Leiöse^hutspot Kath. arbeiders moeten invloed in de K.V.P. vergroten Inleiding van voorzitter De Bree Rijnland vergaderde MADAME COTY IS WARS VAN LAK EN LIPPENSTIFT Venus, Gedempte Mare gaf haar f geheimen niet prijs DONDERDAG I APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD -v PAGINA 3 POLITIEK IN LEIDSE K.A.B. Het was een zeer bijzonder geluid dat de voorziter van de Leidse KAB gisteravond in Den Burcht liet ho ren. De heer K. F. de Bree kon tot zijn grote vreugde mededelen, dat de gewestelijke School van de K.A.B. thans bloeit en geen tekort aan cur sisten meer heeft, zoals in de eerste jaren steeds het geval was. Spr. bleef echter de school in de warme belangsteling der vakbondsbestuur ders aanbevelen. Het tweede prettige geluid, dat de voorzitter liet 'horen, betrof de herop richting van het Credo Pugno-werk, waarop zo vaak is aangedrongen. Er is thans weer een klein clubje ge vormd en het bestuur is zo gelukkig geweest pater C. Tijnagel O.F.M., gardiaan vair het klooster aan de Mariënpoelstraat bereid te vinden de leiding op zich te nemen. Prof. Cleveringa morgen 60 jaar Morgen viert prof. mr. R. P. Cle veringa zijn zestigste verjaardag. Ongetwijfeld zullen bij deze gele genheid veler gedachten weer te ruggaan naar de bezettingsjaren, toen prof. Cleveringa de Leidse Uni versiteit en daarmede het hele Ne derlandse volk moedig voorging in het verzet. Hij was het, die op 26 November 1940 openlijk protesteer de tegen de afzetting van prof. mr. E. M. Meyers, wegens zijn Joodse afkomst. De studenten, die het groot auditorium geheel vulden, onderbra ken zijn rede herhaaldelijk door ap plaus en zongen na afloop spontaan het Wilhelmus. Vanzelfsprekend, dat de Duitsers deze daad niet ongestraft lieten. Prof. Cleveringa had er rekening mee ge houden en reeds vóór het collega de nodige inkopen gedaan. Inderdaad werd hij de volgende morgen gear resteerd en naar het Oranjehotel in Scheveningen overgebracht, terwijl; de Leidse Universiteit gesloten werd. Na de bevrijding, op 10 Mei 1946, viel prof. Cleveringa de grote eer te beurt als promotor te mogen optre den bij de ere-promotie van Winston Churchill aan de Leidse Universiteit. Verleden jaar, bij het zilveren ju bileum van prof. Cleveringa als hoogleraar, hadden wij gelegenheid nader in te gaan óp zijn belangrijke wetenschappelijke arbeid. Als hoog leraar in het handelsrecht en het burgerlijk procesrecht is hij in Ne derland de grootste autoriteit op het terrein van het zeerecht. Moge de Leidse Universiteit in de laatste jaren van zijn professoraat nog vele vruchten plukken van het werk van prof. Cleveringa, die om zijn medeleven met de studenten on der hen zeer gezien is en die in het Leidse universitaire leven als decaan van de juridische faculteit zo'n voor aanstaande plaats inneemt. 1 N.V.V. nog steeds verboden. De voorzitter las vervolgens een schrijven voor van de bondsadviseur rector H. Kraakman, die daarin nog eens duidelijk uiteenzette, dat het bisschoppelijk verbod om lid te zijn van het N.V.V. .nog steeds ten volle van kracht is en dat aan katholieken die lid zijn van het N.V.V de H. Sa- cramenten geweigerd moeten wor den. Tenslote riep de voorzitter de leden op, belangstelling te tonen voor de opvoering van „Mariken van Nieu- meghen" door het Rotterdams To neel op Woensdag 7 April in de Leidse Schouwburg. Het bestuur heeft hiervoor 100 kaarten gereser veerd, die voor gereduceerde prijs verkocht zullen worden in het St. Antonius Clubhuis, a.s. Vrijdagavond tussen 7 cn 8 uur, uitsluitend voor K.A.B. leden. Nieuw bestuur voor ,.H.L." Als gast op deze bijeenkomst, die ook door leden van de K.A.V. werd bijgewoond, was de heer M. Ahs- mann, hoofdbestuurlid van „Herwon nen Levenskracht", aanwezig. Hij herinnerde aan het zeer belangrijke werk, dat de K.A.B. verricht op het gebied van t.b.c.