Uiós€^hutspot In de Lakenhal wordt hedenmiddag de tentoonstelling „Start" geopend Wegens het voorjaar daalde de werkloosheid aanzienlijk De gezamenlijke vakbonden bezitten 1.137 800 leden Preekstoel-gesprekken in de St. Petruskerk ZATERDAG 3 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Werk van jonge kunstenaars, nog midden in het experiment Hedenmiddag wordt door wet houder J. C. van Schaik in de Boerhaavezalen een tentoonstellling geopend van de „Start", een groep jonge schilders beneden de veertig jaar, die zich tot een beweging aan eengesloten hebben na de eerste „Start"-tentoonstelling in 1952. Op die eerste expositie was werk te zien van hen, die bekroond waren door de jury voor de Koninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderkunst. Met medewer king van de jury en. van het departe ment van O., K. en W. heeft zioh by deze groep een aantal anderen ge voegd. Na strenge jurering is toen deze tweede „Start"-tentoonstelling tot stand gekomen, die een beeld geeft van datgene, wat er onder de nieuwe schildersgeneratie leeft. IN HET KORT kan dat als volgt worden samengevat. Het impressio nisme dat niet de dingen schilderde, maar het licht óp de dingen, heeft zeer sterke reacties gewekt. Aan de ene kant stond Cézane, die de con structie van het schilderij, het vorm probleem op de voorgrond plaatste. Deze lijn loopt door tot de abstracten, tot Mondriaan. Aan de andere kant stond Van Gogh, die de nadruk ging leggen op de inhoud. Deze ontwik kelingslijn loopt via de expressionis ten naar de surrealisten. Over de eindpunten van deze lij nen, als men dat zo kan en mag zeg gen, is het publiek nog lang niet uitgepraat. Maar reeds beschouwt men in schilderskringen zelf zowel de abstractie als het surrealisme als een gepasseerd punt. De jongere genera tie zoekt, voor wat de abstractie be treft, weer naar een nieuwe inhoud en wil aan het expressionisme en het surrealisme meer constructieve vormen geven. De lijnen buigen dus weer naar elkander toe. Hoe wij ons het resultaat van deze ontwikkeling moeten denken, ligt nog in de schoot van de toekomst verborgen, maar zeker is, dat het streven van de „Start" belangwekkend is en dat een tentoonstelling als die in de Boer haavezalen door allen, die ernstig geïnteresseerd zijn in de kunst, zou moeten worden bezocht. Want dat dit een mijlpaal is, staat wel vast. Aan DEZE EXPOSITIE wordt door 36 kunstenaars meegewerkt. Uiteraard krijgt men hier géén vol dragen, géén rijp werk te zien. Stuk voor stuk zitten zij allen nog mid den in het experiment. Het is trou wens nooit het doel van de Konink lijke subsidie geweest rijp werk te be kronen. Men wilde alleen de crea tieve talenten ontdekken. En dat dat gelukt is, lijdt geen twij fel, voor wie dit werk bekijkt. Wonderlijke dingen ontdekt men dan. Daar zijn er, die gedegen en bekwaam hun voorstudies opzettend volgens klassiek recept met be houd van nieuwe verworvenheden in kleurstelling en compositie schilde rijen opbouwen, die niet onderdoen voor de grote scheppingen van een glorieus verleden. Neem Groene- stein, die niet naar het rampgebied van de Februaristorm van verleden jaar is geweest, imaar die gedreven door een grote liefde voor het dier en gêsteund door een groot technisch kunnen een conceptie van het dieren leed uit die dagen heeft gegeven, dat de beschouwer niet lóslaat. Bij nadere beschouwing blijken boven dien de klassieke regels van compo sitie, van lijn en kleur misschien half bewust te zijn toegepast, iets wat men voor een zo uitgesproken „modern" schilderij staande eigen lijk niet verwacht. PEN ANDERE wonderlijke erva- ring is het voor het doek van Frans t Nols te staan, dat hij een prachtige verdeling van het "vlak het raam, dat daartoe