S)e C^kióeSoutamt AMERIKA WIL CHINA ERNSTIG WAARSCHUWEN Dien Bien Phoe krijgt adempauze Britse vliegers mochten komen kijken .HANDS OFF". Om de handen van Indo-China af te houden De berisping Juin van DE LAATSTE VAN 330 METEORS „Buro Irian" is niet gevaarlijk Bagdad neemt de schade op Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 7 APRIL 1954 45stc JAARGANG zegt Washington Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Parijs echter afkerig van uitbreiding van het conflict De Amerikaanse'regering heeft voorgesteld om tezamen met Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw Zeeland een krachtige waarschuwing te doen horen aan het adres van Rood China. Daarin zou men het regiem van Pe king sterk aanraden „de handen van Indochina af te houden". Te Londen en Parijs wordt dit voorstel thans bestudeerd. Men verwacht, dat Frankrijk er wel accoord mee zal gaan. PARIJS IN VERLEGENHEID. Dat neemt niet weg, dat ambtena ren van het Franse ministerie van buitenlandse zaken particulier heb ben toegegeven ernstig in vertegen heid te zijn gebracht door de ver klaring, die minister Dulles Maandag avond heeft afgelegd. (Dulles wees bij die gelegenheid op de Chinese in terventie in de Indochinese oorlog en knoopte daar aan vast, dat deze in terventie eventueel door een geal lieerde tegenactie zou worden ge volgd). De Franse regering heeft over Dul les' verklaring het stilzwijgen be- GEEN PANIEK DE JONGSTE PUBLICATIES over de proeven, welke op de Grote Oceaan met waterstofbommen zijn genomen, hebben de wereld de schrik op het lijf gejaagd. Men kent de ver schrikkelijke uitwerking van de atoombom; Nagasaki en Hirosjima staan nog vers in het geheugen. Twee bommen waren toen voldoende om aan een oorlog een einde te maken en deze twee bommen waren nog maar beginnelingen. Sindsdien is de atoombom verder „geperfection- neerd" en aangevuld met de water stofbom, welke nog een paar honderd maal sterker is. Bovendien hebben de Amerikaanse deskundigen, die op 1 Maart j.l. de proef met een water stofbom namen, moeten ondervin den, dat de uitwerking van de bom nog drie a viermaal sterker was dan men verwacht had. En dat dit laat ste geen ij dele praat was, bewees het lot van de Japanse vissers, die met radio-actief stof besmet werden buiten de eigenlijke gevaren-zóne. Sindsdien doken aan alle waard, uitgezonderd de mededeling, dat de feiten, die hij had vermeld, in overeenstemming waren met de inlichtingen, waarover men te Parijs beschikte. Men is in kringen van de Franse regering vrijwel algemeen van mening, dat de rede van de Ameri kaanse minister schadelijk zal blij ken voor de kansen op een einde van de oorlog door middel van onder handelingen tijdens de conferentie van Genève. Tussen de regeringsbe lofte in het Franse parlement om de zevenjarige oorlog door onderhande lingen te beslechten en het nu blijk baar bestaande Amerikaanse voor nemen om het conflict te beslechten met een militaire overwinning, schijnt een steeds breder wordende kloof te ontstaan. Tussen twee stoelen. De Franse regering, zo zegt men te Parijs, „is bezig tussen twee stoelen te vallen": zy' is enerzijds tegen een uitbreiding van de Indochinese oorlog, anderzijds dringt zij bij Ame rika aan op meer hulp teneinde de krijgskans in haar voordeel te doen keren vooral in de slag om Dien Bien Phoe. Een woordvoerder van de regering heeft meegedeeld, dat Frankrijk nog steeds vasthoudt aan het standpunt, dat de oorlog in Indochina geen in ternationaal karakter mag krijgen. In de Franse pers zijn namelijk berich ten verschenen, volgens welke Ame rika zou overwegen met zijn lucht macht aan de strijd tegen de Viet- minh deel te nemen of