Archaeologen ontdekken een belangrijke laag uranium onder de pasgedempte Mare te Leiden BOLLENSEIZOEN GAAT BEGINNEN Praalwagens van het bloemencorso worden tentoongesteld in Lisse Zal prof» Demper de Mare geheel open laten breken? Zal de boortorent die morgen arriveert, Leidens begrotingstekort volledig opheffen? WOENSDAG 31 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Alle dorpen hebben attracties De maand, die gaat aanbreken, staat vanzelfsprekend in het teken van „Naar de Bollen". In de laatste tijd hebben we reeds bij stukjes en beet jes geschreven over de attractie, wel ke er dit jaar te beleven zullen zijn, maar traditie getrouw geven wij nog een korte samenvatting naar aanlei ding van de jaarlijkse persconferen tie, waarop de burgemeesters van de bollendorpen, de besturen van Keu kenhof, de corso-commissie, de V.V. V.'s en andere belanghebbenden de verschillende initiatieven als één groot menu aan de buitenlandse en vaderlandse pers aanbieden. Op de eerste plaats vestigen wij dan de aandacht op Keukenhof, dat het eerste lustrum gaat vieren. Vrijdag middag zal minister mr. J. W. Beyen deze vijfde bloemententoonstelling openen. Aanvankelijk was het de be doeling om de hof op 23 Maart voor het publiek open te stellen, maar het koude weer dwarsboomde deze plan nen. Het bestuur wilde er zeker van zijn, dat er van de eerste dag af iets te zien zou zijn en die opzet is ge- inbegrepen. De beoordeling van de wagens door de jury zal die dag plaats hebben van 12 tot 3 uur des middags. De opstelling van het corso op 24 April vindt plaats tussen 11 en 12.30 uur op de Rijksweg vanaf de War- slaagd. In de kas staan reeds vele I monderdam tot café „De Uiver" te soorten tulpen in bloei en ook in het park kan men van de eerste voor- jaaróboden genieten. Aan het nieuwe paviljoen ovor de bloemsierkunst v/ordt nog koortsachtig gewerkt, maar men zal ongetwijfeld Vrijdag ger<ied zijn. NIEUWTJES. Het gedeelte van het terrein, dat aan de kant van Lisse ligt, is weer gedeeltelijk uitgebreid. Ongeveer 2 ha. zijn bij de tentoonstelling betrok ken. Met 50 ton krijtrots uit Corn wall is hier een fraaie rotspartij aangelegd. Het parkeerterrein is eens zo groot als voorheen en ten ge rieve van de wandelaars is er een stalling voor fietsen en brommers-te genover de ingang bij het nieuwe ge deelte gemaakt. Op de traditionele streekdag, Don derdag 22 April, zal Zeeland de gast zijn. Een dameskoor uit Westkapelle, in Zeeuwse klederdracht, zal zingen en de kruisboogschuttersvereniging „Jacoba van Beieren" zal demonstra ties geven. Dezelfde dag zal ook Ja coba haar bezoek aan de Keukenhof brengen. En bij dit alles komen nog.de heli copter-vlucliten, waarover wij vorige week reeds het nodige publiceerden. Tenslotte zijn er natuurlijk ook de beelden, waarvoor een prijsvraag werd uitgeschreven. Uit 120 foto's v/erden vijftig beelden uitgekozen, die voor een nadere beoordeling in aanmerking kwamen. Op de kop af 25 hiervan staan thans in de tuin. HET CORSO. Voor het corso, dat op 24 April wordt gehouden, zijn reeds 27 praal wagens en 6 luxe auto's ge'lboekt. Ver wacht mag worden, dat dit aantal nog zal toenemen. Bij Hillegom en op de weg tussen Sassenheim en Lisse zal gelegenheid worden gegeven voor het parkeren van auto's en bussen met ouden van dagen en invaliden. Hiervoor dienen echter kaarten te worden aange vraagd bij de betreffende plaatselijke politiebureaux. Op 23 April zal in de veilinggebou wen van de H.B.G. te Lisse des na middags vanaf 3 uur tot middernacht een tentoonsteling van de wagens gehouden worden, welke voor het pu bliek toegankelijk is tegen betaling van ƒ0.50 per persoon, programma Sassenheim. De start geschiedt te 13 uur precies. Gereden wordt via Lis se