fijne erikaanseX shagr SX Hogere arbeidsproductiviteit brengt geen werkloosheid Concurrentie noodzakelijk voor verdeling der resultaten E EGBERTS, Bossche rechtbank eist een zware boete tegen „Cromvoirts boertje1' Hoelang en naar welke programma's luistert „luisterend Nederland"? Misdadiger wilde trein ontsporen om verzekeringsgelden te innen Medewerker vond het plan te erg Katholieke gemeenteraad steun* Wychens Ned. Herv. gemeente WOENSDAG 31 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Wil men welvaart verhogen, dan kan dat alleen door verhoging van de productiviteit. Voor een klein land als het onze geldt dat in nog sterkere mate dan voor andere landen, omdat hier de bevolkingsgroei veel groter ie dan elders. Er zijn drie manieren om de arbeidsproductiviteit op te voeren en wel in de eerste plaats door een grotere subjectieve inspanning van de arbeider, ten tweede door mechanisatie en ten derde door een betere orga nisatie, waardoor de arbeidsmethoden doelmatiger worden en met produc tieproces wordt gerationaliseerd. een gelijkmatig voortschrijden der economische expansie zoveel moge lijk waarborgt. Economische expansie in Neder land betekent toenemende invoer en dient dus te steunen op toenemende uitvoer. Volgens de exportnota zal de uitvoer uit Nederland tot 1970 met 400 millioen per jaar moeten toenemen, wil structurele werkloos heid Worden voorkomen. Deze in verhouding tot de nationale produc tie relatief sterkere stijging van de export is waarschijnlijk slechts mo gelijk bij een verslechtering van de ruilvoet. Zou de arbeidsproductivi teit niet overeenkomstig toenemen, dan zal de welvaart dalen. WINSTEN ZIJN GESTEGEN Het grote verschil in welvaart, dat ontstaat door uiteenlopende arbeids productiviteit wordt duidelijk gede monstreerd, als men een vergelij king maakt tussen het niveau van India en de Verenigde Staten. On derzoekingen hebben uitgewezen, dat het welvaartspeil der bevolking in de V.S. 25 maal hoger is dan dat der bevolking van India. Ook al zou er in India een betere verdeling tot stand worden gebracht, dan zou het verschil in welvaartspeil met de V.S. maar voor een klein deel worden weggenomen. Het onderscheid met Amerika ontstaat door het uiteen lopen van de arbeidsproductiviteit. Gedurende de jaren 18001947 is de arbeidsproductiviteit in de V.S. met niet minder dan 400 procent ge stegen, terwijl het gemiddelde reéle inkomen in die periode met ongeveer 225 procent toenam. Het verschil tussen deze twee percentages is in hoofdzaak te verklaren door de om standigheid, dat er thans gemiddeld per arbeider korter wordt gewerkt dan voorheen. In 1840 bedroeg het gemiddeld aantal arbeidsuren per man per week 66.5, thans is het on- Seveer 42,5. Een deel van de voor- elen van de hogere arbeidsproduc tiviteit i3 tot uiting gekomen in een betere voorziening met goederen en diensten en voor een ander deel ia meer vrije tijd voor de arbeider. Prof. Van den Brink. Prof. dr. J. R. M. van den Brink, oudminister van Economische Zaken, besprak in deze geest het vraagstuk van de arbeidsproductiviteit tijdens de Landdag van Afgestudeerde Eco nomen, welke na excursies naar Van Doorne's Automobielfabriek en de Sigarenfabriek van Mignot De Block, in de fraaie cantine van het grote complex der automobielfabriek werd voortgezet. Spr. stelde daarbij, dat er vaak weerstanden bestaan te- ?en verhoging van de arbeidsproduc- iviteit, omdat arbeiders vaak me nen dat er werkloosheid uit zal voortvloeien. Ook weet men niet aan wie de voordelen van de grote re werkkracht uiteindelijk zullen ten goede komen. Vooral het eerste pnnt verdient de aandacht, omdat het spookbeeld van de werkloosheid nog niet is ver dreven. Prof. Van den Brink meent, dat er slechts een zeer verwijderd verband bestaat tussen de arbeids productiviteit