RIJNSTREEK Onderzoek naar de werking van melksanering in Alphen Eensgezindheid bij benoeming van nieuwe gemeente-opzichter (A*Buys) WOENSDAG 7 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Wilhelmina vereni: i ïg Voorzitter Lam droeg zijn functie over Na 43 jaren bestuurslid te zijn ge weest, waarvan vele jaren voorzit ter en penningmeester, heeft de heer W. A. Lam Dinsdagavond in Hotel „Centraal", in de jaarvergadering af scheid genomen van de Wilhelmina Vereniging. De heer Lam meende voor hem de tyd gekomen om te gaan, zo zei hij, mede doordat hy lan ge tyd zeer ernstig ziek is geweest. De heer Lam deelde hierna mee, dat het- bestuur tot zijn opvolger heeft benoemd de heer P. Groen- hart, die tot nu toe penningmeester was. Met het heen gaan van de voor zitter heeft ook de heer M. Karse- meijer, de tweede voorz. gemeend zijn plaats aan anderen te moeten afstaan. Dit speet de heer Lam erg, maar was blij, dat de heer Karse- meijer zijn diensten aan de vereni ging niet heeft ontzegd. De heer Groenhart nam de hem aangeboden voorzittershamer in ont vangst en sprak in de loop van de vergadering hartelijke woorden ten afscheid jegens beide functionnaris- sen, van wie de voorz. tot ere-voor- zitter werd benoemd. De inhoud van dit besluit werd de heer Lam in de vorm van een door de heer F. J. ten Brink gecaligrafeerde oorkonde in lijst aangeboaen. Hen werd ook het speciale, hieraan verbonden insigne op de borst gespeld. Ook mevr. Lam- Vogelezang werd betrokken in de waardering voor het vele werk van haar man voor de W.-V. gedaan. Zy ontving een doos bonbons. De penningm., de heer P. Groen hart, had een tekort van ruim 800. hetgeen grotendeels moest worden toegeschreven aan de teruggang van het aantal leden met ongeveer 400, en dë extra uitgave van plm. 800 voor de aanleg vanwege de gemeente van een extra kabel voor kracht stroom ten behoeve van de attrac ties op het feestterrein. Dit was no dig, omdat de bedrijven de extra be lasting van de bestaande kabel niet verantwoord achtten. De heren C. v. d. Bijl, M. Broek man en J. Verkerk vormen de con trole-commissie voor 1954. Het huidig dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: P. Groenhart le voorz., L. J. J. Scheerder, 2e voorz. B. J. F. I. Knaapen, le secr., P. Ko ren, 2e. secr., M. Starrenburg, le pennm., J. v. Brummen, 2e pennm. In de ontstane vacatures van de heren W .A. Lam, M. Karsemeijer en M. Beerepoot werden op voorstel van het bestuur gekozen de heren M. Ripping, jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck en L. P. G. Frijters. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren B. J. F. L Knaapen, A. Kromhout en* L. J. J. Scheerder werden bij acclamatie herkozen. De heer Groenlhart deelde mee, dat de feestelijkheden geconcen treerd zullen worden op 21 Mei, een van de twee dagen waarop de konin gin en de prins de Rijnstreek komen bezoeken, een en ander te regelen door een nieuwe, onlangs samenge stelde commissie, waarin de beide oranjeverenigingen vertegenwoor digd zijn door haar voorzitter. Dit comité heeft gisteravond, zo deelde de heer Groenhart mee tot diep in de nacht vergaderd en als resultaat daarvan is een alleszins aantrekke lijk programma uit de bus gekomen. Daar dit programma ingepast moet worden in het programma dat het gemeentebestuur voor deze dagen heeft ontworpen, kon de voorz. van de W.V. vooralsnog geen details me dedelen. Voorts deelde hij mee, dat de W.V. zelf op 19, 20 en 21 Augustus weder om een groot zomerfeest zal organi seren en waarschijnlijk ook een win- terzaal-feest. Zilveren jubileum. Ter gelegen heid van zijn 25-jarig dienst jubileum werd de heer N. v. Hemert. baas op de Schelpkalkbranderij „Zeerust" van de N.V. Schelpkalkbranderijen