Kath. Gezinsvoogdij te Leiden heeft dringend behoefte aan meer helpers Merkwaardige conclusies uit fiscale gegevens Landbouw en handel leveren beide 16 procent van het inkomen in de Rijnstreek en Leiden Rijksmuseum van Oudheden kocht een fraaie Griekse vaas Gouden huwelijk van echtpaar L. C. van Amsterdam-Elsgeest „Mariken van Nieumeghen" voor iedereen toegankelijk 3'Lw, WEEKAGENDA ZATERDAG 27 MAART 1954 DE LE1DSE COUKAN DuRDE BLAD PAGINA 1 Derde deel van het volksvermogen in bezit van de beroepslozen Blijkens een recente publicatie van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, samengesteld uit gegevens van de fiscale administratie, zijn ener zijds de handel en anderzijds de land bouw o.a. de voornaamste bestaans- bronnen In het economisch-geogra- fische district, dat gevormd wordt door Leidén en de Rijnstreek. Worden alle belastingplichtige inkomens in dit district tesamen geteld, dan blijkt dat van het aldus verkregen totale volksinkomen 16 pet. verwor ven wordt door hen, die werkzaam zijn in de bedrijfsklasse handel ter wijl eveneens 16 pet. verdiend wordt in landbouw, veeteelt enz., kortom in de z.g. agrarische sector. Evenwel, al leveren deze beide groepen eenzelfde percentage van het volksinkomen op, ten opzichte van het volksvermogen nemen zij een zeer verschillende plaats in en hierbij is de agrarische sector verreweg de meerdere van de handels-sector. Van allen, die in een agrarisch bedrijf hun inkomen verdienen is er name lijk één op de vier h vijf tevens aan geslagen in de vermogensbelasting. Dooréén genomen bezitten deze aan- geslagenen 39 duizend gulden, waar- door zij tezamen over 19 pet. van het totale volksvermogen van het dis trict beschikken. In de handelssector daarentegen is er slechts één op de negen bedrijfsklassegenoten in het bezit van een belastbaar vermogen, dat gemiddeld 34 mille beloopt. Dien tengevolge heeft de handelssector 11 pet. van het totale volksvermogen in handen, nauwelijks meer dan de helft dus van het deel der agrariërs. In betekenis als bestaansbron volgt op beide genoemde bedrijfsklassen de groep „overheisdiensten en VTije be roepen". Tot de vrije beroepen be horen de artsen, advocaten, accoun tants, notarissen, architecten, jour nalisten enz. Tot de overheidsdiensten worden in dit verband niet degenen gerekend die onderwijs geven maar wel zij, die in enige andere functie aan een onderwijs instelling als bijv. de universiteit verbonden zijn. En voorts natuurlijk alle overige ambte naren, beambten enz. Welnu, deze groep verwerft 13 pet. van het to tale volksinkomen en daar één op de twintig groepsgenoten een vermogen bezit, van gemiddeld 49 duizend gul den, beschikt deze groep over 6 pet. van het totale volksvermogen in net district. Bouwnijverheid. In de bouwnijverheid wordt ver volgens 8 pet. van het volksinko men in dit district verdiend. In deze bedrijfsklasse zijn nog weer minder kapitaalkrachtigen, want slechts één op de 24 dergenen die in de bouwnij verheid hun bestaan vinden, zijn in de vermogensbelasting aangeslagen. Het gemiddelde bezit van deze aan- geslagenen bedraagt 33 mille, min der dus dan in de eerder genoemde categorieën. Alles bijeen genomen heeft de bouwnijverheid in dit dis trict slechts ruim 2 pet. van het to tale volksvermogen in handen. Zeven pót. van het volksinkomen wordt verworven in de sector ver keer. Hiertoe worden allen gerekend, die bij de spoorwegen of enige an dere vervoersonderneming hun inko men verdienen, maar tevens ook het gehele hotel-, café-, restaurant en pensionwezen. Van de hierbij betrok kenen is er één op de negentien