naar Hillegom, keerpunt Benne- broek. Vervolgens wordt dezelfde route teruggereden naar Sassenheim, finish te ongeveer 17.30 uur. Ten panzien van de muzikale om lijsting van het corso kan worden medegedeeld, dat medewerking is verkregen van twee Schotse Bands, genaamd The Military Band of the Seaforth Highlanders en The Pipe Band of the Queens Own Comeron Highlanders, beide in de ceremoniële tenue. Genoemde Bands zullen op de heenweg het corso over het gehele traject openen. Op de terugweg zal het corso over het gehele traject ope nen. Op de terugweg zal het corso geopend worden door het muziek- en pijperscorps „Canite Tuba" te Lis-1 se. Verder zullen nog plaatselijke en andere corpsen ingeschakeld worden, in totaal 8 stuks. Op de corso-dag zal door de V.V.V. te Lisse in samen- werking met het comité Bloemencor-1 so in het veilinggebouw van de Ho- j baho te Lisse een concert-avond wor den georganiseerd met medewerking J van voornoemde Schotse Bands. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, j dat de Zweedse groep van de Bond j van Bloembollenhandelaren zal deel- j nemen met een praalwagen, waarop twee Zweedse schoonheidskoningin- j nen zijn geplaatst. Nog steeds wordt er hard gewerkt aan het nieuwe paviljoen (voor de bloemsierkunst), dat Vrijdag gereed moet zijn. DE OVERIGE PLAATSEN. Evenals andere jaren zal Noordwijk door de Tulpenrally van 25 tot 1 Mei in het brandpunt van de belangstel ling staan. Gedurende die tijd zullen versieringen en bloemenmozaieken de feestelijkheden verhogen. Gestart wordt uit zeven verschillende punten in Europa. Aankomst te Noordwijk Warmond, die op 19 April (tweede Paasdag) ge houden zal worden. Op 25 April is er een Bloemen-bridgedrive in Café de Zwaan aan de Dorpsstraat, die om 2 uur begint. Tijdens het weekend van het corso valt er veel van de mozaie- ken te genieten. Op 24 April zal Sassenheim een kleurige aanblik bieden door de fees telijke straiatversiering. Ook hier zijn tijdens 't corsowekend bloemen mozaieken. Op 8 en 9 Mei is er in de jachtha ven van Sassenheim een reünie van I motorboten, georganiseerd door de Unie van Watertoeristen in samen werking met de V.V.V. De officiële ontvangst door Jacoba van Beieren zal voor de toeschouwers een spec taculaire attractie zijn. Van 15 April tot ongeveer 10 Mei zijn de straten van Voorhout met bloemen versierd en van 24 tot 30 April vallen hier prachtige composi ties van bloemenmozaieken te bewon deren. Warmond zal in April door zijn gele narcissen en zijn fraaie mozaieken de aandacht trekken. BUS EN TREIN. De N.Z.H.V.M. zal op drukke da gen extra bussen HaarlemKeuken hof en LeidenKeukenhof inschake len. Tijdens de opening van Keuken hof worden pendeldiensten ingelast tussen LisseVierkant en Lisse Keukenhof voor lijndiensten Haarlem Leiden v.v. Speciale bustochten zul len kunnen worden gemaakt van Haarlem over Noordwijk aan Zee naar Keukenhof en van Leiden naaf Keukenhof. De toegang tot Keuken hof is bij de prijs inbegrepen. Van Den Haag (Holl. Spoor) kan men over Wassenaar, Katwijk en Noordwijk naar Keukenhof gaan om 9, 11 of 1 uur. Terug om 11, 13, 15 of 17 uur 45. Op alle haltes van de buitenlijnen zijn retourbiljetten naar Lisse met toegang tot Keukenhof verkrijgbaar. Ook dit jaar zijn wandelwegen uit gezet. Op 11, 18, 19, 24 en 25 April en 2 Mei zullen extra treinen te Leiden, Voorhout, Noordwijker- „Laat ons doortastend zijn!" Ondanks de grote drukte zijn wij vanmorgen in staat geweest in de directiekeet aan de Mare, waar zo lang het hoofdkwartier is ingericht, prof. Wilbert Demper een bliksem- interview af te nemen. Terwijl op gewonden mannen van links en rechts met emmers zand kwamen aandragen, die onmiddellijk onder zocht werden, konden wij de geleer