Geen klaagliederen of juichkreten Mr. v. Kleffens voorzitter V.N?. RIJNSTREEK Vreemde toestanden bij de coöperatie Ckefarine4 „Hosanna" zong Bach's Johannes Passion in Alphen aan de Rijn Aankoop van grond voor het bouwen van woningen De zonsverduistering van 30 Juni a.e. WOENSDAG 31 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Z De Nederlandse bloemisterij Verhoogde afzet in binnen- en buitenland De voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, heeft gistermorgen in Krasnapolsky te Amsterdam de alge mene vergadering dezer vereniging geopend met een rede, waarin hij onder meer ten aanzien van de afzet in het binnenland zei, dat geen klaag liederen doch evenmin juichkreten mogen worden aangeheven, als men do ter beschikking staande cijfers be ziet, met name die van het econo misch instituut voor de middenstand. De koopkracht van de Nederlandse bevolking heeft de laatste twee jaren een aanzienlijke stijging te zien ge geven, aldus de voorzitter, doch deze koopkrachtvermeerdering wordt on voldoende uitgedrukt in een stijging van de omzet in bloemen en planten. „Dit wijst er op, dat bloemen en planten nog meer onder de aandacht van het grote publiek moeten wor den gebracht. Researchwerk op hoger peil. Zowel hiervoor, als voor de afzet in het buitenland, waar een toenemend streven bestaat om door middel van researchwerk de bloemisterij op een hoger peil te brengen, is het nood zakelijk, het wetenschappelijk on derzoek ter verbetering van de kwali- Rol van Wereldomroep tijdens de ramp Blijkens het jaarverslag van de stichting „Radio Nederland Wereld omroep" over 1953, dat thans is ver schenen, heeft de totale duur van de uitzendingen in dat jaar 5894 uur bedragen. Op werkdagen gingen 17 uitzendingen de aether in: zes in het Nederlands, vier in het Engels, drie in het Spaans, twee in het Aarabisch een in het Indonesisch en een in het Afrikaans. Het totaal van de sinds 1947 ver spreide transcriptieprogramma's steeg tot 62.512 stuks. In 1953 wer den zij vervaardigd in 23 verschil lende talen en gezonden naar de om- roeipstations van 79 landen. In het afgelopen jaar volgden de programma's, aldus het jaarverslag, de dramatische gebeurtenissen in ons land op de voet. Zowel wat be treft de ramp zelf als ten aanzien van de hulpverlening en het herstel werden programma's uitgezonden. De transciptiedienst had een groot aandeel in de verslaggeving en de dankbetuiging. Dankprogramma's werden in 13 talen naar de radiosta tions van 24 landen verzonden. SNELLE GROEI VAN KATHOLIEK WERK VOOR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. Heden zijn in één band de geza menlijke jaarverslagen over 1953 ver schenen van het Kath. Nationaal Bu reau voor Geestelijke Gezondsheids- zorg, de Kath. Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid, het Centrum Kath. Medisch Opvoed kundige Bureaux, de Kath. Nationa le commissie voor Huwelijksvoor lichting en van het Centrum Kath. Alcoholisten-Bureaux. Het is onmo gelijk om in dit korte bestek ook maar een summiere samenvatting te geven van de activiteiten van deze instellingen. Wij zullen ons er toe moeten beperken enige gedachten daaruit te lichten, zoals de psychia trisch adviseur, dr C. J. B. J. Trim bos, dit heeft gedaan in zijn inlei ding tot deze jaarverslagen, welke alle samengesteld zijn door de secre taris van het Kath. Nationaal Bu reau voor Geestelijke Gezondheids zorg, dr. A. J. H. Bartels. De verslagen maken in ieder ge val duidelijk, welk een snelle groei de werkzaamheden van het Natio naal Bureau en de andere instellin gen in korte tijd hebben doorge maakt, een groei niet alleen van vrij wel alle taken, die het bureau bij de oprichting toebedeeld kreeg, maar een groei vooral in nieuwe initiatie ven, in nieuwe inzichten en pers pectieven. Deze snelle groei, zo merkt dr Trimbos op, doet de vraag rijzen, hoe het komt dat thans allerwege