In het Langeveld onder Noordwijk koint 100 ha woestenij in cultuur Bestaande cultuurgrond (80 ha) zal grote verbetering ondergaan De gemeente-opzichter van Zoeterwoude met pensioen Aantrekkelijk programma van Oranje-comité Lisse VRIJDAG 2 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 VIER SAWAHS BESTE BOLLENGROND Het ziet er naar uit, dat de reeds lang slepende kwestie over de toekom stige bestemming van het Langeveld tussen Noordwijkerhout en Noordwijk op korte termijn uit de wereld zal worden geholpen op een wijze, die èn de agrariërs èn de naar recreatie-ruimte strevenden zal bevredigen. Men zal zich herinneren, dat destijds uit de agrarische sector heftige protesten zijn gekomen tegen een provinciaal plan, waarbij het gehele Langeveld voor recreatie-doeleinden zou worden bestemd. Het werd onverantwoordelijk geacht om in deze streek met zijn snel groeiende bevolking de mogelijkheid tot het in cultuur brengen van woeste gronden ongebruikt te laten. Aan de andere kant had het dicht bevolkte Zuid-Holland inderdaad behoefte aan terreinen, waar de stedelingen eens even „buiten" konden zijn. De oplossing, die thans geprojecteerd is, geeft ieder het zijne. Het blijkt geen touwtrek kerij te zijn geworden met de sterkste als winnaar, maar een kundig beleid, dat de meest aantrekkelijke oplossing van het probleem wist te bereiken. drainaige, waarvoor het Rijk 68 *o subsidie zal verlenen. Wanneer deze werkzaamheden gereed zijn, zal men de beschikking hebben over 45 h.a. hyacinthgrond van de beste soort en 135 h.a. tuinbouwgrond. die door dc toekomstige eigenaars door diepspit- ten, in sommige gevallen, of anders door omspuiten eventueel geschikt kan worden gemaakt voor de bloem bollencultuur. Voor recreatie blijft 100 ha gereserveerd Toen vorige week een vergadering in Noordwijkerhout werd aangekon digd, tijdens welke ir. Kuiperi, cul tuur-consulent voor Zuid-Holland een toe.ichting zou geven op de plan nen tot verkaveling van het Lange veld, moet he took voor de buiten staander duidelijk geworden zijn, dat een „uitsluitend recreatie-plan" van de baan was. Van provincie- wege is men niet over één nacht ijs gegaan. Nadat de agrariërs zich zijn gaan roeren, heeft er in het Lange veld een uitgebreid bodemonderzoek plaats gehad, waarbij naar voren is gekomen, dat zich onder de schijn baar waardeloze grond kostbare la gen bevonden, welke in aanmerking kwamen voor ontginning. Uit deze en misschien ook nog uit andere overwegingen is tenslotte het ver kavelingsplan geboren. Op 9 April a.s. zullen de betrokken grondeige naren, die tot stemming gerechtigd zijn, zich over het plan uitspreken. Het is practisch zeker, dat het aange nomen zal worden. Indien deze prog nose werkelijkheid wordt, zal spöe- dig met de uitvoering van de wer ken worden begonnen. Nieuwe cultuurgrond. Het Langeveld, dat in de Noordzij- der Polder ligt, heeft een opper vlakte van ongeveer 280 ha. Ruim 200 ha. hiervan is momenteel een woestenij, terwijl de rest in cultuur is, maar door de slechte waterhuis- houd;ng zeer zeker niet' tot de beste grond kan worden gerekend. Bü de uitvoering van het verkave lingsplan zal 100 ha. woeste grond in cultuur worden gebracht, terwijl 80 ha. van de reeds in cultuur zijnde grond aanmerkelijk verbeterd zal worden Honderd ha. van de betrokken grond ging ongeveer 30 jaar gele den over in eigendom aan een maat schappij. Aanvankelijk bestonden er plannen hierop een auto-racebaan aan te leggen en later is er nog eens sprake