Nieuwe rijksweg Amsterdam- Gemeentesecretarissen Utrecht geopend ph"°'°"d' Oorlogsplan tegen het water De sportwinkels hebben van de vorstperiode geprofiteerd B.B. Oplichtingt het domein der psychopathen DONDERDAG 1 APRIL 1954 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD Een werk, dat 50 millioen heeft gekost ten Mr. J. Algera, minister van Ver keer en Waterstaat, heeft vanmorgen ter gelegenheid van de officiële open stelling van de nieuwe rijksweg Am sterdam—Utrecht, in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam o.a. gezegd, dat reeds voor de oorlog de regering de mening was toegedaan, dat onverwijld met de aanleg van de nieuwe wegverbinding moest worden begonnen, aangezien de overigens prachtige oude rijks weg door de Vechtstreek volstrekt ongeschikt bleek voor het steeds toe nemende motorische verkeer. Dat het nog tot 1954 heeft moeten duren alvorens de nieuwe weg over de gehele lengte voor het openbaar verkeer kon worden opengesteld, ie uiteraard te wijten aan gevolgen van de oorlog en de omstandighèid, dat na de oorlog noodgedwongen andere eveneens urgente werken moesten worden uitgevoerd. De lengte van de nieuwe weg be draagt bijna 34 Ion., de route langs de oude rijksweg over Utrecht is circa 8,5 km. langer. In het kort deelde de minister voorts enkele bijzonderheden mede omtrent de uitvoering van dit grote werk, waarmede een bedrag is ge moeid geweest van ruim ƒ50.000.000. Behoudens de bouw van een groot aantal kleinere kunstwerken moesten voor deze wegaanleg 28 bruggen en viaducten worden gebouwd. Het grootste kunstwerk is wel de nieuwe brug over de Amstel, waarvan de to tale lengte ongeveer 245 m. en de totale breedte 26.20 m. is. Deze brug, waarvan de bovenbouw in voorge spannen beton is uitgevoerd, met overspaninngen van cica 35 m. en 60 m., is door de dienst van Publieke Werken van Amsterdam uitgevoerd. Daarmede is een zeer belangrijke bij drage geleverd aan de toepassing van voorgespannen beton in de bruggen bouw hier te lande, aldus spreker. De gehele weg is, behoudens een ongeveer 6 km. lang wegvlak ten noorden van Breukelen, waar een bi tumineuze verharding is aange bracht, en enkele korte stukken klin kerverharding wederzijds de kunst werken, voorzien van twee 7.25 m. brede rijbanen van cementbeton. Tussen de rijbanen bevindt zich een 4.50 m. brede middenberm. Het ontwerp voorziet in de aanleg van een 3 tot 4 m. breed rijwielpad tussen Amsterdam en Utrecht, waar van het gedeelte ten Noorden van de Geuzensloot reeds gereed is. De minister zeide niet te willen verhelen, dat op één punt de nieuwe weg nog te wensen over laat, nl. de Aetherklanken Televisie-programma. aanwezigheid van de kruising van de spoorlijn Nieuwersluis—Uithoorn welke is uitgevoerd els gelijkvloerse spoorwegovergang met afsluitbomen en volautomatische beveiliging. Daar inmiddels hot personenvervoer op deze spoorlijn reeds was opgeheven en slechte enkele kolentreinen per dag van de spoorwegverbinding ge bruik maken, is voorlopig deze op lossing, waarbij alle aandacht aan de beveiliging is geschonken, gekozen. Tenslotte deelde de minister mee, dat het Harer Majesteit de koningin heeft behaagd, ter gelegenheid van de openstelling van deze nieuwe rijksweg te benoemen: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau; ir. M. E. Rijperman te te-Gravenhage, hoofd ingenieur A van de rijkswaterstaat; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: P. de Wit te Utrecht, tech nisch hoofdambtenaar van de rijks, waterstaat. Vanmiddag om 15.15 zal de minister op de Amstelbrug te Amsterdam door een symbolische handeling de nieuwe weg openen. Vakgroep Transport luiste sanering geeft verlaging melkprijs Overheid moet ingrijpen Gisteren is in het N.V. huis te Utrecht de algemene vergadering ge houden van de vakgroep „transport te land" van de centrale bond van werknemers in het transportbedrijf, onder voorzitterschap van dc heer C. Z. de Vries te Rotterdam. Deze hield een uitvoerige openings, rede en merkte op, dat er een streven bestaat naar collectieve arbeidsover eenkomsten in stede van bindende loonregelingen. Helaas bestaan er nog werkgevers, die hiertoe niet vooruitstrevend genoeg zijn. Spr. bracht ook de sanering in de melkhandel ter sprake. De melkbe zorgers zijn bij de sanering n.l. ten nauwste betrokken. Daarom is de vakgroep voorstandster ener juiste sanering. Deze kan bovendien leiden tot verlaging van de melkprijs. De sanering moet dan echter gesanction- neerd worden door het bedrijfschap zuivel; er moet keuze zijn uit twee of drie slijters en er moet ook ge dacht worden om de werknemer-be zorger. Het strekt het bedrijfschap zuivel tot eer, dat de vakbeweging betrok ken wordt en is in de voorbereidin gen tot sanering. Het zijn thans de niet-gesanctionneerde, de e.g. vrije saneringen, die de grote moeilijkhe den opleveren. Dat zijn dus de sane ringen, die uitsluitend zijn gebaseerd op het eigenbelang van de onderne mers. In die sanering weigeren de slijters trappen van klanten te be- AWtO: 20.15 Televizier. 2.45 The klimmen en zij distribuéren op een prm A.TIIIOT- Qt/N»-,» <)1 AR 01 ,4c Glenn Miller Story. 21.05—21.45 „Bij gebrek aan bewijs", TV.-spel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NORV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 'n Woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.33 Waters!. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopr. en Mozartvleugel. 11.24 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Licht muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Officiële bijeen komst van de Anti-Revolutionnaire Partij tg.v. haar 75-jarlg jubileum. 15.50 Gram. 15.45 Voordr. 16.15 Ka- merork. 17.00 Koorzang. 17.15 Prome- nade-ork. 17.45 Friese uitz. 18.00 Gram. 18.15 Orkestconcert. 18.35 Gram. 18.45 Trombone-kwintet. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kegerings- ulfcz.: Verklaring en toelichting, waar in opgenomen het maandelijks over zicht van de Ver. Naties door mr. D. J. von Balluseck en het emigratie praatje door H. A. van Luyk. 1930 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamer- ork., koor en sol. 22.25 „Langs wegen van kunst en schoonheid". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. tijdstip, dat hun het beste gelegen komt. In de vrije sanering is niet lan ger de klant koning, maar de slijter. Spr. zou het toejuichen, indien de overheid zulke sanering verbiedt. Tot 1 Mei nog geen prijsstijging kolen De hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft gisteren de Nederlandse rege ring gemachtigd tot en met 31 Maart 1955 een stelsel van egaüsatieregelin- gen te blijven toepassen voor het be palen van prijzen van huisbrand in Nederland; dit evenwel onder voor behoud, dat de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk maatregelen zal treffen, die een verdere aanpassing van de