blijkt, dat onze tyd rijp is voor een gedifferentieerde geestelijke gezond heidszorg. Een andere vraag is, of het eveneens toeval is, dat in onze jaren, die phaenomenologie en essis- tentialisme tot ontwikkeling zagen komen, meer dan voorheen de liefde, de charitas de zorg voor het mede menselijk bestaan meer in het mid delpunt der belangstelling staan. En dit niet alleen reflexief of op acade misch niveau, maar ook op het ter rein der practische werkzaamheid. Er zijn nog talrijke problemen op te lossen, b.v. het verband tussen deskundigheid en charitas in het werk. De instellingen, die zich met de geestelijke volksgezondheid be zighouden, zullen bij haar toekom stige ontwikkeling daar zeker reke ning mee moeten houden. Deze ontwikkeling zal zeer groot zijn, aldus dr Trimbos. Hij merkt daarbij op, dat dit pei'spectief som mige autoriteiten in den lande schijnt te verontrusten wat betreft het fi nanciële aandeel, dat de overheid in d«ze toekomstige ontwikkeling moet dragen. De gedachtenwisseling hier over is reeds in volle gang. doch naai de mening van dr Trimbos enigszins praematuur, daar nog zo weinig ef ficiënte voorzieningen bestaan en slechts een allereerste begin te be speuren valt van wat werkelijk no dig is om ons volk tot een geestelijk gezond volk te maken. teit en ter vergroting van het sorti ment uit te breiden, aldus de voor zitter. Over de exportcijfers in het afge lopen jaar is men niet ontevreden, doch deze cijfers hadden belangrijk hoger kunnen zijn, wanneer niet een aantal abnormale belemmeringen van de import in het buitenland verdere stijging had verhinderd. De totale export van bloemen en planten heeft in 1953 de 25 millioen gulden bena derd. 2 Millioen meer. In het jaarverslag van de secreta ris, mr. P. Zwahlen, wordt medege deeld, dat de totale toename van de export van bloemen en planten in 1953 ruim 1 millioen kg. beliep ter waarde van bijna drie millioen gul den. De belangrijkste afzetgebieden vormden in 1953 de landen: 1. West- duitsland, 2. België en Luxemburg, 3. Zweden, 4. Engeland en 5. Zwit serland. De omzet van alle veilingen in Ne derland waar bloemisterij-produc ten worden afgezet, bedroeg in 1953 40.467.357.dat is ruim twee mil lioen meer dan in 1952. Pijn hier - scheuten deer en stramheid in lil! en leden al die vormen van Rheumatische on- genakken kunt U met Kruschen te lijf Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer, Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. (Advertentie) De Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties heeft mr. E. N. van Klef fens candidaat gesteld voor het voor zitterschap van de in September te houden Assemblée van de Ver. Na ties. De verwachting is, dat de Wes telijke landen deze candidatuur zul len steunen. De heer Van Kleffens, die de rang heeft van ambassadeur en tevens staatsraad is, vertegenwoordigt thans Nederland als gezant in Portugal. Hij is van 1947 tot 1950 ambassadeur ge weest in Washington, werd in 1950 benoemd tot staatsraad en tevens tot gezant te Portugal. \LPHEN AAN DEN RIJN Angstige ogenblikken voor een chauffeur Een chauffeur van de autobuson derneming Maarse en Kroon is Dins dagavond een ervaring rijker gewor den. Nadat hij zijn bus, zoals ge woonlijk nabij Hotel „Toor" had geparkeerd, het eindstation van de dienst AmsterdamAlphen aan den Rijn van deze onderneming, begaf hij zich naar het hotel om daar bij zijn boterham een kopje koffie te drin ken, Hij liet zijn plaatsbewijsboekjes in de bus liggen. Toen hij terugkwam, ontdekte hij, dat er acht blokjes van deze kostbare biljetten, vertegen woordigende een waarde van pl.m. 600,verdwenen waren. Men begrijpt de schrik van deze chauffeur en diens angst voor het komende, want bij vaststelling van een tekort, hetzij in geld, hetzij in reisbiljetten is hij zelf aansprakenijk. Een politieman dit juist de Sta tionsstraat in kwam interesseerde