in de vermogensbelasting aangeslagen. Gemiddeld bezitten laatstbedoelden 27 duizend gulden, tengevolge waar van de sector verkeer 2 pet. van het volksvermogen in het district bezit. Nog iets minder, namelijk 6 pet. van het totale volksinkomen, wordt geleverd door de bedrijfsklasse van de metaalnijverheid. Slechts één op de 31 van allen, die in deze bedrijfs klasse hun inkomen verwerven, bezit een belastbaar vermogen, en wel van gemiddeld 37 mille. In totaal beschikt de groep metaalnijverheid daardoor over iets minder dan 2 pet, van het volksvermogen. In de voedings- en genotmiddelen- fabricage wordt, voorts 5 pet. verwor ven van het volksinkomen in dit dis trict. Eén op de 28 van allen, die in deze fabricage hun inkomen ver dienen, is in de vermogensbelasting aangeslagen. Deze aangeslagenen be zitten dooreen genomen 33 duizend gulden, waardoor de groep als geheel anderhalf pet. van het totale volks vermogen in handen heeft. Onderwijs. Het onderwijs in al zijn geledin gen volgt hierop als bestaansbron voor de bevolking in het district, want zijn beoefenaren verdienen te zamen vier pet. van het totale volks inkomen. Eén op de zeven van hen is voldoende kapitaalkrachtig om in de vermogensbelasting te worden aangeslagen. Deze kapitaalkrachtige onderwijsmensen bezitten gemiddeld 49 mille, waardoor de onderwijssec tor over 3 pet. van het totale volks vermogen in dit district de beschik king heeft. De textielnijverheid en de fabricage van aardewerk, glas, kalk en stenen leveren voorts elk nog 2 pet. van het volksinkomen in het district op. In de textielnijverheid is slechts één op de honderd bedrijfsklassegeno ten in de vermogensbelasting aange slagen. Deze aangeslagenen, slechts enkele tientallen in aantal, bezitten gemiddeld 40 mille, waardoor de tex tielnijverheid 0,3 pet. van het volks vermogen bezit. Ook in de bedrijfs klasse van de fabricage van aarde werk etc. zijn relatief weinig kapi taalkrachtigen, namelijk één op de vijftig, maar deze vermogenden bezit ten dooreen genomen 65 mille! Daar door beschikt deze groep, ofschoon ook slechts uit enkele tientallen be staande, over 0,7 pet. van het totale volksvermogen. Een heel bijzondere plaats ten op zichte van het volksinkomen en het volksvermogen nemen de ingezetenen in, die in de fiscale becijferingen ge rekend worden tot de groep der be roepslozen. Dit zijn allerminst werk lozen, maar eerder renteniers en der- gelijken. Deze groep verwerft in dit district namelijk 7 pet. van het volksinkomen, maar bezit daarbij niet minder dan 31 pet. van het totale volksvermogen. Eén op de twee a drie is namelijk in de vermogens belasting aangeslagen en wel voor een gemiddeld kapitaal van 43 mille! Alles bijeen genomen hebben bo venstaande elf bedrijfsklassen dus 86 pet. van het volksinkomen en 78 pet. van het volksvermogen in het dis trict. De resterende 19 bedrijfsklassen bezitten tezamen slechts 14 pet. van het volksinkomen en zijn als be- staansbronnen van de bevolking dus van veel geringer betekenis. Door aankoop in de kunsthandel te Londen is het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden in het bezit ge komen van een grote, zeer fraaie, zwartfigurige Attische colonnetten- krater, van een type, dat tot dusver re in het museum nog niet vertegen woordigd was. Het stuk is afkomstig uit een particuliere Engelse collectie en werd bij de ontdekking, zoals dat bij bijna alle Groiekse vazen, die in Etrurische graven gevonden zijn, het geval is, in gebroken toestand aan getroffen. Het was echter vrijwel ge heel compleet en is in de ateliers Museum te Oxford i decennia der