wïnt V/ De Sinjorenstad krijgt weer bezoek van Oranje a w a Kampioens- en degradatie- candidaten worden geschift Schooldamwedstrijden op komst van de week ATERDAG 3 APRIL 1 io4 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Meer dan ooit onzekerheid over te verwachten uitslag Iedere *keer weer. dat er een voetbal ontmoeting tussen Nederland en België op het programma staat, loopt al wat voetbal-enthousiast is. warm voor dit gebeuren yan eerste klasse. Er zijn zelfs velen in Nederland zowel als in België, die om voetbal niet geven, n die het treffen tussen Oranje en Rode Duivels toch gaarne volgen, door mid del van zelf-bijwoning (als ze 'n kaartje kunnen krijgen) dan wel via de radio of later door de krant. En het is een onmiskenbaar feit, dat de voetbalontmoeting tussen deze twee landen altijd van bijzondere interesse is. Telkens opnieuw dringt zich de vraag naar voren wat de komende ontmoeting weer zal brengen en telkens is er wel weer een bijzondere omstandigheid, die er toe bijdraagt een ander cachet aan de zaak te geven. Ditmaal is het in de eerste plaats het feit, dat de 10 nederlaag, welke België in October van het vorig jaar in Rot terdam leed, de Rode Duivels nog lelijk dwars zit. Maar deze nederlaag is het niet alleen. Nog pas speelde België puntloos gelijk tegen Portugal, dat „een storm van verontwaardiging" in de Bel gische gelederen heeft veroorzaakt. We kunnen dus aannemen, dat de Bel gen er op gebrand zijn een zo goed mo gelijk resultaat te bereiken en vergissen we ons niet, dan zal de „Hel van Deurne" een wedstrijd te aanschouwen krijgen zoals we in lange tijd niet te zien hebben gehad. Wat dat zeggen wil met de vervaar lijke voorhoede met mannetjesputters als WIELRENNEN. GEEN ITALIANEN IN DE RONDE VAN FRANKRIJK? Het bureau van de Franse Wielerbond heeft bekend gemaakt, dat de presiden ten van de Franse en Italiaanse wieler bonden, Achille Joinard en Adriano Rodoni een bespreking in de Franse hoofdstad hebben gehad, waarbij Joinard het standpunt van de Franse construc teurs heeft verdedigd en heeft beves tigd, dat geen buitenlandse renners in Frankrijk zullen kunnen starten, wan neer zij een trui dragen, waarop reclame wordt gemaakt voor een artikel, dat geen betrekking op de wieler-industrie heeft- Naar aanleiding van deze mededeling heeft Rodoni verklaard, dat geen enkele Italiaanse wegrenner zal deelnemen aan wedstrijden, die dit jaar in Frankrijk zullen worden gehouden. Dit zou dus tevens betekenen, dat ook in de Tour de France 1954 geen Italiaan zal starten. DE ROUTE VAN DE RONDE VAN NEDERLAND. De directie van de N.V. Efor deelt mede: de eerste etappe van de Ronde van Nederland 1954 wordt Maandag 26 April gereden en leidt van Groningen naar Almelo. Groningen is als start plaats gekozen, omdat Amsterdam daar voor dit keer niet beschikbaar bleek in verband met het bezoek van het Deense koningspaar. Voor de aankomst te Al melo zal een wielerprogramma worden uitgevoerd. De tweede etappe leidt Dinsdag 27 April van Almelo naar Val- kenswaard. Heerlen is eindpunt van de derde etappe, welke Woensdag 28 April van Valkenswaard naar de Mijnstreek leidt. Het vertrek voor de vierde etappe, op Donderdag 29 April vindt op het Raadhuisplein te Heerlen plaats. Het doel van die dag is Tilburg, waar de finish in het sportpark zal liggen. Op Vrijdag 80 April (Koninginnedag) staat een ploegen-tijdrit op het programma naar Etten. In de