China aan de rand van een openlijke oorlog H-bom vergroot de kansen op vrede Minister Dulles over Indo-China De slag om Dien Bien Phoe Eisenhower ziet geen reden voor paniek Ter bescherming van de revolutie DINSDAG 6 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13162 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Geen paniek om I een H-bommetje BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 DE POLITIEKE DELIQUENTEN R/IINISTER DONKER is bij de be- handeling van zijn begroting van Justitie weer eens geconfronteerd met de gevallen van de politieke delin quenten van wie er nog zeshonderd in gevangenschap verblijven. Het is niet de eerste maal, dat hij met dit probleem in het parlement is gecon fronteerd. Hij neeft er in zijn minis terschap van anderhalf jaar al heel wat mee te make.n gehad. Men herin nert zich nog wellicht zijn rede bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer, toen hij het voorbeeld gaf van de Duitsers, die iemand de ogen had uitgerukt en hij dit pathetische voorbeeld gebruikte om alle zeshon derd gevangenen, die nog zitten dit odium op te drukken. Men kan na tuurlijk naar één sadist niet al deze gevallen beoordelen, zelfs al zullen er onder deze zeshonderd nog wel meer sadisten schuilen. Daar gaat het ook niet om. Bij zijn optreden als minister vond hij de commisise Röling, welke was ingesteld door zijn voorganger mr. Mulder ij e en die de opdracht had ad vies uit te brengen over deze nog zittende zeshonderd gevallen. De le den dezer commissie waren mens en met een positie in de Nederlandse rechtspraak, maar tegelijk mensen, die allen hadden rechtgesproken in de bijzondere gerechtshoven, welke na de bevrijding deze Duitsers en Ne derlanders te beoordelen kregen. Dat deze deskundigen in de rechtspraak, die zelf indertijd aan deze vonnissen hadden meegewerkt, deze arbeid op zich namen, spreekt op zich reeds boekdelen. MINISTER DONKER heeft in zijn antwoord in de Eerste Kamer be toogd, dat hij reeds een veel soepe ler beleid ten opzichte van de poli tieke delinquenten had toegepast. Hij had zoals in de Kamer was gevraagd rekening gehouden met "de bijzondere omstandigheden. Hij had vier levens- lang veroordeelden gegratieerd tot j een tijdelijke straf. Menselijk gesproken kan het eenj vorm zijn van de barmhartigheid zon der welke een mens en een volk niet kan bestaan. Maar daar gaat het in de eerste plaats niet om. Het gaat hierom. Deze mensen zijn veroordeeld in een tijd, toen de rechtsgronden sterk waren aangetast door resenti- ment. Het maakte een groot verschil in de beoordeling en de straf of iemand berecht werd direct na de be vrijding of enige jaren later, of het proces in het Noorden of in het Zui den werd gevoerd. In een rechtsstaat moet men ten opzichte van iedereen uitgaan van een rechtsgrond en de dispariteit in deze vonnissen bewijst, dat er geen vaste rechtsgrond is ge weest. Het gaat hier om recht en bil lijkheid, zaken, waarop een rechts staat niet anders dan de grootste prijs kan stellen. Nu heeft men wel gezegd, wij kun nen niet aan het rechttrekken blij ven, maar dan indien deze vonnissen niet kunnen worden herzien, is gra tie de enig overblijvende mogelijk heid. Tenminste indien de minister er ook van overtuigd is, dat een dui delijke dispariteit tusesn deze von nissen hier tot grote onrechtmatig heden heeft geleid. Dat is ook de oorzaak geweest, dat minister Mul- derije de bedoelde commissie heeft ingesteld, en dat hij deze heeft sa mengesteld uit mensen, die zelf in dertijd bij de. bijzondere rechtspraak waren