Gebreken aan nieuwe woningen bleken erg opgeblazen te zijn Alphenaar deed uitvinding £ied aan deze tijd SI VIS- PACEM Verhoogd crediet voor Speelplaats in Hoogmade ZATERDAG 3 APRIL 1954 DB LEID6E COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 GEMEENTERAAD ALPHEN a. d. RIJN RaadslidBrouwer nam onverwacht afscheid Onder leiding van burgemeester i Honout en Ruijssenaars. De andere Ed. C. Witschey kwam Alphens Raad zeven leden stemden tegen. Met de stemmen van de heren Slootjes, Van der Lee, Verduijn en Van der Meent tegen werd het pre sentiegeld voor de Raadsleden voor Raads- en commissievergaderingen vastgesteld op 8 per vergadering. De voorzitter vroeg daarna nog een blanco crediet in verband met het bezoek van H.M. de Koningin op 21 Mei aan onze gemeente zulks met het oog op de feestelijkheden eri de ontvangst. De voorstellen betreffende centra le verwarming van lokalen van de R.K. school te Aarlanderveen wer den aangenomen, terwijl medewer king zal worden verleend bij de uit breiding van de R.K. school aan de Paradijslaan. Een startsubsidie zal worden verleend .aan de gemeente lijke Nijverheidsschool voor het op richten en instandhouden van een cursus voor huishoudelijke- en ge zinsvoorlichting. De Raad besloot tevens onbewoon baar te verklaren de woningen Hooft- straat 21 en Ridderbuurt 79a, terwijl het pand Stationstraat 40 publiek verkocht zal worden. Commissiebenoemingen. De heer H. Brokaar werd gekozen in de commissies van bijstand voor Water- en Lichtbedrijven, industriële ontwikkeling, gemeentewerken, sub sidiëring jeugdverenigingen, Alphens Belang, speeltuin Bloemhof en Rij wiel Vierdaagse, terwijl de heer F. Verdonk tot lid gekozen werd van de commissie van bijstand voor on derwij saangelegenheden, welke va catures alle ontstaan zijn door het bedanken van de heer A. Kroon voor de Raad. Hierna werd de heer A. Kroon nog gekozen als inwoner van Alphen in het bestuur van Avifauna. Nadat de vergadering gesloten was sprak de heer Brouwer zijn af scheidsrede uit waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de voorzit ter, met wie hij vaak de degen ge kruist heeft, maar van wie hij steeds heeft willen zien, dat hij werkte in het waarachtig belang der gemeente. Tot slot namen alle leden met een persoonlijke handdruk afscheid van de heer Brouwer. Propaganda-bijeenkomst van de K.V.P. De K. V. P. houdt Woensdagavond 7 April in de Sint Josephzaal te Al phen aan den Rijn een grote Streek- Propaganda-bijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst, welke om acht uur aanvangt zullen het woord voeren: A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en lijsttrekker voor de a.s. verkiezingen van leden van Pro\4nciale Staten, en St. Men ken, wethouder van Sociale Zaken te Leiden. Tot deze grootse manifestatie zul len worden uitgenodigd de gemeen ten Bodegraven, Zv/ammerdam, rla- zerswoude, Ter Aar, Langeraar, Aar landerveen, Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven en Noorden t t x,. ini«» t De sprekers zullen o.m. de werk- 2<>amheid van de Provinciale Staten architect, de aannemer en een uit- Kpij-htpn voerder een onderzoek heeft inge- steld. Hieruit bleek, aldus de voor zitter, dat het hier normale krimp- scheurtje in plafonds betreft, die, zo als bij vele bouwwerken, op norma le wijze zullen worden dichtge- smeerd. Dat dit niet zo leuk is voor i de bewoners Is te begrijpen. Van uit J huizen zetten zal echter geen sprake