DUINSTREEK Twee duizend muzikanten naar Internationaal Muziekfeest Leidse Ambachtsschool gaf 257 leerlingen een diploma Goede verwachtingen voor Paasvee-tentoonstelling B. B. Kunstleven in leiöen Eerste concert Beethoven-cyclus M. E. Groenewegen&Zn DONDERDAG I APRIL 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KATWIJK RAADSAGENDA. Er zijn ditmaal zeer belangrijke punten aan de orde. Bij de ingekomen stukken is o.m. een mededeling be treffende het bouwvolume n.l. het gemeentelijk aandeel in het richtcon- tingent 19541956. Dit is voor Kat wijk bepaald op 358 woningen, be nevens 20 woningen als migratie voorschot 1954. Uit het gewone volu me kunnen dus per jaar 119 wonin gen worden gesticht. Vervolgens de mededeling van B. en W. dat bericht is ontvangen dat een gedeelte van het schiet- en oefen terrein binnen deze gemeente kan worden aangekocht. Deze oppervlakte zal pijn. 34 ha. beslaan en zal kos ten 0.60 per M2 of in totaal 202,779. Enkele voorwaarden zijn er aan ver bonden, b.v. de bestaande afrasterin gen, bestratingen, opstallen, zullen door de gemeente moeten worden opgeruimd. Ook de voormalige Duit se verdedigingswerken moeten wor den gesloopt. Enkele Rijksgebouwen zullen moeten worden opgeruimd en elders worden opgebouwd en van wa ter en electr. worden voorzien. Dit opruimen en weer opbouwen wordt begroot op een kosten van ƒ280.380. Het ontwerp van het uitbreidingsplan der gemeente voor dit gebied is in een vergevorderd stadium zodat na een bijeenkomst in Treslong, waarbij naast het bestuur van de Hil- legomse Harmoniekapel, de be schermheer van dit muziekcorps, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot I Pannerden, de promotor van interna- aanneming door de raad het werk J Pontic Muziek-concours, de heer L. spoedig zal kunnen beginnen. T VaA J~ j:_lJ- Een 4-tal percelen in het „Molen- voorraad. De Rotterdamse recherche vermoedt, dat nog meer schuldeisers zich zullen melden. Onderwijstentoonstelling. Van wege de Stichting Onderwijstentoon stellingen is, in samenwerking met het gemeentebestuur, in één der lo kalen van de R.K. Jongensschool een tentoonstelling ingericht betreffende de tapijtindustrie. De leerlingen van alle scholen worden successievelijk in de gelegenheid gesteld om in klas- severband deze tentoonstelling te be zoeken, waarbij zij dan onderricht krijgen van hun onderwijzers of on derwijzeressen. Het doel van dit soort tentoonstellingen is om op aanschou welijke wijze kennis bij te brengen omtrent het fabricage-proces van di verse industriële produchten. Met deze tentoonstelling over de tapijt industrie is, om dit doel te bereiken, zeker een gelukkige greep gedaan. In het lokaal is een zestal tafels opge steld, waarop achtereenvolgens de, be werking van wol, het knopen van de woldraden, het handweven, het ma chinaal weven, de bewerking van de patronen der kleden en het zgn. Ax- minster-kleed, op overzichtelijke en bevattelijke wijze natuurgetrouw worden weergegeven. Ook is een compleet handweefgetouw opgesteld. Het geheel is smaakvol „aangekleed" met diverse tapijten, waarbij een fraai tapijt, betrekking hebbende op het regeringsjubileum 18981948 van H.M. Koningin Wilhelmina, bijzonder de aandacht trekt. HILLEGOM blok" moesten worden onteigend, aangezien langs minnelijke weg geen resultaat te verkrijgen was. In de desbetreffende procedure is door de Arrondissementsrechtbank te 's Gra- venhage vonnis gewezen en moet be taald worden aan: P: M. van