en de werkgelegen heid en achtte het onwaarschijnlijk, dat een toeneming van de arbeidspro ductiviteit in het verleden op iets langere duur beschouwd tot werk loosheid heeft geleid. Eerder is het tegendeel het geval en dit geldt in voel sterkere mate voor de toekomst. Welvaartspolitiek. De schommelingen in de werkge legenheid worden steeds door ande re factoren veroorzaakt dan door de toeneming van de arbeidsproductivi teit. De vrije wereld heeft de taak om deze krachten onder controle te houden. Zal deze taak niet goed wor den vervuld, dan zullen brede lagen der bevolking de verhoging der ar beidsproductiviteit niet willen ac cepteren. Voorwaarde is dus op een krachtige internationale samenwer king steunende welvaartspolitiek, die VRACHTAUTO TE WATER. Bestuurder verdronken. De heer J. Merrienboer uit Hoorn Is gistermiddag met een vrachtauto van een firma uit Avenhorn. ver moedelijk doordat hij onwel werd, te water gereden en verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. FRIESE STIEREN MET RARE NAMEN De Fryske Akademy heeft er bij het Fries Rundveestamboek op aan gedrongen, meer Friese namen aan net vee te geven. „We krijgen", aldus de Akademy, „steeds van leden van de stamboekverenigingen de klacht, dat er aan het vee zulke eigenaardige namen worden gegeven". Vooral de stieren worden dikwijls namen met een actueel tintje gege ven. Vorig jaar zijn er heel wat naar Faroek genoemd en kapitein Carlsen heeft ook heel wat naamgenoten in Friesland gekregen. Tito is vaak ge kozen en Eisenhower was natuurlijk ook populair. Er lopen zelfs Molotows in Friesland rond. Er zijn ook boeren met een literaire voorkeur. Talrijke stieren zijn „Sil de strandjutter" genoemd. Nan :n van bekende sportfiguren worden ook aan de stieren gegeven; de naam Abe is zeer vaak gebruikt. En het steekt niet zo nauw hoeveel stamboekstieren in de eerste weken na de elfstedentocht de naam Jeen kregen! Met de naamgeving van de koeien gaat het anders. Daarbij houdt men meer vast aan meisjesnamen en overal zijp de Trijntjes XXV en de Akjes XXXII te vinden. Prof. Witteveen. Na het betoog van prof. Van den Brink volgde een meer theoretische benadering van het standpunt door prof. dr. H. J. Witteveen, die aan de hand van grafieken en formules het verband tussen arbeidsproductiviteit en werkgelegenheid trachtte te leg gen. Doordat de kosten van verschil lende ondernemingen in een bedrijfs tak meestal ten gevolge van de ver schillen in apparatuur vrij sterk ver schillen, ontstaan voor de onderne mingen met lage kosten (de intra- marginale ondernemingen) hoge winstmarges. Deze winstmarges wor den voor een belangrijk deel tot on dernemingsbesparingen en tegelijker tijd stimuleren zij de ondernemers tot investeringen, waardoor naast de ondernemingsbesparingen ook bui ten de onderneming beschikbaar ko mende besparingen worden geab sorbeerd. Er zal een evenwichtige ontwikkeling zijn wanneer de win sten en dus de ondernemingsbe sparingen een zodanig percentage van het nationale inkomen uitma ken, dat de totale kapitaalinstallatie even sterk toeneemt als het totale inkomen en de totale vraag. Een stijging van de arbeidsproduc tiviteit kan men zich op twee ma nieren denken en wel door een ge lijkmatige daling van de arbeids kosten bij alle ondernemingen en het kan ook zijn dat de arbeidskosten bij de intramarginale ondernemingen meer dalen dan bij de marginale on dernemers. In het tweede geval ma ken de winsten een grotere kapi taalvorming mogelijk dan met de evenwichtsgroei van het nationale inkomen overeenkomt. Winsten gestegen. Voor Nederland zijn er. zo zeide prof. Witteveen, in de na-oorlogse jaren enkele indicaties, die er op wij zen, dat de sterke stijging van de ar beidsproductiviteit maar zeer gedeel telijk in het prijsniveau tot uitdruk