DUINSTREEK Ui6s€&hutspot De atoomexplosie en zelfbescherming De Duitsers hadden het plan om New York te beschietenK;"" In één week 150 werklozen minder in de Sleutelstad Dieven gepakt gezondheidscentrum zal in particulier beheer komen ZATERDAG 27 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Dr. JAC. W. CREYGHTON SPRAK VOOR DE BB, A-KRING LEIDEN Het is niet te verwonderen, dat de belangstelling; voor de geheimzinnige krachten van de atoombom en de wa terstofbom op het ogenblik bijna ont stellend groot is, nu de couranten da gelijks meer bijzonderheden brengen over de uitwerking van de op 1 Maart jl. plaatsgehad hebbende explosie in het Stille Oceaangebied, waar Japan se ïissers door radio-activiteit zijn getroifen. Die belangstelling bleek gister avond ten duidelijkste op de bijeen komst van de Bescherming Burger bevolking in de A-Kring Leiden in het St. Antonius Clubhuis, waar dr. Jac. W. Creijghton, hoofdmijnarts te Heerlen, op onderhoudende wijze sprak voor de Atoomexplosie en de zelfbescherming daartegen. De Dienst Bescherming Burgerbe volking heeft met dit actuele onder werp ongetwijfeld een goede greep gedaan, want ipeerdere bekendheid omtrent het wezen en de uitwerking van de nieuwe vindingen op dit ge bied is zeker van het grootste belang vooral voor degenen, die mogelijk later in het kader van de Bescher- - x ming der Burgerbevolking ten over om hulp te verlenen van de nauwste betrokken zullen of kunnen I ^400 verplegers waren er slechts 600 tot werken in staat. belang is, het blijkt mogelijk zich tegen radio-activiteit te beschermen, want bij de atoomproeven in Nevada waren 40.000 mensen nodig voor voorbereiding, ontploffing en con trole tijdens de explosie, en geen dezer mensen heeft nadelige gevol gen van hun- werkzaamheid hierbij ondervonden. In verdere bijzonderheden daalde spr. dan af om de uitwerking van de bomontploffing op Hirosjima te ver duidelijken, waarbij hij er o.m. op wees, dat aan de hand van de ge smolten voorwerpen, als steen en porcelein, geconcludeerd werd, dat de hitte onder de van 700 meter hoogte neergevallen bom minstens 6000 gr. C. moethebben bedragen, terwijl de sterkte op 3 km. afstand nog 340 gr. bedroeg. Daardoor zijn zekför 70% van de slachtoffers omgekomen van de hitte, terwijl het percentage van de radio-activiteit-slachtoffers slechts op 15% geschat wordt. Hirosjima eiste ruim 78.000 doden en voorts nog 13.000 vermisten, van 43 brandweerkazernes werden er 37 buiten werking gesteld, van de 298 aanwezige artsen bleven er slechts 30 GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER. Burgemeester en Wethouder^ van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het weggedeelte, gelegen tossen de Haagweg en de Rijnzichtbrugr met ingang van 29 Maart a.s. tot het tijd stip, waarop de werkzaamheden-ter plaatse zullen zijn geëindigd,, geslo ten zal zijn voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren enTvee. zijn bij de gevolgen daarvan. Het hoofd van de B.B., de heer S. W. Hagedoorn, uitte zijn voldoening over de aanwezigheid van zovelen, die daadwerkelijk belang stellen in hetgeen zich op dit gebied in de wereld afspeelt en indirect natuur lijk ook in hetgeen de B.B. feitelijk beoogt. Spr. heette vooral welkom burgemeester van Kinschot en zijn echtgenote en burgemeester du Boeiïff uit Oegstgeest, benevens de raadsleden, wijk- en blokhoofden, de leden van de Geneeskundige Groepen e.a. Spr. dankte voorts dr. Creyghton voor zijn bereidwilligheid om over dit actuele en hoogst belangrijke on derwerp te willen spreken en merkte terloops nog even op, dat het in de A-Kring Leiden goed gaat met de B.B. Al zijn er nog moeilijkheden, we zullen niet versagen, aldus spr. en deze opkomst alsmede de belang stelling voor de cursussen, welke op het ogenblik worden gehouden, ge houden, geven