DE TAMTAMKLOPPER Ruine van Middeleeuws klooster herrijst te Elburg als raadhuis Bouwvallige muur te Den Haag bezweek en bedolf 2 knaapjes De Zomerzegels 1954 Weer werd 'n feeststoet bekeurd Alleenwonende Apeldoornse dame werd met de hongerdood bedreigd MAANDAG 29 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Oude luister hersteld Het St. Agnietenklooster te El- burg, dat in 1418 werd gesticht, doch dat reeds sinds onheugelijke tijden een troosteloze ruïne is, zal straks als gemeentehuis een unicum in Neder land zijn. Daar, waar in vroeger ja ren de nonnentjes hun leven in gebed doorbrachten, zal binnen afzienbare tijd de nuchtere werkelijkheid van deze tijd overheersen. Daar zal de administratie van de gemeente wor den bijgehouden en daar zullen de trouwlustige paartjes in de echt wor den verbonden. Het klooster heeft al meer politieke woelingen binnen haar veste gehad, want in 1566 overvielen de geuzen het klooster in 1566 en in 1578, slo ten de 'overgebleven kloosterlingen een overeenkomst met de stad El- burg, waarbij zij in ruil voor een vast jaarlijks inkomen afstand deden van hun bezittingen. Het was wel een wrange ervaring, dat de stad van de opbrengst van deze bezittingen de aanleg vanbolwerken finan cierde. De tand des tijds Aanvankelijk langzaam maar daar na steeds sneller knaagde de tijd aan het bouwwerk, dat tenslotte tot een ruïne verviel. Mos begon te groeien cfp gewijde muren en de handelaren uit het nijvere stadje namen bijna allen een vertrek van het klooster in bezit om er materialen te bewaren of zelfs om er een ambacht in uit te oefenen. Er waren echter nog vele mensen, die dit alles met lede ogen aanzagen, doch elke poging tot eerherstel faal de. Toen echter in 1948 de bliksem in. het gebouw, sloeg werd door de provincie en monumentenzorg tot restauratie besloten. Stijl gehandhaafd De restauratie van het oude kloos ter heeft vele jaren gevergd. Maar dat is geen wonder, want men heeft alles zoveel mogelijk in de oude staat teruggebracht, waarvoor uiteraard veel onderzoek- en studiewerk moest worden verricht. Waar het houtwerk zichtbaar is werd antiek eikenhout gebruikt, dat hoofdzakelijk afkom stig is uit de Amsterdamse Eilands- kerk. Het smeedwerk is bijna geheel handenarbeid. 50 RUSSISCHE DANSERESSEN OP BEZOEK. Vijftig Russische danseressen, die samen het volksdanstheater „Derjof- ka" uit Moskou vormen, zullen een veertiendaagse tournée door Neder land maken. Deze eerste voorstelling van deze dansgroep wordt op 6 April in Amsterdam gegeven. Ons land krijgt hiermee het West-Europees de buut van dit gezelschap, dat vervol gens doorreist naar Engelang. KNAAPJE MAAKTE DODELIJKE VAL Een tragisch ongeval heeft zich Zondagmiddag voorgedaan in de Ko ningsstraat te 's-Gravenhage. Op de gang van een tweede etage was een drie-jarig jongetje aan het spelen met zijn driewielerfietsje. Plotseling viel hij met fietsje en al de tap af. Toen zijn hevig verschrikte ouders kwa men toegesneld, bleek het kind reeds te zijn overleden. Bouwpolitie was herhaaldelijk gewaarschuwd Alhoewel de Haagse bouwpolitie al vele jaren lang gewaarschuwd was door de buurtbewoners van de Zuid-West Buitensingel, dat een daar gelegen, gebouw uit de negentiende eeuw, wa^r vroeger een zoutziederij gevestigd was, op instorten stond, ging zij er eerst dezer dagen toe over om een slo persbedrijf opdracht te geven de ruïne te slechten. Vrijdagmiddag bleek, dat de Haagse bouwpolitie te lang gewacht heeft met het nemen van maatregelen, want in de middaguren stortte de 3 y2 me