binnenlandse prijzen voor huisbrand aan het prijsniveau ln de Gemeenschap zullen waarborgen. Al dus deelt het ministerie van Econo mische Zaken mede. Dit voorbehoud laat toe, dat in ieder geval gedurende het lopende stookseizoen, dat op 1 Mei a.s. ein digt, de egalisatie voor huisbrand nog volledig zal worden toegepast, op baste van de bestaande verbruikers- pry zen. Daar de minister reeds eerder heeft besloten de prijs en vracht-egalisatie- De leden van het landelijk contact, orgaan voor gemeentesecretarissen hebben zich Woensdag, toen zij in Urtecht vergaderden, beziggehouden met de moeilijkheden welke verbon, den zijn aan de taak van de platte lands-secretaris: de man wiens ar beid, zoals een van de sprekers zei, zich letterlijk uitstrekt yan de deui'r knop van de secretarie, die stuk is, tot b.v. het samenstellen van een exploitatie-opzet voor nieuw te bou* wen woningen. Twee gemeente-secretarissen van het platteland, de heer J. C. Jqnge- neel te Kockengen en de heer J. van Herpen te Heënvliet, belichtten als „insider" het vraagstuk. Zij kwamen beiden tot de conclusie, dat de per- soneelsnood in kleine gemeenten zo nijpend is geworden, dat de admi nistratie op verscheidene plaatsen dreigt vast te lopen. Omdat de Utrechtse secretaris, dr. J. de Lange, de voorzitter, door druk ke werkzaamheden verhinderd was de bijeenkomst te presideren, leidde de heer J. H. Huijser te Deventer de vergadering. Hy heette de vertegen woordiging van het ministerie van Binnenlandse Zaken en van de Ver eniging van Ned. Gemeenten welkom en deelde mee, dat het ledental van het contactorgaan gestegen is tot 332, wat betekent, dat nu iets meer dan de helft van de gemeente-secretaris sen in Nederland aangesloten- te? De teneur van beide uitvoerige causerieën laat aldus „Trouw" zich het best als vólgt samenvatten: doordat de bezoldiging van de ambte, naren ten plattelande te laag is, moet men zich in vele kleine gemeenten tevreden stellen met valontairs of tweede- en derderangs krachten. Dit, gevoegd bij de steeds omvangrijker en ingewikkelder wordende admL stratie, brengt mee, dat van een goe de en vlotte gang van zaken al min der sprake kan zijn. De heer Jongeneel kon uit een te dezer zake gehouden enquête spre- kende voorbeelden noemen. Hij sprak in dit verband van een grievende achteruitstelling van het platteland. De heer Van Herpen zeide o.m., dat de secretarissen ten plattelande, die het groot gemis van bekwame ambtenaren sterk voelen, voor een bijna onmogelijke taak staan. Beide inleiders, die ook allerlei andere prac- tische facetten van het probleem naar voren brachten, verzochten dringend een zodanige regeling, dat ook de kleine gemeenten geen moeite zullen hebben goed voor hun taak uitgeruste mensen aan te trekken. DR. KORTENHORST NAAR VER. STATEN. Als voorzitter van het comité, dat Uit dankbaarheid van Nederland voor de steun van het Amerikaanse volk gelden bijeengezameld heeft voor een carillon, zal de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst, 24 April as. naar Amerika vertrekken voor de overdracht van dit geschenk. S.E.R De Sociaal-Economische Raad heeft Woensdag het advies in zake de in stelling van productschappen voor landbouwzaaizaden, voor pootaardap- pelen en voor pluimvee en eieren met 23 tegen 13 stemmen verworpen. Het. advies van de desbetreffende commissie, om de minister mee te delen, dat de Raad geen aanleiding ziet voor een gunstig advies, werd aanvaard. Minister Algera in de Eerste Kamer Minister Algera gaf gistermiddag in da Eerste Kamer by de verdediging van de begroting van verkeer en waterstaat de volgende vijf fasen in de strijd tegen het water: 1. Het herstel van de dijken in de oorspronkelijke staat. 