zesde eeuw vóór Chr., waarschijnlijk uit 520 vóór Ghr., ver toont op de vóór- en achter-zijde prachtige tekeningen in archaïsche stijl. Op de vóórzyde staat een voor stelling van Heracles, die onder be scherming van Pallas Athene (links) in gevecht is met twee krijgslieden, waarbij een andere godin als toe schouwster aanwezig is (rechts); op de achtergrond een voorstelling van Dionysos en Hermes, in gezelschap van drie dansende figuren, een sileen en twee maenaden. Deze aanwinst is ook daarom zo belangrijk, omdat zij een pendant van Ashmolean - - - zorgvuldig en óp zeer deskundige vormt van de roodfigurige colonnet- wijze gerestaureerd. i tenkrater, die in 1952 door het rau- Deze zeldzame was, die 38.5 cm. j seum i* aangekocht en die bijna een hoog is, en die dateert uit de laatste eeuw jonger is, zodat deze vorm nu zowel in de oudere zwartfigurige als in de jongere roodfigurige techniek in het museum aanwezig is. 1 GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden: Huis met tuin te Leiderdorp, Berkenkade 4, in bod ƒ6100,koper: H. L. E. van der Reijden te Leiderdorp voor ƒ6150.—. HYPOTHEKEN •n toot alle ander© taken op het gebied van en- roerende goederen Bouw-en MakelaarabedrQf v.d. Drift Oud. Vut 29 Lillian Telef. 20513 (Advertentie) Anneke Elro met „Panda" in Leiden Woensdagmiddag a.s. 31 Maart, om half drie, zal jeugdig Leiden in de Stadsgehoorzaal kennis kunnen ma ken met Nederlands Sprookjesprin ses, Anneke Elro. Met haar ensemlble, het Rotterdams Kindertoneel, dat als sprookjesgezelschap een uitstekende naam verwierf, zal ze dan een voor stelling geven van „Panda", een to neelbewerking van de boeken van Marten Toonder. Het was Anneke Elro, die op Ko ninginnedag 1953 in Den Haag als Nederlands Sprookjesprinses met mu ziek van het station werd gehaald om daarna het middelpunt te vor men van een groots bloemencorso, dat door de stad en vervolgens door het Westland trok. Zij was ook belast Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Arendina d. van L. C. Batenburg en C. L Alphe- naar. Hendrik z. van I. Arnoldus en S. A. Kriek. Johanna Catharina d. van H. Singerling en J. M. Schou ten. Engelina Maria d. van M. Frankhuizen en J. E. v. d. Klaauw. Comelis Johannes z. van T. Smits en J. v. d. Weijde. Yvonne Magdalena o. van P. J. Andrik en C. S. Gressie. Petronella d. van J. Kagenaar en L. Vlieland. Overleden: J. A. Schrama man 59 jaar. DE STAD HANGT VOL MET RAAMBILJETTEN, die in forse let ters vertellen, dat het Rotterdams Toneel, onder regie van Max Croiset, op 7 April a.s. het middeleeuwse spel „Mariken van Nieu- meghen" in de Leidse Schouwburg zal opvoeren. In de afgelopen dagen hebben ons talrijke vragen bereikt over deze belangrijke voorstelling, die zeker een hoogtepunt genoemd mag worden in het culturele leven van Leiden in 1954. Velen ver keren blijkbaar in de veronderstelling, dat deze uitvoering alleen toe gankelijk is voor leden van de R. K. organisaties in Leiden, aangeslo ten bij de Plaatselijke Raad voor Maatschappelijk en Cultureel Over leg. Tot hun geruststelling kunnen wij mededelen, dat dit niet het geval is. De Raad van Overleg organiseert deze uitvoering voor alle belangstellenden. Hoewel deze voorstelling plaats vindt in het kader van de buitenkerkelijke viering van het Maria-jaar, is het een gewone schouwburg-uitvoering met gewone prijzen 1.25 tot f 4.en ge wone gelegenheid tot plaatsbespreken op Maandag, Dinsdag en Woens dag 5, 6 en 7 April, van 10 tot 1 uur aan de Schouwburg-kassa. Voor sommigen zijn deze uren misschien lastig. Laten zij daarom nu reeds maatregelen nemen om op