Lateföéhutspot Duinstreek Prof. dr. P. H. van Thiel organiseerde proefprojectie voor malaria bestrijding Jaarboekje 1954 van „Oud Leiden1 Doorlichting bracht 1000 afwijkingen aan het licht Industrie biedt Leidse Hortus een kas met laboratorium aan WOENSDAG 31 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 TERUG UIT NIEUW GUINEA D.D.T. BLIJKT GOED TE HELPEN Dezer dagen is prof. dr. P. H. van Thiel, buitengewoon hoogleraar in de parasitologie aan de Rijksuniversiteit te Lelden, verbonden aan het Insti tuut voor Tropische Geneeskunde, teruggekeerd uit Nieuw Guinea, waar hij op verzoek van de Gouverneur gedurende zes maanden wetenschap pelijke onderzoekingen heeft verricht en een proefproject voor de malariar bestrijding heeft georganiseerd. De malaria is verreweg de ernstigste ziekte die de gehele bevolking van Nieuw Guinea, behalve die in de ber gen (wisselmeren) bedreigt. Tot dus verre was nog geen wetenschappe- pelijk gefundeerde poging onderno men om het land van deze kwaal te bevrijden. Prof. dr. van Thiel is thans terug gekeerd met wat hen omschreef als „zeer hoopgevende resultaat", die, indien mettertijd de verwachtingen juist blijken te zijn, aanleiding zou den kunnen vormen tot een groot scheepse strijd tegen deze gezond heidsvijand in alle kustgebieden van Nieuw Guinea. Dit wetenschappelijk onderzoek vergde vele maanden van intensieve arbeid. Prof. Van Thiel vertrok in September j.l. naar het Oosten, woon de in Bangkok een congres over de malariabestrijding bij en begon be gin October zijn onderzoek nabij Hollandia. Dit onderzoek over de gedragingen van de Malariamuskiet, de enige goe de basis voor het ontwikkelen van de bestrijdingsmethode van de Malaria, behelsde in eerste instantie het in richten van enkele proefwoningen. In deze woningen lieten inheemsen zich gelaten steken door de muskieten. De gedragingen van de muskieten, zo constateerde prof. Van Thiel tijdens zijn onderzoek in de proefhuizen, zijn zo, dat wellicht een succesvolle strijd tegen de malaria gevoerd kan wor den door de muskieten te verdelgen in de directe omgeving van hun eer- Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht de dames H. A. Visser te Den Haag; J. M. Linthorst Homan te Amersfoort en de heren P. J. H. Jonk man te Scheveningen; S. A. Rissink te Amsterdam. voor het doet. examen Ind. recht de heer J. J. Graaff te Den Haag. voor het doet: examen schei kunde de heren P. van Dijk te Rijns burg; E. L. T. M. Spitzer te Leiden en A. de Waard te Oegstgeest; voor het candidaatsexamen F Wis- en Na tuurkunde mej. J. E. G. Creutzberg te Heemstede, vor het doet. examen Biologie de heer C. Bas te Leiden; voor het candidaatsexamen K Wis- en Natuurkunde de heer J. K, Don ker te Dordrecht; voor het doet. exa men Geologie de heer J. H. Allaart te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Petronella Hermina Phi- lipina, d. van H. Nieuwenfourg en C. M. Staffeleu; Adrianus Wilhe.xnus Johannes, z. van A. van der Hulst en J. F. de Wit; Gerardus Mattheus Ja cobus, z. van J. J. Abrahams en A. de Laaf; Apolonia Antonia, d. van H. R. van der Leek en M. C. Bon; Cor nells, z. van M. J. Welling en A. Kar dol; Job Jeroen, z. van J. J. A. van lersel en J. C. M. Knüppe; Alexan dria, d. van A. du Prie en A. Colpa; Dirk Marinus, z. van A. du Prie en A. Colpa; Gerardus Wilhelmus, z. van C. H. Verhoogt en G. M. Rosier; Wil- lemijntje, d. van G. J, Felix en G. Beutick; Geertrui Arnolda, d. van D. de Leeuw en F. Nyboer; Kunje Agatha, d. van H. L. Smelik en K. A. Hopmia; Andreas Franciscus Ma ria, z. van A. I. Nierop en B. M. J. van der Reep; Willy, d. van A. van Duijn en M. A. xan der