Uiös€^hutspot Belang van de komende verkiezingen uiteengezet voor de Leidse K*V*P* Optreden van Weiter schaadt katholieke invloed in politiek B. B. Voorzitter Dijsselbloem sprak voor St. Adelbert-vereniging C* en A» bracht in Leiden een uitstekende mode-show DINSDAG 6 APRIL 1954 DE LEID5 5URANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Niet achter de P. v. d. Aaan De Statenverkiezingen, die 21 April a,s. gehouden zullen worden, hebben in het Kath. volksdeel van Leiden blijkbaar nog geen verkiezingskoorts veroorzaakt. De belangstelling, die de katholieke kiezers gisteravond toon den, was althans niet bijzonder groot en er waren in het St. Antonius-club- huis meer lege dan bezette stoelen. Nu zal het wel weer zó zijn, dat het overgrote merendeel van de katho lieken reeds besloten heeft toch op de K.V.P. te stemmen, maar daarom zou het toch niet overbodig geweest zijn, dat zij eens waren komen luis teren om te horen van hoe groot be lang de komende verkiezingen zijn, in het licht van de huidige politieke verhoudingen in ons land. De eerste spreker was burgemees ter M. P. van der Weijden uit Nieuw koop, lid van Prov. Staten van Zuid- Holland en van de Tweede Kamer. Hij wees er op, dat de a.s. verkiezin gen een politieke graadmeter zullen zijn en die te zien zullen geven of het in 1953 begonnen herstel van de K.V.P., na de nederlaag in 1952, zich voortzet of niet. In Zuid-Holland zijn de komende verkiezingen van bijzonder belang, omdat de K.V.P. 16 van de 82 zetels bezet, waarvan 2 in het college van Gedeputeerde Staten. Wanneer de K.V.P. op 15 zetels zou komen, komt de 2e zetel in Ged. Staten in ernstig gevaar. Belangrijk werk. De heer Van der Weijden weidde vervolgens uit over het belangrijke werk van Ged. Staten, dat o.a. om vat: verdeling van woningcontingen ten, goed- en afkeuring van gemeen teraadsbesluiten en gemeente-begro tingen, uitbreidingsplannen, streek plannen, beroepskwesties op woning vordering, waterschappen, tollen, ont gronding, zandzuiger ij, wegennet, bruggen, zwakzinnigenzorg, volksge zondheid, waterstaat, spoor- en».tram wegen, natuurbescherming en monu mentenzorg. De taak van-Ged. Staten is dus zeer veel omvattend. Boven dien mag niet vergeten worden, dat de Prov. Staten de Eerste Kamer kie zen. De landspoiitiek. In het tweede deel van zijn betoog sprak de heer Van der Weijden over de landspoiitiek, waarbij hij wees op het begrotingstekort van bijna een milliard gulden. Bijzonder veront rustend is dit niet, omdat enige grote posten binnen enkele jaren zullen verdwijnen (oorlogschade en waters- noodschade). Daarom was dan ook 'n bescheiden belastingverlaging mo gelijk. Achtereenvolgens liet spr. de 5 loonsverhoging, vrijere loonvor ming, Zondagswet en de kath.politiek voor het grote gezin de revue passe ren. Hij concludeerde, dat er na de oorlog ondanks alles veel bereikt is; er worden jaarlijks 65.000 woningen gebouwd, het ondergelopen gebied is drooggelegd, de productie is vergroot en de handels- en betalingsbalans is sluitend. Dit alles dank zij het na-oorlogse beleid, waarbij de belastingen welis waar hoog waren, maar op zo'n wijze, dat de zwaarste lasten op de sterkste schouders gelegd werden. De mid denstand heeft hierbij in het hoekje gezeten waar de slagen vielen; de Regering heeft hier echter begrip voor, zoals uit de nota is gebleken. De heer Van der Weijden besloot met de verzekering, dat de K.V.P. zich bewust is van haar verantwoor delijkheid en dat zij geen program ma voert, waarvan de uitvoering on mogelijk is. Een sterke K. V. P. Na