In 't afgelopen jaar 34,48 pet. gemengde huwelijken onder katholieken van Leiden DUINSTREEK Talrijke radio-orkesten en artisten komen naar Leiden „Mariken van Neumeghen' Belgische Anthraciet Brandstofcentrale Europa moet zich radicaal herzien tegen verval tot achterlijk gebied WOENSDAG 7 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Bevolkingscijfers over 1953 Slechts 36,37 pet. der kinderen uit de gemengde huwelijken onder katholieken werd kath. gedoopt Op het Leidse Stadhuis is een sta-1 wen waren afkomstig uit de leeftijds- tistiek samengesteld betreffende de groep 2124 jaar (44 de meeste mannen uit de groep 2529 jaar (43 Het aantal minderjarige meisjes bedroeg 16,1 het aantal minder jarige jongemannen 4 Van de 737 gesloten huwelijken werd 54,7 kerkelijk ingezegend (in 1950 slechts 50 Er werden 171 R.K. huwelijken gesloten, waar van er 10 niet kerkelijk werden in gezegend. Bovendien sloten 90 ka tholieken een gemeng huwelijk, waaronder 67 met een protestant en 23 met een niet-kerkelijke. Bij de protestanten zyn deze cij- ters nog aanmerkelijk ongunstiger. Van de 318 prot.-chr. huwelijken werden er 103 niet kerkelijk ingeze gend. Van de 65 huwelijken tussen protestanten en niet-kerkelijken wer den er slechts 13 kerkelijk ingeze gend. Er werden 261 huwelijken geslo ten, waarvan een of beide partijen katholiek waren (resp. 90 en 171). Het aantal gemengde huwelijken on der de katholieken bedroeg dus 34,48 icyfers te publiceren. bevolkinkscijfers over 1953. Wij ont lenen hieraan, dat het aantal inwo- aers op 31 December 1953 bedroeg )2.733, hetgeen een stijging beteken- le van 1.101. In 1952 bedroeg de stij ging slechts 171. Ook in voorgaande jaren was de stijging aanzienlijk ge ringer dan in 1953. De oorzaak van 3e flinke stijging in 1953 wordt toe geschreven aan het feit dat het ver- ireksaldo kleiner was; cr vertrokken In 1953 slechts 103 personen meer aan er zich vestigden. In 1952 was ciet vertrekcijfcr 1.007 hoger dan het restigingscijfer. Er is dus sprake van ;en gunstige wending. Telt men de bevolkingsstijging (1.101) bij het vertreksaldo (103) dan 'somt men aan een totaal van 1.204, welk cijfer het geboorte-overschot aangeeft. Of om het precies te zeg gen; er werden 1822 personen ge boren, terv/ijl er 618 overleden. On der de 1822 geborenen 'bevonden zich 920 jongens en 992 meisjes. In 1952 was het totaal 1812, waaronder 943 jongens en 869 meisjes. Katholiek geboren 32.82 pet. Van de 1822 geborenen werden er 598 opgegeven als behorend tot de R.K. godsdienst, hetgeen 32.82 pet. is (in 1952 was het 31.76 pet.). Het aantal behorend tot de Ned. Herv. godsdienst was in 1953 precies even groot als van de R.K., ook 598, dus ook 32.82 pet. (in 1952 was het 33.72 pet.). Tot de Geref. Kerk behoorden 117 geborenen (6.42 pet.), tot de an- dere kerkgenootschappen 81 (4.45 hajf acht ^oor burgemeester jhr. mr. pet. en tot geen kerkgenootschap - - - - 428 (23.49 pet). Kinderen uit gemengde - huwelijken. Zeer welsprekend zijn de cijfers, die gegeven worden met betrekking tot de gemengde huwelijken Uit de huwelijken van katholieken met protestanten of onkerkelijken wer den in het afgelopen jaar 187 kin deren geboren. Hiervan werden er 68 katholiek gedoopt (36.37 pet.), 47 protestant gedoopt en 72 hele maal niet gedoopt. Van de 72 kwamen er uit een R.K.-Prot. huwelijk en 15 uit een R.K.