zijn, terwijl de werklieden behulp zaam zullen zijn bij het uit- en in ruimen der te behandelen kamers. Kosten zijn er voor de bewoners van zelfsprekend niet. Na uitvoerige besprekingen werd besloten de weekmarkt te doen ver plaatsen van de Donderdag naar de Zaterdag en het opnieuw voor een jaar te proberen. De heren Van den Akker, Brokaar, Rogaar, Geerlof en Ruijssenaars toonden zich warme voorstanders hiervan, terwijl de heer F. Verdonk zich tegen verklaarde. Ook de beide wethouders, de heren Deerenberg en Dekker noemden het een goede stap de markt naar de Zaterdag te ver plaatsen. Met de stemmen van de héren Goedhart en Verdonk tegen besloot de Raad tot verplaatsing naai de Zaterdag. gisteravond in vergadering bijeen. Voor velen kwam het als een zeer grote verrassing, dat de heer W. Brouwer, die van 1945 af voor de AJt.-partij zitting had in de Raad, tijdens deze vergadering voor het lidmaatschap bedankte en wel om het feit, dat de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, rar. Witte in antwoord op vragen van het college van B. en W. heeft medege' deeld, dat architecten en aannemers die direct of indirect betrokken zijn bij de bouw van woningwetwoningen of bij de premiebouw van woningen etc., geen raadslid behoren te zijn. Weliswaar tekenden de heren wet houder J. v. d. Berg, G. Gesman en G. Goedhart protest aan tegen dit schrijven', maar de heer Brouwer trok er toch de consequenties uit en in een uitvoerige toespraak wees hij er op, dat hij in feite momenteel reeds clandestien in de raad zitting had en hij dit in geen geval wenste. Was het in 1950 nog zo, dat deze on verenigbaarheid gold voor wethou ders en niet voor raadsleden, hoe wel daar principieel geen verschil in zit, thans heeft de minister er op gewezen, dat dit ook geldt voor raadsleden, waaruit voor de heer Brouwer, zoals hij betoogde, slechts één weg voortvloeide, namelijk heen te gaan uit de raad. Teven nam de heer Brouwer ontslag als lid van het bestuur van Avifauna. De voorzitter dankte de heer Brou wer in deze laatste raadsvergadering voor het vele werk, dat door hem voor de gemeente is verricht, inder tijd ook als wethouder en als loco burgemeester. Ook de nestor van de raad de heer A. F. Ruijssenaars bracht de heer Brouwer dank voor de prettige wij ze waarop door hem de problemen steeds besproken zijn. De afvallen-verkoop. Ten aanzien van de vragen gesteld door de heer A. F. Ruijssenaars in zake de verkoop van slachtafvallen van de gemeentelijke Vleeskeurings dienst zcide deze erkentelijk te zijn voor deze antwoorden. Spr. bestreed, dat niet na te gaan zou zijn" welke bedragen aan de beide keurmeesters uitbetaald waren. De firma Prins te Amsterdam heeft in 1952 aan één keurmeester 3895 uitbetaald en aan de andere f 370. Spr. was verheugd, dat naar een regeling gestreefd wordt. De opbrengst van de verkoop der afvallen behoort bestemd te wor den voor de keuringsdienst of voor een medisch fonds, bijv. de kanker bestrijding. De heer Van der Meent noemde de vragen van de heer Ruijssenaars loos alarm. Zij hadden niet publiek ge maakt mogen worden. Wy hebben in Alphen geen schandaaltjes nodig. Ten aanzjen van de opmerking van de heer Slootjes over een alar merend artikel in een plaatselijke editie van een blad over de vermeen de foutieve bouw van de woningen in de Witte de Withstraat, las de voorzitter een rapport voor van de directeur van gemeentewerken, de Ruil in Pieter Doelmanstraat. De