de even apart nemen. Hij was zojuist in de boorput afgedaald en zijn hoge voorhoofd was met modder be smeurd. Wij vroegen hem naar de gevolgen voor Leiden. De geleerde keek ge troffen op. „Voor Leiden? Voor heel de wereld mogen we wel zeggen. Door de ontdekking van deze ura- niumlaag zal Nederland een eerste plaats onder de volkeren kunnen in nemen. Een extra Amerikaanse be scherming zal dringend nodig zijn," meende hij. Kleine opoffering Een vraag brandde ons op de lip pen. „Vooruit maar," zei de geleer de, „mijn tijd is 'beperkt. „Wat zal er met Leiden gebeuren?" brachten wij ademloos uit. „Tja," zei de geleerde, en maakte vaag gebaar. „Als je het groot ziet, niets bijzonders. Om te beginnen zal tegen gereduceerde prijzen aan de voornaamste stations verkrijgbaar. Gedurende deze periode stoppen aan het station te Lisse dagelijks (behal ve op de bovengenoemde data) uit de richting Amsterdam, de nrs. 1119, April, waarna op 30 April de hout, Lisse en Hillegom stoppen, snelheidsproef wordt afgelegd op het In verband met de bloemententoon-11121, 11237 1229, 1131, 1135, 1237 en circuit van Zandvoort. stelling Keukenhof van 29 April tot 1243. Uit de richting Den Haag de nrs. Noordwijkerhout is het begin- en en met 17 Mei, zijn gecombineerde 1214, 1216, 1120, 1226, 1228, 1232, 1234, eindpunt van de Bloemen-fietsrally, 'plaatsbewijzen (trein-tentoonstelling) 1136 en 1138. de Mare weer geheel uitgegraven moeten worden. Dit zal wel wat op tegenstand stuiten, maar een kleine opoffering is deze blijde mare voor de wereld toch zeker waard. Zonder de ontdekking van die rioolragger, zou uw stad altijd een stoffig mu seum geweest zijn." „iMaar professor",' meenden wjj verontwaardigd." „Niet kletsen," brieste hij wreve lig, „nog meer te vragen?" Wij vroegen hem aarzelend, wat hij met de opgraving dacht te be reiken. „Wij hopen op deze manier de uraniumlaag beter te kunnen berei ken en verder is er kans, dat de Mare zich geheel met zwaar water zal vullen." Zal de lucht terugkeren? „En de geur?" vroegen wij 'be scheiden. „De stank bedoelt u," zei de geleer de grof. „Jullie in Europa hebben nooit de juiste betekenis van het spreekwoord „Geld stinkt niet" be grepen, bovendien steken jullie overal je neus in. Vals sentiment," zei de professor vastberaden terwijl hij naar het (Marekerktorentje keek. „Die toren zal opzij geschoven moeten worden. Een enkele nutte loze klokkentoren zal plaats moeten maken voor een practische boor toren." „Wat?" vroegen wij met verstikte stem. „De moker er in," anwoordde de professor, „nogmaals, geld stinkt niet. Een vloedgolf van welvaart zal over uw land spoelen en aan alle domme bedenksels een einde maken." Hij tilde een zware moker op. „Laat ons maar 'begaan," zei hij. „Morgen om kwart voor twaalf verwacht ik hier de eerste drijvende boortoren uit Rotterdam. Zo lang de Mare nog niet open is, zal de toren voor de schouw burg komen te liggen." „Wanneer gaat het boren begii> nen?" vroegen we nog. „Morgen na de middag," zei de professor, „en nu eruit, u staat de vooruitgang in de weg." ATTRACTIE IN HILLEGOM. De Leidse bevolking valt van de ene verrassing in de andere. Konden wij gisteren de ontdekking van de vreemde rioolragger melden, thans blijkii i de vondst van dit merkwaardige uitheemse beestje voor Leiden en Omstre- j ken een wereld van nieuwe mogelijkheden te openen. I Op het natuurkundig laboratorium, waarheen het beestje in verband In de grote tuin van de Beurs met eni.ge typische eigenschappen is gebracht, kwam men namelijk heden- wordt wederom gedemonstreerd, wat oiorgeni door een gelukkig toeval te weten, dat de rioolragger in hoge mate men in de eigen tuin met bolgewas-radioactief is. Onder leiding van de bekende bioloog