Dijken worden eerst versterkt ondanks mogelijke afsluiting van de zee-armen Komt er een zeedam in 't Volkerak? Flessenmelk straks ook bij de kruidenier? Toekenning kinderbijslag voor priesterstudenten Drie concessies voor Indische Nederlanders Aanvulling van Zondagswet overwogen Nicht van Hilversumse pleegmoeder na 2 dagen uit smerige cel ontslagen Ziek en overstuur thuisgekomen! Aanmat i ïgen aan bakkerijen DONDERDAG 1 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Eerste Kamer aanvaardt begroting Waterstaat De slotphasc van de behandeling der begroting van Verkeer en Water staat in de Eerste Kamer heeft ook gisteren in het teken van de zeeweringen gestaan. Minister Algera ontvouwde een „vijf-punten-programma", (hetwelk elders in dit blad is afgedrnkt) waaruit blijkt, dat de regering nu dijken in eerste instantie weer geheeld zijn, toch opdracht zal geven de bestaande zeeweringen te versterken en uit te breiden ongeacht de eventuele afslui ting van de zee-armen. Bij de afsluiting van de zee-iarmen zou zich 'het probleem van een verbin ding met zee voordoen, doch de minister was niet van mening, dat de oplos sing hiervan alleen gevonden kon worden door het graven van een Moer dijkkanaal; de minister ziet nog een mogelijkheid in het bouwen van een schut- en epuidam in het Volkerak, waardoor dus de zeevaart over de afge damde zee-armen mogelijk blijft. INGENIEURS TE KORT. I klaarde dat, indien met Duitsland niet spoedig overeenstemming over De minister kondigde voorts aan, de Rijnvaart verkregen wordt, inder- dat de verdediging, die Nederland in daad de internationale rechter zal de komende jaren tegen de zee zal I moeten spreken, opbouwen veel geld en inspanning I De mogelijkheid van een oplossing zal vragen; in verband hiermede achtte hij nog niet geheel uitgeslo- deed de bewindsman een dringend ten. De regering en de Nederlandse ii spoorwegen blijven actief in hun po gingen om te komen tot een interna tionale opzet van de verkeerspolitiek en de verkeerstechniek, maar de we zenlijke oplossing van de vraagstuk ken van een Europese verkeersinte- gratie is eerst te bereiken wanneer ook op economisch en financieel ge- beroep op de Nederlandse ingenieurs om zich voor deze werkzaamheden beschikbaar te stellen, daar de Wa terstaat momenteel met een te kort aan ingenieurs kampt. De tijdsduur die met een eventuele afsluiting gemoeid zal zijn, is afhan kelijk van het beschikbare personeel en materieel. Waterweg en Waddenzee. Over een eventuele stormvloed-af sluiting in de Rotterdamse Waterweg wilde de minister zich evenmin uit laten. De Waterweg is buiten de op dracht van de delta-commissie ge bleven en de Kamers zullen nog ge legenheid krijgen zich over alle fa cetten van het vraagstuk uit te spre ken. Naar de mogelijkheid van indijking van de Waddenzee is op het ogen blik een technisch onderzoek gaan de. Het moment voor het instellen van een staatscommissie is nog nietaan het „gesloten' gekomen, maar het zal ongetwijfeld aanbreken. bied eenheid is bereikt. Het is nu niet de tijd om naar een functionele Europese verkeersintegratie te stre ven. Wegenvervoer voor particulieren In het wegvervoer ziet de ministe- primair een taak voor de particuliere onderneming maar dit beginsel heeft hij in zijn richtlijnen voor het verle nen van vergunningen niet rigou reus doorgevoerd omdat hij rekening wil houden met de historisch gegroei de positie van de spoorwegen. In de richtlijnen voor het personenver voer is een wijziging gebracht waar door degenen, die in de bezettings jaren hun vergunning kwijtraakten en die geen schadevergoeding geac cepteerd hebben, alsnog een kans op een nieuwe vergunning hebben. Wanneer bij streekvervoer door on dernemers wordt samengewerkt zal voortaan iedere ondernemer afzon derlijk een vergunning krijgen. De minister had er bezwaar tegen het onderhoud van de polderwegen voor rekening van het rijk te nemen. De polders zullen financieel in staat gesteld moeten worden deze toene mende lasten te dragen. De begroting van Verkeer en Wa