voorstellen betreffende de frond- en eigendommenruil in de 'ieter Doelmanstraat en Juliana- straat tussen de gemeente, Oudenes en de fa. van Wieringen kon de al gemene goedkeuring wegdragen. De heer Brokaar was verheugd, dat de ze ruiling tot stand gekomen is, waardoor tenminste de longen dei- gemeente binnen afzienbare tijd ge heel hersteld zullen zijn. De heer Duin achtte een straat van twee me ter langs de Rijn te smal en zou lie ver een hekwerk langs de gehele lengte zien aangebracht. Het voor stel werd daarna met algemene stemmen aangenomen. Vergoeding voor wethouders en raadsleden. Nadat de heren wethouders en raad verlaten hadden werd de door G. S. aanbevolen verhoging van de wethouderssalarissen tot 3200 be handeld, waarbij de meningen nog al uiteen liepen. Vooral de heren Van der Meent, Duin, Rogaar en Slootjes verzetten zich hier nogal te gen, waarbij de heer Verduijn zich aansloot. Bij de stemming verklaarden zich voor de heren Gesman, Brokaar, Ver donk, Goedhart, Geerlof, Brouwer, De waterpasrekertschijf Dc heer Adr. Goedemondt, een 39- jarige wegenbouwdeskundig opzich ter bij publieke werken te Alphen aan den Rfjn heeft de technisi een grote dienst bewezen. Ten behoeve, van het waterpasmeten, waaraan vaak ontelbare rekensommetjes zfjn verbonden, heeft hij een vinding ge daan, die in de kringen, waar men dikwijls in de kringen, waar men met vreugde is begroet. Het betreft een waterpasreken- schijf. een apparaat, dat op eenvou dige wijze en feilloos de oplossing geeft voor alle rekenproblemen bij het waterpassen. Bij het meten van hoogten met behulp van een water pasinstrument komt het vaak voor, dat men met het omrekenen (plus en min) ten opzichte van het N. A. P. vergissingen worden gemaakt. Ver gissingen welke kostbare gevolgen hebben, want niet zelden moet dan een gedeelte van een wegdek of fundering worden gesloopt. Bovendien is het waterpasmeten volgens het oude systeem een tijd rovend werk omdat men voorheen voor elk der op te meten punten bij elke aanslag eén afzonderlijk rekensommetje moet maken. Voorts heeft de schijf het voordeel dat fou ten bij omrekenen (plus en min) nu practisch uitgesloten zijn. De bron van fouten is gelegen in het feit, dat men bij het opmeten van een bepaald werk, uit moet gaan van een of meer vaste punten, waarvan men van te voren de hoogteligging reeds kende of met behulp van een ander vast punt bepaalde. Voor elk te bepalen punt moet een rekensom worden gemaakt, bestaande uit enige optel- en/of aftrekbewerkingen. In de practijk is het vaak gebleken, dat men zich hierin gemakkelijk vet- gist. De uitvinding van de heer Goede mondt beoogt hierin te voorzien en wel door middel van een eenvoudige rekenschijf. By toepassing van deze schijf behoeft men slechts éénmaal in te stellen, waarna men zonder moeite alle gewenste uitkomsten of het er 2 dan wel 50 zijn, dat maakt de berekening niet ingewikkelder *- ineens kan aflezen, nauwkeurig en feilloos tot op de millimeter. Het bespaart dus tijd, verschaft zekerheid, terwijl de bediening van de schijf hoogst eenvoudig is. Nationale feestdagen. Op uitno diging van het gemeentebestuur zyn een groot aantal ingezetenen bijeen geweest in het raadhuis ter bespre king van do mogelijkheid voor een gezamenlijke viering van de ver jaardag van de Koningin en de na tionale feestdagen. Voor dit jaar jaar zouden die feesten enigermate door kruist worden door het aanstaand bezoek op 21 en 