dr. P. H. van Tegen- sen kan bereiken. De tuin die in de vvaarde» Z1in toen onderzoekingen naar de herkomst van de rioolraggers be- 1 gonnen. De sporen leidden alle naar de directe omgeving van de Mare. In allerijl heeft men zich toen in verbinding gesteld met de Amerikaanse pro fessor Wilbert B. Demper, die op bet ogenblik in Amsterdam een gasthoog leraarszetel bekleedt. Deze heeft daarop de leiding van de onderzoekingen overgenomen en een proefboring verricht. De omhoog gebrachte grond nu bleek uraniumhoudend te zijn! Bovendien wist men een kleine hoeveelheid zwaar water uit de modder te winnen. Het moet dus niet uitgesloten geacht worden dat zich onder de Mare een rijke uranium-ader bevindt. kan gratis Don Quichotte, een van de nieuwe tuinbeelden in Keukenhof, waarvoor de jury een prijs beschikbaar stelde. avonduren verlicht worden bezichtigd. Op 24 en 25 April, alsmede op 1 en 2 Mei houdt de Hillegomse Harmo- niekapel een internationaal muziek concours in de Grote Beurszaal van Treslong. Dertig buitenlandse mu ziekcorpsen met een totaal van meer dan 15-00 deelnemers zullen hieraan hun medewerking verlenen. Op 11 April wordt 'n Narcissenrally voor bromfietsers en automobilisten gehóuden. De eersten moeten 50 en de laatsten 100 km. achter de rug hebben. Inschrijfgeld is 2.50. Ver zamelpunt is bij Treslong, vanwaar langs een voorgeschreven route naar Keukenhof moet worden gereden. Vandaar volgens eigen keuze terug naar Treslong, waar de prijsuitrei king geschiedt en waar iedere deel nemer een bloemstuk aangeboden krijgt. Een bloemencorso voor kinderen vindt plaats op 30 April om 2 uur (startplaats van de Endelaan). Vorig jaar waren er 120 deelnemers. Ver wacht wordt, dat dit jaar dit aantal overtroffen zal worden. Op een In ternationaal Kapcoucours zullen Zon dag 9 Mei beroemde kappers, onder wie de Duitse kampioen van dit jaar, nieuwe kapsels demonstreren, die ge- inspireerd zullen zijn op bloemenmo-1 tieven. Tenslotte zal Hillegom met straat versiering en mozaieken luister bij zetten aan de feestelijkheden. IN LISSE. Behalve de Keukenhof-tentoonstel ling, de expositie van de corso-wa gens en het concert van de Schotse corpsen, waarover wij boven reeds het een en ander schreven, zal op 30 April des morgens van de HOBAHO een kinder-bloemencorso vertrekken voor een muzikale rondgang door het dorp. Op 8 Mei zal een Bollenstreekrally gehouden v/orden voor bromfietsers en wielrijders. Aandacht verdient verder de spe ciale straatversiering van 5 April tot half Mei, ontworpen door de beken de architect J. M. Heikens uit Voor burg, die een belangrijk aandeel in de weropbouw van Rotterdam heeft gehad. Verder, wij schreven hierover reeds eerder, zal dit seizoen een gro ter aantal vertrekken van kasteel Keukenhof worden opéngesteld, zo dat men na een bezoek aan de bloe Vreemd gedrag. Gisteravond was reeds gebleken, dat de rioolragger, die door een stu dent naar het Natuurhistorisch mu seum was gebracht zich zeer vreemd gedroeg. Het beestje rende als verdwaasd zijn glazen kooi door en weigerde al le voedsel. Tot dat ogenblik had men aan het vreemde gedrag van het beestje weinig aandacht geschon ken. Toen echter de suppoost, de heer C. K. van Egmond, gisteravond een laatste ronde door het museum maakte, meende hij bij de kooi van het beest een eigenaardig schijnsel waar te nemen. Dichterbij gekomen zag hij tot zijn schrik dat de riool ragger totaal verwleurd was en ge-, heel oplichtte. Ook het glas van hei terrarium bleek van kleur veranderd te zijn. De heer van Egmond steldj prof. dr C. P. Westerlof van heft vreemde gebeuren op de hoogte efi deze liet de rioolragger onmiddellijke naar het Kamerlingh Onnes labora torium overbrengen. Hier ontdekte men met behulp van