geweest van een vliegveld. De' belanghebbenden gezien de sfeer op de informatieve vergade ring. welke in het begin van deze week werd gehouden zullen hun goedkeuring vermoedelijk wel hech ten aan het plan, dat ongetwijfeld zeer vele voordelen heeft. Egaliseren Het ligt in de bedoeling, om een soort sawah-s'ysteem te volgen bij de ontginning. De nieuwe cultuur gronden zullen terrasvormig naar de duinen opklimmen. Het laagst lig gende terx*as zal ongeveer 60 h.a. groot zijn en zichbevinden op een niveau van 0,9 meter boven N.A.P. De drie terrassen daarboven hebben een grootte van ongeveer 40 h.a. en een niveau van respectievelijk 1,50 m. 2 m en 2,50 meter boven N.A.P. De waterhuishouding moet uiter aard kunstmatig geregeld worden. Bij de Ruigenhoek komt een gemaal, dat water uit Rijnlands boezem via een kanaal naar de ontginning stuwt. Door drempels of sluisjes zal het ge hele terrein vanaf het bovenste ter ras worden gevoed. Voorts zal de nieuwe cultuurgrond gedraineerd worden. Het verkavelingsplan omvat het egaliseren van de terreinen plus de Kosten De kosten voor dit geweldige pro ject zullen 1.100.000 bedragen. Zo als wy reeds schreven zal het Rijk hiervan 68 voor zijn rekening ne men. De resterende kosten zijn voor de toekomstige eigenaars en komen op 2500 per h.a. Men krijgt echter een termijn van 30 jaar om deze ont- ginningskosten te betalen. Er is ove rigens nog een onderscheid gemaakt. Het bovenvermelde bedrag drukt op de 100 h.a. woeste grond, welke in cultuur wordt gebracht. Voor de 80 h.a., waarbij sprake is van grondver betering, bedragen de kosten per h.a. f 1000,De eigenaars van deze gronden ondervinden natuurlijk het nadeel, tijdens de uitvoering van het plan enige tijd niet te kunnen wer ken. Er is destijds nog een plan ge weest, om het gehele te ontginnen komsten. Naai- schatting zal tijdens, de uitvoering 1 millioen m3 zand ter beschikking komen. Hoe lang? Naar wij vernemen zal indien het verkavelingsplan wordt aange nomen op korte termijn met de uitvoering van de werkzaamheden worden begonnen. In twee a drie jaar zal het gehele project voltooid zijn. Zoals wij in het begin'van dit ar tikel reeds schreven, heeft het Lan geveld een oppervlakte van 280 h.a., waarvan 180 h.a. in cultuur zal wor den gebracht. De resterende 100 h.a. wordt recreatie-gebied. Dit gedeelte zal bestaan uit een brede strook langs de terreinen van de Amster damse Waterleiding Mij. In de nieuwe toestand zal dit re- creatie-terrein o.a. beter toegangswe gen krijgen. VOORSCHOTEN W oningproblemen in de provincie Onder voorzitterschap van de heer J. Visser uit Rotterdam kwam de Prov. Contact commissie Zuid-Hol land inzake het Woonruimtevraag- stuk gisteren te Voorschoten in ver gadering bijeen. Als gasten waren aanwezig: vertegenwoordigers en af gevaardigden van verschillende de partementen. De voorz., de heer J. Visser, sprak een woord van welkom tot de auto riteiten en was dankbaar dat deze voorjaarsvergadering in Voorscho ten gehouden werd. Spreker memo reerde, dat in het 6-jarig bestaan der Contactcommisies de woningvoorzie ning nog niet zonnig is. De Lande lijke Contact Commissie heeft aan de Vereniging van Ned. Gemeepten verzocht de regering te wijzen op de moeilijke situatie. De verdeling van de contingenten geeft geen re den tot juichen. Het bouwen gaat niet in een tem po, om het tekort in te lopen. Uit dit oogpunt gezien is de circulaire van terrein op N.A.P. te.brengen, waar- het Dep. van Maatschappelijk Werk door omspuiten niet