middaguren zal te Etten worden gestart voor de tweede halve etappe naar Rotterdam. De plaats van aankomst in de Maasstad zal nog nader worden vastgesteld. De zevende etappe leidt Zaterdag 1 Mei van Rotter dam naar het stadion in Utrecht. De achtste etappe op Zondag 2 Mei te rijden, wordt een individuele tijdrit van Utrecht naar Amsterdam. De finish ligt in het olympisch stadion. De ronde- karavaan zal begeleid worden door de rijkspolitie. DE ZESDAAGSE TE PARIJ8. Vrijdagavond luidde de stand in de Zesdaagse te Parijs: 1. GodeauSenfft- leben tFr.) 72 pnt.; 2. SchultePeters (Ned.) 44 pnt.; op een ronde: 3. Plattner Hassenforder (Zwits.-Fr.) 61 pnt.; 4. GillenTerruzzi (Lux.-It.) 44 pnt.; 5. GoussotBlusson (Fr.) 41 pnt.; 6. Roth Bucher (Zwits.) 38 pnt.; 7. Carrara Forlini (Fr.) 17 pnt.; 8. OckersVan Steenbergen (B.) 16 pnt. De overige koppels hadden twee en meer ronden achterstand. Het Neder lands-Australische koppel Van Vliet Patterson bezette de 15e plaats met 10 ronden achterstand en 27 punten. Swift-sombinatie. Morgen rijden de A-klassers 100 km. voor de P. T. de .Tong-beker. De B-klassers rijden voor de Riethoven-beker 60 km. en voor de C-klassere is de afstand 40 km. met als inzet da Bink-beker. Start 9.30 uur aan de Zijl. „Lenly en Snel". Morgen wordt voor de A- en B-klasse 80 km. gereden, voor de C-klasse en Junioren 40 en 20 km. Start 9.30 uur. Mermans, Anoul en Lemberechts op de rechtervleugel, Coppens als linksbuiten en de debutant De Corte als het grote vraagteken, begrijpt ieder insider en we weten al bij voorbaat wat onze verde diging met Terlouw als spil te verduren zal krijgen. Met Steiger als sluitstuk in het Oranjedoel zijn we tenslotte toch niet bang voor onze defensie, maar meer en opnieuw klemt de vraag hoe onze voorhoede het er af zal brengen. Wat we de laatste tijd van de Oranje-vijf gezien hebben is helemaal niet zo hoopvol, r de bijzondere BelgiëNederland sfeer kan ook hier wellicht tot goede dingen inspireren, waardoor we moge lijk een gunstig resultaat kunnen af wachten. Hieronder tenslotte de samenstelling van beide ploegen met daarnaast de resultaten van de sinds 1930 gespeelde wedstrijden. DE NIEUWE AMERIKAANSE SHAG VAN DOUWE EGBERTS ZONDAG 2 UUR: D.O.S.R. - Roodenburg 4e Klas K.N.V.B. Terr.: Provinciale weg Roelof arends veen. Overbeeke v.Beurden Michels (DOSKO) (RVV) (Ajax) '.Coppens DeCorle.Mermans Anoul peerschot)) (Anderlecht) (Anderlecht) (Luik) 4 Lemberechts (Mechelen) Gernaey (Oost_ende)_ RESERVES! Geerts(ëeerschöf); Dries[B.Sport)( v-Kprkhown(Daringj,Vandenbosch(Anderlecht) 11Mrt 9-3 7Mei '33 1 - 2 9Apr 0 3-1 17Apr '32 2- 1 20Mrt "4-1 3 Mei '31 2-4 29Mr+" 3-2 18 Mei'30 1 -3 4 Mei'" 2-2 Overzicht L.V.B. VTL op de wip Eerste klasse A. Het standenoverzicht in de krant van Maandag j.l. is voor Docos minder gun stig uitgevallen. De cijfers lieten name lijk nogal aan duidelijkheid te wensen over. In ieder geval heeft zij 13 punten uit 16 wedstrijden en staat gelijk met LDWS dat de competitie zo kranig be gonnen was. Ondanks de concurrentie van de grote Oranje-broeders zal VTL morgen niet over belangstelling te klagen hebben. Als zij morgen aan het kortste eindje trekt, kan zij haar eerste klasseschap wel in het zand schrijven. Rouwkoop zal mor gen in Langeraar de tanden op elkaar moeten zetten om Altior haar laatste kans te ontnemen. SVLV moet deze Zondag machteloos toezien, hoe de an deren met haar kampioenskansen om