Zuilen de Duitse boeren in de komende weken terugkomen schrale huid? Vader schoot op schoonzoon Wettelijke regeling landarbeid! stuit op bezwaren Meester-inbreker voor de rechter Dagelijks 3 millioen voor »Oorlog« Potverteren met messen Ruzie in de dierentuin maandag 29 maart 1954 ar leid&E courant derde blad - pagina i De invasie in Limburgs grensgebied Schadevergoeding gevraagd De stunt, die Duitse grensboeren de vorige week uitgehaald hebben, om voormalig Duits gebied, dat mo menteel aan Nederlandse boeren be hoort, te bewerken, heeft in Duits land veel stof doen opwaaien. Legertjes journalisten hebben ste vige bomen met de betrokken boe ren opgezet en de landbouwers ver klaarden daarbij, dat zij de komende weken weer terug zullen komen naar de voormalige Duitse akkers om daar opnieuw aan de arbeid te slaan. Inmiddels is de Duitse politie min der enthousiast over het optreden. BOEREN VORMEN ZELF BROEDRESERVAAT. Verontrust door de achteruitgang, die de vogelstand in het weidegebied in hun omgeving de laatste jaren te zien gaf, hebben een aantal land bouwers nabij Zwartsluis het initia tief genomen tot het vormen van een broedreservaat voor weidevogels. 'Achttien boeren besloten gezamen lijk voor hun gronden geen vergun ningen meer af te geven voor het zoeken van eieren. Hierdoor kunnen in een gebied van meer dan 150 hec taren in de Veldigerbinnenlanden in het Staphorsterveld onder Zwartsluis de vogels ongestoord broeden. GRASDROGERIJEN IN DRENTHE VERDWIJNEN. Verscheidene grasdrogerijen in de Zuid-Westhoek van Drenthe hebben j in 1953 met moeilijkheden te kam- j pen gehad. Twee installaties staan, op de nominatie voor opheffing, een derde zal in ieder geval dit jaar nog doorwerken. De leden van de Coöperatieve Grasdrogerij te Nijeveen hebben het bestuur opdracht gegeven de bezit tingen van de vereniging te verko- pen. Deze drogerij.werd in 1939 met steun van het rijk gesticht. De be langstelling voor het kunstmatig dro gen van gras begon in de na-oorlogse jaren te tanen, vooral door het dalen van de veevoederprijzen. Ook de drogerij in de Staphorster-, maten van de Coöp. Landbouwbank te Meppel heeft weinig belangstel ling meer van landbouwerszijde. Op heffing wordt ook hier verwacht. In Echten kregen de leden van de grasdrogerij De Echtense Molen te beslissen over een bestuursvoorstel tot liquidatie. De meerderheid der le den was tegen opheffing, zodat dit jaar nog wordt gedroogd. Een Duitse douanebeambte heeft tij dens de grensoverschrijding van de boeren gedreigd te zullen schieten, wanneer ze niet onmiddellijk rechts omkeer maakten, doch' toen de boe ren dit niet van plan waren, heeft de man zijn revolver toch maar in het foudraal gelaten. Wel heeft hij de boeren verteld, dat de door hen mee gevoerde werktuigen alle verbeurd verklaard bezit konden worden be schouwd. De Nederlandse landbouwer, wiens grond „bewerkt" werd, heeft zich tot de gerechtelijke macht gewend om schadeloosstelling te verwerven. EXPORT LANDBOUWPRODUCTEN IN JANUARI HOGER. In Januari jl. werd door Nederland in totaal voor een waarde van 274,5 (v. j. 265.2) millioen aan land.- en tuinbouwproducten uitge voerd. Hiervan was voor een bedrag van 223,6 (225,4) millioen van Ne derlandse herkomst, waarvan voor 143,5 (134,9) millioen in bewerkte vorm. HET VROOR TE HARD. In Limburg is oogst vernield. Nu de voor j aars werkzaamheden op de landbouwgronden in Zuid-Lim- burg zijn begonnen, blijkt rvelk een Hoensbroekse grote schade de jongste vorstperiode aan de landbouwproducten heeft toe gebracht. Vele percelen tarwe, gerst en koolzaad zijn door de strenge vorst vernield. Een groot aantal ak kers zal moeten worden omge ploegd, en opnieuw moeten worden ingezaaid met haver of zomerge wassen. PLESMAN-MONUMENT OP HUBERTUS-DUIN. Het nationaal comité „Monument Dr. Plesman" heeft besloten het mo nument in Den Haag te doen verrij zen. In deze stad immers werkte en woonde dr. Plesman en werd hij ook geboren. Als plaats voor het monument is het oog gevallen op het Hubertus- duin, gelegen aan de Plesmanweg (voormalige Raamweg) tussen de Waalsdorperweg en het K.L.M.