zich onmiddellijk voor het geval. Hij liet zijn blikken over de omgeving glijden tot zijn ogen enkele tientallen meters verder een jongetje van pl.m. 10 jaar ontdekten. De politieman ging eens polshoogte nemen bij de knaap en toen bleek hem, dat deze vijf van de 8 blocs in zijn zakken had. Hij had ze weer gekregen van drie meisjes, die verderop aan het wandelen wa ren. Het waren kinderen van 6 tot 7 jaar, die intussen de andere drie bloes ook hadden uitgedeeld aan een ander meisje, dat eveneens kon wor den achterhaald. De aanleiding tot het wegnemen van de blocs is gele gen in het feit, dat de kinderen ge wend waren de stock van de biljetten van de chauffeurs te krijgen. Maar déze stocks vonden ze mooier mét de biljetten er aan De chauffeur kon weer worden verblijd en hij is een ervaring rijker door dit voorval geworden UITBREIDING VAN DE R.K. JONGENSSCHOOL. B. en W. stellen de raad voor me dewerking te verlenen tot uitbrei ding van de RK. school voor g.l.o. aan de Paradijslaan 11 (jongens school), met 1 klaslokaal. In 1953 bedroeg het gemiddeld aan tal leerlingen van deze school in de le tot en met de 6e klasse 272 1/3 en in de 7e en 8e klasse gemiddeld 23 1/3. In Januari 1954 waren deze aantallen resp. 294 en 23. Voor de le tot en met de 6e klasse zijn zeven onderwijzers vereist, het hoofd van de school inbegrepen. I.v.m. het grote aantal leerlingen is door de Minister toestemming gege ven voor de aanstelling van een acht ste leerkracht. Voor de eerste zes leerjaren beschikt de school over zes lokalen. Daarnaast zijn in gebruik een tijdelijk als schoollokaal ingericht gedeelte van het perceel Paradijslaan 1 voor 24 leerlingen van het eerste leerjaar en de kamer van het hoofd der school voor 18 leerlingen van het derde leerjaar. Bedoelde klassen tel len res. 59 en 58 leerlingen, zodat splitsing daarvan noodzakelijk is. Door bijbouwen van minimaal één klaslokaal zal alleen de kamer van het hoofd der school vrij komen. Het woonhuis zal nog in gebruik moeten blijven. Deze aanvrage wordt door B. en W. als noodzakelijk beschouwd. Geen subsidie voor Seminarie. B. en W. van Alphen a. d. Rijn stel len de raad voor af te wijzen het ver zoek van het Seminarie „Sint Ga- briël" te Haastrecht om subsidie voor drie personen welke uit Alphen a.d. Rijn de school bezoeken. De leerlingen worden opgeleid voor een geestelijk ambt, ten aanzien waarvan naar de mening van het college de gemeente geen taak heeft. Wel bestaat na beëindiging van hun studie de mogelijkheid om deel te nemen aan het Staatsexamen Gymnasium, doch dit achten zij van secundaire betekenis, aangezien voor deze opleiding ook andere mogelijk heden bestaan. Huishoudelijke- en GezinsvoorUch- ting. Er is te Alphen aan den Ryn opgericht een commissie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting. De beoogde voorlichting betreft het huishouden en de woning in de ruim ste zin. Ze wordt gegeven in monde linge en geschreven vorm, door middel van cursussen, demonstraties, lezingen en praatkringen. Dit werk wordt geschraagd door kruisverenigingen, vakorganisaties, vrouwenorganisaties, organisaties van leerkrachten bij het nijverheidson derwijs enz. De plaatselijke commissie stelt zich voor deze cursussen voor Alphen aan den Rijn en omgeving te doen plaats hebben in de gemeentelijke Nijver heidsschool voor meisjes (Hooftstr.). Het rijk geeft in dit geval 70 sub sidie van de netto-kosten. Voor het voorafgaande voorlichtingswerk vraagt de commissie van de gemeente een subsidie ad 1000,De totale kosten hiervan worden geraamd op 1250,doch de landelijke commis sie heeft bereids ƒ250,voor haar rekening genomen. B. en W. stellen voor deze subsidie te verstrekken. Chaotische toestanden zijn aan het licht gekomen in de bedrijfsvoering van de coöperatieve aan- en verkoop- vereniging van de ABTB te Bemmel, die mede daardoor in vijf jaar een verlies leed