Churchill over de proeven met waterstofbommen Ulbricht doet „souverein" Explosies niet zo onberekenbaar Koning Leopolds expeditie De ontvangst van het Deense koningspaar Militaire missies onverenigbaar met Oostduitse „souvereiniteit" MauMau capituleert 3)e ftjidaeSoti/fca/nt Directeur: C. M. v. HAMER-SVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 31 MAART 1954 45ste JAARGANG K Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 OMZET- BELASTING II. WIJ spraken er in ons eerste artikel over de wijziging van de omzet belasting over, dat de nieuwe wijzi gingen, welke eindelijk na bijna twee jaar in de Memorie van Antwoord werden aangekondigd, grotendeels ten doel hadden om de neiging tot het ver doorgevoerde perfectionisme uit het ontwerp te verwijderen. Dat wil niet zeggen, dat het hele systeem van heffingen, die de omzetbelasting kent nu meteen een kinderlijk een voudige zaak zou zijn geworden. Wie dat zou menen, kent ons belasting stelsel niet. Maar er is in deze wijzi ging toch enige vereenvoudiging bereikt in de onderling zeer ver schillende percentages, die voor al lerlei diensten en waren golden. De voornaamste wijziging blijft het opheffen van de omzetbelasting voor de detaillist, die voor deze belasting tenminste zijn ontvangsten niet meer zal behoeven te boeken. Gehandhaafd is echter de inschrijving van de inko mende facturen met de bedoeling na tuurlijk om een contrölemogelijkheid voor de grossier en fabrikant, die deze goederen leverde, bij de hand te houden.Er kunnen echter ook bij de detaillist belaste leveringen overblij ven in zoverre hij namelijk niet aan particulieren levert, in welk geval hij als grossier of als fabrikant moet worden beschouwd. In het eerste ont werp werd daarvoor een grens vast gesteld van niet meer dan 800, Wie boven dit bedrag kwam als jaar omzet voor belaste leveringen naast zijn kleinhandel moest over die om zet belasting betalen. Deze grens nu is in het nieuwe ontwerp belangrijk verruimd. Iedere ondernemer, wordt in het nieuwe ontwerp bepaald, die al dan niet naast zijn vrijgestelde leveringen als handelaar aan parti culieren een omzet heeft van niet meer dan 10.000,aan belaste le veringen aan anderen dus dan aan particulieren of een omzet-van niet meer dan 1200,aan leveringen als fabrikant of als verrichter van dien sten, wordt ontheven van de ver plichting tot betaling van omzetbelas ting. Door deze verruiming zal het aantal middenstanders dat van om zetbelasting wordt vrijgesteld nog eens met 20 a 30.000 stijgen. VOOR leveringen door fabrikanten vervalt in het nieuwe ontwerp het percentage van 3 terwijl boe ken, wild en gevogelte en petroleum geheel worden vrijgesteld. Voor leve ringen door fabrikanten rechtstreeks aan particulieren wordt nu een per centage van vier in het leven ge roepen. Ook voor het verrichten van dien sten is een vereenvoudiging aange bracht. Tot nu toe gold voor het ver richten van diensten aan particulie ren een percentage van 4 en aan ondernemers van 5 Dit wordt nu generaal 4 terwijl het voor enkele diensten als het vervoer en het bou wen, waarvoor een percentage van 3 gold ook 3 blijft. Voor de groot handel was het geldende systeem ook nogal vrij ingewikkeld. Er waren voor de groothandel artikelen, die waren vrijgesteld en andere, die wa ren belast met een Y% en 1 Dit percentage wordt nu voor alle arti kelen, die niet vrij zijn 3/4 terwijl de mogelijkheid open blijft, dat er meer artikelen van omzetbelasting voor de groothandel zullen worden vrijgesteld. Een andere moeilijkheid vormde de integratieheffing voor de geïnte greerde bedrijven, bedrijven iets fabriceren vanaf grondstof tot het eindproduct en die dus een een malige heffing van de omzetbelasting zouden krijgen, terwijl