terstaat werd z. h. st. aangenomen. Minister Zijlstra heeft ernstige critiek op de melksanering Er zal een einde gemaakt worden zullen de totstandkoming van de Tijd nog niet rijp. Minister Algera besprak gisteren nog enige andere kwesties. Hij ver- Overzeese Rijksdelen Gistermorgen is de Eerste Kamer begonnen met de behandeling van de begroting van Overzese Rijksdelen. De heer BEAUFORT (KVP) gaf, uiting aan zijn vertrouwen in het beleid van minister Kernkamp. Hij keurde goed, dat geen rapporten over deeenen de West meer worden uitgebracht 6 aan de Ver. Naties. Krachtige steun aan Suriname vond hij noodzakelijk, om dit gebied tot grotere ontwikke ling te brengen. De heer DE DREU (Arb.) volstond met te verklaren, dat zijn fractie de begroting zou goedkeuren en daar mee haar vertrouwen in de minister wilde uitspreken. De heer DE ZWAAN' (OH) con stateerde, dat men in de West nog de indruk heeft dat de Nederlander iemand is, die het altijd beter wil weten. Daarom was hij verheugd, dat we nu op weg zijn Suriname en de eilanden op de juiste wijze in te schakelen in het koninkrijk. De heer GEUGJES (QPN) bestreed karakter van de detailhandel ln melk voor zover dit in strijd is met het algemeen beleid, dat door de regering ten aanzien van de vestiging van bedrijven wordt ge voerd. De mogelijkheid dient geopend te worden, dat flessenmelk, behalve door de melkdetailhandel ook ver kocht zal kunnen worden door krui- deniersbedrijven die voldoen aan technische eisen, die voor dit pro duct gesteld moeten worden. Het voorschrif, dat het verkrijgen van zgn. bezorgersvergunningen door die in het bezit zijn van een melkhandelaarsvergunning, af hankelijk is van het bereikt hebben van een bepaalde melkomzet, zal zo spoedig mogelijk dienen te verval len. Hiertoe hebben de minister van Landbouw en de staatssecretaris van Economische Zaken besloten. Zy Horeca-bedrijven Nieuw bedrijfschap voorgesteld De Sociaal-Economsche Raad heeft uitvoerig de PvdA met betrekking gistermiddag het advies tot instelling j van een bedrijfschap voor het hotel-, I restaurant-, café- en pension tot Nieuw Guinea. De heer GERRETSON (OH) wijd de een beschouwing aan de bespre- t— kingen met de West. Hij vroeg de j kamerverhanrtedrijt en aanverwante minister of deze er zeker van is, dat bedrijven zonder hoofdelijke stem- krachtens het ontworpen statuut ming aangenomen. niet alleen de monarchie, maar ook i erfelijke monarchie onverlet behouden blijft. De heer ALGERA (AR) sprak de j ingesteld, neemt het cafébedrijf een hoop uit, dat de regering haar stand-1 afzonderlijke plaats in. Tot dit be- punt, dat er niet meer gerapporteerd j drijf, zo wordt in de toelichting ge- Vragen 2e kamerlid VERLENGING NOODWET VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Kort, heeft de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de nieuwe al gemene bedrijfsvereniging voorne mens is de toekenning van kinderbij slag aan ouders van wettige 16-jarige en oudere kinderen te weigeren, voor zover deze kinderen als interne leer lingen onderwijs genieten op pries terseminaria en voor hen, langs de weg der kerkelijke voorziening, tege moetkomingen ten behoeve van stu die en internaatkosten worden ver strekt? 2. Moeten, naar het oordeel van de minister, de bovenbedoelde tege moetkomingen in het algemeen niet uitsluitend worden beschouwd als hulp van bijzondere aard in het on- dehoud en de opvoeding, waar im mers speciale opleidingskosten in het geding zijn, onder meer, omdat aan die opleiding noodzakelijk een inter naat en internaatskosten zijn verbon den? Is het, in aansluiting op de vo rige vraag niet juist te achten, dat als regel het onderhoud van het kind in belangrijke mate voor rekening van de ouders blijft in de zin, als be doeld in artikel 19, lid 3, der kin derbijslagwet? 