hetzij Zuidko. reaanse hetzij nationalistisch-Chinese troepen naar het oerwoudfront te zenden. De Franse regering heeft deze bui tenlandse hulp reeds eerder afgewe zen met het argument, dat een der gelijke interventie tot tegenmaatre gelen van China zou leiden en het gevaar voor een wereldoorlog zou in houden. De Franse regering heeft wèl besloten Amerika te verzoeken o p zo kort mogelijke termijn vijftig vier motorige bommenweroers te leveren voor gebruik in de slag om Dien Bien Phoe, zo verneemt Reuter. e algemene ongerustheid over Dulles' verklaringen heeft er toe ge leid ,dat de socialisten in het parle ment (daarbij gesteund door de com munisten) om een besloten zitting hebben gevraagd. De regering is daarop niet ingegaan, omdat zij een debat op dit moment, nu de strijd om Dien Bien Phoe nog in volle gang is, ongewenst acht. Dc Noordatlantische Raad wach. op het ogenblik af hoe maarschalk Juin zal reageren op de berisping, die hij gisteren van de Raad heeft gekregen voor zijn aanval op het plan voor het Europese leger. Deze reprimande is hem gisteroch tend overhandigd in de vorm van een resolutie van de Noordatlan tische Raad, waarin deze er zijn „diepe spijt" over uitspreekt, dat de maarschalk verklaringen heeft afge legd „die in strijd zyn met de uit- voerige en duidelijke verklaringen f I van de Raad van de Navo bepaalde gedragslijn". Naar men meent, kan de maar schalk nu niet veel anders doen dan zijn ontslag aanbieden als opperbe velhebber van de strijdkrachten van de Navo in Midden-Europa. Een offi cier van de staf van Juin heeft evenwel verklaard dat de maar schalk er zich voorlopig toe zal be palen niets te doen en niets te zeg gen. geleerden, die de somberste voorspellingen deden,, omdat geble ken was wat zij trouwens allang wisten hoe weinig de mens de oer-krachten der materie in de hand heeft. De angst van de mensheid sloeg over op de parlementen en vond uiting in tal van vragen aan de diverse regeringen en verzoeken om van Amerika te eisen, dat het deze proeven met atoom- en water stofbommen achterwege zou laten. Het dreigde een paniek te- wor den. Daartegenover heeft Eisenhower in een praatje voor de radio en de te» levisie de ontstelde gemoederen van de wereld gerust trachten te stel len. Hy wees er op en wij geloven, dat hij daarin inderdaad gelijk heeft dat de waterstofbom met z'n drei gement van onvoorstelbare verwoes ting eerder bijdraagt tot het behoud van de vrede dan tot het verwek-, ken van oorlog; Ieder land, dat mo- i gelijk plannen zou koesteren om een aanval te ontketenen, kan er verze kerd van zijn, dat er ontzettend hard teruggeslagen zal worden en zal zich dus wel tweemaal, misschien zelfs wel driemaal bedenken om tot de aanval over te gaan. En wat de Ver enigde Staten zelf betreft, gaf Eisen hower nogmaals de verzekering, dat zij nooit of te nimmer zelf zullen beginnen en dat de waterstofbom al leen ten doel heeft als afschrikwek kend middel te dienen en bij een eventuele aanval als afweermiddel. Het is dus van groot belang, dat Amerika atoomwapens in voorraad heeft en door rftiddel van proeven voortgaat met de ontwikkeling van alle mogelijkheden op dit gebied, ten einde de voorsprong te handhaven, welke het heeft tegenover de Sov jet-Unie. De Sovjet-Unie is de enige tegen stander, welke op het ogenblik voor Amerika in aanmerking komt. Geen enkel ander land beschikt over wa terstofbommen. Zolang de vrees voor vergelding de Sovjets klein houdt, is er dus geen reden om te vrezen voor een herhaling op grote schaal van het drama 1939—1945. Overigens leeft de wereld voort durend op de rand van een openlijke oorlog, dank zij de brutaliteit van Peking-China, dat