt door vreemd weren niet zomaar door de Vismarkt ingang het stadhuis zullen betreden, maar via het deftige bordes aan de Breestraat. Speciaal voor hen zal omringende pakijs. Een halsstar- morgenavond de hoofddeur plechtig r'Se kapitein, door een slechte vangst 1 I aotorcrrJ otirnKm J openzwaaien: Emmabloemcollecte Het bevolkingsonderzoek op tu berculose in Leiden is vrijwel afge lopen. Dankbaar zijn wij voor de medewerking, die van alle zijden en jetfabrieken P. Clos Leembruggen. op ve.er.ei wijee ondervonden werd. Jn^ênoS En het resultaat? Zeven en dertig j 0p directie-kantoor ontvangen 'Neill is de naam van een walvisvaarder, waarop 't kraakt van de waanzin en getergd, stuurt zijn schip, tegen de wil van zijn bemanning, steeds ver- Gisteren was het 25 jaar geleden j 1 -... dat de heer J. Houps, Kooilaan 3, te der het P°ol!->s in- Z^jn vrouw, die de Leiden, in dienst trad bij de N.V. Sa-1 de dolfijn. Op verschillende plaatsen langs de Middellandse Zee vindt men op grafstenen en soms op munten een samenvoeging van deze twee symbolen, namelijk een gevleugeld paard met een visstaart en soms met een slangenstaart ons „zeepaard"! Hoe dat zeepaard op en onder onze reis meemaakt, smeekt hem naar huisboerenwagens geraakte, is niet meer nieuwe gevallen zijn ontdekt; helaa; toch nog zeven en dertig zieken, doch anderzijds gelukkig, dat ze ont dekt zijn en dat er dus maatregelen tegen verdere verspreiding genomen kunnen worden. Tevens is bewezen, dat deze ziek te nog lang niet bedwongen is en haar verradelijk karakter nog niet heeft verloren. Door nuttige maat regelen is het gevaar van uitbrei ding van het ziekteproces, bij ont door mr. C. J. Leembruggen, die hem namens de directie toesprak en zei- de, dat J. Houps nu behoort tot de „ouderen" onder de werknemers. I Deze ouderen zijn balangrijke steun- pilaren van het bedrijf. Door hun er varing en verknochtheid aan de zaak zijn zij voor de arbeidsvrede en de arbeidsprestatie van de overigen een Lezing door de heer C. Postma Voor de Nederlandse Genealogische Vereniging, afd. Leiden en Rijnstreek sprak gisteren in de Kleine Burcht de heer C. Postma, gemeente-archiva ris van Vlaardingen, over: „De bron met stelligheid na te gaan, doch de Kelten, welke in hun kunstuitingen sterk onder Etruskische invloed ston den, hebben er vrij zeker een handje in gehad. Maar óók do latere inheem se Germaanse mythologie, want het heilige paard Sleipnir, waarop de god Wodan reed, bracht de zielen der gestorvenen naar het hiernamaals. Er heeft dus in do zin der voorstel ling een eeuwenlange vermenging 6laats gehad. Do vraag, die mevr. löte te beantwoorden kreeg, wilde zij, waar er zoveel ongewis is, veran deren in eon andore vraagstelling: wanneer op onze boerenwagens het zeepaard voorkomt, dat in allerlei mythologieën 'n betekenis had van dodenpaard. dat do dood tot het leven bracht, is dan zijn aanwezigheid op de oude boerenwagens, waarop de dode (gelijk nog in enkele streken van ons land geschiedt) naar zijn laat ste rustplaats word gereden, mis schien een symbool der opstanding? Deze als een vraag aan de hand ge dane oplossing, is heel plausibel, maar het is als met het kinderliedje: er is geen ene timmerman.... Boe renwagens met zeepaarden-versiering worden reeds lang niet m*er ge maakt en öf de zin, welke mevr. Blöte aan dat versieringsmotief ver onderstellend gaf, inderdaad de juiste is, zal niet meer bevestigd kunnen worden. Vermoedelijk was het, zoals zovele volksgebruiken, reeds eeuwen een gebruik zonder diepere beteke nis geworden, maar deze diepere be tekenis heeft het ongetwijfeld