Het is zover! Rokers... DE TAMTAMKLOPP Studenten „Cadier en Keer" na Pasen voorlopig ondergebracht Nader beraad over hef verplichte notaris-pensioen Veertien kruimeldiefjevS uit grensstation voor de rechter Wederom merkwaardige arrestatie in de zaak van het Joodse meisje Vergoeding van inlevering rijksmarken WOENSDAG 31 MAART 1 OE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Dank zij de welwillende medewer king van de Abt te Echt, van de Di rectie der Staatsmijnen en van de Departementen van Sociale Zaken en Wederopbouw, kunnen de Paters en studenten van het vroegere Mis siehuis te Cadier en Keer worden ondergebracht in het Gymnasium van de Paters Trappisten te Echt. Onmiddellijk na de Paasdagen worden de studies voortgezet. De oudere studenten, die voor het staats examen staan, hebben inmiddels reeds de lessen hervat in het Missie seminarie te Aalbeek (L.) Dat het Missiehuis op de Keerder- berg zo goed als geheel zal worden afgebroken, staat nu wel vast. In welke vorm het zal herrijzen weet niemand, ook het bestuur niet. De paters staan voor een enorme opgave. Alles hangt af van de steun, die de katholieken van Nederland hun zullen verstrekken. Intussen zijn zij zeer dankbaar voor de vele bewijzen van deelne ming, die zij mochten ontvangen. Van verschillende kanten werd hun hulp toegezegd. De Katholieke Uni versiteit en verschillende particulie ren boden boeken aan voor de nieuw te vormen bibliotheek. Een aantal schoolbanken werden toegezegd. Een bekend zangkoor in LOONBELASTING EN PREMIE ZIEKTEWET. Een aantal werkgevers heeft steeds, krachtens arbeidsovereenkomst of krachtens vaste gewoonte, het aan deel van de werknemers in de pre mie ziektewet voor eigen rekening genomen. Dit levert moeilijkheden op bij de loonadministratie. De staats secretaris van financiën heeft thans bepaald, teneinde ook dezte werk gevers aanstonds de gelegenheid te geven om zonder administratieve moeilijkheden de coördinatietabel voor de loonbelasting toe te passen, dat zij gerechtigd zijn die tabel toe te passen zonder dat bij telling van de niet-ingehouden premiebedragen ziektewet nodig is. Deze maatregel heeft de strekking aan vorenbedoelde ondernemingen enige tijd te geven Om over te gaan tot een wijziging van de (collectieve of andere) arbeidsovereenkomst, of af te wijken van de tot nu toe ge volgde gewoonte, in dier voege, dat voortaan de in het algemeen gebrui kelijke inhouding van hei werkne mersaandeel plaats heeft. De maat regel is dan ook tijdelijk en zal op 1 Januari 1956 vervallen. De werk gevers, die op die datum de premie ziektewet nog geheel vooi eigen re- keninge nemen, zullen nadien het werknemersaandeel bij hel loon moe ten tellen, alvorens de coördinatie- tabel wordt toegepast. Deze overgangsmaatregel geldt niet voor werkgevers, die behave de pre mie-ziektewet Ook de prettiën inge volge het ziekenfondsenbesluit of de werkloosheidswet geheel voor eigen rekening nemen. Verwacht mag worden, de de uit voeringsorganen der sociale verzeke ring deze overgangsmaatregel even eens voor de premieheffing zullen toepassen. het Oosten van het land beloofde een concertavond te zullen geven ten bate van de Afrikaanse Missiën. Zelfs schoolkinderen maakten een bedrag over als een steentje voor het nieuwe Missie-college. De Vrienden van het Missiehuis hopen dat dit zal uitgroeien tot een stroom van giften, omdat zij weten, dat zonder een speciale hulpactie een enorm gebied in West Afrika braak zal blijven liggen. Inmiddels- mochten wij via post en giro(103003) nog de volgende giften ontvangen: M. v. d. H., Leiden 1.