springen. Oranje Groen ontmoet Alph. Boys op het Zwarte Pad. De Leidenaars kunnen hoogstens een einde aan de ge ringe hoop van hun tegenstanders ma ken; zelf zullen zij het volgend jaar nog eens moeten proberen. Stompwijkse Boys tenslotte bevindt zich nog in een zij het theoretisch degra datiegevaar. LDWS zal dan ook waar schijnlijk aan de lijve ondervinden, dat het de Stomp wij kers menens is met het eerste klasserschap. Tweede klasse A: Kagia heeft dit seizoen nog al eens een snoek gevangen en bevindt zich in wankele positie. Rijpwetering nu moet Zondag met haar in de boot en wij kunnen de Veenders deze tocht niet be nijden. VNL heeft weinig meer te ver liezen. AZL staat echter aan de rand van de degradatie-afgrond en zal zich dus met man en macht aan de Leide naars vastklampen. St. Bernardus krijgt ZLC op bezoek. Een overwinning zal haar medezeggingschap over de titel zeker kunnen versterken. Tweed© klasse B: VVOA heeft weliswaar haar vaart zo'n beetje verloren, maar Roodenburg 4 blijft een klip, die wel te omzeilen valt. De reserven van Rouwkoop roeren zich niet zo sterk als hun fronttroepen. UDO zal echter de handen aan hun vol heb ben. TAFELTENNIS. NEDERLAND—FRANKRIJK 1—ÏT Te Valkenburg werd een tafeltennis wedstrijd gespeeld tussen Nederland en Frankrijk (heren), welke in een 41 zege voor de Fransen eindigde. De uitslagen luiden: Sala sl. Du Buy 21—11, 22—20, 21—11; Bordrez sl. Van Zoelen 21—17, 18—21, 19—21, 21—9, 2116; Sala en Bordrez sl. Du Buy en Van Zoelen 21—10, 24—22, 21—15; Sala sl. Van Zoelen 20—22, 21—15, 21—10, 21—19; Du Buy sl. Bordrez 2116, 21—15, 21—8. BAT-nieuws. Wij maken de leden er op opmerkzaam, dat er a.s. Maandag geen training is, dus ook de dameskam pioenschappen kunnen geen doorgang vinden en zullen naar een nader te be palen datum verschoven worden. Promotierooster voor a.s. week: 7/4 Dames 2 tegen winnaar van de beslis singswedstrijd; Sportief 2VVV 2 in de zaal van de Salamanders (Den Haag); 8/4 Heren 3 tegen Wibo 7 in de zaal van Netbal (Scheveningen). Het spel van Huisman werpt succes af Het feit, dat de Leidenaar Wim Huis man candidaat voor de wereldtitel dam men Is geworden, heeft plotseling zeer sterk de aandacht op het damspel gecon centreerd, gelijk dat enkele jaren ge schiedde in het schaakspel, toen dr. Max Euwe in binnen- en buitenland triomfen vierde. De resultaten, die Wim Huisman vooral het laatste jaar in de damsport heeft behaald zijn voor enkele Leide naars aanleiding geweest om 't initiatief te nemen tot het organiseren van school-damwedstrijden, waarvoor niet al leen de zijde van de Leidse damver enigingen en de Leidse Districts Dam- bond grote belangstelling bestaat, maar ook van de kant van het gemeente bestuur. Dezer dagen hebben de hoofden van alle Leidse scholen een circulaire ont vangen, waarin de plannen uiteen wer den gezet. De bedoeling is dat elke ATHLETIEK. K.A.V. DE BATAVEN. Morgen zal een damesploeg deel nemen aan de door de HAV De Zwalu wen te Rijswijk te organiseren Bosloop- estafette. De wedstrijd begint om 12 uur. De tocht naar Rijswijk wordt per fiets ge maakt. Plaats van samenkomst is de Gijselaarsbank bij het Rapenburg om half tien. De ploeg is als volgt samen gesteld: 150 m.: A. Gieske; 100 m.: M. Schroder; 80 m.: A. Vink; 60 m.: R. Rijs- dam; 150 m.: P. Veldhoven; 100 m.: A. Vuurpijl; 80 m.: B. Schroder; 60 m.: C. Devilee. De buitentraining zal Maandag 5 April a.s. aanvangen. De