king is gekomen, zodat de winsten gestegen zijn. De na-oorlogse situa tie werd evenwel gekenmerkt door kapitaalschaarste en de gang van za ken kan bijdragen tot het terugvin den van een evenwichtige ontwik keling. Zodra dit punt is bereikt, kunnen echter door de voortgaande stijging van de ondernemingsbespa ringen deflatoire tendenties ontstaan. Deze zulen in ons land, waar de in ternationale handel een zo uiterst belangrijke rol speelt veeleer in een betalingsbalansoverschot dan in een binnenlandse inflatie tot uiting ko men. Ten behoeve van een evenwichtige ontwikkeling van onze economie is het in de toekomst van essentieel be- lang, dat een krachtige concurrentie, in liet binnenland er voor blijft zor- gen, dat de stijging van de arbeids productiviteit in de vorm van prijs daling aan de gehele bevolking ten goede komt. Dwang tot aanpassing. Noch een centraal beheerste loon stijging, noch een politeik van prijs- beheersing kunnen dit doel bereiken, omdat in geen van beide gevallen termiddag tegen de 39-jarige laid- een uitschakeling van marginale on-1 bouwer en schaapherder uit Crom- dernemers bereikt wordt, zodat ook voirt, gemeente Vught, bekend als geen dwang tot aanpassing van de-„het Cromvoirts boertje", een boete ze ondernemers bestaat. Een krach-1 van zes maal f 300.— subs, zes maal tige concurrentie is dus onmisbaar, dertig dagen hechtenis geëist wegens „Niet ik, maar God geneest" De officier van justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch heeft gis- Hier ligt in de eerste plaats een taak voor het bedrijfsleven. Ook de overheid kan echter een stimuleren de en corrigerende taak hebben. Een mogelijkheid, die zeer gunstig zou kunnen werken, ligt daarbij ook in het stimuleren van een stijging der productiviteit bij de marginale on- dernemerg. Bonte avonden zijn favoriet Enige tijd geleden heeft het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door het Centraal Bu reau voor Statistiek een onderzoek doen instellen naar de plaats, die de radio en de radioprogramma's in het leven van de Nederlander innemen. Over het algemeen heeft dit onder- derzoek niet tot wereldschokkende resultaten geleid. Practisch alle Nederlanders blijken lichte programma's te prefereren en dit loopt parallel aan hun andere vor men van vermaak-zoeken. De radio neemt niet een overheer sende plaats in de samenleving in; meestal luistert de gemiddelde Ne derlander slechts enkele uren per dag en dan nog niet eens met zeer grote voorkeuren naar zijn radio. Naar gelang de opleiding uitgebrei der is geweest, neemt de belangstel ling voor ernstige programma's toe. Hoorspelen en reportages blijken niet zo heel erg in de smaak te vallen, al hebben zy dan veel meer zendtijd gekregen dan voor de oorlog. De zgn. „bonte avonden" doen het beter. Enkele cijfers. Vergeleken met vóór de tweede we- reldoorlog neemt de „luchtige" mu ziek in de programma's een aanmer kelijk geringere plaats in (1935: 48%, 1953: 27%); het gesproken woord won sterk aan betekenis, mede als gevolg van een toeneming van hoorspelen en reportages (1935: 21%, 1953: 38%). Er bestaat een tegenstel ling tussen deze programmaverschui ving en de bij dit onderzoek vastge stelde voorkeur voor luchtige pro gramma's. Het aantal luisteraars naar een uitzending varieert globaal tus sen 100.000 en 3.000.000 en bedraagt gemiddeld bijna 1.000.000 (de jeugd beneden 18 jaar niet meegerekend. Vrouwen luisteren langer! De maximale beluistering der bon te avonden beloopt ca. 2K millioen, BOEKHOUDER TOT ANDERHALF JAAR VEROORDEELD. De boekhouder S. de R. te Enkhui zen, die in de jaren 1952 en 1953 ten nadele van zijn werkgever, de N.V. Handelsmaatschappij Vroling te Enkhuizen, ruim 3000 gulden had ver duisterd, is door de Alkmaarse recht bank tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek veroordeeld. Ten einde deze verduistering te dek ken had De R. bovendien een ver valste kwitantie ten bedrage van ƒ360.afgegeven. Veertien dagen geleden was twee jaar met aftrek tegen hem geëist. daarna volgen de nieuwsberichten (11/3 millioen), hoorspelen en ge mengd luchtige muziek in de avond uren (beide ruim 1 millioen). Ern stige muziek en godsdienstige uitzen dingen worden aanzienlijk minder beluisterd (resp. 140,000 en 350.000). „De" Nederlander luistert gemid deld op weekdagen ruim 2 uur per dag en op Zondag 2^ uur naar de radio; vrouwen luisteren bijna 18 uur per week, mannen bijna 14. De bonte programma's trekken van 50 tot 75% luisteraars, die een pro grammablad gebruiken van een an dere omroep dan die, welke het pro gramma verzorgt. het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunde. Verdachte had appèl aangetekend tegen een vonnis van de kantonrech ter te 's-Hertogenbosch, daar hij zich niet strafbaar acht. Hij gaf toe, in de periode van Februari 1952 tot Octo ber 1953 een groot aantal personen te hebbeh „behandeld", doch ontken de met een dergelijke handeling, be staande uit het maken van een kruis teken over het pijnlijke lichaams deel, en het zeggen van een gebed, de geneeskunde te hebben uitge oefend. Uit verschillende landen. Hij wordt dagelijks door 75 a 100 personen bezocht. Deze mensen zijn afkomstig uit verschillende streken van het land, uit Frankrijk en België. „Niet ik, maar God geneest de mensen", zegt het boertje van Crom- voirt, die aan zijn patiënten een me daille en een gebed naar huis mee geeft. Het „Cromvoirtse boertje" is in middels in contact getreden met de Nederlandse werkgroep voor de toe passing der paranormale begaafdheid te Utrecht. Onder controle. Na een onderzoek en controle van een jaar bestaat de mogelijkheid, om als lid van deze werkgroep te kun nen toetreden. Bij toetreding tot deze werkgroep dient men zyn capacitei ten te kunnen aantonen, n.l. over de periode van één jaar moet 20% der patiënten volkomen zijn genezen en 50% ongeveer genezen zijn door toe doen van de handelwijze van de paranormaal begaafde. Niet de juiste weg. De wonderdokter moet aanwijsbaar bonafide zijn gebleken. Dit laatste is hij wanneer hij geen patiënten in behandeling.neemt, die zich niet on der medische controle en verzorging hebben gesteld. De officier achtte het ten laste ge legde bewezen en zeide voorts in zijn requisitoir, dat men niet langs deze weg moet trachten, de verandering aangebracht te krijgen in de oude wet van 1885, maar dat men zulks moet trachten te bereiken via de volksvertegenwoordiging. „Niet schuldig". De raadsman van het „Cromvoirtse boertje" stelde, dat in dit geval slechts een symbolische boet op zijn plaats zou zijn, wanneer de recht bank niet accoord kon gaan met het betoog van de raadsman voor vrij spraak. Het was niet bewezen, dat de wonderdokter, ongeoorloofd de ge neeskunde zou hebben uitgeoefend. Er is slechts een formele overtreding, wanneer de rechtbank een overtre ding wenst te constateren. De hier in het geding gebrachte en duidelijk aanwezige bonafiditeit en capaciteiten moeten naar het oordeel van de raadsman wel degelijk mee tellen bij het bepalen der strafmaat. Hij vroeg subsidiair een minimum straf en een onderzoek naar de capa citeiten van zijn cliënt door een ter zake deskundige. Uitspraak over veertien dagen. ZES JAREN GEËIST Een 36-jarige verzekeringsagent uit De Bilt verkeerde in de komer van 1953 in geldnood en zijn vriend, een 33-jarige oud-S.S.'er was er niet veel beter aan toe. Samen broeiden zij een plan uit, dat zo misdadig is, dat het uitgeknipt kon zijn uit een of andere onwerkelijke misdadigersroman. De verzekeringsagent werd door zijn vriend in kennis gebracht met ee Amsterdamse dame; de kennismaking schijnt nogal