-bestrijding en dank te het oude Leidse bestuur van „Her wonnen Levenskracht" voor zün ve le werkzaamheden tot heil van de zieken. Thans is er een nieuw be stuur voor de Leidse afdeling sa mengesteld. dat zich door samenwer king en idealisme het vertrouwen waardig zal tonen. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: F. X. Kerstens, voor zitter; J. v. d. Klaauw, Alejcander- slraat 6, secretaris; L. Miezenbeek, penningmeester, A. Spierings, S. B. Strijk en mevr. W. ArtsBakker. Nieuwe secretaris Wegens drukke werkzaamheden als vrijgestelde van de Kath. Hout- bewerkersbond heeft de heer Jan Klein moeten bedanken als secreta ris van de Leidse K.A.B. Bij enkele candidaatstelling werd de heer A. Mol met grote meerderheid tot zijn opvolger gekozen. De voorzitter dankte de heer Klein voor zijn vele werk. vaak onder moeilijke omstan digheden voor de K.A.B. verricht.1 De heer Mol dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte op goede samenwerking met bestuur cn leden. K.A.B. en K.V.P. Na de pauze werd de hoofdscho tel van deze bijeenkomst opgediend, een inleiding van de voorzitter over „Katholieke arbeiders en Katholieke politiek". Hij legde de leiding van de verdere bijeenkomst in handen van de vice-voorzitter, de heer P. B. H. Oostdam. die al bij voorbaat vast- stelde, dat de K.A.B. nog steeds niet gedaan! aan personen-politiek doet. maar daarom nog niet gehouden is ook niet aan politiek in het algemeen te doen. De heer De Bree ving aan met te constateren, dat er nog veel misver stand bestaat omtrent de verhouding K.A.B.K.V.P. Het wordt tijd, dat de K.A.B.-ers hun houding ten op zichte van de politiek bepalen. K.A.B. en K.V.P. zijn beide Katho lieke organisaties met een gemeen schappelijk doel: wederopbouw van een christelijke maatschappij. Elk tracht dit doel op eigen manier te bereiken. Aangezien de K.A.B. een algemeen vormende taak heeft, dient zij de leden ook politiek te vormen. De K.A.B. heeft echter geen taak bij verkiezingen e.d. Zij mag' geen be moeiingen hebben bij candidaatstel- iingen e.d. Maar wel is het nodig, dat veel meer K.A.B.-ers als leden van de K.V.P. streven naar een re delijke vertegenwoordiging van de Kath. arbeiders in fracties en bestu l-en van de K.V.P., om aldus zoveel mogelijk invloed uit te oefenen. Het is dan ook niet voldoende op de K.V.P. te stemmen. Wie stemt, is mede-verantwoordelijk voor de sa menstelling van de regering en me de-verantwoordelijkheid eist ook me de-zeggenschap. Op dit gebied is de emancipatie van de Katholieke ar beiders zeker nogy niet voltooid. De K.A.B.-ers staan daarbij zichzelf in de weg door gebrek aan politieke be langstelling. Samenvattend kwam de heer De Bree in zijn uitstekend gedocumen teerd betoog tot de conclusie, dat het sluitstuk van alle sociale acties op het politieke vlak liggen en dat een groot deel van de K.A.B.-wensen in dit opzicht onvervuld zullen blijven wanneer de K.A.B.-ers hun invloed in de K.V.P. niet tot gelding bren gen. Redelijke vertegenwoordiging. Er was veel belangstelling voor deze inleiding, die niet alleen bleek uit het aantal aanwezige leden, maar ook uit de vragen, die na afloop ge steld werden. De heer De Bree vond bij de beantwoording gelegenheid het uitstekend vormingswerk van de werkgroepen in de K.V.P. te lo ven en nog wat dieper in te gaan op de vertegenwoordiging van de Kath. arbeiders in de K.V.P. Hij wilde niet een vertegenwoordiging eisen in ver houding tot het aantal stemmende Kath. arbeiders, omdat er ook reke ning' gehouden moet worden met de zeer noodzakelijke kwaliteitszetels, maar stelde wel, dat de Kath. arbei ders een redelijke