gehad. Het is jammer voor mevr. Blöte dat zij de bevestiging vnn haar suggestie niet heeft gekregen ook niet uit de discussie met haar belangstellend gehoor ook niet uit de kleine at tentie, welke de voorzitter, de heer A. Bicker Caarten, haar dankend aan bood: een koperen zeepaardje als presse-papier. Maar dat was weer een ander zeepaardje. De commissie voor Volkskunde hoopt in het najaar we derom een gasten-bijeenkomst te hou den, dan over het boerenleven rond Leiden, waarvan de thans aanwezi gen reeds een geurig vóórsnufje heb ben kunnen opsnuiven RUSSISCH VOLKSDANSTHEATER. Volgende week Dinsdag komt in de Leidse Schouwburg het Sovjet-Russi sche Volksdanstheater „Berjozka", dat een korte tournee door Neder land maakt. Leiden is één van de zes plaatsen in Nederland waar dit gezelschap de karakteristieke Russi sche volksdansen toont. Het gezel schap bestaat uit 40 meisjes onder leiding van Nadezjda Nadezjddina. Ofschoon Nederland weinig lust heeft zich door de Russen te laten verove ren, heeft het geen bezwaar tegen deze vreedzame verovering. Waar dc dansgroep tot nu toe is opgetreden oogstte zij groot succes. De verhouding tussen archivaris en genealoog wil wel eens niet goed zijn, omdat de laatste steeds weer grijpt naar de burgerlijke stand en de retro- acte, d.w.z. de verzameling van doop- voorbeeld. Spr. overhandigde de ju- j nen van ons onderzoek" Hij gaf een bilaris namens de directie een en-inzicht in de veelzijdigheid van bron- veloppe met inhoud en wenste hem nen en vindplaatsen, waar de genea- nog vele dienstjaren toe. De volgen-loog terecht kan om te komen tot de sprekers waren de heer J. de meer dan een dorre stamboom waar- dekking in het beginstadium, wel Tombe, chef afd. opmakerij, die de t toe verreweg de meeste amateur-ge- zeer gereduceerd en wordt de duur- 1 der genezing doorgaans sterk be kort. Bovendien is de kans van be smetting der omgeving minimaal geworden. U begrijpt, dat voor de behande ling en uitzending van deze nieuwe patienen extra geld nodig is. Wilt U hieraan medewerken, om zoveel mogelijk patiënten naar sa natoria te kunnen zenden? Weet U, dat sanatoriumverpleging op heden ongeveer ƒ10.per dag kost? A.s. Vrijdag en Zaterdag krijgt U de gelegenheid mede te helpen aan de bestrijding van de kosten voor deze verplegingeh. De Emmabloem collecte, waarvan de opbrengst uit sluitend ten bate van de Leidse pa tiënten komt, wordt dan gehouden. De collecte moet slagen, juist nu. Draagt, dankbaar voor Uw eigen ge zondheid, op royale wijze bij. Wie wil collecteren, melde zich a.s. Vrijdagavond tussen 7 en 8 uur op Steenschuur 6. Vereniging tot bestrijding der tuberculose J. de Bruijne, arts Voorzitter Burgerlijke Stand jubilaris namens de collega's van de I nealogen zich bepalen, afdeling een aandenken overhandig- de; de heer A. van Rossen als ver tegenwoordiger van de onderne mingsraad en de heer I. Hartevelt Sr., als voorzitter van het jubileum fonds. De heer IIoups, man van wei nig woorden, zoals hij zelf zei, dank te de directie en collega's voor hun attenties, waarna men nog even ge zellig bleef napraten. De besteller aan het postkantoor te Leiden, J. Evers en I. Pauw, zijn benoemd tot bestellers eerste klasse. In de bovenzaal van de Kleine Burcht kwamen de leden van de Leidse Motorclub „De Sleutelstad" Dinsdagavond bijeen. Men had een tweetal sprekers uitgenodigd, die hun gehoor uitermate wisten te boeien. Voor de pauze hield de heer Kwak een interessante causerie over „Het motorrijwiel voorheen en thans", welke causerie verlucht werd met lichtbeelden. Na de pauze ver telde de heer Bosch, lid