-ge- bouw. Deze keuze is geheel in over eenstemming met de wensen van mevrouw Plesman. NIEUWE NYLON-STOF VOOR REGENKLEDING. Na drie jaar experimenteren met een stoffenfabrikant heeft een grote Eindhovense firma voor uniform- en livreikleding een nylonstof ontwik keld, die ongemeen sterk, kleurecht, licht van gewicht, uitwasembaar, snel drogend, water afstotend enzovoorts is. De ketting van de stof is van En- kalon, het nylon product van de AKU. De samenstelling van de spe ciale inslag van de stof, die de uit waseming mogelijk maakt, wordt ge heim gehouden. Het vezelinstituut TNO heeft de stof onderzocht en met de hoogste cijfers gewaardeerd. Jassen van deze nieuwe stof, die 's winters de warmte vasthoudt en zomers afstoot, zijn volgens politie mannen, die ze als regenkleding heb ben gedragen, een ideale oplossing. De politieverkeersjas, die het Eind- hovens corps besteld heeft, weegt nog geen negen ons. Een dergelijk soort nylon kleding is tot "nog toe in kleine hoeveelheden wel eens uit het buiten land geïmporteerd. Slecht geuite ouderliefde Zo zijn onze manieren Voor de Roermondse rechtbank heeft Vrijdag de zaak gediend tegen taxi-ondernemer den over het feit, dat zijn dochter hem kwam vertellen, dat zij klappen had gehad van M. Op het moment van zijn daad vertoefde Van Z. in een hevige staat van opwinding; boven dien was hij dronken. Toen hij in Hoensbroek was gearresteerd, en te Roermond diezelfde avond van 7 Oc- Van Z., die in een vlaag van woede! tober was gehoord, verklaarde hij: op 7 October van het vorig jaar per„Zo doen we met kerels die mijn auto naar Roermond reed en daar in een café drie schoten uit een re volver op zijn schoonzoon G. J. M. heeft gelost. M. werd hierbij zwaar gewond. Verdachte had zich hevig opgewon- De Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Kath. Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Land bouw Comité hebben een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het voornemen van de regering, om voor de landarbeid tot een wettelij ke regeling te komen. De drie centrale landbouworgani saties zijn van oordeel, dat zulk een regeling van de landarbeid tot de autonome bevoegdheden van een be- drijfsiichaam behoodt. Nu de gedach- te der bedrijfsorganisatie in de land- bouw op het punt staat verwezenlijkt Zal minister spoedia;te worden'achtf.n.^? l6ndb,?"wor?a: 2? msaties een wettelijke regeling niet verklaring afleggen ™er nodig. u cj ïjo I De Sociaal Economische Raad heeft, i zoals men zich herinneren zal, enige tijd geleden in meerderheid zich I dveneens op bovengenoemd stand- In het eindverslag der Eerste Ka- punt gesteld. Doch de regering blijkt, mer over het ontwerp van wet tot door de indiening van een wetsont- vactcfpiiinn- V werp tot regeling van de landarbeid, Melksanering Uitnodiging Landbouworganisaties betreuren indiening van wetsontwerp vaststelling van hoofdstuk X depar tement van Economische Zaken der rijksbegroting voor het dienstjaar 1954, wordt nog het volgende opge merkt: Mede in verband met een persbe richt van 24 Maart 1954 betreffende plannen der regering om op korte termijn tot schorsing van de afspra ken van melkslijters in -zake de sa nering te komen, meent de commis sie van rapporteurs op verzoek van enige leden der Kamer