van ƒ239.000, Tegen de 33-jarige zaakvoerder J. A. B. uit Bemmel, werd Dinsdagmid dag voor de Arnhemse rechtbank wegens verduistering van ruim 5.000,acht maanden geëist De zaakvoerder bleef hardnekkig ontkennen ook maar 1 cent te eigen bate te hebben aangewend. Zonder enige administratieve kennis was hij op 1 Nov. 1947 te Bemmel benoemd. Hij bezat een assistent, die met de naam „boekhouder" betiteld werd, maar tweemaal voor het sim pelste boekhoudexamen was gezakt. Deze deed op verzoek van verdachte boekingen, die door geen enkel stuk werden gedekt. B. zelf hield het debiteuren- en het kasboek bij. Enige malen ontving hij gelden, die hij in de kas zou heb ben gestort zonder een boeking te doen. Bij de overname na de schor sing van verdachte was er een tekort van 900,in de kas; er was een voorraadtekort van 223 ton, ter waar de van 68.000,en de coöperatie bleek bovendien nog een verlies van 120.000,te hebben geleden. De boekhouder werd aan de tand gevoeld, maar bleek niets te begrij pen van alle vragen, die hem werden gesteld. De officier van Justitie achtte het bewijs geleverd, dat verdachte gelden van debiteuren heeft ontvangen, zon der deze af te dragen, ofwel door er een andere bestemming aan te geven, dan bedoeld was. De raadsman, mr. De Mul, betwij felde, of het wettig en overtuigend bewijs was geleverd. Verdachte zelf voelt zich niet schuldig aan een mis drijf, hoogstens aan een vérgaande slordigheid. Spr. vroeg vrijspraak of uiterste clementie. LEKKE GASLEIDING VEROORZAAKTE DOOD VAN NEGENJARIGE JONGEN. Een negenjarige jongen in Amster dam-Oost (W. K. Oort uit de Boeroe- straat) is vanmorgen om het leven gekomen door gas dat uit een scheur in de verbindingsslang tussen gaslei ding en een comfoor was ontsnapt en via de keuken zijn open slaapka mertje was binnengekomen. Tegen half zeven vond mevrouw Oort haar zoontje bewusteloos in bed. Behan deling ter plaatse met een zuurstof apparaat van de G.G. en G.D. heeft niet meer mogen baten. Een elfjarig zusje zakte, na te zijn gewekt, ineen maar kwam uit zichzelf weer tot be wustzijn. 4-voudigeinderdaad veei betere werking! Dooidat in één labiel Chefarine „4", vlet wereldberoemde genees* middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen lalen. raien. jm Men is reeds geneigd .alleen al door het lezen van de verheven tek sten van het Evangelie in een mil de, religieuse stemming te geraken, ook zonder de mystieke muziek van de grote Bach. Maar als deze sobere, doch zo sterk dramatische gegevens door de grootmeester ons worden voorgehouden in het licht van zyn kunst, komt men des te sterker in de ban van het goddelijk gebeuren. Het is dan ook een schone ge dachte van de Chr. Gem. Zang- en Oratorium-vereniging „Hosanna" in Alphen aan den Rijn, om te trachten, door het jaarlijks uitvoeren van Bach's Johannes Passion" een goede traditie te vestigen. Het Amsterdams Kunstmaand-or- kest had een belangrijk aandeel in het succes. Toch wil het ons voorkomen, dat het op sommige momenten wat te fors musiceerde. De verhouding tussen hoge en lage stemmen werd duidelijk ten gunste van de lage be- invloed door Albert de Klerk's orgel spel, maar orgel met orkest domi neerden dikwijls boven het koor werk. Smaak heeft een persoonlijk cachet. Men kan er over twisten, of de choralen het beter gedaan zouden hebben met orgel- óf met orchest-<be- geleiding. Voor beide te zamen was de mannenbezeting wat te zwak. Overigens kan men alle respect heb ben voor de slagvaardigheid van deze musici; de diverse instrumenten wordt in Bach's muziek, zowel me lodisch als rhythmisch, meermalen gelegenheid tot struikelen geboden. Het ensemble heeft zich dapper ge weerd. De passie-sfeer werd op uit drukkelijke wijze benaderd door de vertrouwde tonen van het clave- cimbel (Willemien Weertman). Dit klonk in de recitatieveri wenniger dan de orgelaccoorden. Heieen Verklei) had weinig