vertegenwoordi ging mogen eisen. Een eis, waaraan in de K.V.P. nog niet steeds voldaan wordt. Uit de reacties van de leden kon over het geheel genomen opgemaakt worden, dat men de behandeling van dit zeer belangrijke onderwerp bij zonder op prijs had gesteld. De voor zitter heeft dus wel een goede greep De Verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland, kwam gisteren te Leiden bijeen en heeft de heer P. M. M. van der Weijden, bur gemeester van Noord wij kerhout, toegelaten als hoofdingeland-plaats vervanger. Hij heeft zitting voor het gebouwde eigendom namens de zg. restgemeenten en is als zodanig de opvolger van de heer L. Simons, oud-burgemeester van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. Na het afdoen van enige routine zaken heeft de vergadering besloten een adres te verzenden aan de Pro vinciale Staten van Zuid- en Noord- Holland om te wijzen op de ongewen ste toestand, die door het nieuwe re glement van 1950 In Rijnland is ont staan. Dit nieuwe reglement brengt nl. een onderscheid in rechtstoesfand tussen het Zuid-Hollandse en het Noord-Hollandse deel van Rijnland mede, wat tot onzekerheid en ver warring op allerlei gebied leidt; o.a. belet het totnogtoe het tot stand ko men van een nieuwe Algemene Keur van Rijnland en eveneens staat het in de weg aan noodzakelijke regelin gen tussen Rijnland en andere hoog heemraadschappen Terwijl het be stuur van Rijnland tot concessies be reid is om de eenheid te herstellen, bepleit het met nadruk de noodza kelijkheid van het herstel der be voegdheid van het bestuur van Rijn land aangaande de boezemwaterke- rende polderkaden ook in het Noord- Hollandse deel van Rijnland. De vergadering besloot eenstem mig tot het verzenden van dit adres, nadat op grond van opmerkingen door de leden gemaakt de inhoud hier en daar was gewijzigd. Ook de gedragslijn, die na de verzending van het adres zal zün te volgen, werd besproken. De dijkgraaf kon mededelen, dat de bouw van het gemaal te Katwijk goed vordert en de ingebruikstelling ervan in September a.s. tegemoet kan worden gezien. Zij glipt, als 't even kan, in haar pantoffels fN HET ELYSEE, de ambtswoning van de president van Frankrijk, woont sinds enkele weken ambtshalve monsieur Coty en*derhalve is madame Coty er de meesteres. Zij kan in het grote paleis, met zijn vele gangen en ontelbare deuren, waarachter kamers en zalen liggen, nog maar moeilijk de weg vinden en kan haar vler-karaer-étage aan dc „Quai au Fleurs" (de Bloemenkade) niet vergeten» want zij heeft daar 30 jaar gewoond. Dc naam Coty wekt herinneringen op aan Parijsc odeur, maar madame Coty heeft niets dat aan een wuft odeur of parfum doet denken; integen deel, zij is een lieve oude dame van tegen de 70, die niets meer moet hebben van gelakte nagels en een lippenstift vies vindt. Zij is het tegendeel van de oorspronkelijke bezitster van het paleis, madame de Pompadour, de be ruchte vriendin van Lodewijk XV. Wanneer u door de gangen van het pa leis zoudt zwerven, zou er beslist geen kans bestaan, om madame Coty te gen te komen, gekleed In een chic maar gewaugd tollet naar de laatste mo de van Fath of Dior; alle kans zoudt u hebben haar op kamerpantoffels stickum naar de keuken te zien glippen met een pannetje. zellig salonnetje. Daar geldt geen protocol. Madame Coty schuift er in haar pantoffels. Haar inmiddels bijna volwassen kleinkinderen vertellen haar het nieuws van iedere dag. Eni ge dagen geleden ontving ze hier ook de vroegere werkvrouw. Naast de kleine salon is een eetkamer. Ook hier mag de chef van het protocol niet komen. De eerste avond, dat hier de maaltijd gebruikt werd ston den de 'bedienden verbaasd. De Co- ty's, hun beide dochters en schoon zoons en acht