Belangrijke uitbreidingsplannen kregen goedkeuring van Ged. Staten UITVOERING JOHANNES PASSION Hoe denkt de K. V. P. over dansen op Zondag in Avifauna? Meerderheid tegen het rijden van autobussen op Zondag Sassenheimse zangeres maakte haar debuut ZATERDAG 27 MAART 195-t DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DE RIJN Blik in de toekomst Ged. Staten van Z.-H. hebben thans hun goedkeuring: gehecht aan de uit breidingsplannen „West" en „Oost I" (partiëel). Deze plannen werden door de raad vastgesteld in zijn ver gadering van 23 Febr. 1953. Het partiëel plan „West" omvat het gemeentedeel aan de Hoge Zijde be grensd door de Rijksstraatweg, de spoorlijn en de spoorvaart. Het plan „Oost I" omvat het gebied, dat gele gen is aan de Lage Zijde tussen de Jongkindt Coninckstraat, de Provin ciale weg, Nieuwe Sloot en de Rijn. De bezwaren welke destijds tegen deze ontwerpen en plannen waren in gebracht zijn door het Provinciaal college ongegrond verklaard. Inhoud van bet plan. In het kort houdt het eerste plan in hoofdzaak in de verwezenlijking van een schouwburg en concertzaal (ten noorden van de oprit van de Koningin Julianabrug), een Geref. kerk ten zuiden hiervan, een R.K. kerk en scholen voor R.K. onder wijs, pastorie en verenigingsgebouw, waarvoor de overdracht van de gron den, ten Westen van de 66 en 48 flat woningen preoies t.o. het open ge deelte tussen deze complexen, dezer dagen reeds heeft plaats gevonden. Voorts een gem, nijverheidsschool voor meisjes, ten zuiden van de eer der genoemde Geref. kerk; verder een industrieschool, een landbouw- of tuinbouwschool, tehuis voor ouden van dagen, ziekenhuis, nieuwe ijs clubgebouw met ijsbaan^ overdekt zwembad, een hotel annex vergader zalen, een kleuterschool, een sport park; dit allemaal in het Z.W.-deel van deze hoek. Alsmede enige uit breiding van Avifauna en de verwe zenlijking van een insteekhaven. De ze haven is op advies van scheep vaartdeskundigen in tegenstelling tot vroegere plannen t.o. de Heimanswe tering, in het nieuwe plan een flink stuk westwaarts verlegd. Winkelcentrum. In dit plan is ook een ruime plaats ingeruimd voor een plein waarom heen een nieuw centrum met winkels, openbare gelegenheden e.d. zal wor den gerealiseerd. Binnen niet al tc lange tijd zal ook voldaan worden aan de wens van de plaatselijke middenstand om de oos telijke afrit van de Koningin Juliana brug aan te sluiten aan de Ruijsdael. straat, opdat het locale verkeer zon der grote omweg te moeten maken, „binnendoor" dus, de brug zal kun nen bereiken. De tennisbanen zullen vermoede lijk wel in het gedrang komen als straks daar dwars overneen de ge projecteerde weg zal worden aange legd. De liefheboers van deze sport krijgen tegen die tijd hopenlijk een geschikt onderkomen in het gemeen telijk sportpark. Rond Avifauna. Dit laatste zal wel niet zo lang op zich laten wachten, indien we de ur gentie van de uitvoering hiervan mo gen afwegen naar het reit dat, voor- HOOGMADE Coöp. Boerenleenbank. In café Wed. v. d. Eng werd de algemene ver gadering genouaen, waarbij 21 le den aanwezig waren. De directeur, de heer J. C. van der Meer, kon in zijn openingswoord mededelen, dat de gang van zaken sedert ihet nog korte tijdvak van het bestaan van de bank reden tot tevredenheid gaf. Over 1953 kon een voordelig saldo van 253.80 worden geboekt. Nadat de vaststelling van de no tulen van de vorige algemene ver gadering was geschied volgde het jaarverslag, waaruit bleek, dat 1953 een in vele opzichten gunstig jaar was geweest voor de verdere ont wikkeling van de bank. De kassier, de heer Th. J. v. d. Wereld, lichtte hierna de jaarstukken toe, waaraan wij het volgende ontlenen: Algehele omzet over 1953 2.263.672.52. Uit staande spaargelden 165.805,10 (vo rig jaar ƒ148.183.84). Lopende re keninghouders 32.257,62 28723.82) Lopende rekeningen debet 16496.92 8790.83). Saldo tegoed Centrale Bank f 141199.61 130948.19). Uit staande voorschotten 22970. 