Een plan van jaren werd gister voltooid Duitse studenten deden revolutionnaire vinding ter opsporing aardappelziekten Nederland kocht de eerste rechten Flinke ledenwinst voor de K.A.B. Modernisering vissersvloot Alle 5 moties verworpen Door Haarlemse straten liepen 1500 „stakende" H.B.S.-ers! Een gelukkig huwelijk voor iedereen en zandstrooier met zilveren guldens Kranten met geparfumeerde één Aprilmoppen Wederom staat de woningbouw bovenaan het verlanglijstje Tweede Joodse meisje moest de recherche tot gids zijn VRIJDAG 2 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT t &.VES8 - PAGINA. ■liggg 1 1 Twee jonge Duitse studenten hebben een ontdekking gedaan die revolu tionnaire gevolgen kan hebben voor de methodiek van de keuring van aardappelpootgoed. Na drie jaar studie zijn een student in de chemie en een studente in de biologie, thans geslaagd hun vinding practisch bruikbaar te maken. Nederland is het eerste land dat gebruik zal maken van de vinding. De Nederlandse algemene keuringsdienst voor zaaigoed en pootgoed (N. A. K.) heeft nadat <le bruikbaarheid van de nieuwe methode proefonder vindelijk was bewezen, het gebruiksrecht aangekocht voor een zeer be langrijk bedrag; men spreekt van bijna een ton. Indien andere landen in teresse hebben voor de vinding zullen de studenten onbezorgd hun studie kunnen voltooien. Daarna zullen er voor hen zeer wijde perspectieven zijn. Het gaat hier om een methode te onderzoeken of pootaardappelen zijn besmet met de beruchte bladrolziekte, een virusziekte. besparing van twee a drie weken verkregen. Kostbare kasinstallaties zijn niet meer nodig. Voor een na- controle van het pootgoed, moest men de beschikking hebben over een plantje, dit duurde zes weken. Eenvoudig en goedkoop Bladrolzieke knollen, als poters ge bruikt, brengen de ziekte over op de dochterstruiken. Een. der taken van de N-A.K. is het keuren van de ge zondheidstoestand van aardappel planten. Door de nieuwe methode, die zeer eenvoudig is en door leken kan worden toegepast, wordt een tijds- Het ledental van de Katholieke Arbei dersbeweging bedroeg per 1 Januari 1954 352.648. In het laatste kwartaal van het afgelopen jaar werd een netto-ledenwinst geboekt van 7.300 le den. Op een enkele uitzondering na hebben alle aangesloten bonden him aandeel in deze vooruitgang gehad. De grootste vooruitgang boekten de Katholieke Mijnwerkersbond, de Bouwvakarbeidersbond, de Bond van Werknemers(neemsters) in Indus triële Bedrijven, de Bond van Kle ding- en Textielarbeiders, de Metaal- bewerkersbond en de Landarbeiders- bond, terwijl percentsgewijze de Ka tholieke Mijmverkersbond en de Ka tholieke Bond van Technici de groot ste vooruitgang boekten. Vergeleken bij de cijfers van 1 Ja nuari 1953 heeft de K.A.B. in het af gelopen jaar een netto-ledenwinst ge boekt van 12.567 leden. Prins Bernhard is gistermiddag enige tijd aanwezig geweest op de Rayondag, die ter gelegenheid van de Nederlandse textieljaarbeurs in de Esplanade te Utrecht is gehouden. De organisatoren van deze dag waren AKU te Arnhem, Nyma te Nij megen en H.K.I. te Breda, die tege lijkertijd de aandacht van velen wilden vestigen op het internationale rayoncongres, dat in Mei-Juni te Pa rijs wordt gehouden met als kern- Minister S. L. Mansholt heeft Don derdagmiddag een plan ontvouwd tot modernisering van de vissersvloot. Dit plan wil voorzien in de drin gende credietbehoeften van onze na tionale vissersvloot, die sterk ver ouderd is. Voor de vernieuwing is ƒ44 mil- lioen nodig. Meer dan de helft hiervan, n.l. 23M millioen zal de Herstelbank be schikbaar stellen en daarvan garan deert het Rijk 17J4 millioen. Dit financieringsplan zal als nota bij de Staten-Generaal worden inge diend. Minister Mansholt heeft de sche stof zou zijn, een reactie met nieuwe regeling uiteengezet op de Tijd- en geldbesparing. De Duitse vinding stelt de onder zoeker in de gelegenheid reeds na twee of drie weken op de kiem con trole uit te oefenen. De nieuwe me thode bestaat uit het microscopisch onderzoek van een vrij grove 'coupe van de aardappelstruik, die tevoren is behandeld met een eenvoudige chemische oplossing. In