Niet; Johan, z. van J. Rotmensen en W. den Os. Overleden: J. Mulder man, 56 jaar; J. M. de Bruin, dochter 5 maanden, A. van der Plas wed. v. Nijgh, 75 j. ste prooi, waarvan zij met het op gezogen bloed de malariaparasieten opnemen. Het is na velerlei proefne mingen gebleken, dat de muskieten, die een grondig met D.D.T. of een sterker insecticide bewerkte woning verlaten, alle na korte tijd stierven. Blijkt deze conclusie van een maan denlang onderzoek juist te zijn, dan betekent dit, dat slechts de behuizin gen van de inwoners der kustgebie den grondig met insevticiden behoe ven te worden beperkt om de malaria een zware slag toe te brengen. Nadat prof. Van Thiel vele waar nemingen had verricht op dit ge bied, ging hij over tot de organisatie van een wetenschappelijk proef ter rein. Op ongeveer 40 km. van Hol landia bevindt zich het sprookjes achtige Sentanimeer, in welks omge ving zich een geïsoleerde bevolking bevindt. De gehele bevolking van dit ge bied werd geregistreerd en onderging een bloed- en milt-onderzoek, waar uit malariabesmetting kan blijken. Voorts werd een bevolkingsonderzoek georganiseerd in de ook in deze om geving liggende Nimboranvlakte. In eerstgenoemd gebied werden de hoop gevende bestrijdingsmiddelen toege past, 'in laatstgenoemd gebied niet. Het eerstgenoemde gebied omvat 6.000 inwoners, van het laatste wer den 1.000 inwoners onderzocht. Met behulp van deze registratie en de instelling van een voordurende con trole, kan over enige tijd worden ge constateerd of de insecticiden-behan deling van de woningen vrucht af werpt. Dit betekent, dat eerst over een of meer jaren vastgesteld kan worden of de thans ontworpen metho de voor malaria-bestrijding effectief is. Prof. Van Thiel kenschetste echter zijn verwachtingen als „zeer hoop gevend". GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 1 April a.s. de te- tefoonnummers van de Gemeente lijke Brandweer en het Bureau Be scherming Bevolking van de A-kring „Leiden" zijn gewijzigd in 30441 30442. Het telefoonnummer voor het melden van brand blijft 22241. Propaganda-avond K. V.P. op 5 April Maandag 5 April zal om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare te Leiden een zeer belangrijke propaganda-avond van' de Leidse K.V.P. worden ge houden, waarop alle katholieke kiezers en kiezeressen van Lei den, Leiderorp, Zoeterwoude, Voorschoten en Oegstgeest van harte welkom zijn. Als sprekers zullen optreden de heer A. C. Deerenberg, lijsttrekker van de K.V.P. voor de verkiezing van de Provinciale Staten, en de heer M. P. van der Weyden, burge meester van Nieuwkoop. Laat men nu reeds deze datum vrij houden en in groten getale deze bijeenkomst bezoeken! ZIEKENTRIDUUM 1954. Het Eucharistisch Ziekentriduum zal dit jaar op Woensdag 16, Donder dag 17 en Vrijdag 18 Juni a.s. in de parochiekerk van O. L. Vrouw He melvaart en St. Joseph aan de Heren singel te Leiden gehouden worden. Weer een geslaagde verzameling De Vereniging ,,Oud Leiden" heeft dezer dagen haar Jaarboekje 1954 laten verschijnen, het 46e deel in 'n eerbiedwaardige reeks, die vooral voor de geschiedschrijving van Lei den van enorme betekenis is. Even als vorig jaar mag ook nu weer op gemerkt worden, dat het gerust een Jaarboek genoemd kan worden, ge zien de omvang van het boek, dat 184 pagina's telt en weer een rijke verscheidenheid aan lezenswaardige inhoud biedt. Aan 'het jaarverslag van de ver eniging, waarvan wij reeds een uit treksel publiceerden, mogen wij thans voorbij gaan, evenals aan de korte kroniek van Leiden en Om streken in 1953, waaraan wij behal ve het overlijden van deken Homul- le ook gaarne de benoeming van de ken