de minister te mogen uitnodigen, voor de openbare behandeling van het onderwerpelijke begrotingshoofdstuk de Kamer schrif telijk in te lichten omtrent de situatie op het gebied der zgn. melksanering. Met name ook over de vraag, wat als geoorloofde en wat als verwer pelijke sanering moet worden be schouwd. De Ned. Kath. Aannemers- cn Pa troonsbond telt blijkens zijn jaarver slag, dat zojuist is verschenen, op het ogenblik 147 afdelingen met 4108 leden en is daarmede een van de grootsten onder de werkgeversorga nisaties. Het ledental vertoont een regelmatige aanwas. In 1946 107 afde lingen met 3046 leden, een groei dus van 40 afdelingen en 1062 leden. van oordeel te zijn, dat de bestaande rechtsongelijkheid ten opzichte van andere arbeiders teniet moet worden gedaan. Verwacht had mogen worden, zo wordt in het adres opgemerkt, dat de regering had aangetoond tot welke misstanden in de practijk deze rechts ongelijkheid heeft geleid. Zulks is echter niet geschied. In de toelichting op het wetsontwerp wordt met geen woord gerept over het bestaan van wantoestanden in de practijk van het landbouwleven, die tot wettelijk in grijpen zouden nopen. De boerenorganisaties menen, dat de regering in de motivering van de door haar beoogde wettelijke voorzie ning ernstig is te kort geschoten. De regering blijkt niet in staat te zijn, enige gegevens te verstrekken over het bestaan van eventuele misstanden ter zake van de landbouwarbeid. C.A.O. In het adres wordt er voorts op ge wezen, dat de memorie van toelich ting op het wetsontwerp met veel nadruk een opsomming geeft van de verschillende mislukte pogingen, die in het verleden zijn gedaan om tot een wettelijke regeling van de land arbeid te geraken. De boerenorgani saties menen, dat hiertegenover BEWAPEND Voor de Haarlemse rechtbank heeft gisteren een 25-jarige behang- seldrukker uit Delft terecht gestaan, die een tweetal inbraken (in de nacht van 19 op 20 December 1952 en in de nacht van 7 op 8 Januari 1953) in twee woningen te Haarlem ten laste was gelegd. De buit bedroeg in totaal ongeveer 500 gulden. De verdachte verklaarde ter zitting, dat hij plm. 25 keer in diverse plaatsen van het land heeft ingebroken. Toen hij op 10 November van het vorige jaar onder verdenking van diefstal in Bussum werd aangehou den, was hij in het bezit van een ge laden automatische revolver, die op .cherp stond. De man kon echter niet met het wapen omgaan. Na zijn irrestatie werd hij overgebracht naar xet politiebureau in Bloemendaal, vaaruit hij ongeveer veertien dagen ater ontsnapte. Eind Februari 1953 werd hij echter in Amsterdam op nieuw aangehouden. Vijf jaar geëist De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op. dat nog dagelijks processen-verbaal van diverse poli- tie-autoriteiten uit alle delen van het land bij hem binnenkomen met be schrijvingen van inbraken, die aan de man worden toegeschreven. Hier mede hield de officier, naar hij zei- de, rekening bij zijn eis van vijf jaar gevangenisstraf. Geen kans gekregen De verdediger legde er in zijn plei dooi de nadruk op, dat zijn cliënt na zijn vier vroegere veroordelingen bijzonder weinig steun was verleend op zijn weg naar een betere toekomst en verzocht de rechtbank de ver dachte na deze veroordeling in een juiste strafinrichting te plaatsen. De lechtbank zal op 8 April uitspraak doen dochter slaan". Daags daarna toen hij weer nuchter was had hij spijt van het gebeurde en raakte er zo door van streek dat hij opgenomen moest wor den in de psychaitrische inrichting te Venray. Slecht geheugen. De officier van justitie eiste tegen Van Z. 83 dagen gevangenisstraf met aftrek, en ter beschikking stelling van de regering. Toen Van