ons land zou den voor drie ton kassen worden ge bouwd, dit is thans volgens medede ling van ir J. Siebenga, directeur van de N.A.K., overbodig geworden. Onverwacht resultaat. De Duitse student in de chemie kwam op het denkbeeld van een an dere methodiek tijdens een college op de universiteit te Wuertzburg, waarbij het virusprobleem ter spra ke kwam. De student huldigde de mening dat het mogelijk moest zijn om, wanneer een virus een chemi- dat virus teweeg te brengen. Hij nam contact op met een vrouwelijke col lega in de biologie en zij begonnen onderzoekingen die wel geen oplos sing brachten ten aanzien van de vraag of de virus een dode dan wel een levende stof is, maar een ver rassend resultaat opleverden op an der gebied. Zij vonden nl. een vol komen van de gebruikelijke afwij kende en veel eenvoudiger methode voor het aantonen van de aanwezig heid van een virus. Deze methode hebben zij ontwikkeld en Nederland is het eerste land dat van de vinding profiteert. Voor de export van poot- aardappelen is zij van buitengewone betekenis. De nieuwe methode werpt niet alleen alle bestaande opvattingen omver, zij kan ook verstrekkende gevolgen hebben voor het constate ren van andere virusziekten. Deze gevolgen zijn thans nog niet te over zien. visserijdag van de stichting „De Ne derlandse Visserij". TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer werd gisteren de behandeling voortgezet van de nota inzake de schadeloosstelling van Indische oorlogsslachtoffers. De minister zonder portefeuille, de heer LUNS, zegt, dankbaar te zijn voor het begrip van de sprekers voor het regeringsstandpunt. Natuurlijk is de regering wel getroffen door de vijf moties, maar niet verrast. Niet ieder kon geheel tevreden gesteld worden. De regering moest nu een maal een streep trekken en kan niet verder gaan. Spr. betoogt inzake de vijf inge diende moties, dat ten aanzien van de motie van de heer Hazenbosch de De directeur hield niet van 'n grapje Enkele Haarlemse H.B.S.-ers liatL den tot meerdere glorie van 1 April het plan opgevat om deze dag in een ander klaslokaal door te brengen, ter wijl de leerlingen van die klas hun lokaal zouden bezetten, hetgeen on getwijfeld de betrokken leraren de nodige verrassing zou bereiden. ER WERD IETS RAARS VERRICHT De „Sabena" heeft het gisteren druk gehad. Op allerlei plaatsen in Ne derland, zo b.v. in Enschede, op het bleekveld in Tiel, op een fabrieksge bouw in Haarlem, moest zij haar heli copters laten neerstrijken. In Rotter dam was het nieuwste van het nieuw ste te zien: een vernuftig jongmens uit die stad toonde de heren van de Belgische maatschappij zijn zelfge maakte „hellscooter". We hebben nog meer hoog Bel gisch bezoek gehack Van Dender- monde is het Ros Beyaard naar Roo sendaal getogen om er met vier Heemskinderen uit die plaats be mand te worden. Het moesten na el kaar geboren broers zijn; zusjes mochten er niet tussen komen. De vennen van het lieflijke Oisterwijk spreuk „De textiel van de toekomst", werden gevuld met liefst honderd- Wat moet de regering doen? De lonen en prijzen beter in evenwicht Het Nederlands instituut voor de publieke opinie heeft aan een groot aantal mannen en vrouwen uit alle lagen van de gehele Nederlandse be volking over het gehele land ge- vraagd:„Wat moet de regering naar uw mening dit jaar het eerste op knappen? Woningnood oplossen, woning vraagstuk, voor grote gezinnen hui zen bouwen 47 pet.; loneil en pryzen. levensstandaard omhoog, evenwicht tuessen lonen en prijzen, prijzen om laag, loonsverhoging, lonen verbete ren 13 pet.; pensioenen verbeteren, staatspensioenen, ouderdomspensioen, voor ouden van dagen zorgen 9 pet.; watersnoodgebieden, dijken herstel len 8 pet.; werkloosheid oplossen, werkloosheid bestrijden 4 pet.; belas tingverlaging, belastingpolitiek her zien, verlaging van sociale lasten 3 pet.; betere sociale voorzieningen 3 pet.; hogere levensstandaard voor de middenstand, levensruimte voor de middenstand, kleine zelfstandigen ook kindertoeslag 2 pet. BEDEVAART VAN KERMIS EXPLOITANTEN In samenwerking met pater B. Brokx, o.fjn. in zijn functie van ker- mispastoor, wordt