MOORSEL Gescheurde plafonds in nieuwe woningen zullen gemaakt worden Speeltuin en kanovijver over een maand gereed De laatste lezing van pater M. Bogaartz over ontkerstening NI. A.v. Dongen LOONSTATEN RESTAURATIE OPRUIMING NOG ÉÉN WEEK nieuwe fantastische koopjes - dokkersteeg 16 nu 1.48 nu voor 98 nu 98 nu voor 79 nu 1.98 nu 98 nu 1.18 nu 1.38 nu 1.78 VRIJDAG 2 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AJ PAGINA 3 Alphen aan den Rijn AANNEMER STELT ZICH AANSPRAKELIJK Dc Bouwcombinatie A.SJJ. te Rot terdam heeft onder architectuur van het architectenbureau Hendriks, v. d. Sluys en Van den Bosch, eveneens te Rotterdam, in opdracht van de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Joseph" te Alphen aan den Rijn aan dat Witte de Withstraat 48 dubbele en enkele woningen gebouwd. Een deel van deze woningen werd in Februari in gebruik genomen. Gedurende vier maanden na de oplevering heeft de aannemer de onderhoudsplicht over deze woningen. In dit tijdvak worden de opgele verde woningen, zoals gewoonlijk meerdere malen aan een inspectie on derworpen. Bij een van deze plicht plegingen werd in een 16-tal bene denwoningen een mankement gecon stateerd, dat voor de bewoners welis waar minder prettige gevolgen zal hebben, maar welke afwijkingen toch niet van zo ernstige aard zijn, dat de woningen, zoals het gerucht het wil suggeren, vandaag of morgen als een kaartenhuisje in elkaar zullen stor ten. Van terzake bevoegde zijde verne men wij, dat er van constructiefout geen sprake is. Hoogstens zal men kunnen spreken van een fout in de afwerking. Het plafond is samengesteld van z.g. hollebakstenen volgens het „Ne- habo"-systeem. Deze stenen worden in lengterichting aan elkaar gemet seld. Tussen de steenlagen in wordt bewapening van betonijzer gemetseld, die afhankelijk is van de druk of de belasting, die er op komt door de overspanning. De aan elkaar gemet selde hollebakstenen vormen dan op bepaalde grootten een plaat, fret pla fond voor de benedenwoningen wat hetzelfde is als de vloer voor de bo venwoningen, bestaat uit verschillen de van dergelijke platen, welke tot een geheel in elkaar worden gescho ven. De voegen worden met bewape ning aangegoten. Dit systeem wordt al jaren gevolgd en onder allerlei weersomstandigheden uitgevoerd. Nog nimmer heeft men in dit op zicht moeilijkheden onderyonden. Maar bij deze woningen wil het ge val, dat er enige werking ontstaat daar waar de platen aan elkaar zijn gevoegd. Hierdoor vertoont het pla fond van de benedenwoningen, mede als gevolg van de extra druk van de bovenbewoning scheurtjes, die zoals wij in de aanhef reeds schreven, geen levensgevaar inhouden, maar meer als een „schoonheidsfout" beschouwd moet worden. Niettemin stelt de aan nemer zich op het standpunt, dat de woningen volkomen en 100% in orde moeten zijn en stelt zich aansprake lijk voor alle gevolgen. Maar om dit euvel te verhelpen, omtrent de oor zaak waarvan men het nog helemaal niet met elkaar eens is, zullen de be nedenkamers leeggemaakt moeten worden om de stucadoors de volledige vryheid te bieden om te werken. Een hiertoe strekkend verzoek werd dezer dagen aan de betreffende bewoners gedaan en aanvankelijk goed ont vangen. Later weigerde men de werk lieden toegang tot de woning te ver schaffen, ofschoon men zich er wel van bewust is, dat men het verrich ten van onderhoudswerken in het be lang van de woningen, te allen tijde moet toelaten. De aannemer heeft zich bereid verklaard alle kosten uit de reparatie voor de bewoners voort vloeiende te zullen vergoeden, maar de bewoners wensen deze verklaring schriftelijk te hebben. Zolang blijft men nog weigeren. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur vindt een be spreking plaats tussen de woning bouwvereniging, de architecten, de aannemer en een persoon van de be woners als gemachtigde. Er wordt niet aan getwijfeld, dat de zaak wel in het reine komt op een voor de be woners aanvaardbare wijze. AARLANDERVEENZ UITBREIDING R.K. SCHOOL Het R.K. schoolbestuur van de H.H. Petrus en Paulus is voornemens zijn school voor g.l.o. aan het Noordeinde uit te breiden met een nieuw lokaal, een vaklokaal, een overdekte speel plaats en een fietsenbergplaats, waar toe het de medewerking vraagt van het gemeentebestuur, alsmede voor het aanschaffen van schoolmeubelen en verandering van inrichting. B. en W. zullen t.z.t. de raad adviseren. ZEVENHOVEN IN DE SLOOT Tengevolge van een hevige ruk wind zijn gistermiddag mevrouw van Trigt en de 3-jarige M. Detmerse die op de bagagedrager van het rijwiel van mevr. van Trigt was gezeten, in ae langs de Dorpsstraat lopende ring- sloot gereden. Beiden gingen kopje onder, doch kwamen er overigens met de schrik en een nat pak af. Ondertrouwd: A. Bos 35 j. en L. Noordegraaf 36 j., te Nieuwkoop. Uitbreiding Avifauna Zoals wij reeds eerder berichtten wordt het internationaal vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn uitgebreid met een groots opgezet, at tractieve speeltuin en kanovijver. Het gehele plan zal plm. 100.000. kosten. Het architectenbureau Buijs- Meijers te 's-Hertogenbosch heeft het plan hiervoor ontworpen. De ge meente heeft de uitvoering gegund aan de fa. G. v. Herk Tzn. te Nieu- werkerk aan de IJssel. Met de werk zaamheden is Maandag j.l. een aan vang gemaakt.'Indien alles volgens plan verloopt, zal deze onontbeerlij ke uitbreiding van het recreatieoord „Avifauna" over een maand gereed zijn. Het gehele plan omvat een opper vlakte van plm. 15.000 m2. De speel tuin zelf wordt plm. 5000 m2. De tuin komt a.h.w. op een eiland te liggen, want hij wordt ingesloten door een „gracht", welke tot kano vijver zal dienen. De omtrek van de kanovijver zal plm. 400 m. zijn, de 'breedte, plaatselijk variërend van 10- 25 meter. Enkele aanlegsteigers zul- In de nieuwe speeltuin komen de leukste attracties. Hier ziet u een „paard en wagen en fiets". Het wiel onder het paard staan in verbinding met de leidsels. ïtó wijkzuster Francisco afgelegd; per week is dat bijna 100 bezoeken. Voor controle in het consultatie bureau werden 131 zuigelingen in geschreven. Op de 26 zittingen ver schenen per keer 28 tot 48 baby's. 1052 Bezoeken bracht de zuster i.v.m. de opmerkingen van de kinder-spe cialist dr. A. Kuijper, de leiders van het consultatiebureau. In 1953 werd een nieuwe werk zaamheid van het WGK ter hand ge nomen, n.l. de tbc bestrijding; op 1 Januari 1953 werden van de toen op geheven tbc-vereniging 16 gezinnen met 17 patiënten overgenomen. Door afschrijving wegens genezing, over lijden of vertrek, waartegenover in schrijvingen van nieuwe gevallen staan, bedroeg dit aantal een jaar later nog 9 gezinnen met 9 patiënten. Gedurende het afgelopen Vereni gingsjaar verbleven uit deze ge meente in sanatoria 6 patiënten. Zuster Francisco bracht 386 bezoe ken aan thuisliggend tbc-partiënten. De plannen tot stichting van