blijk van de goede Ook gedurende de afgelopen ver slagperiode vertoonde het aanbod een daling, zoals reeds in het vorige be richt over de stand der werkloos heid te Leiden als een redelijk aan te nemen verwachting werd uitge sproken. Op.. 20 Maart 1954 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1293 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 115 personen bij diver- bürgerzinr'welke "ernaar streeft "ëèn werkvoorzieningsobjecten hechte B.B. op te bouwen. Beschermingsmaatregelen. Na erop gewezen te hebben, dat men bij de radio-activiteit te ma ken ka» hebben met een „vroeg" en een „laat" effect, kwam spr. tot de beschermingsmaatregelen. Daartoe behoort allereerst een- be hoorlijke voorlichting omtrent' het wezen van de atoom- en waterstof bom, waardoor een algehele paniek kan worden voorkomen, hetgeen een der ergste dingen is bij rampen. Ver dere bescherming kan men bieden door decentralisatie, het verspreiden van voorraden en materialen en ver der niet in het minst door een opge leide en goed geoefende B.B., waarin de E.H.B.O.-groep een voorname en eigen plaats zal innemen, omdat de E.H.B.O.-er veelal zelfstandig zal moeten optreden, aangezien de artsen geheel door het werk in de zieken huizen zullen worden- inbeslaggeno- men. Verklarende lichtbeelden. Aan de hand van deze voor iie pauze gehouden inleiding, volgde er daarna een toelichtende verklaring door middel van lichtbeelden, welke een duidelijk beeld gaven van het geen dr. ^Creijghton in zijn inleiding had medegedeeld over de uitwerking der explosies en we geloven, dat alle aanwezigen volkomen konden in stemmen met het dankwoord, dat burgemeester jhr. van Kinschot na afloop tot dr. Creijghton sprak, toen hu zeïde, dat hij de inleider dank baar was voor zijn uiteenzetting, waardoor het wezen van de atoom- Hef interplanetaire verkeer CADIER EN KEER -«k -T- tt-y- -j argebrande missi Man,. r1t> maan flvorl'e beweSen, omdat het immers geen 1^1 UC Ilia a II U V Cl luehtweerstand meer zal ondervin- enkele generaties Na onxe laatste verantwoording mochten wij nog op ons gironummer 103003 en per post de volgende gif ten binnen voor de herbouw van het afgebrande missiecollege „Cadier Inleiding dr. Creijghton. Het is natuurlijk niet mógelijk de inleider van deze avond, dr. Creijgh ton op de voet te volgen bij zijn uit eenzetting over het vraagstuk, dat de hele wereld op het ogenblik in niet geringe mate beroert. Dr. Creijghton gaf allereerst een thoretische uiteenzetting over de ge schiedenis der Radio-activiteit en re leveerde o.m., dat de Franse geleerde, dr. Becquerel reeds in 1894 hiermee kennis maakte, al meende hij te doen te hebben met röntgenstralen. Pierre en Marie. Curie hebben in latere ja ren veel bijgedragen omtrent de ken nis van een en ander en nadat de "wetenschap weer een tijdje geslui merd had, kwam er in 1919 weer een opleving, toen de eerste kernsplitsing in Oxford plaats vond. Spr. ging vervolgens na wat ver schillende geleerden, als Einstein, Bland en Niels Bohr, omtrent de con ceptie van de stof hadden geleerd en deelde een en ander mede over de ontdekking van de electronen in 1932 door Chadwick en vertelde voorts tal van bijzonderheden over de ex plosies in Hirosjima en Nagasaki, aan het einde van de tweede wereld oorlog, om vervolgens na te gaan hoe de Amerikanen in de woestijn van Nevada de eerste atoombom beproef den. Hij betoogde daarbij, dat niet de radio-activiteit het grote gevaar van de atoombom is deze beschou wend als een bijkomstigheid en een begeleidend verschijnsel maar de hitte en de luchtdruk. De hitte, die een dergelijke explo sie kan veroorzaken, kan meer dan een millioen graden Celsius bedra gen, wel een bewijs, welk een ont zettende kracht ervan uitgaat, want dit zijn temperaturen, welke tot he den .slechts op de zon voorkwamen. Wat