ter hoge muur over een lengte van 5 meter over het trottoir en bedolf daar twee jongetjes van 9 en 7 jaar, die daar met een groepje vriendjes aan het spelen waren. Toen de muur met dof geraas instortte, renden de vriendjes verschrikt weg en voorbijgangers schoten toe om de twee slachtoffertjes te ontzetten. Te zamen met de brandweer slaagde men daar ten slotte in, maar de beide kereltjes moesten ernstig gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. De politie stelt momenteel een onderzoek naar de schuldvraag in en ver wacht wordt, dat de bouwpolitie hierbij niet vrij-uit zal gaan. Hemingway van het hos naar het water dit 'git* J ü|J 1,11» ijl l lil n BEJAARDEN UIT ZIERIKZEE TERUG IN HUN WOONPLAATS Meer dan een jaar zijn de ouden van dagen van het Ned. Hervormd Verplegingshuis uit Zierikzee geëva cueerd geweest, in het rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort. Allen zijn ze vol lof over de aldaar genoten gastvrijheid, doch lang heeft men uitgezien naar het ogenblik van te rugkeer naar de oude Vertrouwde omgeving. De terugkeer is thans werkelijkheid geworden en groot was Opoe nam wraak De vorige week Donderdag middag was in de schaduw van de Haarlemse St. Bavo een hele buurt in rep en roer, daar 'n 4- jarig knaapje vermist werd. Het kereltje was naar zijn grootmoe der gegaan, doch toen een der buren daar informeerde, vertelde opoe, dat het kereltje niet gear riveerd was. Politiehonden, rechercheurs en tientallen buren, trokken langs grachten en straten en de ver moedens werden wel heel erg sombere toen een der politiehon den hardnekkig bij een gracht wal bleef staan snuffelen. De avond viel en het jongetje was nog steeds niet thuis; zijn wanhopige ouders, de gehele me delevende buurt en het halve Haarlemse politiecorps zocht in ieder hoekje en gaatje totdat op een gegeven moment opoe doodleuk met het kereltje aan haar hand naar huis kwam ge wandeld. Opoe had verschil van mening met de moeder van het kereltje en had op deze wijze wraak wil len nemen. Opoe doet er verstandig aan Om de eerste tijd maar niet in de buurt te komen, waar haar schoondochter woont, want de buren hebben verbluffend weinig waardering voor haar wraak- methoden. de verrassing van de oudjes' bij aan komst te Zierikzee waar men het oude gebouw in gemoderniseerde vorm terugvond. VERZENDING ZEEPOST. De zomerzegels Nederland, die de' PTT dit jaar zal uitgeven, zullen de beeltenis dragen van vijf Nederlan ders, die in de laatste 100 jaren op cultureel gebied van grote beteke nis voor ons volk zijn geweest. De waarden, voorstellingen, kleu ren en ontwerpers zijn: 2 +3 cent, de dichter Martinus Nijhoff, blauw. Ontwerper: Chris- tiaan N. E. de Moor. 's-Gravenhage. 5 3 cent, de componist Willem Pijper, sepia. Ontwerper: André van der Vossen, Overveen. 7 5 cent, de architect Berlage, bruin-rood. Ontwerper: Edgar Fren- hout, Amsterdam. 10 5 cent, de historicus J. Hui- zinga, groen. Ontwerper: Sierk Schroder, Wassenaar. 25 8 cent, de schilder Vincent van Gogh, paars. Ontwerper Rein J. Draijer, 's-Gravenhage. De zegels zijn voor het publiek verkrijgbaar van 1 Mei 1954 tot en met 30 Juni 1954. Geldigheidsduur tot en met ulti mo December 1955. De zegelgrootte bedraagt 24.25 bij 31.55 mm. Met de volgende schepen kan zee- j post worden verzonden. De data, I waarop de correspondentie uiterlijk I n ter post moet zijn bezorgd, staan, tus- r FOCiprOCCS sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. „Roepat" (1 April); Ned. Nw-Guinea: m.s. „Bali" (3 Apri.); Ned. Antillen: s.s. „Benne- kom" (1 Apri.); Suriname: m.s. „Nes tor" (7 Apri.); Canada, m.s. „Prins I Frederik Willem" (30 Mrt); Zuid-j Amerika: s.s. „17e Octubre" (3 Apr^; j Brazilië: m.s. „Aludra" (30 Maart); Australië: m.s. „Johan van Olden- barnevelt" (30 Mrt.