een bedevaart naar den Bosch georganiseerd op 23 April a s. voor de gezamenlijke katholieke kerm is- exploitanten Dit is de eerste maal dat een der gelijke bedevaart van kermismensen wordt gehouden. Deze groep bedrijfs- mensen en middenstandei's wil niet achterblijven om te voldoen aan de oproep van de Paus dit Maria jaar mee te vieren. Des morgens om half elf zal in de Basiliek van St. Jan een plechtige H. Mis worden opgedragen door de be kende radio-priester, pater Gilbertus Lohuis, o.f.m. Verder worden de katholieke ex ploitanten gevraagd zoveel mogelijk met hun salonwagens en gezinnen te komen, ter zegening van hun woon verblijven gedurende het a.s. kermis- seizoen. Bovendien staat op het program een rondwandeling, onder deskundi ge leiding, door de St. Jan en tot slot een plechtig Lof met predikatie we derom van pater Gilbertus Lohuis. duizend liter parfumwater, geprodu ceerd in de Tilburgse afwaterinstal- laties. Burgemeester bereed stok- oud-paardtje. Een Tilburgs- blad kwam gisteren met de primeur hiervan, een ander blad uit die plaats, heeft het product meteen gebruikt om er zijn drukinkt mee te parfumeren. Bij de opening van de rijksweg AmsterdamUtrecht zijn ook al hoogst werkwaardige dingen gebeurd. Zo kwam 'n zandstrooier uit Utrecht de Amsterdammers op nieuwe zilve ren guldens tracteren. Het enige wat de gelukkige vinders terug hoefden te doen, was even hun oordeel over het nieuwe product van 's Rijks munt op een enquête-formulier in te vullen en naar het ministerie van Finan ciën te zenden. En laten burgemeester d'Ailly en de heer Gastonides nu in de wereld beroemde en stokoude auto's „Gene vieve" over die nieuwe weg geraced hebben. Proef-piertjes ln Scheveningen. Nijmegen en omgeving konden pro fiteren van de nieuwste Russische Al sinds de bevrijding komt de wo- uitvinding: de „televinemascoop" of nlngbouw bovenaan het lijstje van de vierrimeMumale televisie «Spaanse J peper en azijn waren daarbij onver- kanalennet te doorsnijden. Gelukkig konden de bewoners van het zo zwaar te treffen gebied hun protes ten in bussen ben de gemeentehuizen deponeren. Dat zijn zo een stuk of wat van de verhalen, waarmee kranten in Neder land hun lezers op deze eerste April dag de schrik op het lijf trachten te jagen. De radio heeft zich ook niet onbe tuigd gelaten. Zo zijn bij een der omroepverenigingen in Hilversum al de nodige adhaesieb etuigingen bin nengekomen met het plan, om het Nederlandse voetbal zijn oude glorie te hergeven door de elftallen radio grafisch te besturen. Ontvangertjes, die gemakkelijk in de oorschelpen van de spelers kunnen worden aan gebracht, zouden dit mogelijk moeten maken. Geen „kei"-zerlijke grap Amersfoorters viel steen van 't hart problemen te staan, die de regering moet oplossenè In een vorige opinie peiling (October 1952) was 41 pet. van alle ondervraagden van mening, dat het oplossen van de woningnood de voornaamste regeringstaak wasT" Op de tweede plaats komt, evenals in het onderzoek van October 1952, het vraagstuk van de lonen en prij- mijdelijk. En men moest heel erg oppassen om geen opstopper van een of andere acteur te krijgen. De raad van Vakcentralen werd een prachtig plan toegeschreven om ieder een gelukkig huwelijk te ga randeren. In Scheveningen, waar men het probleem van de vervanging van „de"pier nu eens krachtig aan wil vatten, werden even enige proef- zen. Tegenover nu 13 pet was ditpiertjes in zee geworpen en een aan- percentage in Ostober 1952 hoger, nl. 19 pet 4 pet. noemt de oplossing van de werkloosheid; de vorige maal werd dit probleem door 5 pet. genoemd. Belastingverlaging als regerings taak wordt nu door niet meer dan gespoeld griezelig zeemonster maakte een tournee langs verscheidene plaat sen bij de kust. MEISJES VIELEN VAN LADDER. Donderdagavond zyn vier meisjes, leerlingen van de Chr. ULO-school in de Singelstraat te Groningen tijdens een gymnastiekoefening van de even- wichtladder gevallen toen de ladder plotseling losschoot. De meisjes werden zodanig ge wond, dat zij allen naar het Acade misch Ziekenhuis moesten worden overgebracht. De Amersfoortse bevolking is een steen van het