2. Verbetering van de dijken in het rampgebied, met de bouw van slui- zene gtortstuwen en de aanleg van slapersdijken. 3. Versterking van de duinenrij van Cadzand tot Rottum. 4. Afsluiting van de zee-armen. ö.Eventuele inpoldering van de Waddenzee. VACANTIE VOOR KINDEREN UIT RAMPGEBIED. Ook dit jaar heeft het Nationaal Rampenfonds gelden uitgetrokken, om kinderen uit het rampgebied in de gelegenheid te stellen in de ko mende zomervacantie aan een jeugd kamp deel te nemen. Uitgaande -van de gedachte, dat in een belangrijk deel van het rampge^ bied sedert 1953 de toestanden aan zienlijk zijn verbeterd, is besloten dat dit jaar 50 pet. van de kosten, ver bonden aan de deelneming aan een jeugdkamp (reiskosten inbegrepen) voor rekening van het Nationaal Rampen Fonds kunnen worden ge bracht. Voor de jeugd van Schouwen-Duive- land, Kruiningen en Stavenisse zal het subsidie, gelijk vprig jaar, 100 pet. bedragen. Er zijn dit jaar twee vaqantie-mq- gelijkheden: a, deelneming aan kampen van jeugdorganisatie, in Nederland gehouden; b. deelneming aan kampen van de Stichting Vacantie-verblijven La gere School-jeugd. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft zich wederom met medewerking van het Bureau Jeugdbescherming in Buitengewone Omstandigheden van het ministerie van O., K en W. be- last met de organisatie en uitvoe ring van dit zomer-vacantiewerk. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft de ouders, onderwijzers, jeugd leiders en anderen opgeroepen, de ontbrekende gelden, door middel van een spaarsysteem, bijeen te brengen. Afzet van genotmiddelen was gunstig HILVERSUM n, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA I re8elin« voor industriekolen met in- 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19 30 van 1 APrl1 aA °P te heffen, VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.35 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 Gram. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.28 Voor de kleuters. 10.40 Mezzo-sopr. en piano. 11.00 Ra diofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordr. 15.10 Blokfluit en clave- cimbel. 15.30 Musette ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz.caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.45 Licht muz.. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 „De Haver kist", hoorsp. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Dameskoor. VPRO: 19.30 „Men sen en conflicten", hoorsp. en caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Kamerkoor, 20.30 „Benelux", caus. 20.40 „Hedendaag se arbeidsproblemen", ca us. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.33 Lichte muz. 22.00 Buitenlweekoverz. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Omr. Orkest. zal het Rijkskolenbureau met ingang van dezelfde datum worden geliqui deerd. De resterende egalisatierege lingen zullen worden voortgezet door de afdeling kolen van het Mi nisterie van Economische Zaken. Snijbrander contra malse biefstuk Nadat gistermorgen de 48ste dies van de electro-technische vereniging te Delft was geopend met enige voor. drachten, werd gistermiddag een ten toonstelling geopend, gewijd aan de plaats van de electro-techniek in de medische wetenschap. De opening werd verricht door de voorzitter van de afdeling electro-techniek, prof. ir. W. Fontein. Op vernuftige wijze was op zodanige wijze een lapje biefstuk aan een koord bevestigd dat prof. Fontein slechts met een hoogfrequent snyapparaat in een paar seconden de ze biefstuk in tweeën had te snijden om de toegang tot de expositiezalen vrij te maken. Prof. Fontein noemde de opening van deze tentoonstelling een groot moment. Hij was er van overtuigd dat de expositie zeer be langrijk is en een hoogtepunt vormt in het leven van de electrotechnische vereniging. Gedurende Januari behaalden de voedingsmiddelenbranches in het midden -en kleinbedrijf omzetten, welke over het geheel genomen niet belangrijk afweken van die in de overeenkomstige maand van 1953. Bij de branches in duurzame con sumptiegoederen is met name in de detailhandel in sportartikelen en in de handel in ijzerwaren en gereed schappen t.o.v. Januari 1953 een aan zienlijke toeneming van de geldom- zetten te constateren. Deze omzet- vermeerdering moet voor 'n belang rijk deel worden toegesohreven aan de grote verkoop van schaatsen en andere wintersportartikelen- De in Januari jl. vallende vorstperiode heeft het omzetverloop in deze bran ches dus gunstig beïnvloed. In de detailhandelin glas, aarde werk. porselein en huishoudelijke ar tikelen bereikten de Januari-omzet- ten evenwel niet het niveau van die in 1953. De omzetbeweging in genotmidde len kon in Januari jl. niet onver deeld gunstig worden genoemd. Naast branches met hogere treft men branches aan met lagere geldomzet- ten dan in Januari 1953. Uit de gegevens van het Econo misch Instituut voor den Midden stand blijkt, dat in de voedingsmid delensector het omzetverloop in Ja nuari jl. nog het meest gunstig was in de detailhandel in melk en zui velproducten. Voor deze branche ver toonden de omzetten t.o.v. Januari 1953 namelijk een toeneming met 3 Ook in het kruideniersbedrijf en in de detailhandel in vis werd omzetstijging geboekt en wel van resp. 2% en 1%. In het slagersbedrijf lagen de geldomzetten in Januari 1953 en 1954 op hetzelfde niveau. Met betrekking tot de omzetont wikkeling in duurzame consumptie goederen werd reeds gewezen op de relatief hoge omzetten ln de sport zaken en in de winkels in ijzerwa ren en gereedschappen. De vorstperiode beïnvloedde ook de verkoop van pantoffels en bont laarsjes in gunstige zin en zulks be werkstelligde in de detailhandel in schoeisel een toeneming van de geld- omzet met 14%. Ook in de boekhan del en in de kantoorboekhandel ga ven de geldomzetteiv t.o:v. Januari 1953 een stijging te zien,t.w.^ van touw resp. Vergelijking met Dec. Indien men de omzetten in Janu ari j.l. vergelijkt met die in Decem ber daaraan voorafgaande, dan blijkt in vele branches een aanzienlijke omzetdaling te zijn ingetreden. Dit is overigens volkomen verklaarbaar, aangezien de omzetontwikkeling in December uitermate gunstig werd beïnvloed door de in deze maand vallende feestdagen. In enige branches werden in Janu ari j.l. opruimingsverkopen georga niseerd. Zulks bracht in de detail handel in meubelen e. d. en in tex tiel t.o.v. December 1953 omzetstij ging met zich. In andere branches als in de detailhandel in schoeisel en die in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen werd hier- RECTOR R. P. C. GREITEMANN. f Gisteravond is plotseling