vlot verlopen te zijn, want na enkele weken wist de verzekeringsagent de dame over te halen haar handtekening te zetten onder een verzekeringspolis. Deze polis verze- :erde het leven van de dame voor een ruim bedrag; in werkelijkheid was het document de eerste stap, die de dame naar een spoedige dood moest voeren. De verzekeringsagent maakte in de J loofd, wanneer hy de misdaad ten polis de bijzondere bepaling, dat hij belanghebbende zou worden, wan neer de dame zou komen te overlij den en hij betaalde ook de verzeke ringspremie. Nu moest er oen middel gevonden worden, om de dame uit de weg te ruimen, zonder dat dit te zeer de aandacht van de justitie zou trek ken. De beide heren die inmiddels ook nog het leven van een man ver zekerd hadden bleken niet voor een kleintje vervaard^ want zij beslo ten om een hele trein te laten ont sporen en daarmede ook hun slacht offers uit de weg te ruimen. „Te fantastisch!" De ontsporing zou op de lijn UtrechtHilversum in een bocht plaats vinden, maar voor de techni sche uitwerking had men weer een derde nodig, die men meende gevon den te hebben in een Utrechtse chauffeur. Deze chauffeur werd 1000,be- uitvoer zou brengen, doch toen de man het gehele plan gehoord had, kreeg hy zo'n afschuw, dat hij naar de spoorweg recherche ging, om deze te waarschuwen. Daar vond men het verhaal nogal fantastisch, maar voor de zekerheid liet een rechercheur zich als vriend van de chauffeur in het complot op nemen. Geraffineerd. Zeer spoedig bleek, dat het ver haal van de chauffeud geheel op waarheid berustte en na korte tyd meegespeeld te hebben, ging de re chercheur, toen hij over voldoende feiten beschikte, tot arrestatie over. Gisteren werd deze zaak voor de Utrechtse reohtbank behandeld en de rechter kreeg een buitengewoon doortrapt misdadiger voor zich. De verzekeringsagent toonde niet het minste berouw, maar poogde zich door breedsprakerigheid aan een kruisverhoor te onttrekkep. De offi cier liet hem daartoe echter niet de gelegenheid en via getuigenverkla ringen werd hij ten slotte zo in het nauw gedreven, dat hij weinig meer wist te doen, dan zijn vriend, de oud- SS'er, de schuld van alles te ge ven. Deze kwam echter ooa in het ge- tuigenbankje verklaren, hoe vol gens zijn mening de toedracht van de zaak was. De officier achtte ten slotte de ver zekeringsagent schuldig aan het voor bereiden van een treinontsporing, in de hoop de verzekeringspenningen van twee der slachtoffers te kunnen innen en eiste 6 jaren gevangenistsraf en beschikbaarstelling der regering. Het psychiatrisch rapport vertelde weinig over de man; hij was een ge vaarlijk fantast, die altijd met zon derlinge plannen rondliep. De zaak tegen de oud-S.s.'er, die na de verzekeringsagent terecht stond, werd aangehouden voor het uitbrengen van een nieuwe psychia trisch rapport. ZAAK NESB-LEIDERS VOOR HOGE RAAD. De Hoge Raad heeft behandeld het cassatieberoep van de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Amster dam tegen het arrest van dit hof. waarby de leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tienen te Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis te Groningen zijn vrijgesproken. Het hof achtte niet bewezen, dat cle NESB een organisa ties, welke het streven van de vroe gere NSB tracht voort te zetten. Het hof vernietigde het vonnis der Am sterdamse rechtbank, waarbij beide verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en sprak de verdachten vrij. De procu reur-generaal bij het hof had beves- stiging van dit vonnis gevraagd. Het cassatieberoep van de procu reur-generaal is voor de Hoge Raad tegengesproken door mr. E. F. L. Steijns uit Amsterdam, die er op wees, dat de gerequireerden reeds zelf een contra-memorie hadden in gediend. Hij weersprak de mening van de procureur-generaal, dat