v. h. J. W. Clant en Zn. Dinsdagmor gen op hartelijke wijze gehuldigd. De heer Van Ilemert werd in de morgenuren op het privé kantoor ontvangen en in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en de commis sarissen van de N.V. toegesproken door de directeur, de heer B. Hofenk. Na zijn grote waardering te hebben geuit voor zijn bekwaamheid, ijver en plichtsbetrachting bood de direc teur hem een gouden horloge met in scriptie aan. Ook mevr. van Hemert deelde in de waarderende woorden jegens haar man geuit en zij ont ving bloemen. Vervolgens sprak de president commissaris, jhr. G. J. Stoop, die de zilveren legpenning met bijbehoren de oorkonde van de Ned. Vereniging van Handelaren in bouwmaterialen aanbood. Namens het gehele personeel van de N.V. voerde de heer A. Vonk, baas van de schelpkalkbranderij „Meerwijk" het woord en schonk de jubilaris een bij het geschenk van de directie behorende gouden hor logeketting. Tot slot werd de jubilaris gehul digd door de heer N. Oudshoorn, een van de personeelkernleden, die bloe men gaf. De heer F. Q. v. d. Made, werk zaam aan het station N.S. te Alphen aan den Rijn is met terugwerkende kracht met ingang van 1 Januari 1954 bevorderd tot eerste stations ambtenaar. Daar de heer v. d. Made nog maar slechts zeven jaren sta tionsambtenaar is geweest betekent zijn promotie een belangrijke waar dering, want gewoonlijk geschiedt een dergelijke bevordering niet bin nen de tien jaren. Nu van regeringswege de melksa nering in diverse gemeenten onder de loupe wordt genomen, teneinde haar werkwijze na te gaan, haar doelmatigheid vast te stellen en het geheel zo mogelijk coördinerend te leiden, is het niet onbelangrijk het geen van gezaghebbende zijde, op grond van een onderzoek, gestaafd met een onder de afnemers gehou den enquete, wordt gezegd van de melksanering te Alphen aan den Rijn, die daar sedert October 1949 werkt. Het Bedrijfsschap voor de Zuivel heeft in 48 van de, voor zover be kend, 172 plaatsen waar de melkbe- zorging gerationaliseerd is een nauw keurig onderzoek ingesteld, o.m. te Alphen aan den Rijn. De commissie van onderzoek is van mening, dat de gerationaliseer de melkbezorging in deze gemeente zeer vlot verloopt en in kwalitatief opzicht aanzienlijk is vooruitgegaan, zodat er een opvallend verschil valt waar te nemen tussen de melkhan del te Alphen aan den Ryn en om liggende niet gesaneerde gemeenten Zij acht een en ander een belangrij ke verbetering voor de consument en zij constateert met waardering dat de activiteit van het bestuur van de plaatselijke melkhandelarenorganis; tie niet te wensen overlaat. meerdere personen en in meerdere delen van de gemeente gelijktijdig, teneinde beïnvloeding van de uit slag te voorkomen. Een onderzoek werd ingesteld bij 153 arbeidersge zinnen, van welke er vijf een klacht hadden; voorts in 50 middenstands huishoudens, waaronder twee ge zinnen een klacht hadden en tenslot te in 9 gezinnen van beter gesitueer den, waar geen klacht werd verno men. Onder de zeven klachten was er één zonder een duidelijke uit spraak. De klachten waren ten dele gericht tegen het tijdstip van bedie ning; overigens vonden de klachten hun grond in bezwaren van persoon lijke aard. De klachten werden even wel voor het merendeel tot genoe gen van de betrokken consumenten opgelost. Voor de rationalisatie bedroeg het aantal aan de bezorging deelnemen de personen 50, na de rationalisatie 29. De gemiddelde weekomzet be droeg respectievelijk 1.330 en 2.540. Gemiddeld had elk der bezorgers voor de rationalisatie 6 ka uur nodig om zijn klanten te bedienen, daarna 5K uur. In het eerste geval begon men om 7 uur (vroegste tijdstip) en in het tweede geval om 7.30 uur, ter wijl het werk werd beëindigd respec tievelijk