van het da gelijks bestuur van de K.N.M.V., op de hem eigen humoristische wijze over zijn belevenissen tijdens zijn zwerftochten per motor door vrij wel geheel Europa.. Geboren: Maria Hendrika Agatha dr van W. H. A. van Haren en A. J. T. van den Berg; Tannetje Jacoba, dr van M. J. Steenland en E. Kra mers; Louise Wilhelmino, dr van J. v. d. Reijden en A. J. de Groot; Wil lem Alfons René. zn van A. Ravens- berg en E. Verleysen; Ursula dr van C. Stol en P. Biesbroek; Sara Hen- dfika Jansje, dr van J. van Rijn en A. J. Krocsemeijer. Gehuwd: J. C. de Kruiff en W. J. Koekkoek; A. W. Kervezee en P. Barends. Overleden: J. Pannekoek, man 69 jr; A. van Egten, huisvr. van Mulder 72 jr; M. Varkevisser, huisvr. van Krijgsman 67 jr; J. P. Segers, man 65 jr; D. Bol, wednr. 80 jr; W. P. E. STA'DSKOK. I Ochs, vrouw 94 jr. trouw- en begrafenisdocumenten, vaak zeer waardevolle, bronnen wei- terwijl hij vele, voor zijn onderzoek gert te gebruiken. Hoe de archieven zijn ingericht en waaruit deze andere bronnen, zoals notariële archieven, leenarchieven en procesarchieven van oudere rechtscol leges e.d„ bestaan, werd door spreker op onderhoudende en vanzelfsprekend beknopte wijze toegelicht. Tevens gaf hij daarbij een uiteenzetting over de* wijze waarop men in deze doolhoven zijn weg kan vinden, of liever dc sleutel tot die weg. Men moet zich daarbij niet laten afschrikken door verschillende systemen van inventari satie. Hierbij komt de noodzaak om als genealoog ook inzicht te hebben in de wijze van administratievoering in vroeger tijden. Vele interessante wetenswaardig heden stipte spreker nog aan en hij besloot zijn causerie met de soms wat scheve verhouding tussen archivaris en amateur-genealoog te verklaren door de laatste te vergelijken met de chef-kok uit de keuken van de histo rie, die met zijn lekkerste gerechten blijft zitten. Uit de lezing kreeg de leek een goed beeld van de geweldige accumu latie van archiefmateriaal waarmee men door de tijden heen moest wor stelen. Dit werpt problemen op, die zelfs met de modernste middelen nog niet afdoende kunnen worden opge lost.. De afdeling Leiden en Rijnstreek van de Vereniging gaat 28 April een excursie maken naar het gemeente archief te Leiden. Marktberichten GOUDA, 8 April. Kaas Aanvoer 30 partijen, le soort 2,162,23; 2e soort 2.052.15. Handel kalm. 's-HERTOGENBOSCH 7 April. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 7.178 stuks vee, zijnde: 3.185 runderen, 444 vette kalveren, 1.276 nuchtere kalveren, 84 fokzeu- gen, 241 slachtzeugen, 42 lopers, 1.655 biggen, 168 schapen, 68 lammeren, 15 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien 2751050; gulste koeien 560800; zWare soor ten boven notering; kftlfvaarzen 660975; klamvaarzen 570—670; guiste vaarzen 560685; pinken 7 400540; graskalveren 245365; fokkalveren 90160; nuchtere slachtkalveren 35—47.50; zware soorten 5577.50; drachtige zeu gen 275—380; lopers 80—105; big gen 4470; schapen 6075; ooien met lammeren 110140; vette schappen 85110 per st.. Aanvoer van slachtvee: 946 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten: vaarzen 3.05, le kwal. 2.75—2.95, 2e kw. 2.55—2.75, 3o kw. f 2.40—2,50, vet te stieren f 2.552.65, worstkoeien 2.10—2.50, alles per kg. gesl. gew. Vette kalveren, zware soorten 2.15 2.40; vette kalveren, middenklasse 1.802.05; vette kalveren, lichtere soorten f 1.501.70; nuchtere slacht kalveren ƒ1.001.15; zware soorten 1.201.45; slachtzeugen 1.57 1.62, met 4 kg tarra; jonge slachtvar- kens 1.721.78 per kg. lev. gew. I met 4 kg tarra.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3