meer nodig zo zijn geweest. Er schijnen echter ju ridische en technische problemen te bestaan, die uitvoering van dat plan onmogelijkmaken. Naast de kosten, die uiteraard aan het verkavelingsplan verbonden zijn, bestaat er ook nog een bron van ïn- over liberalisatie inzake de woon- uimte vreemd. Om daartoe te ko men zullen de contingenten moeten worden opgevoerd. Hierna hield ir. J. E. Willemsen, planoloog van de Gem. Dienst van Wederopbouw en Stadsontwikkeling te 's-Gravenhége een causerie over „De betekenis van de woning karthotheek en Woning statistiek" In een technische rede zet te de heer Willemsen uiteen, hoe be langrijk deze beide middelen zijn, om een juist inzicht te krijgen in de plaatselyijke behoefte. In de karto- theek, die een kaartsysteem is, die nen alle woningen te worden opge nomen, terwijl zorgvuldige bijwer king van belang is. Het heeft dan grote waarde voor statistische gege vens. De opzet is een groot werk en vergt veel tijd en kosten. Het is een kolossaal werk, maar he^ .loont de moeite van alle woningende nodige gegevens in een kaartsysteem bijeen te hebben. Deze gegevens omvatten indeling, voorzieningen, verwarming, financiering. kwaliteitswaardering en of er een bedrijf is in gevestigd. Ook de oppervlakte bepaling is van nut. Voor de verwerking van de gege vens is mechanisatie nodig. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek geeft bij de opzet van een kartotheek de nodige adviezen. De heer van Hoek gaf hierna ant woord op schriftelijke gestelde vra gen. Deze vragen gaven een beeld van de ellende van samenwoning en andere woningmisere. Voor de be spreking van de uitvoering van de plannen in verband met de migra tie-toewijzing zal binnenkort een aparte vergadering worden belegd. Bij de ontvangst yan de congressis ten ten raadhuize, heette Burg. C. J. v. d. Hoeven allen hartelijk welkom in Voorschoten, dat deze vergadering gaarne gastvrijheid heeft willen ver lenen. Tot slot verenigde het grote gezelschap zich in -het M.O.C. voor een rijsttafel. Schaakvereniging „Ons Genoegen". Terwijl het 2de tiental zijn com petitie-wedstrijd speelde tegen Bent huizen, waren enkele 1ste tiental spelers elkaar de winst aan 't betwis ten. Dr. Vermet kwam een loper voor tegen Waasdofp, die toen opgaf. Ook van Os won de partij tegen Noort en Maarsen moest de eer laten aan ia66acu. In de afgebroken partij van Noort tegen Sluiter was het laatstgenoemde die overwon. Gedetailleerde uitslag: le tiental: Dr. VermetK. v. Waasdarp 10; J. van OsH. Noort 10; J. Braggaar N. Maarsen 1—0; H. Noort-^G. Slui ter 01. Ambachtsschooldipoma's. Voor het A-diploma van de Avond-am- bachtstekenschool slaagden L. Am- merlaan, F. v. Deursen, L. A. Gerrits, K. Klein en H. Mulder. De prijzen voor de beste prestaties gingen naar H. Vogelaar (5e klas), J. v Leeuwen (4e), H. Mulder (3e), B. Vis (2e) en A. Schep (le). NOORDWIJK DE SPEELTUIN KOMT ER. Het was verheugend, dat een flink aantal belangstellenden aanwezig was in „De Zeeleeuw" ter bespre king van de oprichting van een speeltuin te Noordwijk aan Zee. Na- Hartelijk afscheid in raadhuis Koninginnedag zal voor de Lisse- naren niet onopgemerkt voorbij gaan. Het Oranje Comité heeft in samen werking met de V.V.V. een program ma opgesteld, dat de gehele dag en avond in beslag zal nemen. Om acht uur is er reveille, waarna de harmonie Canite Tuba een muzi kale rondgang door het dorp zal maken. De schoolkinderen worden 's mor gens in het sportpark met spelen bezig gehouden en zullen