overleden de rector van het Majria-Pension te Groningen, pater R. P. C. Greite- mann .missionaris van Mill-Hill. Na dat hij de lijdensmeditatie had ge houden maakte pater Greitemann een korte wandeling, tijdens welke hij onwel werd. Hij overleed kort daarop. Pater Greitemann is op 28 Maart 1897 te Kloosterburen geboren. HÜ weerd gewijd te Mill-Hill in 1922, was tot 1928 leraar te Arnhem en ver* trok daarna als missionaris naar de Philippijnen. Tijdens de Japanse be zetting heeft pater Greitemann in een gevangenkamp gezeten; hy keerde ziek naar Nederland terug en werd na gedeeltelijk herstel benoemd tot rector in het Maria-Pension te Gro ningen. 2Senuwi*ust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. f Advertentie) Prins Bernhard op de Voorjaarsbeurs bracht Z. K. H. prins Bernhard een bezoek aan de jaar beurs. Bij deze gelegenheid werden de officiële gasten van de jaarbeurs uit Mexico en de Antillen aan de prins voorgesteld. In tegenwoordigheid van de mi nister prof. dr. W. J. A. Kernkamp, prof. dr. J. Zijlstra en mr. F. J. F. M. van Thiel werd daarna een rond gang over de beurs gemaakt. In het landenpaviljoen bracht men een be zoek aan de collectieve Mexicaanse inzending. Hier was ter ontvangst aanwezig de gezant van Mexico dr. Manuel a Chavez, broer van de mi nister van waterstaat van Mexico ir. E. Chavez, die gast van de jaar beurs is. Plotselinge prijsstijging stagneert cacao-fabricage Leveranciers in gebreke De sterk gestegen prijzen voor ca cao hebben er toe medegewerkt ook ten aanzien van de levering van grondstoffen het evenwicht te ver storen. Zo zijn er Nederlandse han delaren, die nog tegen de oude, la gere prijzen belangrijke eontraeten hebben lopen bij handelaren en ex porteurs, zowel in Nederland als in Zwitserland en Frankrijk. Deze handelaren en exporteurs, die vermoedelijk, bij het contracteren „a la baisse" speculeerden, schij nen thans niet in staat te zijn hun leveringsplicht na te komen, althans zij laten levering na. De bedoelde Ne derlandse handelaren dreigen hiervan de dupe te worden. Zij kunnen hun kopers niet tevreden stellen dan al door de omzetdaling van December leen door eventueel tegen fancy-prij op Januari j.l, beperkt. Jzen elders in te kopen, Scheepsberichten AAGTEPÏJK, vertr- 1/4 v. Buenos Aires n. New York; ALBLASSERDIJK, vertr. 3/ v. Rotterdam n. Havanna; AU- CHIBA, vertr. 2/4 v. Montevideo naar Santos; ALDABI, vertr. 3/4 v. Rotter dam n. Bremen/Hamburg; ALGEN1B. vertr. 6/ v. Buenos Aires n. Rotterdam; ALHENA, vertr. 31 v. Rlo Grande do Sul n. Santos; ALIOTH, 1/4 v. Montevideo te Buenos Aires verw.; ALKAID, 1/4 v. Rotterdam te Las Palmas; ALNATI, 5/4 v. Las Polmas te Rio de Janeiro verw.; ALPHARD, 5/4 v. Bahia te Antwerpen verw.; ALTAIR, 2/4 v. Las Palmas te Recife verw.; ALUDRA, vertr. 1/4 van Rotterdam n. Buenos Aires; ALWAKI. vertr. 31 v. New York n. Zuid Amerika; AMOR, 31 v. Alexandria n. Beyrouth; AMSTELBRUG, vertr. 2/4 v. Santos n, Rio de Janeiro; AMSTELDIJK, vertr. 31 v. New Orleans n. Rotterdam; ARENDS- DIJK, 6/4 v. Vitoria te New York verw.; BENNEKOM, 31 v. Antwerpen n. Rot terdam; BLIJDENDIJK, 5/4 te New York verw.; BOISSEVAIN. 31 v. Bela- wan n. Singapore; CALTEX UTRECHT, p. 31 Gibraltar n. Sidon; CHARIS, p. 31 Malta n. Hamburg; CRONENBURGH. 31 v, Cardiff n. Pasajes; ENGGANO, 31 v. Le Havre te Antwerpen; FRIESLAND ssm, p. 31 Lissabon n. R5dam; HILVER SUM. 31 te Port Said; JAGERSFON TEIN, 31 840 m. zo. Ascension-eil. naar Las Palmas; MAASDAM, vertr. 