moei te met haar stralend sopraan-geluid het orkestrale spel te leiden. Haar tekstbeleving was op verschillende plaatsen frappant („mit freudigen Sohritten"). Het oratorium ligt haar. In haar eerste aria maakte Bep Raaphorst de indruk moeite te heb ben met het lager register. Zij over trof zichzelf in het weede deel: „Es ist vollbracht". Hier wist zij waarlijk te ontroeren in haar samengaan met de viola da gamba. Herman Schey zong voornaam 2ijn Christus-rol, zonder theatraal te worden. Zijn geluid imponeert vanaf de eerste noot. Hij zingt met grote expressiviteit, vol en waardig. David Hollestelle, die de aria's en kleine partijen voor zijn rekening nam, kwam steeds beter op dreef. Hij had niet het eenvoudigst werk. In' nr. 31 zong hij nog wat staccato, maar in nr. 48 („Eilt, eilt") kwam hij zeer sterk op. Het invullen van de „wohin's" door het solo-trio was een prijzenswaardige oplossing. De tenor Paul Hamelaars bond al les samen door zijn recitatieven. In den beginne eventjes wat inzuiver in z'n intervallen (nr. 2), gaf hij in zijn aria's een beeld van zijn kunnen. Het koor volgde gewillig en soe pel. Bijzonder in nr. 60 diende het de solist. De grote koren werden vlot, puntig en gescandeerd gezon gen. Maar zelden was er enige „in nerlijke onenigheid" (nr. 44). De on gelijkheid in nr. 46 (koor vóór or- chest) had kunnen worden voorko men, door beter los van het blad te zingen. Al met al kan de dirigent, Willem Goedhart, die met sterke hand de stok voerde, dankbaar zijn. Zijn moeite werd niet onbeloond gelaten. BODEGRAVEN ZEVENTIG JAAR GETROUWD. In Bodegraven vieren de heer en mevrouw Van Dorp vandaag hun ze ventigjarig huwelijksfeest. Hoewel de eigenlijke dag pas op 4 April as. is. De bruidegom is 93, de bruid 90 jaar. Burgemeester mr. J. J. Crole3 is van morgen komen feliciteren. Hij over handigde een brief met gelukwensen van HiM. de Koningin. R.K. Debatingclub. Er was een behoorlijke belangstelling voor de bijeenkomst van de Debatingclub in het Parochiehuis. Na de korte ope ning door de voorzitter, de heer A. v. d. Heijden jr., werd onmiddellijk het woord verleend aan de heer Ro sier, gemeente-architect uit Best, die kwam spreken over „Nederlandse Bouwkunst". Spr. begon de uitge breidheid van dit onderwerp aan te geven, en legde zich daarom de be perking op alleen te spreken over het tijdvak tussen de jaren 1000 en 1700. Jammer was dat vrij spoedig na de aanvang de heer Rosier onwel werd en van verder spreken moest afzien. De heer A. v. d. Poll, gemeente architect van Bodegraven nam de taak van zijn collega over. Enkele vragen, die hierna gesteld werden, kregen een bondig antwoord. De g.a., kap. J. Voortwist, deelde nog mede, dat in de volgende vergade ring het woord gevoerd zou worden door dr. Kettlei*, arts te Gouda. Geboren: Willemina Fiorina, dr van C. Uithol-Woudenberg; Anna Jo- sephina, dr van J. Soeterbroek-v. d. Burk; Willem, zn van D. Hooyer-v. Waveren; Geertje Adriana, dr van H. Blijleven-Muiswinkel; Johannes, zn van J. Staal-de Heer; Cornelia Aga tha, dr van A. de Jong-Leliveld; Hen- ricus Adrianus, zn van W. Corne- lissen-Woerde. Ondertrouwd: C. G. v. Spronsen 30 j. en N. A. van Dam 25 j. „A gift from Dirk" Gisteren werd in de cantine van Sikkens Lakfabrieken de Nederland se première gegeven van „A gift from Dirk", een kleurenfilm, welke in opdracht van het Centraal Bloem bollen Comité" werd vervaardigd onder regie van de Amerikaan Sig- mund Miller. Men heeft nu eens van de docu mentaire film afgezien en een speel film laten maken voor de propagan da voor de bollen en Keukenhof. De geschiedenis van het schipperszoon- tje, dat zijn moeder voor haar ver jaardag een schone tulp, de Fifebird, wil geven en na heel veel moeite op Keukenhof een betreffende bol machtig kan worden, is naar onze smaak een beetje zoet. De film Is echter niet voor nuch tere Hollanders, maar voor Amerika