evenwel eveneens van groot Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Indonesisch recht de he?en A. E. den Haan te Delft; E. Marbus te Wasse naar en J. F. X. M. Walter te Leiden; voor het candidaatsexamen Wijsbe geerte de heer H. P. M. Goddijn te Leiden; voor het doet. examen ge neeskunde de dames C. J. Best Bruinse te Botterdam; E. L. de Jager te Leiden; I. J. Liems te Leiden; L. L. J. StokhuyzenOchtman te Lei derdorp en de heren H. M. Greebe te Voorburg; W. A. F. v. d. Kamp te Den Haag; B. A. Luif te Leiden; B. v. d. Poll te Den Haag en J. W. Stoop te Oegstgeest; voor het artsexamen le gedeelte mej. E. Berkhemer te Den Haag en de heren P. J. M. v. Heijst te Leiden en A. P. E. Koning te Voor schoten; voor het artsexamen 2e ge deelte mej. E. Z. Gerrits te Den Haag en de heren J. C. de Jong te Scheve- ningen en Jhr. W. H. de Savornin Lohman te Leiden. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. S. R. DE GROOT Op Vrijdag 2 April a.s. om vier uur hoopt prof. dr. S. R. de Groot, be noemd tot gewoon hoogleraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot auditorium der Rijksuni versiteit te Leiden. plaatst waren, zodat het totaal be schikbare aanbod geheel werklo zen plus arbeiders werkobjecten 1408 bedroeg, hetgeen een afname betekent van 150. Deze daling is voornamelijk toe te schrijven aan de verruiming van de werkgelegenheid in de landbouw- en de bouwbedrij ven. Vooral voor schilders bestond ruime plaatsingsgelegenheid. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953 toen het beschikbare aanbod 1955 bedroeg doet zien, dat niettegenstaande de natuurlijke aanwas van de beroeps bevolking, de werkgelegenheid een gunstiger beeld vertoont. De vraag naar mannelijke arbeids krachten bleef constant en bedroeg op 20 Maart 175. In de eerste plaats bestaat in vrijwel alle vakken be hoefte aan jeugdig personeel. Een telkens in het voorjaar op de voor grond tredend verschijnsel, dat eerst na de beëindiging van de diverse cur susjaren afneemt. Reeds nu wordt alle aandacht aan de aankomende jeugd besteed, door contact met scho len en onderwijsinstellingen en pro pagering van het leerlingenstelsel. Vooral voor de ouders is het laat ste van groot belang. Vervolgens kunnen jongere administratieve krachten geplaatst worden, benevens volwassenen in de metaal- en zij het in mindere mate, in de textiel- en aanverwante industriën, terwijl daar naast plaats is voor ongeschoolden in diverse bedrijfstakken. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef vrijwel gelijk en be droeg op 20 Maart 158. De vraag naar vrouwelijke krach ten steeg nog iets, n.i. van 284 tot 296. Als een verheugend verschijn sel kan voor het eerst na lange tijd gewag worden gemaakt van een af name van het aantal aanvragen om huishoudelijk personeel, daarnaast is de vraag om seizoenarbeidsters b.v. hotel toegenomen. Voorts be-;' staat behoefte aan ervaren verkoop-1' sters, goede typistes, confectienaais- sters, ongeschoolde krachten voor de meest uiteenlopende bedrijftakken. j luehtweerstand meer zal ondervin den. Door de motoren weer in wer king te stellen kan de bemanning de raket besturen naar de aarde enu daar, snelheid verminderende, lan den op de vleugels juist zoals een zweefvliegtuig'. De heer Cleaver was er al even zeer van overtuigd, dat interplanetair verkeer, dus bijvoorbeeld reizen naar de maand, verwezenlijkt zullen worden. Wanneer.' Waarschijnlijk over enige generaties reeds. Dit zal kunnen geschieden in ruimte schepen, die aangedreven worden met atoomenergie. In de oorlog waren de Dnitsers al bezig met plannen om tweedelige V-2 raketten met transatlantische draagwijdte te ontwerpen, waarmede zij vanuit bases op het Europese con tinent New York zouden kunnen be stoken. In het Nationaal Luchtvaart Labo ratorium te Amsterdam heeft de heer