Jansen hadden toegevoegd ge zien. In de rubriek In Memoriam wor den dr. C. F. M. Pieck door dr C. C. Kokvan Alphen, deken A. H. M. J. Homulle door mr A. J. Sormani, prof dr. P. C. J. van der Hoeven door dr. P. C. R. Mingelen en dr A. A. van Rijnbach door dr W. Wiersma her dacht. De heren A. Bicker Caarten en G. van der Mark verzorgden samen een overzicht van de L'èidse Monumen- menten, wat betreft de veranderin gen van het stadsbeeld in 1953. Als belangrijkste feiten worden aange stipt: de demping van de Mare, «voltooiing der restauratie van de Latijnse School en de restauratie van de middeleeuwse kelder onder Breestraat 113. Met vreugde maken de samenstellers gewag van het feit dat de Leidse Monumentenlijst thans gereed is. De heer H. J. van Wessem, direc teur van het stedelijk museum „De Lakenhal" geeft een overzicht van de gebeurtenissen in de Lakenhal van 1951 tot en met 1953, voorname lijk wat betreft de uitbreidingen door schenkingen, aankoop en bruikleen. Tenslotte komen we aan de groot-1 ste rubriek, de Bijdragen. De redac tie is weer in staat geweest een keur van artikelen hiervoor te vinden, al lereerst een bijdrage van W. Glas bergen over de opgravingen in 1951 bij de abdijkerk van Rijnsburg. Het ligt in de bedoeling de werkzaamhe den voort te zetten. Over Huize Ter Does in Leider dorp schreef de heer J. G. N. Renaud een zeer uitvoerig artikel van bijna 40 pagina's verlucht met vele illus traties. Het zou te ver voeren op de inhoud nader in te gaan. We moeten volstaan met de vermelding, dat re cente opgravingen een'geheel ander beeld van het huis gegeven hebben dan het Kastelenboek (1952) geeft. Toch resten de opgraver nog vele vragen, die door de resultaten van het werk niet beantwoord werden. Op boeiende wijze vertelt de schrij ver tot welke conclusie hij gekomen is en wat bij de opgravingen gevon den werd. Dit alles lezend, wordt men vex-vuld van bewondering voor het zeer belangrijke cultuur-histori sche werk, dat aldus verricht wordt. De heer A. Bicker Caarten houdt een vurig pleidooi voor handhaving van de Juffers watering bij Hoogma- de, die. door demping bedreigd wordt omdat men er een weg wil aanleg gen. Hij wijst er op, dat deze wate ring een dubbele vaart met in het midden een anderhalve kilometer lange strook vlietland uit karak teristieke en plantengeografische overwegingen behouden dient te blijven. De heer E. Pelinck, oud-directeur van De Lakenhal, wijdt een bijdrage san de relieken van 't beleg en ont zet van Leiden en aan wat overle vering en legende hiervan zeggen. De prijsbeheersing tijdens het be leg van Leiden geen modern ver schijnsel dus! wordt besproken door de heer H. J. A. Visser. Ook in die jaren bestonden er blijkbaar zwarthandelaren en opkopers, ter wijl het onder de toonbank door De heer E. Pelinck schreef ook een bijdrage over de kaart van Hagen, een plattegrond van Leiden. Van de hand van de heer J. A. Schimmel is een bijdragen opgeno men over het Katholiek reveil in Lisse waarin de schrijver uiteenzet hoe in dit dorp het geloof der vade ren bewaard kon blijven. Bepaald grappig is hetgeen de heer G M. Zoetemelk vertelt over Al kemade 1887, in welk jaar de ge meenteraad van deze gemeente af wijzend besliste op een verzoek van de Leidsóhe naaimachine-reparateur Arie van Wietingen betreffende het mogen rijden op ven vélocipède om zijn klanten te bezoeken. De raad vond dit veel te gevaar lijk, omdat de meeste wegen in Al kemade langs diepe wateren liepen, zodat het gebruik van een derge lijk vervoermiddel stellig tot grote onheilen aanleiding zou geven.... De heer W. A. Fasel bespreekt de ommekeer in Leiden in 1787, met de rellen