Z. voor de president ver scheen. verklaarde hij dat hij zich van de zaak ongeveer niets meer kon herinneren. Hij was niet in staat een nadere verklaring te geven, dan dat hij altijd goed had opgepast, alles voor zijn gezin had gedaan, maar te goed was geweest. De hoofdgetuige was de 22-jarige ikellner G. H. die als kellner in het café werkte. Hij had van Z. wei aan een tafeltje zien zitten, maar had niets bijzonders opgemerkt. Toen hij even later terugkomende uit de keu ken bij het biljart stond, hoorde hij een schot en meende dat een ruit werd ingegooid. Hij zag de schoon zoon opspringen en toen neervallen. 33 dagen hechtenis. Rechercheur II. uit Roermond, liet Van Z. diezelfde avond in Hoens broek aanhouden en hoorde hem in een toestand van grote opgewonden heid en dronkenschap. Hij was boos omdat zijn lievelingsdochter klappen zou hebben gekregen. Daags daarna moest hij worden opgenomen te Ven ray. waar hij nog ter genezing ver toeft. De officier van justitie achtte on- danks de opgewondenheid en de Vandaar, dat de indiening van het i dronkenschap toch een zekere toere- wetsontwerp zeer wordt betreurd, j kenbaarheid aanwezig en ook de op- Nederlands grootste bedrijf eveneens melding had moeten wor den gemaakt van de zegenrijke wer king van het instituut der collectieve arbeidsovereenkomsten in de agrari sche bedrijfstak. Wel wordt in de memorie gewag gemaakt van het feit, dat het land bouwbedrijf, mede door de ontwik keling van de C.A.O., meer ontvanke lijk is geworden voor een regeling van de arbeidsduur. Deze gedachte kunnen de organisaties onderschrij ven. Daarom te meer heeft het ver wondering gewekt, dat de regering, aan de vooravond van de totstand koming van de P.B.O. in de land bouw, een voorstel tot wettelijke re geling van de landbouwarbeid bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden behoort immers tot de autonome bevoegdheden van het landbouwschap, dat op het punt staat zijn werkzaamheden in publiek rechtelijk verband ter hand te nemen. Op het ministerie van Oorlog wordt ernstig gestreefd naar een gro tere efficiency, verklaarde de direc teur-generaal, de heer S. D. Duyver- man, in een rede voor de afd. Den Haag van het Ned. Instituut voor Ef- ficiefby, maar dit is wel nodig ook. Niet minder dan 150.000 mensen, het grootste bedrijf in Nederland, behe ren een staatsbezit ter waarde van 7 milliard en geven per dag 3 millioen uit. Bovendien kan worden gezegd, dat het na de oorlog aanvan kelijk een nogal „wildeboel" was. Efficiency is in het leger om ve lerlei redenen aanzienlijk moeilijker te betrachten dan in een particulier bedrijf. De functionarissen wisselen voortdurend, er is een gebrek aan voldoende geschoold beroepsperso- neel, vooral op technisch gebied en de eis van oorlogsparaatheid is voort durend in strijd met bedrijfsecono mische opvattingen. Als dan nog in aanmerking wordt genomen, dat de opbouw der strijd krachten in een geforceerd tempo is geschied, dan is het te begrijpen en spreker wilde dit gaarne erken nen dat de efficiency nog veel te wensen overlaat. Op het ministerie is thans een af deling efficiency met 22 medewer kers, die stuk voor stuk bijna een dubbele dagtaak maken. Er wordt gewerkt aan een nomenclatuur, waardoor dienstplichtigen zoveel mo gelijk zullen worden te werk gesteld in militaire functies, die aansluiten aan hun beroep of onderwijs. Ex- wordt in de werkplaatsen een kost prijsadministratie ingevoerd, terwijl ook tal van andere administraties, worden gemechaniseerd en verbe terd. Het militaire vrachtvervoer wordt aan veel critiek onderworpen, en soms terecht. Doch het is onontkoom baar, dat chauffeurs leren in colon nes te rijden, terwijl trouwens ook