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. MAASTRICHT GEEFT HET NIET OP Ot> 't nippertje gered .tellen, dat zij hoogstwaarschijnlijk rr J geen nadelige gevolgen van de lion- Een 50-jarige Ape.doornse weduwe was hartpatiënte en al dikwijls had- niets mededelen. Zondag vierde pastoor L. M. A. P. Joosten van de St. Josephparochie te Maastricht zijn veertigjarig priester feest. Zoals gebruikelijk werd de pries ter-jubilaris s morgens om kwart voor tien door een feeststoet van ver enigingen en parochianen van de pastorie naar de kerk begeleid. De gemeentepolitie heeft tegen de kerkmeesters der parochie en tegen enkele andere deelnemers aan deze stoet achteraf proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Zondagswet, welke o.a. optochten op Zondag verbiedt. Dit optreden van de politie, een gevolg van de aanwij zing van hogerhand, om de naleving der huidige Zondagswet nauwgezet te doen handhaven, geschiedde ech ter in voorafgaand overleg met de Hemingway is uit Afrika, waar hij onder andere een reportage samenstelde over de Mau Mau, teruggekeerd naar de „bewoonde wereld". Allereerst ging hij met zijn vrouw naar zijn geliefde Venetië enige van zijn boeken spelen in deze sctad waar hij veertien dagen hoopt te blijven, daarsi: zullen zij de Amerikaanse kunstcriticus Bernard Berenson te Florence een bezoek brengen. Hemingway, die er vermoeid uitzag bij zijn aankomst, ver klaarde de aanwezige verslaggevers: „Ik hoop weeT helemaal de oude te worden met behulp van de goede wijnen en garnalen van Venetië. Op de foto: Ernest Hemingway, zijn vrouw en enige vrienden gondelend in Venetië. den de buren, met wie zij overigens erg weinig contact had, haar aange raden toch niet alleen te blijven wo nen, maar de dame stoorde zich daar niet aan. De vorige week Maandagmorgen werd zij in de vroegte door een be roerte getroffen, die haar linkerzijde geheel verlamde. Onmachtig om iemand te waarschuwen heeft de viouw vier dagen en vier nachten in eenzaamheid op bed gelegen met een onafwendbaarschijnende hongerdood voor ogen, v/ant het brood, dat en kele meters van haar verwijderd in een kast stond, kon zij niet bereiken. De buren hadden eerst niets in dc gaten, want de dame ging wel meer eens een paar dagen de stad uit en familie had zijn niet in Apeldoorn, -lus ook deze kwam niet eens langs lopen. Ten slotte ontdekte een der buren, dat de gordijnen open waren er. dit was in strijd met de gewoonte van de dame, die altijd de gordijnen sloot, wanneer ze voor enkele dagen het huis verliet. Voorzichtig keken ze door 't raam naar binnen; het bed konden ze niet zien, maar wel zagen ze op een nachtkastje het gebit van de dame staan. Enkele ogenblikken later was de politie bezig de deur te forceren en korte tijd later lag de dame in het ziekenhuis, waar men wel kon ver betrokken organisatoren en deelne mers aan deze feeststoet. Men wil op deze wijze een rechterlijke beslissing uitlokken over de vraag, of deze feeststoet al of niet valt onder „op tochten met godsdienstig karakter", welke bij algemene maatregel van bestuur zijn uitgezpnderd van de hier voor bedoelde verbodsbepaling, In Limburg zijn deze feeststoeten o.a. bij het inhalen van neomisten en priester-jubilarissen nu eenmaal tra ditie. Met opzet heeft men bij de feest stoet