een product, dat verschillende bedrijven door loopt van grondstof via halffabrikaat naar het eindproduct, meerdere ma len is belast in ons cascadestelsel. Hiertoe wenste het wetsontwerp voor geïntegreerde bedrijven een kunst- HUN KRACHT WEERHOUDT DE OORLOG In het Lagerhuis heeft premier Churchill gisteren de Labour-eisen van de hand gewezen, dat hij zou proberen de V. S. te bewegen af te zien van ver dere proeven met waterstof-bommen. Hij zei: „Wij hebben niet de macht hieraan een einde te maken". In antwoord op een spervuur van vragen over de waterstof-bom in een Lagerhuis, waar de spanning voelbaar was, probeerde Churchill de vrees te verminderen, dat de Amerikanen niet langer de proefexplosies m de hand zullen kunnen houden en dat zij een bedreiging voor de mensheid gaan vormen. Hij zei: „Aan de hand van onze eigen wetenschappelijke kennis kan ik zeggen, dat er geen grond is voor de suggestie, dat deze explosies onbere kenbaar zijn in de betekenis, dat zij, die de proeven nemen, niet in staat zijn grenzen te stellen aan de explosieve kracht van de bom of van tevoren kunnen berekenen, wat de voornaamste gevolgen zullen zijn." EN DE RUSSISCHE PROEVEN? „Ik ben er zeker van", zo zeide Churchill, „dat het niet juist of ver standig voor ons zou zijn te vragen, dat de proefnemingen stopgezet wor den." Hij liet daarop een echte Chur- cilliaanse opmerking volgens: „Toen soortgelijke proeven door de Russen genomen werden, kan ik mij niet her inneren, dat iemand voorgesteld matige levering in het midden vast te leggen, zodat een product van zulk een bedrijf in hetzelfde bedrijf twee keer zou kunnen worden belast. Hier tegen verzette zich de Tweede Kamer reeds bij de schriftelijke behandeling. Het gewijzigd wetsontwerp stelt nu voor alleen in werkelijk extreme ge vallen deze integratieheffing toe te passen en deze gevallen in de wet op te noemen. Belangrijk is tenslotte ook, dat de vrijstelling van belasting is uitge breid tot instellingen en beroepen, die een sociaal of cultureel belang dienen. Zo wordt bijvoorbeeld voor gesteld vrij te stellen van omzetbe lasting het verstrekken van kleuter onderwijs, van lager, uitgebreid la ger, middelbaar, voorbereidend hoger en hoger onderwijs en van het nijverheidsonderwijs. Ook ligt het in de bedoeling het z.g. schriftelijk on derwijs vrij te stellen. Wat voorts de culturele zijde van deze maatregel betreft zullen ook voor de leverin gen en diensten van kunstenaars een vrijstelling gaan gelden tot een om zet van niet meer dan 8.000,per jaar. Wat de sociale kant aangaat wor den in de vrijstelling betrokken het verstrekken van maaltijden in inrich tingen als ziekenhuizen, pensionaten e.d., de diensten van verplegers en verpleegsters, leveringen en diensten van jeugdorganisaties als kampen, trainingscursus en in het algemeen, dus het werk van jeugdvorming, de diensten van sportverenigingen aan hun leden en van andere instellingen op sociaal en cultureel terrein. met deze wijzigingen wel accoord gaan, ook al omdat men de kleinhan del niet nog langer op deze verade ming zal willen laten wachten, maar de detaillering van de uitbreiding der vrijstellingen zal nog wel wat wensen te voorschijn roepen, waar bij dan weer de moeilijkheid zal opdoe men daarvoor een compensatie te vinden, w.ant zoals voor deze wijzi gingen een compensatie van 44 mil- lioen moest worden gezocht, zou een nog verder gaande uitbreiding nieuwe consequenties met zich mee brengen. Indien de Kamer met haar eindverslag wat haast maakt en dat is nu mogelijk dan zal deze voor de kleinhandel zo belangrijke wijziging nog deze zomer haar beslag kunnen krijgen. heeft, dat dergelijke stappen bij de Sovjet-regering gedaan zouden wor den." Hij vervolgde: „Wij