A. V. Cleaver, een vooraanstaand Brits deskundige op het gebied van raketten en radiografisch bestuurde projectielen, werkzaam op de raket- tenafdeling van de Havilland vliegtuigfabriek, gisteravond als gast van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart een lezing met lichtbeelden gehouden over „raketvoortstuwing en interplanetair verkeer". Nooit uitgevoerd. Op het doek liet hij daarbij o.a. een tekening projecteren van deze super V-2, genaamd A-9, èen projectiel van grote afmetingen, dat boven de Oceaan tot een hoogte van circa 20 km. zou stijgen en dat dan tegen de tijd waarop de brandstoffen zouden zijn uitgeput, uit zijn neus een nor male V-2 zou afschieten, die de laat ste afstand tot New York zou over bruggen. „Deze A-9 is nooit werkelijk ver- vaardigd", vertelde de heer Cleaver, „maar het was de Duitsers met dit amibiteuze plan wel ernst. Ook nu is dit projectiel nog niet gemaakt, ook niet in Amerika, maar wel zijn er weer soortgelijke plannnen". Spr. vertoonde voorts foto's van diverse raketten, die bijvoorbeeld in de V.S. ai zijn gebruikt voor expe rimentele, vredelievende doeleinden, raketten met aerojetmotoren, die een hoogte hebben bereikt van 100 km. Het hoogste heeft de bekende Vi kingraket het gebracht. Dit projec tiel, hoewel kleiner dan de V-2, heeft 200 km. boven de aarde gezweefd. Eerst uit de dampkring. „Met zekerheid weten wij thans, dat het een kwestie van tijd is wan neer wij om de aarde satelliet-ra ketten zullen kunnen laten draaien, net zoals bijvoorbeeld de maan", ging hij voort. „Eerst zal de automa tisch bestuurde komen. Dat zal mis schien nog tien jaren duren en dan zullen wij binnen circa 25 jaar vanaf l heden raketten buiten de dampkring J Al enige jaren is de aankoop van van de aarde kunnen zenden, die be- j het Defensieterrein, ten Westen van stuurd worden door een bemanning, j de Cantineweg, een punt van bespre- Is zó'n raket éénmaal buiten de at- king geweest, ook in de gemeente- Spaanse mijnenlegger vergaan Een Spaanse mijnenlegger is Don derdag in een vliegende storm in de Middellandse Zee gezonken, waarbij 34 opvarenden zijn verdronken en 43 anderen konden worden gered. Het schip, de 700 metende „Guade- lete" bevond zich ongeveer 20 mijl ten Oosten van Gibraltar, toen het door de zware storm en de daarme de gepaard gaande huizenhoge gol ven in moeilijkheden kwam. Het sloeg op verscheidene plaatsen lek, en toen de machinekamer onder wa ter geraakte, gaf de commandant be vel het schip te verlaten. Het is niet duidelijk, of de beman ning nog gelegenheid heeft gekregen de sloepen te strijken (de Spaanse autoriteiten zijn uiterst schaars met hun mededelingen), of dat de woeste zee dit onmogelijk maakte. In ieder geval hebben vele schip breukelingen twee uur in het water gelegen, eer het eerste schip, de Ita- laanse vrachtboot, „Podesta" ter plaatse arriveerde. Het was dit schip, dat de 43 over levenden waaronder een zoon van de minister van marine, admiraal 25.50; W. H. M. N„ Leiden 2.Jan J. M. N., Leiden. ƒ1.P. N. Leimuiden 10.Mej. J. L. 2.50; B. Noordw.hout 5. S. J. v. N. Lisse 3.50; H. L. V., Lei den /2.N. N. Zoeterwoude 3.25. Salvador Moreno aan boord nam, en naar Gibraltar overbracht. De gehele dag is nog door Spaan se en Britse oorlogsschepen en vlieg tuigen naar verdere overlevenden gezocht, maar het onderzoek heeft geen enkele resultaat opgeleverd. VLIEGTUIGONGELUK IN IN MEXICO. Een Mexicaans toestel van de „Aero Naves"-lJjn is Vrijdag 25 km. ten Noorden van Montery, Mexico, verongelukt. Naar men aanneemt, zijn achttien personen omgekomen. De onverzoenlijken Dc Jordaanse minister van Buiten landse Zaken, Hoessein Chalidi, heeft verklaard, dat zijn land geen vredes onderhandelingen met Israël zal be ginnen voordat alle resoluties der V.N. over het Palestijnse vraagstuk zijn uitgevoerd. De