de pauze sprak de heer A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en lijsttrekker van de K.V.P. in deze provincie. Hij benadrukte, dat er in de provinciale politiek ook veel principiële kwesties aan de orde ko men, o.a. het beroepsrecht van de schoolbesturen. Het is daarom van groot belang, dat de K.V.P. zo sterk mogelijk uit do stembus komt. Zeer belangrijk is ook het werk van de Provincie ten aanzien van de stadsuitbreiding, waarbij gewaakt moet worden voor de plattelandsbe- langen. Ook da recreatie eist grote aandacht. In dit verband herinnerde spreker aan de Warm onder Tol, die dank zij de Provincie is opgeheven, en aan het Langeveld bij Noordwy- kerhout, waarvan de herverkaveling vermoedelijk op 9 April beslist zai worden. Het plan is van de 300 ha er 200 in cultuur te brengen en 70 ha. voor recreatie te bestemmen. De heer Deerenberg weidde ook uit over de streekplannen Rotterdam en Brielse. Maas, waarbij de K.V.P. alle mogelijke aandacht schenkt aan plaat singsmogelijkheden voor jonge boeren' Sprekend over de woningbouw be nadrukte spr., dat het zeer moeilijk is het tekort zn te verdelen, dat ieder een tevreden it Daarom is er dit jaar een imigrsiie-contigent inge voerd voor get|»centen, die wegens extra vestiging** extra huizen nodig hebben. Nadat de heer JJeerenberg zich aan gesloten had bi} hetgeen mr. Van Doorn, de landelijke voorzitter van de K.V.P., Zaterdag gezegd had over het geringe aantal katholieken in openbare functie*, hield hij een prin- cipiëel betoog over het humanisme en waarschuwde daarbij voor het gevaar van z.g. neutraliteit aan ten aanzien van het maatschappelijk werk. De katholieken zijn in staat op dit terrein zelf en met eigen or ganisaties te werken. Zij dienen daar voor ook subsidies te krijgen. Tenslotte schetste de heer Deeren berg het gevaar, dat het optreden van Welter met zich meebrengt. Bij de gemeenteraadsverkiezingen liceft de K.V.P. in Rotterdam, waar Wei ter niet meedeed, een zetel gewon nen. In Den Haag echter, waar Wei ter wel een lijst had, verloor de K.V.P. een zetel. Zo wordt de invloed van de K.V.P. door Weiter teruggedron gen en de P.v.d.A. telt er de winst van. Wanneer Weiter bij de Prov. Staten niet mee zou doen, had de K.V.P. een kans om van 1 tot 17 zetels te komen. Nu bestaat het ge vaar, dat de K.V.P. met 15 zetels uit de bus komt, met het gevolg, dat cr een linkse meerderheid kan komen. Dit optreden moet in deze gespan nen tijd ten sterkste veroordeeld worden. Slechts wanneer de katho lieken eensgezind optrekken, kunnen zy hun invloed vergroten en hun be ginselen in de politiek doorvoeren. Spr. besloot met een dringend beroep op de aanwezigen en over hun hoofden tot alle katholieke kiezers om hun dure plicht te verstaan en te stemmen op de K.V.P. Niet achter de P. v. d. A. Na deze inleidingen kwamen de vragen los, die zowel door de heer Van der Weijden als door de heer Deerenberg beantwoord werden. De heer Van der Weijden verduidelijkte zijn standpunt ten aanzien van de volle melk-kwestie; hij achtte het on juist, dat men in Nederland voor zover hem bekend het enige land geen volle melk kan kopen. Op de vraag betreffende Anneke Beekman wilde de heer Deerenberg niet veel zeggen; hij liet echter door schemeren, dat het zeer wel mogelijk is, dat de K.V.P. hierover nog haar mening zal laten horen. De heer Deerenberg besloot met een krachtig antwoord op de vraag of de K.V.P. er wel goed aan doet achter de P. v. d. A. aan te lopen. Hij benadrukte, dat dit geenszins het geval is, al moet men in de Neder landse politiek