-onkerkelijk huwelijk. Uit geheel katholieke huwelijken werden 523 kinderen geboren, waar van er 9 niet gedoopt werden. Bij de protestanten ligt het laatste aan tal nog veel ongunstiger; van de 805 uit geheel protestante huwelijken werden 119 kinderen niet gedoopt. Uit de huwelijken protestant-onker kelijk werden 127 kinderen geboren, waarvan er 46 protestant gedoopt werden (36.22 pet., bijna even hoog percentage als bij de R.K.-onker- kelyk). Veel niet-Leldse baby's. Bij de protestanten bedroeg het aantal 450 (resp. 132 en 318). Bij hen was het aantal gemengde huwelijken 29,33 Het percentage gemengde huwelijken ligt bij de protestanten dus gunstiger dan bij de katholieken. Van de 261 huwelijken met een of twee katholieken werden, er, zo als boven genoemd, 161 kerkelijk ingezegend, dus 60,54%. Van de 450 huwelijken met een of twee prote stanten werden er 215 kerkelijk in gezegend, dus 47,77%, welk percen tage ongunstiger is dan bij de ka tholieken. Komen, blijven of gaan Onder de 737 bruidsparen bevon den zich 463 mannen en vrouwen, die in Leiden woonden en na hun huwelijk in Leiden bleven wonen. Voorts gingen 4 Leidse mannen na hun huwelijk elders wonen, hetgeen 86 Leidse vrouwen eveneens deden. Er waren 27 mannen die van elders kwamen en na hun huwelijk in Lei den bleven, hetgeen 18 vrouwen van elders eveneens deden. Tenslotte waren er 90 mannen van elders, die een Leidse vrouw trouwden, maar niet in Leiden bleven, terwijl er 24 vrouwen van elders waren, die een Leidse man trouwden en ook niet in Leiden bleven. Wij hopen morgen nog een aantal Oud-Hollands centrum Van de 1822 kinderen werd 68 thuis geboren. Bovendien werden in het afgelopen jaar 1.131 kinderen in Leiden geboren, die niet tot de Leid se bevolking behoorden, dus in zie kenhuizen e.d. Dit aantal is in Lei den uitzonderlijk hoog. In Amster dam waren het er slechts 443, in utrecht 697. Van de 1.131 niot-Leidse l ,vle8?ls he' yjh? pap kinderen behoorde 58,5 tot de be-1 ters oJ.v. Bep Rowold; het Radio- volking uit de omgeving (Voorscho- De plannen voor het oud-Hollands; „Mieke" (Hoe is de stand?) en Olga centrum, dat 29 April 's avonds om I Lowina. half acht door burgemeester jhr. mr. j Het comité heeft ook een aantal F. H. van Kinschot op de Burcht ge- j variëté-nummers gearrangeerd: Cor- opend zal worden, beginnen steeds i ty cascadeur; de Willy's acrobaten; vastere vormen aan te nemen. Het De Zeeuwse Boertjes, „flegmatieke organiserende actie-comitc „Leiden acrobatiek"; The Dutch Rolling Stars Leeft" deelde ons mede, dat de in-1 rijwielnummer; Gery en Comp., schrijving van zakenlieden bevredi-1 jongleurs; Betty Visero, acrobate, gend verloopt; er blijken 10 van de Tenslotte zullen ook de Veluwse 19 nissen op de Burchtheuvel ver pacht te zijn. Zoals bekend, zal voor iedere nis een oud-Hollands geveltje opgetrokken worden, waarachter winkeliers een stand kunnen inrich ten. Bovendien heeft een firma reeds de binnenplaats van de Burcht ge pacht. Het comité heeft besloten ook de voormalige kegelbaan, naast de rotonde, bij het feestterrein te be trekken, bestemd voor vermakelijk heden. Ook de Jacobazaal wordt voor de feestelijkheden gereserveerd. In dc grote Burcht-zaal zullen diver se shows gehouden worden. Een en ander zal de hele maand Mei duren. dansers uit Putten optreden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht de heren C. G. J. A. van Genderen Stort te