Egmond 14.472, aan Wed. van Leeuwen ƒ2469.15, aan Jac. van Tol 1988.50 en aan G. Ravensbergen ƒ4301.50 inclusief 3l/i% rente tot de uitbeta ling. B. en W. vragen thans deze gronden in het Grondbedrijf te bren gen. Aan de Karei Doormanlaan zullen 36 woningen voor de Bouwvereniging worden gebouwd waarvoor de ge meente te zijner tijd de benodigde grond- en bouwvoorschotten zal heb ben te verstrekken, welke toezegging reeds nu gevraagd wordt. LEIDSCHENDAM De lijkwade van Turijn. Voor Vrouwengilde heeft gisteravond pa ter P. Kiene S.J. in het patronaats gebouw gesproken over de Lijkwade van Turijn. Deze lijkwade wordt be waard in de kathedraal van Turijn en alleen vertoond op verzoek van Z.H. de Paus en bij een huwelijk van een der prinsen of prinsessen van het huis van Savoye, dat eigenaresse is van deze lijkwade. De presidente stelde het zeer op prijs, dat pastoor Van der Ven en kapelaan Van der Voort van hun be langstelling deden blijken en deelde voorts nog mede, dat op Dinsdag 4 Mei a.s. een Mariadag wordt gehou den welke wordt ingezet met een plechtige H. Mis in de parochiekerk, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt in het patronaat. Des avonds zal het woord gevoerd worden dooi de vroegere parochiekapelaan A. Raadschelders. WARMOND Best geklede Nederlander verdween in de cel De bewoner van een woonark in Warmond, die zich de best geklede man in Nederland noemde, zal bin nenkort afstand van zijn titel moeten doen, wanneer hij in meer uniforme kleding gestoken zal worden. De Rot terdamse politie, die reeds enige tijd een oogje op hem had, heeft gisteren toegeslagen en sindsdien vertoeft de woonarkbewoner in de cel. Deze man, een oud-Rotterdammer heeft een veel bewogen leven achter de rug. Hij heeft kans gezien een on derwijzeres over een periode van drie jaar twaalfduizend gulden lich ter te maken. Zij wilde hem namelijk graag op het rechte pad houden. Een verdere lijst van 'smans practijken is groeiende. Momenteel staat reeds vast, dat een kraaminrichting nog 1200,van hem tegoed heeft, een automobielbedrijf ƒ5 00,een le verancier van kampeermaterialen 1000,Zelfs zijn kunstgebit was nog niet betaald. Kleermakers, heren modemagazijnen, melkventers, krui deniers enz. hebben allen nog de no dige rekeningen voor de arrestant in Bonn deponeert ratificatie-oorkonden Wilhelm Hausenstein, hoofd van de West-Duitse diplomatieke missie te Parijs, heelt Dinsdagmiddag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken de ratificatiedocumenten bij het verdrag van Parijs (waarbij de Europese verdedigingsgemeenschap in het leven geroepen wordt) gede- poneerd. West-Duitsland is thans, na Ne derland, het tweede land, dat de be- krachtigingsprocedure van het EVG- verdrag heeft voltooid. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat hiermede de procedure van de zijde van Duitsland nog niet volko men voltooid is. Thans, aldus het ministerie, moet nog de kwestie van de ondertekening van de aanvullen de protocollen geregeld worden. Mi nister Schumann heeft opmerking in deze geest tegenover de Duitse ver tegenwoordiger gemaakt In We6t-Duitse regeringskringen is Woensdagavond verklaard, dat de Bondsregering op het standpunt blijft staan, dat de protocollen door het Wesk-Duitse parlement niet be hoeven te worden bekrachtigd. J. Kappert, en de dirigent, de heer M. Adams, tegenwoordig waren, gaf de heer P. Drost een uiteenzetting over het op Zaterdag en Zondag 24 en 25 April en 1 en 