betrokken. Deze commissie heeft reeds vijfhonderd van deze ge vallen onderzocht en de minister dienaangaande geadviseerd. Herope ning van het proces kon dan mis schien niet plaats hebben, maar hier werden toch prachtisch alle gevallen opnieuw onder de loupe genomen. Wat deze commissie in deze geval len heeft geadviseerd is onbekend. Dit was een advies aan de minister en deze behoeft dat niet voor publi catie vrij te geven. De minister wil dat ook niet, ondanks de aandrang van de Eerste Kamer. Maar de minister dient wel te be seffen, dat dit een odium kan druk ken op zijn beleid. Er worden natuur lijk dingen bekend. Er wordt bekend, dat de minister de adviezen naast zich neerlegt. Waarom? Niemand, die het weet. Maar het mag toch niet zo zijn, dat de indruk wordt gevestigd, dat de minister zijn papieren niet op tafel durft leggen. W/AT is er nu gebeurd? De min. van Justitie meent, dat hij de P. D.'s al heel ver tegemoet gekomen is door hen gelijk te stellen met commune delinquenten. Men komt dan haast vanzelf tot de gedachte, dat dit toch wel het toppunt van royaliteit is. Maar niets is minder waar. Indien men van deze mensen ook bij commune rechtspraak is ge- als zodanig behandelt, dan kan men sen tot commune delinquenten dan ook bij communie rechtspraak is ge vallen en dat is hier nimmer het ge val geweest. Maakt men deze men sen tot communne delinquenten dan moet men hen eerst ook aanpassen aan de commune strafmaat. Dat was de taak van de commissie-Röling en het is duidelijk, dat dit juist het be zwaar was, dat in de Eerste Kamer naar voren is gebracht. Deze advie zen legt de minister nu naast zich neer. Het gaat hier om recht in een Staat, die zich rechtsstaat noemt. Is Kroonprinses Martha van Noorwegen China helpt de rebellen op een nauwelijks verholen wijze Chinese communisten zijn daadwerkelijken rechtstreeks betrokken bij de strijd die de opstandige Vietminh in Indo-China tegen de troepen van de Franse Unie voeren. Volgens John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die dit gisteren in Washington mededeelde, be schikt zijn regering over gegevens die deze Chinese inmenging bewijzen. Bij het belegerde Dien Bien Phoe, dat Maandag opnieuw een rode stormloop met succes heeft doorstaan, worden Franse vliegtuigen neergeschoten door luchtdoelgeschut, bemand met Chinese luchtdoelartilleristen. Ook is bekend dat zich op het hoofdkwartier van generaal Giap de Chinese generaal Lie Tsjen Tsjoe bevindt, die wordt bijgestaan door een aantal Chinese technici en militaire raadgevers. Voorts hebben Chinezen een uitgebreid stelsel van speciale telefoonverbindingen in Vietminh-gebied aangelegd en rijden rond om Dien Bien Phoe een duizendtal door hen bestuurde vrachtauto's voor de bevoorrading. Volgens Dulles is de toestand in Indo-China thans zo, dat de Chinezen daar gevaarlijk dicht bij volslagen oorlogvoering zijn gekomen. PLEIDOOI VOOR STEUN. Dulles sprak voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, nadat een commissielid hem naar het aandeel van communistisch China in de slag om Dien Bien Phoe had ge vraagd. „De Vietminhluchtdoelartil- lerie die door Chinese communisten wordt bediend, is 37 mm-geschut dat langs radiografische weg wordt ge controleerd", aldus de minister. Het geschut, de munitie en de uitrusting van de Vietminh in het algemeen ko men uit China, voegde hij er aan toe. Toen vroeg de afgevaardigde Rob. Morano hem: „Wanneer de, Chinese communisten het luchtdoelgeschut bedienen, betekent dit dan dat zij actief aan de strijd deelnemen en dat vergeldingsmaatregelen