veel goederen worden vervoerd. Een interdepartementale, commissie, ge assisteerd door twee particuliere ad- viesbureau's, concentreert thans haar aandacht op dit vervoer. Men tracht dienstplichtigen ook meer begrip bij te brengen voor de De organisaties spreken de hoop uit, dat de bezwaren, die bij de land bouworganisaties leven tegen het in gediende wetsontwerp, mede zullen worden betrokken in de beraadsla gingen over deze materie. Goede dag voorLarens Studenten Sanatorium Het Nederlands Studenten Sanato rium te Laren heeft Zaterdagmiddag: wel enkele zeer plezierige ogenblik ken beleefd, want twee paar milde handen schonken het sanatorium de resultaten van vele maanden hard werken. Als eerste kwam het Nederlands Studenten Orkest voor het voetlicht, dat de opbrengst van een tournee 9.000op tafel legde cn het Orkest werd gevolgd door de gees telijke moeder van het beroemde „Madurodam", die maar liefst ec-n bedrag van 35.000,aan het sana torium schonk. om te doden. Hij reed immers naar Roermond in een wagen, stak een revolver op zak en schoot raak. Het psychiatrisch rapport was ont lastend voor Van Z. De officier van justitie achtte een milde straf van 33 dagen gevangenisstraf met aftrek op zijn plaats en ter beschikking stel ling van de regering. De verdediger concludeerde tot vrijspraak en plaatsing in een in richting tot herstel van Van Z. Uitspraak over veertien dagen. WASGOED GESTOLEN Sedert de laatste weken is in Am sterdam-Oost een wasgoedrover in actie, die 's nachts in tuinen en op balkons wasgoed van de drooglijnen steelt. Reeds verscheidene bewoners heb ben aangifte gedaan van vermissing van hun was; een bewoonster van Je v. d. Kunstraat is het nieuwste slacht offer: ook haar wasgoed is geslolen, hetgeen een verlies voor haar van 125 betekent. Hospita gooide de jenever weg De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft Vrijdag een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek geëist tegen een 62-jarige grondwerker uit Gendringen wegens poging tot doodslag. De man was «bij het verteren van de pot van een kaartclub op Oude jaarsavond in woede ontstoken over het feit, dat zijn hospita een glas je never in de gootsteen wierp. Toen zijn kostbaas hem daarop mededeel de niet langer op zijn tegenwoordig heid prijs te stellen, ontaardde de feestelijke bijeenkomst definitief in een handgemeen, waarhij de gast zijn kostbaas met diens eigen mes te lijf ging en in de arm en aan het bo venbeen raakte. Geen land mee tc bezeilen. -. De man vluchtte naar buiten, ach tervolgd door de woesteling, die hem nog enkele malen in de schouder en in de rug stak. De kostbaas slaagde er echter in te ontkomen. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde poging tot doodslag wettig en overtuigend bewezen. Ver dachte heeft het mes genomen en in het wilde weg gestoken. Het reclasseringsrapport was aller minst gunstig; er is geen land met verdachte te bezeilen. Zelfverdediging. De verdediger belichtte de achter grond van dit geval. Verdachte moest zijn gehele weekloon aan zijn kostbaas afdragen. Het is verklaar baar, dat toen verdachte het huis werd ontzegd, hij zich tegen de aan randing van zijn persoon, goed en vermogen wilde verdedigen. Onder de. invloed van de drank heeft hij toen de grenzen van noodzakelijke zelf verdediging overschreden. Uitspraak over veertien dagen. ^7 In een rusthuis te Doorn is op 71-jarige leeftijd plotseling overle den de heer J. M. van Itoorninck, oudburgemeester van Oudewater. De heer Van Doorninclc aanvaard de in 1915 zijn ambt te Oudewater. RECHTZAKEN HAAGSGERECHTSHOF. Mishandeling. Een betrekkelijk i kleine zaak trok Woensdag voor het Haags Gerechtshof de aandacht door de namen van de betrokkenen. De verdachte, een 59-jarige pluimvee- j slachter, was n.l. lid van een familie I die deel uitmaakte van de beruchte I gangsterbende van Schouten. Hij was ook bij de mishandeling, waar- voor hij nu terecht stond, in gezel- l schap geweest van een van de S.