2 Mei a.s. te houden Internationaal Muziek-con cours, dat de Hillegomse Muziekkapel organiseert bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan. Dit tweede internationale concours in Hillegom wordt onder heel wat be tere omstandigheden gehouden dan het eerste. Toen moest men zich be helpen met een veilinggebouw, ter wijl men thans de beschikking heeft over de prachtige zaal in Treslong, waar 1300 bezoekers plaats kunnen vinden. Er was moed voor nodig, aldus de voorzitter, om een dergelijk concours te organiseren, maar de steun die Hil- legoms ingezetenen hadden verleend, maakte het ook finantieel verant woord. Liefde voor de muziek en het grote belang voor Hillegom, de toe nadering tussen de volkeren te die nen en het scheppen van vriend schappelijke betrekkingen in de mu- bekleed door de Beschermheer van de Hillegomse Harmonie-kapel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, Burgemeester van Hille gom. De Jury zal bestaan uit de musici Jef van Hoof, uit België, Frank Wrycht, Engeland en Marinus Adam als Nederlander. Als op 24 April a.s. de Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, het concours zal openen, moge het con cours de belangstelling trekken, die dit evenement op muzikaal gebied verdient. AVONDSTUDIE BEKROOND Aan 257 leerlingen van de Vak avondschool van de Leidse Ambachts school is gisteravnod een diploma uit gereikt. Alvorens hiertoe werd over gegaan, heeft de voorzitter van de Vereniging De Ambachtsschool, ir. J. J. G. van Hoek, gewezen op de toe nemende belangstelling voor dit on derwijs. Overgrote toeloop maakte gebruik van zeven lokalen van de V.G.L.O.-school noodzakelijk, waar voor spr. dank bracht aan het ge meentebestuur. Het avondonderwijs, aldus ir. Van Hoek, is niet alleen van groot belang voor handel en indus trie, doch in het bijzonder ook voor de ieeriingen zelf. Het bestuur heeft dan ook grote waardering voor de geleverde prestaties. Aan 156 leerlingen koni het getuig schrift van de 5-jarige cursus worden uitgereikt, terwijl aan 101 leerlingen het diploma van de 3-jarige cursus kon worden overhandigd. Spr. memo reerde het prettige contact met werk gevers, verenigingen en stichtingen, die de opleiding in het bedrijf ver zorgen. Met een hartelijke geluk wens tot de geslaagden besloot ir. Van Hoek zijn toespraak, waarna hij tot uitreiking van de diploma's over ging aan de volgende leerlingen: DIPLOMA Bouwkundig tekenen: A. Bogaards, J. A. E. Bokma, D. de Bruin, C. Th. Morgen weer Vebo in Leiden Morgen wordt op de Leidse Vee markt de 4e Paasvee-tentoonstelling gehouden door de Vebo, die reeds se dert 1935 op de bres staat voor de agrarische verheffing van de Rijn streek en daarvoor geen moeite te veel vindt. Dat het pogen van de Ve bo waardering ondervindt en steeds meer belangstelling krijgt, wordt be llet vlees van de kalveren dan min der blank wordt. Ook het aantal ingeschreven scha pen is niet groot. Het bestuur be treurt dit, vooral ook omdat Leiden een naam op te houden heeft als grootste schapenmarkt van Neder land wellicht zelfs van geheel Euro pa. Voor het aanzien van de Leidse w nemers aan de Paasvee-tentoonstel- zle'kwerêïd had^dë 'Muziek'-'kapel' er Bovendien kan uit de inschrij- toe gebracht dit feest te organiseren, ving®11 opgemaakt worden, dat de Spr. herinnerde in dit verband aan kwaliteit dit jaar minstens even goed de vriendschapsband die er naar aan- za* z^n a*s *n *953, zo niet beter. Alle leiding van het vorig