S)e ÊcicbeSotvïcmt De mensheid voel! zich bedreigd door de H-bom Strijd In Indo-Ctiina uitgebreid tot Cambodja Vietminh over de grens van Laos EVG-verdrag weldra in Italiaans parlement De watersnood in Irak ■HL-v iwt\ Atoomkracht en verse piepers Nehroe vraagt stopzetting experimenten N.Y orkse haven staking afgelast Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 3 APRIL 1954 45ste JAARGANG tf No. 13160 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w-, f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjo. Telefoontjes f 1.50 Argwaan regeert de wereld nieuwe wereld blijken de moei lijkheden tenslotte van dezelfde aard te zijn. Hetgeen begrijpelijk is, daar mensen nu eenmaal mensen blijven en de grondoorzaak van alle verwij dering de achterdocht is, waarmede men z'n evenmens beschouwt en dikwijls terecht beschouwen moet. In het verre Westen streeft men al evenzeer naar samengaan en samen werking als in het oude Europa, om dat men beseft, dat het moet, maar hier zowel als daar is de weg naar de eenheid een moeizame, lange en te leurstellende weg. Zo heeft men zo pas de tiende pan- Amerikaanse conferentie achter de rug, welke in de loop van de maand Maart in de hoofdstad van Venezue la, Caracas, is gehouden. Er 0 is daar veel gepraat en er is tenslotte een „verklaring" aangenomen, maar overigens is ook deze Amerikaanse conferentie even resultaatloos verlopen als onze beste Berlijnse conferentie. Die „verklaring van Caracas" be vestigt opnieuw het „onvervreemd bare recht van iedere Amerikaanse staat om vrijelijk zijn eigen instel lingen te kiezen in de effectvolle uit oefening van representatieve demo cratie, als een middel om de eigen politieke souvereiniteit te bewaren, evenals zijn economische onafhanke lijkheid en om een eigen sociaal en cultureel leven te lijden, zonder bui tenlandse inmenging in zijn binnen landse of buitenlandse zaken, in het bijzonder zonder de inmenging van enige vorm van totalitairisme". Zij hernieuwt de overtuiging van de Amerikaanse staten, dat een van de beste wijze om de democratische instellingen te versterken is hes res pect te vergroten van de individuele en sociale rechten van mens, zon der onderscheid van ras, nationali teit, afkomst, religie of sexe, en om te handhaven en te bevorderen een effectieve politiek van welvaart en sociale rechtvaardigheid, teneinde de levensstandaard van hun volkeren te vergroten. Zij besluit de krachtsinspanningen te coördineren, opdat alle Amerikaan se staten tezamen de bovengenoemde principes zullen ontwikkelen en per fectioneren, zodat zij zullen worden tot de basis van 'het politieke, eco nomisch, sociale en culturele leven van deze volkeren". Wij begrijpen best, dat iedereen dat heel erg mooi zal vinden, maar practisch heeft het niets om het lijf. Een dergelijke „verklaring" kan men ieder jaar met veel gejuich aanne men. Het verplicht tot niets. Toch blykt er uit, hoezeer de Ame rikaanse staten elkaar nog onderling wantrouwen. De woorden „onver vreemdbaar recht om vrijelijk zijn eigen instellingen te kiezen" staan er niet voor niets, maar zijn een uit vloeisel van de vrees der Zuid-Ame rikaanse staten voor een zekere voog dijschap van de Ver. Staten van Noord-Amerika. De laatstfen hadden graag tot effectieve samenwerking gekomen in hun strijd tegen het com munisme, maar zij stuitten op verzet van sommige Zuid-Amerikaanse sta ten (o.a. Columbia) waar rode invloe den merkbaar zijn. De Zuid-Ameri kanen hebben tenslotte een conces sie gedaan door „inmenging van enige vorm van totalitairisme" af te wijzen, maar dat kan evengoed op Argentinië slaan als op Sovjet-Rus land, terwijl de term „inmenging" zo rekbaar is als elastiek. Zo demonstreert ook Amerika, hoe gemakkelijk men kan inzien, dat een grotere eenheid noodzakelijk is, maar hoe moeilijk het is die eenheid in practijk te brengen. Prestige-slag om de vesting Dien Bien Phoe Voor het eerst zijn geregelde