-fa- mille. De in Bodengraven woonach tige verdachte was in eerste instan tie veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf voor het mishande len van een jongen,. Deze had „fui ken dief" geroepen cn verontwaar digd vertelde verdachte dat niet hij maar S. de bewuste fuik had gesto len. Kort tevoren was verdachte eveneens voor mishandeling veroor deeld. Ter zitting van het Hof ontkende verdachte dat hij het slachtoffer had geraakt. „Uw gezin staat niet gunstig be kend in de Mije", merkte de presi dent óp. De proc.-generaal vond dat in deze opgeblazen zaak veel ge draaid en gelogen was. Vier maal was verdachte reeds voor mishande ling veroordeeld en daarom temeer achtte de proc.-generaal de straf te laag. Hij requireerde een maand ge vangenisstraf waarvan veertien da gen voorwaardelijk. Arrest 7 April. De Moriaan. Een 39-jarige ko- lenknecht uit Den Haag verscheen zo zwört als roet voor het Haags Gerechtshof om te protesteren tegen de hem wegens mishandeling in eer ste instantie opgelegde week gevan genisstraf. De president maakte hem er op attent dat het zeer onbehoor lijk was zo te verschijnen, waarop verdachte tegensputterde, dat hij geen tijd had gehad om zich te was sen. „Enfin, het is geen strafbaar feit", zei de president. Bij het Leids station was verdachte op 16 October in een dronken bui in gevecht geraakt met een andere be- schonkene. Een ambtenaar van het station was tussenbeide gekomen en had daarbij van verdachte zo'n klap gekregen dat hij zich onder behan deling van een tandarts moest stel len, hetgeen hem 300 kosttle. Bij het Leidse station schijnt hot de laatste tijd een onveilige buurt te zijn, vond de proc.-generaal en hij vorderde bevestiging van het von nis. HAAGSE RECHTBANK. INBREKERS DIE TE LEIDEN OPEREERDEN. De officier van justitie eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek te gen de 28-jarige Haagse los-werkman L. v. d. B. en drie jaar met aftrek tegen de 38-jarige koopman J. de H. De eerste had 21 inbraken gepleegd, de tweede acht. Zij stonden terecht met enkele andere „grossiers in in braken", maar dit tweetal had spe ciaal in Leiden geopereerd. Zo pleegden zij op 26 November te Lei den een juwelendiefstal en stalen zij op 8 December sloffen sigaretten, geld en sigaren. Een inbraak aan de Stationsweg op 13 December was de heren bijna noodlottig geworden. De daar wonende oogarts kwam n.l. plotseling thuis en trof in het don ker twee mannen aan. Deze slaagden er echter in om met de buit geld en sieraden te vluchten. Beide in- brekers hadden reeds een zwaar strafregister. Zij hadden van 25 April vorig jaar tot eind December de in braken gepleegd en namen mee wat van hun gading was. Uitspraak 8 April. waarde van het materieel. Men kan aan een Centurion-tank geen kaartje hangen, dat de kostprijs 500.000 heeft bedragen, maar bij een inge wikkeld radio-apparaat bijv, wordt wel degelijk duidelijk aangegeven, dat het toestel f 20.000 heeft gekost. Het doel is nog lang niet bereikt. De vorige minister van Financiën heeft eens gezegd, dat het een werk van zeven jaar zou zijn. Zonder te willen zeggen, dat na deze 7 jaar, d.w.z. omstreeks 1957, het doel ge heel bereikt zal zijn. geloofde spre ker wel, dat dan met een zekere vol doening op het bereikte zal worden teruggezien. 