internationale fe^en. dus niorgen een goede ten. wezen door het stijgend aantal deel- markt zou het daarom aanbevelens concours was ontstaan met de muzi kanten van Poissy in frankrijk, waar uit de bezoeken over en weer regel matig ontstonden. Vriendschap ont stond er ook met de Engelse „Fodens Motor Works Band", e.v.a. Openingsconcert. Dit laatste, de Fodens Motor Works Band, het prachtig geuniformde corps uit Sandbach, zal onder leiding van de bekende Engelse musicus Harry Mortimer het openingsconcert verzor gen. Dit corps heeft in Engeland en daarbuiten 'n reeks triomfen geoogst. Van de andere buitenlandse deel nemende corpsen moeten worden ge noemd, de Société Classique uit Cam- brai, Frankrijk, 80 man sterk; de Frankfurter Kammermusikfreunde; de Fanfare uit Yverdon, Zwitserland in prachtige uniformen; de Bergka- pelle Seegraben uit Oostenrijk in „Bergman-Parade-Uniformen", als attractie het jeugdorkest „Möllergata Skoles Guttemuzikkorps uit Oslo, be. toonstelling te verwachten. Het groter aantal inschrijvingen komt vooral tot uiting in de belang rijkste rubriek rundvee (vette koeien). Bovendien zullen er ook schapen, vette kalveren en varkens te zien zijn. Het aantal vette kalveren zal echter niet groot zijn; de meeste zijn pas drie maanden oud en de mes ters hebben er over het algemeen be zwaar tegen te voldoen aan de voor- waarde van inenting tegen mond- en klauwzeer, omdat naar hun mening PEEK EN CLOPPENBURG OPENDE UITBREIDING waardig zijn wanneer er op de Paas vee-tentoonstelling een mooie show van schapen gegeven werd, waarvan het houden tegenwoordig een vrij lucratief onderdeel van de veehou derij is. De meeste slachtschapen zijn echter verdwenen, dank zij de vlotte export, maar fokschapen en lammeren zouden in groter aantal aanwezig kunnen zijn. Ruim 200 inschrijvingen- In totaal zijn er dit jaar 213 in schrijvingen (verleden ïf ar 140), waaronder 1133 stuks rundvee (90), 9 vette kalveren (15), 47 varkens (15) en 24 schapen (20). De tentoonstelling zal plaats vin den op een afgeschut deel van het Veemarktterrein nabij de breifabriek van Foot. De officiële opening zal 's morgens om half tien geschieden door wethouder D. van der Kwaak in 't Schuttershof aan de Steenstraat. Voor de winnaars is weer een collectie prijzen aanwezig, aan de Breestraat te Leiden, De oude zaak, grenzend aan de Mandenma- - x 1 kerssteeg, die sedert vele jaren als staande uit knapen van 8 tot 15 jaar. magazjjn Werd gebruikt, is na een Hedenmorgen om elf uur vond de j Hl officiële opening plaats van de uit- j mooie breiding die in de afgelopen weken meest kunstvoorwerpen, die dat tot stand gekomen is in het kleding-leert de ervaring over het alge magazijn van Peek en Cloippenburg Sagens Ungdoms Musikkorps, even eens uit Oslo, dat op het verzoek om deel te nemen, een enthousiast ant woord zond; Sortland Muzikforens uit Sortland, Noorwegen; Harmonie d'Arras uit Frankrijk; Harmonie Mi- nlcipale de Laon en ten slotte, niet te vergeten het corps La Lyre Amicale de Poisay. Van de vele Nederlandse Muziek corpsen, die hebben ingeschreven werden genoemd de Diemer Harmo nie, het muziekcorps „Albert Hein", de Muziekvereniging Luempf uit Leeuwarden; de Hoogoven Harmonie, een jeugdcorps uit Dinteloord, het enige dat gitaar, cello en mandoline- muziek ten gehore zal brengen; het Is de bedoeling om een der concerten door dit corps te laten openen. Dan nog een 15-tal van de beste Neder landse Orkesten. 