22 Mei van de Ko ningin en de prins aan de Rijnstreek. Weth. A. J. Dekker leidde de be sprekingen in. De wijze waarop in deze gemeente nationale feesten worden gevierd, schenkt geen alge mene bevrediging. De verdeeldheid van inzicht omtrent de vraag op wel ke dag het feest eigenlijk gevierd dient te worden, draagt ten deze niet weinig eTtoe bij. Ook in de landsre gering kostte de beslissing omtrent deze vraag vele hoofdbrekens. Nu heeft de regering de knoop doorge hakt: de nationale feesten ter gele genheid van de verjaardag van de koningin worden op 30 April gevierd en de gemeente wil trachten in dat voetspoor te treden, aldus weth. Dek ker. Tevoren heeft een samenspre- king plaats gehad met de Chr. Oran jevereniging, de W.V. en het ge meentebestuur en nu zou de zaak in breder kring worden overwogen of niet mogelijk is een commissie sa men te stellen op brede basis, welke overkoepelend zou kunnen werken. Deze gedachte vond in de besturen van de belde op dit terrein reeds werkzame verenigingen goede weer klank. Ook de vele aanwezigen stem den ermee in. Men vormde de com missie, die uitgebreid zal worden naar wenselijkheid, maar in elk ge val nog met een tweetal personen uit middenstandskringen. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. J. Jansen, tot secretaris de heer mr. C. M. Loef en tot pennm. de heer C. Verruijt Jr. Voorts namen de volgende personen zitting in het bestuur Jac. Samsom, 2e voorz., B. Cornet, 2e secr., Jac. P. Smit, 2e pennm. W. J. v. d. Brink, P. Groen- hert en mevr. Herbig-Hofstee. De commissie zal by wijze van proef dit jaar de feestelijkheden or ganiseren, waarna eventueel beslo ten kan worden hieraan een perma nent karakter te geven. Voor 30 April zullen de werkgevers volgens advies van de bonden, het personeel vrijaf mogen geven. Voor 5 Mei zijn nog geen richtlijnen aangegeven. Het feest in Alphen aan den Rijn zal dit jaar vermoedelijk wel geconcen treerd worden op de twee Meidagen, het bezoek van de Koninklijke fa milie. Daarom zullen de plannen in gepast moeten kunnen worden in net plan, dat de gemeente zelf uiter aard ook zal hebben. De bedrijven worden verzocht op 21 Mei vrijaf te geven, inplaats van 30 April. Aanbesteding woningen „Alphens Belang". N.a.v. terzake dienende vragen van het raadslid L. C. Sloot jes antwoorden B. en W„ dat de aan nemingssom voor de bouw van de 100 woningen van de bouwvereniging „Alphens Belang", dc z.g. „Brouwer woningen" aanvankelijk geraamd was op 640.000.—. Bij de publieke aan besteding bleek één aannemersfirma bereid het werk uit te voeren voor de som van f 663.100.Op grond van verkregen inlichtingen werd het niet verantwoord geacht het werk aan deze firma op te dragen. De bouw werd i.v.d. gegund aan de op één na laagste inschryver, de Gebrs. A. en J. Breur, voor de som van 663.500. Vandaar het verschil ad 23.500. Diploma's Lagere Landbouwschool. In Hotel Centraal vond gisteren do uitreiking van de diploma's der lagere landbouwschool plaats. De ge- laagden zijn: G. Angenent, Woubrug ge, Chr. Biesheuvel, Nieuw-Venncip, j Iz. Biesheuvel, id., H. Boele, Zwam-1 rr.erdam, J. Goedhart, Koudekerk a. d. Rijn, P. Groen, Hazerswoude, M. I de Groot, Amsterdam, K. Hoogen- doorn, Woubrugge, A. Kelder, Zeven hoven, A. Keijzer (met lof), Aarlan derveen, G. Koot, Hazerswoude, J. v. Mastwijk, Nieuwveen, J. Noordam, Woubrugge. D. Olieman, Zwammer- dam, W. de Raadt, Leimuiden, G. de Hegt, Alphen