genoemde data in het bezit van kaarten te komen. Het laat zich aanzien, dat de belangstelling groot zal zijn, temeer omdat het stuk in andere steden uitstekende critieken zal zijn, temeer omdat het 6tuk elders uitstekende critieken had. met de artistieke leiding van de bekende Sprookjestuin te Wassenaar. Anneke Elro mag zich nu al meer dan tien jaar achtereen.een tijds duur die een unicum vormt op het gebied van het kindertoneel! ver heugen in de sympathie van de jeugd dat wil zeggen van het meest-enthou- siaste, maar tevens meest-critische publiek dat er bestaat. Donderdag zijn voor het echtpaar L. C. van AmsterdamJ. Elsgeest de gouden bruidsdagen ingegaan en op 19 April zal er feest zijn op Haagweg '57, waar de echtelieden reeds sedert hun huwelijk wonen. De heer Van Amsterdam is geen onbekende in de stad. Zeer velen kennen hem als de vroegere werf baas van de houthandel Noordman. „Ik werd aangenomen door de „oude heer" Noordman", vertelde de gou den bruidegom ons, „en ik heb nog 15 jaar bij hem gewerkt, voordat hij door zijn zoon, dié nu ook al oud is, werd opgevolgd". De heren Noordman en Van Am sterdam hebben blijkbaar veel ver trouwen in elkaar gehad, want reeds enige weken nadat hij in dienst ge treden was, stapte de heer Van Am sterdam in het huwelijksbootje, het- gen voor 'hem in zekere zin een heel gewone stap was, omdat varen als schipper van de houthandel zijn aan vankelijk werk was. Na vijf jaar bleek het vertrouwen van de heer Noordman in zijn schipper, door hem te benoemen tot werfbaas, hetgeen de heer Van Amsterdam tot 1950 is geweest. „In de drukke tijd, vóór de crisis van de dertiger jaren, heb ik wel eens veertig man onder me ge had", vertelde de gouden bruide gom ons trots. De gouden bruid (76 jaar) is min der spraakzaam dan haar echtgenoot (72 jaar), zoals ons bleek. Maar toch vertelde zij ons, dat hun huwelijk werd gezegend met negen kinderen, waarvan er nog acht in leven zijn, allen getrouwd. Er zijn thans 35 kleinkinderen, maar nog geen ach terkleinkinderen. De heer Van Amsterdam, die een der oprichters is geweest van het kerkkoor in de toen nieuwe St. Leo- nardusparoohie en negen jaar zijn beste krachten er aan gewijd heeft, ook als secretaris, kan blijkbaar niet stilzitten. Hij is nog steeds bestuurs- (Foto: „De Leidse Courant"). lid van de coöperatie „Ons Doel". Zijn gezondheid laat 'hem nog niet in de steek en met veel plezier vervult hij deze functie. De gouden bruid is niet zo goed te spreken over haar gezondheid, maar toch ziet ook zij vol vertrou wen uit naar de grote dag van 19 Apri1, op welke dag vervuld zal worden wat zij op haar zilveren hu welijksfeest niet had durven hopen. OLIEKE WANNEER WIJ VANDAAG op deze plaats de aandacht vragen voor een bijzondere vorm van so ciaal en opvoedkundig werk, ge schiedt dit met enige schroom, om dat het onderwerp zich eigenlijk niet leent voor publicatie. Er zijn nu een maal zaken, die om verschillende re denen beter achter de schermen ge houden kunnen worden, omdat zij voor bepaalde mensen minder aan genaam zijn. De nood dwingt ons echter toch iets te vertellen over de Kath. Vereniging voor Gezinsvoog dij en Patronage, waarvan de afde ling Leiden en Omstreken kampt met een ernstig leden-tekort, dat slechts ongedaan gemaakt kan wor den door er in het openbaar de aan dacht op te vestigen. r\E GEZINSVOOGDIJ heeft in 1922 een wettelijke grondslag gekre gen. Sindsdien is het werk uitge groeid en getuigen talrijke resulta ten van het nut hiervan in een maat schappij, die steeds ernstiger geweld wordt aangedaan door sociale pro blemen van allerlei