2000 Deelnemers. Er zullen ongeveer 1000 buitenland se muzikanten komen en eveneens 1000 Nederlandse. In totaal zullen 32 muziekcorpsen een bezoek aan Hille- §om brengen. Verheugend was het at voor al de buitenlandse muzikan ten vrij logies wordt verstrekt door de Hillegomse burgerij ®n dat ook de supporters, die met het muziekcorps uit Poissy meekomen, eveneens in Hillegom zullen logeren. Daar de ope ning plaats heeft op de dag van het Bloemencorso, zal de opening pas om half vier plaats hebben in tegenstel ling met de aanvang der concerten op de andere dagen, die om twee uur namiddags beginnen. Er zijn reeds door vele organisa ties, particulieren en firma's prach tige prijzen ter beschikking gesteld, maar boven alles gaat de prachtige prijs door het gemeentebestuur van Hillegom ter beschikking gesteld voor het corps dat het hoogste aan tal punten zal worden toegekend. Het is een grote draagvlag, waarop staat afgebeeld een grote wereldbol waarop een aantal muziekinstrumen ten en daarom heen de bloemen van de Bloembollenstreek, „Het Bloem bollen-vaandel" genaamd. Door H.M. de Koningin werd een medaille uitge loofd. Het ere-voorzitterschap zal worden grondige restauratie bij de verkoop ruimte getrokken, terwijl de be staande etalage werd gemoderniseerd en voorzien van de grootste spiegel ruit, die er in Leiden te vinden is. De nieuwe verkoopruimte maakt een keurige indruk. Volgens moderne opvattingen heeft men deze afdeling, speciaal voor kinderkleding, inge richt op een wijze, die de artikelen dicht bij het publiek brengt In tegenwoordigheid van het vol tallig personeel, in wier midden de ken M. A. Jansen zich als gast be vond, droeg drs. E. Bartel, een der directeuren van de N.V., de uitbrei ding over aan de Leidse 'bedrijfs leider, de heer M. Meyer. Hij bracht daarbij harteijike dank aan de bou wers, die met hun werk êen grote prestatie geleverd hebben- Op 31 De cember 1953 werden de besprekin gen over het plan geopend en nu reeds is het werk voltooid op een wijze, die aller bewondering af dwingt. De heer Meyer vond in deze ge legenheid aanleiding het personeel nogmaals aan te sporen tot een hechte teamgeest Tenslotte sprak de heer C. J. Wes- Diaseldorp, H. Dongelmans, C. J. M. van Egmond, P. C. N. Hoogstraten, C. M. Jansen, P. de Knegt, A. C. A. Knijnenburg, F.H. Kool, N. Kroeze, W. F. Landesbergen, H. v. d. Linden, H. C. Loos, A. Th. v. d. Meer, H. J. Montfrooy, I. Pardon, J. P. v. d. Pompe, W. Rijsdam, L. Stakenburg, W. de Vos, R. Wielinga, J. N. M. Wit- senburg. Stofferen: W. Baalbergen, P. J. J. Baaren, H. H. Beukenholt, D. Kap- tein, H. Kerkhoven, F. Kleer, M. Koetsier, H. J. Philippo. Schilderen: A. Schrijvers, A. F. J. Spierings, J. J. H. Vernet, E. A. Vo gelenzang. Machinebankwerken: J. Bekooy, G. Beurse, J. J. de Boer, W. F. de Bruin, M. H. v. d. Burgh, J. Dreef, H. B. van Dijk, J. v. d. Heyden, P. H. Hille- brand, C. M. Kloots, W. Kooien, J. A. Kraan, A. Lems, J. F. Lingeman, H. G. Maaskant, J. v. d. Meeberg, P. J. Melet, F. W. Meyer, G. Middelkoop, N. Noppen, CC. Fauw, A. van Pelt, J. Plasmeyer, G. F. Redegeld, A. Riet kerk, A. Stokkel, J.Stouten, J. J. C. Teyn, H. P. Turk, A. v. d. Ven, C. P. Vogelaar. Auto- en motorherstellenW. J. H. Asper, J. Bogerd, J. C. Boot, W. Broers, A. A. M. J. van Eeden, G. Elsgeest, H. Ernst, P. J. v. d Geest, H. C. Lems, J. v. d. Lut C. M. Meyer, P. Nieuwenburg, C. v .d. Nicuwen- dijk, E. Rietbergen, J. V/. Schrijvers, N. v. d. Solinter, Th. G. M. van