a. d. Rijn, T. Reijne- veld, Ouderkerk a. d. Rijn, A. Roden burg, Aarlanderveen, J. Rozenboom, Ter Aar, J. Snel, Nieuwveen, N. Stigter, Alphen a. d. Rijn, W. Smoo- renburg, Ter Aar. T. Verboom, Wou brugge, E. Vergeer, Alphen a. d. Rijn, J. Vonk, Leimuiden en P. Vos, Alphen a. d. Rijn. Martha-stlohting. Het diploma \oor de 5-j. cursus ontvingen; A. v. Gils, Ter Aar. J. H. Valontijn, idem, beiden voor opleiding tot schilder; A. Zirkzee, Alphen a. d. Rijn, oplei ding timmerman; Iz. Uithol, Alphen a. d. Rijn, opleiding bankwerker. In de vaktekenzaal waren tal van werk stukken geëxposeerd, welke veler belangstelling trokken. Dammen. De 4e ronde voor het persoonlijk kampioenschap van de Hoornse damclub te Alphen aan den Rijn: groep A: P. H. SpekW. Baart 2_0; R. Verkade—G. W. 2—0; S. Koopman—A. v. d. End 2—0. Groep B: M. v. TriestJ. Gelderblom af- gebr.A. Rijnberg—M. de Groot af- gebr.; E. MegchelseR. v. Klaveren 20; C. ZijlstraJac. v. Oeveren 2—0 Gong-damwedstrijd. De uitslag van de gong-damwedstrijd in de cantine van de N.V. Boot luidt: le W. B de Knijff, 2e. G. Blaauw, 3e. L. Koopman, 4e. D. Boogaard, 5e. Chr. Blaauw, 6e. C. v. d. Linden, 7e. J. v. d. Stouwe, 8e. C. Verkade, 9e. J. v. Ofwegen, 10e. C. Bruines, lie. A. v. Gog, 12e. J. Folhertsma, 13e. A. Out. 14e. J. v. d. Linden, 15e. A. Rietdijk, 16e. C. v Es. De prijzen bestonden verder uit taarten, tulbanden, brand stoffen, zaklantaarns, sigarettenko ker enz. LEIMUIDEN Brugwacht De Koning in het zilver De heer N. J. de Koning, brugwach ter bij de brug over de Drecht in het dorp, herdacht dat hij 25 jaar gele den in vaste dienst kwam bij de ge meente Leimuiden. Hoewel de heer De Koning per 14 November 1953, bij de opheffing van de tol, in dienst van de Provinciale Waterstaat is ge komen, wilde het gemeentebestuur deze dag voor de jubilaris toch niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Don derdagavond waren de burgemeester, de leden van de raad en de ambtena ren der gemeente in de raadzaal aan wezig om de jubilaris te feliciteren. De bouwkundige van de Provin ciale Waterstaat, de heer J. W. de Ridder, thans de chef van de heer De Koning, was mede aanwezig. De bur gemeester feliciteerde de heer De Koning met diens 25-jarig jubileum. Hy wees er op, dat hij in zijn functie van brugwachter-tolgaarder zere veel geld in de gemeentekas heeft ge bracht. Een druk leven Iheeft de heer De Koning gehad, maar sedert 14 November 1953 is het voor de jubila ris, nu hij alleen maar de scheepvaart behoeft door te laten, heel wat rus tiger. De tol was gehaat, maar de tol gaarder was toch een vriend van de automobilisten; dit is op 14 Novem ber nog gebleken. De burgemeester bood de jubilaris namens het perso neel der gemeente Leimuiden een enveloppe met inhoud aan. De heer J. W. de Ridder, bouw kundige bij de Provinciale Water staat sprak de jubilaris dan toe. Hij feliciteerde hem en bood namens de collega's een mooie fruitmand aan. Hij deelde mede, dat de brugwachters binnenkort in een mooi uniform zul len verschijnen. Hierna bleef men onder het genot van een kop koffie en een goede si gaar nog geruime tijd gezellig bijeen. De jubilaris deelde mede, dat hij niet verwacht had, dat men, nu hij naar de provincie was overgegaan, nog aan zijn jubileum zou donken. Hij was blij verrast en dankte ook na mens zijn vrouw en kinderen voor de felicitaties. Het parlement heeft spoed gemaakt met het verstrekken van credleten, er was een paar milliard