nu eenmaal een com promis sluiten, omdat geen enkele par tij de absolute meerderheid heeft. Een samengaan van -K.V.P. en andere christelijke partijen is niet mogelijk, omdat zij samen slechts 52 zetels heb ben, wat een te geringe meerderheid is. De K.V.P. werkt dus op brede ba sis, maar geeft de P. v. d. A. geen vrij spel. Er zijn vele voorbeelden van het tegendeel te geven. Men be hoeft daarbij slechts te denken aan hetgeen prof. Van den Brink als Mi nister van Economische Zaken ge daan heeft. De K.V.P. heeft dit veel te weinig uitgebuit als zeer juiste verkiezingspropaganda. Aan het einde van de bijeenkomst mocht de voorzitter van de Leidse af deling, de heer S. Menken, constate ren, dat men ondanks het bescheiden aantal belangstellenden toch een zeer vruchtbare avond had gehad, die op vele punten dienstbaar kan zijn, wan neer de aanwezigen hun op deze avond verkregen gedachten verder willen uitdragen. Scheepsberichten ALDERAMIN. 5 v. Kakinada n. Co- lombo; ARMILLA, 5 v. Haiphong naar Pladju; ARTEMIS, 6 n.m. v. Rotterdam te Tanger verw.; BANKA, 6 v. Sorong te Tarakan; BILLITON, 6 te Mombasa; CALTEX PERNIS. p. 5 Malta n. Sidon; CALTEX UTRECHT. 5 v. Rotterdam te Sidon; CHARIS, p. 5 Finisterre n. Ham burg; CLEODORA, 5 v. Singapore naar Albany; CONGOSTROOM. p. 5 Oues- sant n. Dakar; ESSO AMSTERDAM, p. 5 Algiers n. Sidon; FELIPES. 6 v. Pladju te Tjilatjap; GAASTERKERK. 6 van Newcastle te Brisbane; HECTOR, p. 5 Malta n. Roterdam; ILOS, 5 n.m. v. Ma laga te Rotterdam; JAGERSFONTEIN. 5 130 m. nnw. Kp Verde n. Las Palmas; JAPARA, krl., 5 v. Port Said n. Rotter dam: JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT. p. 5 Gibraltar n. Port Said; LEOPOLDSKERK. 7 v. Genua te Port Said verw.; MAASDAM. 5 110 m. zo. Kp Clear n. Cobh; MACOMA, 5 v. Bel fast n. Avonmouth; MADOERA. p. 5 Straat Messina n. Livorno; MARIE- KERK, 5 v. Singapore n. Hongkong; MARPESSA. 6 v. Tarakan te Surabaja; MODJOKERTO, p. 5 n.m. Guardafui n. Aden; NIGERSTROOM. 5 n.m. v. Ham burg te Amsterdam: MALA. p. 5 Straat Messina n. Berre; OVERIJSSEL. 6 van Belawan te Singapore; PERNA. p. 5 Azoren n. Gothenburg; PHRONTIS. 6 v. Semarang te Aden; POELAU LAUT, p. 5 Ceylon n. Belawan; POLYDORUS, p. 5 Finisterre n. Port Said; RAFAELA, 5 v. Bangkok n. Singapore; RITA, 5 v. Pladju n. Bangkok; RIJNKERK, 6 v. Kobe te Hongkong; SIBAJAK, p. 5 n.m. Guardafui n. Aden; SOESTDIJK. p. 5 Kp Bon n. Halifax; SOMMELSDIJK, 5 v. Halifax te Alexandrlë; TABIAN, 7 v. San Francisco te Manilla verw.; TA- LISSE, p. 5 Finisterre n. Le Havre; TIBIA.4 n.m. v. Eastham n. Fao; WA TERLAND. 4 n.m. v. Kp Verd. Eil. n. Montevideo; ZEELAND krl., 5 v. Char leston te New Orleans; ZUIDERKRUIS, 5 130 m. wzw. Lissabon n. Rotterdam. AALSDIJK. 5 V. Rotterdam n. New York; AGAMEMMON, p. 5 Flores naar Trinidad: AKKRUMDUK, p. 5 Landsend n. Antwerpen; ALAMAK, 5 v. Aden n. Port Said; ALCHIBA. 6 v. Montevideo B.B. paraat, heil van de staat. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Dinsdag 6 April. tijd mogen terugvinden". Dit jaar werd de tocht reeds voor de vijfde keer gehouden. Volgend jaar zullen ook niet-voortrekkers mee mogen doen. Er is in Lenden een nieuwe vogel vereniging opgericht, die luistert naai de charmante naam „Vogelweelde". Het bestuur werd als volgt samenge steld: L. Cavè, voorzitter; H. Zand vliet, secretaris; W. Potters, penning meester; J. M. Stouten, algemeen ad junct. Als naam werd gekozen: Leidse Vogelvereniging „Vogelweel de", die nu reeds 35 leden telt. Het secretariaat is gevestigd: Javastraat 52A, Leiden We hebben Zaterdag al