6000). Effecten ƒ9700. Het aantal verwerkte posten be liep 3324 tegen 1952 3110. Het aantal spaarders bedroeg 134 (105). Aantal lopende rekeningen 44 (35). Het aan tal leden bedroeg per 1 Jan. 1943 39, waarvan 2 leden uittraden en 6 le den toetraden, zodat per 31 Dec. 1953 het ledental 43 bedroeg. Aan rente werd bygesdhreven ƒ3533.47. Besloten werd om de winst weder om toe te voegen aan de reserve, na dat reeds een reserve voor belastin gen was geformeerd. Tot secretaris van de vergadering werd benoemd de kassier en tot stem- opnemers, de heren Th. Zwetsloot en W. J. v. d. Post. De aftredende heer J. A. van der Salm werd met 19 stemmen herko zen en aanvaardde wederom zijn functie. Na enige toelichtingen werd be sloten tot wijzigingen in de statu ten, waarbij het bestuur en de Raad van Toezicht gemachtigd werden tot nadere uitwerking. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij nog eens gewezen werd op de mogelijkheden welke bestaan, o.a. het girale betalingsverkeer, kon de directeur de vergadering «luiten met chr. groet. station in de toekomst maar naar het westen te verplaatsen, een ge dachte die bij de samenspreking tus sen gemeente Alphen a. d. Rijn en de directie i.v.m. dit partieel uitbrei dingsplan „West" naar voren is ge bracht, in plannen zal worden om gezet met grote verwezenlijkingskan sen, konden wy niet bevestigd krij gen. In plan „Oost I" zijn voorlopig ont worpen de bouw van een R.K. kerk tussen de oprit van de Koningin Ju lianabrug en de Nieuwe Sloot en de stichting van een niet kath. kerk Voorts zal nabij de Aar en water sportcentrum komen. In beide plannen is voorts in rui me mate aandacht besteed aan wo ningbouw van uiteenlopende typen, klasse, hoog- en laagbouw en aan recreatiemogelijkheden^ afgaande aan de desbetreffende be spreking in de raad, de vroedere va deren onlangs in gezelschap van het college van B. en W. een oriënterend bezoek hiervoor hebben gebracht aan het Philips-sportpark te Eindhoven. De ontzandJngsvijver nabij Avifau na zal worden ontwikkeld tot een waterpartij met bijbehorende flora en fauna. Zeker is ook, dat deze vij ver niet het ontworpen zwembad wordt. Het zwembad, waarvoor de raad bereids 300.000.is gevraagd, zal ten noorden hiervan en ten zui den van Avifauna worden verwezen lijkt. Van het aanvankelijk voorne men, om dit zwembad nog vóór de opening van Avifauna in gereedheid te brengen, is men intussen wel te ruggekomen, maar het is niet uitge sloten, dat het toch wel dit jaar ge realiseerd zal worden. Wat de afdeling van de Rijksstraat weg Leiden—Utrecht betreft, buiten de kom van Alphen aan den Rijn om, liggen twee plannen. Het ene, van ouds, betreft dat waarbij de route zal lopen via de Prins Bernhardlaan, Dr. Lovinklaan, over •'het terrein vari de gasfabriek, langs het station en via de Conradstraat weer aansluitend op de Rijksstraatweg volgens het andere plan zal de ombuiging de weg volgen vanuit de Hoorn, voorbij Avifauna, met een viaduct over de spoorlijnen LeidenUtrecht en AlphenGouda om zich dan adn Gouwsluis of ver derop weer aan te sluiten op de be staande weg. Het rijk schijnt nogal wat bezwaren te hebben tegen de kronkels in de weg volgens het eer ste plan en vooral ook de passage voor het station kan niet in alle op zichten worden aanvaard. Verplaatsing station? Kaarten a 2,1,50 en 1, verkrijgbaar bij de leden en de se in hoeverre de overweging van de.