S)e CeidóeSoti/fca/nt De waterstofbom behoeft niet groter te worden Verlies van Indo-China niet te overzien Erger hoeft 't niet, Kobaltbom nog gcduchter wapen Zelf aftreden, of anders Mossadeq-film geprolongeerd De strijd om Dien Bien Phoe De Gaulle keert zich tegen Europees leger Ve'cdedig.eK a&ibiak. na taak Nog eens proberen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 8 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13164 meent Eisenhower KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Eisenhower vindt het nu welletjes Grotere H-bommen dan die welke kort geleden in de Stille Oceaan zijn be proefd zullen er niet worden gemaakt. Er zijn geen militaire redenen die het noodzakelijk zou kunnen maken om een H-bom nog krachtiger te maken. Dat heeft president Eisenhower op zijn persconferentie gezegd. „De geleerden zijn van mening dat zij de bom zo groot kunnen maken als zij zelf willen zwaar genoeg om bij wijze van spreken; een gat in de stra tosfeer te slaan maar wij zijn niet van plan om te gaan proberen hoe groot de grootste bom zou zijn, die wij kunnen vervaardigen". DE JONGSTE PROEVEN Voor zover Eisenhower bekend is, hebben de jongste proeven geen re sultaten opgeleverd die van belang zijn voor 't gebruik van kern-energie voor vredelievende doelen. Men heeft president Eisenhower ook gevraagd wat hij dacht van het opnieuw verstrekken van gegevens over kern-energie aan de bondgeno ten. Hij antwoordde: „De beperkende bepalingen daarop zijn indertijd uit gevaardigd, omdat men meende dat de Verenigde Staten hun geheimen op liet gebied van atoomwapens zou den kunnen bewaren. Die mening is door .de latere ontwikkelingen ach terhaald. Ik ben er niet zeker van, welk gedeelte van onze gegevens op dit gebied thans ter beschikking van onze bondgenoten zouden kunnen worden gesteld." Dat het mogelijk is krachtiger bom men te vervaardigen bleek gisteren uit een artikel van de New York Times, waarin de natuurwetenschap pelijke redacteur Laurence schreef, Het Franse kabinet, dat gisteren bijeen kwam om te spreken over de opvolging van maarschalk Juin als NTO-bevelhebber in Centraal-Euro- pa, heeft volgens een betrouwbare zegsman besloten, Juin in de gelegen heid te stellen, de „eer aan zichzelf te houden" door op eigen initiatief af te treden en een volgens hem ge schikte opvolger aan te wijzen. De regering zou een andere hou ding aannemen, indien blijkt, dat Juin de zaak te lang op haar beloop poogt te laten. dat een nieuwe chemische samenstel ling, die een ommekeer heeft teweeg gebracht in de productie van de H- bom, oOk de vervaardiging mogelijk maakt van de kobaltbom, een wapen dat nog veel geduchter moet zijn dan de H-bom. De kobaltbom (Co-bom) is een wa terstofbom van het type, dat met suc ces op 1 Maart en 26 Maart in de Stille Oceaan tot ontploffing is ge bracht, maar het omhulsel, dat bij de waterstofbom van staal is en bij ont ploffing slechts matig radio-actiei wordt, wanneer 'het in een dampwol 'overgaat, is van kobaltstaal. Dat ver andert 'bij de ontploffing in een do- Luxemburg aanvaardt E.D.G.-verdrag Het parlement van het groothertog dom Luxemburg heeft gisteravond met 46 stemmen tegen vier het E.D. G.-verdrag bekrachtigd. Alle partijen, behalve de commu nistische partij, keurden het verdrag goed. Slechts twee leden van het uit leden bestaande parlement waren niet bij de stemming aanwezig. Oorspronkelijk werd verwacht dat het parlement het verdrag niet in een zitting zou kunnen afhandelen omdat de communisten hadden gedreigd lange redevoeringen te zullen hou den om de bekrachtiging zo lang mo gelijk op te houden. De redevoerin gen bleken echter korter te zijn dan werd verwacht en de stemming kon gisteravond nog doorgaan. Luxemburg is het vierde land van de zes aangesloten landen die het verdrag nu hebben bekrachtigd. De andere drie zijn Nederland, België en West-Duitsland. Italië en Frank rijk hebben het verdrag nog niet be krachtigd. delijke radio-actieve wolk, die met wind over duizenden kilometers kan worden meegevoerd, alle leven t haar weg