3/4 v. Rotterdam n. New York; MAASHAVEN vertr. 2/4 v. Rotterdam n- Buenos Ai Fes; NOORPAM, 5/4 V. Ngw Port News te Rotterdam verw.; NIEUW AMSTER DAM, 31 670 m. zw. Flore3 n. Las Pal mas; PRINS WILLEM 5, p. 31 Gibraltar n, Rotterdam; RAFAELA, 31 v. Singa pore n. Bangkok; ROTULA, 31 v. Cu- ragao te Liverpool; RUYS, 31 v. Singa pore n. Penang; SALLAND. p. 31 Oues- sant n. Amsterdam; SLIEDRECHT, 31 te Aden v. Suez; SLOTERDIJK, 5/ v. Galvegton te Rotterdam verw,; SOEST- DIJK, 31 v. Assab te Suez; SOMMËLS- DIJK, p. 31 Gibraltar n. Alexandrië, 7/4 te Port Said verw.; TARA, 9/ v. Bahaia te Antwerpen verw.; WATERMAN. 31 260 m. zo Kp. Race n. Halifax; WES- TERDAM, 5/4 v. Rotterdam te New York verw.; WIELDRECHT, 31 n.m. v. Port Said te Thameshaven verw.; WILLEM .BARENDSZ, 31 220 m. nnw. Kaapstad n. Amsterdam; ZEELAND, 31 v. R'dam te Huil; ZUIDERKRUIS, 1/4 v. Walvis- baas te Las Palmas verw. ALMKERK. 31 v. Havre n. Lissabon: ALNATI, p. 31 Fernando Oronha n. Rio de Janeiro; ALTAIR, p. 31 St. Pauls Rock n. Recife; AMERSKERK. 1/4 te Antwerpen; ANDIJK. 31 v. Galveston n. Rotterdam; BARENDRECHT, 1/4 v. Suez n. Mena al Ahmadi; B AWE AN, 31 Aden n. Rastanura; BENNEKOM, p. 31 18.00 Vlissingen n. Rotterdam; BO NAIRE. 31 210 m. zw Fayal n. Plymouth; BORNEO, 1/4 te Bahrein; BOSKOOP. 31 1200 m. wzw Madeira n. Barbados; DUIVENDIJK, 1/4 te Guyamas; ESSO AMSTERDAM t.. 31 v. Rotterdam naar Sidon; KIELDRECHT, 1/4 te Antwer- pen; LAERTES, 31 v. Suez n. Aden; LEERDAM, p. 31 Finisterre n. Kuwait; LEERSUM, 31 Key West gep. n. Hou ston; MAASLAND. 1/4 te Bahia; ORANJESTAD. 31 260 m. no. Fayal n. Plymouth; PENDRECHT. 31 v. New York n. Covenas; POELAU LAUT, 1/4 Bombay; PRINS WILLEM VAN ORANJE, p. 31 Kp Race n. Montreal: SCHIE, p. 31 13.35 Vlissingen, 31 te Ant werpen; TALISSE, 31 v. Marseille naar Le Havre; TARA, 31 te St. Vincent KV., 31 v. St. Vincent n. Antwerpen; WES- TERDAM. 31 550 m. wtz Valencia n. New York; ZEELAND, krl. 31 v. Bal- timore n. Charleston. Dient allen de B.B. De B.B. dient allen. Bureau B. B. Langebrug 50, tel. 24735. Ongelofelijk gewiekst IEDERE ZENUWARTS kent uit eigen ervaring en uit de geschiedenis der psychiatrie frappante staaltjes van oplichting door ziekelijke fantas ten. Zulke mensen bewegen zich op ve lerlei gebied. De een doet zich voor als een rijk koopman, dc ander als gezant. Weer een derde geeft zich uit als geestelijke. Vrouwen noemen zioh prinses of gravin. Zij hebben relaties, waar een gewoon mens een voudig niet aan kan tippen. Al deze lieden behoren tot de psy chopathen. Zij kenmerken zich door grote vindingrijkheid en handigheid. ZIJ laten zich telkens weer op sleep nemen door hun uitbundige en 10%. In de detailhan-1 fantasie. Hoewel zij in beginsel wel del in meubelen e.d„ die in textiel I - - - kiaai weten, waar de leugen begint en de alsmede in het rijwielbedrijf bleef de omzetvermeedering van de beperkte omvang en varieerde tussen 1% en 4%. Alleen in de detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoude lijke artikelen konden de geldomzet ten zich niet handhaven op het peil van Januari 1953 en in deze branche werd dan ook een omzetverminde- ring geboekt van 4%. Zowel in het chocolateriebedryf als in de detailhandel in tabaksfa brikaten waren de Januari-omzetten in 1954 evenwel lager dan die in 1953 De in deze branches geboekte omzet- vermlndering bedroeg resp. 5% en 3%. werkelijkheid