Steyn, D. van Tol, H. J. van Ulden. iLandmachinisten/Electrotechniek: J. J. B. Aniba, J. N. Beerepoot, A. W. Derks, G. S. v. d. Heiden, M. Hoek, A. W. Lemmers, W. Laterveer, H. Moenen, W. Moraal, M. J. van Ovost, W. C. Raversbergen, J. J. van Veen, J. A. Vliegenhart, R. L. H. Vos. DIPLOMA B Bouwkundig tekenen: G. Beuken- holdt, A. Bosman, K. P. Bosman, P. H J. Disseldorp, G. P. Duivenvoor den, J. M. van Dijke, J. van Har- tingsveld» A. Hak, A. Horsman, J. J. F. Klein, J. W. Knibbe, A. P. C. Knij nenburg, J. v. d. Kraats, J. H. v. d. Meer. J. van Muyen, C. J. M. Nieuw- veen, N. Petersen, P. v. d. Pouw- Kraan, D. Rietveld, C. Rijsdam, A. Stadt, N. C. Steenbergen, J. Wessel- man, Th. J. P. Winter, C. H. Winters. Meubeltekenen: P. F. Boting, W. L. Faas, H. C. de Graaf, Th. J. G. M. v. d. Klugt, H. J. Ouwehand, M. G. van Veen, J. van Voorst, C. Zwanenburg. Stofferen: C. M. van Brecht, R. Florijn, B. Huisman, J. la Lau, F. W. Peters, S. de Ridder, C. Robbers, H. Roos, F. Steijn. Schilderen: L. W. G. Bader, G. Balkenende, S. Gerrits, H. Th. Hoo- genboom, Z. de Jong, C. Jonker, E. Molenaar, A. Plu, J. Tangeman, D. de Wagt, J. H. Zaal. Machinebankwerken: Th. A. Au- gustinus, J. Beurze, G. W. M. Bleys. J. A Bon, F. Döll, D. Filippo, W. v. Gent, H. Chr. Gordijn, J. Gout, A. C. de Haas, A. v. d. Holst. W. H. Hoo- genboom, C. Jongbloed, J. N. van Kampenhout, F. X. Kerstens, M. van Leeuwen, N. v. d. Linden, M. Lobbe- zoo, J. v. d. Luyt, C. C. v. d. Mey. H. H. G. Montfrooy, H. C. Mooyekind, R. C. Redèl, D. Roest, R. R. Schuier, J. Selier, P. J. Stikkelman, P. van Tol, N. Turenhout, J. Q. A. Uljee, A. Veldmaat, M. A. Verhagen, H. C. P. Vintges, J. Waasdorp, H. J. Webbers, A. M. Wesselman. Auto- en Motorherstellen: S. G. Beuk, J. de Bolster, C. de Bruyn, J. L. C. Bunnik, A. Dêmoed, J. van Dui venbode, C. H. Guldemond, E. Ha- braken, E. Harkink, J. J. Hogervorst, P. Kempenaers, J. J; Korbee, M. G. C. Kovacs, J. B. v. d. Kwaak, M. L. Menken, A. Mol, D. Schippers, H. A. Stuifzand, J. Ohr. Teske, A. J. Ver- donlc, J. A. van Vliet, P. A. van Werkhoven. Landmachinsten/Electrotechniek: J. J. Kop, J. Labordus, H. C. van Meurs, M. S. van Meurs, H. F. Th. Rozier, H. W. Schouten. Electrisch lassen: C. P. J. v. d. Berg, H. D. Bol, G. Bulk, J. Hoevers, L. C. van Kreuningen, A. Lagendijk, W. Langeveld, J-. A. van Leeuwen, P. Chr. Logeman, J. Ooms, A. Pardon, M. L. de Rijk, G. van Rijn, A. Sin- meen meer op prijs gesteld worden dan medailles e.d. In verband met de tentoonstelling wordt de markt morgenochtend reeds om half zeven opengesteld Voor de aanvoer. De tentoonstelling is vanaf 9 uur toegankelijk. De Vebo zou het als grote winst beschouwen wanneer er dit jaar niet alleen van de zijde der direct be langhebbenden, zoals veehouders, handelaren en slagers, belangstelling, getoond werd, maar ook door de bur gerij, die uiteindelijk toch ook be langhebbende is als consument van het vlees, dat op de tentoonstelling levend aangevoerd wordt. Een zo groot mogelijke belangstelling is on misbaar bij het streven naar steeds betere kwaliteit van het fok- en i geling. slachtvee in de Rijnstreek. Een stre- i Autogenisch lassen: L. G. v. d. ven, waarbij ook de burgerij gebaat Berg,, C. van Berge-Henegouwen, D. is, reden waarom ook van deze zijde Bonnet, M. H. Custers, J. A. van belangstelling wordt verwacht. I Haaren, W. G. Knibbe, P. Kooi, G. F Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als valgt gekeurd: Casino: „De slag