eerst in Korea vrij wel openlijk en thans weer in Indo- China op nauwelijks verfrolen wijze ingrijpt. Hier is veel zelfbeheersing van de kant van het Westen vereist om niet te grijpen naar een dikke stok ten einde er op los te slaan. Genève komt zo langzamerhand in zicht en dan zal er gepraat worden met deze heren. Wij zijn benieuwd. Praten kan geen kwaad, maar het is een geruststellend idee iets achter de hand te hebben. STALIN IN DE KOEIENSTAL De Russische afgevaardigden o_ het filmfestival te Cannes hebben Zondag verontwaardigd de zaal ver laten toen in de Zweedse film „Kar- lekei.s Broed" (Het Levensbrood), die werd vertoond, een portret van Stalin in een stal te zien was. Op het verzoek van de Russen om de film in te trekken, zal het festival comité binnen 48 uur antwoorden. Op Schiphol-Zuid, in de grootste hal van de Fokker-vliegtuigfabrieken, zijn op Dinsdag 6 April, de dag, waarop Anthony Fokker zijn 64e verjaardag zou hebben gevierd, de laatste twee door Fokker in licentie gebouwde Meteor straaljagers aan de luchtmachten van België en Neder land overgedragen. Sinds 1948 wer den in Nederland 330 van deze Me teors MK 8 gebouwd. De plechtig heid werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard en door talrijke autoriteiten uit België en Nederland. Foto boven: Met de directieleden van Fokker maakten Prins Bernhard en de Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, een rondgang langs de op een platform opgestelde toe stellen. Foto onder: Het protocol van over name voor Nederland wordt gete kend: links: ir. J. During, directeur van de Fokkerfabrieken, met mr. F. J. Kranenburg, die het protocol te kentLinks achter: luitenant-gene raal Leboutte en generaal-majoor G. L. Duchateau van België, die straks zullen tekenen. VRACHTBOOT STRANDDE EN BRAK IN TWEEëN. De gisteren in het nauw van Bath (Schelde) gestrande Italiaanse vrachtboot „Francescu" is de afge lopen nacht in tweeën gebroken. De gisteren in het werk gestelde pogin gen om het schip vlot te trekken, had den geen succes. Uit Terneuzen is een kraan onder weg, waarmede men de lading uit de in tweeën gebroken „Francescu" zal( lossen. De twee delen vfln het schip' zijn nog wel met elkaar verbonden en er bestaat voorlopig niet het min ste gevaar voor de bemanning die dan ook aan boord is gebleven. Vliegers bestoken Giaps troepen Aan Franse kant begint men tot de mening over te hellen dat de vijand bij zijn stormlopen op de wal len van Dien Bien Phoe zulke grote verliezen heeft geleden dat het hem voorlopig onmogelijk zal zijn om zijn aanvallen op dezelfde schaal en met dezelfde hevigheid voort te zetten. Maar dat is alleen maar waar, wanneer-de Fransen hem kunnen be letten versterkingen te ontvangen, zowel aan oorlogstuig, als aan men sen. Gisteren hebben Franse vlieg tuigen onophoudelijk aanvallen ge daan op 20.000 man van de Viethmin die op weg waren om de belegeraars van de vesting te versterken en hen in staat te stellen hun aanvallen te hervatten. Die 20.000 man komen overeen met het getal doden en ge wonden, dat de Viethmin aan Fran se schattingen heeft verloren. Afgezien van storingsvuur van de vijandelijk -artillerie heeft de bezet ting van Dien Bien Phoe een rustige nacht achter de rug, die gebruiks is voor het bouwen van nieuwe ver sterkingen en het aanleggen van nieuwe versperringen. Het vliegveld nacht achter de rug, die gebruikt is omdat het constant onder vuur werd gehouden, zal voorlopig niet bruik baar zijn. Het is bezaaid met bom- kraters en granaattrechters. Voor versterkingen is kolonel De Castries, de commandant van de vesting, nog steeds aangewezen op hetgeen men door middel van para chutes kan