4. Indien vorige vragen bevesti gend worden beantwoord, ligt dan, naar het oordeel van de minister, niet in de wet besloten, dat in bedoelde gevallen de kinderbijslag als regel moet worden toegekend en slechts dan kan worden geweigerd, indien in cidenteel aan het betrokken uitvoe ringsorgaan is gebleken, dat de ouders niet meer in belangrijke ma te bijdragen in het onderhoud van hun kind? Kleine zelfstandigen. Verschenen is verder een nota van de staatssecretaris van Sociale Za ken en de minister van Financiën naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp bouw onderzoekt tevens of het mo- ,ot verlenging van de noodwet kin- de thans bestaande derbj4sia« kleine zelfstandigen. Hier- TWEEDE KAMER Vijf moties ingediend! Inzake de tegemoetkomingen aan de Indische oorlogsslachtoffers deel de de minister van financiën, de heer VAN DER KIEFT in de Tweede Ka mer mede, dat er niet te denken valt aan een uitbreiding van het bedrag van ruim f 196 millioen, dat de rege ring voor de afwikkeling van deze trieste zaak ter beschikking wil stel len. De minister van buitenlandse za ken, de heer LUNS, noemde de af wikkeling van de aangelegenheden der Indische oorlogsslachtoffers geen kwestie van liefdadigheid, hoewel de regering op het standpunt blijft staan, dat zij niet juridisch aanspra kelijk is. Tal van verlangens uit de Kamer afwijzende, kwam hij tot drie con cessies: 1. Het welstandscriterium voor zelf standigen wordt prijsgegeven. Met betrekking tot de vergoe ding van delegatieschulden heeft de regering besloten deze uit te breiden tot de familiedelegaties, in zoverre, dat ook voor vergoe ding in aanmerking komen die gelijk is, naast gestandaardiseerde melk consumptie- melk met een hoger vetgehalte be schikt-aar te stellen. Daarbij wordt ook nagegaan of het mogelijk is melk weer te doen slijten door melkveehouders, waar door de concurrentiemogelijkheid in verschillende plattelandsgemeenten vergroot zal worden. In een nota aan de Tweede Kamer waarin de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, deze medede- derbijslag kleine zelfstandigen. Hier aan is het volgende ontleend: het stemt de staatssecretaris en de minis ter tot voldoening, dat de vaste com missie voor sociale zaken en volks gezondheid geen bezwaar heeft tegen verlenging van de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelf standige tot 1 Juli 1955. De directeur van de DAFe de heer W. A.F.'van Doorne, is door de lingen doet, zegt hij, dat beslissingenPaus benoemd tot ridder in de orde Onderduikers na zeven jaar gepakt Vier dienstplichtigen zijn zeven jaren ondergedoken geweest om een uitzending naar Indonesië te ontko men. Tenslotte zijn ze echter toch tegen de lamp gelopen. Gisteren stonden zij terecht voor de krijgs raad te velde-West in Den Haag. gevallen, waarin aannemelijk wordt gemaakt, dat door derden voorzien is in de kosten van le vensonderhoud van gezinsleden en anderen, die tevoren afhanke lijk waren. De samenstelling der Commissie van Bijstand voor de uitvoering der regelingen zal overwegend niet-ambtelijk zijn. Zij zal bestaan uit zeven leden, nl. drie onafhan kelijke figuren w.o. de voorziter, twee niet-ambtelijke leden, nl. vertegenwoordigers van belan gengroepen, en twee ambtelijke leden. Minister v. d. Kieft legde er de na druk op, dat de regering bereid is bij schrijnende gevallen een soepele hantering der nieuwe regeling toe te passen. Nadt de heren De Graaf (KVP), Stufkens (PvdA) en v. d. Wetering (CH) zich over de concessies der re gering waarderend hadden uitge sproken, kwamen er uit de Kamer een vijftal moties. De heer HAZENBOSCH (AR) toonde zich teleurgesteld over het regeringsantwoord en diende mede namens de WD, CH en KNP een motie in om voor de tegemoetkoming in wederinrichtingskosten geen voor waarden te stellen met betrekking tot de vestiging in het koninkrijk. (De regering was gekomen met een vestigingseis voor 1 Jan. 1954). De heer LEMAIRE (KNP) diende mede namens de WD en de AR twee moties in, omdat hij de tegemoetko- komingen der regering beneden de maat achtte. In de eerste motie bepleitte hij te gemoetkoming voor de schade door de Indonesische monetaire maatrege len, door oorlogsslachtoffers geleden en wel door het toekennen van 2/3 der ontvangen sommen. In de tweede