later op de scholen getracteerd worden. De prijs winnaars (essen) zullen bovendien aardige prijzen krijgen. Terwijl de jeugd in het sporpark aan de slag is, zal ook het startschot worden gelost voor twee wielerwedstrijden. Eerst komen zij aan de beurt, die wel eens hard kunnen fietsen, maar zich nooit een racefiets hebben aangeschaft. Deze amateurs zullen op gewone huis-, tuin- en keukenfietsen op weg gezonden worden om 15 km. onder de wielen weg te malen. Daarna wordt de Ronde van Lisse verreden. Een criterium, dat georganiseerd is door „Swift" uit Leiden, „De Bollen streek" uit Lisse en „De Kampioen" uit Haarlem. De race gaat over 70 km. en van de deelnemers worden Op de dag, waarop de heer H. J. van Mil zijn ambt van gemeenteop zichter te Zoeterwoude heeft neer gelegd, heeft het gemeentebestuur en de ambtenaren officieel en har telijk afscheid genomen. De gemeenteraad was voltallig bij een en alle gemeente-ambtenaren en beambten waren in de raadszaal aan wezig. De scheidende functionaris werd met zyn echtgenote en fami lieleden door de raadsleden mevr. Neuwahl-Sanders en de heer C. J. van Leeuwen binnengeleid, om plaats te nemen aan de groene tafel. Nadat de buitengewone zitting van de gemeenteraad door de voorzitter, burgemeester H. J. A. Smeets ge opend was, hield de burgemeester een toespraak. Op 7 November 1953 bereikte de heer van Mil de pensioengerechtigde leeftijd doch bleef tot 31 Maart als gemeenteopzichter en controleur van het waterleidingbedrijf in tijdelij- ken dienst.. Heden is het de dag waarop u, de gemeente 31 jaar en 6 maanden trouw en eerlijk hebt gediend. B. en W. en de raad zijn vooral dankbaar voor de vele adviezen aan het gemeentebe stuur gegeven. Tal van werken zijn conform deze adviezen uitgevoerd. Spr. somt de vele verbeteringen op, welke in de diensttijd van de heer van Mil tot stand zijn gekomen. Sprekende over de taak door hem met zo'n grote ambitie vervuld, wees de burgemeester op de onbeperkte diensttijd van de gemeer.teopzichter, die ten alle tijde beschikbaar moest zyn, vooral in het technisch en ad ministratief beheer van het water leidingsbedrijf. Het spreekwoord „Wie aan de weg timmert, heeft veel bekijks" is op de gemeenteopzichter wel sterk toepas selijk. Critiek is hem nooit bespaard. Al de jaren van zijn werken heb ik u meegemaakt en u leren hoogach ten, aldus spreker. Geschenk ten afscheid. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester als bewijs van waar dering een cadeau bestaande uit twee fauteuils en salontafel aan en richtte zich ook tot de echtgenote van de heer Mil voor de steun bij het werk gegeven. Spr. verzocht Mevr. Neuwahl een fraai bouquet bloemen aan te bieden. De heer J. H. van der Ploeg, spre kende namens de kath. fractie bracht hulde voor zoveel arbeid. Spr. had bewondering voor de onverstoorbare gemoedsrust, die misschien het gro te geheim is voor de mogelijkheid, zoveel arbeid op één paar schouders te kunnen dragen. Spr. wilde vooral het licht laten schijnen op het vele i werk naast deze taak vervuld op maatschappelijk en politiek gebied. Spr. was overtuigd, dat de rust van de heer van Mil betrekkelijk zal zijn, want nu des te meer zal hij blijven werken ten algemene nutte. De heer J. van Vliet sprak namens de Prot. Christ, fractie, om erkente lijkheid te betuigen. De heer van Mil zei, dat deze dag voor hem een dag van bezinning is, en getuigde dankbaar te zijn, dat God hem de grote gunst heeft gege ven al die jaren in gezondheid» te kunnen werken. Spr. was dankbaar voor het vertrouwen steeds door de bestuurders van de gemeente gege ven en noemde alle namen van bur gemeesters en wethouders onder wiens bestuur hij mocht werken en dankte voor dit afscheid, hem be reid, dat on vergelijk zal blijven. Prettige samenwerking. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer H. A. Triebei, na mens de gemeente-ambtenaren, die dank bracht voor de prettige samen werking. Spr. bood namens de col lega's een fraaie rookstandaard aan, pasend bij het cadeau van het ge meentebestuur. Ook de heer K. van der Vliet, groepscommandant van de rijkspo litie sprak waarderende woorden voor de goede samenwerking. Hierna werd in de raadszaal een gezellige kring gevromd rond de heer van Mil en zijn familie en werden nog vele hartelijke woorden gesproken. dat de heer Vijlbrief in een helder cjetoog had uiteengezet het werk vat een speeltuinvereniging, werd in principe besloten tot oprichting over te gaan, temeer daar het gemeente bestuur zeer sympathiek tegenover oit plan staat Aangaande de plaat, waar de tuin zou verrijzen, konden geen nadere mededelingen worden gedaan. Men kan lid worden tegen een tarief van 15 cent per gezin en per week. Het voorlopig bestuur be staat uit de heer P. Verhoef, A. Mooyekind, C. van Vliet en J. K. de Vries. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: S. Tissing 41 p., le ld., P. Borst 41 p., 2e kl., G. v. Graas 30 p., 3e kl. In de 2de klasse werd de me daille definitief gewonnen door P. Borst. Jaarvergadering KVOB. Onder flinke belangstelling hield gister avond de KVOB haar 40e jaarverga dering in Het Hof van Holland. De voorz., de heer A. J. v. d. Meer, sprak een woord van aanbeveling voor het Uniformfonds van het Fanfarecorps „Excelsior" en voor een bezoek aan de a.s. Missietentoonstelling te Lisse. Van de Hukasch-commissie was een schrijven ingekomen, waarin mede werking van de KVOB werd ver zocht voor het uitschrijven van een soortenwedstrijd ter gelegenheid van het 6e lustrum in 1955. Algemeen vond men dit een sympathiek idee. Een commissie bestaande uit de heren P. Steenvoorden, A. Mulder, A. Alkemade en N. v. Zuijlen zal voor de organisatie zorg dragen. Het ligt in de bedoeling voor deze wedstrijd een 70-tal soorten tulpen m bloei te trekken, benevens enig bijgoed. De afd. telt 73 leden. Aan de bedevaart naar Heiloo werd deelgenomen met 20 leden. Met genoegen kon worden teruggezien op de waardige wijze van feestviering bij het 40-jarig be staan der afd. in Januari 1.1. In de kascommissie werden benoemd P. Steen voorden en Aad v. d. Meer. Zo mogelijk zal volgende week een z.g. praatavond worden georganiseerd, waarvoor het bestuur aller belang stelling verzocht. Het jaarlijks terug komende euvel van loslopende hon den kwam weer ter sprake. Gevraagd werd bij de overheid aan te dringen op krassere maatregelen. Inzake de berichten over het in cultuur brengen van gronden in het Langeveld, deed het bestuur de toe zegging te trachten hierover verdere inlichtingen te verkrijgen. Er bestaat een plan om tijdens de komende bloemenfeesten een mozaiek te ma ken, waarvoor de medewerking van de leden werd ingeroepen. Vanuit de j vergadering werd aangedrongen om een intensieve propaganda te gaan voeren voor het lidmaatschap van de KVOB. De g.a., kap. Hartog, wees in dit verband op de noodzaak dat alle katholieke ondernemers in de agra rische bedrijven zich bij hun kath. standsorganisatie moeten aansluiten. Hierna verkreeg de heer mr. H. M. de Munk