tegen het Chinese vasteland in overweging worden genomen zoals indertijd is. gezegd?" Dulles antwoordde: „In September van het vorige jaar heb ik in St. Louis gezegd, dat wanneer de Chi nezen hun legers in Indo-China zou den laten vechten de tijd rijp zou zijn om tegen-maatregelen te ne men en deze niet tot Indo-China te beperken. Naar de letter van mijn verklaring geoordeeld zijn ze nog niet zo ver. Maar het begint er nu wel verdacht veel op te lijken." Dulles drong er ook bij de vrije landen van de wereld op aan zich te scharen rondom de verdedigers van de Franse Unie in Indo-China, om de communisten te leren dat zij de vrijheid niet kunnen vernietigen door „massale zelfmoordaanvallen". De noodzaak van het ogenblik is so lidariteit van de zijde van de vrije wereld en in het bijzonder van de! zijde van alle landen die rechtstreeks In Indo-China bewijst de helicopter voor de aanvoer van voedsel, en voor het transport van gewonden, uit de vuurlinie naar een rustiger gebied, waardevolle diensten. Doch zelfs de Rode Kruistroepen, waarop volgens een oude wet niet mag worden geschoten wanneer zij hulp verlenen, wor den niet ontzien. Onze foto is er een bewijs van: een Rode Kruishelicopter, geladen met zwaar gewonde soldaten, brengt de slachtoffers uit de front linie in de omgeving van Dien Bien Phoe naar een militair hospitaal in Hanoi. De Vietminh troepen trachten echter, door het leggen van een sper vuur het gewondentransport te beletten. en vitaal betrokken zijn bij de vrij heid van het gebied, zei hij. De re geringen van Frankrijk en de ver bonden staten moeten niet het ge voel hebben dat zij in dit uur van opperste beproeving alleen staan." Dulles bracht dit standpunt tot uit drukking in'een ver strekkende ver- klaring, waarin hij er bij de com missie op aandrong het verzoek van de regering Eisenhower goed te keu ren om een, zij het besnoeid, pro gramma voor hulp aan het buiten land in stand te houden. Dit pro gramma voorziet onder meer in een bedrag van 1200 millioen dollar voor Indo-China, eenzelfde som als in het vorige fiscale jaar. Nadat de gehele nacht van Zondag op Maandag hevig was gevochten om de Noorwestelijke stelling van Dien Bien Phoe, die een der twee kleine vliegvelden van de vesting beheerst, zijn de rebellen, na een door vecht- wagens gesteunde tegenaanval der Franse Uniestrijdkrachten, terugge slagen. De Vietminh-verliezen worden be groot op ruim duizend en voor de ge hele „slag om Dien Bien Phoe" op dertien duizend man. De Franse opperbevelhebber in In do-China, - generaal Henri Navarre, heeft Maandag te Hanoi in een dag order verklaart, dat de communisten thans hun laatste reserve's in de „prestigeslag" om de vesting inze- ten. Volgens te Parijs ontvangen be richten uit Indo-China rukt een strijdmacht van 20.000 man op in de richting van Dien Bien Phoe. Door aanvallen van Franse vliegtuigen op deze troepen was de opmars ver traagd. Door-slechte weersomstandig heden was het de Franse luchtmacht sedert Zondagmiddag niet mogelijk de oprukkende opstandelingen te bombarderen. Door de slechte weersomstandighe den werd het ook onmogelijk Dien Bien Phoe met parachutes van voor raden te voorzien. Kroonprinses Martha, de echtgenote van de Noorse Kroonprins, Maan dagochtend overleden aan een leverkwaal in het Nationele Ziekenhuis te Oslo, opgebaard in de Chapelle Ardente van het Ziekenhuis. Telefoto. Geen „hysterie" zegt Churchill Risico van de oorlog is te groot President Eisenhower heeft Maan dagavond het volk een samenvatting gegeven van 's lands militaire