UlÓ5€^hlltspot De Leidse Paasvee-tentoonstelling laat uitstekende kwaliteit zien Filmlezing over Liberia Leerlingen kregen diploma's van R.K. Avondtekenschool Meisjes van R.K. Vakschool maakten kleertjes voor de Cortona-stichting Taak van het Jeugd Roode Kruis VRIJDAG 2 APRIL 1954 JE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA I MESTENDE KUNSTENAARS „De Lente is gekomen, het Paasfeest is in zicht. Het is nu de tijd van de Paasgebruiken, waaronder sinds enkele jaren ook de Paasvee-tentoonstelling ge rekend mag worden, die de Vebo dit jaar voor de vier de keer in Leiden organi seert", aldus de heer G. J. van der Stoel, vice-voorzit- ter van de Vebo en voorzit ter van de Paasvee-ten toonstelling, toen hij he denmorgen om tien uur in 't Schuttershof de gasten begroette, die de officiële opening bijwoonden. Dat dit Paasgebruik in Leiden gewaardeerd wordt, is ons vanmorgen weer duidelijk gebleken uit de vele inzendingen op de tentoonstelling en de goe de kwaliteit zelfs. Al is het moeilijk een vergelijking met het vorige jaar te ma ken, mag toch wel gecon stateerd worden, dat de kwaliteit nog steeds voor uitgaat. Jioewel de Rijnstreek vanouds een blaarkop-fok- district is, zag men prac- tisch geen vertegenwoor digers van dit vleestype. Echter wel opvallen veel rode dikbillen. Het rood bonte Maas-, Rijn- en IJs- sel-vee domineerde zeer sterk en bepaalde eigen lijk de hele tentoonstelling. De vetmesterij is in de afgelopen winter goed lonend geweest; de in zendingen getuigden er van. Men zag op de tentoonstelling oude bekende mesters, zoals de Gebr. Biemond uit Abbenes en de Westgeesten uit Was senaar, maar ook nieuwelingen, die deze tentoonstelling hun eerste schre de op het pad van deze Vebo-prijs- kamp waagden. Vanzelfsprekend was er grote be langstelling voor de expositie, ook van de zijde der slagers uit de om geving. In sommige dorpen is het nog de gewoonte, dat een slager kort voor Pasen met z'n Paaskoe door het dorp gaat om te laten zien "wat een monster-beest hij gekocht heeft om zijn klanten met Pasen het allerbeste te kunnen bieden. Ook kleinvee. Uiteraard namen de vette koeien de belangrijkste plaats in. Daarnaast waren er echter ook enige vette kal veren, waarvan de mesterij dit jaar echter minder lonend is. De enkelen, die men er zag, mochten werkelijk van sublieme kwaliteit genoemd wor den. Ook het aantal schapen was niet groot; voor vette schapen is het mo menteel trouwens niet de goede tijd om tentoonstellingen te houden. Men zag enige prima hokken fokschapen en lammeren. Tenslotte waren er varkens, over het algemeen van zeer goede slacht kwaliteit. Dit laatste dank zij het feit, dat de graanprijzen aanzienlijk verlaagd zijn, waardoor de mesterij goed lonend werd. Reeds om half zeven kwamen de eerste Inzendingen binnen en om ne gen uur was de tentoonstelling com pleet, zodat de jury haar werk begin nen kon. Daarna verzamelden de ge nodigden zich in 't Schuttershof. Officiële opening. De heer Van dei Stoel mocht vele gasten begroeten: burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtge note, wethouder S. Menken, wethou der D. van der Kwaak, mr. J. Bool, gemeente-secretaris, de heer M. Wei- ma, directeur van 'de Markt- en Ha vendienst, dr. K. Reitsma, directeur van het openbaar slachthuis, de heer J. de Jong, directeui van de gemeen tereiniging, de heer R. J. Meyer, com missaris van politie, de heer J. Vis ser, directeur van de V.V.V,, mr. A. G. de Blécourt, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel, de