insipreerde, is eigenlijk maar bijzaak de be schouwer confronteert met het jon gensportretje in de rechter beneden hoek. Het is een poging om inhoud te geven aan een eigeiüyk autonome abstractie. Het jongetje is gedefor meerd om in het geheel te passen, maar het is méér dan een onderdeel van de constructie geworden. Het schilderij heeft daardoor iets dualis tisch gekregen. Dat echter belangrijk is, omdat het wezen van het experi ment eruit spreekt. Er zijn anderen, die van het ex pressionisme uit aan de g ang zijn. Mex Reneman bijvoorbeeld. Er zijn er, die aan Cézanne doen denken, zo als Lex Horn met bijvoorbeeld zijn duinlandschap. En er zijn er óók, die het impressionisme toch nog niet zo kwaad vinden, al werken zij niet met dezelfde normen. Oosterkerk uit Bodegraven bijvoorbeeld. Van den Idsert, die aan de Bengense school dóet denken. En Albert Muis met zijn zon-doorzinderd schilderij „Het rose huis". Tenslotte zijn er ook nieuw-realis- ten op deze tentoonstelling. Zoals Hans Engelman en Hans van Norden, wiens „Feest" alles behalve feestelijk is, maar een suggestieve uitbeelding van al de armelijke burgerlijkheid, waaraan het mensdom ten prooi is. Ook Marijke Thunnissen met haar mansportret moet onder deze groep gereken worden. I'VE BELANGSTELLING voor deze tentoonstelling zal gezien de enorme interesse, die reeds overal in den lande voor de „Start" aan de dag werd gelegd ook in Leiden groot zijn. Dat er heftig pro en contra zal worden gesproken, dat er volumineu ze debatten over zullen ontstaan, lijdt geen twijfel. Dat is trouwens ook de bedoeling, want zo alleen ontstaat werkelijke belangstelling voor de mo derne kunst. Maar zeker is ook, dat men, staan- I vanmiddag de voor een schilderij als de haven terug, van Dick Zwier, al of niet geholpen I misschien door een kleine inleiding, de poëzie van dit'werk zal aanvoe len, dat men de sfeer zal gaan tasten en de masten van de schepen zal zien wiegen. Dan zal men niet meer debatteren over de vormgeving, maar vol overtuiging zijn bewondering uit spreken voor het talent, dat dingen weet te suggereren, die eigenlijk niet te schilderen zijn. En men mag dan al schouderopha lend op het schilderij „Zeeman" van Aart Roos toegelopen zijn en over „krommen, rechten en cirkels" ge schamperd hebben, na een eerlijke en onbevooroordeelde beschouwing van enige minuten zal men zich in die zeeman voelen, zijn conceptie van, wat een haven betekent, mee beleven en niet meer schamperen. Het bezoek aan de „Starf'-tentoon- stellingen van 1952 lag 300 a 400% hoger dan normaal. Wij zijn be nieuwd, hoe het in 1954 in Leiden zal zijn. Men kan in de Boerhaave zalen terecht van hedenmiddag af tot en met 19 April, dagelijks van 105 uur; Zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. Op 6 en 13 April worden tussen 3 en 5 uur rondleidingen gehouden. Op de openingsplechtigheid van komen wij Maandag C. Th. R. Bijna driehonderd emigranten in 1953 Nu de stand van het aanbod per ultimo Maart 1954 bekend is, blijkt dat het optimisme, waaraan in het vorige bericht op zeer voorzichtige wijze uiting werd gegeven, gerecht- vaardigd is geweest. De werkloosheid Canada 115, Nieuw Zeeland daalde in beduidende mate, n.l. van J Afrika 42, Rhodesia 1. van vertrek. Het volgende overzicht je geeft een duidelijk beeld en doet zien voor welke landen voorkeur be stond: Australië 76 beroepsbeoefenaren, I Zuid- 1293 tot 1042, terwijl daarenboven 110 personen op diverse werkvoorzie ningsobjecten tewerk gesteld waren. Het totaal beschikbare aanbod ge heel werklozen plus arbeiders werk- objecten bedroeg derhalve 1152, een afname van 256. Vooral verheu gend Is het te kunnen constateren, dat genoemde daling zich in alle be- drijfsklassen deed gevoelen. De