een con sultatiebureau voor kleuters kon den niet worden uitgevoerd, hoofd zakelijk wegens gebrek aan een lei der-specialist. De heer A. F. Ruijssenaars, die bij het overlijden van de heer J. F. Al- lart tot wrn. voorzitter werd geko zen, is thans definitief met het voor zitterschap bekleed. Tot nieuw bestuurslid werd geko zen de heer Jac. P. Smit. Volgens het financieel overzicht van de heer C. J. Winninghoff heeft de vereni ging een tekort van plm. 900. (op een begroting van f 10.000. NIEUWKOOP Filmavond Kajotters. De K.A.J. organiseerde een filmavond. De aalmoezenier, pastoor Vloothuis, opende deze avond. Hierna vertoon de Johan van Doorn uit Amsterdam, 2de secretaris van de Diocesane Bond van de K.A.J. de film „Het Ave Ma ria van de Arbeidersjeugd". Dit film werk was gemaakt naar aanleiding van de nationale bedevaart van de Belgische Kajotters en Kajotsters naar Lourdes. De bedetocht door die jongens en meisjes werd gevolgd vanaf het vertrek uit de eigen paro chie tot aan Lourdes, terwijl in Lour des alle plechtigheden, verbonden aan de bedevaart, waren verfilmd. De film werd onderbroken door een toespraakje van de districtsaal moezenier van de K.A.J., kapelaan L. Biemans uit Alphen aan den Rijn, die er nog eens met nadruk op wees hoe noodzakelijk het jeugdwerk is. Tenslotte was ook nog het doel van deze avond, dat de opbrengst zo groot zou zijn, dat teminste een Ka- jotter uit Nieuwkoop zou kunnen deelnemen, aan de nationale bede- Grensoverschrijding Duitse boeren „Uiterst brutale actie" „Incidenten zoals de illegale grens overschrijding en demonstratie waar aan een groepje Duitsers op 25 Maart de gemeente Bergen (L.) zich had schuldig gemaakt, toen met veel bom barie een stuk bouwland van een Ne derlandse boer met wentelploeg. spa den en rieken werd bewerkt en inge zaaid, dragen er niet toe bij de ge schillen. die tussen Nederland en Duitsland hangen, tot een oplossing te brengen", aldus verklaarde de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, gistermiddag in de Tweede Ka mer naar aanleiding van vragen, die hem werden gesteld door het K.V.P.- Kamerlid, de heer Droessen. In dit incident zien wij een locale, doch uiterst brutale particuliere actie, waar de Duitse autoriteiten buiten staan, aldus minister Luns. Deze autoriteiten hebben besloten een vervolging in te stellen tegen de bedrijvers van deze demonstratie. Enkele meters voor de Nederlandse grens hadden de Duitsers een span doek over de weg aangebracht, waar op geschreven was „Traktatmensche Menschenrechten". Even voordat de Kon. Marechaussee ter plaatse was, hadden de demonstranten zich op Duits grondgebied teruggetrokken. Al het mogelijke zal thans worden gedaan om deze grensoverschrijdin gen tegen te gaan. Deze demonstraties zijn gericht te gen de inbeslagneming door Neder land van Duitse landerijen als ver goeding van de schade, die Duitsland gedurende de oorlog Nederland heeft toegebracht. Het Duitse vijandelijke vermogen in Nederland weegt in de verste verte niet op tegen deze scha de van 25 milliard gulden. Wanneer de Duitse boeren aan de grens menen dat zij schadeloos moeten worden ge steld, dienen zij zich, aldus minister Luns, tot de Duitse regering te wen den. Zodra de regering over nadere ge gevens beschikt, zal worden nagegaan of de Nederlandse landbouwer, wiens bouwland werd bewerkt, schade heeft geleden en of deze schade zal worden vergoed. vaart, welke dit jaar door