dames trainen op die dag vanaf 6 uur. Op Woensdagavond trainen eerst de'dames van 6 tot 7 uur en vervolgens de heren van 7 tot 8 uiir. Op Vrijdagavond trainen de heren vanaf 6 uur. De trainingen op Maandag- en Vrij dagavond zullen onder leiding van de heer H. Brabers geschieden. De leden van De Bataven wórden- verder dringend verzocht zich op een der eerstvolgende trainingen op te geven voor de medische sportkeuring en voor een baankaart. Het bestuur verwacht, dat de leden de trainingen in grote ge tale zullen meemaken. ZWEMMEN. ESTAFETTERECORD VAN NEW HAVEN SC KAN NIET WORDEN ERKEND. De tijd van 3 min. 44.4 sec., waarin de New Haven Swimming Club tijdens de zg. Amerikaanse overdekte kam pioenschappen te New Haven de 4 x 100 meter vrije slag estafette heeft gezwom men. zal niet als wereldrecord kunnen worden erkend aangezien een der zwem mers, Rex Aubrey, Australiër van na tionaliteit is. De overige drie, Donovan, Armstrong en Gideonse zijn Amerikanen. school met één tiental eventueel ook met meerdere deelneemt aan 'n tour- nooi, dat vermoedelijk tussen Pasen en Pinksteren verspeeld zal worden. De scholen worden ondergebracht in twee groepen: lagere- en middelbare scholen en de tientallen ingedeeld in af delingen van acht. waarvan de winnaars een halve competitie spelen, terwijl de verliezers in een extra ronde nog gele genheid krijgen voor een herkansing, zo dat zij niet onmiddellijk zijn uitgesloten. Van de zijde van het comité zijn reeds tal van prijzen toegezegd, terwijl er bo vendien voor de deelnemers zakdam- bordjes beschikbaar worden gesteld. Voor de technische organisatie van dit massale tournooi heeft zich een werkcomité gevormd, bestaande uit de heren P. v. d. Kwartel (Tempo), F. P. J. Bruné (LDV), W. Nijenhuis (Sleutels), A. Jesse (LDDB), W. Laterveer (DCL) en P. J. Gastelaars (LDDB). Bij de se cretaris van dit comité, de heer Bruné, Oosterdwarsstraat 4 te Leiden, kan men zich tot uiterlijk 10 April a.s. melden. Het overkoepelend comité, dat zich met de zakelijke leiding belast, bestaat uit de heren L. van Wijk, H. Martijn, Emmalaan 99, Oegstgeest, P. de Haan en A. A. Kamphuis. Wim Huisman en andere prominente Leidse dammers hebben zich beschikbaar gesteld om op de scholen de beginselen van het damspel nader uiteen te zetten. Naast deze school wedstrijden zal er ook een tournooi worden georganiseerd voor Leidse en oud-Leidse damkam- pioenen, waarvoor zich reeds hebben aangemeld de heren B. Slegtenhorst, I. Laterveer, W. Huisman, J. Kleer, P. Olivier en W. Heemskerk. Ook ligt het in het voornemen wedstrijden te orga niseren tussen de twee sterkste spelers van de verschillende Leidse damver enigingen. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Voor de 9e ronde van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Ne derland dammen zijn de volgende par tijen gespeeld: Van Dijk—Bom 11; JurgBergsma 02; v. d. BergDe Graag 11. SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP, i De achtste partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tus sen Botwinnik en Smyslov, welke Don derdag werd afgebroken en waarin Bot winnik met wit speelde, is na 50 zetten in remise geëindigd. De stand is thans: Botwinnik 5 pnt., Smyslov 3 pnt. DE NOTEBOOMWEDSTRLJD. De uitslagen van de tweede ronde in de Noteboomschaakwedstrijd luiden voor de eregroep: Mr. P. J. Rasser (Breda) N. Cortlever (Amsterdam) 01; Dr. M. Wijnans (Den