tussen patriotten en oranje- gezinden. Tenslotte schrijven mr. R. van 9^ Hutspot-nieuws kan tot 1.30 nor telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Woensdag 31 Maart. Op de hoek Pieterskerkgracht Diefsteeg is gistermorgen om half ne gen de 46-jarige mevr. H. R.R., die er per fiets passeerde, door een an dere wielrijder aangereden. Zij viel en brak haar linker onderbeen, zo dat de E.H.D. haar naar ihet Acad. Ziekenhuis moest brengen. De Raad van Overleg, die Woens dag 7 April in de Leidse Schouw burg een opvoering organiseert van „Mariken van Nieumeghen" door het Rotterdams Toneel een bijzondere gebeurtenis voor katholieke Leiden! heeft aan de Leidse K.A.B. enige faciliteiten verleend met betrekking tot het afhalen van kaarten en het plaatsbespreken. Zoals bekend, kun nen kaarten a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag van tien tot een uur aan de kassa van de Schouwburg ge kocht worden. Voor vele K.A.B.'ers is dit echter een moeilijkheid. Het K.A.B.-bestuur heeft daarom voor hen een aantal kaarten gereser veerd, die aan de K.A.B.-leden met grote reductie verkocht zullen wor den. Nadere mededelingen hierover zullen hedenavond op de vergadering van K.A.B. en K.A.V. (om 8 uur in „Den Burcht") gedaan worden. De verkoop van deze kaarten, uitslui tend voor K.A.B.-leden, zal a.s. Vrij dagavond van 7 tot 8 uur plaatsvin den in het St. Antonius Clubhuis. Ook de R.K. Melkhandelaren van Leiden vergaderen hedenavond. Zij worden om 8 uur in de Kleine Burcht verwacht, waar pater Versteeg hen zal spreken over het probleem van de priester-arbeiders in Frankrijk. Een probleem, dat de laatste maan den in het brandpnt van de belang stelling heeft gestaan. De jongens van de R.K. Gymver. „Groen Wit", die les krijgen in de zaal van de school Rapenburg, wor den er aan herinnerd, dat met ingang van deze week de jongensgroepen op Donderdag les krijgen. Van jongens Jaarvergadering van Coöp.Boerenleenbank Leiden-Oegstgeest De 64ste algemene ledenvergade ring van de Coöp. Boerenleenbank werd gisteren te Leiden gehou den onder leiding van de voorzitter van het bestuur, da heer P. J. Kolder man, die in zijn openingswoord het verlies herdacht, dat de bank vorig jaar geleden had wegens het overlij den van de heer W. Bink, die meer dan 40 jaren het voorzitterschap had bekleed en zyn grote kennis en ga ven in dienst van de bank had ge steld. Spr. memoreerde de groei van het ledental, mede verkregen door ves- Royen, stadsarchivaris en ir. F. Scha- ly, leider van de Leidse spoorweg- „Jfir¥ byk^ntoor te Oegst- wex-ken, resp. over station en over de S6®5*" -^er j Ce,™r bedroeg huidige spoorwegwei'ken. Interessan-1 neLaa" ®n, te artikelen, die vóoral uit historisch 1yr.? de tuinderij m 1953 aanvan- oogpunt grote betekenis hebben voor I j J. £unstl§e resultaten afwerpen, het nageslacht. de fitere oogstmaanden gaven een Aldus is het jaarboekje weer een alede toS^Slu'toeTde^aTlil verzameling zeer prettig leesbare ge gevolgen ondervonden, artikelen geworden, waardoor „Oud j Het leit herdenkend dat de k Leiden de stad en haar omgeving s;er OD Maart TL practijkon behoord! 