Markt en Haven-commissie van de gemeen teraad en enige afgevaardigden der Spr. wees op het reeds bewezen succes van de Paasvee-tentoonstel ling, dat blijkt uit het stijgend aan tal inzenders, en noemde de mesters ware kunstenaars, met een vakman schap zonder weerga. De heer Van der Stoel moest ech ter ook wijzen op de belemmeringen, die een goede tentoonstelling in de weg staan. Op de eerste plaats is de ruimte op de veemarkt beperkt en DIAMANTEN DOCTORAAT. Dinsdag 6 April a.s. zal 'het 60 jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap mr. P. A. V. ba ron van Uarinxma thoe Slooten, oud- Commissaris van de Koningin voor de provincie Friesland, wonende te Oosterland, gem. Beesterzwaag. Burgerlijke Stand Geboren: Hans, z. van J. van der. Hout en J. E. Klein; Robert, z. van W. v. d. Steen en W. van Hout, Pi ter, z. van G. Penseel en N. Burger hout, Coenraad, z. van P. K. Franc- ken en C. de Wit; Erik Peter, z. van G. H. Devilee en P. J. M. v. d. Berg. Ondertrouwd: J. H. Allaart en T. M. C. van Schuylenburg; W. Boon en H. M. van Putten; A. Goossens en E. Elegtenhorst; G. de Koning en M. Meijers, W. A. Ligtvoet en N. Vink; J. Pardon en J. Loeber; G. Rikkers en J. D. van Biemen; H. W. de Soe- ter en J. M. v. d. Hart; F. G. A. Wel ling en C. J. M. Hogeboom; H. W. v. Wetten en M. Bink; J. Wolring en E. Sommeling. Overleden: H. Kroon wed. van Windhorst 82 jaar; E. Swaan, man 52 jaar; P. Keereweer, wednr. 78 jaar E. Brandt wed. van Vijlbrief 87 jaar; J. van der Horst man 59 jaar. bovendien is een tentoonstelling in de openlucht niet ideaal; spr. hoopte daarom, dat het gemeentebestuur spoedig met definitieve plannen komt voor een nieuwe markt met overkap ping. De heer Van der Stoel dankte ten slotte de schenkers der fraaie prijzen, bekers, medailles en kunstvoorwer pen. Stijgende aanvoer. Wethouder Van der Kwaak sprak met veel waardering over hetgeen de Vebo in 18 jaar bereikt heeft, zo wel voor de agrariër als voor de han delaar, de slager, en de consument. Dat de Paasvee-tentoonstelling in slaat, vond de wethouder bewezen door de cijfers der inzendingen, de eerst keer (1951) 100 stuks; dit jaar ruim 200. Spr. wees ook op de groei van de Leidse Veemarkt; in 1953 steeg de aanvoer met 31.000 stuks tot een totaal van 171.000, waarmede Lei. den de 8e markt van Nederland ge worden is. De wethouder verzekerde, dat het gemeentebestuur het werk van de Vebo met grote belangstelling volgt en bereid is alle mogelijke medewer king te geven, ook door zo spoedig mogelijk voor een betere markt te zorgen. Met de beste wensen voor een suc cesvolle tentoonstelling verklaarde de wethouder haar tenslotte voor ge opend. Nadat er koffie geserveerd was, maakten de genodigden een rondgang over de tentoonstelling, die met riet matten op de veemarkt, nabij de brei- fabriek Poot, was afgezet. Juist op dat moment verdween het aarzelen de voorjaarszonnetje om plaats te makenu voor een miezerig regentje. Om half een had de jury haar uit slagen gereed en konden in 't Schut tershof de prijzen worden uitgereikt. Wij hopen de namen der prijswin naars morgen te publiceren. Dank zij een interessante causerie van de Liberiaanse gezant te Brus sel, dr- B. M. A. Paulus van Pauw- vliet, aangevuld met prachtige licht beelden en een kleurenfilm, zijn gis teravond velen in nauwer contact gebracht met Liberia, een souverei-1 ne negerstaat, welke republiek in 1816 is ontstaan uit een nederzetting van bevrijde Amerikaanse slaven, die als spreuk