troepen van de communistische Vietminh tijdens de oorlog in Indo-China doorgedrongen in de Cambodja. Zij zijn in groten getale via Zuid-Laos het land binnengevallen. Een der belangrijkste gevolgen is dat nu ook Cambodja direct in de oorlog betrokken wordt Koning Norodom Sihanoek van Cambodja ontvangt om het uur speciale froniberichten. In Franse kringen acht men de toestand ernstig De commu nisten kunnen op deze wijze pogen de Franse krachten te versnipperen en een propagandistisch succes boeken aan de vooravond van de conferentie van Genève. Coty komt in Juli Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: Zijne Excellentie de president der Franse Republiek en mevrouw Coty zullen van 21 tot 24 Juli a.s. een offi cieel bezoek aan Nederland brengen. DE OORLOG IN INDO-CHINA WOEST GEBIED. Het onder de voet gelopen gebied in Cambodja is woest, heel dun be volkt en biedt vrijwel geen natuur lijke voedingsmogelijkheden. Com munistische voorhoedetroepen hebben er echter in de afgelopen maanden geheime voedselvoorraden aangelegd. De binnengevallen rode troepen hebben de stad Voeoensai bezet, in het Noordoosten van Cambodja. For tificaties nabij deze stad zijn echter nog in handen van Cambodja. In allerijl rukken versterkingen van Cambodja's leger, gesteund door Franse strijdkrachten, op naar het bedreigde gebied. Verkenningsvliegtuigen cirkelen boven het nieuwe strijdtoneel. Men is van mening, dat het communistische offensief gestuit kan worden, zodra de pro-Franse troepen ter plaatse zijn. DE SLAG OM DIEN BIEN PHOE. Inmiddels heeft de strijd om Dien Bien Phoe, de Franse vesting in Noord-Indo-China, (ten N. van Loeang Prabang) een hoogtepunt be reikt. De Frans-Vietnamese verdedi gers betwisten elke duimbreed gronds aan de fanatieke, in golven aanstor mende stoottroepen der Vietminh. .Zelfmoordeenheden" der rebellen stappen over de lichamen van hon derden gesneuvelde kameraden. Met springstoffen proberen zij een weg te banen door de prikkeldraadver sperringen. Achter hem dringen de stoottroepen op. Generaal Giap, de communistische opperbevelhebber, heeft thans zijn gehele beschikbare strijdmacht, ter sterkte van 30.000 man, geworpen in de strijd die „de prestigeslag om de Franse vesting" wordt genoemd. Nog altijd activiteit op Ceram De Zuidmolukse autoriteiten in Ne derland ontvingen uit Ceram het be richte dat de troepen van de repu bliek Zuid-Molukken onder comman do van overste Sopacua begin Maart de T.N.I. te Mornaten en Noordkust van West-Ceram gevoelige verliezen hebben toegebracht. De Indonesiërs vluchtten in wan orde en trachtten zwemmend, on danks de vele haaien, die de zee daar onveilig maken, hun boot te berei ken. De twee dorpen werden door de Zuidmolukkers bezet. Tegelijkertijd gingen ook de R.M. S.-troepen aan de Zuidkust onder lei ding van overste Rugebregt tot de aanval over. Hier werden de Indone sische troepen uit de dorpen Tanunu en Eti verdreven, terwijl 17 Ind. mi litairen sneuvelden. ^/OOR EUROPA is dat een troost, v zij het een schrale troost. Wij zijn per slot van rekening niet de enigen, die zitten te houden met onderling wantrouwen. Wy laten nu daar het maar al te gerechtvaardigde wantrouwen jegens de Sovjet-Unie, wier politiek van agressie aanleiding is geweest dat het Westen een afweerorganisatie heeft opgebouwd in de NAVO. Nu stelt Door een brand, die Zaterdag de Molotof voor, dat de Russen mede in achterbuurt van Poesan teisterde, Men verwacht een veldslag De Italiaanse regering heeft Vrijdag besloten het E.V.G.