| cretaresse Mej. T. KLOK, Hooftstr. directie van de Spoorwegen om het152, Alphen a. d. Rijn. van de Chr. Gem. Zang- en Orato riumvereniging „HOSANNA", op D.V. DINSDAG 30 MAART in de Ned. Herv. kerk Julianastr. te Al phen a. d. Rijn. Aanv. 8 uur. Uitgevoerd zal worden de van Bach. Dirigent: WILLEM GOED HART, Gouda. 7928 Wethouder Deerenberg tot jongeren Op uitnodiging van de pl. afd. van de Jongeren K.V.P. heeft weth. C. M. Deerenberg van de KVP-fractie en voorz. van het Stichtingsbestuur van Avifauna gisteravond in Hotel Cen traalte Alphen aan den Rijn, het standpunt van de KVP bepaald ten aanzien van de gang van zaken, in zonderheid met betrekking tot het dansen op Zondag in Avifauna. Het was n.l. de KVP meerdere ma len bedekt en ook openlijk onder de burgerij verweten een tweeslachtige houding op dit punt te hebben aan genomen. De heer Deerenberg zeide om maar met de deur in huis te vallen dat de fractie van de KVP in de Al- phense gemeenteraad niet is omge zwaaid. Het is dus niet juist, dat de KVP eerst vóór en nu tegen de dans- vergunning op Zondag zou zijn. Zij heeft zich ten deze niet uitgesproken. Principieel gezien is de KVP niet te gen dansen op Zondag. Maar deze vraag speelde geen overwegende rol in het onderhavige geval. De geschiedenis. Spr. schetste in vogelvlucht de ge schiedenis van Avifauna's dansver- gunning en verklaarde, dat deze kwestie al aan de orde was gesteld in 1951, toen de voormalige eigenaar van dit vogelpark de dansvergunning had aangevraagd. De aanvrage was geargumenteerd met de voorspelling, dat Avifauna zonder deze vergunning niet zou kunnen „draaien" en er werd aan toegevoegd, dat anders het vogelpark zou worden overgeplaatst naar een ander oord, waar het dan sen op Zondag geen bezwaar ont moet. Heel juist had de directie de aanvrage niet tot de raad maar tot de politie, i.e. de burgemeester als hoofd van de politie gericht. Want alleen hij en niet de raad had hier over te beslissen. De raad kan alleen beperkende bepalingen stellen tegen uitwassen, maar niet verbieden noch toestaan dat er Zondags gedanst wordt. Men zal het zich wel herinneren, zei spr., dat in die dagen het verzoe ken regende bij de burgemeester, om het verzoek van de directie van Avi fauna in te willigen om hierdoor te voorkomen, dat Avifauna uit Alphen aan den Rijn zou verdwijnen. Han delend in het algemeen belang heeft burgemeester Witschey de gevraagde dansvergunning voor de Zondag ver leend. Onwettig. Het was in 1952 dat de Prot. Chr. fracties de directie van Avifauna 'n dansverbod wilden laten opleggen. door de raad. Het was een gedurfd verzoek, want men wist het beter. Tevoren waren meerdere besprekin gen gehouden en men wist de stand punten van de linkse partijen en van de KVP. Eensluidend waren deze de mening toegedaan, dat het verzoek in strijd was met de wet. Het criterium was hier dus aan wie kwam de be voegdheid toe, aan de raad of de burgemeester alléén. Op grond van de overweging, dat alleen de burge meester die bevoegdheid bezit, stem de de KVP tegen het voorstel van de Prot. Chr. partijen. De meerderheid, in casu de Prot. Chr. partijen zagen hun voorstel met vlag en wimpel aangenomen. Maar omdat het in strijd werd geacht met de wet en dus ongeoorloofd was, tekende de min derheid, w.o. de KVP, bij monde van de heer Ruijssenaars protest aan en ging de minderheid t>ij G.S. in be roep. tegen dit onwettig zich aan matigen