0"iUiSte ST" verplicht j banjc verbonden Jwas, hJetgeen 1n heeft. Leiden onderzocht op t. b. c. Op het terrein van de Hortus Bo tanie xis te Leiden, zal Zaterdag aj. een nieuwe kas met laboratorium- ruimte in gebruik worden genomen, een geschenk van de Nederlandse Stikstof producenten, aangesloten bij het Centraal Stikstof Verkoop Bur. te Den Haag, bestemd voor zuiver wetenschappelijk research werk. De kas zal voorlopig onder beheer blij ven van de daartoe in het leven ge roepen Stichting Voedingsphysiolo- gisch onderzoek bij planten, waarvan de president-curator van de Leidse Universiteit het voorzitterschap be kleedt. Prof. dr. T H. van den Honert, directeur van het Botanisch Labora- op voedingsphysiologisch terrein, dat in kas en laboratorium zal worden verricht. Er wordt niet in opdracht van industriële zijde gewerkt. Het werk staat ook los van de ondex'wijs- taak van de academie. Het complex behoort organisatorisch ook niet tot de Universiteit, doch staat onder be heer van een stichting. Het- nieuwe complex omvat op de begane grónd een grote kas met pas sende laboratoriumruimte, terwijl daarboven twee kleine kassen met kleinex-e onderzoeklokalen zijn inge- richt. Velerlei instrumenten en in stallaties staan in deze ruimten het wetenschappelijk onderzoek ten dienste. Tot dusverre beschikte de Hox-tus torium en de Hortus, die tevens ixet slechts over laboratoriumruimte directoraat van de nieuwe stichting bekleedt en ie die functie de leiding heeft van het wetenschappelijk on derzoek in het nieuwe complex, ken schetste de ganwinst van de Hox-tus als een zeer belangrijke schenking van de industx-ie en een waardevolle bijdrage tot het zuiver wetenschap pelijk onderdek, een helaas in ons land te zeldzame combinatie. De leiding wordt geheel vrijgelaten in keuze en «ard van het onderzoek der de Victoria-kas, indertijd op initiatief van prof. Baas Becking in gericht, doch deze bood onvoldoende gelegenheid tot het thans in het ver schiet liggende wetenschappelijke on derzoek. De overdracht zal aanstaande Za terdag geschieden om drie uur in de filmzaal van het Academiegebouw, door de heer C. Boudewijn, dix*ecteur van het Centraal Stikstof Verkoop bureau. Het Leidse bevolkingsonderzoek op tuberculose is een bijna volledig succes geworden. Bijna 93 liet zich bij de laatste foto-actie door lichten, of staat op een andere wijze onder controle. Dit kon dr. J. E. Zweers, directeur van het Leidse Consultatiebureau, de in de Stads gehoorzaal verzamelde medewerkers, tot zijn èn hun grote voldoening gis- teravnd meedelen. Het succes is immers voor een groot deel te dan ken aan degenen, die zich de moeite gaven niet minder dan 75.181 perso nen thuis te bezoeken. De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer S. Menken, kon in zijn openingswoord met voldoenixig terugzien op het vele werk, dat ver zet was. Gaarne gaf hij dan ook het woord aan dr. Zweers om de resulta ten van het onderzoek mee te delen. Deze moest bekennen aanvankelijk, wat het bevolkings-onderzoek aan gaat, tot de pessimisten behoord te hebben. Hij gaf echter nu met vreug de zijn ongelijk volmondig toe. Het pessimisme was volkomen zonder grond gebleken; 65 van de Leidse bevolking heeft zich laten doorlich ten. Dit is slechts een schijnbaar ge ring cijfer. Zeer jonge kinderen ko men namelijk niet voor ondex-zoek in aanmerking, terwijl er bovendien een aantal pex-sonen was, dat regelmatig via bedrijven of verenigingen onder contróle staan. Als men bij dit cijfer de invaliden en militairen optelt, komt men tot een totaal pex-centage van 93. Het aantal inwoners van Leidêri^é^ droeg op 1 October 92.350. Hiervan lieten er zich bij de jongste acïie 62.910 op TBC onderzoeken. 