vorm. Proble men, die slechts kunnen worden op gelost wanneer een groot aantal toe gewijde werkers bereid Is er geduld, tijd en liefde voor te geven. Het werk van de gezinsvoogdij is vooral praeventief werk. Het heeft in de eerste plaats ten doel bepaalde gevaren af te wenden en hen, die door deze gevaren bedreigd worden, in goede banen te leiden. Het gaat er om gezinnen, die om welke reden dan ook zwak staan, behulpzaam te zijn in de opvoeding der kinderen. De benoeming van een gezins voogd behoort tot de taak van de kinderrechter, die in de meeste ge vallen een rapport heeft ontvangen van de «Voogdijraad, waarin uiteen gezet wordt hoe de verhoudingen in een bepaald geval zijn. Wanneer de kinderrechter blijkt, dat een kind zodanig opgroeit, dat het met zede lijke of lichamelijke ondergang wordt bedreigd let wel: bedreigd kan hij overgaan tot aanstelling van een gezinsvoogd. Uit de formulering lijkt wel, dat er geen sprake be hoeft te zijn van kinderen, die met de politie of strafrechter in aanra king zijn geweest. De bedreiging van zijn zedelijke of lichamelijke onder gang is reeds voldoende om onder toezicht gesteld te worden. r\E GEZINSVOOGD heeft tot taak indien mogelijk met de ouders het geestelijk, lichamelijk en toe komstig stoffelijk welzijn van het kind te bevorderen. Hiervoor zal het r.odig zijn, dat 'hij/zij regelmatig met het gezin en het kind (of: de kinde ren) in contact staat. In de meeste gevallen immers, wanneer het kind in het gezin blijft, zal de gezinsvoogd alleen resultaat kunnen boeken door het gezin te beïnvloeden. Vanzelfsprekend, dat het geen ge makkelijk werk is. De gezinsvoogd zal bestand moeten zijn tegen teleur stellingen en zich niet laten ontmoe digen wanneer het niet verloopt zoals hij zich had gedacht. Hij zal er op moeten letten, dat de sfeer in het ge zin goed is. althans de opvoeding van het kind niet benadeelt. In de prac- tijk betekent dit, dat hij het vertrou wen moet winnen van de ouders, op dat zij zullen luisteren naar zijn ad viezen. Vooral ook zal hij moeten trachten voor het kind of de kinde ren een oudere vriend of vriendin te zy'n, die wil helpen in alle moeilijk heden. Kinderen helpen, die met zedelijke of lichamelijke ondergang wor den bedreigd Het behoeft voor een gezin geen schande te zijn, dat de kinderen on der toezicht gesteld worden. Er kun nen gezinnen zijn waarvan de vader wegens werkzaamheden practisch altijd van huis is, terwijl de moeder door een minder goede gezondheid niet in staat is de last van de opvoe ding der kinderen alleen te dragen. In dergelijke gevallen is een gezins voogd een uitkomst en een graag ge ziene gast in het gezin. Er kunnen gevallen zijn van al te voortvarende kinderen, die zich onvoldoende storen aan het ouderlijk gezag en daarom vreemde ogen nodig hebben om ge dwongen te worden. Zo zijn er legio voorbeelden te geven. J^IT ALLES doet de vraag rijzen: aan welke voorwaarden moet een fezinsvoogd of gezinsvoogdes vol- oen? In het algemeen is deze vraag moeilijk te beantwoorden, omdat ieder geval anders ligt. Vast staat echter wel, dat het moeilijk is ge schikte gezinsvoogden te vinden, maar ook dat men hierbij niet ge bonden is aan bepaalde standen. Ook uit de eenvoudigste milieux zijn voor treffelijke gezinsvoogden voortgeko men, mannen en vrouwen, die ge zond verstand paarden aan een be hoorlijk paedagogisch inzicht en bo venal de liefde bezaten om zich in te laten met de nood van anderen en de helpende hand toe te steken. Vanzelfsprekend houdt de kinder rechter bij het benoemen van een ge zinsvoogd rekening met de godsdien stige gezindheid