hart gevallen, toen zij hoorde, dat de roemruchte kei, die in de nacht van 1 April was verdwe nen, slechtst uit voorzorg was wegge haald. Nu hadden de Amersfoorters wel reden om bezorgd te zijn voor hun monument no. één. Enige malen im mers hebben nijvere krijgers, wie de steen een doorn in het oog is, geprobeerd de 11.000 kilo zware steen met dynamiet op te blazen. Om bovendien grapjes in verband met de algemene Nederlandse verlak-dag voor te zijn heeft men het gevaarte naar een veilige ligplaats overge bracht. De huidige verblijfplaats van de kei is aan buitenstaanders onbe kend. Bij de verplaatsing had men de medewerking van de plaatselijke po-1 SUCCCS Toegezegd is dat de kei in Juli naar de oude plaats in het plantsoen Zuid zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling Amersfoorters als Iedereen vond het een reuze ge slaagde mop. behalve de directeur van de H.B.S., die toestemming ge vraagd werd; het gevoel voor humor van de directeur kon kennelijk die hoogte niet 'halen, want de mOp werd verboden. Toch een mop Dit nu verbitterde de ambitieuze H.B.S.-ers en tijdens een pauze tus sen de lesuren, werd hier gistermor gen druk over geboomd. Wie het eerst met het plan geko men is, weet nog niemand, maar in enkele momenten was plotseling een nieuwe grap geboren: Wanneer zij de onderwijzers niet mochten verrassen met een vreemde klas, zouden ze hen verbazen met een lege klas! Met algemene stemmen werd „het werk neergelegd" en in optocht ging men naar buurtscholen, die alle en thousiast aan de staking deelnamen. Zelfs het bezonken gymnasium liet zich tot deze revolutionnaire daad overhalen. Het werd een hele optocht; op een gegeven moment marcheerden onge veer 1500 scholieren door Haarlems straten en de politie, die door de vergramde directeuren gewaarschuwd was, heeft ten slotte een einde aan de vertoning gemaakt. Er kwamen enkele onbeduidende vechtpartijtjes voor maar thans zit de „hope van Haarlem" weer in volle ernst over de studieboeken gebogen, terwijl de handhavers van de orde ijverige pogingen in het werk stellen om de gangmakers te ontdekken. regering reeds zover is gegaan als zij kan. Mocht de Kamer eventueel deze motie aanvaarden, dan zal de rege ring niet in staat zijn, hieraan uitvoe ring to geven. Eenzelfde standpunt neemt de re gering in tegenover de twee moties van de heer Lemaire. Ten aanzien van de twee moties van de heer Rit meester zegt de minister zonder por tefeuille. dat ook deze niet door de regering zullen worden uitgevoerd, als ze eventueel worden aangenomen. De heer DE GRAAF (K.V.P.) zegt het te betreuren, dat de regering ook afwijzend staat ten opzichte van de motie-Hazenbosch. Nu de regering dat standpunt inneemt kan de Ka mer twee dingen doen. Zij kan de re gering eventueel ten val brengen om het doel van de motie te bereiken. Deze wil blijkt echter niet uit de re dactie van deze motie. Daarom dient dan deze motie te worden ingetrok ken. Spr. en zijn fractiegenoten zul len aan deze motie geen steun kun nen geven, omdat zij bij aanvaarding slechts een machteloos gebaar zal zijn. Ook aan de andere moties zul len spreker en zijn fractiegenoten geen steun kunnen verlenen. De heer VAN DE WETERING t.C. H.) betoogt, dat de motie van de heer Hazenbosch zijn instemming heeft. Nu de regering edhter verklaart, hier aan geen uitvoering te kunnen ge ven, moet de heer Van de Wetering zijn positie wijzigen. Ook ten aanzien van de motie van de heer Lemaire. die zijn steun had, vraagt hij zich af, wat dit nog voor nut zou kunnen hebben. Moties verworpen De motie-Hazenbosch, waarbij de regering wordt uitgenodigd, voor de tegemoetkoming in wederinrichtings- kosten geen voorwaarden met betrek king tot de vestiging in het Konink rijk te stellen, wordt met 2754 stemmen verworpen. (Tegen A.R, P.v.d.A., K.V.P. en C.H.-fracties). De eerste motie van de here Le maire wordt met 2854 stemmen verworpen. (Tegen P.v.d.A., K.V.P. en C.H.