Leiden; G. J. H. Verstegen te Den Haag; S. van der Wind te Rotterdam; W. E. Mansvelt te Den Haag en A. A. ter Laag te Bergen (N.H.); voor het doet. examen Indonesisch recht de heer A. W. Wou ter te Rotterdam. Laatste kaarten voor Na de kaartverkoop van he- I denmorgen is thans ook de baig- noire geheel uitverkocht, even- als de parterre. Voor de opvoe- ring van „Mariken van Nieu- J j meghen" door het Rotterdams Toneel, hedenavond om 8 uur in de Leidse Schouwburg, zijn al- leen nog plaatsen voor de loge j en dc 2e rang verkrijgbaar. Wie j nog geen kaarten heeft en van- avond toch van deze prachtige j uitvoering wil genieten, kan he- j denavond vanaf half acht nog I J kaarten kopen aan de kassa van de Schouwburg, Oude Vest. Laat men dan echter niet op het laat- ste moment komen, want dan bestaat de kans, dat alle kaarten j weg zijn! Burgerlijke Stand Geboren: Antonius Cornelis Arnol- dus Josephüs Maria, z. van A. de Haas en A. F. Zweekhorst; Wijnand, z. van W. van Tongeren en S. Koet; Cornelis Dirk, z. van J. Velzel en I. Theisen; Peter Jan, z. van P. Roemer en S. C. Fuchs; Geetrruida Hendrika Maria, d. van W. J. van den Heuvel en G. H. Doevendans; Gijsbert, z. v. G. Kom en T. Gesman; Anna Elisa beth, d. van G. T. v. Beusekom en M. E. M. E. Blommaert; Maria Magda- lena, d. van A. Smit en T. G. H. Nas; Ingrid Violette Veronica, d. van A. F. J. de Groot en A. Tuinenburg; Huig, z. van W. de Mol en A. v. d. Plas; Pieter, z. van J. Lens en M. C. C. Segaar; James, z. van J. R. Veekman en A. C. N. Laibahas. Gehuwd: W. Kanbier en M. C. Zaalberg. Overleden: P. Hammes, wednr, 78 J.; W. P. Hess, man, 50 j.;. E. v. d. Steen, wed. van Van den Burg, 88 j.; W. Nolles, huisvr., van Pfijffer, 64 j. „GEHEIMEN VAN DE GROND". De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zal Zater dagmiddag 10 April as. in het ste delijk museum „De Lakenhal" de tentoonstelling „Geheimen van de Grond" openen. Tevoren zal dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden, een in leiding houden. „Geheimen van de Grond" is sa mengesteld cioor de Rijksvoorlich tingsdienst met medewerking van de Rijksdienst voor Oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort en het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den. De tentoonstelling geeft een beeld van het oudheidkundig bodem onderzoek in Nederland. Onder de geëxposeerde voorwerpen bevinden zich een aantal belangrijke vondsten uit de omgeving van Leiden. LEIDSCHENDAM Roode Kruis. De jaarvergade ring van het Roode Kruis droeg een feestelijk karakter omdat tegelyk met deze vergadering het gerestau reerde gebouw in gebruik werd ge nomen nadat burgemeester Banning, de ere-voorzitter van de afdeling, een toepasselijk woord had gesproken. Tot de agenda overgaande bracht de secretaris, de heer T. Versteeg, verslag uit van het gepasseerde jaar. Einde 1953 had de afdeling 1086 le den en sindsdien is het ledental met nog 148 toegenomen. De penningm., de heer H. Koekebakker, had een te kort van 1574.43, wat hoofdzake lijk ontstaan was door het weer op peil brengen van de colonne. Ook de begroting voor 1954 gaf een tekort aan n.l. ƒ1111,—. De voorzitter, de heer J. de Ridder, deelde mede, dat reeds veel gedaan is om het tekort in te lopen, waarbij door het ge meentebestuur veel steun is verleend. De bloedafname-avond is een groot succes geworden want 243 flessen bloed werden ingezameld. Aan