-verdrag ter ratifi catie bij het parlement in te dienen. Naar verwacht wordt zal dit een van de komende dagen gebeuren; de ra tificatie zal wellicht aanleiding geven tot een van de grootste parlementaire veldslagen, die Italië gekend heeft. De campagne van tegenwerking, in uitzicht gesteld door communisten en lipkse socialisten, zou het debat min stens een half jaar kunnen rekken. Zoals de huidige vooruitzichten zijn, zal het verdrag slechts een klei ne meerderheid behalen, tenzij de Westelijke bondgenoten aan de Ita liaanse eisen inzake Triëst tot in ze kere mate tegemoetkomen. De mo- BRAND IN POESAN de NAVO zullen worden opgenomen, een modem „paard van Troje", waartegenover men in het Westen alle reden tot argwaan heeft. Erger is het wantrouwen, dat Frankrijk koestert jegens West- Duitsland. Natuurlijk kunnen wij de Franse vrees voor een herhaling van hetgeen in de twee wereldoorlogen is geschied, zeer wel begrijpen en bil lijken, maar aan de andere kant moesten de Fransen inzien, dat men het Duitse volk op de duur toch niet kan blijven onderwerpen aan een be zettingsregiem, dat de Duitsers toch weer hun invloed op Europa zullen gaan uitoefenen en dat Europa zich daarom beter van hun medewerking kan verzekeren dan hen tot tegen werking dwingen. In het plan voor een Europees le ger zijn zowel de Duitse medewer king als de garantie, dat de Duitsers niet opnieuw uit de band zullen springen, op gelukkige wijze ver enigd. Alleen Frankrijk aarzelt en lokt door z'n besluiteloosheid allerlei probeersels van de kant der Sovjet- Unie uit (zoals Molotofs jongste Aprfl-mop) die erop gericht zyn om Frankrijk af te houden van het Euro pese leger. Moskou begrijpt heel goed, dat als de Fransen niet mee willen doen, het hele verdedigingssysteem van Europa een zo gèvoelige deuk kwamen 27 Koreanen om het leven. Drie duizend personen werden dak loos, ruim 500 woningen en verschei dene pakhuizen van het Zuidko- reaanse leger gingen in de vlam men op. krijgt, dat het de vraag is, of het niet tot een volledige breuk komt. Mannen als maarschalk Juin, nota- bene een der opperbevelhebbers van de NAVO, werken dat spelletje nog een beetje in de hand, door onvoor zichtige uitlatingen. De maarschalk van Frankrijk moge al een roemrijk generaal geweest zijn, hier begeeft hij zich op het terrein van de politiek net als zijn Amerikaanse collega Mc Arthur indertijd deed. En juist als Mc Arthur is hij uitgegleden op dat gladde politieke ijs, waar generaals beter vanaf kunnen blijven. Laten we hopen, dat maarschalk Juin het voorbeeld van zijn collega McArthur volgt en kalmpjes in de vergetelheid onderduikt in afwach ting van eventueel betere tyden. Er zijn evenwel al mensen, die de ver wachting uitgesproken hebben, dat de maarschalk in de politiek zal gaan en een partij zal gaan oprichten naar het voorbeeld van generaal de Gaulle. Dan is de narigheid nog niet te over zien. narchistische partij, die met haar 39 zetels in de Kamer van Afgevaardig den en 15 in de Senaat kan meehel pen aan het bereiken van een onbe twistbare meerderheid, heeft n.l. be kendgemaakt, dat het de bekrachti ging niet zal steunen vóór de Ita liaanse eisen inzake Triëst zijn inge willigd. De Italiaanse ministerraad heeft de premier gemachtigd, zo nodig, de ver. trouwenskwestie te verbinden aan de ratificatie van het verdrag. In Bagdad zijn Vrijdag twee hef- schroefvliegtuigen van het Ameri kaanse leger aangekomen om deel te nemen aan de actie tot het in veiligheid stellen van mensen, die door de overstromingen in moeilijk heden verkeren. Naar schatting bevinden zich ten Zuiden van Bagdad nog 1.500 perso nen, die door het water zijn ingeslo ten en reeds vier dagen zonder le vensmiddelen zitten. Verder is een vaccinatie op grote schaal op touw ge et onder de 300.000 door het water van hun haardsteden verdrevenen, die zich thans in Bag dad bevinden. Naguibs gezondheid De gezondheids toestand van pre sident Naguib van Egypte baart zijn omgeving zorgen. De behandelende geneesheren hebben een derde hart- onderzoek gelast. Alle bezoeken zijn verboden, met uitzondering van die van leden van de revolutionnaire raad, wier bezoe ken blijkbaar bevorderlijk zijn voor Naguibs beterschap! In officiële kringen hoopt men evnerwel, dat generaal Naguib, na een week rust, zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Valse