nen bestemd. Aan de overkant van de Oceaan schijnt men wel degelijk met Dirk ingenomen te zijn, getuige een telegram, dat voor de Nederlandse première werd voorgelezen. En daar gaat het tenslotte om. Buiten het ver haaltje als zodanig heeft de film vele prachtige opnamen van de bollenvel den en Keukenhof. BOSKOOP Ondertrouwd: P. C. Vane 22 j. en W. P. van Leeuwen 21 j.; J. Horten- sius 25 j. en G. J. Heideman 24 j.; P. Passchier 27 j. en J. van Pruissen 33 j. Geti'ouwd: J, de Mooij 28 j. en E. M. Hoogendoorn 21 j.; B. van Tien hoven 22 j. en S. W. Tol 16 j. Overleden: Roelofje Slaa, 78 j. wed. van D. Veerman. Gemeenteraad Koudekerk Onder voorzitterschap van burge meester mr. J. P. de Herder, kwam de raad van Koudekerk in openbare vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van G.S. Hierin wordt de suggestie ge daan, de salarissen der beide wet houders te verhogen tot 550.per jaar. De heer Maat spreekt er zijn voldoening over uit. Waar in grotere plaatsen ook de salarissen groter zijn, moeten we toch ook in een kleine gemeente het werk niet on derschatten. De verhoging heeft een terugwerkende kracht tot 1 Sept. '53. B. en W. stellen voor het salaris van de onderwijzeres in nuttige handwerken te verhogen tot ƒ583.- per jaar. Ook dit wordt goedgevon den. G.S. hadden een schrijven aan de Raad gericht, waarin het gevoelen van de raad werd gevraagd, omtrent toepassing van art. 31 van de woon- ruimtewet 1947. B. en W. merken op. dat, waar het aantal woningzoeker den in deze gemeente momenteel 56 bedraagt, van wie 20 urgente geval len, zij niet gaarne zouden zier, dat de woningtoewijzing aan het beleid van B. en W. zou worden onttrok ken. De heer Jac. van Veen is blij, dat B. en W. op dit standpunt staan. De raad verenigt zich gaarne met deze zienswijze. Woningbouw B. en W. stellen voor grond aan te kopen, om de bouw van vier wonin gen te kunnen voltooien en verdere bebouwing van de Pr. Wilhelmina- straat mogelijk te maken. Het door hen bedoelde perceel is eigendom van W. v. d. Meijden, die verkopen wil, voor ƒ1.per m2 voor de grond en ƒ0.20 voor het water. De totale koopsom zal worden vastge steld. als het betreffende perceel is opgemeten door een landmeter van het kadaster. Bovendien zal aan v. d. Meijden als schadeloosstelling voor bedrijfsschade en aanplant moeten worden betaald ƒ1820.De heer Heemskerk vraagt, of die bedrijfs schade kon worden berekend. De voorz. antwoordt, dat men door glo bale schatting overeenstemming heeft bereikt. De heer Jac. v. Veen informeert of als de Pr. Wilhelmina- straat verder zal worden doorge trokken, er op de aangekochte grond ook huizen komen. Op verzoek van de voorz. geeft de architect, de heer v. Keekem een toelichting, waaruit blijkt, dat de laatste huizen op die grond komen. Het nu gekochte terrein zal op voorstel van B. en W. gedeeltelijk worden verkocht aan de woning- bouwveren. „Goed Wonen", voor ƒ2.per m2. Het verschil in prijs, aldus de burgemeester, vloeit voort uit het bouwrijp maken van de grond. Twee Nederlandse expedities De zonsverduistering van 30 Juni a-s., die in Nederland gedeeltelijk waarneembaar zal zijn, verheugt zich in de belangstelling van astronomen over de gehele wereld. Zoals men weet zal Nederland twee expedities uitzenden. De Verenigde Staten zullen niet minder van vier expedities uitzen den om het verschijnsel waar te ne men. Deze expedities zullen hun ten ten opslaan in de zóne van totaliteit, die in het Noorden van de Verenigde Staten begint en via Canada en Groenland naar Zuid Scandinavië loopt. Vervolgens gaat de maanscha- duw over Rusland en Iran en verlaat de aarde ten slotte in Pakistan. Het werk van de Amerikaanse ex peditie zal in hoofdzaak geodetisch zyn. Elke groep zal de aankomst en het vertrek van de maanschaduw met speciaal geconstrueerde toestellen fil men, terwijl radio tijdseinen tege lijkertijd op de