mej. Van der Kuy werd de Landsteinerpenning uitgereikt, ter wijl de heer Paardekoper de medail le voor 10-jarige trouwe dienst ont ving. De bestuursverkiezing had tot ge volg, dat gekozen werden mevr. G. Buss-Meyer en de heer K. Neukir- chen. Namens het hoofdbestuur bood jhr. Verspijck ter verfraaiing van het ge restaureerde gebouw een cadeau aan, bestaande uit 5 portretten resp. van H.M. de Koningin, Henry Dunant, dr. Karl Landsteiner, Florence Nightin gale en dr. J. H. Chr. Basting. Geboren Carolina Th. d. van Th. J. van Leeuwen en C. M. Tan gel. Johanna M. d. van J. J. Heijne en M. J. Rotteveel. Jacobus A. M. z. van J. L. de Groot en Th, C. Ade- geest. Margaretha W. M. van Rijn en H. N. Litzouw. Ondertrouwd: Franciscus P. Peij- ster en Johanna van Beek te Voor burg. Cornelis P. van der Poel te Zoeterwoude en Catharina M. C. v. Boheemen. Gerardus van Meus te Zoeterwoude en Leonarda C. S. van der Meer. Getrouwd: Daniël H. Muusers te Bodegraven en Anna E. M. Warmen- hoven. Gaspert G Juffermans te Voorburg en Anna M. Disseldorp. Wilhelmus H. L. van Kan te Voor burg en Joanna A. van Meizen. Pe trus B. Bakker te Gouda en Cornelia W. de Koning. USSE J. P. Segers overleden, De heer J P. Segers is gisteren op 65-jarige leeftijd overleden. Hij was vele ja ren lid van de gemeenteraad van Lisse voor de AR-partij. In de bloembollenwereld was hij geen on bekende en tal van functies heeft hij hierin bekleed Hij was o.m. commis saris van de Veilingvereniging HBG en bestuurslid van de Boerenleen bank. Voorts had hij in tal van com missies zitting. Eerste plechtige Mis van fr. mw De grootste attractie van dit oud- Hollands centrum is ongetwijfeld het optreden van een aantal bekende ra-I dio-orkesten en -artisten. De one- _f ningsavond zal opgeluisterd worden J dllRS I lOUVlCf door de Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapt. Rocus van Yperen. In de loop van de maand Mei zul- ^oals reeds eerder ge len de volgende radio-orkesten mu- meld, zal frater Silas Plou siceren: De Ramblers, o.l.v. Theo I vier 0FM, die Zonda* Uden Masman; Die Tiroler Holzhac-vler' v-rM- <ue nü kei' Bub'n. o.l.v. Gerard Lebon; Het 28 Maart «'t Handen Orkest „Eddy Chrisgtiany", o.l.v. Frans Poptie; Orkest Gerard van Krevelen met zijn radio-solisten; Ma- .ria Zamorra met haar orkest; Radio- dans en Show-orkest, o.l.v. Martin Erich; De Boerenkapel „De Dors ten, Katwijk, enz.), 29 behoorde tot de bevolking uit de overige plaat sen in Zuid-Holland, 12,5 tot de bevolking buiten de provincie. Huwelijken. Er werden in 1953 in Leiden 737 huwelijken gesloten, hetgeen minder is dan in 1952 (772). De meeste vrou- Lezing over Libyers door dr. Strieker In het Rijksmuseum van Oudhe den hield dr. B. H. Strieker gister avond een lezing over de Libyers, dLe een kaal en arm land bewonen zo groot als Frankrijk, Engeland en Duitsland bijeengevoegd, maar voor negen-tiende uit woestijn bestaande en slechts door één millioen mensen bewoond. De kust is onherbergzaam, de toegang moeilijk. Het land is thans een koninkrijk, nadat het se dert de oudst bekende tijden kolo niaal gebied was; eerst van Egypte en Carthago, vervolgens van Grie ken en Romeinen, tenslotte van Vandalen, Arabieren, Turken en Ita lianen. Spr. behandelde de episode in de Lybische geschiedenis, die valt voor het begin onzer jaartelling. Daar de Libyers analfabeet waren en geen letterkunde