om 16.30 (laatste tijdstip) en 13 uur. Aan transportmateriaal had men LEIMUIDEN Jaarvergadering CoÖp. Boerenleen bank. De Coöp. Boerenleenbank kon zich sinds Jan. 1953 verheugen in een gestadige groei. Het saldo der spaargelden steeg met f 30.000 tot 608.000. Dit is de hoogste stand sinds 1946. Het aantal spaarboekjes kwam van 624 tot 661. De omzet op spaarrekening daalde echter van 627.000 naar 563.000. Gedurende waren 6 voorschotten afgelost en 8 nieuwe verstrekt tot een bedrag van f 23.750. Het aantal voorschot ten per 31 Dec. bedroeg 28 tot een bedrag van f 225.424, waarvan ge dekt door hypotheek 177.849 of wel 'r. Aan het einde van het jaar was aan 10 rekeninghouders crediet ver strekt, n.l. 7000 meer dan in 1952. De credietgelden op lopende reke ningen stegen van 44 tot 109 duizend gulden. Het aantal rekeninghouders kwam van 61 op 67. De omzet was aanzienlijk gestegen en bedroeg 2.082.000. Het aantal leden bedraagt thans 71. De dagboekposten liepen van 4800 naar 5400. Doordat in de laatste jaren de belastingreserve te hoog was opgevoerd, kon hiervan een bedrag van 1200 worden overge boekt naar d.e gewone reserve. Deze bedraagt thans f 18.740. Na goedkeu- ding door de ledenvergadering wordt hieraan toegevoegd de winst van 1953 n.l. 345,45. De bruto winst was groot 5292.De onkosten en afschrijvingen 4947. Deze gegevens maakte de kassier, de heer H. C. de Rijk bekend tijdens zyn uitvoerig jaarverslag op de jaar vergadering in het café van de heer J. Keijzer. De directeur de heer S. J. Visser bij wien de leiding berustte, betreurde het in zijn openingswoord dat zo weinigen belang stellen in het verloop van d. Bank. De kassier pre senteerde het jaaroverzicht en de verlies- en winstrekening, welke on der dankzegging werden goedge keurd. De heer J. J. Boere, die als bestuurslid aftredend was. werd her kozen, evenals de heer J. Blom als lid van de raad van toezicht. Beiden namen hun benoeming aan. Tijdens een bespreking over de positie der Bank maakte het bestuur bekend, dat het aantal leden voor uitbreiding vatbaar is. Het aantal leningen is be neden de verwachtingen gebleven. Het rente-resultaat was in 1953 f 435 gunstiger als in 1952. De netto-winst bedroeg 136 meer dan in '52. De rentevergoedingen voor creditgelden op lopende rekeningen wordt terug gebracht op 1 zulks in overeen stemming met andere Boerenleen banken in de omtrek. NOORDEN Vergadering KAB In de St. Jo zefzaal werd een lezing gehouden door father R. Knaap onder auspie- ciën van de KAB. Father Knaap Naast de controle, die al reeds lan-nodig vóór de rationalisatie 1 4-wie- sprak over de sociale verhoudingen delijk aan de melkhandel van boven- i lige auto, daarna eveneens 1; motor- eu toestanden in het missiegebied af wordt opgelegd, heeft de vereni-1 carrier 1 0; bakfietsen 36 24; Oeganda. De los-werkman verdient ging van de Alphense melkhandela-1 handwagens 7 1. In het aantal daar 50 cent per dag. De vakman kan ren een eigen zelfstandige controle j aan de bezorging deelnemende per-er 2 a 2,50 verdienen. Voor het ingesteld, die zij heeft opgedragen i sonen vóór de rationalisatie zijn vijf. door de man verdiende geld brood aan een Haags melkcontrole-station. j huipen begrepen en na de rationali-1 kopen is voor de neger een schande De enquete werd gehouden door satie 3 hulpen. IDus koopt hij voor het zelfverdien de geld allerlei snuisterijen. Hier wordt ons voorgehouden spaarzaam le leven, daar wordt er voorlopig nog op aangedrongen op te maken wat men heeft, want kapitaalbezit is zelfs voor de intelectueel een ge vaar. Het is zelfs voorgekomen dat een onderwijzer, die spaarzaam ge leefd had. tenslotte enkele koeien kocht en in ruil voor die koeien een tweede vrouw aanschafte en daar mee