van bevoegdheid. Het is bekend, dat Ged. Staten dit raadsbesluit nietig hebben verklaard, waarop de burgemeester aan Avi fauna opnieuw dansvergunning ver leende. Ook in het college speelde deze vraag nooit een rol, want het verle nen van een dansvergunning behoort nu eenmaal bij de wet tot de compe tentie van de burgemeester als hoofd van de politie. Ondanks de hernieuwde dansver gunning kon Avifauna niet worden gered. Spr. schetste het verdere ver- loop totdat Avifauna door de ge- j meente werd aangekocht. Nu het park eigendom werd van de gemeen schap werd het voor het grootste deel eigendom van de Prot. Chr. partijen, welke in de meerderheid zijn in deze gemeente. Deze groepen verklaarden principiële bezwaren te hebben tegen het dansen op Zondag. Zij zijn de grootste belanghebbenden of „aan deelhouders" zo men wil en mogen dus terecht hun voorwaarden stellen. Daarom besloot de raad te verpach ten zonder dansvergunning. Het zou niet juist zijn geweest, indien de min derheid haar wil zou hebben opge legd of had willen opleggen aan de meerderheid. Met deze meerderheid dient men terdege rekening te hou den. Daarom heeit de KVP zich ach ter de meerderheid geschaard. De KVP is dus niet omgezwaaid, want i ze heeft zich nooit uitgesproken vóór het dansen op Zondag. Ze heeft nu wel toegestemd in niet dansen op Zondag, echter met dien verstande, dat de KVP zich door deze instem ming niet gebonden acht, maar zich Ide vrijheid behoudt bij veranderde omstandigheden een andere visie te volgen met behoud van het eigen principieel standpunt met betrekking tot de vraag of de KVP als zodanig tegen dansen op Zondag is. In een hierop volgend gemoedelijk „ronde tafel" vraaggesprek werden nog tal van andere aspecten van het tegenwoordig Avifauna, zijn toekom stige uitbreiding en de perspectieven belicht door de voorz. van het stich tingsbestuur, weth. Deerenberg, die ten aanzien van het vogelpark en zijn „aanverwante" aangelegenheden van een grote dosis optimisme vervuld bleek te zijn. Lezing over Abdij van Rijnsburg In de Trouwzaal van het raadhuis werd onder auspiciën van de Histo rische Vereniging voor Alphen e.o. gisteravond wederom een lezing met lichtbeelden georganiseerd, waarbij Dr. W. Glasbergen, wetenschappelijk medewerker van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Groningen een aandachtig gehoor vond voor het onderwerp: „Opgra vingen op het Abdij-terrein te Rijns burg". In de inleiding gaf dr. Glasbergen eerst een globaal overzicht van de politieke omstandigheden van het tijdperk, waarin de Abdij te Rijns- burg werd gesticht. De eerste graven van Holland werden begraven in de Abdijkerk van de Benedictijner Ab- dij van Egmond, doch toen één der latere graven van het Hollandse Huis onenigheid kreeg met de mon niken van Egmond, besloot deze de toekomstige begraafplaats te bren gen bij Abdij te Rijnsburg, welke circa 1133 werd gesticht. Deze Abdij, waarin men slechts kon intreden, wanneer men vier adellijke kwartieren in zijn wapen telde, heeft perioden van grote bloei en groot verval gekend. Uitvoerig ging spr. hierop in, waarbij hij voor- Deelden aanhaalde uit de oude kro nieken. Een goede plattegrond ont breekt nog steeds. Juist daarom zijn de opgravingen te Rijnsburg van zo een groot belang voor de historie. In 1574 bij het tweede beleg van Leiden is de abdij nagenoeg geheel verwoest door de bevolking van Lei den, die alle gebouwen, waarin de vijand zich ook maar zou kunnen ophouden met de grond gelijk heeft gemaakt. De laatste muurresten wer den in 1811 op last van de Staten ge sloopt. Nu herinnert nog