toenemende activiteit, die tel kens het voorjaar kenmerkt, is ook thans sterk merkbaar. In de eerste plaats werd een vrij groot aantal los se arbeiders geplaatst. Daarnaast konden plaatsingen geboekt worden in de bouwsector, de landbouw, de textielindustrie, het hotelbedrijf, de handel en de metaalindustrie. Voorts werden enkele vacatures vervuld door plaatsing van minder valide ar beidskrachten. Emigratie Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953, toen het to taal beschikbare aanbod 1905 be droeg tegen thans 1152. wijst uit, dat de werkgelegenheid in niet onaan zienlijke mate is toegenomen. Het voordelig verschil bedraagt 753. Wordt hierbij in het oog gehouden de natuurlijke aanwas der beroepsbe volking, met als tegenhanger de emi gratie, waardoor 300' beroepsbe oefenaren gedurende 1953 werden af geschreven, dan zijn er redenen om de werkgelegenheid gunstig te noe men. Immers de emigratie heeft wei nig invloed op de arbeidsmarkt uit geoefend. Interessant is het evenwel het emi- Voor een goed begrip is het wel licht niet overbodig de aandacht te vestigen op hei feit, dat het vertrek van 297 beroepsbeoefenaren een af vloeiing van 620 personen vrou wen en kinderen inbegrepen tot gevolg had. Jeugdige krachten gevraagd Het voorjaar en de naderende zo mer kwamen reeds tot uitdrukking in het aantal ingediende aanvragen, dat steeg van 175 tot 207. Een belangrijk deel der aanvragen betreft nog altijd jeugdige krachten leeftijdsklasse 15 t/m 18 jaar hetgeen, zoals reeds eerder werd ver meld een jaarlijks terugkerend ver schijnsel is. Vervolgens bestaat be hoefte aan geschoolde krachten voor diverse bedrijfstakken, o.a. de me taalindustrie, de textielindustrie en de carrosseriebedrijven. Voor ge- oefende- en ongeschoolde krachten bestaat plaatsingsmogelijkheid in di verse bedrijfstakken, waarbij in het bijzonder de metaalindustrie, gevolgd door de textielindustrie genoemd kunnen worden. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen daalde van 158 per 20 Maart 1954 tot 133 per einde Maart 1954, deels als gevolg van de schoonmaak bedrijven en handel. De vraag naar tijd en de voorjaarsdrukte in winkel- vrouwelijke arbeidskrachten steeg van 296 tot 312, hetgeen in hoofd zaak als een seizoenverschijnsel ge zien dient te worden. De behoefte gaat in de eerste plaats uit naar huis houdelijk personeel o.a. werksters ervaren verkoopsters, typistes gratiecijfer van 1953 uit het gebied confectienaaisters. Daarnaast wordt van het Gew. Arbeidsbureau Leiden J in vrijwel alle bedrijfstakken onge- te analyseren en wel naar het land schoold personeel gevraagd. Première op Schiphol „Het schaap met de vijf poten" De veertienduizend kilometer lange iuchtfoute AmsterdamDjakarta van de KLM zal met ingang van 10 April a.s. eenmaal per week worden afge legd in veertig uur en eenmaal per week in negen en dertig uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constellations" zul len worden gemaakt en de naehtstop te Bangkok vervalt. Zoals bekend is, vtyegt de KLM vijf keer per week naar Indonesië. Op Zaterdag 10 April zal de eerste „Super Constellation" de reis naar Djakarta aanvangen. Dit toestel zal 57 eerste klasse plaatsen hebben. Het vliegt via Geneve, Beirut, Kara chi, Calcutta, Bangkok en Singapore in negen en dertig uur naar Djakarta. Op Maandag 12 April zal de twee de Super Connie de vlucht naar In donesië beginnen. Dit toestel is in gericht met vijftien toeristen en vijf en veertig, eerste klasse plaatsen Het vliegt via Rome, Cairo, Karachi, Calcutta, Bangkok en Singapore in veertig uur naar Djakarta. De ove rige drie diensten ziullen worden uit gevoerd door Constellations, waar van twee geheel met eerste klasse plaatsen en één geheel met toeristen