in hun wapen schre ven: „De liefde voor de vrijheid bracht ons hier". Liberia, waarvan Monrovia aan de Mesurado-rivier de hoofdstad is, is ruim drie maal zo groot als Neder land en bezit grote natuurlijke rijk dommen, zoals mineralen, hout en een bijzondere vruchtbare bodem voor cultures. Sedert de laatste we reldoorlog heeft de ontwikkeling van Liberia een grote vlucht genomen en leggen vrijwel alle Europees landen en vooral ook Amerika een stijgen de belangstelling voor dit land aan de dag. Dr Paulus van Pauwvliet, die in de foyer van de Stadsgehoorzaal op uit nodiging van K. en O. een interes sante beschrijving van de nog jonge geschiedenis van de door negers be stuurde republiek gaf, leidde zijn ge hoor langs de geciviliseerde kust van Liberia, waarbij hij wees op de ze den en gewoonten der bevolking. Tot ver in de twintigste eeuw was dit kleine land niet in staat zich te ontwikkelen, waaraan in de dertiger jaren (in 1926 kreeg men door grote rubberconcessies de beschikking over voldoende contante middelen) ver andering is gekomen. Thans telt het land 2 Y, millioen inwoners en is het regeringsstelsel in grote lijnen afge stemd op Amerikaans voorbeeld. Reeds meer dan 80 jaar geleden werden de eerste banden gelegd tus sen Nederland en dit verre gebied in Afrika, waar voor onze landgenoten, die een grote goodwill bij de Libe- rianen genieten, belangrijke perspec tieven open staan. Daarnaast zijn er voor de grote Nederlandse cultuur- ondernemingen, die reeds succesvol I werken in Ethiopië, grote mogelijk- heden. Na de pauze leidde spreker de aanwezigen het nog niet voldoende opengelegde achterland van Liberia binnen, aan de hand van prachtige kleurenfilm. Hij vertelde tal van in teressante bijzonderheden over het leven der negers. Hoewel zending en missie in de loop der jaren reeds prachtig werk hebben verricht, geeft nog 70 der bevolking zich over aan heiden00 gewoonten. LEIDSE SPAARBANK. In de maand Maart 1954 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd een bedrag van 1.073.913,13 en terugbe taald 738.823,9. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 345 en het aantal af betaalde boekjes 229. Op 5.398 reke ningen van deelnemers aan de Afhaal dienst werd 87.920.50 bijgeschre ven. Er werden 528 busjes ter ledi ging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van 9 918,70. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was 287,35. Het tegoed der 33.468 inleggers bedroeg aan het einde der maand 20.302.660,41. K.A.B.-KAARTEN De leden van de Leidse K.A.B. worden er aanherinnerd, dat zij hedenavond tussen zeven en acht uur in het St. Antonius Clubhuis kaarten kunnen halen tegen sterk gereduceerde prijzen voor de opvoering van .Mariken van Nieumeghen" door het Rotter dams Toneel op Woensdag 7 April a.s. om 8 uur in de Leidse Schouwburg. Beste leerling ontving medaille De diploma-uitreiking van de R.K. Avondtekenschool had gisteravond een extra feestelijk tintje. De voor zitter van de Maatschappij voor Han del en Nijverheid,afd. Leiden, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, overhan digde namelijk aan de leerling, die de meest opmerkelijke prestatie ge leverd had, een medaille en getuig schrift der Maatschappij. De voorzitter van het bestuur van de school, de heer P. B. H. Oostdam, beschouwde het als een zeer prettige gewaarwording, bij deze vreugdevolle sluiting van de cursus aanwezig te mogen zijn. Spreker vond het jam mer, dat er altijd weer enigen zijn, die bij de uitreiking, door te geringe resultaten, verstek moeten laten gaan. Om de 'jongelui niet langer op de proef te stellen verzocht hij hierna de directeur, de heer P. J. J. Weerlee, met de uitreiking te beginnen. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Vrijdag 2 April. Gistermiddag heeft^ de heer Schüller, techn. hoofd-ambtenaar aan de Stedelijke Lichtfabrieken, na een diensttijd van 43 jaar afscheid ge nomen van directie, collega's en per soneel. Wethouder D. v. d. Kwaak sprak namens het gemeentebestuur om de heer Schüller te danken voor zijn waardevolle diensten aan het be drijf bewezen. Spr. uitte hierbij te vens zijn bewondering voop de enor me vitaliteit, die de heer Sdhüller be zit, en betreurde hpt, dat het bedrijf iemand moet missen met zoveel lief de voor zijn werk en met zulke ca paciteiten. De heer v. d. Kwaak be sloot met de beste wensen voor de toekomst. Vanzelfsprekend zagen ook de directeur en de adjunct-di recteur de heer Schüller node ver trekken. In hun afscheidswoorden ge tuigden zij even eens van hun bij zondere waardering. „Uw bouwwer ken zijn even zovele monumenten, die ons aan u zullen herinneren", al dus de heer Ykema. Bij dit afscheid was ook aanwezig de heer Hamer- pagt, architect van de K.E.M.A. en belast met de bouw van de nieuwe Leidse Centrale. Hij gaf in hoogge stemde bewoordingen uiting aan zijn waardering voor de aangename sa menwerking en het tactvolle optre den van de heer Schüller, waardoor zijn bezoeken aan het werk in Lei den altijd een genoegen waren. Spr. noemde de heer Schüller de spil, waar alles om draaide bij de uitbrei dingswerken. Ook de heer Hamerpagt wenste hem nog vele jaren van wel verdiende rust toe. Namens het per soneel en ook als administrateur sprak de heer J. J. C. Snel. Hij prees de heer Schüller om zijn rechtscha penheid en gemoedelijke vriendelijk heid, waarmee hij zich ook in de harten van het personeel een monu ment verworven heeft. Tot slot ge tuigden ook de heer H. van Wouden berg, voorzitter der personeelsver eniging en de heer W. J. Batist, chef alg zaken, van hun waardering. Enige geschenken onderstreepten de toespraken tot de heer Schüller, die daarvoor in gevoelvolle woorden zijn dank uitsprak. In de kring van zijn naaste medewerkers had de heer 31 ïüller, reeds afscheid* genomen, waarbij ook vele andere personeels leden hem hartelijk de hand kwamen drukken. Woensdag 7 April wordt in het St. Antonius Clubhuis een propaganda- avond georganiseerd over melk en melkproducten. Op deze avond zul len enkele leerzame en interessante films vertoond worden, onder auspi ciën van het Ned. Zulvelbureau. De bijeenkomst is toegankelijk voor alle leden van de KJV.V. en het RJL Vrouwengilde. Kaarten zijn kosteloos verkrijgbaar bij mevr. Driessen, Herengracht, en mevr. Lindenhoff, Stille Rijn. Leidse huisvrouwen, toont uw belangstelling. STADSKOK. De volgende leerlingen konden het kostbare papier in ontvangst komen nemen: Diploma A bouwkunde: Th. Dick- hoff, J. v. d. Nat, J. H. Regeer, H. M. v. d. Vos, Th. W. v. d. Wereld, Rijpwetering, W. J. M. de Winter, Warmond, J. H. IJzerman. Metaalbewerkers: P. C. M. Ban- cken, Voorschoten; H. van Gent; G. Groenenveld de Kaag; C. Haasbroek; P. J. de Kort; R. Roodenburg, de Kaag; Th. M. van Werkhoven, Lisse; T. G. Vos, Oegstgeest; J. van der Heiden; G. M. Oliva; W. J. Nederloff, Gouda. Schilders, enz.: C. Bergman; B. Dubbelaar, Valkenburg; A. M. Elfe rink, Sassenheim; J. van Gent, Oegst geest; M. N. J. van Haasteren; J. A. J. Mank; G. J. M. Waasdorp. Goud- en