zouden een zeer slechte dienst aan de vrije we reld bewijzen, indien wij in enigerlei opzicht zouden proberen de vooruit gang in gevaar 'te brengen van onze Amerikaanse bondgenoten bij het op bouwen van hun overweldigende kracht in dit wapen, dat het grootst mogelijke middel vor xntom een even tuele agressor te weerhouden een derde wereldoorlog te beginnen." In antwoord op een vraag van oud premier Clement Attlee, zei Chur- ohill, dat hij „in geen enkel opzicht" de hoop opgegeven had, dat een con ferentie van de leiders van de we reld, met inbegrip van Sovjet-premier Malenkof, gehouden zal worden om de spanning in de wereld te vermin deren. „Maar", zo vervolgde hij, „het zou buitengewoon jammer zijn in dien niet de juiste gelegenheid ge kozen werd en aldus deze mogelijk heid tot een ontijdig einde zou ko men." Churchill zei er van overtuigd te zijn, dat de Amerikaanse autoriteiten de grootst mogelijke voorzorgen had den genomen om het gevaar, dat de proeven op grote schaal verwondin gen of dood in de Pacifis zouden ver oorzaken, te voorkomen. Churchill erkende, dat Groot-Brit- tannië niet geraadpleegd was over bijzonderheden van de Amerikaanse H-bom-proeven in de Pacific. „Onze kennis van deze Ameri kaanse proeven is noodzakelijkerwij ze beperkt", verklaarde hij. Hij wees de Labour-suggestie van de hand, dat Groot-Brittannië nu zou aandringen op verdere bijzonderhe den, maar voegde hieraan toe: „Ik ben er zeker van, dat overleg zowel in het belang van Groot-Brittannië als van de V.S. is. Vijf honderd foto's van de wilder nis van Darien, landkaarten uit de zestiende eeuw en een rapport van de Panamese hoogleraar in de aard rijkskunde, prof. Angel Rubio, zijn gebruikt om de route vast te stel len voor wetenschappelijke expedi tie, die onder leiding van koning Leopold van België staat. Het doel van deze expeditie, waar aan o.m. wordt deelgenomen door een groep Indianen is om de weg terug te vinden, die Vasco Nunez de Balboa in 1513 heeft gevolgd toen hij de Stille Oceaan ontdekte. Ook zal men trachten de plek te rug te vinden, waar indertijd de stad Acla stond, waar de Balboa nu bij na 4J4 eeuw-geleden werd onthoofd. Kapitein uan „MENTOR" gelukgewenst Op de brug van het Nederlandse s.s. „Mentor", dat zo'n werkzaam aandeel heeft gehad in de redding van een groot aantal schipbreukelingen af komstig van het Britse schip „Em pire Windrush" heeft de Gouver neur-Generaal van Algiers, de heer Roger Leonard (rechts) de kapitein van de „Mentor" Hazelhoff, gefeli citeerd met de geslaagde redding. (Telefotö). Het Deense koningspaar, dat in| zoek aan Aalsmeer en de Keukenhof; April een driedaags bezoek aan Ne- 1 vervolgens wordt op paleis Soestdijk derland zal brengen, zal Maandag 26 de lunch gebruikt, waarna om half Het Westen protesteert Bij monde van haar vice-premier Walter Ulbricht heeft de Oostduitse regering gisteren geëist, dat de Wes telijke mogendheden haar militaire missies uit de Oostduitse republiek terugtrekken. Het handhaven van die missies, waaronder ook een Neder landse, is volgens Ulbricht niet ver enigbaar met de Oostduitse souverei niteit. Hiermee heeft de Oostduitse regering de eerste practische gevolg trekking gemaakt uit het Russische besluit van verleden week om aan Oost-Duitsland „volledige souvereini teit en onafhankelijkhéid" te geven. Frankrijk zal bij de Russische auto riteiten protesteren. De hoofden der militaire missies, die formeel nog steeds geaccrediteerd zijn bij de Rus sische Hoge commissie, zullen zich van nu af aan tot de Oostduitse re gering moeten richten en niet meer kunnen verwachten, dat zij van de Russische autoriteiten visa voor het reizen door Oostduits gebied krijgen, zoals dat tot dusver gebruikelijk was. Behalve