-; G. C. P., Voorhout 5. I. A. ALER VOLGT DR. PLESMAN OP Tijdens de gisteren gehouden bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. werden de heren I. A. Aler en mr. L. H. Slotemaker met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur der ven nootschap. Tijdens een daarna ge houden vergadering van-de raad van het bestuur van de K.L.M. werd de heer Aler benoemd tot president directeur. eveneens met ingang van 1 Mei. Door een duizeling bevangen is de 74-jarige K. D. A. te 's-Graven- hage van de trappen gevallen en aan de gevolgen overleden. De Heli-haven op de Griend in Maastricht zal op Maandag 3 Mei aanstaande door de Commissaris der Koningin in de provincie geopend worden. TWEEDE KAMER Nadat minister mr. L. A. Don ker gisteimiiddag het wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarieel pensioenfonds ver dedigd had, besloot de Tweede Ka mer de verdere beraadslagingen over dit wetsontwerp te schorsen tot Dins dag 6 April a.s. Beschamend noemde minister Don ker het voor de twee broederschap pen in het notariaat, dat deze geen vrijwillige pensioenregeling tot stand hebben kunnen brengen. Hij onder schreef niet voetstoots de opvatting van prof. Oud, dat de notaris geen ambtenaar is, maar wilde hen ook niet onder de vrije beroepen rang schikken en hij had principieel geen bezwaren tegen een verplichte deel neming aan het op te richten pen sioenfonds. Minister Donker berekende, dat per jaar ƒ2.5 millioen in het pen sioenfonds komt, waarvan 8 ton „backservice". De staat verleent een bijdrage in de pensionnering van de notarissen in de vorm van een door de minister van Financiën gegeven belasting faciliteit voor de pensioen bijdrage. De notaris kan de premie van 13.8% aftrekken van zijn netto- jnkomsten uit het notariaat. Voor de notarissen zelf achtte de minister het beter, dat de fictie van ongeschiktheid op 70-jarige leeftijd in de wet wordt vastgelegd. Hij ver heugde zich er over dat de Kamer hier unaniem mee accoord kon gaan. Om twee redenen wees de minister een langere overgangsperiode tot 1962 af. Ten eerste in het belang der can- didaat-notarissen, van wie er 400 be schikbaar zijn voor de 120 vacatures, die na aanvaarding van het wetsont werp zullen ontstaan. Ten tweede omdat het z.i. beslist mogelijk is in twee jaar tijds in de vacatures te voorzien. Hij wil onmiddellijk bij het be reiken van de 70-jarige leeftijd de notarissen voor eervol ontslag voor- Douane deed tnee Voor de Bredase politierechter heb ben zich gistermiddag vesrtien ver dachten te verantwoorde! gehad die zich in de periode van 1918 tot 1952 aan een reeks diefstallen van kleine goederen zouden hebben «huldig ge maakt. Deze goederen w:ren onder meer dameskousen, truitjes, vesten, schoenen, vulpennen, ritssluitin gen enz. Bij de verdachten bevonden zich 4 douane-beambten; de overi gen waren stationsarbeiden en arbei ders van expediteurs. De officier van justitie heeft tij dens zijn requisitoir op scherpe wijze de toestanden gehekeld die er heer sten in de douaneloods vai het Roo- sendaalse station. Hij constateerde in de allereerste plaats da: hier en kele douaniers hadden gestolen ter wijl het tot de plicht van de douaniers behoort niet alleen te visiteren, maar bovendien de goederen te bewaken. Proost Op een gegeven dag la|en er in de douaneloods wijnvaten voor verifi catie opgeslagen. De thans terecht staande douaniers trokken een mon ster en zij deden dit zo, dat iedereen de kans had de wijn te proeven. Een der verdachten bekende ter zitting dat hij op een keer 10 a 12 flesjes wijn mee naar huis had geiomen. HAAGSE POLITIERECHTER. Moeder en zoon. Een Si-jarige vrouw en haar 23-jarige zoon tit Lei den, stonden na elkaar tereclt voor de Haagse Politierechter ontlat zij een buurvrouw hadden mishmdeld. De moeder ontkende geslagn te hebben. Zij zou alleen maar hardhan dig aan de schort van de buuivrouw hebben getrokken en wat hebten ge duwd. Tegen de zoon zei de jolitie- rechter: ,.U moest zich dooischa- men". De zoon vertelde dat hi drif tig was geworden omdat het dacht- offer had gescholden. Tegen demoe der eiste de officier van Justitii 30 boete of 20 dagen en tegen de zoon 40 boete of 20 dagen. De nneder werd conform de eis veroordeell, de zoon kreeg een