alleen de toren van de N.H. kerk aan de roem, die eens deze streek sierde. Speciale aandacht wijdde spr. aan de grafsteden van de Hollandse ede len, waarbij in het bijzonder en zeer uitgebreid werd ingegaan op de over blijfselen van Floris de Vijfde, die in het jaar 1296 door de Edelen, (Gijs- brecht van Aemstel, Gerard van Vel- sen en de heer van Woerden) werd vermoord. De geschiedschrijving, waarin de moord op deze graaf zeer nauwkeurig werd beschreven, werd door de vondsten geheel gestaafd Aan de hand van een zeer groot aantal lichtbeelden werd het gespro ken woord voor de toehoorders ver duidelijkt. Bij de moord op Floris V van wiens overblijfselen een aantal detailbeelden werden vertoond, was de spanning en aandacht in de zaal groot. In de pauze deelde de voorz. mede, dat de heer Jac. Schulman, numis- maat te Amsterdam, die de veiling van de kostbaarheden van exkoning Faroek heeft bijgewoond, waarbij hij uit de fantastische verzameling van deze ex-monarch een aantal oud Ne derlandse munten heeft kunnen aan kopen, binnenkort zal komen spre ken. BRAND IN SLAAPKAMER. Vrijdagavond omstreeks half ne- f;en zag dé groenten- en fruithande- aar Krumpelman in de Raadhuis straat rookwolken komen uit de slaapkamer van zijn overburen Broer. Hij begaf zich onmiddellijk naar de winkel, waarschuwde de be woners en rende zelf mee naar bo ven. Daar bleek op de slaapkamer, waar al enkele kinderen sliepen een lapje, dat over een brandende sche merlamp was gehangen om het felle licht wat te temperen, vlam te heb ben gevat. Reeds was ook een deel van het behang aan het schroeien, i Men heeft toen erger voorkomen. De kinderen die al in diepe slaap waren J bleken gelukkig geen nadelige ge- j volgen te hebben gehad. Fok- en Controlevereniging. Dei Fok- en Controle vereniging hield in Hotel „Toor" haar jaarvergadering. De penningm., de heer A. Hoogstra- ten, had een batig saldo van ruim 20O.—Da begroting voor 1954 werd vastgesteld op 18.925.Gerekend wordt op contributie voor plm. 2700 dieren. De contributie werd vasi' steld op 5.25 per koe per jaar De haer J. Verduijn, periodiek af- j tredend, werd met algemene stem men herkozen. Vervolgens bracht de controleur, de heer W. v. d. Wilt een rapport uit over het afgelopen jaar. Hieruit bleek dat 1953 een gunstig productie jaar is geweest. 56 van de plm. 100 leden-bedrijven zijn reeds TBC-vrij. De inschrijvingen voor het Stamboek nemen toe. Dit wijst op verbetering van de kwaliteit van het rundvee. Een gunstig teken is ook de toename van het aantal geregi streerde kalveren. Ongeveer de helft van de leden is tevens aangesloten bij de K.I. De vergadering besloot in dit jaar wederom een fokveedag te houden. Ir. Verhoeven vestigde de aandacht op het kopen van het vee, bij voor keur te doen op de bedrijven. Hij propageerde voorts de VEBO (Lei den) welke op Vrijdag 2 April wordt gehouden. Inenting. Onder auspiciën van de gezamenlijke kruisverenigingen ter plaatse zal binnenkort worden aangevangen met het inenten tegen diphterie en slijmhoest van kinderen, geboren in het tijdvak van 1 Januari 1948 tot 1 Januari 1954. Deze inen ting is kosteloos en geschiedt door de huisartsen. Voor een goed begrip diene, dat deze inenting niets heeft te maken met de vaccinatie tegen pok ken en een geheel aparte maatregel is in het belang van de volksgezond heid. De inenting bestaat uit een serie van 3 inspuitingen, die met een tus sentijd van pijn. 4 weken worden toegediend. Hierdoor wordt een on vatbaarheid verkregen, welke op peil kan worden gehouden door een her inenting om de 2 a 3 jaar. Het behoeft