zilversmeden: R. v. d. Hoek, Voorschoten. Diploma B: Afd. Bouwkunde: J. Hofman, G. Hundersmarck, L. Kerkvliet, Warmond; W. A. Schmidt. Metaalbewerkers: A. Boting, J. G. van Gent, Sassenheim; J. P. van Ha meren, Roelof arendsveen; A. A. Koppers, Warmond; H. Neuteboom, K. Peter, Zoeterwoude. Schilders: P. van Egmond, Voor hout. (Waar geen plaatsnaam is ver meld, is deze Leiden). Slechts een beginpunt. De heer Oostdam waarschuwde hierna de jongelui nog het behalen van hun diploma slechts als een be ginpunt te beschouwen en na een korte rust weer de hand aan de ploeg te slaan. Alvorens de medaille uit te reiken, memoreerde de heer Verhey van Wijk de belangstelling die de Maat schappij voor Handel en Nijverheid heeft. Een bijzondere interesse gaat uit naar de jeugd. Daarom heeft de Maatschappij een erepenning inge steld voor de leerling, die onder de moeilijkste omstandigheden zijn di ploma behaalt. Het was hem dan ook een groot genoegen de medaille met getuigschrift te kunnen overhandigen aan de heer J. G. van Gent uit Sas senheim, die ondanks het vervullen van militaire dienstplicht niet alleen een gunstig resultaat uit het vuur ge sleept had, maar ook een voorbeeld was geweest voor zijn medeleerlin gen. Als directeur van de school voelde de heer Van Weerlee zich gevleid, dat een van zijn leerlingen een prijs gekregen had. Het zou niet moeilijk zijn geweest, zo meende spr., nog enige anderen naar voren te halen, war.t allen hebben grote vlijt getoond. Het bereiken van deze mijlpaal moet een aansporing zijn op de weg der wetenschap door te gaan. Namens de leerlingen richtte de heer G. Hundersmarck een dank woord tot de leraren. Hij kon met genoegen op de studie terugzien en hoopte, dat de leraren hetzelfde zou den doen. Het is dit jaar reeds voor de der de keer, dat de R.K. Vakschool voor Meisjes, Galgewater 1, Leiden, het Jeugd Roode Kruis heeft aangegre pen als een der onderwerpen voor het algemeen vormend onderwijs, en de betrokken leerlingen een taak heeft opgedragen in het kader hiervan. Het resultaat mag ook deze keer weer ge zien worden, een grote verzameling keurige klnderkleertjes, meer dan honderd stuks, die Woensdag en Don derdag op een kleine expositie in de hal van het schoolgebouw te zien wa ren. Aan het Jeugd Roode Kruis heeft de school gevraagd om een instelling, die iets zou kunnen gebruiken. Men wees de Margarita van Cortona- stichting aan. In overleg met de eerw. moeder, zuster Anacleta, besloot de school toen kleertjes voor kleine kin deren te maken. De meisjes, leerlingen van de primaire opleiding 2C en een deel van 2A, be nevens van de 2e klas huisnaaien, hielden deze actie onder leiding van de lerares algemeen vormend onder wijs, mej. C. van Noort. Zij zamelden kleertjes in en togen aan het werk: wassen, verstellen, strijken, kortom alles wat nodig was om het resultaat te bereiken, dat tij dens de expositie door de ouders der leerlingen zo bewonderd werd. De naai-leraressen, mej. E. Zonneveld en mej. A. de Boer, hebben eer van hun werk. De meisjes hebben welis waar vrijwel zelfstandig deze actie uitgevoerd, maar begrijpelijk hebben de leraressen een deskundig oogje in het zeil gehouden. Hedenmiddag werd in tegenwoor digheid van enige Roode Kruisfunc- tionnarissen de verzameling kleertjes in de Cortonastichting aan de Haag- weg te Leiden aan de verheugde zus ters overgedragen. Wij hopen er mor gen nader op terug te komen. (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7