bericht, dat er a.s. Zondag in Leiden weer een Palmpaas-optocht gehouden wordt. De deelnemende kinderen moeten hun mooi-versierde Palmpaas tevoren inleveren, opdat de jury kan keuren. De inlevering vindt plaats tussen twaalf uur en half een. Voor de St. Lodewijksparochie en de St begeerde consumpties ter plaatse. Dit i .Petrusparochie in het jeugdhuis Ga- vredig tafereel van dierenliefde werd I renmarkt 36; voor de parochie OL loofei „„i, -Vrouw Hemelvaart en St. Joseph in het hoofdkwartier van de verken ners achter de kerk; voor de Harte- ►ben wel eens de gewoonte misschien een verkeerde, maar dat moet u ons dan maar niet kwalijk nemen om op Zondag een zekere gelegenheid binnen te stappen, waar men voorzien wordt van koffie en andere meer spirituele dran ken. Wanneer wij daar op Zondag morgen komen, ontmoeten we er steevast een dame, die zich verge zellen laat door haar poes, 'hetgeen des te meer ongebruikelijk is, aan gezien de dame haar lieveling aan een halsbandje meevoert. Onder gro te belangstelling van de koffie- en andere drinkers uiteraard. Die dame neemt plaats aan een tafeltje in de bewuste gelegenheid, waarvan wij wegens de reclame geen naam mogen noemen, en doet haar poes plaats ne men op een andere stoel.. Vervol gens bestelt zij een kopje koffie voor zichzelf en een gebakje voor de poes. Een onverstoorbare ober brengt de laatst ook aanschouwd door een stu dent, die er een biertje zat te pak ken. Hij wenkte de ober en zei zoals studenten kunnen zijn „Ober, een biertje voor die kat, voor mijn rekening". „Sssst", zei de ober en liep door. Maar de student wilde zijn daad van dierenliefde per sé stellen De St. Augustinus-vereniging voor en galmde door de zaal: „Ober, een biertje voor die kat!" De gérant moest en aan te pas komen om de stu dent duidelijk te maken, dat hij zijn gasten geen consumpties op mocht dringen R.K. Onderwijzers, afd.. Leiden en Omstreken, vergaderet a.s. Zaterdag middag om 3 uur in „In den Vergul den Turk". De heer P. Stolker, psy choloog, zal spreken over „De onder wijzer, gezien door het oog van het kind". Op Passie-Zondag, 's morgens vroeg, toen velen- nog sliepen, heb ben de voortrekkers en oud-voortrek kers van de St. Josephgrep (paro chie O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Josephhun jaarlijkse stille bede tocht gehouden langs de grenzen van hun parochie. De intentie luidde: „Dat weer verschillende parochianen de weg naar de Kerk in deze Paas- Burgerlijke Stand Geboren: Robertus Leonardus zn van A. de Vrind en E. Damen; Dirk zn van W. van Oosten en P. Voor zaat; Carolina Frederika dr van L. Binnendijk en C. F. Deutekom; Johanna Cornelia Catharina dr van A. de Wit en C. E. v. d. Linden; So phia Maria Catharina dr van W. F. van Tongeren en C. den Oude; Cor- nelis zn van G. du Prie en C. v. d. Meij; Antoinetta Allegonda Petro- nella dr van G. v. d. Meij en J. Blas- bergen; Cornelia Anna dr van P. C. Luijnenburg en P. A. M. van Mun- steren; Franciscus Leonardus zn van P. J. Pesschier en J. Oranje; Yvonne dr van H. v. Diggelen en J. P. S. Schouw; Marijke dr van B. de Jeu en N. Lasander; Richardus Gerardus Maria zn van G. H. Slootjes en C. J. Boef. Gehuwd: J. Lens en J. M. H. Blonk; C. H. Vos en M. C. Doornik; H. J. Heijmans en J- M. van Ginkel. brugparochie in de Romanuszaal ach ter de kerk; voor de St. Leonardus- parochie in het St. Leonardushuis aan de Haagweg. Om twee uur kun nen de Palmpasen weer afgehaald worden en trekken de kinderen in parochiële groepen naar het Stad huisplein. Ook vandaag werden weer vele kaarten