kracht, zijn problemen en zijn toekomst. Hij sprak in een uitzending voor radio en televisie. Iedereen maakt zich zorgen, zei de president over „de mensen in het Kremlin", „het atoomtijdperk" en over de mogelijkheid van een econo- dat zo, dan' zijn de ontvluchtingen uit Breda geen reden om hen, die niet gevlucht zijn te treffen, maar alleen om zich af te vragen of het systeem daartoe niet heeft geleid. Men kan de P. D.'s niet gelijkschake len met commune delinquenten zon der de discongruentie in de vonnis sen op te heffen. Voor onze rechtspraak is het van belang, dat ook hier, zelfs hier, recht en billijkheid wordt betracht. Dit recht en deze billijkheid was bij de commissie-Röling in goede handen. Laat de minister van deze deskundige adviezen gebruik maken. mische crisis, maar al die problemen moeten bedaard worden bezien. ,.De grondslag van al die gevaren is het communisme", aldus de presi dent. „De H-bom en de atoomenergie zijn op zichzelf geen gevaar voor ons. Zij kunnen dat echter worden als een aanvaller ze tegen ons gebruikt". „Het feit dat de mannen in het Kremlin er zijn, betekent, dat zij macht willen. Als zij een oorlog be ginnen, nemen zij het grote risico die macht te verliezen. Als zij naar Hitler en Mussolini, en zelfs naar Na poleon kijken, kennen zij dit risico en ook het gevaar, dat verbonden is aan het stelsel van satellietstaten. Die van Napoleon zijn hem de één na de ander ontrouw geworden". „Zolang zij weten dat wij hard kunnen terugslaan, zullen zij niet licht tot oorlog besluiten. Alleen in een aanval van krankzinnigheid zou den zij dat misschien kunnen doen". Tenslotte bestaat volgens de presi dent nog de vrees, dat andere delen van de wereld, die voor Amerika van groot belang zijn, aan het commu nisme ten prooi zullen vallen. ,.Er is geen land ter wereld dat vrijwillig tot het communisme is overgegaan", zei hij. Er is geen reden tot vrees. Natuurlijk zijn er risico's, maar reden om hysterisch te worden is er niet. ALGEMENE STAKING IN FRANKRIJK. Het Algemeen Vakverbond, waarin de communisten de meerderheid heb ben, heeft Maandag opgeroepen tot een algemene staking van 24 uur in geheel Frankrijk op 28 April. De sta king is bedoeld om kracht bij te zet ten aan de eis tot verhoging van het minimum-loon van 23.000 fr. per maand tot ruim 25.000 fr. Juin blijft voorlopig Maarschalk Juin zal opperbevel hebber blijven van de strijdkrachten in de centrale sector van Europa, tot dat er een Franse generaal als zijn opvolger zal zijn aangewezen, aldus een Maandagavond uitgegeven be kendmaking van de generale staf van de maarschalk. Het is zelfs bij bena dering niet te zeggen, wanneer deze vervanging kan geschieden, aldus de bekendmaking. Overeenstemming over Genève De Sovjet-Unie heeft gisteren haar instemming betuigd met het meren deel van de technische voorzienin gen die zijn voorgesteld door Amerika Frankrijk en Engeland voor de con ferentie over het Verre Oosten wel ke op 26 April te Genève zal begin nen. De officiële talen ter conferentie zullen zijn Frans, Russisch, Chinees en Engels. De conferentie zal worden gehouden in het paleis van de Vol kenbond. Sir Winston Churchill heeft gis teren in een rede voor het Britse La gerhuis de mening uitgesproken, dat de nieuwe waterstofbommen, waar van de uitwerking in de gehele we reld een schok heeft teweeggebracht, de kans op wereldvrede eerder ver groten dan verkleinen. Bovendien gaf hij opnieuw te kennen, dat hij niet van zins was de Amerikaanse re gering te verzoeken de experimenten met de waterstofbom te staken. De