men hier met een bedekt ontslag van rechtsvervolging te doen zou heb ben en dus cassatie mogelijk zou zijn. Het hof achtte wel enige punten van overeenstemming aanwezig met het program der oude NSB, maar oor deelde dit niet voldoende om te kun nen zeggen, dat het streven der NS B door de NESB wordt voortgezet. In deze overweging zag pleiter een zuivere beoordeling der feiten. Ook is nimmer aangetoond, aldus mr. Steijns, dat de NESB iets anders zou nastreven, dan in de statuten staat vermeld. Het gaat hier niet al leen om de NESB maar tevens om het recht van vereniging en verga dering. hetgeen uiterst voorzichtig moet worden gehanteerd. De advocaat-generaal mr. Loeff, zal 13 April conclusie nemen. Gereedschapspakketten voor het rampgebied Als onderdeel van het agrarisch plan van het Nederlandse Rode Kruis tot hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood heeft de voorzit ter van het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis gistermiddag in Zuidland, op het eiland Putten, het eerste gereedschapspakket uitgereikt. In alle gemeenten in het rampgebied zullen dergelijke uitreikingen ge schieden. Elk pakket omvat land bouwgereedschappen ter waarde van 150.—. De gereedschappen zijn afkomstig uit Canada, Denemarken, Zweden en ook andere landen hebben grote hoe veelheden gezonden. Gezinnen met volwassen in de landbouw werkzame zoons ontvangen nog een aanvullend pakket ter waar de van ƒ40.In Zuidland alleen zul len 162 gezinspakketten worden uit gereikt en voorts 33 aanvullende pak ketten. Historische herberg door vuur verwoest Een korte felle brand heeft Dins dagmiddag de uit de zeventiende eeuw daterende oude herberg „Het Huis de Brederode" te Oudkarspel geheel verwoest. De brand ontstond in de achter het café gelegen woonkamer. Het pand, dat in zeer vervallen toestand verkeerde, voor een groot deel uit hout bestond en met riet was gedekt, brandde geheel uit. Huisraad en café-inventaris van de bewoner, de heer S. Klaver, gin gen geheel verloren. De brandweren van Oudkarspel en Noordscharwou- de, die spoedig ter plaatse waren, wisten de omliggende percelen voor het vuur te vrijwaren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. IN JULI D-TREINEN IN HET OOSTEN. De directie van de Ned. Spoorwe gen heeft het bestuur van de regio nale welvaartsstichting Oostelijk Gel derland laten weten dat voorshands de nieuwe D-treinstellen niet zullen kunnen worden in gebruik genomen op het baanvak WinterswijkZut- phenApeldoorn. Zodra de afleve ring geschiedt (vermoedelijk begin Juli a.s.) zal de dienst op dit baan vak worden gereden met de nieuwe D-treinen. Tot dat moment echter zullen de oude stoomtreinen in de huidige-twee-uursdienst gehandhaafd blijven. Om dezelfde redenen zal de vervanging van het nog in gebruik zynde stoommaterieel op de lijn Win terswijkArnhem waarschijnlijk tot September 1954 moeten worden ver schoven. De voorrang, die aan het baanvakwinterswijkApeldoorn zal worden gegeven voor de indienststel- ling van de nieuwe D-treinen, zal o.m. tot uitdrukking komen in de nieuwe spoorgids, door opneming daarin van de geprojecteerde uurdienst, onder het voorbehoud van het beschikbaar komen van het materieel. De kleine Ned. Hervormde Gemeente te Wijchen is niet langer in staat een eigen predikant te onderhouden en kan er dientengevolge geen benoemen. Op voorstel van het katholieke raadslid Th. Janssen heeft de geheel katho lieke gemeenteraad van deze vooruitstrevende gemeente gisteravond zonder hoofdelijke stemming besloten de Ned. Hervormde Gemeente tegemoet te komen in haar „geestelijke nood", door een jaarlijkse subsidie beschikbaar te stellen van 600.bedoeld als een bijdrage voor het onderhoud van te beroepen Nederlands Hervormde predikant.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8