de Neder landse Arbeidersjeugd zal worden gehouden. Pastoor Vloothuis dankte aan het einde de organisatoren van deze schone filmavond. Marktberichten LEIDEN, 2 April. Vee. Aanvoer: 10 stieren, 130 melkkoeien, 170 vette koeien, 190 varekoeien, 16 vette kal veren, 431 nuchtere kalveren, 25 vette schapen, 80 weideschapen, 336 vette lammeren, 154 zuiglammeren, 48 varkens (zeugen), 225 schrammen, 312 biggen, 2 paarden, 1 veulen en 16 geiten. Totaal 2146 stuks. Prijzen: fokstieren 350550. melkkoeien 750—1120, vette koeien 800—1040 per stuk en per kg. 2.203.;1 va rekoeien 560780, vaarzen 600 850, pinken 370540 per stuk, vette kalveren per kg. levend gewicht f 1.80 nuchtere slachtkalveren 3240 per stuK en per kg. lev. gewicht 0.90 1.00, vette schapen 90125, weide- schapen 130150, vette lammeren go120, zeugen (drachtige) 300 420, schrammen 65120, biggen 40—60, parden 600—900, en gei ten 1040 per stuk. Handel: stie ren, melk en vaarkóeien, vaarzen en pinken kalm; vette koeien vry goed, vette en nuchtere kalveren matig vette schapen en lammeren stug duur zeugen, schrammen en biggen traag, TBC-vry afd. grote aanvaer (107) Kaas. Aangevoerd 14 partijen Goudse kaas. Prijzen: le kwaliteit 2.18—2.26 en 2e kwaliteit 2.10- 2.17 per kg. Handel lui. Aangevoerd 1 partij Leidse kaas, geen notering. LEIDSCHENDAM, 1 April. Groen te. Sla A 32—37, sla B 27—34, sla C 2028, stoofsla 5092, spinazie 40 52, andijvie 6970, witlof 71—72, prei 2223, rabarber 8081 en sprui ten 3236 cent. ROELOFAREND S VEEN, 1 April. Bloemen. Rose Copland 5672 ct.. Zenober 3448 cent, v. d. Eerden 66 85 cent, Sultane 3649 cent, White Sail 3262 cent, Bartigon 52—63 ct., Weber 34—51 cent, W. Pitt 52—67 ct., Crown Imperial 3451 cent, Ban doeng 8088 cent, Athleet 4259 ct.. Golden Harvest 6084 cent. Queen of the Night 6698 cent, Hillegarde 5560 cent, Red Pitt 5865 cent, Sonja 3345 cent, Piccadilly 6072 cent, Sc. Admiraal 5465 cent, Snow- don 5969 cent, Copland—Purper 85 91 cent, John Gay 4862 cent E Eddy 6176 cent, Dubbele tulpen 32 —66 cent, King Alfred 2935 cent, Frühling 3336 cent, Early Glory 20 27 cent, Whrestler 2635 cent. Cheerfulness 3039 cent, Actea 29 35 cent, Narcissen (v. grond) 1726 cent, Anemonen 3052 cent, Freesia's 4868 cent, Iri6sen 8087 cent. Sociaal Charitatief Centrum te Leiden Na in zijn eerste en tweede lezing de massamens en het humanisme als de grootste oorzaken van de ontker stening geschilderd te hebben, gaf pa ter M. Bogaartz, S.J., gisteravond in zijn derde en laatste lezing oVer „Het probleem van de ontkerstening, be zien in samenhang met het sociaal- charitatieve werk" de therapie aan en wees hij de wegen, die het moder ne charitatieve werk moet gaan om vruchtbaar te kunnen zijn. Een groot aantal leden van het Sociaal Chrari- tief Centrum en enkele andere be langstellenden vulden de grote bo venzaal van Het Gulden Vlies gehele; wel een bewijs, dat pater Bogaartz in zijn vorige lezingen veel belangstel ling had gewekt. In de aanvang stelde pater Bo gaartz, dat men de massamens en het humanisme moet bestrijden met het tegengestelde: de massamens dus met persoonlijkheid, het humanisme met apostelschap, dat geladen is met bovennatuurlijke genade. In het Evangelie vindt men twee stromingen tegen Jesus. Enerzijds vond men Hem te goddelijk, ander zijds te menselijk. Beide tegenwer pingen vindt men terug in het huma nisme en de massamens. Het huma nisme vindt de Kerk te goddelijk, een wissel