bezaten, moeten de ge gevens uitsluitend in de Egyptische teksten en in de geschriften van klassieke reizigers en geschiedschrij vers bijeengelezen worden. De Li- yers waren bekend om hui blonde haren en blauwe ogen. Julius Cae sar beweerde zelfs aan de Rijn niet zulke blonde mensen ontmoet te hebben. Zij droegen een zeer primi tieve, lederen kleding, leefden no madisch en v/aren ongedisciplineerde maar toch zeer gevreesde krijgslie den Het een en ander werd met ichtbeelden verduidelijkt. accordeon-orkest „Jan Overweg' o.l.v. Chris Wimmers; Tom Erich met zijn Foyer-orkest. Bovendien zullen de volgende ra dio-sterren optreden: Cees de Lange, Jan de Cler Roland Wagter, Roland Wagter junior, Mieke Telkamp, De Wama's, de 3 Jacksons, Max van Praag, Marcel Thielcmans, Wim Pop- pink, anny Bron, Tónny Schiffer- stein, Jan Tromp, Joop de Knegt, Tobi Rix, het Rainbow-Kwartet, Dick Harris, Karei v. d. Velde, Annie Ple vier, Truce Speijk, Dolf Driessen, Johnny Meyer, Drie Marketensters, Henk Dorel, Gerda Ziller, Juultje Cambré, Jan Boots, Jan van Herpen, van mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, in de kloosterkerk van de Minderbroeders te Weert de H. Priesterwijding ont ving, op Tweede Paasdag In de St. Petruskerk te Leiden zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Aanvang half elf. 's Middags zal er van half drie tot vier uur in de ouderlijke woning van de neomist, Lorentzkade 24, gelegenheid zijn tot geluk wensen. GEEN GRUIS GEEN STENEN GEEN SLAKKEN Afmeting 3050 m.m. a 7.70 Afmeting 2030 m.m. a 8.55 per H.L. franco bergplaats Kantoor en Magazijn: 8386 VAN SPEYKSTRAAT laa, Tel. 21484 L.P.S.V.H.P.S.V. 1—1. De laatste competitie-wedstrijd van het Leidse Politie-elftal is, na een matige wedstrijd, in een 11 gelijk spel geëindigd. De Leidenaren gaven voor de rust de toon aan, doch de Haagse Politie mannen wisten 'n 10 voorsprong te nemen. Deze behielden zij tot 3 min. voor het einde van de wedstrijd. Het was toen Westbroek, die uit een pass van Van Leeuwen met een effectvol schot wist te doelpunten. WASSENAAR 15-TONS KRAANWAGEN GEVLOERD Op de parkeerplaats bij kasteel „Oud Wassenaar" werd gisteren een 15-tons kraanwagen „gevloerd" door een stuk beukenboom. Het brok hout ongeveer 7000 kg. moest met behulp van de kraanwagen van een oplegger getild worde. Toen de boom ietwat scheef kwam te hangen be- kon de kraanwagen te kantelen, langzaam genoeg om de bestuurder, de heer W. van Leeuwen uit Wasse naar, nog juist gelegenheid te geven uit de cabine te springen. Machte loos lag de zware kraanwagen op zijn kant, totdat hij met behulp van een andere kraanwagen weer op de wielen gezet werd. Het gevaarte liep geen noemenswaardige schade op. WARMOND Warmondse Schaakvereniging De bekende Philidor-speler dhr. A. Barkema uit Leiden, hield een si- multaanwedstrijd tegen de leden en genodigden van de Warmondse Schaakvereniging, Gespeeld werd aan 19 borden. Na een spannende strijd is deze, in prettige sfeer ge speelde wedstrijd als volgt geëindigd Door de heer Barkema werden 14 partijen gewonnen; 2 wedstrijden eindigden remise n.l. tegen de heren F. J. J. Slager en P. Wassenaar. Hij verloor 3 partijen n.l. tegen de he ren M. D. Bergman, J. v. d. Ploeg en A. Warburg. Na afloop, dankte de voorzitter dhr Barkema hartelijk voor zyn belangloze medewerking. Geen spreekuur De burgemees ter zal op Donderdag 8 en Donder dag 