natuurlijk zijn baan kwijtraakte de katholieke missiestatie. De fa milie is verplicht om voor de zie ken en ouden van dagen te zorgen. Familie is daar een groot bezit; alle ooms en tantes worden daar ook vader en moeder genoemd. Het studiegeld van een scholier wordt, indien zijn eigen vader dit niet kan betalen, door zijn andere vaders (lees ooms) betaald. Wel is de leer ling dan verplicht, om dit later te rug te betalen, wat hij dan ook ze ker doet, als hij tenminste wat ver dient. Verdient hij niets, dan ver valt ook de plicht om terug te be talen. Wanneer zo'n jongen nu priester wil worden, zullen ze dat zoveel mogelijk uit zijn hoofd pra ten, want dan is de kans van terug betaling verkeken. Het volgende ge zegde doet in Oeganda opgeld: „Voor een gemakkelijk leven moet men heiden blijven". Om geld te verdienen moet men gaan werken en om in de hemel te komen moet men Christen worden. ZOETERWOUDE Verzilvering vacautiebonnen.Op Maandag 12 April is er 's avonds van 7.30 tot 9 uur gelegenheid tot het verzilveren van vacantie-landbouw- bonnen tot een bedrag van 30. bij C. Th. Roessen, Watertje 45. OEGSTGEEST Speeltuinvereniging vergaderde. Onder voorzitterschap van de heer Mederdorp hield de speeltuinvereni ging haar jaarlijkse alg. ledenverga dering. Bij de opening sprak de heer Me- dendorp de wens uit, dat de voorz., de heer Noest, spoedig mag hersteld zijn van zijn ernstige ziekte. Mevr. Teebaal bracht een uitgebreid jaar verslag uit over de drie afdelingen n.l. „De Krekels", „Rijnzicht" en „Marijke-hof". In verband met het feit, dat gronden zijn aangekocht door door de gemeente Leiden, moet de speeltuin „De Krekels" worden over gebracht naar een ander terrein. Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft een stuk gemeentegrond aangeboden van 765 m2 voor speelterrein. Het speeltuinbestuur heeft deze geste bij zonder op prijs gesteld en het aanbod dankbaar aanvaard. Verder wees het verslag op de vele werkzamheden van de commissie van advies be staande uit de heren mr. Valentgoed, v. Mameren en Hamer en mevr. SmitsWitvliet. Later werd besloten deze commissie te doen voortbestaan. De heer W. van Rij bracht financieel verslag uit; 1953 gaf een batig saldo aan van ƒ300,welk bedrag zal GEMEENTERAAD NIEUWKOOP Demping Voorwetering voorgesteld NIEUWKOOP Oranjefeesten. Ook dit jaar zal Koninginnedag (30 April) niet zon der meer voorbij gaan. Het Oranje comité vergaderde Maandagavond in de zaal van de heer G. van Koert en besprak de plannen. De mening is wel sterk, dat de kinderen vooral een groot aandeel zullen moeten hebben aan het feest. Voor de volwassenen werd gedacht aan allerlei zeer at tractieve spelen, terwijl overwogen werd om het ringrijden met tilbury in het programma op te nemen. Op Zaterdag 24 April zal een inza meling worden gehouden om de kos ten van de feesten te bestrijden en het comité hoopt, dat men allerwege zal medewerken, om haar in staat te stellen er werkelijk iets moois van te maken. In dit verband kan worden mede gedeeld, dat in Mei a.s. Nieuwkoop ook de eer zal te beurt vallen, konin gin Juliana te mogen begroeten. Of ficiële mededelingen konden van ge meentewege nog niet worden ge daan, maar ongetwijfeld zullen wij op de hoogte worden gehouden. Concours. Het ligt in het voor nemen van de Chr. Zangvereniging „Con Amore" om in samenwerking met de middenstandsorganisaties in de laatste week van Juli a.s. een groot Zang- en Muziekconcours te organiseren, in verband met het 30- jarig bestaan van deze vereniging. De juiste datum is nog niet bepaald. Voet- en rijwielpad. Vanwege de Provinciale Waterstaat geschied den er wederom proefboringen in de Vliet te Noorden, ten behoeve van een to maken voet- en rijwielpad vanaf Noorden naar de