de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk onder houden Nederland, België, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen, Grie kenland, Canada, Indië, Zuid-Afrika, Australië en Zuidslavië militaire mis sies in Oost-Duitsland. Die missies zijn hun enige officiële band met de De Jaarbeurs opent haar poorten Oostduitse staat. Generaal Collin hoofd van de Noorse militaire missie, zei gisteren van het besluit der Oost duitse regering: Dit betekent, dat wij ofwel moeten overgaan tot officiële erkenning van het Oostduitse regiem ofwel grote moeilijkheden zullen krijgen in al onze consulaire en handelsbetrekkin gen met Oost-Duitsland. Tsjechoslowakije en Polen onder houden diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland en gebruiken hun militaire missies te Berlijn hoofdza kelijk om het contact met de Weste lijke mogendheden te onderhouden. De commentaar van Britse en Ame rikaanse zijde op Ulbrichts bekend making was uiterst laconiek: Enge land en Amerika houden zich aan de met Rusland afgesloten accoorden, waarop het bestaan van hun mili taire missies is gebaseerd. Daarom zal met de woorden van Ulbricht op g.een enkele wijze rekening worden gehouden. Van Amerikaanse zijde deed men doorschemeren, dat men re presailles zou kunnen nemen tegen de drie militaire missies, die de Sov jet-Unie in West-Duitsland heeft. De „ongelofelijke" waterstofbom De resultaten van de jongste proef met de waterstof-bom zijn ongelofe lijk, zei Charles Wilson, de Ameri kaanse minister van defensie, gis teren. Toen men hem vroeg wat hij bedoelde met dat „ongelofelijk", gaf hij een nietszeggend antwoord. Wel deelde hij mee dat de proef, Vrijdag genomen, een succes is geweest en dat er geen slachtoffers bij zijn ge vallen. De verslaggevers bleven aandrin gen op een uitleg van het w oord on gelofelijk en tenslotte zei Wilson dat onze. gehele hedendaagse beschaving iets ongelofelijks is. Later voegde hij daaraan nog toe dat „vijftig jaar ge leden radio en televisie ongelofelijke dingen waren". Lewis Strauss, de voorzitter van de commissie voor de kernenergie, heeft rapport uitgebracht aan presi dent Eisenhower en later gezegd dat er niets verontrustends ligt in het feit dat de ontploffing van een H- bom op 1 Maart alle verwachtingen heeft overtroffen. Strauss heeft beide proeven bijgewoond. Zowel de Canadese als de Zwitserse inzending op de 62 Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht werd Dinsdag in aanwezigheid van verschillende autoriteiten officieel geopend. De opening van de Canadese inzending werd verricht door de Canadese Ambassadeur in Nederland, mr. Tho mas A. Stone, die hiertoe een rede hield tegen de achtergrond van een enorme landkaart van zijn vaderland, (links). De Zwitserse gezant in Nederland, de heer D. Secrétan, opende de inzending van zijn land op bijzon der originele wijze door het luiden van een reusachtige koeienbel (recht). Mr. W. H. FockemaAndreae, voorzitter van de Jaarbeurs, kijkt met belangsteling toe. April om 9 uur in Oldenzaal arrive ren. De hoge gasten worden om half elf aan het Amsterdamse C.S. verwacht en zullen 11 uur arriveren op het paleis, waar koningin Juliana en prins Bernhard aanwezig zullen zijn. Het programma voor de eerste dag van het bezoek is verder als volgt: 11.45 Kranslegging bij het monument op de Dam; 14.45 receptie in het pa leis voor het Corps Diplomatique; 15.45 vertrek van het paleis naar het Rijksmuseum; 19 uur galadiner ten paleize; 21.30 vertrek naar het Con certgebouw. Dinsdag wordt een bezoek aan Rot terdam en Den Haag gebracht. Woensdagochtend zullen koning Fre- derik en koningin Ingrid een rijtoer door de hoofdstad maken, welke om uur aanvangt. Hierop aansluitend volgt een be- Zes