plaatsen (zestig) zijn ingericht. Her innerd moge worden aan het feit dat in 1924 Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke met de H-NACC voor de vlpcht van Am sterdam naar Batavia vier en vijftig dagen nodig hadden, al was hieraan schuld de motorstoring te Philip- popel. D UI VENPLATJE TE HUUR De rechtbank te Groningen heeft de 46-jarige landarbeider J. N. uit Blijham, veroordeeld tot 1 maand Voorwaardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van 3 jaar, omdat hij ervan werd verdacht met een dui- venklok te hebben geknoeid. Daar door zou hij zich hebben verzekerd van de eerste prijzen voor zijn dui ven die aan een wedvlucht deelna men. Tegen N. had de officier we gens knoeierijen een jaar gevange nisstraf geëist waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank legde als bijzondere voorwaarde op dat N. zich nimmer meer met de duiven sport mag inlaten. JUWELIER BESTOLEN VOOR 5000,—. Een complot ten dele van perso neel van een bekende juwelierszaak in de binnenstad te 's-Gravenhage en van goudsmeden heeft de politie ontdekt, toen zij een concierge van deze zaak, de 43-jarige J. M. f., ar resteerde, die de afgelopen twee jaar voor ruim 5000 aan goud, ringen, edelstenen en geld uit het bedrijf had gestolen. Het grootste deel van de voor werpen had hij in bewaring gege ven, verkocht of ter bewerking ter hand gesteld aan de 24-jarige goud smid M. J. B., die wegens heling werd aangehouden. Twee goudsme den, bij dezelfde firma werkzaam, de 43-jarige T. J. v. d. M. en de 21-jari ge J. A. M., zijn wegens schuldhe- ling gearresteerd, en ten slotte legde de politie de hand op drie andere goudsmeden, de 38-jarige J. S„ de 40- jarige J. B. en de 27-jarige W. v. d. G. Ongeveer tiveederde van de ge stolen voorwerpen kon nog worden achterhaald. De directeur van het juweliersbe- drijf had bij inventarisatie wel te korten ontdekt, doch had hiervoor tot nu toe geen verklaring weten te vinden. Het gedrag van de concierge, die achterdocht verwekte, leidde tot het oprollen van dit goudsmedencom- plot. „Tel." VOORTGEZETTE GROEI De vakbeweging in ons land is nog steeds groeiende. Volgens de zojuist gepubliceerde gegevens van het Cen traal Bureau voor Statistiek is het ledental van de vakbeweging van 791.200 in 1947 gestegen tot 1.137.800 in 1953, exclusief de aangeslotenen bij de E.V.C., die geen opgave ver strekte. Van dit aantal zün 970.000 perso nen georganiseerd in een vakbond die aangesloten is bij een der grote vak- centralen en wel by het N.V.V. 435.700, de K.A.B. 334.700, het C.N.V. 182.300 en de N.V.C. (neutraal) 17500. Hoewel de totale stijging van het ledental der vakbeweging sinds 1947 44 is, is in werkelijkheid de stij ging minder groot. Het aantal perso nen in loondienst steeg namelijk sinds 1947 ook aanzienlijk. Daarmede reke ning houdende is de stijging van het ledental niet 44, maar 23 Het aantal personen, dat bij de vakbeweging in dienst is, is ook niet te veronachtzamen, in 1952 waren het er 1729, in 1953 1860. Ook geldmiddelen ruimer Ook de geldmiddelen van de vak- centralen en de al dan niet bij haar aangesloten vakbonden zijn aanzien- In Oud-Hortuszicht werd gister avond de bazar geopend van Leidens oudste speeltuinvereniging Zuider kwartier (Tuinstadwijk)Binnenkort bestaat de vereniging 28 jaar, maar nog steeds bezit men geen eigen club huis. Omdat het nu hoog tijd ge vonden wordt, dat ook deze vereni ging zo'n gebouwtje rijk wordt, heeft men een bazar ingericht in de hoop, dat er veel geld in het laadje zal stromen. Vier maanden is er aan ge werkt. Vooral de dames hebben zich bijzonder ingespannen. En het resul taat is, dat er honderden artikelen in een grote verscheidenheid op keurige tafels liggen uitgestald. En achter de