vernietigend. Een dergelijke type bom bedoelde professor Einstein, toen hij in 1950 zei dat het technisch mogelijk zou kun nen worden de atmosfeer met radio activiteit te vergiftigen en alle leven op aarde te vernietigen. De geslaagde proefnemingen in de Stille Oceaan hebben de voorspelling van profes sor Einstein tot een mogelijkheid ge maakt, schrijft Laurence in de New York Times. Vandaag wordt de zaak van Perzië's vroegere dictator, dr. Mohammed Mossadeq, in appèl behandeld. Vorig jaar December werd hij door een krijgsraad wegens hoogverraad (een samenzwering om de monarchie af te schaffen en een republiek op commu nistische grondslag uit te roepen) tot drie jaar eenzame opsluiting ver oordeeld. Westelijke diplomaten achten het niet onmogelijk, dat Mossadeq voor waardelijk in vrijheid zal worden ge steld. Deze invrijheidstelling van de 2000 emigranten extra naar Amerika Het Amerikaanse consulaat zal bui ten het gewone quotum om geduren de een beperkte periode twee duizend visa uitreiken voor emigratie naar de Ver. Staten. In aanmerking voor deze visa ko men ouders, kinderen boven 21 jaar en broers en zusters van personen die het Amerikaanse burgerschap heb ben verworven. Ook echtgenoten en ongehuwde minderjarige kinderen van personen die al op wettige wijze naar de Ver. Staten zijn geëmigeerd doch nog niet het Amerikaanse bur gerschap bezitten, komen in aanmer king. Ze moeten echter op 7 Augustus 1953 in Nederland zijn gevestigd ge weest en Nederlander naar den bloe de zijn. Broers, zusters en meerderjarige zonen en dochters van personen in het bezit van het Amerikaanse bur gerschap kunnen indien zij dit wen sen him echtgenoot(e) en/of onge huwde minderjarige kinderen mee nemen. Het visum wordt bij voorrang verstrekt en er zyn geen kosten aan verbonden. De Nederlandse regering is bereid emigranten die niet over de midde len beschikken om hun passage te betalen, subsidie te verlenen op de zelfde basis als aan emigranten naar andere landen. DE GOUDEN SCHAKEL. De Internationale Hobbytentoon stelling „De Gouden Schakel", waar van prins Bernhard het bescherm heerschap heeft aanvaard en welke man, die de nationalisatie van de Per-van 25 Mei t/m 7 Juni a.s. in het zische olie heeft doorgedreven, komt dan aan het begin van onderhande lingen om deze oliekwestie, die nooit is opgelost, uit de wereld te helpen. Ook doet het gerucht de ronde, dat de sjah een voorstel tot gratie bestudeert, hoewel dit weinig waar dering ontmoet in regeringskringen. Ahoygebouw te Rotterdam wordt gehouden, zal geopend worden door minister-president dr W. Drees. In het openluchttheater „Dijkzigt" zul len de diverse uitvoeringen en de monstraties van het rondom de ten toonstelling georganiseerde hobby festival worden gehouden. Frankrijk moest atoombom hebben Generaal De Gaulle heeft gisteren op een van zijn zeldzame persconfe renties als zijn mening gegeven, dat, als er een werkelijke Franse politiek zou bestaan, het hoofddoel daarvan zou zijn het zoeken naar een ontspan ning tussen de twee tegengestelde machtblokken. Maar om dat te kun nen doen, zou Frankrijk op eigen be nen moeten staan, een eigen politiek en een eigen defensie-apparaat over eenkomstig zijn hulpbronnen, moeten hebben, tezamen met de geallieerden, maar onafhankelijk en in een even redige positie. Het ligt alleen aan ons om een mogendheid te zijn, die over atoomwapens beschikt aldus De Gaulle. Da generaal verzekerde, dat Frank rijk zichzelf voor een periode van 50 Jaar zal beroven van de macht tot zelfbeschikking, indien het tot een Europees leger zou toetreden. De Eu ropese Defensiegemeenschap zou Frankrijk van zijn overzese gebieden afsnijden en het alle toegang tot de atoomwapens ontzeggen. De Gaulle geloofde niet aan de waarschuwing van Dulles, dat Amerika zou moeten overgaan tot een zeer pijnlijke her ziening van zijn politiek, indien Frankrijk het Europese leger niet zou aanvaarden. Aanvaarden wij het niet, dan zou dat Amerika wel spij ten, maar men zou er in berusten en een andere oplossing zoeken om een verschrikkelijke breuk, die