van Zondagmorgen te Maas tricht het opluisteren door een mu ziekkorps weggelaten, hoewel ook dit tot de algemene volkse gebruiken behoort. Want bij de huidige tekst van de Zondagswet is het maken van muziek ook in „optochten met gods dienstig karakter alsnog verbo den, hoewel van veel zijden aan drang is ontstaan om de wet op dit punt te doen wijzigen. (40) DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 35) De bezoeker stond op. Hij wilde antwoorden, maar werd door een hevige hoestbui overvallen. Het was werkelijk pijnlijk, om aan te horen. De man, die zich Henry Porter ge noemd had, tastte in de zak. Keith verwachtte niet anders*- of hij zou de hand er met een zakdoek weer zien ruitkomen. Het was een lelijke misre kening hij staarde eensklaps in de loop van een revolver. „Zo? Is dat je spelletje?" vroeg hij uiterlijk kalm. Maar zijn hart sloeg onrustig. Hij was zonder vuurwapen en daardoor ver in de minderheid. Zelfs al had hij er een gehad, dan zou de kans verkeken zijn geweest, om het nog voor de dag te halen. Ge laten troostte hij zich, dat hij al wéér een ervaring rijker was gewor den. „Handen omhoog! Neen, het is om de dood geen spelletje, vriend! Het is bittere ernst!" Hoe critiek de situatie ook was, Gullingwood's gedachten hielden zich geen ogenblik bezig met het gevaar, waarin hij persoonlijk verkeerde. Hij vroeg zich af, waarom zijn bezoeker ■plotseling was gaan schreeuwen. Daar bestond helemaal geen reden toe. Het effect van de 'bedreiging zou er niet onder geleden hebben, als zij op normale toon geuit was. En mét de vraag kwam ineens het ant- j woord het moest afspraak ge weest zijn met de man, die in de hall had zitten wachten en nu tot actie diende over te gaan. Onmid dellijk daarop kreeg Keith de beves tiging van zijn bange vermoedens en het was hem, alsof zijn hart stil bleef staan. In de wachtkamer slaak te een vrouw een gil Margaret. Bijna op hetzelfde moment klonken twee schoten; de knal van het ene schot was gedempt, nauwelijks hoor baar; die van het andere kort, scherp, moorddadig. Toen een zware dreun iemand was gevallen. Voor het eerst ervoer Cullingwood hoe ontzaglijk snel een mens tot ac tie komen kan, als het leven van één, die hem lief is, in groot gevaar, in doodsgevaar verkeert. Hoe dan het eigen leven niets, absoluut niets telt. Hij zag geen man met een revolver tegenover zich, die hem op ditzelfde ogenblik kon neerschieten. Hij zag al leen de zware koperen bak op Mar garet's schrijfbureau, waarin zij de naamkaartjes bewaarde van haar bezoekers en bezoeksters. Hem zien en grijpen was het werk van een halve seconde. De man met de re volver had reeds onraad in Culling- wood's blik bespeurd en zijn vinger was aan de trekker. Keith bukte zich en slingerde tegelijkertijd de koperen bak naar zijn tegenstander. Het was zijn voornemen geweest, hem in het gezicht te treffen, doch de worp miste het gestelde doel. Toch had hij er resultaat mee. Het projectiel kwam tegen Porter's rech terarm terecht en de revolver, waar uit zojuist bijna geluidloos een schot was gelost, viel hem uit de rechter hand. Als een wervelwind stoof Keith achter de lessenaar vandaan, klette rend sloeg de bureaustoel tegen de grond. Een ondeelbaar ogenblik daarna ontving Porter een trap in de buik, die hem, naar adem snakkend, tegen de muur deed tuimelen; hij zocht steun, die er niet was, zakte kreunend door de knieën en kwam in zittende houding op de vloer te recht. Cullingwood raapte het wapen op en snelde naar de wachtkamer; het hart klopte hem in de keel, ter