kleinkinderen zaten genoeglijk rond de tafel geschaard. MaarMadamo Coty wilde zelf bedienen. „Ga maar, neem maar een vrije avond. Ik zal mijn man en kin deren zelf bedienen. Dat is zo m^jn gewoonte". Ze weten het nu. Als de. presidente beveelt de maaltijden in die kamer te brengen mogen er geen bedienden aanwezig zijn. Hutspot-niemvs kan tot 1.30 nur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Donderdag 1 April. Het gemeentebestuur van Leiden heeft de bouw var. de penbare la gere school aan de Willem de Zwij gerlaan opgedragen aan het aanne mersbedrijf C. J. Strijk te Oégst- geest voor 149.800, De Leidse kunstschilder Alex Ro- semeyer is in zijn Kopjes. De Franse commissie Uitwisseling Kunstschil ders heeft zijn werk „Paysage Morez- Jura" uitgekozen voor de expositie, die op 23 April in Parijs geopend wordt. De heer C. J. Brouwer, werkzaam aan de meter-afdeling van de Stede- 1 lijke Lichtfabrieken, herdacht Woens- Het rioolraggertje wél! Hedenmorgen beiden enige personen onze redactie op, om te in- y formeren of de boringen door de regen nog doorgang zouden vin- x den. Wij konden hen gerust stellen. Professor Demper heeft voor y hetere vuren gestaan. Bovendien had hij van te voren al uitge- v maakt „bij mooi weer in de Oude Vest bij regen in de Schouw burg". Natuurlijk is er verder niemand ingevlogen. Wel moest de poli tie omstreeks twaalf uur aan diverse samenscholingen op de Mare een einde maken, maar dat waren natuurlijk alleen lieden, die eens kijken wilden, hoe al die anderen erin liepen. (Dit laatste kan trouwens niet, want de Mare is nog steeds gedempt). Da rioolragger heeft meer telefoons in beweging gebracht. Tel- weeF vertelden ons lezers met duidelijke walgstemmen van, al doo niet openbare, ontmoetingen met de rioolscharrelaar, of ho# dat beest dan mocht heten. Velen meenden verstoppingen van ga<, water en afvoerbuizen op rekening van het argeloze diertje te mogen schuiven. De begaafden onder ons, en wie zijn dat tegenwoordig niet, zul- immers bij het zien van het prentje Dinsdagavond, zonder eni ge schroom hebben uitgeroepen „Kijk eens wat een fraai geteken de rups'Want inderdaad beste lezers, de rioolragger was niet an ders dan een doodgewone rups. dag het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad. Aanvankelijk was hij werkzaam bij het kabelnet, doch al spoedig verwisselde hij van afde ling In de toespraken van directeur de adjunct-directeur, alsook van de verdere superieuren van de heer Brouwer, werd grote waardering uit gesproken voor de accuratesse, de werklust en het vakmanschap van de jubilaris. Zijn onmiddellijke chef roemde hem in het bijzonder als de man, die geen werk te gecompliceerd kan zijn en als een technicius, die zich door studie steeds op de hoogte hield van datgene, wat In het vak voorkomt. De directeur, ir. Y. Ykema, wenste hem namens gemeentebestuur en directie van harte geluk met deze gedenkwaardige dag en sprak de hoop uit, dat de resterende jaren op dezelfde, voor de Lichtfabrieken waardevolle wijze, zullen 'worden doorgebracht. Twee enveloppes, in houdende de gratificatie en dc oor konde bezegelden deze woorden. Na mens de personeelsvereniging sprak de voorzitter der jubileumcommissie de heer Brouwer toe en bood met enige toepasselijke woorden een fraai geschenk als herinnering aan. Het personeel van de meterdienst be reidde zijn collega in eigen kring nog een verrassing, waarbij vriendelijke woorden werden gesproken, eveneens vergezeld van een stoffelijke attentie. De personeelsleden van andere dien sten, die regelmatig met de heer Brouwer in contact komen, kwamen hem na afloop hun hartelijke geluk wensen aanbieden. De jubilaris dank te allen voor de vele blijken van waardering en ook voor de