Hollandse kade. Daaruit valt op te maken, dat het plan nog de volle aandacht heeft, en de mogelijkheid aanwezig is, dat het pad inderdaad tot stand komt. Met ingang van 1 April j.L werd bevorderd tot Adjudant bij de Rijks- poli ".e, de opperwachtmeester heer D. Dijkstra, alhier. De raad van Nieuwkoop kwam Dinsdagavond bijeen onder leiding van burgemeester M. P. v. d. Wey- den. De stichting „Natuur en Jeugd" tracht in Nieuwkoop te komen tot een Jeugdnatuurwacht. Daartoe zul len filmvoordrachten moeten worden gehouden. B. en W. zijn er van over tuigd, dat de kinderen zelf moeten leren de natuur te ontzien en stel len voor het verzoek van de stichting om van gemeentewege de toegangs gelden en de zaalhuur te vergoeden. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Verder wordt besloten om voar de O. L. School leermiddelen aan te schaffen tot een bedrag van f 1150. Voor het jaar 1953 was het jacht- recht voor de terreinen van het ge meentelijk ontginningsbedrijf ver pacht aan de heer L. van Capel voor een bedrag van 50.B. en W. me nen dat deze opbrengst niet opweegt tegen de schade en overlast, welke door de jagers onwillekeurig wordt veroorzaakt. Zij stellen voor het recht voorlopig niet te verpachten. De raad besluit orereenkomstig dit voorstel. Verschillende recreatiegemeenten werpen plannen op tot invoering van „logeergastenbelasting". De Ver. v. Ned. Gemeenten vraagt of men ook in Nieuwkoop in deze richting denkt. B. en W. vinden het tegenover de vacantiegangers niet bepaald sympa thiek, om als zij in ons dorp rust denken te vinden, hen nog achterna te lopen voor belasting. Met deze zienswijze is de raad het volkomen eens en men zal dan ook de vraag van genoemde Ver. beslist ontken nend beantwoorden. Hierna komt aan de orde een agen dapunt, dat eerder de gemoederen in onze gemeente nog al in be we ging heeft gebracht. De raad staat namelijk weer voor de benoeming van een gemeente-architect tevens opzichter en administrateur van het gemeentelijk ontginningsbedrijf. Wij brengen even in herinnering dat de raad het vorig jaar geen overeen stemming kon bereiken, zo zelfs dat grote moeilijkheden het gevolg wa ren van de uitslag van de stemming. Gemeente-opzichter. De voorz. wijst er in zijn toelich ting op, dat de voordracht, zoals deze nu is samengesteld, wederom zeer nauwkeurig is behandeld. Van alle kanten zijn inlichtingen ingewonnen en met alle factoren is zoveel moge lijk rekening gehouden en hij hoopt, dat de raad dan ook op de juiste wijze deze voor Nieuwkoop zo ge wichtige beslissing zal nemen. De voordracht van B. en W. ziet er als volgt uit: 1. A. Buys te Brouwersha ven en 2. G. J. Reijerse te Hilversum, A Munneke te Warmond en 4. C. Wierma te Emmeloord. Nadat de heren Zwart en Stoppe lenburg hun dank aan B. en W. had den betuigd en volledig instemmen met de voordracht, gaat de raad over tot de stemming. Hoe geheel anders dan vorig jaar is het resultaat van de stemming, immers alle 11 stem men verwierf de heer Buys, zodat hij de nieuwe gemeente-opzichter wordt De heer A. Buys is gehuwd en heeft 2 kinderen. Na zijn middel-technische studies is hij van 1946 tot 1949 werk zaam geweest als bouwkundige bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Vervolgens heeft de heer Buys diverse belangrijke functies vervuld op het gebied van woningbouw- en wegenbouwkunde in Zeeland. De voorz. spreekt verder de hoop uit, dat het besluit tot in de verre toekomst zal strekken tot belang van Nieuwkoop. Punt 5 van de agenda is het ver lenen van eervol ontslag aan de heer F. Pieterse als gemeente-opzichter en aan de heer C. J. Groenendijk als administrateur van het ontginnings bedrijf. Eertijds is ook al eens af scheid genomen van de heer Groe nendijk als