week gevangenis.traf. De straffen. Als de hoofddader beschouwde de officier twee emballeurs die reeds twee maanden in voorarrest hebben doorgebracht. Tegen hen eiste hij twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek, bovendien vier maanden voorwaardelijk en drie jaar proef tijd. Het vonnis viel conform de eis van de officier. De andere acht verdachten werden veroordeeld tot geldboeten van 40 gulden subs. 3 dagen; twee van hen werden veroordeeld tot 6 weken, ge vangenisstraf voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De zaken van 4 verdachten werden voor nader onderzoek teruggewezen. dragen en in 4 a 5 ploegen in de ko mende twee jaren volgens objectieve criteria de notarissen boven de ze ventig jaar laten afvloeien. HET DELTA-PLAN. Centralisatie van kustverdediging. Het is gisteren ter sprake gekomen tot afdamming van de zeegaten bij de behandeling van Verkeer en Wa terstaat in de Eerste Kamer. Geprezen. De heer TJALMA (A.R.) prees de duidelijkheid van het jongste interim rapport van de Delta-commissie, maar vroeg zich af, waarom de aanbevolen werken 20 tot 25 jaar zouden moe ten duren. Hij meende, dat er spoed dient te woi-den betracht. De heer Tjalma wilde weten Of de Zuiderzeewerken tegelijkertijd in on verminderd tempo kunnen worden uitgevoerd. De Schelde-Rijnverbinding zal na voltooiing van het afsluitingsplan geen last ondervinden van getijden. Spr. meende, dat hierin tegemoet ge komen wordt aan Belgische verlan gens. Te veel handen. De heer ROEBROEK (K.V.P,) meende dat het beheer over de zee weringen in te veel verschillende handen berust, met name in Zuid-Hol land Hij drong aan op centralisatie daarvan onder de dir.-generaal van Rijkswaterstaat. Ir. Roebroek zou het liefst de in stelling zien van een speciale directie voor de kustverdediging, waaronder dan ook de Stormwaarschuwings- dienst en 't wetenschappelijk onder zoek voor de zeewering zouden moe ten ressorteren. De hele kustverdediging dient vol gens hem te worden gecentraliseerd. De heer KOLFF (C.H.) stelde met nadruk vast, dat het plan tot afdam ming der zeegaten uitsluitend een Nederlandse aangelegenheid is. Met de conclusie van de Delta- Commissie toonde ook deze spr. zich ingenomen. DEKKNECHT VERDRONKEN BIJ AANVARING. De 18-jarige dekknecht O. W. Kiche uit Amsterdam is Maandag tijdens een aanvaring in het Merwede-ka- naal tussen Breukelen en Maarssen over boord geslingerd en verdron ken. De jongen stond als roerganger op de achterste dekschuit van een sleep, die in de richting van Utrecht voer. Door een nog onbekende oorzaak is 'het vaartuig plotseling naar links dreven, In de komende week begint het Ibis Opinie Onderzoek naar rookgewoonten! Door de makers van de bekende IBIS EXPORT 100 Engelse shag, DOUBLET half-zware shag en KING WILLIAM Virginia siga retten, zullen U een paar gemakkelijk te beantwoorden vragen worden gesteld. Iedereen kan GRATIS meedoen. DIT IS ER VOOR U BIJ Wij marcheren met de antwoorden niet zó maar weg, maar U wordt bij ons in geschreven en krijgt daarmee een zeer grote kans op een attractie, waarmee de kinderen letterlijk wèg zullen lopen. DOUBLET half-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost. 75 cent DOE HET NU Mocht U toevallig nog géén kennis hebben gemaakt met één van de 3 merken, neem dan snel nog de proef! Vraag erom b\j Uw winkelier. IBIS EXPORT 100° o Engelse shag Milde, zonger\jpte Virginia op z(jn allerbest; een zachte en zuivere, puurblonde mélange. 