gevraagd om and're mensen dood te schieten, met de oprechte broeder wens: het is voor onze medemens. De dienstplicht v/erd waar ingevoerd en mannen werden uit hun leven naar de kazernes, naar de grens naar vreemde landen heengedreven Neem, zei de leider van het land, het zwaard des vredes in uw hand. Toen vond men de atoombom uit, die Hiroshima deed verwoesten, zodat ze allen van de schrik een ogenblikje wachten moesten. En toen brak voor een kort besluit een ogenblik de vrede uit. En nu heeft men de H-<bom, die de mensen wéér^heeft doen verstommen, men zegt dat deze sterker Is dan duizend Hiroshima-boramen. Ik weet, waarom h(j H-bom heet, het is de H van Hulpkreet. Men heeft het ding nu geprobeerd, het eerste resultaat is binnen en nu vraagt men zich. zelf eens af wat kan ik met dat ding. beginnen. Wy willen wel, dat vrede heerst, maar wie smyt nu die bom het eerst? TROUBADOUR. BODEGRAVEN L.T.B. In het Parochiehuis hiel den de leden van de L.T.B. hun jaar vergadering o.l.v. de heer W. Agter- of, die in zijn openingswoord de overleden leden A. de Vos en J. Stolwijk herdacht. Uit het jaarver slag bleek een ledental van 78 d.w.z., dat nog 8 agrariërs geen lid zijn. Ge memoreerd werden voorts de voor naamste activiteiten o.a. de spreek beurten over vergoeding en varkens houderij. Vijftien leden hadden deel genomen aan de bedevaart naar Hel- loo. Het financieel verslag vermeldde een behoorlijk batig saldo. In de kas- commissie werden benoemd de heren G. Koot, A. Veelenturf en J. de Roos. De voorz. werd bij acclamatie her kozen. De heer G. van Veldhuyzen dankte de heer Agterof voor het vele werk op agrarisch terrein verricht. Bij de rondvraag werd voorgesteld de oogstdankdag jaarlij les te houden i.p.v. om de 2 jaar. Gesproken werd nog over de z.g. kerkschapen en die voor 't Wit-Gele Kruis. Over de land- bouwvoorlichtingsdienst e.m. De heer Agterof sloot met een dank woord. Boerenleenbank. In hotel van Rossum hield de Coöp. Boerenleen bank „Bodegraven" haar jaarverga dering. In zijn openingswoord her dacht de voorz., de heer W. Brunt, de heer A. de Vos, die gedurende 46 jaar secretaris van de Bank is ge weest. De heer J. Koot, waarnemend secretaris, las hierna de notulen, ge volgd door het jaarverslag, waaruit o.m. de grote betekenis bleek van het landbouwcredietwezen. Uit het financieel verslag uitgebracht dooi de kassier, de heer P. v. Niekerk, bleek, dat de spaargelden maar liefst met een kwartmiljoen zijn toegeno men. Het aantal spaarders was op gelopen met 167. Aan nieuwe voor schotten werd 42000 uitgegeven, terwijl 37000 werd afgelost. Door het toenemen van gedeponeerde gel den en het vrijwel stabiel blijven van uitgeleende gelden, gaven een Gemeenteraad Woubrugge De raad van Woubrugge kwam gis terenavond o.l.v. burgemeester J. C. van Wageningen bijeen. De voorz. deelt omtrent het schie ten van de sloten langs de Bateweg en liet Schoolpad mede, dat hij in af wijking van het besprokene in de vo rige vergadering dit werk is gegund aan de heer J. J. van Leijden te Hoogmade, daar deze met een lage prijs kwam en het verantwoord was dit werk aan betrokkene op te dra gen. Hiermede werd zonder meer ac- coord gegaan. Hierna kwam ter tafel een ver zoek van het R.K. Parochiaal School bestuur te Hoogmade om gelden be schikbaar te stellen voor het doen aanleggen van een speelterrein. Reeds had de raad aan genoemd Schoolbe stuur een bedrag van 10.530.be schikbaar gesteld, doch tengevolge van een onjuiste berekening t.a.v. de oppervlakte welke met besaltine-tc- gels belegd diende te worden, blijkt dit bedrag niet toereikend te zijn. Teneinde alsnog, het geprojecteerde plan tot uitvoer te brengen stellen B. en W. voor bovengenoemd bedrag te verhogen met 1057.zodat in to taal een bedrag van 11.600.