niet alleen voor ons, maar ook voor Amerika en de gehele vrije wereld rampzalig zou zijn, te voorkomen. Generaal De Gaulle nam het op voor maarschalk Juin, die uit al zijn Franse functies is ontzet, omdat hij zich openlijk tegen het Europese le- gerplan heeft gekeerd. Juin, aldus De Gaulle, was door de regering over dat plan wel geraadpleegd, maar slechts zijdelings en over technische details. „Dat heeft hem als mens en soldaat gekwetst en hij heeft daar thans in volkomen correcte bewoordingen op gereageerd." Eisenhower verwacht niet veel van Genève „De vrije wereld kan zich in de strijd tegen het communisme in Azië geen verdere verliezen veroorloven. De gevolgen van het verlies van Indo-China en de rest van Zuidoost Azië zouden niet te overzien zijn". In deze sterke bewoordingen uitte zich president Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Met de handen op de voor hem staande lessenaar slaande verklaarde de president: „De Verenigde Staten zullen juist zover gaan als verenigbaar is met het voeren van een omzichtig beleid. Zij zullen trachten door onderhandelingen een regeling der wereldzaken te verkrijgen". GEEN GEZAMENLIJKE WAARSCHUWING De president ontkende de berichten dat de Verenigde Staten de zes bond genoten gevraagd hadden een geza menlijke waarschuwing tot commu nistisch China te richten. Hij achtte het niet juist dat de V.S. een voorstel van die aard zouden doen alvorens het probleem gezamenlijk bestudeerd was. De president trok in twijfel of er veel kans zou bestaan of de zaak van Indo-China op de conferentie van Genève zou geregeld worden. Toen de president gevraagd werd zyn visie te geven op het strategisch belang van Indo-China voor de vrije wereld, antwoordde hij, dat deze zaak drie algemene aspecten had. 1. De specifieke kwestie van de lig ging en haar productie van materialen die de wereld nodig heeft. 2. De mogelijkheid dat vele mensen onder dictatuur komen. 3. Het aspect van de „vallende ry domineestenen". Hij legde uit dat hij hiermee be doelde dat de val van een natie een kettingreactie kan ontketenen, zoals bij het spelletje in de huiskamer, als men domineestenen achter elkaar zet en dan de voorste van het rijtje om gooit. Samenvattend zei de president dat de situatie van Indo-China van het allergrootste belang voor de vrye we reld is. Wat betreft het ten offer vallen van nog meer mensen aan het commu nisme, zeide hy, dat reeds 450 mil- lioen mensen in Azië onder commu nistische dictatuur zuchten en dat zich de wereld geen verdere verliezen kan veroorloven. Reeds langer dan een maand duurt de hevige strijd tussen de Franse en Viet-Minh-troepen om Dien Bien Phoe in Indo-China. Na een aanval wor den de krijgsgevangen gemaakte Viet-Minh-soIdaten naar het Franse hoofd kwartier gebracht. Vernieuwing van Warmondse tolbrug Regeling van busverkeer Met ingang van 12 April zal het rij- verkeer in Warmond over de Tol brug, in verband met de vernieu wing van deze 'brug, worden ge stremd. Deze stremming zal 6 a 8 we ken duren. Door N.Z.H. zal gedurende de BURGEMEESTER REDT JONGEN. Het is geen alledaagse gebeurte nis, dat iemand door een burgemees ter van de verdrinkingsdood wordt gered. Dit overkwam de 10-jarige Frans Fleur uit Franeker, die spe lend aan de Zuiderkade te water raakte. De burgemeester, de heer J. Dijk stra, had van de overzijde van het vaarwater gezien wat er gebeurde. Hy greep zijn fiets en snelde over stremming een pwideldienst worden b"g "f gereden tSssen Warmond (station) en ^«1 geted sprong de burgervader de samenkomst van de Warmonder-wal'en mat nog juut op dam en de rijksweg komende van I LgnrliK HulpTaar" Sassenheim (hiten pl.m. 78 m. ten I S3? ba^e£,t tT" Noorden van deze samenkomst) eni kelm« 0" 'het dr0Se' wel op: Werkdagen: vertrek Warmond sta- tion 6.10 en vervolgens om de 30 mi-1 nnf.pn tnt 9.3 1(1 9.3 4/1 pn 0 10- „Tel." nuten tot 23.10, 23.40 en 0.10 vertrek halte op de rijksweg van; Sassenheim HET 500STE „GEVAL" Voor de 10e keer vindt a.s. Vrij- 90 miniifpn f 99 «w o 9o I da8avond d* 14-daagse K.R.O.