verkocht voor de opvoering van „Mariken van Nieumeghen" door het Rotterdams Toneel op Woensdag 7 April om 8 uur in de Leidse Schouwburg, pe zaal is echter nog niet uitverkoóht.. Voor bagnoire en 2e rang zijn nog kaarten verkrijg baar, echter niet meer voor de par terre. Wie van de laatste gelegenheid gebruik wil maken, moet zich mor gen tussen tien en een uur vervoe gen aan de kassa van de Schouwburg, Oude Vest. Laten de katholieken van Leiden zorgen, dat het initiatief van hun eigen Raad van Overleg voor honderd procent slaagt. En laten zij, die tot op heden niet van plan wa ren te gaan, nu nog besluiten toch deze mooie kans om een prachtig to neelstuk te gaan zien, te benutten. Zij zullen er geen spijt van hebben. Tot morgenavond dus, zullen we maar zeggen! Op de Oude Rijn is gisteren een ge parkeerde bakfiets aangereden door een vrachtwagen, mét het gevolg, dat de bakfiets door de spiegelruit van perceel Oude Rijn 4 vloog, met veel gerinkel van scherven tot gevolg. Tenslotte mogen wij er even de aandacht op vestigen, dat vanavond om 8 uur (dus niet morgenavond) de Jongenconferectie gegeven wordt in de Lodewijkskerk door rector Brans. STADSKOK. In de gisteren gehouden bijeen komst der St. Adelbertsvereniglng afd. Leiden sprak de voorzitter, dr. Dijsselbloem, over het onderwerp: „Taak en plicht van het ambtenaar schap in zijn totaliteit" .Reeds de definitie van het begrip ambtenaar zo begon hij laat diepliggende meningsverschillen aan het licht ko men. De formeel-juridische bepaling der Ambtenarenwet die het zwaar tepunt legt op de aanstelling geeft slechts weinig inzicht in het wezen van het ambtenaar-zijn. Daartoe moet men dit begrip ook sociologisch en functionneel benaderen. Func- tionneel ziet spreker de ambtenaar gekenmerkt door het beroepsmatig dienen van de openbare zaak. De staatsbemoeienis is sterk toegeno men. Men denke slechts aan de gelei de economie en de loonpolitiek, aan de sociale zekerheid geregeld door de wet, aan de staatsinvloed op het ter rein van opvoeding en onderwijs. Met angst en vreze aanschouwt men deze ontwikkeling, die het persoon lijk initiatief, de persoonlijke inzet en verantwoordelijkheid onmogelijk dreigt te maken. Uitdrukkelijk wijst spr. elk streven naar volledig opgaan van de Maatschappij in de Staat af. Wel is de staat hiërarchisch supe rieur, maar nimmer mag hij de taak der telangenverzorging van Maat schappij en individu overnemen, be houdens zijn taak, om strijd met het algemeen belang te voorkomen. Maar waar ligt dan de grens? Hier ligt de conflictstof voor het grijpen. En het is juist hier, dat alles afhangt van de juiste opvattingen, de wel overwogen practijk v^n de ambte naar, speciaal de adviserende, wet ten en regelingen voorbereidende tieerdheid daarvan. Ook zij zijn spe cialisten geworden, deskundig op een bepaald terrein, maar zonder moge lijkheid het geheel te overzien. De ambtenaar heeft voor alles no dig de mentaliteit van het „subsidiai re denken", de bereidheid om het goede maatschappelijke leven in zijn vele vormen te laten groeien en ont wikkelen. Hij moet God dienen, de mens eren, de maatschappij steunen en cultiveren en het gezag hooghou den. Op de inleiding van dr. Dijssel bloem volgde een levendig debat, waarbij vooral de vraag een rol speelde wie wel en wie niet ambte naar is, in deze situatie, waarin de Staat allerlei diensten en dus func- tionnarissen heeft, die nauwelijks verschillen van degene die in de vrije maatschappij voorkomen. ZOETERMEER R. K. Schaakver. A.s. Donder dag speelt het eerste tiental in de