4 ARRESTATIES OP RUKSWERF. De Kon. Marechaussee heeft in Den Helder gearresteerd de techni sche hoofdambtenaren van de Rijks werf P. H. F. en F. J. L., dc comman deur-hoofdopzichter J. en ir. N. H. M. De arrestaties staan in verband met malversaties in dc bewapenings plaatsen van de Kon. Marine. Ir. M. wordt er van verdacht zyn vertrouwenspositie te hebben mis bruikt door een industrieel bedryf te Amsterdam te begunstigen ten na dele van de Marine. Wat de drie andere arrestanten ten laste wordt gelegd is niet bekend. Men verwacht meer arrestaties, uit het onderzoek, dat de marechaussee in samenwerking met de Rijksac countantsdienst verricht. (Tel.). MOORD NA 4 JAAR ONTDEKT. Weduwe in arrest. Aangezien de laatste tijd sterke vermoedens waren gerezen, dat een man, die in 1950 te Brielle was over leden, geen natuurlijke dood was ge storven, is zijn weduwe aangehou den, verdacht van moord. Zij legde een volledige bekentenis af en werd voorgeleid aan de officier van justi tie te Rotterdam. Het stoffelijk over schot van de vermoorde, dat te Oost- voorne was begraven, is in beslag genomen. OUD-LOCO-BURGEMEESTER VRIJGESPROKEN Een gehele dag heeft de Bredase rechtbank nodig gehad voor de be handeling van de zaak tegen de oud loco-burgemeester van Geertruiden- berg, de heer L. R., die verdacht was van verduistering subs, diefstal van goederen uit het depot Statendam van het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant. Conform de eis van de officier van Justitie is R. vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Het ging over goederen, die waren ingezameld voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Deze goederen waren opgeslagen in de „Statendam", de oude suikerfabriek je Geertrui- denberg. Tegen de heer R. was de beschul diging geuit, dat hij de goederen had weggenomen en uitgedeeld. R. ver klaarde dat hij slechts (gehandeld had met toestemming van het Provin ciaal Opbouworgaan. De directeur hiervan, drs. A. Ver dijk. verklaarde dat de heer R. fei telijk geen bevoegdheid had over de goederen. De of icier van Justitie, mr. Bosch zei, dat het beheer van het rampgoe- derendepot veel te wensen had over gelaten. Hier kon echter van ver duistering volgens hem geen sprake zün. Voor diefstal was het wettig be wijs niet te leveren. Huurgeschil of ernst Een skelet tussen I de fundamenten Volgens hardnekkige geruchten zou er in de Gortestraat te Haarlem in de bezettingstijd 'n misdrijf gepleegd zijn, waarvan het onbekende slacht offer onder een woning zou liggen begraven. Dezer dagen zijn door de politie op gravingen gedaan, maar er werd geen okelet gevonden; nochtans wordt het onderzoek voortgezet omdat de be woners pertinent'beweren, in 1950 bij graafwerk liet geraamte te hebben aangetroffen. Enige malen reeds (heeft de poli tie een briefkaart ontvangen met de mededeling: „Het geraamte ligt nog steeds onder het huis in de Gorte straat". Men houdt van de zijde van de poiJie evenwel ernstig rekening- met het feit, dat er onenigheid heerst tussen de huiseigenaar en zijn huur ders. Dc huurders moeten nl. het huis, op een gerechtelijk vonnis verlaten. De dierentuin van Milaan is Woensdag zijn enige konings- arend kwijtgeraakt. Het bleek j een kwestie-te zijn van slechte i internationale betrekkingen. De arend was een tijd geleden uit Wenen geïmporteerd. Hij werd in Milaan in hetzelfde hok gehuisvest met een Zuidameri- kaansc condor, met wie hij van begin af' kwade vrienden was. Woensdag hebben de twee vo gels het uitgevochten. Tijdens en ten gevolge van hun gevecht brak het gaas dat boven de kooi zat. De adelaar vloog weg, de condor bleef, nu hij toch het i rijk alleen had. Wie van de twee het nu per slot van rekening heeft gewonnen, is moeilijk uit te maken!

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5