gemeente-secretaris en van de heer Overvliet als gemeente ontvanger en daarom zou de heer Bloos graag zien, dat ook van de heer Pieterse op een officiële wijze af scheid zou worden genomen, wijzende dat hij 31 jaar aan de ge meente zijn diensten heeft bewezen. Op de manier waarop dit zal dienen te geschieden wordt breedvoerig ge sproken en daarbij vraagt de heer Markman, of er bij andere functio narissen op een dergelijke wijze werd gehandeld. De voorzitter zegt dat hij naar aanleiding van de opgedane er varing met de heer Pieterse zeer grote waardering heeft gekregen voor deze man. S'pr. is persoonlijk er dan ook voor overeenkomstig de ideeen van de heer Bloos te handelen. Men komt er niet helemaal uit en daarom zal een en ander nog eens een punt van bespreking worden. Vermeld zij nog dat de ontslagen, hierboven bedoeld zullen ingaan op de datum van indiensttreding van de nieuwe opzichter-administrateur. Woningwet. Hierna komt ter sprake, of het wenselijk zou zyn enige vrijheid ten opzichte van de woningwet toe te staan, b.v. het ruilen van woningen. De voorzitter en ook de wethouders zijn van mening, dat de omstandig heden nog wel van dit aard zijn, dat daarover nog niet valt te denken. De voorzitter zegt, dat z.i. zeer on gewenste toestanden zouden ontstaan, indien een ieder naar eigen believen zou kunnen ruilen. Het is de grote verplichting van het gemeentebestuur de bewoners daarvoor te behoeden. Omtrent de wethoudersbezoldiging wordt door Gedeputeerde Staten de gevoelens van de raad gevraagd. Men zou m.i.v. 1 Sept. 1953 de jaar wedde willen stellen op 800voor elk. De raad is enigszins verwonderd, dat zulks nu gevraagd wordt, daar zij in haar vorige zitting bij meer derheid van stemmen haar standpunt reeds heeft bepaald. De heer A. van Dam is niet voor een zo grote verhoging, maar de heer Markman acht die verhoging zeer op zijn plaats. Ook de voorzit ter is van mening, dat de wethouders in deze gemeente, welke zo veelzijdig is, (men denke maar eens aan het vreemdelingenverkeer, industrie, een groot aantal smeden, rietcultuur e.d.) wel een flinke vergoeding toekomen. De heer Markman houdt het aan op 1.000 per jaar, hetgeen wordt on derstreept door de heer E. H. van Dam, de heer Stoppelenburg volgt de richtlijnen van G.S. en de heer Bloos blijft bij de vergoeding van 700.—. Het raadslid H. Pieterse vraagt zich af of G.S. nog zullen antwoorden op de brief, welke zij van de raad ont vingen, waarna de heer E. H. van Dam de meest eenvoudige oplossing vindt G.S. doodgewoon te verwijzen naar die brief, waarin wordt voorge steld een jaarwedde van 1000, zulks naar aanleiding van het desbetreffend raadsbesluit. Rondvraag. Bij de rondvraag uit de heer H. Pieterse zijn ontevredenheid over het feit, dat er nog steeds niets wordt gedaan aan de weg in Noorden. De toestand is aldaar, volgens hem, on houdbaar. De voorzitter antwoordt, dat aan het waterleidingbedrijf is ge vraagd er mede accoord te gaan dat die weg wordt gerepareerd op haar kosten. Op deze brief werd tot nog nog toe geen antwoord ontvangen. De heer Pieterse verzoekt dan B. en W. met de meeste spoed deze zaak aan te pakken. De heer A. van Dam is van me ning, dat de leden van de stembu- reaux beslist gebrek leiden bij hun zitting en de heer Markman is het daarmee eens en stelt voor een ver goeding te geven van 10.plus vrije vertering. Ook andere raads leden zijn het met deze zienswijze eens, hoewel sommigen niet verder willen gaan dan ƒ7.50 plus vertering of 10.zonder vertering. Man be sluit tenslotte het voorstel van de heer Markman aan te nemen. De heer Bloos meende hierna er op te moeten wijzen dat z.i. de auto bussen van Maarsse en Kroon met een veel te grote snelheid door het dorp rijden. Hij vindt dat met