88 oent DOBB ELMANN LEKKER MAN! (Advertentie.) Nicht van pleegmoeder Gisteren heeft de officier van ju stitie wederom een arrestatie ver richt in de zaak van het Joodse meisje Anneke Beekman, die momenteel door haar pleegouders aan het vonnis van de justitie om haar ter beschik king te stellen van een Joodse inrich ting, wordt onttrokken. Nadat op 22 Maart j.l. een van de Hilversumse dames, die het meisje tijdens de oorlog hebben verzorgd, op vrij merkwaardige wijze door de justitie was gearresteerd, heeft zich gisteren ongeveer hetzelfde afge speeld met een Haarlemse dame, die een nicht is van de pleemoeder van Anneke Beekman. Briefje. De Haarlemse dame, die ziekelijk is, kreeg Maandagavond een briefje, waarin haar werd verzocht de vol gende dag op het politiebureau te verschijnen om enkele inlichtingen te verschaffen. Toen haar echtgenoot 's avonds tevergeefs op zijn vrouw wachtte en ten einde raad bij de po litie om inlichtingen vroeg, werd hem te kennen gegeven, dat zijn vrouw ALSNOG VERGOEDING VOOR ZGN. GRENSGELDEN. De regering heeft besloten voor alle na de bevrijding door Neder landse onderdanen aan de grens inge leverde rijksmarken, rentemarken en geallieerde marken,die tot dusverre waardoor het kanaal ver-1 onvergoed zijn gebleven, onder be sperd werd. Een schip, dat van Utrecht kwam, is toen met de schuit in botsing gekomen. Het raakte de dekschuit aan het roer, dat door K. werd bediend. De jongen werd toen over boord geslingerd. Reddingspogingen waren vergeefs. Drie kwartier later werd het ont zielde lichaam opgehaald. Het is door de Rijkspolitie te water in beslag ge nomen en naar 't lijkenhuis in Breu kelen gebracht. paalde voorwaarden alsnog een ver goeding toe te kennen. Deze vergoe ding zal met het oog op de Duitse geldzuivering vastgesteld op 5.85 voor elke 100 ingeleverde marken. Voor de invoer van lampen uit Nederland hebben de Westduitse autoriteiten een bedrag van 273.000 D.M. toegewezen en een bedrag van 100.00 D.M. voor de invoer van voe- derplanten. (42) Jf/e Lambiek-, ze zin weg'.Kom, hef nil paardkomt juisf uithef wafer; we gaan met Jeroen en naar Amsterdam was overgebracht, waar zij in hechtenis werd gehouden. Tweede maal. De dokter van de Haarlemse dame, benevens haar raadsman, hebben Maandagavond en gisteren de gehele dag tevergeefs moeite gedaan om bij de dame toegelaten te worden. Dit is de tweede maal in 8 dagen, dat de officier van justitie te Amster dam heeft gemeend te moeten overgaan tot deze in een politie staat vrij normale, doch in de democratie zeer ongewone vorm van arrestatie. In een officiële mededeling heeft de officier van justitie thans acht dagen, nadat het plaatsvond me degedeeld, dat zij do Hilversumse dame in arrest genomen heeft, doch deze arrestatie tijdelijk geheim heeft gehouden. Inmiddels heeft de rechtbank te Amsterdam een voorlopige hechte nis van 30 dagen tegen de dame be volen. Lonen gemiddeld 7,3 pet gestegen Blijkens door het Centraal Bureau voor statistiek berekende induscij- fers heeft de jongste loonronde in Nederl. voor volwassen arbeiders in de nijverheid, landbouw en transport bedrijven, te zamen genomen een verhoging van de op 31 December 1953 in loonregelingen voorkomende lonen gebracht van gemiddeld 7.3 percent. Voor de nijverheid afzonder lijk bedroeg deze loonsverhoging 7.9 percent, voor de landbouw 5.6 per cent en voor de transportbedrijven 6.6 percent. Wat de landbouw betreft, is het percentage een gedeelte van de in te voeren loonsverhoging, het overige deel zal in de per 1 Mei 1954 ingaan de loonregelingen worden opgeno men. Het administratief personeel in de groepen bankbedrijf, levensverze- leeringsbedrijf en metaalindustrie boekte gemiddeld een stijging van het salaris volgens regelingen met 8.1 percent. Voor de rijksambtenaren be droeg de stijging der salarisen ge middelds 6.6 percent, voor werklieden der PTT 7.6 percent. Zoals bekend, waren boven de algemeen toegekende verhogingen van 5 percent nog extra verhogingen toegestaan voor ge schoolde arbeiders en voor werkne mers in de lager geclassificeerde ge meenten. P.B.O. IN MIJNBEDRIJF. De overgangsregeling voor de be drijfsorganisatie in het mijnbedrijf in verband met de instelling van een bedrijfschap voor de steenkolenmijn- industrie en het vervallen van het Mijnstatuut, zal in een afzonderlijk wetsontwerp opgenomen worden. Een