geen betoog, dat deel name aan deze inenting van het grootste belang is, zowel voor de kinderen als voor de gehele gemeen schap. Door de mogelijkheid van in enting kan immers een massa ellende worden voorkomen, zoals spanning, angst, gezinsontwrichting, schoolver zuim, verzwakking van de patiënt, langdurige herstelperiode en niet in het minst de verwikkelingen, waar om diphteritis en kinkhoest zo zeer gevreesd zijn. Adviseurs voor Avifauna. Naar wij vernemen hebben de vijf heren, die onlangs door de gemeenteraad tot adviseurs van Avifauna werden be noemd, hun functie aanvaard. Avifauna zal zijn poorten officieel heropenen op Vrijdag 9 April a.s. Des namiddags om drie uur zal bur gemeester Ed. C. Witschey van Al phen aan den Rijn deze plechtigheid verrichten in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten uit het land, in het paviljoen van het vogelpark. Voor het publiek zal het park Zater dag 10 April worden opengesteld. BOSKOOP VERBOUWING R.K. SCHOOL VOOR GEW. LAGER ONDERWIJS Doordat de in de lagere school ge huisveste R.K. Ulo haar nieuwe ge bouw heeft betrokken zijn drie lo kalen van de lagere school vrijgeko men en kunnen de in de openbare school en Nieuwstraatschool tijdelijk ondergebrachte klassen van de R.K. school, weer in het eigen gebouw v/orden gehuisvest; Deze kunnen echter niet in de oude lokalen van de Ulo, aangezien deze lokalen slechts ruimte bieden voor 30 leerlingen. Het schoolbestuur is nu voorne mens de 7e en 8e klasse, tellende thans in totaal 44 leerlingen, in twee der drie bedoelde kleine lokalen on der te brengen en het derde lokaal, nadat dit is veranderd in te richten als keuken-werklokaal voor het on derwijs In de huishoudelijke vakken. Hiermede zou dan kunnen worden te gemoet gekomen aan het ruimtege brek, waarmede men by het geven van dit onderwijs heeft te kampen en zou dit onderwijs beter tot zijn recht kunnen, komen. De elders ver blijvende klassen kunnen dan in de huidige lokalen van normale opper vlakte der 7e en 8e klasse worden geplaatst. Verkeersmaquettes. Door de be sturen van de bijzondere lagere scho len is een verzoek ingediend bij het gemeentebestuur om medewerking ingevolge art. 72 der Lager onder wijswet, voor het aanschaffen van een verkeersmaquette. Naast het theoretisch verkeerson- derwys moet het van groot belang worden geacht, dat ook alle aandacht wordt geschonken aan het visuele element, waarom B. en W. voorstel len de gevraagde medewerking te verlenen. Rijwielbergplaats voor nieuwe R.K. ULO. Nu de nieuwe R.K. Ulo school gereed is, bestaat vanzelfspre kend ook behoefte aan een rijwiel- bergplaats, waarom het bestuur me dewerking heeft verzocht voor de bouw van een dergelijke bergplaats. Het schpolbestuur heeft een begroting ingediend, waarbij is uitgegaan van een ruimte voor 70 ry wielen. Ook hier worden de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen niet overschreden, mitsdien wordt voorgesteld de gevraagde me dewerking te verlenen. BODEGRAVEN Winkelsluiting. Tengevolge van het in werking treden van de nieuwe verordening, als bedoeld in art. 4. lid 1 der winkelsluitingswet 1951, zullen met ingang van Maandag 29 Maart a.s. de schoenwinkels in deze gemeente niet meer op Woensdag middag maar op Maandagmorgen ge sloten zyn. Nieuwe lagere school. Het plan tot stichting van een nieuwe lagere school ten noorden van de Rijn is ge reed gekomen. Het zal een 8-klassige school worden. In de nabijheid zal een gymnastieklokaal worden ge bouwd. In April zal de aanbesteding volgen, als de moeilijkheden rond het uitbreidingsplan geen roet in het eten