motie vroeg hij een suppletie voor de ambtenaren op de slotrehabilitatie-uitkering ten bedra- Allereerst verscheen de dpi. sol daat P P. B uit Stoppeldijk in Zee- lcl, ueuid. land. Hij verklaarde met te kunnen ge van twee maanden der normaie over schorsing van saneringsrege-"van de Heilige Gregorius de Grote, lingen nog niet genomen zijn. Op j De onderscheiding is verleend op grond van het Kartel-besluit zijn grond van zijn verdienste op sociaal thans rond 200 plaatselijke en regio- en charitatief gebied. wennen aan het militaire leven. Na zijn inschepingsverlof was hij niet teruggekomen, maar in Frankrijk 'n boerderijtje begonnen. Zijn pas moest echter verleden jaar verlengd wor den en bij zijn terugkomst in ons lahd werd B. gearresteerd. Na een eis van een jaar met aftrek besloot de krijgsraad deze zaak aan te hou den voor een nader onderzoek. Conform de eis werd G. J. S. uit Amsterdam veroordeeld tot 6 maan den met aftrek, L. J. B. H. uit Am sterdam, die eveneens niet terugge keerd was van inschepingsverlof, kreeg 10 maanden met aftrek, en acht maanden met aftrek werd op gelegd aan E. J. J. B. uit Amsterdam tegen wie, evenals tegen H. een jaar met aftrek, waarvan de helft voor waardelijk, was geëist. De rationalisatie heeft niet geleid, tot verlaging van de consumenten prijs, maar de voordelen zijn uitslui tend ten goede gekomen aan de slij ter. Dit is mogelijk gemaakt door een monopoliepositie dan wel door onder linge prijsafspraken. Ook wordt in vele gevallen concurrentie van de zijde van nieuwe melkslijters onmo gelijk gemaakt, doordat de leverende fabrieken partij zijn bij de sanerings overeenkomsten. VERKOPING IN RAMPGEBIED. Te Kortgene zijn gisteren in een openbare verkoping twee boerderijen, totaal 70 ha., diverse percelen bouw en weiland onder Kortgene en Wis- t selkerke ter gezamenlijke grootte Onder de groep van ondernemin-van ruim 52 ha. en drie woningen en gen, waarvoor het -bedrijfschap wordt erven te Kortgene verkocht voor wordt aan de Ver. Natties over Su riname en de Antillen, zal handha- zegd, behoort voornamelijk een groot aantal ondernemingen, waarin vaak ven zonder enige concessie. Steun slechts de eigenaar en een of meer aan Suriname moet er op gericht zijn gezinsleden werkzaam zijn. Het aan- de welvaart daar te doen toenemen. I tal werknemers in het cafébedrijf is De heer MOLENAAR (WD) was j derhalve zeer gering. Vele der in verheugd, dat de PvdA het stand punt van de regering Guinea inneemt, thans verband met aard en omvang der Nieuw ondernemingen voor dit bedrijf spe- deelt. Hij cifieke vraagstukken zullen bij het achtte echter de mogelijkheid aan-bedrijfschap niet uitsluitend door het wezig, dat er een wijziging in het standpunt van de PvdA zal komen, wanneer de internationale situatie verandert. Ernstige critiek had prof. Molenaar op het feit, dat de Kamercommissie voor Overzese Rijksdelen niet is in gelicht over de stand van zaken in de besprekingen met de West. bestuur kunnen worden behandeld. Er bestaat dan ook behoefte aan een commissie, welke het bestuur in deze aangelegenheden kan bijstaan. Bij haar samenstelling ikan met de bijzondere verhoudingen in het café bedrijf rekening worden gehouden. Daarom is in het instellingsbesluit voorzien in een „commissie voor het cafébedrijf". Aan het bedrijfschap is o.m. over gelaten de regeling of nadere rege ling van het bekendmaken van prij zen door degenen, die een onderne ming drijven, waarvoor het bedrijf schap is ingesteld en de regeling van de hoeveelheid alcoholische monumenten in Nederland is voor drank per verstrekking voor gebruik een belangrijk gedeelte gewijd aan ter plaatse. 471.694.50. Al deze percelen behoor den tot een nalatenschap. De belang stelling voor deze verkoping was zeer groot. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Maenen betreffende de door de toepassing van de Zondagswet in Limburg veroorzaakte moei lijkheden, heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk het vol gende geantwoord. Bij de voorbereiding van de Zondagswet is niet voorzien en in de ad viezen van de talrijke gehoorde instanties niet tot uitdrukking gekomen, dat in het bijzonder toepassing van artikel 3 der Zondagswet moeilijk heden zou kunnen opleveren voor sinds jaar en dag bestaande tradities en gebruiken. Van een oogmerk om ook dergelijke tradities en gebrui ken, die in het volksleven diep geworteld blijken te zijn, onder de wer kingssfeer van de wet te doen vallen, is geen sprake geweest. De regering overweegt de indiening van een wetsontwerp, ten einde buiten twijfel te stellen, dat buiten de werkingssfeer van deze wet vallen: a. Processies met muzikale begeleiding; b. Optochten met muzikale begeleiding, gaande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar en dag bestaande, diep in 'het volksleven gewortelde tradities en gebruiken. JAAR- EN HANDBOEKJE VEREN. BEHOUD NATUURMONUMENTEN Het nieuwe jaarboekje van de Vereniging tot Behoud van Natuur- j de nagedachtenis van mr. dr. P. G. van Tienhoven, die meer dan veer tig jaar het symbool en de personi- fiëring van het begrip natuurbe scherming in ons land is geweest, zoals prof. J. Heimans in een herin nering aan deze grote Nederlander schrijft. Drie algemene vergaderin gen en de huldiging van de voorzit ter bij zijn aftreden completeren dit boekje tot een waardig herdenkings- geschrift. In het werkje is tevens opgenomen een overzicht van de lig ging van de terreinen der Vereni ging en een bijdrage van dr. W. Westhoff over botanisch beheer van natuurreservaten. Een vlot handboekje met o.m. „WILLEM RUYS" TE ROTTERDAM Gistermorgen is de „Willem Ruys" uit Indonesië te Rotterdam gearri veerd met 907 passagiers aan boord. De laatste groep leden der opgehe ven Nederlandse militaire missie in Indonesië keerde met deze reis terug. Aan lading bracht de „Willem Ruys" o.a. mee een grote party tro pische vissen. Nu het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd weer een grote schoonmaakbeurt moet ondergaan, zal het niet reeds de volgende week maar pas over veertien dagen een opgave van nieuwe bezittingen werd nieuwe reis naar Indonesië aanvaar- ian het jaarboekje toegevoegd. den. Naar thans blijkt is de Nederland se justitie in de persoon van de offi cier van justitie te Amsterdam, wel bijzonder eigenaardig opgetreden te gen de ziekelijke mevrouw Dubelaar •Van Moorst, de nicht der pleeg- j moeder van Anneke Beekman, die Maandag op vrij ondemocratische wijze in arrest genomen werd. Deze dames is gisteren totaal over stuur thnis gekomen, nadat ze twee dagen in een speciale cel van de rijks politie te Hoofddorp een behandeling ..genoten'1 heeft, die ongetwijfeld de belankstelling van de volksvertegen woordiging zal trekken. Zoals wij gisteren berichtten, werd mevr. DubelaarVan Moorst Maan dag uitgenodigd zich voor een ver hoor by de politie te Haarlem te ver voegen. Terwyl haar echtgenoot des avonds tevergeefs op haar wachtte, bleek de officier van justitie te Amsterdam, mr. Den Hollander, op dracht gegeven fe hebben haar over te laten brengen naar Amsterdam. Vies en smerig. De dame, die ziekelyk is, werd in gesloten in een cel te Hoofddorp, die niet voldeed aan de primaire begrip pen van hygiëne, welke men in Ne derland mag stellen. De zo plotseling weer vrijgelaten dame is naar elders vertrokken om te herstellen van de schok, die haar Het vertrek was vies en smerig en I gezondheid ondergaan heeft. de brits, waarop de dame moest sla pen, zo onsmakelijk, dat een recher cheur het niet raadzaam achtte daar op tijdens een 'bezoek in de cel te gaan zitten. Dit heeft tot gevolg ge had, dat de dame gedurende de 48 uur van haar verblijf in de cel niet uit de kleren is geweest. Te loslippig! De geneesheer, die mevr. Dubelaar Van Moorst onder behandeling heeft en haar raadsman, het Eerste Kamerlid mr. Witteman, hebben te vergeefs pogingen gedaan de ver blijfplaats van de dame te weten te komen. Bij navraag op de politiepost te Hoofddorp ontkende de dienst doende marechaussee met klem, dat mevr. DubelaarVan Moorst daar ondergebracht zou zyn Gezien de lichamelyke