en ander brengt mee, dat bij de instelling van het bedrijfschap de bij het Mijnstatuut ingestelde Mijnin- dustrieraad terstond kan worden op geheven, daar dien taak dan door het bestuur van het bedrijfschap kan worden overgenomen. Onderne mingsraden, Ringen en eenheidsver trouwensmannen zullen voorlopig ge handhaafd worden, ten einde het overleg en de samenwerking binnen 'de ondernemingen niet te belemmeren. Binnen hoogstens twee jaren, zullen echter andere voorzieningen worden getroffen. Alle lasten, rechten, baten en verplichtingen van het vermogen van de mijnindustrieraad zullen naar het bedrijfschap overgaan. Dit stellen de ministers De Bruin. Zijlstra en Suurhof in een wetsont werp aan de Tweede Kamer voor. De regering zal voor alle, na de bevrijding door Nederlandse onder danen aan de grens ingeleverde rijks- marken die tot dusverre niet wer den vergoed, onder bepaalde voor waarden alsnog een vergoeding toe kennen. De vergoeding is gesteld op 5.85 voor elke honderd ingelever de rijksmarken. Formulieren voor het aanvragen van de vergoeding kunnen worden afgehaald bij de arbeidsbureau's. De ingevulde formulieren, waarbij een ontvangstbewijs voor de ingeleverde marken moet zijn gevoegd, kunnen uiterlijk 31 Juli worden ingeleverd bij de arbeidsbureau's, die hiervoor zo nodig des avonds geopend zullen zijn. Indien de bewijsstukken niet kun nen worden overgelegd zal de minis ter van financiën beslissen of het be staan van een aanspraak op vergoe ding genoegzaam is aangetoond en of derhalve een vergoeding zal kun nen worden gegeven. Ofschoon moeilyk valt te ramen, tot welk bedrag vergoeding zal kun nen worden gegeven, zou uit het feit, dat aan de grens circa 75 millioen marken zijn ingeleverd, waarvan er 48 millioen reeds zijn vergoed inge volge de oude grensgeldregeling van 25 Juni 1946, kunnen worden afge leid, dat het nog om ongeveer 27 mil lioen marken gaat, hetgeen bij het vastgestelde vergoedingspercentage neerkomt op f 1.580.000.—. Het arbeidsbureau te Lelden is ingaande Maandag 5 April, tot nader bericht, iedere avond van 79 uur geopend. Overdag worden geen formulieren uitgereikt. „AMSTELFLORA"-BLOEMEN NAAR ZWITSERLAND Een kolossale rose azalea was de prijs voor de 15-jarige Liesbeth Ne- lissen, die Dinsdagavond om acht urn- de 100.000ste bezoeker van de „Am- stelflora" was. Zij mocht op kosten van de „Flora" een bloemstuk versturen. Een oudere zus, die bij het skiën haar enkel brak en in Zwitserland in het ziekenhuis ligt, werd hiermee verblijd. DEN IIAAG ONTTREKT PARTICULIER WERK De Haagse middenstandsverenigin gen hebben bij de gemeenteraad ge protesteerd tegen het onttrekken van werk aan particuliere bedrijven door gemeentelijke diensten en door voor namelijk van gemeentewege gefinan cierde lichamen. Meer en meer blijkt, dat met name de centrale werkplaatsen grote hoe veelheden schilderwerk aan de markt onttrekken, welke vroeger normaal werden aanbesteed, aldus het adres. „RIJNVAART" IN EERSTE KAMER. De Eerste Kamer was Dinsdag bij de behandeling van Verkeer en Wa terstaat slecht te spreken over de Duitse Rijnvaart-kwestie. De heer J. Tjalma (A.R.) drong stex-k aan op intei-nationale arbi trage, omdat het de Nederlandse Rijnvloot onmogelijk wordt gemaakt op gelijkwaardige basis deel te ne men aan het binnenlandse vervoer op de Duitse Rijn. De heer De Vos van Steen wijk (V. V.D.) gewaagde van de grote belan gen, die Nederland en vooral de ha ven van Rotterdam bij binnenlands vervoer op de Duitse Rijn heeft. Spr. heeft begrip voor de moeilijke situatie in de Duitse Rijnvaart, maar betreurde toch, dat de regering in Bonn daarvoor internationale over eenkomsten op zij zet. Spr. was geen voorstander van re presailles, maar wel van internatio nale rechtspraak of arbitrage. Ook van voortzetting der onderhandelin gen was de heer De Vos van Steen - wijk niet afkerig.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9