doen toekomen. Maar na de explosie van de H-bom Premier Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat Amerika aan Engeland had toegestaan dat Britse vliegtuigen de proefterreinen waarop proefne mingen met de waterstofbommen hadden plaats gevonden „enige uren" na de explosie op 1 en 27 Maart had den mogen inspecteren. Er waren echter geen Engelse tech nische waarnemers bij de ontploffin gen zelf tegenwoordig geweest. Dergelijke faciliteiten, zo deelde de premier aan een vragensteller mee, hadden de Engelsen Amerika wel toegestaan bij hun eigen atoom- proeven in Australië. Bij beide gelegenheden had een vliegtuig van de RAF een vlucht ge maakt in de omgeving, waarbij toe stel noch bemanning schadelijke ge volgen had ondervonden. Churchill bevestigde wat velen reeds hadden vermoed namelijk dat op weg om deze taak uit te voeren twee Canberra-vliegtuigen in Maart waren neergestort boven de Stille Oceaan. De bemanning van een er van kwam om, de andere werd ge red. QE VERWOESTENDE UITWERKING VAN DE H-BOM Beurs reageerde Indo-China op Wall Street heeft gisteren met stromen verkooporders gereageerd op de zorgen die de wereld zich maakt over de oorlog in Indo-China. De koersen daalden scherp. Nadat de verkoopgolven voorbij waren, wisten sommige fondsen zich tegen het slot enigszins te herstellen maar voor vele waarden bleek het netto-verlies per saldo toch nog twee dollar per share te bedragen. De handel verliep uiterst snel bij dalende koersen. Allen op de New Yorkse effectenbeurs was de omzet 2.250 009 shares. De ticker kon de stroom verkoop orders in de beurs niet bijhouden. Er was een kwartier nodig om de achterstand in te halen. Oud Romeins graf De gemeenteraad van het Beierse stadje Straubing heeft gisteren de ontdekking bekendgemaakt van naar men aanneemt het graf van een Romeinse veldmaarschalk uit de eerste eeuw na Christus. Bouwvak arbeiders hebben een graf blootge legd, dat een gouden helm, een gou den halsbeschermer en gouden man telspangen bevatte; beenderen wer den niet gevonden. Volgens de archieven van de stad is in deze omgeving de Romeinse veldmaarschalk Marcus Vicinius ge sneuveld en historici zijn van mening, dat dit zyn graf zou kunnen zijn. Archaeologen van de staat Beieren bereiden een onderzoek voor. Secr. penn. BB in België overleden Tengevolge van een ongeluk tij dens een bergtocht in de Ardennen is vannacht in het hospitaal in Di- nant overleden de heer G. J. L. Brui nier, secretaris-oenningmeester van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking. De heer Bruinier was hoofdambte naar van het ministerie van Binnen landse Zaken. Hij was door de mi nister als secretaris-penningmeester aan het bestuur der stidhting ter be schikking gesteld. De overledene, die 41 jaar oud werd, heeft een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming der Stichting Bevordering Bescherming Bevolking en met grote toewwijding medegewerkt aan de opzet van de organisatie bescherming bevolking. De Nederlandse regering heeft geen last van het door Indonesië in het le ven geroepen „Buro Irian" en de In donesische regering heeft niet ge protesteerd tegen de plannen van de in Nederland gevestigde stichting „Republiek Zuid Molukken", om het 4-jarig bestaan van deze republiek te herdenken. Dit hebben de ministers Beyen en Luns geantwoord op vragen van mr. Van Rijckevorsel en daarmee is weer veel stof'tot verontwaardiging weggenomen. Enige tijd geleden waren Neder landse kringen vrij vergramd over de oprichting van het „Buro Irian", dat tot taak stelt Neuw Guinea zo spoe dig mogelijk onder Lndonenisch be stuur te brengen; anderzijds kon men het maar uiterst matig waarde ren, dat