geluidsband van de film zullen worden vastgelegd. Men hoopt op deze manier het begin en het einde van de verduistering met een nauwkeurigheid van een hon derdste seconde te bepalen. Sinds de snelheid van de maan schaduw bekend is kan men door de- ze tijdsbepalingen de afstand tussen de verschillende waarnemingsposten in de totaliteitszjóne palen. Men hoopt op deze manier een brug te slaan tussen de netten van drie- hoeksbetingen in Amerika, Europa en Azië. Hierdoor zal het mogelijk zijn de vorm en afmetingen van de aarde beter te bepalen, hetgeen on der meer van groot belang is voor het besturen vin geleide raketten. Twee particulieren, die op de ur- gentielijst staan, willen met behulp van de N.V. Spaarkas Noord Nederl. Gemeenten gaan bouwen. B. en W. stellen voor hun een perceel grond aan de Hondsdijk te verkopen voor de prys van ƒ5.— per m2. De heer Heemskerk vindt de prijs wel wat hoog. De voorz. zegt, dat de grond in het bouwplan Oranjewijk komt op 8.per m2. Goedgekeurd. Rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer v. Hemert, hoe het staat met de aan wezigheid van brandblusapparaten in het verenigingsgebouw en café de Bruin. De architect vindt dit voor het verenigingsgebouw, gezien de vele uitgangen, minder nodig. In café de Bruin zullen veranderingen moe ten woi*den' aangebracht. Ook het verpleeghuis dient te worden voor zien van een apparaat, Op een vraag naar het bouwvolu me. antwoordt de voorz., dat dit 21 bedraagt, en dat men zo spoedig mo gelijk wil gaan bouwen. Hij geeft de verzekering, dat dit punt alle aan dacht van B. en W. heeft. De heer Geerlof vroeg, wanneer de materialenloods van de fa. West maas, die de vorige huizen bouwde, wordt opgeruimd. Volgens de voorz. zal over 14 dagen de loods verdwe nen zijn. Nog eens vraagt de heer Geerlof het woord. Nu om zijn vrees uit te drukken, dat de plantsoenen tussen de huizen van de Oranjewijk zullen worden verontreinigd. De voorz. zal dit met de Woningbouwvereniging bespreken. De heer v. Hemert wijst op het trottoir, tussen de plantsoe nen bij de huizen aan de Hoge Waard dat nodig herstelling behoeft. De voorz. zegt een onderzoek toe. HAZERSWOUDE Geboren: Petronella Maartje d. van J. de Vrij en D. Hakkenbrak; Jacob z. van C. G. Demoed en D. van der Eist. Overleden: Marinus Roseboom 21 jaar. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering KAB. De KAB kwam voor haar jaarvergadering in hotel „De Vier Heemskinderen" bij een. Na lezing der notulen bracht secr. Fr. Huigsloot zijn jaarverslag uit. Hij liet de gevoerde acties, ver gaderingen en ontwikkelingsavonden de revue passeren. Het ledental be draagt thans 347. Spr. behandelde voorts het werk in de onderafdelin gen en herinnerde tenslotte aan de komende viering van het 25-jarig be- staansfeest, waarvoor bereids een commissie gevormd is, die een eigen KAB-gebouwtje als geschenk aan de KAB wil aanbieden. Penn. C. Boeker kon in zijn finan cieel verslag een batig saldo vermel den van ƒ539,81. Voor het komende jaar hebben in de kascommissie zit ting de heren J. Hoogenboom en J. Bakker L.zn. In het bestuur werden de heren N. A. J. Rietbroek en P. Th. de Koning herkozen. Vervolgens werden door de betreffende function- narissen de jaarverslagen uitgebracht van resp. Herwonnen Levenskracht, Kann. van Schaikfonds, Credo Pugno, Knutselclub, Toneelclub, Stencilafde ling, Concordia en Centrale Volks bank. T.a.v. het Kann. van Schaik fonds werden nog enkele propagan disten gevraagd voor het plaatsen' van thermometers. OUD-ADE Wit-Gele Kruis De inenting te gen pakken' zal voor de baby's van Rijp wetering en Oud Ade voortaan plaats hebben op iedere eerste Don derdag van elk kwartaal; voor het eerst a.s. Donderdag 1 April. Dokter v. d. Werf zal zitting houden te Rijp- wetering in café „De Vergulden Vos" telkens van 2.30 uur tot 3.30 uur.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2