secretaris-generaal van de V.N. Dag Hammerskjold, heeft verklaard voorlopig af te zien van pogingen om Jordanië en Israël om één confe rentietafel te verenigen. Aangenomen wordt, dat de Wes telijke Grote Drie niet zullen reage ren op het beroep, dat Israël hierop heeft gedaan, zolang niet door de ge mengde wapenstilstandscommissie is vastgesteld, wie verantwoordelijk is voor het busincident van de Scor- pioenpas van de vorige week, waarbij elf Israëli's werden gedood. Het be roep hield het verzoek in om het incident voor de V.N. te brengen. Men acht het nutteloos de zaak aan de Veiligheidsraad voor te leg gen, zolang de wapenstilstandscom missie nog geen uitspraak heeft ge daan. KATWIJK AAN DEN RIJN DEFENSIETERREIN KAN WORDEN AANGEKOCHT. mosfeer, dan heeft het geen aan- drijfkracht meer nodig om zich voort Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Zaterdag 27 Maart. I Stadhuisplein het standwerkerscon- Alle leden van de Ned. Kath. Me- cours begonnen. Zeventien standwer- taalbewerkersbond „St. Eloy" afd. 1 kers, waaronder twee hoogstandwer- Leiden, worden er aan herinnerd, dat 1 kers. hebben de sluizen van hun wei morgenochtend om 7 uur in de Leonarduskerk een H. Mis wordt op gedragen tot intentie van het overle den lid Jan Scheffers. De leden wor den verzocht in zo'n groot mogelijke getale aanwezig te zijn. In de Pieterskerk te Leiden is dezer dagen een nieuwe brandbeveiliging gereedgekomen, waaraan maanden- water leidingen in het gebouw met tale lengte van 600 meter, waaraan 600 sprenkelkoppen zijn aangebracht boven de gewelven en in de nokken. Wanneer er onverhoopt brand uit breekt, wordt de installatie automa tisch in werking gesteld. De commandant van de Leidse Brandweer deelt ons mede, dat met 'mÉ jf de telefoon- Hedenmorgen om elf uur is op het GENOOTSCHAP NEDERL AND—ENGELAND. Voor een vrij talrijk gehoor heeft - gisteravond voor de afdeling Leiden ,ari» 13 §ewerkt. Er liggen nu van het Genootschap Nederland— w "-K" Engeland in „De Doelen" de heer C. L. Cudworth, van de Librarian Uni versity Music School te Cambridge een interessante voordracht gehou den over „Oost-Engeland en Holland. Na te zijn ingeleid door de afde lingsvoorzitter, prof. dr. A. A. Prins, vertelde de heer Cudworth uitvoerig i^'n^van TAoril ?aVndr dhaCtttn1m^0hSnin».O0St"Eng^lnummers ^wtjzïgd zijn. De gemeen- l ln meer dan een opzicht telijke brandweer. Langebrug 56, het overeenkomst vertoont met het Hol- bureau Eescherming Bevolking in andse. Het wordt doorsneden door de A-kring Leiden (Leiden en Oegst- tal van rechte kanalen en men treft geest) en alle andere aansluitingen er vele windmolens aan. Bij de op genoemde bureaux krijgen de drooglegging en het m cultuur bren- nummers 30441 en 30442 Alleen het gen hebben trouwens Nederlandse alarmnummer voor brand blijft on- waterbouwkundigen een rol ge- gewijzigd: 22241. Laten belangheb- speeld. Spr. noemde in dit verband dé benden er goede nota van nemen, naam van ir. Vermijden. Ook in de architectuur zijn er punten van over eenkomst, zoals spr. liet zien aan de hand van tal van plaatjes, waarin trapgeveltjes uit Nederland, Vlaan deren en Oost-Engeland de revue passeerden. Ook in de wijze waarop de Ita liaanse renaissance in Engeland is doorgedrongen is de Nederlandse in vloed onmiskenbaar. Als voorbeeld wees spr. op de beroemde St. Pauls Cathedi'al te Londen, waarvan de bouwmeester Wren stellig onder Ne derlandse invloed heeft gestaan. Prof. Prins sprak een slotwoord. Doktersdienst. A.s. Zondag 28 Maart zal de dienst worden waarge nomen door de doktoren Jansen, Lan- gezaal, Nieuwzwaag, Pieterse, Stof fers. Apotheek. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 27 Maart 13 uur tot Zaterdag 6 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Aipotheek, Wilhelminapark 8, Te lefoon 26274. HEROPENING SHOWROOM FIRMA WALENKAMP Hedenmiddag zijn in aanwezigheid van vele genodigden, de geheel her bouwde showrooms en werkplaatsen van het motorrijwielbedrijf van. H. Walenkamp aan de Turfmarkt her opend. In de showroom zijn een keur van motorrijwielen, scooters en brom fietsen tezamen gebracht, terwijl de; eventuele kopers zich tegen de "kou, waaraan men nu eenmaal op "Zo'n open rijtuigje blootstaat, uit enorme voorraad jassen, afdoende kunnen wapenen. Bijzondere aandacht verdienen de zgn. autoscooter, een wonder van stroomlijn, en een zeer snel ntpdëj bromfiets, waarin de nieuwste snufjes zijn verwerkt. - correspondentie. 12 W. van D. te Leiden. Uw gerecfi- te klacht over een bepaalde treffer van de Jeugdbeweging hebben jwij doorgegeven aan de leiding dezer in stantie. Het onderwerp leende zich o.i. minder voor publicatie. sprekendheid geopend, ten aanhore van honderden marktbezoekers. He denmiddag kan men er nog van ge nieten tot 5 uur, waarna op het bal- con aan de Vismarkt de prijsuitrei king volgt. STADSKOK. „SANT JOAN" VAN SHAW. Op Maandag 29 Maart as. zal de Nederlandse Comedie onder auspi ciën van de Stichting K. O. (de Leidse Volksuniversiteit) een voor stelling geven van „Saint Joan" door Bernard Shaw. De hoofdrol wordt vertolkt door Ellen Vogel. Deze voorstelling duurt van 8 uur tot 12.15 uur. Speciale trams naar Oegstgeest en richting Hoge Rijndijk zullen gereed staan. raad; Nimmer kwam men er precies achter, wat hiervoor dan toch eigen' lijk in den weg stond. En de gemeen' te snakte naar levensruimte, die daar te vinden was. Thans is, naar we vernamen, van regeringswege toe- stemming aan het gemeentebestuur i verleend om deze gronden, pl.m. 33 H.A. aan te kopen. De prijs zal 6000 I per H.A. moeten zijn. Geen lage prijs i dus. Ongetwijfeld zal ook nu vlug ger aan het nieuwe uitbreidingsplan gewerkt kunnen worden, omdat dit terrein in het plan opgenomen kan I worden. WASSENAAR Goede samenwerking tussen de Haagse en de Wassenaar se recherche heeft geleid tot de arrestatie van drie Hagenaars, die zich de laatste weken herhaaldelijk hadden schuldig ge maakt aan diefstal van melkflessen en metalen kratten in Wassenaar. Binnen 14 dagen was op deze wijze voor een bedrag van meer dan ƒ300 aan dit materiaal verdwenen. Toen de Haagse recherche ter ore kwam, dat in een bepaald stadsge deelte een verdachte handel gedreven werd in flessen en kratten, slaagde zij er in de gebroeders V. te arres teren. Zij bleken 's nachts met een gehuurde auto naar Wassenaar te gaan om daar in stille lanen, waar door melkhandelaren het lege embal lagemateriaal werd neergezet hun GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN Het grootste deel van de bespre kingen tijdens de raadsvergadering, gisteravond in Voorschoten, werd ingenomen door het voorstel be tredende het beheer van het Ge zondheidscentrum. De stichting van dit gebouw is waarschijnlijk uniek in ons land evenals de wijze van be heer. De stichting „Gezondheidszorg" zal het beheer voeren en, aangezien de gemeente per jaar ongeveer 5 a 6000 gulden zal moeten gaan bijpas sen, in financieel opzicht onder con trole van B. en W. De raad was algemeen Ingenomen met deze regeling en de opmerkingen beperkten zich hoofdzakelijk tot het yragen van inlichtingen en het aan brengen van enkele correcties. Meer moeilijkheden leverde de bepaling op. waarin het gemeentebestuur 't recht wordt toegekend bepaalde organisa ties, die zich op het gebied van de volksgezondheid bewegen, het ge bouw te laten gebruiken. Het stich tingsbestuur heeft o.m. het recht dit te weigeren als deze organisaties doelstellingen nastreven of middelen gebruiken, die met de statuten van de stichting in strijd zijn of een ge vaar voor de stichting betekenen. De heer Korthals vreesde hier wil lekeur, wel niet bij het huidige stich