bendeleiders van de Mau Mau hebben zich gisteren begeven naar een dorp, 150 km. ten Noorden van Nairobi, om te onderhandelen over de massale overgave van hun volge lingen. Het bestuur van de kolonie Kenia heeft bekend gemaakt dat de leiders de indruk maken bereid te ?ijn om alles te doen wat in hun vermogen ligt om de overgave van hun volge lingen te bewerkstelligen. De aan voerders moeten echter nog een keer naar hun stammen terugkeren om besprekingen te houden. Deze eerste besprekingen verliepen echter beter dan men verwacht had en waren meer omvattend dan moge lijk geacht werd. HET PROCES MOSSADEQ. Generaal Djavadi, president van het militaire hof, dat het beroep van de Perzische oud-premier Mossadeq zal behandelen, heeft medegedeeld, datde audities drie of vier April een aanvang zullen nemen. drie een bezoek wordt gebracht aan de Philips telecommunicatie-industrie te Hilversum. Om half vijf zijn de koninklijke gasten weer terug in Amsterdam, dat zij dan dezelfde avond zullen verlaten om naar hun land terug te keren. Prof. Lieftinck weer naar Syrië Prof. mr. P. Lieftinck zal over en kele dagen terugkeren naar Damas cus ter voortzetting van zijn werk voor de Wereldbank in Syrië. Ambtenaren van de Wereldbank hebben verklaard, dat prof. Lieftinck alle interiews weigert en dat de bank over het incident met Turkije geen verklaringen zal afleggen. Men schijnt het gebeurde liefst zo snel mogelijk te willen voorbijgaan. STAF NAAR ENGELAND. Bij aankomst officieële lunch aan boord. Minister Staf en vice-admiraal A, de Booy zullen op 5 April a.s. in Den Helder aan boord gaan van de krui ser „De Zeven Provinciën". Op 7 April a.s. zullen zij aankomen in Portmouth, waar zij aan een lunch een aantal Engelse gasten zullen ont vangen. Wisselvallig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdagochtend passeerde het front van een nabij IJsland gelegen depres sie ons land, hetgeen bijna overal met regen gepaard ging. In Denemarken gaf des middags hetzelfde front aan leiding tot natte sneeuwval. Achter het front stroomde vrij droge lucht van polaire oorsprong Nederland binnen. Hierin kwamen langdurige opklaringen voor. In de loop van de nacht nam de bewolking echter weer toe, hetgeen samenhing met de na dering van een storing uit het Zuid westen. Deze veroorzaakte in Zuid- Engeland en ook in grote delen van Frankrijk regen, welk regengebied zich in de loop van de ochtend ook over Nederland begon uit te breiden. Intussen naderde met zeer grote snelheid over de Oceaan een volgen de storing. Deze zal reeds komende nacht ons land kunnen bereiken. Koudere stabiele lucht zal daarna Nederland binnendringen. In verband hiermede moet op aanhouden van wisselvallig weer worden gerekend. weer Geldig van Woensdagavond S tot Donderdagavond. Opgem. te 2 S 10 uur). 2 2 ZUIDWESTELIJKE WIND 2 2 j 2 Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in de Noordelijke 2 helft van ons land enige regen. Matige tot krachtige Zuidweste- lijke wind. Weinig verandering 2 in temperatuur. 1 April: zon op 6,17 en onder 19,12, maan op 5.05 en onder 16.50 min. Het weer in Europa De weerraporten van het K.N.M.I. op Woensdagmorgen 7.00 luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. - -1 c OSLO sneeuw -1 STOCKHOLM geheel bew. 1 KOPENHAGEN mist 0 LONDEN lichte regen 6 AMSTERDAM zwaar bew. 7 BRUSSEL geheel bew. 8 PARIJS regen 9 BORDEAUX regen 9 GRENOBLE lichte regen 9 NICE licht bew. 8 WARSCHAU regen 2 BERLIJN mist 7 FRANKFORT nevel 8 MUNCHEN zwaar bew. 7 ZURICH zwaar bew. 6 GENEVE zwaar bew. 7 LOCARNO zwaar bew. 4 WENEN nevel 7 INNSBRUCK zwaar bew. 5 ROME onbew. 8 Korreltje Waar de liefde regeert, verdwijnen andere meesters.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1