het oog op de zeer smalle weg onverant woordelijk. In het Zuideinde staan de bussen pl.m. drie kwartier stil, zo dat het, aldus de heer Bloos, totaal geen zin heeft om als een razende door het dorp te rijden. De burgemeester zegt dat er wet telijk natuurlijk niets aan te doen is, aangezien alle maximum snelheden zyn vervallen, maar toch wil Ihy wel eens informeren, in hoeverre aan genoemde bezwaren kan worden te gemoet gekomen. Over het asfalteren van de Achter weg informeert de heer Stoppelen burg, of er al besprekingen zijn ge voerd met het polderbestuur. De heer A van Dam (zelf voorzitter van de polder) deelt mede dat het bestuur voor de a.s. ingelandenvergadering een voorstel zal doen en hy kan ver zekeren, dat het bestuur gunstig zal adviseren. De heer Zwart vraagt in dit verband of dan meteen ook de weg die vlak voor de huizenrij ligt kan worden geteerd. De voorzitter zegt toe, dat dit alles zal worden be zien. Demping Voorwetering. De heer Markman komt hierna nog eens terug op zijn voorstel tot dem ping van de Voorwetering. Met het oog op het steeds toenemende ver keer acht hij deze kwestie zeer ur gent. Met een concreet voorbeeld toont hij aan, dat vele malen per dag op sommige plaatsen in de gemeente een onhoudbare toestand ontstaat, die zijn ongunstige invloed op het plaat selijk verkeer, maai' ook met name op de plaatselijke industrie heeft. De heer Bloos is ook een groot voor stander, doch de heer Stoppelenburg vindt dat het dorp dan een groot deel van haar schoonheid verliest. B. en W. zullen dit probleem gron dig bestuderen en de voorzitter is persoonlijk ook wel van mening, dat er spoedig iets moet gebeuren. De voorschriften voor de bewoners van gemeentewoningen vindt de heer Dom. Pieterse wel goed, maar de 11 woningen, die in 1948 werden ge bouwd zijn nog nimmer goed in orde geweest. Aan de electrisehe installa ties b.v. hebben de mensen steeds weer kosten. De voorzitter vindt dit een moeilijke zaak, maar is van me ning, dat, wanneer er sprake is van een constructiefout, de kosten van herstel door de gemeente moeten worden gedragen. Maar_ spr. vraagt zich af waar de grens ligt. Over de verdelingen van de tap- worden besteed voor de speeltuin aan de Mors. De begroting 1954 gaf aan inkom sten 2000,aan uitgaven 2645, aldus een nadelig slot van f 645, Verwacht wordt dat het ledental vooral aan de Mors zal stijgen. De aftredende bestuursleden mevr. J. C. Corts en de heren F. C. Noest, W. van Ry, N. Breedijk en J. van Zomeren werden herkozen. Als nieuw bestuurslid in de vacature mevr. Groeneveld benoemde de vergadering mevr. Beekes. Mevr. Langeler deelde mede deze zomer met eigen gemaakte poppen een poppenstal te organiseren. Men is gaarne bereid in de andere afdelin gen in de gemeente ook een voorstel ling te geven. De commissie van advies werd ver groot door de benoeming van de heer T. v. d. Hulst. De heropening van de speeltuin aan de Mors zal met enige feestelijk heden moeten gepaard gaan. Men zal de muzikale medewerking vragen van de Harm. „Triumph". De huidige speeltuin van „Rijnzicht" is niet meer te gebruiken. Besloten werd het ge huurde stuk land daarvoor in te rich ten, opdat het gevaarlijke spelen en voetballen nabij de Rijksweg zal op houden. De voorzitter feliciteerde mr. Va lentgoed met zijn benoeming tot griffier aan de Rechtbank te Alk maar. Spr. hoopte, dat zolang de heer Valentgoed nog in deze gemeente woont, zijn belangstelling voor het speeltuinwerk mag bestendigd blij ven. Namens de vereniging bood de voorz. mr. Valentgoed een bloem stuk aan. Mr. Valentgoed dankte voor deze attentie. VOORSCHOTEN R.K. MIDDENSTAND GAAT UITBREIDEN De R.K. Middenstandsvereniging „Sint Franciscus van Sales" heeft in ..Het Wapen van Voorschoten" een