ophoudt, laten zij zich door hun eigen verhalen dikwijls zo meesleuren, dat zij meer in het zelfgeweven net van de schone schijn verstrikt raken. Telkens lukt het hun opnieuw, om zich door brilliante verzinsels uit de moeilijkheden te redden, wanneer de buitenwereld zekere tegenstrijdighe den meent op te merken, DAAR HET deze personen aan voldoende zin voor de vaak zo nuch tere werkelijkheid ontbreekt, slagen zij er meestal niet in, zioh een nor maal maatschappelijk bestaan versohaffen. Hun soms verbluffend grote gaven van verstand en kunst zinnigheid worden echter zo ge wiekst door hen benut, dat 'het geen wonder is, dat zelfs intelligente en levenswijze mensen er door hun practijken nog invliegen. In dit licht moet men de meer dan bizarre verhalen zien, waarvan wy er ieder jaar een paar van krijgen voorgeschoteld. Steeds betreft het mensen, die een enorme staat voerden, die in luxueu ze hotels leefden, die grote transac ties afsloten en die dan na enkele weken of maanden door de politie als gewone oplichters achter slot en grendel werden gesloten. Als wetenschapsmensen. Pathologische bedriegers hebben er dikwyls behoefte aan, zich als wetenschapsmensen voor te doen. Tot een dergelijk type behoort b.v. de figuur van Franz Xaver Weiss, een aartsoplichter en misdadiger uit Oostenrijk, die in dat land wegens moord tot levenslange tuchthuis straf was veroordeeld, maar aan wie in 1931 door de toenmalige bonds president gratie werd verleend. In het na-oorlogse Berlijn werd deze Weis opgepakt, omdat hij zwendelde met zogenaamde super- insuline, een „wondermiddel", dat Men moet stoppen en voorrane geven aan hel verkeer op de andere weg. uit niets anders bestond dan fijnge wreven koffiebonen. IN 1945 liet een zekere „monsieur le docteur Weiss" zich in een zwart costuum en met een grote (doublé) zegelring aan een der vingers aan dienen bij de kardinaal van Mün- chen. Zijne eminentie liet zich door deze man wijs maken, dat hij niet alleen „een trouw zoon der Kerk", maar ook een representant van Frankrijk was en dat hy de gruwelijkste mar telingen in de hel van Dachau had doorstaan. Door 's mans onnavolgbare waar digheid en zelfbewuste houding om de tuin geleid, schonk de kardinaal aan Weiss een van handtekening voorzien portret. Gewapend met deze beeltenis be ging het heerschap het ene ten he mel schreiende bedrog na het an dere. Hij bazelde voortdurend over een geheime Franse missie, die hij zou hebben uitgevoerd en hij nam een hele troep arbeiders in dienst om in de zoutmijnen van Reichenhall te zoeken naar de daar verborgen kunst schatten (o.a. die van Göring). Op die wijze ontvreemdde hij van alles en nog wat aan kostbaarheden, die voor het grootste deel eigendom waren van de Beierse staat. Een tevoren geëngageerde smokke laarsbende bracht één en ander over de grens, een organisatie van bui tenlandse helers zorgde voor verkoop van de buit. TOEN dit alles tot een goed einde was gébracht, noemde hii zicti doc tor in de scheikunde. Hij riep een conferentie bijeen om een „opzien barende uitvinding", het super-insu- line, te demonstreren. Insuline was in die jaren in Duitsland vrijwel niet te krijgen en er bestond dus grote belangstelling voor zulk een medicament. Een chemisch onderhoek bracht nu echter het geoleegde bedrog aan het het licht. Het was uit met Franz Xaver's bemoeiingen als weldoener der menalheid

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6