Haag)C. B. van den Berg (Leiden) 01. BRIDGE. LEIDSE BRIDGECLUB DDS. In de viertallencompetitie waren de uitslagen: Groep A: Team mevr. Leenhouts w. team Dieben Jr. met 60 pnt.; team Parmentier w. v. team Verboog met 15 p. Groep B: Team Kanbier w. v. team mevr. Reekers met 27 p.; team mevr. Brouwer w. v. team De la Court met 17 pnt.; team mevr. Rijnbende w. v. team v. Ommen met 16 pnt. Koningin Emma Jullie hebt misschien wel eens bij jezelf gedacht: „Ik zou best graag koning of koningin willen zijn", maar dat zou toch erg te gen kunnen vallen, want als je denkt, dat een koning of konin gin een leventje uit luilekkerland heeft, dan heb je het mis. Een koning of koningin moet heel knap zijn en dus als kind veel le ren, erg goed met mensen kun nen omgaan en van 's morgens tot 's avonds hard werken, om het land zo goed mogelijk te be sturen. Je begrijpt daarom wel, dat dit voor prinses Wilhelmina, de moeder van koningin Julia na, veel te moeilijk was, toen zij als tien-jarig# meisje koningin werd. Nu had Wilhelmina een lieve moeder, koningin Emma, en terwijl Wilhelmina naai school ging om alles te leren, wat een koningin moet weten, bestuurde koningin Emma zo lang het land voor haar. Dit deed ze 8 jaren lang en de oudere mensen, die zich dat nog herin neren, zullen je kunnen vertel len, dat koningin Emma in die 8 jaren het land erg goed be stuurd heeft. Toen Emma begon te regeren, nam ze zich twee dingen voor: Ten eerste zou ze proberen om goed voor haar on derdanen te zijn en ten tweede zou ze zorgen, dat Wilhelmina later een goede koningin voor Nederland zou zijn. Nu, toen Emma in 1934 op 76- jarige leeftijd stierf, kon ze naar waarheid zeggen, dat ze deze twee taken uitstekend vervuld had. Haar dochter Wilhelmina was toen al 36 jaren vorstin en heel Nederland is er nog van overtuigd, dat Wilhelmina een reuze knappe koningin is ge weest. Maar toen Wilhelmina nog een klein meisje was, praat te koningin Emma dan ook dik wijls met daar over de moeilijke taak, die haar wachtte; ze ver telde haar dochter, dat een ko ningin altijd aan het geluk van haar onderdanen moet denken en dat ze altijd klaar moet staan, wanneer het land dit vraagt. Maar niet alleen zorgde Emma er voor, dat haar dochtertje een goede koningin werd, ze was ook dag en nacht in de weer om het land goed te besturen en daarbij dacht ze dikwijls aan de zieke mensen in Nederland, met wie ze veel medelijden had. Nu stier ven in die tijd veel mensen aan T.B.C.; op het ogenblik zijn er voor T.B.C.-patiënten grote rust huizen en goede medicijnen, maar in die tijd had je dat nog allemaal niet. Koningin Emma ging dikwijls de zieke mensen opzoeken om hen te troosten en op zekere dag liet ze haar mooie kasteel in Renkum ombouwen tot een groot sanatorium, waar de T.B.C.-patiënten verpleegd konden worden. Nu nog wordt er ieder jaar een grote collecte ge houden voor de T.B.C.-bestrij- ding en die wordt „Emma-bloem collecte" genoemd, als een dank bare herinnering aan koningin Emma, die voor deze zieken zo enorm veel gedaan heeft. In 1898, toen haar dochtertje Wilhelmina oud genoeg was om koningin te worden, deed Emma afstand van de troon en ze zei tot het Nederlandse volk: „Ik hoop, dat het Nederlandse volk •groot mag zijn in alles, waarin een klein volk groot kan zijn". Deze zin vind je misschien een beetje moeilijk, maar als je er even over nadenkt, snap je het wel: Iedere week lees je over sterren, over mensen, die naar de Zuidpool gingen, die in een vliegtuig over woeste bergen vlogen of die in vreemde landen zieken verpleegden en misschien heb je wel eens gedacht: „Ja, maar die mensen doen allemaal van die grote daden, daar zie ik toch geen kans toe". Denk dan eens aan de woorden van konin gin Emma: Ieder méns, hoe klein hij ook is, kan een ster worden, wanneer hij het weinige, wat hij doen moet, heel goed doet, wan neer hij probeert om groot te zijn in het kleine. STERRENKIJKER. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 40) De advocaat raadpleegde de klok aan de wand. „Niet iedereen rekent alles in geld om, Cullingwood," zei hjj vlak. „Ik verwacht elk ogenblik ©en cliënt, die een gewichtige kwes tie te bespreken heeft. Laten we er dus een eind aan maken. Accepteer je het aanbod ja of neen?" „Als het passage voor twee geldt?" Het was eruit vóór Keith er erg in had. „Twee?" Oakton keek verwonderd. Toen scheen hem een licht op te gaan. Zijn gezicht vertrok tot een grijn3. „Waarom niet? Goed twee. Maar het zakgeld wordt niet verdub beld, denk daar wel om!" „TjaKeith streek zich over de kin. Hij legde een stem, die in zijn iSinnenste begon te protesteren, het zwijgen op. Per slot van reke ning had hij met Roberta Falkner niets te maken. Als zij wilde, dat er ook in het vervolg een detective» aan te pas kwam, moest mr. Hulibert zich maar met een ander bureau in verbinding stellen. Margaret zou op getogen zijn, als zij van de reis hoorde. Met die twee duizend pond aan haar eigen kapitaaltje toege voegd, kon zij het heel goed uitzin gen, totdat.Keith voelde het bloed naar zijn hoofd stijgen. Hij stond op, zag Oakton aan. Het was ineens voorbij. Hij werd zich be wust van een vreemd gevoel onder in zijn maag. Een gevoel, dat hem onpasselijk dreigde te doen worden, en dat hij nooit eerder gekend had. Grote hemel was het werkelijk Keith Cullingwood, die voor een handvol geld zich met zo'n schun nige transactie wilde laten inlaten al was het dan ook pnaar in zijn ge dachten geweest? Hij slikte enige malen. „Jou smeerlap!" De plotselinge uitbarsting van drift verraste Oak ton niet minder dan zij het Keith zelf deed. „Jou misselijk creatuur, zonder een grein moraal!" Culling- wood's stem sloeg over. Hij wist het, en zelfverwijt om het weten striem de zijn ziel: voor die uitbarsting in onbeheerste drift was niet de advo caat aansprakelijk, niet in de eerste en voornaamste plaats tenminste. zijn eigen houding was er de directe aanleiding toe geweest, omdat hij een ogenblik aan de verzoeking geen weerstand had kunnen bieden, om op Oakton's aanbod in te gaan er bijna voor bezweken was. En wat het zelfverwijt des te bitterder maakte hij had in zijn minder waardige plannen Margaret betrok ken. Haar op één lijn met zichzelf gesteld in zwakheid. Neen, dat was het ware woord niet in eer loosheid. Het had bitter weinig ge scheeld, of hij was een eerloze ge worden. Die smadelijke gedachte deed zijn woede te heftiger oplaaien. „Miss Townley en mij op een ple zierreis sturen van jullie smerige, vervloekte geld? Geld, dat jullie van chantage en andere vuile praktijken verkregen hebben Cullingwood snelde naar de deur, rukte haar open. Bij de ingang draaide hij zich om, de linkerhand op de knop, de rechter in de zijde. „Miss Falkner zal geen gelegenheid krijgen, mijn hulp in te roepen. Ik zal ze haar uit eigen beweging aan bieden!" Met daverende stappen