HS.B, competitie een thuiswedstrijd tegen Moerwijk, dat nog ongeslagen is. Het zal een zware strijd worden om een overwinning te behalen. In de eigen club-competitie zijn nog gespeeld: Dr. P. Schouten—H. Houtman 0—1; Th. v. d. MeerA Stig 01; A. de VreeG. P. van der Broek 0—1. Het tweede tiental speelde een thuiswedstrijd in de HSB-competitie tegen de Haagse Politie met een voor lopige uitslag 34 voor HPSV. Drie partijen werden ter. arbitrage opge zonden. Zoetermeer IL—H.P.S.V. 7 ambtenaar. Tengevolge van de ver- (voorlopige uitslag), anderde staatstaak is immers ook Op de Paasvee-tentoonstelling te zijn functie anders geworden. Dat Utrecht behaalde de veehouder A. M. blijkt al uit de uitbreiding van het 1 Ammerlaan een eerste prijs met een corps en de veel grotere gedifferen-1 collectie van vijf roodbonten. De werkende vrouw (Van onze mode-medewerkster). Dat C. en A. een begrip geworden is, zal wei niemand willen ontken nen. Voor velen betekent het, dat zij met een kleine beurs toch volgens mode gekleed kunnen gaan. Daarnaast zijn er ook, die de coupe en de stof a priori niet waarderen. De shows, die C. en A. de laatste tijd geeft, bewijzen, dat men daar bewust van gaat afwijken. Ook de show-serie, die gisteravond in de foyer werd geopend, onderdeel van een grootscheepse campagne door het gehele land, wijst in die rich ting. Betere coupe, practisch inge steld, eenvoud in de versiering en betere stoffen. De entourage van deze shows, die in 20 plaatsen van ons land worden gehouden door drie groepen manne quins, is buitengewoon verzorgd en origineel. Vooreerst heeft de show een leidende gedachte: de werken de vrouw. Deze gedachte wordt ver persoonlijkt door de typen: huis vrouw, zakenvrouw, schoolmeisje lerares en privé-secretaresse. Zij worden daarbij geflankeerd door een jonge, goed gekleede heer, die zowel de echtgenoot, de verloofde en de kennis als de directeur of de collega zou kunnen zijn. De manne quins „vertellen" hun „verhaal" daarbij geholpen door een vlotte causerie, in dit geval van mevr. Lily de Vries-Bles op overtuigende wijze en zó enthousiast en met ge voel voor humor, dat men zo nu en dan gerust van cabaret kan spreken. Ongewoon misschien, maar weldadig. Nu kijken de dames tenminste niet alleen met ernstige en critische blik ken, zij lachen er ook bij. Verder is de zaal omgetoverd in een ware voorjaarstuin, met bloeien de struiken, tulpen en narcissen overal, met een wit met groen plan- qier, omzoomd door voorjaarsbloe men, en met een toneelachtig en- trée op het podium. Nieuwe mode in nieuwe stof. De nadruk valt bij deze shows op de boxsuits, een nieuwe costuum- mode in een nieuwe stof: tweed. Brede vloeiende aflopende schouders, naar de heupen aansluitend zonder taillering, lage knoopsluiting. Maar daarnaast toch ook de tailleurs, soe pel rond het figuur sluitend. In de regenmantels zijn ook al nieuwe materialen verwerkt, terwijl de raglanmouw aan het verdwijnen is. Zo'n jas kan gerust ook als uit- gaansmantel gebruikt worden. Sympathiek is de aandacht, die aan de grote maten is besteed. De ge dachte, dat degenen, die een wat zwaarder figuur hebben, zijn ge doemd tot donkere tinten en ouder wets-aandoende modellen, moet nu maar eens verdwijnen. Hele volks stammen gaan onder dit minderwaar digheidscomplex gebukt in ons goed moedig landje. C. en A. brengt lich tere kleuren voor deze zich zo misdeeld voelende Eva's en moderne modellen, die slank afkleden. Zo kunnen ook zij er chique en modieus uitzien. De junior miss heeft ook de aan dacht van C. en A., zoals zij