tafels weer de dames met een verkoopactiviteit, waarop de be roepsverkoopsters jaloers zouden zijn. De voorzitter van de vereniging de heer H. Vermeer, bracht hen in z'n openingsspeechje, voor alles wat zij gedaan hebben en de opofferin gen daarvoor getroost, terecht de dank van het bestuur over. In span ning wachtte men hierna op de ko pers. Dat zij komen! Tot vanavond 12 uur bestaat daartoe nog gelegen heid. Hutspot-nieuws kan lot 1.30 our I telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Ook in de Petrus-Kerk zullen na Pasen evenals in vele andere plaatsen van ons land door pater van Schalen, O.F.M., en pater Krouwéls, O.F.M., de bekende preekstoelgesprekken worden gehou- Itn, op dt Dinsdagavonden: 27 April, 4, 11, 18 en 25 Mei. Oe onderwerpen zijn: Gods liefde en het menselijk lijden. Is de Kerk een bemoeial of een Moeder? De Kerk en de moderne hu welijksproblemen. Kiest de Kerk isolement of doorbraak? De Kerk en het Humanisme. Nadere bijzonderheden volgen. Zatedag 3 ApriL Maandag a.s. begint aan de kassa van de Leidse Schouwburg, Oudie Vest, de kaartverkoop (met plaats bespreken) voor de opvoering van „Mariken van Nicumeglien" door het Rotterdams Toneel. Men kan er van tien uur 's morgens tot één uur 's middags terecht, evenals Dinsdag en Woensdag. Laten de katholieken van Leiden dit initiatief van de Raad van Overleg waarderen door grote belangstelling te tonen voor deze zeer 'byzondere opvoering. Zie voorts elders in dit blad. Leden van de Leidse K.A.B., attentie! Er zyn gisteravond nog enige kaarten voor gereduceerde prijs overgebleven. K. A.B.'ers kunnen deze vandaag nog afhalen bij de heer P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85. Gistermiddag om 2 uur is op de Kanaalweg de 18-jarige bromfietser M. M. tegen een bestelwagen opge reden, omdat hij niet op het ver keer lette. De jongeman, afkomstig uit Hazerswoude, liep een bloeduit storting in zijn arm en een wonde aan het hoofd op. De E.H.D. ver voerde hem naar het Acad. Zieken huis. Om kwart voor vier gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een branaie in de Cosijnstraat. Ergens in huis had men op een óf andere wijze zodanig in de kachel gepord, dat een explosie er het ge volg van was. De schoorsteen werd uit elkaar gerukt en de stenen kwa men zelfs op straat terecht. De brandweer behoefde echter geen dienst te doen. Gistermiddag om half zes zijn op de Haagweg twee auto's op elkaar gereden. Een personenauto, die uit de richting Voorschoten kwam, sloeg over de kop. Er deden zich echter geen persoonlijke ongevallen voor. En gisteravond om half negen zig zagde een Leidse wielrijder, die naar ODze mening een aanzienlijk deel van zijn weekloon op een weliswaar niet geheel onprettige, maar wel onjuiste wijze had besteed of om het kor ter te zeggen: die niet bepaald brandschoon was, als u weet wat we bedoelen om half negen dus zig zagde die Leidenaar over de Oude Vest en reed tegen de 40-jarige mevr. M. O.I. uit Leiderdorp op. Beiden kwamen in het water terecht. De Leiderdorpse dame werd door omstanders op de kant getrokken en bleek niets te mankeren, zodat zij naar huis kon gaan. De benevelde man, die overigens aanzienlijk aan nuchterheid gewonnen had door het koude bad, had twee snywonden bo ven het rechter oog opgelopen en moest door de E.H.D. naar het Acad Ziekenhuis vervoerd worden. In verband met de a.s. opvoering van de operette, verzoekt de R.K. Gem. Zangvereniging „Pulchri Stu dio" de leden, die de oude Franse dans instuderen, morgenmiddag oir 4 uur in het zaaltje Maria Gijzen- steeg bijeen te komen, voor een extra repetitie, die onder ons gezegd wel bijzonder hard nodig is! stadskok. KOEIENSMOKKELAARS IN BELGIë VEROORDEELD. Vijf Belgen en een Nederlander hebben gisteren terecht gestaan voor de rechtbank te Tongeren wegens het smokkelen van dertig Nederlandse koeien naar België. Alle verdachten werden veroordeeld tot straffen, wel ke varieerden van vier maanden plus 120.000 francs tot 268.000 francs, boe te, subsidiair zes maanden hechtenis. De Nederlander, vermoedelijk afkom stig uit Maashees, fungeerde in deze zaak als transporteur. De koeien wer den volgens de ten laste legging in November van het vorige jaar tussen Roermond en Weert over de grens ge voerd. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag de 69-jarige huisvrouw G. ter H. uit Deventer, wegens poging tot doodslag op haar 17 jaar jon gere echtgenoot, veroordeeld tot ze ven maanden gevangenisstraf. De vrouw die volgens diverse ver klaringen een zeer onaangenaam le ven had by haar man, had op een gegeven ogenblik rattenkruit gedaan in diens eten. De man zag echter tijdig blauwe wolkjes in de stamppot oplichten en ging naar de politie. De vrouw, die een verstoorde in druk maakte en van niets meer scheen te weten, was in eerste instan tie door de Zutfense rechtbank vrij gesproken. HYDRAULISCHE ROBOT-KRAAN Fen hydraulische robotkraan die zich de bijnaam „het schaap met de vijf noten" verworven heeft, is de zer dagen door de KLM op Schiphol in gebruik genomen. Twee jaar geleden heelt de KLM zich gewend tot een bedrijf te Weert met de opgave een kraan te vervaar digen waaraan onder de meest on gunstige omstandigheden van ruimte en plaats, motoren met een gewicht van 2800 kg. uit een vliegtuig zou den kunnen worden gelicht en weer op hun plaats gebracht zonder dat daardoor enige vertraging in andere revisie werkzaamheden van het in een dok staand vliegtuig worden veroor zaakt. Voorts moest de kraanwagen in geschakeld kunnen worden bij het in- en uitladen en transporteren van vrachten tot een maximum van vier duizend kilogram. Hiervoor werden de volgende ei sen gesteld aan de kraan: een hys- hoogtc van 6 1/2 meter, een opvouw bare mast, een omvang die het rijden onder de dokken niet belemmert, de mogelijkheid om het eigen middel punt te kunnen draaien en om bo vendien met een redelijke snelheid dwarsuit te rijden. De manier van aandrijving is an ders dan gebruikelijk. De aandrijf assen. differentieels cn schakelkast met frictieplaten, ontbreken in de hydraulische robot-kraan, evenals de wielassen. De vier wielen draaien individueel. De aandrijving en het hijsen geschieden hydraulisch. BROMMEND VONNIS Een 60-jarige bromfietsberijdster, te Arnhem is door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot een boete van 150 gulden of 30 dagen. Haar was ten laste gelegd, het ver oorzaken van een verkeersongeval door roekeloos en onachtzaam rij den. De procureur-generaal had be halve deze boete geëist dat zij drie jaar geen bromfiets zou mogen 'be rijden en voorts wee weken voor waardelijke hechtenis. 5000 VERDUISTERD. De politie heeft de werfbaas J. K. aangehouden, werkzaam op een houtopslagplaats in Den Haag. K. was daar belast met de leiding en verplicht bij aflevering van hout een bon uit te schrijven. Bij contante betaling liet hij dit menigmaal na en stak het ontvangen geld in de eigen zak. In de loop van drie jaar eigende hij zich zo 5000 toe. Hij beweert dit geld gedeeld te hebben met de aflader J. C. H„ dit dit echter ten stelligste ontkent. Bei den zijn ingesloten en zullen voor de officier van justitie worden geleid lijk ruimer geworden. Was in 1951 het totaalvermogen reeds 54)4 mil- lioen eind 1952 was het gestegen tot meer dan 64 millioen. Toch is dit vermogen zeker niet hoog indien wij het vergelijken met de ontvangen contributies. De jaarlijkse contributie-ontvang sten bedroegen in 1953 meer dan 36 millioen gulden. De gemiddelde jaar contributie per lid was 29. De gemiddelde jaarcontribufie bij de drie grote vakcentralen N.V.V, K.A.B. en C.N.V. bedroeg respectie velijk 38. 