van het kind. Daar om moeten er dus ook katholieke gezinsvoogden zijn. Zij zijn verenigd in de Kath. Ver. voor Gezinsvoogdij en Patronage, die zich vooral ten doel stelt de gezinsvoogden voorlich ting te geven in hun moeilijke ar beid. Daartoe worden regelmatig bij eenkomsten gehouden, waarop des kundige sprekers priesters, pae- dagogen, sociologen inleidingen houden over onderwerpen, die in verband staan met het werk van de gezinsvoogden. Steeds wordt hierbij veel gelegenheid geboden tot ge dachtewisseling, zodat de gezins voogden hun moeilijkheden kunnen voorleggen. De spreker of andere, meer ervaren voogden weten er dan wel een antwoord op. Zo vormen de gezinsvoogden zich tot echte helpers in de gezinnen, die hun hulp nodig hebben. WIE ENIG INZICHT HEEFT in de problemen van de hedendaagse jeugd, wie weet aan welke gevaren de jongeren zijn blootgesteld, vooral op straat en in de bedrijven, zal be grijpen, dat het werk van de gezins voogden in de moderne tijd onmis baar is. Mogen zij, die zich geroepen voe len de gelederen van de Kath. Ver eniging te versterken, zich over hun aarzeling heenzetten en eens contact opnemen met de secretaris van de afdeling Leiden, de heer J. N. Bou- ter, Van der Waalsstraat 60. Nog be ter: wie geheel vrijblijvend eens ken nis wil komen maken met de gezins voogdij, bezoeke a.s. Maandagavond (zie de Kath. Weekagenda voor Lei den) de 'bijeenkomst van de kath. gezinsvoogden. Wie de helpende hand wil bieden, vindt hier een uitgestrekt werkter rein, in en buiten Leiden. De Leidse afdeling telt momenteel 65 gezins voogden (essen), die samen 135 ge vallen in handen hebben. Velen van hen zijn overbelast; hun taak zou verlicht worden wanneer nieuwe ge- zinsvootgden zich aanmeldden. Mogen het er zeer velen zijn! VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. VOOR DE WEEK VAN 27 MAART t.m. 4 APRIL. Maandag: St. Liduinahuis, Zoeterwoudse Sin gel 34, 8 uur. Bijeenkomst van de Ver. voor Kath. Gezinsvoogdij en Patronage. Drs. Stolker spreekt over het probleem van de godsdienstig heid. In den Vergulden Turk, 8 uur. Bij eenkomst van de Kath. Bond voor het Gezin. Pater P. Mass op spreekt over de geesteslijke welstand van het gezin. De heer G. C. Robben be handelt het onderwerp: „Een krach tige Kath. Bond voor het Gezin, juist nu!" Sohoolgebouw Paul Krugerstraat 37, 7.30 uur. Tentoonstelling van werkstukken der leerlingen van de Avondtekenschool van de Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden. Dinsdag avond dito. Dinsdag: Chr. Sociale Belangen, Oude Sin gel 236, 7.30 uur. Adviesavond van „St. Eloy", de Ned. Kath. Metaalbe- werkersbond. Woensdag: Den Burcht, 8 uur. Buitengewone vergadering van de KA.B. en K.A.V. gezamenlijk. Voorzitter K. F. de Bree spreekt over „Kath. arbeiders en kath. politiek". Bovendien verkie zing van nieuwe secretaris. Donderdag: Het Gulden Vlies, 8 uur. Contact- avond van het Sociaal Charitatief Centrum. Pater M. Boggartz, S.J., houdt zijn derde en laatste lezing over het probleem van de ontkerste ning. PRIESTERWIJDING VAN WELEERW. HEER BEN KIEWE Morgen zal weleerw. heer Ben Kiewe, S.M.M., in de kapel der pa ters Montfortanen te Oirschot (N. Br.) uit handen van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's Hertogen bosch, de H. Priesterwijding ontvan gen. Op Eerste Paasdag hoopt de jonge wijdeling in de St. Leonarduskerk aan de Haagweg zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen, 's Middags is er van 2 uur tot half vier receptie in de ouderlijke woning, Groenhoven- straat 9, Leiden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6