thans overal in het middelpunt van de be langstelling komt. Zij heeft recht op pittige, wat gedurfde kleding en men gunt haar dat recht ook. Bij deze zo bij uitstek op de prac tijk ingestelde collectie past het stre ven om alles zo efficiënt mogelijk te brengen. Daarom vormvaste mantel- costuums en storm-safe regenjassen en windjacks. Bovendien is aan de tallozen gedacht, die noch in een grote, noch in een kleine maat pas sen, omdat hun lichaamsverhoudin gen nu eenmaal anders zijn dan de standaardmaten. Voor hen de tus- senmaten, combinaties, die voor ve len een uitkomst zaïllen blijken. Ze ven figuurtypen onderscheidt men behalve het standaardmodel ook: lang, extra lang, kort, gezet, corpu lent en s-figuur. Elk figuur is onder verdeeld in een aantal maten. Minder versieringen De tendenz om een zo goed moge lijke coupe te brengen zet dus door. Daarbij verdwijnt de overmaat van versieringen, die vroeger de C. en A.- kleding placht te óntsieren. Er zijn in de midden- en keurklasse zelfs zeer chique modellen te bewonderen; ja zelfs in de laagste prijsklassen kan men terecht voor een gezellig zomer jurkje. Of voor een aardige blouse- rok-combinatie. Een enkele ontspo ring niet te na gesproken. Zoals de viltrok, die toch al niet soepel valt en daarbij nog versieringen torst. En zoals de combinatie van de gele windbreker met een zwart-geel ge ruit rokje. De „Crazy pants" met Picasso-mo- tieven mag men daar niet onder re kenen, want die zijn alleen te dragen aan de Rivèra en verschijnen op deze show kennelijk om het vrolijke ef fect. Dat men ook goede strandkle ding kan brengen, toont bijvoorbeeld een loshangende pancha jn wit met zwarte badstof. Jammer, dat men de werkende vrouw haar dag laat beginnen in een overigens goed gecombineerde blouse met rok. Housedresses, house coats en peignoirs worden niet ge toond. Misschien omdat de shows te kort van duur zijn (goed vijf kwar- tier), maar misschien óók, omdat de nieuwe tendens in deze kledingstuk ken nog niet heeft doorgewerkt. Aan de andere kant voert men de wer kende vrouw des avonds naar het sprookjesland, waar cocktailjaponnen en avondtoiletten worden gedragen. Alles van een charme en een chique, die opvalt. Aan deze shows, die ook heden, morgen en overmorgen worden ge houden, werken enige Leidse firma's me. De firma Poptie voor de meubi lering, Van der Vlist voor de byoux, De Jongh voor tassen, Holswilder voor paraplu's en het Nieuwe Mode huis voor hoedjes. ZOETERWOUDE (DORP). Onder het motto van „Eén keer in het jaar de belangstelling gericht op het werk van de Katholieke politici, die onze belangen in Tweede Kamer, Provinciale Staten of Gemeenteraad behartigen", organiseert de K.V.P. een bijeenkomst. Met het oog op de a.s. verkiezing van de Provinciale Staten werd alles in het werk gesteld om één der zittende Statenleden als spreker te krijgen, wat echter niet mocht gelukken. Het bestuur meent evenwel toch een heel goede keus te hebben gedaan .met het uitnodigen van de heer C. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer, en bereid is gevonden om op Maandag 12 April in het Parochiehuis aan de Schenkel- weg een causerie te houden over; „Wat je als Kamerlid meemaakt". Vooral de leeftijdgenoten van de heer Van der Poel, alsmede degenen, die hem uit zijn Zoeterwoudse tojd van nabij kennen, zullen zijn inlei ding ongetwijfeld willen beluiste ren. Deze avond wordt behalve voor de dames- en herenleden ook voor niet-leden toegankelijk gesteld. Ieder houde de 12e April vrij. Marktberichten LEIDEN, 6 April. Varkens. Aan voer 395 vette varkens. Prijzen: zware. 