35 en 31 gulden. DE ZAAK ANNEKE BEEKMAN. Naar wij vernemen heeft de ex- voogdes van Anneke Beekman mevr. G. M. L. Langedijk van Moorst uit Hilversum, die op 22 Maart j.l. werd gearresteerd en wier gevangen houding voor 30 dagen door de recht bank te Amsterdam op 30 Maart j.l. werd gelast, tegen deze beslissing appél aangetekend bij het Gerechts hof in Amsterdam. Binnenkort zal het Hof in raadskamer dit appél be handelen. Twee straaljagers zijn vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf boven Zoutkamp met elkaar in botsing ge komen en in de Lauwerszec gestort. De wrakstukken zijn een anderhal ve kilometer buiten de dijk terecht gekomen. Zoutkamper vissers zyn onmiddellijk uitgevaren en een hun ner, schipper Jeltje Toxopeus, vond een overlevende, wiens naam nog niet bekend is. Hij is naar het Aca demisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De reddingsboot „Insulinde" uit Oostmahorn ligt te Amsterdam in revisie en kon dus niet uitvaren. ACHTER HET STUUR OVERLEDEN Gisteren reed een personenauto te- §en een gevel van een perceel aan de cheperstraat in Den Haag. De be stuurder van de auto, de 45-jarige C. W. had namelijk een hartverlam ming gekregen. Daar de snelheid ge ring was, werd weinig schade ver oorzaakt. De echtgenote van de over ledene, die naast hem zat, trachtte op het fatale ogenblik de auto nog op de weg te houden, doch kon niet verhinderen dat de wagen uit de koers raakte. Effectenbeurs van Amsterdam Notering van 2 April: Ned. '53 (3)4102 9/16 Ned. '51 3)4 Ned *53 3^ 100 11/16 Ned. '47 3)i 3 98 3/16 Ned. '54 3 X 87K Ned. 62-64 3 99 3/8 99 5/16 Grootboek '46 3 96 5/16 ACTIEVE AANDELEN. A. K. U 206 1/8 268 1/8 268'.: 200 290 Kon. Olie 454 90 9/16 147 Ned. Scheepv. Unie 135 H. V. A 116 7/8 Java Cult al 115 3/8 90 K Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN, 2 April Groente. Waspecn I 12—42.—, Waspeen II ƒ741.Prei ƒ17 23.Breekpecn I 5.109.Breek- peen II 3.50—4.70, Kroten 4—6.—, Uien ƒ1.803.Knolscldcrie ƒ9— 24.—, Witlof I ƒ58—64.—Witlof II 36.- 52.- ROELOFARENDSVEEN, 2 April Bloemen Elmus 0.90—0.95 Rose Copland 0.560.79, v. d. Eerden 0.70 0.91, Zenober 0.400.52, Golden Harvest 0.590.81, Crown Imperial 0.42—0.56, Sultane 0.40—0.49, E. Eddy 0.62—0.81, White Sail 0.43— 0.71, Piccadilly 0.680.76, Carara 0.38—0.52, W. Pitt 0.56—0.70, Athleet 0.440.55, Bartigon 0.550.69, W. Copland 0.500.73, Bandoeng 0.74 0.91, Sonja 0.420.59, Prunus 0.59 0.79, Hillegarde 0.500.57, Rijzende Zon 0.580.66, Vera 0.50—0.61, Cor- del Huil 0.90—0.95, Moederdag 0.77— 0.80, All Bright 0.70—0.75, Copland Purper 0.850.88, Parkiettulpen 0.90 1.30, Dubbele tulpen 0.350.76. Narcissen: Actea 0.320.37, Helios 0.20—0.26, Fortuna 0.25—0.34, King Alfred 0.300.37, Frühling 0.370.42, Cheerfulness 0.290.36, Early Glory 0.21—0.29, Narcissen (v. grond) 0.16 0.23. Anemonen 0.380.52, Blauwe druifjes 0.210.25, Lathyrus 0.41 0.80, Freesia's 0.600.80, Irissen 0.74 0.95 per bos. Anjers 0.12—0.25 per stuk. TER AAR, 2 April. Groente. Witlof I 0.48. idem II 0.33—0.44. id. stek 0.060.25, spinazie 0.430.53, andijvie 0.58, uien 0.020.04, sprui ten 0.36, idem B. 0.17, kroten 0.05. waspeen 0.20, alles per kg; sla A 0.22—0.25, idem B 0.16—0.18, idem C 0.080.12, alles per stuk; selderij 0.180.19, radijs 0.100.19 per bos; stoofsla 1.601.70 per kist. VINKEVEEN, 2 April Groente. Spinazie 35—46 et.; Witlof I 55—63 ct; Witlof II 42—51 ct;; Prei 16—24 ct; Andijvie 66 ct; Waspeen 26 ct. per kg.; Radijs 32 ct. Peterselie 25 ct.; Selderij 30—31 ct. per bos; Tomaten 27 ct. per stuk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3