om Stalingrad", 14 jaar. Lido: ,J)e duivelin met het enge- geïen gelaat", 18 jaar. Luxor: „Intermezzo", 14 jaar. Trianon: „Drie liefdes", 14 jaar. Rex: „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar. Lafeber, J. Ligtvoet, G. Ie Maitre, Meyer, Th. G. Neyenhuis, A. J. P. v. d. Ploeg, J. P. J. Ramb, N. J. Rid der, W. van Steenbergen, F. M. Steenvoorden. Textielavondschool (Spinnen): M. F. E. Albers, I. J. Azier, A. M. W. Leeuwen, P. Selier, J. Stikkelorum, Copier, W. Harreveld A. K. van T: van Tilburg, C. Velthuyzen. Respectabele prestatie. Nadat alle geslaagden het diploma in ontvangst hadden genomen voerde wethouder J. C. van Schaik het woord namens het gemeentebestuur. Het is niet eenvoudig, zei spr„ om na volbrachte dagtaak zich nog tot stu die te zetten. Het thans door de leer lingen bereikte resultaat is een res pectabele prestatie, die met ere ge noemd mag worden. Tenslotte stelde de wethouder in het licht, dat steeds meer wordt gevraagd naar vakbekwa me mensen. Vervolgens bood de secretaris van het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, mr. W. de Clercq, aan de leerling, die onder moeilijke .omstandigheden met ijver en energie zijn doel heeft we ten te bereiken, de oorkonde en de medaille van deze maatschappij uit. De gelukkige was de heer F. van Til burg. Namens het bestuur van de Stich ting tot sterna aan het Textielonder- wijs, schonk ir. Van Hoek aan de beste leerling van de textielavond school, de heer C. Velthuyzen, een boek. De directeur van de Ambachts school, de heer C. Bridmatt, riëhtte zich vervolgens met enkele woorden tot zijn leerlingen, waarin hij hen aanspoorde hun vakbekwaamheid te blijven verhogen, waardoor zij hun maatschappelijke positie kunnen ver beteren. Blijf niet staan, zei spr., doch ga met uw studie door. Hij me moreerde met nadruk de prettige sfeer, waarin op deze cursus is ge werkt. en dankte de leraren voor hun medewerking. Namens het bestuur van de Vola voerde de heer J. P. Zwanenburg het woord, die het belang van de vereniging uiteenzette en de leer lingen opwekte lid te worden. Als laatste spreker sprak de heer C. Velthuyzen namens alle leerlin gen een dankwoord, waarin hij in het bijzonder de leraren betrok, die vele avonden hebben opgeofferd om les te geven. Burgerlijke Stand Geboren: Stepttianus Silvester, z. van H. J. Witkam en A. M. F. Peeren Leontine Anna Maria, dr. van L. Schermer Voest en M. A. E. Raes- sens, Daniël Charles Franeiscus, zoon van C. L. Lefèvre en J. E. Homborg; Cornelia Johanna Maria, d. van B. C. Duivenvoorden en M. C. A. Kouwen- hoven; Hendrika Alida Grignon, d. van J. Augustinus en C. A. Geeve; Marinus Jozef Maria, z. van B. de Bruin en M. Heetvelt, Petronella, d. van J. B. Krul en P. van Polanen; Pieter Siebes, z. van J. Heemskerk en E. Anes; Elisabeth, d. van J. Heems kerk en E. Anes; Johanna Maria, d. ,van W. F. Beekman en W. Ouwer- kerk; Jacob, z. van J. Stoof en J. P. Pardon. Gehuwd: F. J. W. Blom en J. JJave- laar; J. D. Hartkamp en E. Mark; G. Kroesemeijer en A. van Egmond; A. J. van Gils en G. J. van den Berg;; C. J. de Jong en M. Tetteroo; G. dc Vink en M. van Polanen; J. Houwe- ling en C. Cuperus; P. van der Kwaak en M. Rasser; G. N. Boonekamp en C. J. M. Bon. Overleden: G. Slingerland huisvr; van Platteel 46 jaar, B. Hoogkamer, wednr. 