huishoudelijke vergadering gehou den. Het belangrijkste punt van be spreking was de van het hoofdbe stuur uitgegane actie tot vermeerde ring van het aantal leden. Op de ver gadering werd besloten om na de schriftelijke actie, die reeds was on dernomen zich persoonlijk met de ,'candidaat-leden in verbinding te stel len. Ieder lid kreeg daarvoor een taak. Er werd tevens een voorlopig besluit genomen tot deelname aan de jaarlijkse bedevaart naar Heiloo. Verkeersexamen 1954. Aan het verkeersexamen, uitgeschreven voor de scholieren van de zesde klas der lagere scholen hebben in totaal 166 leerlingen deelgenomen. De beste prestatie werd, evenals vorig jaar, geleverd door de R.K. Jongensschool, die het laagste aantal fouten maakte (gem. 1,94), Van de 166 deelnemers (sters) waren 44 leerlingen, die in het geheel geen fout maakten. Wel een bewijs dat het verkeersonderwijs in Voorschoten niet alleen de volle belangstelling heeft, maar ook prac- tische resultaten oplevert. Aanrijding. Gistermiddag werd de ongeveer 65-jarige timmerman Th. D. uit Voorschoten bij het oversteken van de Rijndijk door een luxe auto gegrepen. De automobilist, die de aanrijding zag aankomen, probeerde nog flink te remmen, maar kon een botsing niet voorkomen. Het slacht offer werd tegen de grond geworpen, doch kwam er bijzonder goed af. Slechts enkele inwendige kneuzingen van lichte aard. Het rijwiel daaren tegen werd zo goed als geheel ver nield. Ook de auto had lichte schade. Auto in brand. Gisteravond moest de brandweer nog uitrukken voor een autobrand op de Veurseweg hoogte van kwekerij „Bosch geest". De brandweer behoefde ech ter geen dienst meer te doen, want toen zij de brandhaard genaderd was. waren de vlammen reeds door de be stuurder met zand gedoofd. De brand weer bleek echter snel paraat te zijn, want reeds kort na de brandmelding was zij ter plaatse aanwezig. Geboren: Johannes Eduard z. van Jacob Teske en Christina Stoel- tie; Pieter z. van Pieter van Barne- veld en Neeltje Alida IJzerman; Ca therine Antoinette d. van Franciscus Henricus Marie Schreurs en Maria Petronella Janssengeb. te Leiden). Ondertrouwd: Hermanus Johannes van Hulst 26 j. te Warmond, en Jo hanna Zoetemelk 27 j. Overleden: Elizabeth Catharina Aleida van der Leur 64 j., echtg. van Frans Adolf Breuer. vergunningen in deze gemeente is men het niet eens. De heer E. H. van Dam vindt het een dwaze rege ling dat men persoonlijk alle rech ten daarop kan doen gelden. Alzo komt men voor het geval, dat iemand, die een vergunning benut van een ander, op een gegeven moment, bro deloos kan komen te staan, omdat de vergunninghouder ®aar willekeur de vergunning verkoopt. De heer Bloos zou het niet erg vin den, wanneer van een zeker café de vergunning werd ingetrokken, want hij vindt het somtijds een hei dense bende. De voorzitter is echter van mening, dat de raad daarover niet heeft te oordelen. Wanneer er laakbare feiten worden gepleegd, dan dient de politie hier op te treden. Wat de verdeling van dc vergunningen betreft, zou de voorzitter liever in de richting van een wijkmaximum wil len gaan werken. Men besluit dat B. en W. in die geest de kwestie eens zullen bezien. Hierna wordt nog gesproken over de te bouwen zes woningen aan de Achterweg. De heer E. H. van Dam roert nog de kwestie aan of het hoog- of laagbouwsysteem moet worden toegepast. De meerderheid is voor laagbouw (dus hetzelfde type als nu aan de Achterweg staat) temeer om dat dan om technische reden sneller kan worden gewerkt. De voorzitter deelt nog mede, dat voor drie jaren een bouwvolume werd toegewezen vau 43 stuks wo ningen en daarvan zullen er nu 6 voor de gemeente worden gebouwd en 7 door particulieren.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2