4142 personen weigerden voor het appa raat te verschijnen. Van 2320 perso nen die wegens een defect aan de foto voor de tweede zijn opgeroepen j kring van bestuur en raad van toe- zicht reeds was gevierd, sprak hij in ideze vergadering woorden van waar dering. In de bestuursvacature, ontstaan door het overlijden van de heer W. j Bink, werd de heer Tj. Kuypers ge kozen, terwijl de aftredende leden van bestuur en raad van toezicht, de heren A. C. van Paridon en A. P. van Egmond, in hun functie werden herkozen. Uit het door de kassier uitgebrach te verslag bleek duidelijk de belang rijke groei der bank over het afge lopen jaar. Het balanstotaal bedroeg bijna 5 millioen gulden, een vooruit gang van 1.740.000,— of ruim 50 zijn er waarschijnlijk uit ongemoti veerde angst 679 niet opgekomen. Bij de doorlichting zijn 837 gevallen van t.b.c geconstateerd, waarvan er slechts 132 op het consultatiebureau bekend waren. In 37 gevallen was dl- - - - recte behandeling noodzakelijk. Er Het omzetcijfer volgens de rekening zijn_bij dit onderzoek, zo vervolgde *>7 millioen gulden aan. dr. Zweers, wonderveel andere long afwijkingen aan het licht gekomen. De foto's gaven in niet minder dan 207 gevallen een te diagnostiseren af- Gedeeltelijk, namelijk voor 22 y, is deze toename voortgekomen uit de vestiging van het bijkantoor te Oegstgeest. De resultaten van dit kan van 6 tot 8 jaar om half vijf, van 8 tot 11 jaar om half zes en van 13 tot 14 jaar om half zeven. De dames van de keurtroep moeten Donderdag avond om half acht in deze zaal aan wezig zijn. De gilsen en kabouters van de St. Lydla-groep worden morgenoch tend om kwart voor zeven in de St. Petruskerk venvacht om de H. Mis bij te wonen tot intentie van hun jarige aalmoezenier, kapelaan P. van Ingen. Vanzelsprekend komen de meisjes allen in uniform. Zoals bekend, houdt pater M. Bo- gaartz, S.J., morgenavond om 8 uur zijn derde en laatste lezing voor het Sociaal Charitatief Centrum over het probleem van de ontkerstening. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bijeenkomst niet in De Doelen maar in Het Gulden Vlies aan de Breestrat wordt gehouden. Behalve de leden zijn ook andere belang stellenden hartelijk welkom. STADSKOK. VERTRAGING TREINENLOOP DEN HAAG—LEIDEN. Tengevolge van een breuk in een bovenleiding op het baakvak Leiden Voorschoten heeft het treinverkeer vanmorgen vertraging gehad. Een uur lang heeft het treinverkeer Lei denDen Haag op enkel spoor moe ten rijden, Laatste Berichten ALS GRAND-SEIGNEUR VAN ANDDERMANS GELD GELEEFD? De recherche te Rotterdam heeft een zich psychologische bedrijfsad viseur noemende man uit Warmond, gearresteerd. Er waren vermoedens dat hij er een gewoonte van maakte goederen die hij kocht, niet te beta len. Uit het onderzoek bleek dat een kraaminrichting nog /'1200._o. van hem kreeg, een automobielbedrijf f 500.en 'n modemagazijn f 400. Kampeermateriaal ter waarde van 1000.moet nog betaald worden, evenzo de banden van zijn auto, zijn kunstgebit, de door kx'uidenier en melkboer gedane leveranties, in Gor- kum gekochte kleding voor 800. Van een Rotterdamse vrouw had hij meer dan 12000.losgekregen. Verwacht wordt dat zich nog meer benadeelden zullen melden. wijking weer. terwijl in 132 gevallen toor ziJn over 1953 zeer bevredigend nog geen diagnose gesteld kon wor- nomen en de 'afdeling spaarbank den. geeft 'n regelmatige aanwas te zien. j Na bespreking van dit verslag werd Duizend in totaal. j besloten de exploitatie-winst over 1953 bij het reservefonds te voegen, In totaal zijn er dus in Leiden on-1 geveer duizend longafwijkingen op de gevoelige plaat vastgelegd. Dr. Zweers hoopte tenslotte over drie jaar weer een bevolkingsonderzoek te kunnen verrichten. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot dankte namens het gemeen tebestuur het plaatselijk comité en verder allen, die dit onderzoek tot zo'n groot succes gemaakt hadden. De betekenis van deze actie komt wel duidelijk naar voren, als men be denkt, dat het aantal t.b;c.