gooien. GEMEENTERAAD LEIDERDORP In de gisteravond gehouden raads vergadering van Leiderdorp onder leiding van burgemeester K. v. Die- per.ingen, kwam wederom in stem ming het voorstel van de heer Los, gedaan in de vorige raadsvergadering n.l. om een adres te richten tot de liijksverkeers-inspectie voor een ver bod van de busdienst op Zondag. Doordat de stemmen toen staakten cn de raad niet voltallig was, kon dit voorstel nu opnieuw in stemming ge bracht worden. Voor het echter zover was brachten voor- en tegenstanders nog eens hun meningen naar voren. De heer Schop pen, die een busdienst op Zondag bij de algemene beschouwingen tijdens de behandeling van de begroting, als een van zijn verlangens naar voren had gebracht, betoogde nadrukkelijk dat het heden niet meer aangaat een modern vervoermiddel uit het dorp te weren. Hij vond, dat de raad een verkeerde weg bewandeld en dit rus tig aan de Vervoersmij. moet over laten. Hy deed een beroep op de Chr. fracties om een wat soepeler houding aan te nemen. De heer Los wist echter van geen wijken en hoewel de raad geen ver bod kan opleggen, vond hij, dat de iaad al het mogelijke moet doen om te voorkomen, dat de bus op Zondag gaat rijden. De heer Nievaart (P.v.d.A.) vond een Zondagsdienst geen bezwaar. De heren v. d. Stoel, v. Winkel en de Graaf betoogden alle drie, dat zij vreesden voor ontheiliging van de Zondag als er een bus ging rijden. De voorz. deelde hierop mede, hoe de situatie eigenlijk was. De directie van de NZH gaat de busdiensten van Leiderdorp. Voorhout, Noordwyker- hout en Valkenburg reorganiseren, waardoor er van Leiderdorp een uur- dienst gaat lopen naar Valkenburg, welke des zomers gaat tot Katwijk. Men kan dus in Leiderdorp in de bus stappen tot Katwijk toe. In stemming gebracht werd het voorstel Los aangenomen met 6 te gen 4 stemmen. Voor stemden de he ren, Snel, Los, Moraal en v. d. Stoel (allen A.R.), de Graaf en v. Winkel (C.H.). Tegen de heren Boon, Nie vaart (P.v.d.A.), Schoppen (Gem. B.) en de heer Kuilenberg K.V.P.)De heer Broxterman was niet aanwezig, wat niet van invloed was op de stem ming. De Chr. Oranjevereniging zal voor haar kinderfeesten* een subsidie ont vangen van 0.75 per kind. Voor heen was dit 0.6CT per kind. Voor de verbreding van de Hoofd straat zal van de Ned. Herv. Gemeen te een stukje grond aangekocht wor den. De totaal kosten der werkzaam heden aldaar zullen bedragen 7.900. Doordat over de grond van de Ver enigde Touwfabrieken, irödig voor de straat uit het Zijlkwartier naar de Van der Valk Boumanweg, nog geen overeenstemming is verkregen kan de straat voorlopig niet op de Van der Valk Bouman weg worden aangeslo ten. Wel zal worden begonnen met het bouwTijü maken van grond in het Zijlkwariier. Nadat nog enkele punten z. h. st. waren aangenomen en niemand van de rondvraag ge bruik maakte volgde hierop sluiting. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40. Tel. 30070. ÏN DE MOOIE STEMMINGSVOLLE Gereformeerde kerk te Sassen- heim werd gisteravond van gansej: harte gemusiceerd door het plaatse lijke Christelijke Dames- en Mannen koor onder leiding van Job de Vries. De Christelijke Gemengde zangver eniging Bel Canto uit Wassenaar, welke onder leiding staat van Dirk van Vliet, was de gast van de beide Sassenheimse koren, die zich van de medewerking van een jonge inheem se sopraanzangeres hadden verze kerd. Na opening en gebed door ds. H. van den Berg begon het Wassenaar- se gemengde koor. De dirigent Dirk van Vliet had een goede greep ge daan door een kleine koorwerk van Bortniansky uit te voeren, een Rus sische