15 April geen spreekuur houden. Geboren: Johannes J. zn van J. J. v. d. Meij en C. v. d. Nouland; Jo hannes zn van D. Roest en A. Schrier Hendrika J. M. dr van L. J. Hage en R. C. van Arnhem: Matthias H. en P. zn van H. J. v. Winsen en A. A. v. d. Klauw; Elsje J. dr van J. van Rijswijk en E. C. Samwel. Ondertrouwd: H. van Gerven 30 jr te Rosmalen -en M. C. v. d. Zwet 31 jr; C. J. A. v. d. Vooren 28 jr en W. C. Hekker 27 jr: W. F. M. Schim mel 24 jr te Leiden en C. W. van Hulst 21 jr; C. N. van Schie 31 jr en C. A. M. Heemskerk. Getrouwd: J. R. Klink 27 jr te Arnhem en J. M. Bakker 26 jr. Overleden: A. J. Verhaar 80 jr en Overleden: A. J. Verhaar 80 jr echtgen. van W. Terpstra; F. C. v. d. Meij 76 jr echtgen. van A. Ver haar; P. Versluijs 76 r wedn. van M. de Haas. GRENSMARKEN. Naar het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Leiden is gebleken, bestaat er slechts matige belangstelling voor de gelegenheid, die is geboden om niet-verzilverde grensmarken alsnog in Nederlands geld vergoed te krij gen. Zoals reeds eerder werd mede gedeeld, is het Gewestelijk Arbeids bureau deze week iedere avond van 79 uur geopend voor de afgifte van formulieren. Daarna kan men alleen tijdens de normale bureau-uren te recht. KAPWEDSTRIJD AMERSFOORT—LEIDEN Gisteravond vond in Amersfoort de steden wedstrijd op schaar en krül- tang tussen de beide afdelingen van de Vereniging Technische Clubs in het Kappersbedrijf plaats. De nieuw ste mode in verschillende creaties werd door de kappers haarfijn naar voren gebracht. De jury stond dan ook voor een uitermate zware taak. Leiden kon tenslotte de wisselbeker mee naar huis nemen, terwijl de persoonlijke prijzen als volgt werden toegekend: 1. G. van der Horst, Al phen a. d. Ryn; 2. A. Barendsma, Katwijk a. Zee; 3. mevr. A. de Maar, Amersfoort; 4. mej. A. Smittenaar, Leiden. Mr. Van Kleffens tot Leidse studenten: Volledige integratie noodzakelijk De vertegenwoordiger van Neder land bij de Verenigde Naties en voor gesteld voorzitter van de komende vergadering van de V. N., mr. E. N. van Kleffens, heeft Dinsdagavond in het groot auditorium van dc Leidse Academie, waar hij zijn juridische opleiding heeft genoten, een toe spraak gehouden over de economi sche toestand van Europa tegenover de rest van de wereld. Hij werd voor een zeer talrijk studentengehoor in geleid door de Leidse rector-magni- ficus, prof. rar. J. M. van Bemmelen. Mr. Van Kleffens meende dat het moreel in West-Europa tegenover de heersende wereldproblemen niet slecht is. doch dat over het algemeen niet wordt ingezien hoe moeilijk de positie van Europa op economisch terrein is. Men pleegt te veel de ogen te sluiten voor de fundamentele fou ten en onevenwichtigheden, die uit werelddeel voortvloeien, doch die als gevolg van een genereuse steun van de nieuwe wereld nog niet direct voelbaèr aan het daglicht zijn getre den. Uitvoerig belichtte spr., aan de hand van getallen, de zwakte van Europa op economisch gebied, niet alleen wat de huidige situatie be treft, doch vooral ten aanzien van de toekomst, indien niet andere wegen worden ingeslagen. Tot dusverre is zowel door Europa als door Amerika gepoogd de fundamentele fouten en gebreken op'te heffen door het toe passen van lapmiddelen inplaats van het aanpakken van deze proble men op hun wezenlijk niveau. Mr. Van Kleffens achtte het alge meen economisch beeld van Europa