Indonesië geprotesteerd zou hebben tegen de activiteiten van de R.M.S. hier te lande. Thans blijkt voor deze vormen van verontwaardiging geen grond te zijn, wel heeft de minister verklaard, dat Indonesië naar dit land enkele ma len verklaard heeft met grote be zorgdheid de verrichtingen van de „Republiek Zuid Molukken" volgt. Auto vloog tegen Haagse trammast Een dode, drie gewonden Doordat de bestuurder onder in vloed van sterke drank verkeerde, is een personenauto, afkomstig uit Am sterdam, vanochtend omstreeks half vijf in de Alexanderstraat te 's-Gra- venhage tegen een trammast gereden. Een der inzittenden, een 25-jarige beeldhouwer uit 's-Gravenhage, over leed ter plaatse. Een 28-jarige en een 29-jarige Hagenaar liepen resp. een zware hersenschudding en een hersenschudding op. De bestuurder, een 29-jarige Amsterdammer, kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een shock. Alle gewonde - zijn in het zie kenhuis Zuidwal opgenomen. De auto werd totaal vernield en de trammast werd ontzet. Ongewilde explosie bij spel Vier jongens gewond In Oldenbroek zijn bij een kleine explosie twee jongens van negen en elf jaar vrij ernstig en twee anderen licht gewond. Met brandwonden aan gezicht, handen en knieën moesten twee knaapjes in het Sophia-zieken- huis te Zwolle ougenomen worden. De jongens hadden een hol 'in de grond gegraven, waarin zij een klein kacheltje en een oude staWantaarn plaatsen. De lantaarn brandde niet best en de jongens wilden het ding brandend en wel uit een verfblik met benzine bijvullen. De brandstof kwam in de vlam te recht en op hetzelfde ogenblik ont ploften de gassen, die in het hol hin gen. Overdekt met brandwonden stoven de vier jongens het hol uit en sprongen in een vuile sloot, die er vlak bij ligt. Men achte het nood zakelijk twee hunner, ook al met het oog op infectie, naar het ziekenhuis over te brengen. De door de overstromingen in Irak aangerichte schade is Dinsdag te Bagdad op achthonderd millioen gulden begroot, bijna anderhalf maal de jaarlijkse begroting van het lajid. In vier van de rijkste provincies is de oogst vernield. (Geldig van Woensdagavond tot j Donderdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). NACHTVORST. Wisselend bewolkt en over- wegend droog. Op vele plaatsen j zware nachtvorst. Morgen over- j dag dezelfde temperaturen als i vandaag. Matige tot zwakke j wind uiteenlopende richtingen, j 8 April: zon op 6.01 en onder 19.24, maan op 8.43 en onder 1.24 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. —1 C. KOPENHAGEN zwaar bew. 1 LONDEN mist 0 AMSTERDAM onbewolkt 0 BRUSSEL zwaar bew. 3 PARIJS geheel bew. 3 BORDEAUX onbewolkt 2 GRENOBLE geheel bew. 4 NICE zwaar bew. 12 BERLIJN zwaar bew. 4 FRANKFORT regen 5 MUNCHEN nevel 3 ZURICH nevel 3 GENEVE zwaar bew. 3 LOCARNO regen 5 INNSBRUCK motregen 4 ROME licht bew. 11 NACHTVORST Het KNMI deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk, dat boven de Oceaan is gelegen, breidt zich thans via Engeland naar onze omgeving uit. Daarmede sa menhangend wordt voor morgen overwegend droog weer verwacht met zonnige perioden. De tempera tuur komt echter overdag niet boven de normale waarde voor de tijd van het jaar, terwijl de nacht koud blijft met op vele plaatsen nachtvorst. Op de Oceaan houdt de depressie activiteit aan. De storingen volgen echter een Noordoostelijke koers. Ze beïnvloeden daardoor slechts het Noorden van de Britse eilanden. De pressies in het Middellandse Zeege bied veroorzaakten in het Alpenge bied en Zuid Duitsland uitgebreid sneeuw en regen. Korreltje Wij wegen vaak slecht; wij moes ten veel meer overwegen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1