(af gerond naar boven) aan genoemd Schoolbestuur beschikbaar zal wor den gesteld. Ook het Chr. Nat. Schoolbestuur te Woubrugge verzoekt om medewer king op grond van art. 72 van de L. O.-wet 1920 i.v.m. het aanschaffen van nieuwe kachels, hetgeen werd goedgekeurd. Begrotingen. Eveneens is ingekomen een verzoek van het hoofd van de openbare lagere school om gelden beschikbaar te stel len tot het doen aanschaffen van nieuwe les- en leerboekjes. In over leg met de Inspecteur van het Lager onderwijs worden de kosten van deze aanschaffing geraamd op ruim 800. Zonder hoofdelijke stemming beslo ten aan het verzoek te voldoen. De begrotingen van het Gemeente lijk Woningbedrijf voor dc jaren 1953 en 1954 worden ter vaststelling aan de raad aangeboden. De begroting 1953 sluit met een nadelig saldo van 1062.64. De reser ve bedraagt per 31 December 1953 2567.30. De begroting 1954 sluit met een batig saldo van 132.77, terwijl de reserve per 31 December 1954 wordt geraamd op ƒ4985.75. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten beide begrotingen vast te stellen. De begrotingen van de gemeente /voor de jaren 1953 en 1954 werden zonder meer vastgesteld. In een uitvoerig prea-davies hebben B. en W. de raad ingelicht omtrent de bevordering van de particuliere wo ningbouw door middel van de N.V. Levensverzekering Mij. De Neder landen van 1845. Nadat de voorz. als nog enige punten had toegelicht, werd met algemene stemmen beslo. ten de gevraagde garantie te verle nen. Als volgend punt kwam ter tafel het uitbreidingsplan te Hoogmade. De voorz. deelde mede, dat dit plan op enige punten is gewijzigd, zoal» destijds In de raad werd voorgesteld. De heer Venhuizen had tegen dit plan enige bedenkingen. Desgevraagd deelde de voorz. mede, dat bij dit plan rekening is gehouden met de be zwaren tegen het oorspronkelijke plan. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Venhuizen naar de bedoeling van de voorzitter met de vergade ringen van de raad, die in geheime zitting worden gehouden. Hij meen de, dat in dergelijke zittingen punten worden behandeld, die ook in een openbare zitting besproken en be handeld konden worden. Spr. vond, dat te veel geheime vergaderingen worden gehouden. Dientengevolge kan het publiek niet van alles kennis nemen en krijgt men de indruk, dat er in het donker wordt gerommeld. Hij noemde voorbeelden, die zonder enig bezwaar in een openbare zitting kunnen worden behandeld, doch naar de mening van de voorzitter In een besloten zitting afgedaan dienen te worden. De voorz. deelde de heer Venhui zen mede, dat hij het ook betreurt, dat bijna in elke raadsvergadering tot besloten zitting moet worden over gegaan. Spr. meende, dat er toch altijd punten zijn, die ndet c.q. nog niet in een openbare vergadering behandeld kunnen worden. Hij noem de enige voorbeelden o.a. aankoop ladderwagen. Niets meer aan de orde zijnde schorste de voorz. de openbare ver gadering en ging men óver tot ge heime zitting. Na heropening van de openbare vergadering kwam o.m. nog ter ta fel een mededeling van Ged. Staten, inhoudende dat gerekend vanaf 1 September 