van het Assurantiekantoor LTB voor het houden van een cau serie over de Wettelijke Aansprake lijkheid het woord. Met de vertoning van een filmpje over het brandge vaar en enkele humoristische filmpjes werd deze leerzame avond besloten. behalve een aantal renners uit Ox ford, die dan de gast zijn van „De Kampioen", ook genoemd Voorting, Peters, Arend van 't Hoff en verder zal de nationale schaatskampioen Eg- bert van 't Oever tonen, dat hij niet alleen op de gladde ijzers, maar ook uitstekend met een racefiets uit de voeten kan. Deze „tour" wordt verreden op een parcours dat is uitgezet op Spek- kelaan. Achterweg en Essenlaan.» Start en finish liggen bij de kleed kamers van het sportpark. Daar de Rijkspolitie als eis heeft gesteld dat de wegen om 13 uur vrij moeten zijn i.v.m. de deze dag te verwachten be zoekersstroom naar dc Keukenhof, zal ook het kindercorso, waarvoor in Lisse zeer grote belangstelling be staat 's morgens door de straten moe ten trekken. Dit geelt de organisa toren wel enige moeilijkheden, daar morgens al zo veel aan de hand is. Maar men heeft nog even de tijd om alles uit te zoeken. 's Middags zijn er in het sportpark behendigheidswedstrijden voor auto mobielen, die heel wat stuurmans kunst vergen, terwijl leden van de Motorclub „De Bollenstreek" enige nummertjes motor-acrobatiek weg zullen geven. Verder staat nog een voetbalwedstrijd en een athletiek- demonstratie op het programma. Des avonds zullen „Trou moet Blijcken" en „Kunst en Volharding" concerteren in een der grote bollen- veilingen, terwijl dan ook de twee zangverenigingen „Looft den Heer" en „St. Gregorius" voor het voetlicht zullen komen. De derde Lissese zangvereniging „Excelsior" heeft gemeend te moeten bedanken, daar na afloop wordt ge danst. Voor dit doel zal een dansvloer worden gelegd. De Beierse Kapel van Canite Tuba zal voor muziek zorgen, terwijl men voor dit doel ook een. draaiorgel heeft gecharterd! Al met al een programma dat er aantrekkelijk uitziet. En als Pluvius en Aeolus niet al te veel roet in het eten komen gooien, wacht de Lissers een prettige dag. DE ZILK ZILVEREN KOSTERSJUBILEUM J. HOEKS Woensdag herdacht dc heer J. Hoeks, koster van de H. Hartparochie het feit dat hij 25 jaar lang het kos tersambt heeft vervuld. Des morgens werd door pastoor Groen om kwart voor acht een Ge zongen H. Mis opgedragen tot inten tie van de jubilaris, waarna deze met zijn echtgenote en naaste familie in de pastorie werd ontvangen. Hier werd de heer Hoeks door de pastoor toegesproken cn gecomplimenteerd, waarbij hem als persoonlijke attentie een kist sigaren werd geoffreerd. Na mens de parochianen ontving de ju bilaris een geschenk onder couvert. Het feest werd verder in intieme kring gevierd. Wit-Gele Kruis in 1953. Uit het op de gehouden jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis uitgebrachte jaar verslag vermelden wij de volgende cijfers: aantal aangesloten gezinnen: 365. Bezoeken door de wijkverpleeg ster zuster M. Cypriana: 3652 aan 239 personen. Consulten op de zittings uren in het wijkgebouw: 3174 aan 545 personen. Uitleningen van ver- plegingsartikelen: 291, adviezen zui gelingenzorg: 693 ten behoeve van 79 kinderen. Id. kleuterzorg: 223 con sulten voor 65 kinderen. Het zuige lingen en kleuterbureau stond onder leiding van do kinderarts mevr. Ma- zeeDe in urn. 22 Patiënten maakten gebruik van hoogtezon- en infraroodbestraling. Er waren 42 luberculose-reacties, 519 inentingen tegen diphterie cn kink hoest, 31 tegen