geschen ken. Hij gaf de verzekering, dat hij op dezelfde voet hoopt voort te gaan. Maandag- en Dinsdagmiddag a.s. om 4.15 uur is er inschrijving voor de schoolgaande jeugd van 9 tot 12 in Oen Burcht" voor het kos teloos meedoen aan de spelen, wed strijden en tractaties op Vrijdagoch tend 30 April op het Sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel, ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin. STADSKOK. onze onbekende buurvrouw Venus duikt weer op. Van liet weekeinde van 6 Maart af, zal zij sioh weer geregeld vertonen als een opvallend heldere „ster" aan de wes telijke avondhemel, kort na zonson dergang. Hoewel Venus tot onze naaste bu ren in bet heelal behoort zij staat op dit ogenblik geen 300.000 km van ons af en dat is, kosmisch gerede neerd, naast de deur weten wij van deze buur- en zusterplaneet van de aarde verrassend weinig. Zeker, haar beweging om do zon is nauw keurig na te gaau en zo zijn er nog wel meer gegevens over Venus te bemachtigen: b.v. dat zij een mid- dellij» heeft van 12.200 km (iets kleiucr dan de aarde dus) en dat de versnelling van de zwaartekracht ginds 8,8 meter per sec.2 bedraagt; ook iets minder, dan bij ons. (Hier is het 9,8 ro/sec.2). Maar omtrent een groot aantal physische (natuurkundige) gegevens van Venus tasten wij In een com pleet duister, hoé fel deze planeet ook door de zon wordt beschenen! De Venusbol zelf zien wijnooit. Venus is omgeven door een dikke dampkring, die ondoorzichtig is. Ge steld dus eens, dat er Venusbewo- ners zouden bestaan wat niet erg waarschijnlijk is dan zullen zij nooit zon of sterren zien: een egaal wolkendek maakt steeds hun hemel betrokken. Wat zegt ons het speotrum? Nu kan men de samenstelling van zo'n Vcnusdampkring tot op zekere hoogte (of, in dit geval: tot op ze kere diepte) te weten komen met behulp van een vernuftig instru ment: de spectroscocp. In dit instru ment wordt het licht van een hemel lichaam, waarop men het recht er zit n.l. een kijker aan vast ont leed tot het z.g. spectrum en in> dat spectrum (dat, gelijk bekend, de kleuren rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo cn violet bevat) ko men bepaalde donkere lijnen voor, die de aanwezigheid verraden van bepaalde chemische elementen in de lichtbron zelf; hier dus in de damp kring van Venus. Wat onthult ons nu het Venus- spectrum? Geen zuurstof en geen waterdamp. Voornamelijk koolzuur gas (een stof, die in onze eigen dampkring zeer schaars is). Dat wijst er dus op, dat wij op Venus geen plantengroei van enige bete kenis behoeven te zoeken. Want de grote hoeveelheid zuurstof in onze aardse atmosfeer moeten wij op re kening schrijven van de planten groei op onze planeet; groene plan ten vormen namelijk, onder invloed van het zonlicht, zuurstof uit kool zuur. Water ontbreekt op Venus al even zeer, althans irs die laag van Venus' dampkring, waar wij tegenaan kij ken. Wij kijken namelijk tegen de bovenste lagen van een ondoordring baar wolkendek aan en wat daar onder zit, weten wij eenvoudig niet. Erg waarschijnlijk is de aanwezig heid van waterdamp echter niet. Oppervlakte onbekend Men kan met een bepaald instru ment de temperatuur op verre he mellichamen meten. Dat is ook bij Venus gebeurd en men heeft geno teerd, dat de temperatuur in die wol kenlaag om Venua ongeveer 50 gra den Celsius bedraagt, als die laag door de zon wordt beschenen. Is dat niet het geval dus aan de nacht- LAAT DE MUMORISTEN MAAR GRINNEKEN. O, die pantoffels, zy hebben in Frankrijk menig humorist aan het spotten gebracht. Maar' bij degenen, die madame Coty van ouds kennen, bij de omwonenden van de.,.Bloemen kade", valt die spotternij niet altijd in goede aarde. Naar het „Vaderland" vertelt, zong op een keer in een