tingsbestuur, maar zag toch de moge lijkheid. Hij wilde de beslissing in uiterste instantie bij B. en W. laten Er ontspon zich een uitgebreide dis cussie over, totdat hij verklaarde er genoegen mee te zullen nemen, dat de stichting haar bezwaren ten ge noeg van B. en W. zou aantonen. Daar kon ieder mee accoord gaan, de heren v. Oosten en Fortanier be dankten de raad nog voor de prettige wijze waarop de discussies waren ge voerd. Als Gedeputeerden er mee accoord gaan zulen de wethoudersvergoedin gen tot 1500,per jaar worden verhoogd, daartoe werd zonder stem ming of debat besloten. De Bevol kingsadministratie wordt gemechani seerd, er werd 9300,voor beschik baar gesteld. Ieder kan van de nieuwe mogelijkheden om inlichtin gen in te winnen profiteren. Op de Voorstraat werd een pand gekocht, waardoor alle huizen die voor de sa nering van Bloklaan en omgeving gesloopt moeten worden nu in han den der gemeente zyn. Tijdens de rondvraag bracht de slag te slaan. Op een avond, toen de oudste van gebroeders V. van plan was in Was senaar op strooptocht te gaan, voegde zich een zekere van G. bij hem, die ook wel voelde voor de flessenhan- del. In villapark de Kievit stapten zij uit de gehuurde auto. V. zou op fles sen uit gaan, van G. zou op eigen ge legenheid eens rondneuzen. V. kwam na enige tijd terug met een nieuwe voorraad flessen en kratten, maar zijn compagnon had iets anders buit gemaakt: een zware koffer uit een auto, die op de Groot Haesebroekse- weg geparkeerd stond. Bij van G. thuis werd de inhoud van de koffer geïnspecteerd: kleding, gouden manchetknopen en reisartike len ter waarde van ongeveer 1000. Enkele dagen later legden de samen werkende rechercheambtenaren ook de hand op van G. De inhoud van de koffer kon vrijwel geheel in beslag wórden genomen; van de flessen en kratten was nog maar een gedeelte te achterhalen. Het drietal legde een bekentenis af en werd gistermorgen aan de Officier van Justitie voorge leid. heer Korthals de door velen onder vonden narigheid naar voren, dat het gemeentehuis telefonisch vrijwel niet te bereiken is. Voorzieningen om dit te verbeteren zullen ongeveer 15000 vragen en B. en W. voelden er nog niet veel voor om er toe over te gaan. De politie heeft echter een eigen lijn die niet bekend is, waarschijnlijk zal deze nu in de gids bekend gemaakt worden, waardoor de gemeentelijke lijnen ontlast worden. Door verblijf buitenslands kon de heer J. R. E. Eysink Smeets niet als raadslid wor den beëdigd. Bezoek van Prinses Wilhelmina Donderdag heeft prinses Wilhel mina een bezoek gebracht aan haar oude kok, de heer P. Bodaan, Oranje boomstraat. De heer Bodaan heeft reeds voor koningin Emma gekookt en daarna voor koningin Wilhelmina en koningin Juliana. Het bezoek van H.K.H. aan haar gepensionneerde kok duurde ongeveer een uur. Tijdens het weekeinde kan men zich voor doktershulp wenden tot dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, telefoon 2356 en voor een wijkzuster tot zuster M. A. C. v. Driel, Leidse- weg 132, telefoon 2888 (Wit-Gelc Kruis). Geboren: Jacobina d. van J. J. Dijkman en A. C. Bol; Els Margare- tha Marianne Waltrand d. van Tin. F. Verduyn en H. van der Meij; Wil helmina d. van J. Plugge en C. M. Raster; Jacob Hendrik z. van A. G. G. van Beek en M. E. Eradus (geb. te Leiden); Everdina d. van J. Zan- dee en E. M. C. Hertel. Ondertrouwd: Eugène Rudolf Ar- mand van der Zijl 24 j. en Anette Volk 20 j.; Theodorus Ignatius Jo hannes Spiegeler 20 j. en Wilhelmina Gerzina Berk 18 j.; Gerardus de Jong 28 j. en Maria Katharina van der Schrier 19 j. Getrouwd: Sander Marius Dekkers te Gorinchem en Akke Boonstra: Frederik Cornelis Verboom te 's-Gra- venhage en Cornelia Johanna van Leeuwen. Overleden: Antoon van Schaik 61 j., echtg. van Elisabeth Aarse.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3