op de eeuwigheid; de massa mens vindt de Kerk te menselijk, al leen maar een kwestie van centen. Wij geloven in de persoon van de God-mens Christus. Dit wordt te veel vergeten. We geloven wel in de God-mens, maar de persoonlijke lief de is hier en daar dood. Na het verwijt tegen de Katholie ke Kerk, dat zy in een verstolde or ganisatie zou zijn veranderd, te heb ben weerlegd, behandelde spr. de vormen van organisatie bij het so ciaal charitatieve werk. Organisatie moet er tot zekere hoogte zijn, maar het werk mag niet doodgeorganiseerd worden, want de mensen zijn geen nummers of ma chines. De persoonlijkheid van Chris tus moet onze bezieling zijn in al ons charitatieve werk. Tussen God en de naar geluk hun kerende mens staat Christus; slechts door Hem komt men tot de Vader. Dit geldt ook anderzijds; Hem is alle macht gegeven, in de hemel en op aarde. Aldus is Christus de God mens, welke synthese onze levens stijl bepalen moet. Ons als christen mens aan een ander geven, los van onszelf, zó moet ons charitatieve werk zijn. Ons apostolaat moet geënt zijn in de doop met Christus en ver lopen in de lijn van sterven om te verrijzen, van dienen om te heersen. By ons werk zullen wij in persoon lijk contact met de mensen moeten treden, niet teveel met schema's, klokken en spreekuren werken, maar soepel zijn naar het voorbeeld van Jesus, die zich aanpaste bij de men sen. Daarbij dient het contact een ge sprek te zijn, niet een preek. Het moet een in elkaar opgaan zijn, waar bij wij bezeten moeten zijn door de liefde tot Christus. Alleen zó kan ons werk slagen. Na de pauze vond pater Bogaartz bij het beantwoorden der vragen ge legenheid om nader in te gaan op enkele punten van zijn betoog, waar van wij hierboven slechts enkele ge dachten weergeven, zonder te stre ven naar volledigheid. Aan het einde van deze derde en Icatste lezing dankte de voorzitter, mr. H. F. A. Donders, pater Bogaartz voor zijn instructieve gedachten, die ae toehoorders veel stof tot naden ken en nader uitwerken hebben mee gegeven. Vervolg Stadsnieuws 2de blad, pag" 1. lerr net in- en uitstappen vergemak kelijken. Aan beide kanten wordt de vijver omzoomd door heesterbeplan ting. Deze beplanting dient tegelij- ketijd voor de afsluiting van de speeltuin, welke alleen vanuit het vogelpark bereikbaar zal zijn via een rustiek houten bruggetje. Het gehele plan wordt gereali seerd op het terrein rechts van het parkeerterrein. Als wij goed zy'n ingelicht dan zal deze speeltuin een van de meest at tractieve van deze provincie worden en o.m. omvatten zweef- en draaimo lens, schommels, glijbanen, wippen, hobbelpaarden, draaischijven voorts enkele rijbanen waarop jeugd gebruik zal kunnen speciale, attractieve fietsjes. Ook de door kinderen geliefkoosde zana^ah- ken zullen daar niet ontbreken. Voor toegang tot de speeltuin zal geen extra betaling worden vereist; wel zal men vermoedelijk voor ge bruik van de kanobootjes een kleine vergoeding moeten geven. Ernstige aanrijding Omstreeks 7.40 uur vond Donder dagavond op de Machineweg te Al phen aan den Rijn een ernstig ver keersongeval plaats, waarvan twee personen het slachtoffer werden. De heer J. A. in t Veld reed op ge noemde weg op zijn motor in de richting van Ter Aar. In de richting Aarlanderveen reed de jeugdige wiel rijder W. N. J. v. d. Pijl, in gezelschap van zijn broertje. Bij het passeren van een tweetal voor hen rijdende wielrijders begaf de 10-jarige