wijl hij zich afvroeg, welk schouw spel hem daar wachtte. Het eerst ontdekte hij Margaret. Een brok steeg hem naar de keel. Het meisje lag weggezakt in een 1 lage stoel bij het raam, een arm hing slap langs de leuning. Keith i slikte. Hij wilde haar iets toeroe- j pen; geen geluid kwam hem over de lippen. En hij durfde niet naar haar toe te gaan, omdat hij er voor terug deinsde voor de WTeedste werkelijk heid gesteld te worden, die hij zich indenken kon. Op hetzelfde ogenblik werd hij de man gewaar, die op de grond lag uitgestrekt, een revolver j vlak bij hem. Een rode mist kwam voor Culling wood's ogen; méér was niet nodig geweest, om het dier in hem wakker te roepen. Margaret's I vreselijk lot beheerste zijn denken eensklaps niet langer; hij zag in de I man, wien bloed uit de wonden aan schouder en achterhoofd vloeide, j haar moordenaar en had nu slechts t één gedachte: dat hij Margaret moest wreken. Keith ging op de man toe, J schopte hem meedogenloos in de zij. I De gekwetste reageerde er op door een zwak gekreun. J„Sta op, schoft!" brieste Culling wood. „Sta op, voor de donder!" Weer schopte hij zonder erbarmen. 1 „Doe dat niet," jammerde de ge- 1 wonde. „Ik ben niet in s£aat me te verweren! Het meisje is niet dood! Ze mankeert niets. Ik ikHij kreunde, toen Cullingwoods voet hem opnieuw trof. „O, in 's hemels naam, schop toch niet! Kijk eerst, of ik de waarheid gezegd heb!" Keith sleurde de kerel overeind; het was deze echter niet mogelijk te blijven staan. Hij zou weer gevallen zijn als Cullingwood hem niet bij tijds opgevangen had. Zonder zich er om te bekommeren, of het de ge wonde pijn veroorzaakte, smeet hij hem in een fauteuil, en zó hardhan dig deed hij het, dat het maar weinig scheelde, of de man was met stoel en al tegen de grond geslagen. Culling wood sloot de deur af, stak de sleu tel bij zich. Het was alles in een om mezien gebeurd. Hij kwam weer tot zichzelf, zodra hij tot de overtuiging gekomen was, dat de kerel niet gelogen had. Mar garet was niet dood. Zij was zelfs niet gewond. De schrik had haar al leen doen bezwijmen. Hij nam haar in zijn armen; bijna ogenblikkelijk kwam zij weer bij. „Keith Keith!" Zij snikte en lachte tegelijkertijd. „Je leeft en.." „Goddank, meisje, dat jij onge deerd bent! Ik heb doodsangsten om je uitgestaan, toen ik die schoten hoorde! Hoe kon ik zo idioot ook zijn! Geen ogenblik is het in me op gekomen, dat dit bezoek een val strik was!" Cullingwood drukte Mar- j garet tegen zich aan en 'kuste haar. „O, Keith!" Zij werd vuurrood en maakte zich zachtjes uit zijn omar ming los. „Ik weet niet waarom 1 het was alleen een voorgevoel van me, dat dat muisje van gisteravond heel gauw een staartje zou krijgen; daarom nam ik vanmorgen de voor zorgsmaatregel, mijn revolver bij me te steken. Zodra die kerel binnen kwam', wist ik, dat het mis was. Het moet een afgesproken teken geweest zijn toen de ander, die jij te woord stond, plotseling zo begon te schreeu wen, haalde hij ineens zijn wapen voor de dag. Misschien was het niet zijn bedoeling geweest te schieten, maar wilde hij me alleen vrees aan jagen. Maar ik nam het zekere voor het onzekere en trok mijn revolver. Hij was iets vlugger en schoot het eerst. Ik had me snel opzij laten vallen; de kogel suisde langs me heen. Toen haalde ik de trekker over. Ik raakte hem in de schouder, hij verloor, het evenwicht en kwam met het achterhoofd tegen een scher pe kant van de kachel terecht Wat verder gebeurde weet ik niet." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6