-^uit- 30 minuten tot 23.55 en 0.30, zending plaats van de rubriek „En h~ ®nfeestda2en: vertrek War" nu mijn geval", waarvoor vragen mond station 8.10 en vervolgens als|ikunnen worden ingez0nden inztke op werkdagen. Vertrek halte op de rijksweg van Sassenheim nabij de Warmonderdam 8.25 en vervolgens als op werkdagen. De duur van de rit bedraagt 12 mi nuten. De N.Z.H.-reizigers vinden aan de halten nabij de Warmonderdam over- stapgelegenheid op de N.Z.H.-bus- sen in en van de richting' Leiden in en van de richting Haarlem en in en van de richting Noordwijkerhout. In de uren waarop versterking van deze pendeledienst nodig is, zul len extra diensten worden ingelegd Jussen Warmond (station) en Leiden (Rijnsburgerweg) of omgekeerd. NEDERLANDSE DELEGATIE NAAR KOREA-CONFERENTIE TE GENèVE. De Nederlandse delegatie naar de Korea-conferentie die op 26 April a.s. te Genève zal aanvangen, zal onder leiding staan van de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. Voorts zullen van de delegatie deel uitmaken mr. A. W. C. baron Bcn- tinck, buitengewoon gezont en gevol machtigd minister te Bern en dr. C. L. Patijn, chef der directe internatio nale organisaties van het ministerie van Buitenlandse Zaken. persoonlijke moeilijkheden, die met het werk van de katholieke Arbei dersbeweging verband houden. Deze vragen worden dan schriftelijk of voor de microfoon beantwoord. Genoemde rubriek mag zich in een steeds grotere belangstelling ver heugen: Vrijdag zal reeds het vijf honderdste „geval" aan de verzor gers van deze rubriek Louis Beu- mer en Frans Royers worden voorgelegd en voor de K.R.O. wor den behandeld. HOE wordt het weer? In het afgebakende gebied in de Stille Oceaan is, naar de Amerikaanse regering bekend heeft gemaakt, op nieuw een atoomwapen beproefd. De proef was een volledig succes. Wat voor soort wapen er beproefd is, werd er niet 'by gezegd. De twee vorige proeven hadden betrekking op H-bommen. Wel meldde de verkla ring van de regering dat er ook dit maal op grote schaal voorzorgsmaat regelen waren getroffen om te voor komen, dat er zich schepen In het ge vaarlijke gebied zouden bevinden. De proef werd beschreven als „de derde in deze serie". Dat betekent waar schijnlijk, dat het ook ditmaal een H- bom was. De enorme A.X.-caisson, waarmee op 24 Juli verleden jaar de nooddijk voor de Kruininger polder werd ge sloten, heeft als bescherming van die polder tegen de zee afgedaan. De caisson, die 62 meter lang is, achttien meter hoog en negentien meter breed, en die niet minder dan 7500 ton weegt, werd Woensdag 7 April, nog geen negen maanden later dus, van zijn plaats gesleept, nadat enorme massa's water, die de betonnen kolos vulden met afgaand tij waren uitge- pompt. Het leeghalen van de caisson, die zoals men zich zal herinneren, FRANKFORT MüNCHEN geheel met zand was gevuld, begon twee maanden geleden reeds. Nu was met de hulp van een kolossale zuig- pomp de betonnen romp eindelijk leeggemaakt. De caisson werd na te zijn gelicht, In de veerhaven van Kruiningen, welke binnenkort weer in gebruik komt, verankerd. Zijn werk is afgelopen; een nieuwe hech te dijk beschermt weer het zwaar geteisterde maar herrijzende polder land... j (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). J WEER NACHTVORST. J j Droog weer met weinig bewol- 5 king, maar hier en daar och- tendmist. Op de meest plaatsen S zware nachtvorst. Morgen over- 5 dag iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 9 April: zon op 5.59 en onder 19.26, maan op 9.52 en onder 2.16 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. onbewolkt 2 C. zwaar bew. 1 mist 1 mist 1 mist onbewolkt 1 onbewolkt 2 zwaar bew. 4 geheel bew. 6 zwaar bew. 13 nevel 3 geheel bew. 5 motregen 3 ZURICH motregen 5 GENèVE zwaar bew. 5 LOCARNO zwaar bew. 8 WENEN geheel bew. 6 INNSBRUCK motregen 5 ROME licht bew. 11 HELSINKI licht bew. —2 WARSCHAU zwaar bew. 4 OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN Korreltje Dubbel is het genot na het vervul len van een plicht uit liefde.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1