van thans zó ernstig, dat de oude we reld radicaal haar economisch en po litiek denken moet herzien wil zij de economische positie van het oude niet vervallen tot een achterlijk ge- bied ten aanzien zowel van Amerika als Rusland en de communistische in vloedssfeer. In het bijzonder zag spr. een op lossing voor de Europese moeilijkhe den in een door dc Nederlandse re gering voorgestane integratie op wij der terrein dan alleen kolen en staal en de thans aanhangige politieke ge meenschap. Economische volledige integratie blijft noodzaak, willen de onderdelen der algehele integratie vrucht afwerpen op het gebied van kapitaal, goederen en werkkracht. Europa dient één markt te scheppen, Wilt U iets weten? Vraag: Betreft het dragen van ver- lovings- en trouwring. Antwoord: Katholieken dragen de verlovingsring rechts en de trouw ring links. Protestanten dragen de verlovingsring links en de trouwring rechts. Zowel voor de man als voor de vrouw is dit hetzelfde. Strikt ge nomen behoeft de man geen ring te dragen. Heel vroeger was dit zelfs niet gebruikelijk, maar later is ook de man de ring gaan dragen. Voor schrift is het echter niet. Er is een tijd geweest, dat de verlovingsring een fantasiering was met een steen tje of iets dergelijks. Vermoedelijk werd dit gebruik de mensen te kost baar, zodat zij voor verloving en hu welijk dezelfde ring gebruikten. Om nu onderscheid te kunnen maken tus sen gehuwden en verloofden werd de ring voor het huwelijk rechts en daarna links gedragen. Bij protestan ten is het gebruik juist andersom ge groeid. Een historische reden hier voor hebben wy niet knunen achter halen. Men zal bij laatstgenoemden vaak een afwijking van de traditie in dit opzicht kunnen constateren. Voorts zijn er omstandigheden vooral op het terrein van de arbeid die het di*agen van de ring aan een andere hand, dan de traditie voorschrijft, nodig maken. Vraag: Opleiding boordwerktuig kundige? Antwoord: Vele factoren betref fende de opleiding e.d. spelen hier een rol. Op Zaterdagochtend kunt u echter inlichtingen hierover inwin nen bij het Gew. Arbeidsbureau te Leiden. Laatste Berichten THERESE NEUMANN IN LEVENSGEVAAR Therese Neumann, de „gestigma tiseerde van Konnerareuth" (Beie ren), is thans levensgevaarlijk ziek. Zij lijdt aan organische kwalen, die volgens mededeling van haar biecht vader tot ernstige bezorgdheid aan leiding geven. De wondetekenen, die in 1920 voor het eerst bij haar aan de dag tra den, zijn in dc huidige Vastentijd reeds twee Vrijdagen uitgebleven. FRANKRIJK VRAAGT DRINGEND HULP VAN DE V.S. Het .Franse ministerie van buiten landse zaken heeft bekendgemaakt, wil dc oude wereld de uitdaging van TfZ "feu DeKenwemaaKt, deze tlid kunnen beantwoorden Rii 2?* franse r?gJri"? de Verenigde Staten dringend heeft verzocht ma terieel voor de stryd in Indo-China deze tijd kunnen beantwoorden. Bij die algehele integratie kunnen dc vaak teleurstellende ervaringen, bij de verwezenlijking van de Benelux opgedaan, een hulpmiddel bieden. Europa behoeft geenszins afgeschre ven te worden, indien naast de aan getoonde aanwezige moed, wil en kracht om voort te bestaan, ook het begrip wordt opgebracht voor wat thans in de huidige wereld vereist wordt, aldus mr. Van Kleffens. Marktberichten WOERDEN, 7 April. Kaas. Aan voer 4 partijen. Ie soort 2.20—2.22. Handel kalm.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3