76 jaar. Doe mee aan de B-B. Wacht niet op Uw buurman. U bent Uw buurman's buurman. Bureau B.B. Langebrug 56, tel. 24735. seling, die namens het personeel een I fJnn(JctnnnAp oprtnlhinO bijzonder fraaie klok aanbood en bo- nOOgSiaanae venoiRing bijzonder fraaie klok aanbood en bo vendien de directie een afdruk over handigde van de eerste advertentie, welke P. en C. in 1862 plaatste bij de opening van de Leidse zaak. He denmiddag om twee uur werd het magazijn voor het publiek openge steld. Firma Bouwkundige Aannemers Oud* Rijn 92 - 94 - 98 Lelden (Advertentie) IJET EERSTE CONCERT van de Beethoven-cyclus, te geven door het Residentie-orkest te Leiden, stond onder leiding van Willem van Otterloo met de violist Herman Kreb- bers als solist. Al dadelijk werd de aandacht opgeëist door de hoogstaan de vertolking van de „Ouverture Egmont", welke Beethoven „blos aus Liebe zum Dichter" (Goethe) com poneerde. De dirigent, die zich weet te vereenzelvigen met de auteur, gaf een indrukwekkende reproductie. De bedoeling van Beethoven: karakter vastheid en vrijheidszin (eigenschap pen die de meester heel bijzonder lagen) voelde de dirigent ten volle aan, het orkest reageerde onmiddel lijk, zodat een welverzorgde, en klankschone uitvoering het voortref felijk resultaat was. Een grote attractie op deze avond was het optreden van concertmeester Herman Krebbers met het vioolcon cert in D gr. t. Volmaakt in even wicht waren sierlijkheid en kracht, vorm en melodie. Krebbers speelde eenvoudig en waar; hierin toch schuilt de grootheid van zijn uitvoe ring. Technisch is alles perfect, voor treffelijk de toon. Stijlvol en in hecht ensemblespel met het ox*kest, de reproductie, zodat ook de afwerking aan de eisen voldeed. Zo werd de solist en met hem de dirigent en het orkest met geestdriftige ovaties en terugroepingen beloond. Tenslotte cle 3e Symphonie in „Es gr. t." de Heroïsche Symphonie ter nagedachtenis van een groot man, waarmede Beethoven een innerlijke heldhaftigheid wenste uit te drukken, een zielsgesteldheid, een levenshou ding, uitgegroeid tot een karakter beeld van Beethoven zelf| die niet tegenstaande de tegenslagen in zijn leven zijn kunstenaarschap bleef handhaven. Alles in dit werk is boeiend en belangrijk; een fantastisch stuk, krachtig en daartegenover weer peinzend het zangthema, dan weer rhythmische impuls; een heroïsch karakterbeeld. Het 2e deel een Ma- ricia funebre, de uiting van mensen, die een groot man begraven, lossere triolenfiguren en terugvallen in droeve stemming, een aangrijpend fugatische doorvoering. Een beweeg lijk staccato Scherzo, een gedragen Trio voor drie hoorns, die voor het eerst in' de muziekgeschiedenis van 't orkest, solistisch optredend, ver meld staan. In de Finale bereikt de bewogen dramatiek van deze sym phonie haar hoogtepunt. WIJ HEBBEN DE GROTE zeker heid en beslistheid in uitvoering bewonderd en velen met ons, want het orkest werd meesterlijk en be zielend geleid. De klank van het en semble bleef nobel, sonoor en als contrast meermalen transparant, de rhythmen levendig, de tempi fel. Met hart en ziel hebben zowel de dirigent als ook de musici van het orkest zich gegeven; een hoog niveau werd be reikt. Op de vele bezoekers van dit con cert heeft de Beethoven-reproductie grote indruk gemaakt en men be toonde zich dan ook zeer ingenomen, wat men op Zich, weer als een goed teken mag beschouwen, nJ. als teken van een ernstige muzikale instelling bij de concertbezoekers, welke geens zins gemist kan worden, maar op deze avond ten volle aanwezig was. J. KORTMANN.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2