-lijders, dat aan het licht komt, slechts een fractie is van het aantal gevallen, dat bij het Fotu onderzoek ontdekt werd. Hij richtte vervolgens een speciaal dankwoord tot dr. Zweers en de bei de heren Van Zwieten, die een leeu wenaandeel in dit onderzoek hadden. Hierna volgde de vertoning van een filmpje over de tuberculoze-be- strijding op Aruba. Na de pauze, waarin de medewex-kers 'n stoffelijk blijk van waardering kregen aange boden, werd de sprekende film van het KAB-sanatorium „Berg en Bosch" te Eilthoven ge;raaid. Een knappe, in opdracht van „Herwonnen Levens kracht" door Kees Strooband ver vaardigde (half documentaire. Dit winstcijfer bedroeg na afschrij vingen en extra reserveringen voor belastingen en waarborgfondsen per resto 10.275,66. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" De uitslag van de zesde ronde club-viertallen comp. luidt als volgt: Team van Egmond wint van team Hooydonk met 6 m.p.;; team Jacobs wint van team Goddijn met 35 m.p.; team Rochemont wint van team Kuyt met 25 m.p.} team De Geus wint van team v. Beurden met 14 m.p.; team v. d. Ende wint van team Klinkenberg met 7 m.p.; team Smit- tenaar gelijk tegen team De Bruin 1 p. v. Sm. De Geus Kuyt Jacobs v. d. Ende Rochemont van Egmond v. Beurden Smittenaar De Bruin Goddijn Hooidonk Klinkenberg gsp.gw.gel 6 3 3 OEGSTGEEST TWEE GOUDEN MEDAILLES OP „AMSTELFLORA" Op de Bloemententoonstelling „De Amstelflora", welke momenteel ge houden wox-dt in het RAI-gebouw te Amsterdam, behaalde de fa. G. Lubbe en Zn., uit Oegstgeest voor een in zending narcissenbloemen, 2 gouden medailles. De ene toegekend door de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde en de andere toegekend door „De Amstel- flox-a" als extra-ereprijs voor de in zending van de moiste groep bol- bloemen. Getrouwd: F. E. P. M. Schlatmann en M. M. Möller; P. J. de Vet en G. Wackerzapp. Overleden: J. D. de Wit wed. van P. van der Meer 86 j.; J. de Heer, wed. van D. Kuiper 76 j.; W. J. Owerkerk wed. van E. S. Prins 84 j.; J. J. Flamman 86 j. VOORSCHOTEN Geb.: Maria Gemma Paula, d. v. P. Pieterse cn A F. G. Hoppen; Cornelis z. v. C. Verdoorn en W. Los; Jacob, z. v. B. Maat en M. Poldervaart; Ber- nadette Maria, d. v. F. X. A. van Werkhoven en J. J. van Schaik. Ge boren te Leiden: Maria Johanna Hendrika, d. v. H. A. M. Akerboom en M. J. C. Bank. Ondertr.: Petrus Maria van der Voort, 21 j., en Maria Helena Theo dora Spiegeler, 19 j.; Adrianus Ver- sepi^t, 36 j., en Jannigje Cornelia Jacoba Schep, 24 j.; Jentje Jelle Vriesinga, 31 j., en Anna Emma Boekhout, 25 j., te Wassenaar. WARMOND Jaarvergadering Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van de heer J. C.'v. d. Voet hield de Coöp. Spaar en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw in hotel „De Zon" haar 52 algemene ledenvergadering. Het verslag, dat over 1953 werd uitge bracht, vermeldde o.m. het volgende: Op 31 December van het vorig jaar bedroeg het ledental 121. In totaal werden door de kassier 5812 dag- boekposten geboekt. Het aantal spaarrekeningen bedroeg op 31 Dec. 280, waaronder 36 nieuwe spaardei-s. Het aantal voorschotten steeg in 1953 tot 19. Op het eind van het jaar wa ren er 20 contracten met pex-soonlijke of zakelijke zekerheid; rekeningcou- ranthouders waren er 118. 5 4 0 1 58 7 6 3 2 1 72 8 6 4 0 2 108 13 6 3 1 2 22 43 7 6 0 4 2 3 60 4 5 1 1 3 25 69 3 5 1 0 2 16 97 2 0 0 6 0 136 0 Marktberichten VINKEVEEN, 29 Maart Groente. Witlof 1. 6—74 ct. Witlof 2, 57— 64 ct. Spinazie 3251 ct. Waspeen 2226 ct. Andijvie 6289 ct. Stoof- sla 65 ct. per kg. WOERDEN, 31 Maart. Kaas. Kaasmarkt Woerden aangevoerd: 4 partijen, de prijzen beliepen 2.10 2.26 per kg. De handel was kalm.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3