1.86—1.90, slagersvarkens f 1.88— K), lichte 1.82—1.86, zeugen 1.65 —1.70 per kg, levend gewicht, rfandel slepend, zware moeilijk te plaatsen. Bovendien 20 nuchtere kalveren 38 46 per stuk, en 0.90—1.10 per kg. levend gewicht. BODEGRAVEN, 6 April Kaas. Aanvoer 15 partijen. Prijzen van 2.18—2.40, en 2.18—2.24. per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 6 Apri. Vee. Aanvoer: 6193 (7855) stuks totaal, waarvan 2730 vette koeien, 1809 (738) gebruiksvee, 105 vette kalveren, 265 (199) graskalveren, 2306 nuchtere kalveren, 350 varkens, 149 biggen, 246 paaiden, 6 veulens, 155 schapen, 16 weide/zuiglarruneren, en 56 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.80 —3.02, 2.62—2.82, 2.32—2.60 en vette kalveren 2.35—2.45, 2.25— 2.30, 1.952.15 per kg. levend gcw.; graskalveren 440—350—240, nuch tere kalveren 46—42—30, biggen 705240 per stuk; slachtpaarden 2.05, 1.95, 1.85 per kg. levend gewicht; schapen 150—125—100. lammeren 115—105—95, kalf- en melkkoeien 1125—940—780, vare koeien 775—675600, vaarzen 870 —700—575, pinken 585480—375 per stuk. Vette koeien aanvoer rui mer, handel goed, prijzen onveron- der-i, prima's boven notering; vette kalveren aanvoer even groter, han del vlot, prijzen iets stijver; graskal veren aanvoer als vorige week, han del kalm, prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer korter, handel le vendig, prijzen iets hoger; biggen aanvoer als vorige week, handel lui, pryzen stabiel; slachtpaarden aan voer flink, handel tamelijk, met iets stijgende prijzen; schapen aanvoer iets meer, handel vlot, prijzen onver anderd; kalf- en melkkoeien aanvoer groter, handel kalm, prijzen vast; va rekoeien aanvoer gewoon, handel sle pend, vooral niet lager prijzen; vaar zen en pinken aanvoer ruim, handel stil, prijzen onveranderd; t.b.c.-vry aanvoer groter, handel goed, vast in prijs. Op de Paastentoonstolling werd ook dit jaar buitengewoon mooivee aangevoerd. De aanvoer overtrof die van 1952 terwijl het aantal bezoe kers zeer groot was. Het spreekt van zelf, dat de prijzen op de tentoonstel ling hoger lagen dan die op de open markt. VINKEVEEN, 5 April. Groente. Spinazie 27—38 cent, witlof I 5860 cent, witlof II 5052 cent, waspeen 2228 cent, andijvie 56—58 cent, prei 16 cent, Peterselie 34 cent per kg. ra dijs 1830 cent per bos. TER AAR, 5 April. Groente. Witlof I 4051 cent, idem II 283D cent, idem stek 18—23 ceit, spinazie 3038 cent, spruiten 2022 cent, prei 1324 cent, uien 3 cent, andijvie 49 65 cent, waspeen 15 cent alles per kg. radijs 13—14 cent per bos, sla B 15— 20 cent, idem C 614 cent per stuk. stooffla 1.102.00 per kist. ROELOFARENDSVEEN. 5 April. Bloemen. Rijnland 46—58 cent, Crown Imperial 3156 cent, White Sail 3058 cent, Rose Copland 46— 72 cent, v. d. Eerden 5990 cent, E. Eddy 6071 cent, W. Copland 42—62 cent, Bandoeng 6678 cent, John Gay 5061 cent, Piccadilly 6169 cent, Copland Purper 7179 cent, W. Pitt 50—75 cent, Athleet 3848 cent, Rij zende Zon 5095 cent, Cordcl Huil 8085 cent, Prunes 7078 cent. Ali Brigt 5864 cent, Bartigon 6078 cent, Moederdag 7085 cent, Bruno Walter 0.90—1.05, Snowdon 5062 cent, Ibis 4048 cent, Golden Har vest 7290 cent, Parkiettulpen 0.75 1.70, Dubbele tulpen 3071 cent, Narcissen: Alfred 22—31 cent, For- tuna 1722 cent, Actea 3133 cent, Cherfulness 3036 cent, Narcissen v. grond 915 cent, Blauwe Druifjes 10—32 cent, Anemonen 2649 cent, Lathyrus 0.351.00, Freesia's 57— 85 cent per bos. Forsithya 613 eer* Anjers 828 cent per stuk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3