pokken (vanaf 1 Sep tember). Aan het financieel verslag ontle nen wij: De totale ontvangsten be droegen f 20210,53, w.o 2158,50 aan contributiën, f 3323,46 giften van particulieren en donaties, 10.000,— bijdragen van verenigingen en an dere instellingen, 24-1,— subsidie van de provincie en 1786,87 subsi die van de gemeente Noordwijker hout. De uitgaven beliepen in totaal 7604,45, zodat over 1953 een batig saldo resulteert van f 12606,08. De voorzitter, de heer F. W. v. d. Ploeg v/erd met algemene stemmen herkozen, terwijl' het zittende be stuur werd uitgebreid met de dames Pompe-Kors en Warmerdam-Heems kerk. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King „De eerste de beste keer, dat wéér een van je gehuurde moordenaars een vinger naar me uitsteekt, zal ik hem een aframmeling geven, die hij zijn leven lang niet vergeet, maar bij wat jij in dat geval van me te goed hebt, zal het een liefkozing zijn. Oaikton, daar is evenmin een woord Frans ibij!" De advocaat legde de vingertoppen tegen elkaar. „Wel, Cullingwood, we zijn nu lang genoeg aan het bek vechten geweest, vind je ook niet? Jij bent voor Roberta Falkner in de bres gesprongen, ofschoon je niet weet wie ze is en wat ze is. Jij ging er op in omdat het je een zeker be drag opleverde. Ieder haalt zijn kostje op zijn manier op daar dus niet over. Wel over iets anders. Iets, dat je er enig idee van kan geven, met wat voor soort jonge dame jij je ingelaten hebt. Roberta Falkner heeft zich diep in de put gewerkt door eigen schuld. Inplaats van nu naar de raad te luisteren van vrien den, die het goed met haar menen, verkiest zij haar eigen weg te gaan. Met het gevolg, dat zij haar positie steeds gevaarlijker maakt. Het is geen smoesje, mijn waarde. Roberta Falkner is van kwaad tot erger ge komen, zó erg zelfs, dat zij een mis daad pleegde, die haar heel wat ja ren de gulden vrijheid kosten kan. Haar bekentenis staat zwart op wit, ondertekend en wel." „Ik ben zo vrij, daar een andere opinie over te hebben, Oakton. Ik zal het pas geloven, als ik uit haar mond de 'bevestiging heb gehoord." De advocaat stond op. „Wat heeft ze jou'op de mouw gespeld, Culling wood? Waarachtig, daar ben ik be nieuwd naar. Ze 'beweerde, jouw hulp tegen mij nodig te hébben, is het niet?" „Jouw naam is niet eens over haar lippen gekomen,"antwoordde Keith verachtelijk. „Als jij ér de hand in hebt, waar ik niet aan twijfel, zal je wel achter de schermen wroeten, dat is zo je tactiek." „Ik verzeker je nadrukkelijk, Cul lingwood, dat het niet anders dan in strijd met Roberta's belangen kan zijn, als jij je met haar zaken blijft bemoeien. Van jouw standpunt uit is het daarentegen volkomen logisch, dat je schadeloos gesteld wil worden voor het verlies van een cliënte. Wij geven dat royaal toe en daarom heb ben wij je een voorstel te doen." „Aha!" Keith lachte sarcastisch. „Wij. Namens welke combinatie treed jij op?" Oakton fronste de wenkbrauwen. „Stel geen overbodige vragen, Cul lingwood! Leg je er bij neer, dat het vrienden van Roberta Falkner zijn, goede vrienden. Zaterdag vertrekt de „Duke of Kent" van Southamp ton voor.een kruistocht van drie we ken door de Middellandse Zee en langs de Noord Afrikaanse kust. Je kunt vrije passage krijgen en twee duizend pond bij wijze van zak centje." Het voorstel verblufte Culling wood. Hij had iets heel anders ver wacht. Geruime tijd zat hij in na denken. Het aanbod was zonder twijfel verleidelijk. In zijn gedachten nam Margaret Townleyr een zeer voorname