muntersbende opgerold Door nauwe samenwerking tussen de Italiaanse politie en Scotland Yard is gisteren in de Italiaanse havenstad Livorno een bende van valse munters opgerold. Drie Nederlandse matrozen Toen Juin bij Laniel had moeten zijn V v! >^M se»* Maarschalk Juin voerde op de avond waarop hij was ontboden bij pre mier Laniel en de minister van Defensie Pleven een ernstig gesprek met met Generaal Maxime Weygand, tijdens een cavalerie-diner. Zoals men weet is de maarschalk afgezet wegens „gebrek aan militaire discipline". van het schip Lissekerk zijn gearres- 1 mingen hebben uitgewezen, dat be Gen. Vandenberg overleden Generaal Hoyt S. Vandenberg, die van 1948 tot Juni 1953 stafchef van de Amerikaanse luchtmacht was, is gisteren op 55-jarige leeftijd overle den. „Generaal Van", zoals hij by de luchtmacht werd genoemd, werd in October jl. in een ziekenhuis van het Amerikaanse leger opgenomen. Zal men in de toekomst gebruik gaan maken van atoomenergie voor het conserveren van voedsel? Volgens dr. Butts, een bioloog, die verbonden is aan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heef' men in deze richting reeds veelbelo vende resultaten bereikt. Proefne De oudste inwoonster van Lim burg de 102-jarige M. E. H. Jongen— Montulet is gisteren in het godshuis Calvarieberg, waar zij bijna tien jaar verpleegd werd, overleden. teerd en ook een lid van de beman ning van het Braziliaanse schip Lloyd de Mexico is aangehouden. Men heeft grote hoeveelheden val se dollars in beslag kunnen nemen, maar men neemt aan, dat de drie Ne derlandse zeelui (van wie de namen niet zijn bekend gemaakt) verschei dene pakketjes met valse dollars en ponden in zee hebben gegooid, voor dat zij werden gearresteerd. MISSIONARIS VAN 100 JAAR. Dat ook missionarissen oud kunnen worden bewijst het geval van pater Jozef Richard S.J. in Montreal, die dezer dagen 100 jaar is geworden en daarmee de oudste missionaris van Canada is en vermoedelijk wel van de gehele wereld. De Canadese kran ten hebben deze week lange artike len aan hem gewijd en dat is hy waard ook, want hij heeft werk ver richt in de gebieden, die het noor den van Canada vormen. Daarbij heeft hij 800.000 km. afgelegd. Vermoedelijk heeft de lichaamsbe weging in de pittige koude lucht van Noord-Canada hem fris gehouden. straalde aardappelen en uien jaren lang goed kunnen blijven, zonder da zij in koelhuizen worden opgeslagen. Het was evenwel nog niet bekend, of dit ook geldt voor groenten. De methode is gebaseerd op de theorie, dat de bacteriën, die het bederf ver oorzaken, door bestraling worden ge dood. Vanzelfsprekend bestaat er grote belangstelling voor deze vreedzame toepassing van de atoomenergie. Ook het leger heeft zich al voor de ont wikkeling geïnteresseerd. De kwar tiermeester-generaal is reeds van plan 6 millioen dollar te besteden voor het onderzoek. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft een con tactcommissie ingesteld voor vraag stukken op het gebied van, het wel zijn ten plattelande. Voorzitter van de commissie is de heer ir. A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de landbouw. Russen zouden stikstofbom hebben Pandit Nehroe, de premier van India, heeft gisteren een beroep op de grote mogendheden gedaan om onmiddellijk een accoord te sluiten, waarbij men afziet van verdere experimenten van de waterstofbom, een wapen, aldus Nehroe, „dat het bestaan van mens en beschaving bedreigt". In een rede voor het Indische parlement noemde Nehroe als verdere maatregelen, dat de betrokken mogendheden de reeds bekende uitwerking van dergelijke wapens volledig zullen publiceren en een zo gedetailleerd mogelijke schat ting van de nog onbekende gevolgen zouden bekend maken, MAANDAG H-BOMDEBAT IN LAGERHUIS. In het Britse Lagerhuis zal de wa terstofboom Maandag het onderwerp van een groot debat zijn. Attlee zal dan een resolutie verde digen, waarin het Huis „gaarne een onmiddellijk initiatief van de rege ring tegemoet ziet" tot het beleggen van een bijeenkomst der drie rege ringshoofden. Attlee hee.ft echter reeds duidelijk gemaakt, niet van zins te zijn het pro bleem in de partijpolitiek te halen. Minister Eden heeft in een rede te Belfast van de H-bom gezegd: Dit nieuwe wapen houdt een verschrik kelijke waarschuwing in aan het OVEREENKOMST ZOU GETROFFEN MOETEN WORDEN. Nehroe was van mening, dat een overeenkomst om aan de experimen ten een einde te maken het eerst noodzakelijk zou zijn. Men zou daaraan voorrang moeten verlenen boven eventuele verdra gen, die de productie en het opslaan van aotomwapëns betreffen. De Indi sche regering is in ieder geval van plan om zowel te New Delhi ais te Moskou en Washington met Ameri kaanse en Russische autoriteiten „in formele" besprekingen te beginnen om de verwezenlijking van Nehroe's voorstellen voor te bereiden. adres van iedereen, die een aanval zou overwegen. NU WEER STIKSTOFBOMMEN? Herbert Morison, Edens voorgan ger op het Britse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft gisteren te Londen gesproken en gezegd, dat de Sovjet-Unie bezig was aan de ver vaardiging van stikstofbommen. Waar hij die mededeling op baseer de, bleek echter niet en op het hoofdkartier van de La'bourpartij heerste enige verwarring over deze „onthulling". Deskundigen achten het uiterst onwaarschijnlijk, dat een stik stofbom al tot de mogelijkheden zou behoren. Het „Onafhankelijke vakverbond van havenwerkers", dat uit de A.F.L., een der twee grote Amerikaanse vak bonden, is gestoten, omdat het leden had die mededen aan het door be dreiging verwerven van monopolie posities bij het lossen van New York aandoende schepen, heeft de haven staking in New York gisteren afge last. Een woordvoerder van het vak verbond heeft medegedeeld, dat de stakers het werk Zaterdag zouden hervatten, weer i (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 4 April: zon op 6.10 en onder 19.17, maan op 6.01 en onder 21.22 uur. 5 April: zon op 6.08 en onder 19.19, maan op 6.26 en onder 22.52 uur. Winderig maar zacht Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat in het midden van de afge lopen week Nederland binnen het be reik was gelegen van onstabiele po laire luchtmassa's, waarin herhaalde lijk buien tot ontwikkeling kwamen, slaagde Vrijdagmorgen zachte lucht van subtropische oorsprong er in, tot in onze omgeving door te dringen. Dit ging bijna overal gepaard met wat motregen. De vrij zware regenval, die Vrij dagavond in het midden en Zuiden van het land voorkwam, hing samen met het passeren van een uit het Westen komend koufront. Afkoeling van betekenis bracht dit front niet, want de lucht er achter had even eens een temperatuur van omstreeks 10 graden. Wel was de vochtigheid van deze lucht iets kleiner, hetgeen Zaterdagochtend enkele opklaringen tot gevolg had. Intussen bevond er zich Zaterdag morgen op ongeveer 1000 km ten Westen van Noord-Ierland een zeer actieve depressie, die nogmaals grote hoeveelheden zachte en zeer vochtige Oceaanlucht naar West-Europa stuur de. Deze lucht zal, nadat het binnen dringen er van wederom regen in ons land heeft gebracht, ook Zondag nog aanwezig zijn. In verband hiermede is de kans op zwaarbewolkt, maar zacht Zondagsweer groot, terwijl de Zuidwestenwind krachtiger zal wor den. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw 0 C. STOCKHOLM geheel bew. -1 HELSINKI geheel bew. 0 WARSCHAU nevel 2 KOPENHAGEN regen 2 LONDEN motregen 10 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS geheel bew. 11 BORDEAUX motregen 11 M GRENOBLE zwaar bew. 11 NICE zwaar bew. 9 BERLIJN regen 5 FRANKFORT regen 12 MüNCHEN regen 10 ZüRICH regen 10 GENEVE motregen 8 LOCARNO onbewolkt 10 WENEN regen 6 INNSBRUCK regenbui 4 ROME half bew. 10 Korreltje De rijkste is hij die de armste is aan behoefte.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1