knaap zich teveel naar het linker gedeelte van de rijbaan. Waarschijnlijk heeft hij de motorrijder niet zien aanko men. Deze op zijn beurt-werd door het plotseling naar links uitwijken van de wielrijder verrast en kon een botsing niet voorkomen. Zowel de motorrijder als de wielrijder kwa men te vallen. De eerste liep een ernstige hersenschudding op en be kwam een wonde aan het gezicht. Hij is onmiddellijk overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den. De wielrijder, die eveneens le lijk terecht kwam, kreeg ook een ernstige hersenschudding en liep bo vendien een ernstige vleeswond o-p boven en terzijde van het rechteroog. De knaap is naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Geen der slacht offers kon nog worden verhoord. Dr. W. v. d. Wind te Aarlanderveen verleende de eerste hulp. WETHOUDERSSALARISSEN Gedeputeerde Staten zijn voorne mens om de wedde van de wethou ders met ingang van 1 September van het vorig jaar te bepalen op 3200. B. en W. stellen voor zich hiermede te verenigen. Daarvoor was dit be drag gesteld op 1965.per wet houder. Wit Gele Kruis vergaderde:— Het Wit-Gele-Kruis hield Donderdag avond in de Sint-Josephzaal haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de heéiÊH. S. v. d. Putte bleek, dat in 1958 het ledental steeg van 558 tot .598. Zeker 50 gezinnen zijn nog niet aangeslo ten. In de parochie van Sint Michael, 't Zwaantje, voorzover die ondéride gemeente Alphen aan den Rijn be hoort, zijn veel gezinnen in het af gelopen jaar toegetreden. Niet min der dan 4976 bezoeken werden door Op 22 April a.s. hopen onze geliefde Ouders SOFIA 8 VAN DER POEL8 ELSTGEEST jj de dag van hun 12%- g jarige Echtvereniging pj te herdenken. Dat God hen nog lang p moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen De H. Mis uit dank- baarheid zal worden i opgedragen op 25 April te 10 uur. Roelofarandsveen, 2 April 1954. 8142 j CHIRURG TOT NADER AANKONDIGING AFWEZIG. PEDICURE te Roelofarendsveen heeft baar spreekuren op: Dinsdag en Woensdag van 25 uur; Zaterdags van 49 uur. 8169 *2* Te koop: prima jonge hennen, verschillende ras- sen, ruime keus. Leeftij- I den tot 16 weken. G. Zoe- temelk, Ripselaan 2, Rijp- I wetering, tel. 212. 2110 De grootste sortering, van de meest vooraanstaande merken met 100 service, de bekende „KNITTAX" BREIMACHINE en de „MASKITA" kousenreparatiemachine vindt U op het juiste adres waar U moet zijn. HOOIGRACHT 100 P.J. van Sieyn TELEF. 24809—30815 Vraagt geheel vrijblijvend demonstratie bij U a. huis Nieuwste model. Prijs 8 cent per stuk* N.V. DE LEIDSCHE COURANT SERIE POPULAIR In deze eelleetie brengen wij VISTRA. POPELINE, ZOMERVREUGD. normale prijs alle boven de f? - Leuke RUITJES voor KINDERJURKJES, 90 breed, kleurecht en krimpvrij Pracht lm. ORGANZA fijn streepje, kleur op kleur, rose - zalm bleu 80 breed MATTING IMPRIMÉ 90 breed kleurecht SERIE ELITE Het mooiste wat er te koop is in JOKARI, POPELINE. FIBRANNE. t.AVABLE, DOUPION- LINNEN. Normale priis van 2.95 tot 3.90 Alle kleuren van onze bekende LINGERIEZIJDE, ook zwart en wit, 80 breed UNIE MATTING voor Jurkjes, Blouses en Sporthemden. 90 breed krimovrij UNIE LINNEN in 13 oracht kleuren, 90 breed, kreukhersteüend SERIE FAVORIET Een grote collectie voor jong en oud. Alles kreukhersteüend. zo als POPEUNE, FIBRANNE. CLOCQUETTE, normale priis 2.75 tot 3.15 DONKERSTEEG BOTERMARKT

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3