plaats in. Zy had die mor gen groot gelijk gehad detective spelen was niets gedaan voor een meisje. Aan zijn hulp had zij niets; zelf moest hij nog alles van het vak leren. Dat van de vorige avond was een knokpartij geweest; een kwestie van spieren, niet van hersenen. Toen het inderdaad op detectivewerk aan kwam, nog slechts weinige uren geleden op Warwick Place, had hij hopeloos gefaald. Voor Margaret was een dergelijk beroep veel te riskant en daarbij armoe troef. Zo'n zeereis zou haar goed doen. Drie weken lang in gezelschap van Margaret Townley aan boord te kunnen zijn, hele da gen! Waarom zou hij Roberta Falk ner niet haar eigen boontjes laten doppen? De indruk, die hij van haar gekregen had, zowel in Raffill's huis als daarna, was per slot van reke ning allesbehalve sympathiek ge weest! En zou het zo onmogelijk zijn dat advocaat Oakton voor deze en kele keer waarheid gesproken had? Dat inderdaad vrienden in Roberta's belang werkzaam waren, maar zij er dwars tegen in ging? Vrije passage en twee duizend pond! Er zouden jaren en jaren mee gemoeid zijn, vóór Margaret zo'n bedrag bij el kaar verdiend had als zij er óóit in slaagde! Keith stak een sigaret op, piekerde en piekerde. „Waarom doen jullie me dat aan bod?" vroeg hij eindelijk. Oakton trok het voorhoofd in diepe rimpels. „Het wordt eentonig, aldoor hetzefde liedje te moeten zingen. Cullingwood, ik zal je nog I één keer en daarmee voor het laatst zeggen uitsluitend in het belang van Roberta Falkner. Je zult de jonge dame een dienst bewijzen, door je niet langer met haar in te laten. Luister naar de stem van je verstand, man! De reis vrij, en twee duizend .pond in het vestzakje! Nie mand ter wereld zal je zo'n schitte rend aanbod doen!" „Omdat, (buiten jullie, er niemand belang bij heeft, me voor een week of drie uit de voeten te hebben!" De advocaat gleed over de inter ruptie heen. „Dat meisje verdient niet, dat jij je in moeilijkheden brengt om haar; dat je zelfs je leven er bij riskeren zou. Zij gebruikt je, meer niet. Het zou me niet verwon deren, als zij je een voor haar doen dik (bedrag had aangeboden, om mij van kant te maiken en me van iets te beroven, dat ze ten koste van al les wil hebben." „Wie? Roberta Falkner?" „Over wie anders hebben we het? Ze staat voor niets ze is een dui velin. Misschien zijn juist daarom massa's mannen krankzinnig ver liefd op haar, net als ik. Maar ik heb de beste papieren. Ik ben voorne mens, met haar te trouwen. Daar! Nu weet je het!" „Jij? Alle duivels!" Keith 'barstte in een schaterlachuit. „Hoe ter wereld „Er valt niets te lachen!" onder brak Oakton hem, wit van drift. „Wat voor bespottelijks zit er in, dat ik met Roberta trouwen wil? Of dacht je soms, dat ik van het meisje zou afzien, alleen omdat Carline, die kwast, zijn zinnen op haar gezet heeft?" „Bijvoorbeeld," antwoordde Keith lakoniek. Maar een dergelijke ge dachte was niet in hem opgekomen. V/at de advocaat zich daar had laten ontvallen, was gloednieuw voor hem. „Carline kan zijn matten oprollen. Hij grijpt er naast. Er is een tijd ge weest. dat zijn kansen beter stonden dan de mijne, maar de stommerd liet zijn gunstigste gelegenheid voorbijgaan. Nu knikker ik hem van de 'baan. Laat dat gerust aan mij over." „Jullie allebei konden de huid wel eens verdeeld blijken te hebben, lang en breed voordat de beer ge schoten is, Oakton. Het meisje zelf komt er bij jullie niet zo op aan. Het is om haar geld te doen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5