liep Keith de gang dóór; de buitendeur viel met een knal in het slot. Eenmaal op straat zoog hij de frisse lucht bij volle teugen in, schudde het hoofd, zich afvragend, hoe hij in die ver peste atmosfeer adem had kunnen halen. Zijn gevoel van eigengerech tigheid verdween even snel als het opkwam; waar ontleende hij de vrij moedigheid aan, de schuld op een ander te schuiven? Zeker: de atmos feer in Oakton's kantoor was bedor ven geweest, maar Cullingwood slaagde er niet in, de waarheid te verdoezelen in niet geringe mate ook door zijn eigen gedachten. XVII Toen hij Margaret's kantoor op Warwick Place binnentrad, zat het meisje aan haar schrijfbureau. Zij glimlachte hem toe zonder een woord te spreken. Hij legde beide handen onder Margaret's armen en lichtte haar op. Zo droeg hij het meisje van het bureau naar het midden van de kamer, zette haar voorzichtig op de vloer efk kwam naast haar zitten. „Margaret," hij legde haar een hand op het hoofd en keek haar in de ogen, „jij bent goed en eerlijk en je woord is je woord. Je bent mooi ook, heel mooi zelfs. Ik bedoel niet alleen van uiterlijk. Neen, dat dring ik op het ogenblik naar het tweede plan terug. Ik bedoel: mooi van ziel, terwijl ik...." In het kort vertelde Cullingwood haar zijn onderhoud met advocaat Oakton, diens aanbod en hoe hij er voor bezweken zou zijn, als haar beeld niet eensklaps voor hem opge rezen zou zijn. Margaret's glimlach werd serener, de glans in haar ogen vochtiger. Zij begreep hem, o, zij be greep die grote jongen zo goed! Wist, dat de gedachte, waarover hij zich nu zo schaamde, nooit in hem opge komen zou zijn, als zij in zijn denken niet de voornaamste plaats had inge nomen. Twee dagen goed en wel kenden zij elkaar kon het werke lijk nog maar zó kort wezen? Mar garet was niet in staat, zich haar verder leven zonder hem in te den ken. „Wij zijn twee dwazen, Keith! Twee onverantwoordelijke dwazen!" zei ze en sprong vlug op. „Ik ben geheel en al de cliënt vergeten, die in de wachtkamer zijn ziel in lijd zaamheid leert bezitten! En, Keith, deze is niet gekomen om je in ver zoeking te brengen. Zijn geld kan je gerust aanvaarden; er zit geen ver dacht luchtje aan." „Present, commandant!" Keith sloeg aan, verliet het kantoortje, deed de deur van de wachtkamer open en bleef stokstijf staan. De man, die naar Warwick Place 53 gekomen was, om hem te spreken; de man, die daar onbeweeglijk op een punt van zijn stoel zat, was Ben jamin Raff ill. „Hallo!" flapte Keith eruit. „Waar heb ik de eer aan te danken?" Raffill fronste zijn wenkbrauwen, glimlachte onzeker en kwam lang zaam van zijn zitplaats overeind. „Een juweel van een secretaresse, die u in dienst hebt, mr. Townley. Ik was haast in de verleiding geko men, haar dubbel salaris aan te bie den, als zij bij mij in dienst wou treden." „Hoeveel is dat?" vroeg Keith la- koniek. „Ik weet het niet. Het was zo maar een opwelling van me. Wat zou ik met een secretaresse moeten doen?" „Wel, in ieder geval zou ze finan- ciëel er niet op achteruit gaan. Om u de waarheid te zeggen ik ben haar tot vandaag aan de dag nog elke penny van haar salaris schuldig gebleven." Met een handgebaar nodigde Keith zijn bezoeker uit, weer plaats te ne men, en ging zelf zitten. „Laten we elkaar geen knollen voor citroenen verkopen, mr. Raffill. U weet drom mels goed, dat mijn naam niet Town ley is."

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12