een geigertel ler, dat het beestje zwaar radioactief was. Bovendien konden na ontleding, uit het bloed van de rioolragger enire druppels zwaar water gedistilleerd worden. Onmiddellijk is toen het ondor- zoek naar de herkomst van de rioolraggertjes begonnen. Riet een Geigerteller gewapend zjjn verschillende geleerden in liet centrum van Leiden met onder zoekingen begonnen. Met behuilp van deze handige instrumenten was het mogelijk de sporen van de beesten na te gaan. Hierbij bleek dat juist de riolen in de omgeving van de Mare voor de rioolragger zeer aantrekkelijk waren. Verborgen acties. Omdat de vermoedens op het ogenblik nog zeer vermetel waren heeft men gemeend, zo stil mogelijk te werk te gaan, om alle onnodige mententoonstelling kan genieten van: opwinding te vermijden. In de ko- de pracht en praal uit vroeger tijden. I mende nacht zal echter een gedeelte In het kasteel zijn vele antieke stuk- j van de gedempte Mare weer wor- ken in een fraaie collectie schilde-1 den opengebroken om de riolen op rijen. radioactiviteit te onderzoeken. Aangezien de geleerden vermoeden met een ontdekking van groot ge wicht te doen te hebben, hebben zij onmiddellijk contact opgenomen met de Amerikaanse uraniumdesknndige professor Wilbert B. Demper, die op het ogenblik in ons land verblijft. Deze deskundige bij uitstek is he denmorgen vroeg in de sleutelstad aangekomen en heeft met zijn atoom-1 klopper, een apparaat waarmee men de aanwezigheid van radioactieve stoffen onomstotelijk kan vaststellen, een onderzoek ingesteld. Om elf uur werd bekend, dat zich onder de gedempte Mare een rijke, met zwaar water gevulde uranium ader moet ophouden. Oorzaak van zware lucht! Volgens verldaring die wij van bevoegde zijde ontvingen moet de sterke lucht die tot demping van de Mare deed besluiten» door de aanwezigheid van deze zwaar water en uraniumlaag veroor zaakt zijn. Met het vuil, dat ter plaatse in het water gegooid is, zijn scheikundige verbindingen ontstaan, die de indringende lucht veroorzaakten. Dezelfde reuk overigens, die het gisteren ontdekte rioolraggertje verge zelde. Boorinstallatie onderweg. Door deze bijna ongelofelijke ont dekking, die in belangrijkheid de vondst van aardolie in Drenthe ver re overtreft, heeft Leiden de ogen van de gehele wereld Rusland helaas incluis op zich gericht. De oude Sleutelstad en haar omstreken zullen een koortsachtige drukte te gemoet gaan. Toevalligerwijs bevond zioh voor de Nederlandse kust een boorinstal latie op doorreis naar Noorwegen, waar men ook meent enige uranium- lagen ontdekt te hebben. Deze boor installatie zal nu zo snel mogelijk naar Leiden geloodst worden. Morgen omstreeks twaalf uur zal de boortoren, die vele hinderlijke opstakels moet passeren, in Leiden arriveren. Door de geweldige om vang van de installatie, verwacht men dat hier en daar wat moeilijk heden met bruggen zullen ontstaan. Voor de middag hoopt men het ge vaarte zijn voorlopige ligplaats voor de Schouwburg te hebben gegeven. Tegelijker tijd 12 uur) zal het huisje naast de directiekeet dat de proefboor aan nieuwsgierige ogen onttrok, afgebroken worden. Hier door zal de Leidse bevolking een overzicht van de werkzaamheden te zien krijgen. Prof. Demper is be reid gevonden, te 12 uur een demon stratie met zijn atoomklopper te ge ven. Bovensaande foto toont U de boortoren, die gisteravond nog voor de Nederlandse kust voer, doch thans in overleg met de Noorse regering onderweg is naar Leiden, waar hij morgenmiddag aan zal komen. De tijdelijke ligplaats zal op de Oude V est in de buurt van de Schouwburg zijn, totdat de pasgedempte Mare ver genoeg weer opengebroken zal rijn, om de toren daar een plaats te geven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7