-fracties). De tweede motie van de heer Le maire wordt bij zitten en opstaan door de Kamer verworpen. De moties van de heer Ritmeester worden by zitten en opstaan door de Kamer verworpen. De Kamer besluit, de nota voor kennisgeving aan te nemen. Ongeveer duizend kievitseieren zijn gisteren voor 0.350.45 per stuk op de markt in Barneveld ver handeld. MAARMAAR! Nog Uw lotkaart niet ingestuurd? Zend spoedig Uw kaart ln voor de Nationale Paasloterlf 1954! (Postrek. 80.700 t.n.v. Secr. Landelijke Kath. Actie Heemstede) 12 Hoofdprijzen t.w.v. 7000.—, 3000.1600.enz. enz. !In totaal een waarde van 30.000 aan prijzen, f Een kwartje per lot. Lotkaarten nog gratia en franco verkrijgbaar; Postbus 2, Heemstede. Goedgek. b. Min. besch. v. 10-2-*54, 2de Afd. A. No. L.O. 520/261A. 100 JAAR. Op 14 April as. zal mevrouw de wed. N. GelderblomLans er, wo nende Wijk D91 te Sliedrecht haar honderdste verjaardag vieren. De laatste twee alastrimpatien- ten z(jn gisteren genezen, ontslagen. Hierdoor kan de witte pokken-epide mie als geëindigd beschouwd worden. Radio-,.actieve" voetballers. Beroering is misschien in West- Erabant gewekt door een plan, om, I keientrekers te doen fungeren. 3 pet. genoemd; dit percentage be-j in aansluiting op het Moerdijkka- De zwerfsteen zal op een vaste droeg nog 8 in October 1952. I naai, dit hele gebied door een dicht! voet worden geplaatst. Tijdens de opsporingspogingen, die de Nederlandse justitie momenteel onderneemt naar het verdwenen Joodse weesmeisje Anneke Beekman, heeft zij de vorige week het tweede Joodse meisje, Bettie Melhado dat Donderdag, 1 April 1954, zal in de geschiedenis van de Nederlandse we genbouw als een belangrijke dag blijven aangetekend. Op die dag opende de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de nieu we uitstekende verbindingsweg tus sen Amsterdam en Utrecht, die door diverse tegenslagen, o.m. de oorlog, lang op de voltooiing heeft moeten wachten. Niet alleen betekent de nieuwe weg een aanzienlijke bespa ring zó zelfs, dat de aanlegkosten in 14 jaar zullen zijn „terugver diend" maar ook de kans op on gelukken is veel kleiner geworden. De foto toont de talrijke genodig den, die na het openstellen de brng overwandelen in de richting van het gloednieuwe wegdek, dat weldra ruim baan zal bieden aan het jagen de snelverkeer. Inzet rechts onder: Minister mr. J. Algera verstelt het bord, dat aan vankelijk het verkeer langs de oude route van Amsterdam naar Utrecht leidde in de richting van de nieuwe weg. Het zoontje van ir. M. E. Rij- perraan uit Den Haag, hoofdinge nieur A. van de Rijkswaterstaat, de man die een belangrijk aandeel had in het aanleggen van Rijksweg No. 2, kijkt belangstellend toe. inmiddels onder de wettelijk aange wezen voogdij is gesteld meege nomen op een speurtocht door Den Haag, waar het meisje de adressen moest aanwijzen van personen, die een rol gespeeld hadden hij haar ver dwijnen enkele jaren geleden. Het kleine meisje is voor de justi tie niet een feilloze gids geweest, want soms Jcwamen de rechercheurs op adressen terecht, waar men van het gehele geval niets wist. Inmiddels is de Belgische recher che ook niet hijster gelukkig met haar jacht op Anneke Beekman, die in de nacht van 14 op 15 Maart mett haar pleegmoeder wist te ontkomen uit het omsingelde klooster van Ban- neux. Woensdagavond deden 10 re chercheurs wederom een inval in het klooster en doorzochten het van de kelder tot de zolder. Doch zij moesten zonder succes weg trekken, want het bericht, dat de Hilversumse dame en het meisje we derom in het klooster zouden zijn, bleek vals te zijn. Wordt berechting Berkebe arts wederom uitgesteld? De Raad van Toezicht van de Orde van advocaten te Den Haag acht het minder juist, dat de zaak tegen de Berkelse arts behandeld wordt, voor dat de zaak tegen de raadsman van verdachte, die door de juistitie ver dacht wordt van medewerking in de vervalsingsaffaire der briefjes, is be handeld. De Raad heeft zich met een ver- fcoek tot de rechtbank gewend, waar in zij voorstelt eerst de zaak tegen de verdediger te behandelen. Hierdoor is het tijdstip der berech ting van de Berkelse arts, die op 22 April a.s. zou aanvangen, wederom op losse schroeven komen staan. De Haagse rechtbank zal op korte termijn over het verzoek beslissen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2