cabaret op Mont- martre een humorist ook een liedje: „Marianne heeft geen presidente, maar een grootmoeder op pantoffels", toen iemand door de zaal schreeuw de: „Ja, Juist !En daar mogen we trots op zijn". Een seconde later stond er een grote, zware kerel op het podium. HIJ herhaalde zijn woor den en voegde er aan toe, „Ik ken Madame Coty. Zij woonde bij me In de buurt. Ik ben slager. Soms kocht ze bij mij een stukje vlees. Ze liep inderdaad op pantoffels. Maar het is een goede vrouw. Ze zal een goede presidente zijn, ook al draagt ze geen jurken met blote schouders. De eer ste, die vuil over haar spuugt breek in de neken, zich tot de humo rist van de avond wendende ver volgde hij: „Jou raad ik aan je vieze mond te houden. Als je per se met vuil moet gooien om komisch te kun nen zijn, zoek dan andere slachtof fers uit. Anders loop je kans nog vanavond in het hospitaal te lig gen...." Een oprechte moeder. De „sterren" kan het firmament van de Parijse kleinkunst schenen er aanvankelijk niet genoeg van te krij gen. Een presidente, die dik was, niet het minste air aan nam, op visite ging bij de concierge, haar jurkon liet maken door een naaistertje in de buurt, op pantoffels door liet paleis liep en oprecht meende, dat haar kamertjes op de „Bloemenkade" veel prettiger waren. Van zekere zijde werd de raad gegeven op tc treden tegen al die humoristen. Doch de president antwoordde: „In geen ge- vf.]. Nu Marianne mij als president heeft gekozen zal Frankrijk tevens een moeder hobben. Die moeder zal met haar oprechtheid de harten ver overen. De humoristen helpen mee, want ze vergeten, dat het uitgaande publiek in de zaal slechts enkele per centen van het Franse volk vormt. Misschien zouden die enkele percen ten liever een presidente zien in dure toiletten, met gebondeerde ha ren en rode lippen. Maar de massa is verstandiger Met een pannetje in de keuken. Toen madame Coty naar het Ely- see vertrok, moest de nieuwe presi dent haar beloven, dat zij als presi dentsvrouw mocht blijven koken. Het is echter anders gelopen, want dat zelf koken ging niet helemaal door. Tijdens de vortsperiode werd de nieuwe presidente geconfronteerd met het leed. Ze merkte, dat ze goed kon doen. Maar daartoe moest zc over tijd beschikken. Vandaar, dat de koks hun rechten konden herne men. Toch verschijnt ze ook nu zelf in de keuken. Ze geeft persoonlijk aanwijzingen hoe een schotel moet wórden bereid om haar man volle dig te bevallen. En nagenoeg dagc- '*iks bereidt ze zelf en eigenhandif een lekker tussenhapje. „Neem 'n vrije avond!" Wanneer de werkzaamheden van haar man het toelaten, trekken de Coty's zich terug in een klein, ge- züdo van de planeetdan noteert men 25 graden vorst. Onder die wol kenlaag in het gebied, dat wjj dus niet kunnen zien kan echter een veel hogere temperatuur voor komen. Wellicht heerst daar over dag een kook-hitte, want de dikke laag koolzuurgas erboven werkt als broeikas. Maar men kan wel na gaan, dat vormen van plantengroei, zoals wij die op aarde kennen, ginds uitgesloten moeten worden geacht. Vcnus' oppervlak zien wij dus nooit. En het gevolg daarvan is, dat wij niet kunnen zeggen, in welk tempo Venus' aswenteling zich vol trekt. Wij weten niet, hoe lang op Venus „een etmaal" duurt. Van an dere planeten weten wij hot nauw keurig: die hebben een transparan te dampkring en men kan dus ccn bepaald punt van de rondwentelen de oppervlakte observeren, totdat het na één rondje weer voor de dag komt; de duur van zo'n rondje geeft dan een aanwijzing omtrent de duur van het etmaal. Hoe dus Vcnus er in werkelijkheid uitziet, of er zich op haar oppervlakte, iets afspeelt en zo ja, wat het is ons onbekend. In de toekomst zullen wellicht ruim teschepen raketten, waarop came ra's z(jn gemonteerd ons de eer ste inlichtingen moeten geven. Dr. S. TELLA. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH 31 Maart. Vee. Aangevoerd werden 6.682 stuks vee: 2.517 runderen, 304 vette kalveren, L397 nuchtere kalveren, 123 fokzeugen, 296 slachtzeugen, 54 lopers, 1.779 biggen, 145 schapen, 44 lammeren cn 23 geiten. Prijzen: melk- en kalfkoeicn 7251025 p. St., guistc koeien 570810, zware soorten boven notering, kalfvaarzen 6Q5985, klamvaarzen 565660, cuiste vaarzen 575—675, pinken 7 415550, graskalveron 240360, fokkalveren 95150, nuchtere slachtkalveren 3446.50, zware soorten 52.5075.drachtige zeu gen 280—385, lopers f 80—110, big gen 4367.50, schapen 6575, ooien met lammeren 95125, vet te schapen 85105. Aanvoer van slachtvee: 756 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 3—3.10, lc kw. 2.70—2.90, 2e kw. 2.50—2.05, 3o kw. 2.35—2.45, vet te stieren 2.65, worstkocion 2.15 2.30, alles per kg geslacht gewicht. Vette klaveren zware soorten 2.302.50 per kg. lev. gcw., vette kalveren middenklasse 22.25. vette kalveren lichtere soorten 1.55 1.90, nuchtere slachtkalveren 1 1.10, zw. soorten 1.20—1.40, slacht zeugen 1.55—1.62, jonge slachtvar- kens 1.72—1.77, beide laatste cate gorieën met 4 kg tarra. Overzicht: Grotere aanvoer van rundvee. Ruime aanvoer van melk en kalfkoeicn, trage handel; do gocd- soortige dieren bleven redelijk aan prijs. Grotere aanvoer vun guiste koeien en weidevee. Naar weioevee was veel vraag, waardoor de handel iets williger verliep met onverander de prijzen. Ruimere aanvoer van jongvee, over het geheel verliep de handel flauw, de goede soorten wer den Uil-prijshoudend verkocht, de mindere soorten prijzen iets lager dan de vorige week. Grotere aanvoer van vette kolveren, de handel in dc lichte soorten verliep traag, dc zwa re cn prima soorten handel iets wil liger met wat hogere prijzen. Min der aanvoer van nuchtere slachtkal veren waardoor de handel wat vlot ter verliep met iets hogere prijzen. Korte aanvoer van schapen on ooien met lammeren, de goede soorten werden vlue verhandeld. Ruimen- aanvoer van biggen, handel iets min der met wat lagere prijzen. Lopers kortere aanvoer, vlotte handel met staande prijzen. Grotere aanvoer van slachtvee, handel over het goliee! stug-duur, eveneens in de vette stie ren en worstkoeion. Slachtzeugen: handel gewoon met lagere prijzen. GOUDA, 1 April. Kaas. Aan voer 27 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.18—2.24, 2c soort 2.12—2.17 pet ;g. Handel kalm. TER AAR, 31 Maart, Groente. Witiof I 56—69 cent, idem II 43—55 ct„ idem stek 14—30 cent, spinazie 42 58 cent, andijvie 69 cent, waspeen 1122 cent, uien 13 cent, spruiten 20—37 cent, prei 24 cent, alles per kg sla A 21—25 cent, idem B 13—17 cent idem C 913 cent alles per stuk, stoofsla 1.50—2.00 por kist. KOELOFARENDSVEEN, 31 Maart Bloemen. Rose Copland 48—84 ct,, v. d Eerden 61—85 cent, Zenober 30 49 cent, Golden Harvest 6281 een Crown Imperial 36—52 cent, Kans 4551 cent, Attraction 374(5 cent, White Sail 34—56 cent, Cordell Huil 9095 cent, Piccadilli 6070 cent, Weber 3862 cent, Rijzende Zon 48 —62 cent, Ibis 34—43 cent, W. Pitt 55 —08 cent. E. Eddy 49—72, John Sonja 4251 cent, Olympiade 54—67 cent, All Bright 58—65 cent, Camp- fire 55—69 cent. Sultane 41—52 cent. Aristocrate 41—52 cent, Rijnland 58— 65 cent, Snowdon 5267 cent, Elmus 0.851.00, dubbele tulpen 3471 cent, King Alfred 32—37 cent, Early Glory 1828 cent. Helios 14—24 cent. Whrestler 2435 cent, Frllhling 34— 42 cent, Bucton 3034 cent, Narcies y. grond 17—22 cent, Anemonen 32_ 55 cent, Lathyrus 3032 cent, Irissen 5585 cent, Freesia's 0.401. BI. Druifjes 1623 cent, Anjers 8— 20 cent.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3