toestand van de arrestante durfde de offioier van justitie haar niet langer gevan gen te houden, omdat hy ernstige complicaties vreesde. Inmiddels is het vrij moeilyk om van de familieleden berichten over deze zaak te verkrijgen, want Den Hollander heeft o.m. aan de ad Knoeierijen bij de Koninklijke marine Verschillende bekentenissen Van de vier gearresteerde burger- employë's van de Koninklijke mari ne hebben er enkele bekend knoeie rijen bij leveranties aan de bewape- ningswerkplaatsen van de marine in Den Helder te hebben gepleegd. De knoeieryen werden vergemak kelijkt, doordat een familielid van een der gearresteerden verbonden is aan de Amsterdamse firma, waar de verscheidene kostbare materialen, die in de bewapeningswerkplaatsen no dig waren, steeds werden besteld. De rijksaccountantsdienst onder zoekt thans of, en zo ia in hoeverre er met de pry zen is geknoeid. Dit onderzoek zal zeker geruime tyd in beslag nemen. Ook wordt nagegaan of ook anderen van de malversaties hebben geprofiteerd. De knoeieryen zouden reeds en kele jaren aan de gang zyn geweest. Uit vrees voor represailles zouden vocaat van de heer Dubelaar doen zy, die ervan op de hoogte waren, weten, dat hij de heer Dubelaar te hun mond niet hebben durven open I loslippig vondI doen. bezoldiging. Ook de heer RITMEESTER (WD) was van oordeel, dat men moeilyk met de regering tot overeenstem ming kan komen. In zyn eerste motie, mede onderte kend door leden van de AR en KNP fracties, vroeg hij de gehele regeling te willen neerleggen in een algeme ne maatregel van bestuur, welke bin nen zes maandeni door een wetsont werp dient te worden gevolgd. In een tweede motie vroeg hy voor de in ons land gevestigde In dische slachtoffers, die gepension- neerd zijn, een tegemoetkoming in de wederinrichtingskosten ten be drage van 750 per gezinshoofd, ƒ250 per gezinslid en in totaal voor de nooddruftige gevallen een maximum van ƒ2.000 per gezin. De beslissing over deze moties zal vanmiddag na de dupliek der rege ring vallen. Geen zoete broodjes Het lid van de Tweede Kamer, de heer Koersen, aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is de minister bekend met de vorm, waarin door het hoofdbedrijf schap voor akkerbouwproducten, af deling administratie, de „aanma ning" wordt gegoten, welke wordt toegezonden aan bakkerijen, die haar bijdrage ingevolge artikel 2 van de „heffingsverordening sanering brood- bakkerijbedrijven 1953" niet binnen de vastgestelde termijn van 14 dagen hebben voldaan? 2. Acht de minister het juist, dat, behalve de mededeling van de extra heffing van 50 cent, welke ingevolge artikel 5 kan worden opgelegd, deze „aanmaning" o.a. de volgende „vriendelijke" uitdrukkingen bevat: ,wy sommeren u thans vóór, enz." (termijn van 4 dagen), „wij wyzen er men nadruk op, dat deze aanma ning niet door een verdere waar schuwing zal worden gevolgd", „in dien niet binnen de gestelde termijn (4 dagen) betaald is, zullen wij scher pere maatregelen treffen", „wij heb ben het reeht het verschuldigde be drag zo nodig per deurwaarder in te vorderen zonder rechterlyk vonnis", „mocht geen betaling voor de ge noemde termijn (4 dagen) geschie den, dan zullen wij na deze datum zonder verdere waarschuwing over gaan tot invordering met behulp van de deurwaarder op uw kosten"? Tante Pos is verplicht folders te verspreiden Enige tijd geleden werd de P.T.T. voor de Haagse Rechtbank gedag vaard, omdat zij aan een Haarlemse firma geweigerd had reclame-folders huis aan huis te bezogen. D, P.T.T. meende, dat zij niet het alleenrecht had van het verspreiden van folders en dat dus de opdracht ook aan een andere bedrijf gegeven kon worden. Daarom was hier dus volgens de P.T.T. sprake van een dienst verlening, die vrij geweigerd of aan vaard kan worden. De president van de Haagse recht bank dacht er echter anders over en veroordeelde de P.T.T. tot een dwang som van 1000,voori iedere keer, dat zij de bovenstaande dienstver lening aan de firma zou weigeren.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5