1953 de jaarwedde van de wethouders wordt bepaald op 650. vermeerdering bij de Centrale Bank te Utrecht van 380.000. Er resteer de een winst van 8000.Het re servefonds kwam op 112.000. In het bestuur werden de heren H. Los en L. de Graaf herkozen. De heer G. van Veldhuizen werd geko zen in de vacature A. de Vos, ter wijl de heer M. Kromwijk in de va cature Veldhuizen kwam als plaats vervangend bestuurslid. BOSKOOP GDS-nieuws. De aanvangstijden van de door de GDS-elftallen te spe len wedstrijden op Zondag a.s. zijn gewijzigd. RVCGDS wordt aanvang 2 uur; GDS 2Gouda 6 wordt aan vang 12 uur. LEIDERDORP De dienst voor a.s. Zondag wordt waargenomen door dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tele foon 22208. ROELOFARENDSVEEN FORUM-AVOND K.V.P. Door de Centrale Alkemade het overkoepelend orgaan van de 5 K. V.P.-afdelingen binnon de gemeen te Alkemade was een z.g. politie ke forum-avond belegd in de Pan- cratiuszaal. Het bestuur had de he ren M. P. van der Weyden, S. Men ken en F. C. de Hosson, candidaten voor de Provinciale Status, bereid ge vonden in het forum plaats te ne men. De heer Verhoef uit Alphen a. d. Rijn fungeerde als voorz. Nadat de voorzitter der Centrale Alkema de, de heer L. J. v. d. Poel een wel komstwoord had gesproken, gaf hij zijn voorzittershamer over aan de heer Verhoef. Deze noemde het een goede gedachte om ook in Alkema de een forumavond te houden. Niet alleen omdat men nu persoonlijke kennis kan maken met de candida ten voor de Prov. Staten, maar voor al ook dat in verscheidene plaatsen is bewezen, dat een forumavond in een behoefte voorziet. Natuurlek zou het ons te ver voeren alle gestelde vra gen en de vaak snedige,, door de heer van der Weijden meestal met een kwinkslag onderstreepte beantwoor ding, uitvoerig weer te geven. Als eerste vraag werd het forum voorgelegd, welke maatregelen de K.V.P. denkt te nemen tegen de door verschillende politieke partijen ge voerde propaganda bij de z.g. foren sen-arbeiders. Voorts o.a. Is de po litiek van de K.V.P. met een moge lijke dreiging van een economische crisis beter dan van Staatspartij in de vooroorlogse jaren. Noemen wij nog de cestelde vragen betreffende: finantieel herstel van Nederland, de politieke belangstelling van de jon geren, de Middenstundsnota, wo ningbouw, V.N. belasting van Boe renleenbanken, melksanering, de onveilige Haarlemmerstraat in Lei den voor bezoekers uit de buitenge meenten aan de Leidse Middenstand enz. Alle vragenstellers kregen een antwoord, waartoe de leden van het forum om beurten door voorz. Ver hoef werden aangewezen. Ook ble ven er nog wel enige vragen over. maar voorz. Verhoef maakte er te elf uur een eind aan. De avond was echter een bewijs, dat de K.V.P. met het forum veel succes heeft gehad. De heer Verhoef bracht dank aan alle aanwezigen, die medegewerkt hadden om deze avond in een zo prettige sfeer te doen verlopen. Moge ook deze avond, aldus de heer Ver hoef, meegewerkt hebben om de een heid te versterken. Hierna had voorz. v. d. Poel het laatste woord om dank te brengen aan het geachte forum en de heer Verhoef, alsmede aan de af delingsbesturen van Oude Wetering, Rijpwetering en Oud Ade. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. ook pas toor S. Ligthart, pater C. van Dyk, alsmede de raadsleden M. R. v. d. Veld, L. J. Kerkvliet, C. de Jong, N. A. J. Rietbroek en A. v. Scheppin gen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9