Britse premier accepteerde in beginsel het socialistische verzoek tot het houden van een bijeenkomst tussen hemzelf, Malenkof en Eisen hower om te spreken over de toe stand, welke het bestaan van een alles-vernictigend wapen als de waerstofbom voor de wereld ge schapen heeft. Churchill was echter van mening dat hij vóór de conferen tie van Genève, die op 26 April be gint, niets zou moeten ondernemen. Hij wilde in ieder geval afwachten, wat er op die conferentie gebeurt. Churchill deelde in zijn rede mee, dat de Russen hun eerste waterstof bom tot explosie hadden gebracht op 12 Augustus 1953. Aanvankelijk was de Sovjet-Unie een heel eind bij de Verenigde Staten achter, maar thans, aldus Churchill, zitten de Rus sen Amerika dichter op de hielen dan met de A-bom ooit het geval is geweest. De Britse premier drong er op aan, dat men zich niet zou overgeven aan wat hy „hysterie" noemde. Wij zouden er beter aan doen er aan te denken, hoe wij ons zouden voelen, als de Russische regering in plaats van die van Amerika de laat ste serie proefexplosies met de H- bom had uitgevoerd en thans bezig was films en foto's daarvan de we reld in te sturen. Laat ons de hemel danken, dat ons dat bespaard wordt. Onze positie is zeker niet zo slecht, als zij zou zijn, indien de omstan digheden anders waren. In feite ge loof ik, dat wat er thans gebeurt en nog zal gebeuren in de Stille Oceaan de kans op wereldvrede eerder ver groot dan de kans op oorlog. Majoor Salah Salem, de Egyptische minister van voorlichting, heeft Maandagavond medegedeeld, dat de pers gezuiverd zal worden en „cor rupte elementen" in een serie maat regelen „ter bescherming van de re volutie" verwijderd zullen worden. Ook de universiteiten zullen gere organiseerd worden. De rectors en bestuursraden zullen het onbeperkte toezicht krijgen op de gang van za ken. De minister zeide, dat men op een gemeenschappelijke vergadering van de revolutionnaire raad en het kabi net besloten had alle activiteit der entbonden politieke partijen te ver bieden. ATTLEE MINDER GERUST. Attlee, de leider van de socialisti sche oppositie, die vóór Churchill sprak, bleek het daar in het geheel niet mee eens. Onder luid gejuich van de socialisten stelde hij op de voorgrond, dat hij „niet handelde vanuit een paniekstemming, omdat wij in ons land niet aan paniek doen". Hij geloofde echter stellig aan het gevaar, dat de H-bom in een even tuele totale oorlog gebruikt zou wor den. H-bommen voorkomen geen oor log, aldus Attlee. Wanneer het be staan van een land op het spel staat, dan zal elk wapen worden gebruikt. Twijfelt er iemand aan, of Hitler in zijn laatste wanhopige dagen dit wa pen gebruikt zou hebben? Er is geen waarborg, dat er in enig ander land op zulk een ogenblik geen fanaticus aan de macht komt, die gelooft, dat de beschaving vernietigd moet wor den. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Van nacht op vele plaatsen zware nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke overwegend Noordelijke wind. 7 April: zon op maan op 7.45 en c Het weer in Europa OSLO zwaar bew. 1 C STOCKHOLM zwaar bew. 3 KOPENHAGEN zwaar bew. 0 LONDEN zwaar bew. 1 H AMSTERDAM mist 9 BRUSSEL onbewolkt 2 PARIJS zwaai- bew. 1 M BORDEAUX half bew. 2 GRENOBLE regen 3 NICE regen 13 BERLIJN regen 5 FRANKFORT nevel 4 MüNCHEN motregen 2 ZURICH sneeuw 1 GENèVE sneeuw 2 LOCARNO regen 8 WENEN geheel bew. 13 ROME geheel bew. 13 Korreltje Hoe meer een mens tot volkomen ernst in staat is, des te hartelijker kan hij lachen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1