componist (Westers georiën teerd) die zich uitsluitend op het ge bied van de Kerkmuziek heeft bewo gen. Het mannenkoor is in aantal minder dan het sopranen- en alten koor, maar heeft zich toch dapper geweerd, ook in Gounod's „Super flumina", in welks componist men de man van goede smaak onderkent, al zijn wy zyn kunst wel wat ont groeid. Op het orgel begeleid door Job' de Vries, hoorden wij de twee mooie choralen uit de Mattheus-Pas- sion. die precies gezegd van Hassler zijn, door Bach vierstemmig bewerkt maar die in elk geval mooi en inge togen klonken. Verder zong Bel Can to nog een geslaagde compositie van haar dirigent van Vliet „Sanctus", een koorwerkje van Bonset en last not least Psalm 117 van van Beek, waarin het fugagedeelte duidelijk ge ëxponeerd werd. De dirigent heeft een levendige wyze van dirigeren en zijn vrij groot koor volgt met toe wijding zijn intenties op. Met belangstelling hebben wij de directie van Job de Vries gadegesla gen. Hij begon met het mannenkoor Psalm 36 te laten zingen van Bou- geois, een oude meester van om streeks 1574, waarop een Ad oremus (een juweeltje) van Bougeois' tijd genoot da Palestrina volgde, zeer de voot voorgedragen. Tenoren zijn in onze meer noordelijke provincies schaars evenals de alten. Het dames koor zong een prachtig lied van Schutz, een componist die zo'n grote betekenis gaf aan alles wat betrek king had op het Bijbelse woord. Dat heeft de zeer muzikale dirigent juist aangevoeld. Daarna een naïef vrome Inleiding tot .Deutsche Messe" van Schubert. NA DE PAUZE ZONG het dames koor een gespannen brokje Beet hoven n.l. Bede en een Nachtzang van de hand van de Vries, eenvoudig maar mooi van klank, waarvoor hem lof toekomt. Inmiddels werd aan de sopraanzan geres mevrouw Caroline van Dorp van Heyningen gelegenheid gegeven zich aan het kunstminnend gehoor voor te stellen. Een in vele opzichten prettige kennismaking, omdat blijkt, dat deze nog jeugdige zangeres con sciëntieus werkt. Zij maakte degelij ke studie bij Louis van Tulder en ook bij Willem Mizée. Zij heeft een mooie draagkrachtige en reine stem en heeft in haar programma twee liederen van Bach en twee aria's van Handel muzikaal gezongen, Zij streeft er ernstig naar om ieder lied een zo zuiver mogelijke interpretatie te ge ven. Bij Bach slaagde zij hierin het beste in „Bist du bei mir" terwijl ,,0 Jesulein süss" nog niet ten volle ge lukte. Wat de Handel-aria's uit ,,Der Messias" aangaat, zoals vooral bleek uit „Er weidet seine Herde" bewees zij, dat zij een goede instelling heeft voor het oratorium, waarvoor ook haar stem zeer geschikt is. Na de pauze, toen na de eerste nervositeit haai* adem meer stabiel werd, klonk de stem zeer welluidend en mag men verwachten, dat zij bij volgehouden studie en met handhaving van haar sympathieke eenvoud haar doel zal bereiken. Ten slotte kreeg het mannenkoor nog een beurt in drie Beethoven lie deren waarvan een door de Vries be werkt was. Vergeten wij niet te ver melden, dat er aan Mozart ook een goede plaats was ingeruimd, eerst door Bel Canto in het voortreffelijke Ave Verum en later door het man nenkoor in ,Isis und Osiris" uit die Zauberflöte, waarby een van de he ren van het koor, een baszanger met mooie natuurstem, ongekunsteld de Aria des Sazastro voordroeg. Het was een avond met stralende hoog vlakten. De beide dirigenten hebben veel werk van de koorzang gemaakt en waar 't op begeleiden aankwam, verdienen de beide pianisten dei he ren A. van Vliet en A. Peter, alsme de de organist Job de Vries, alle lof. Ds. van den Berg sprak namens alle aanwezigen een dankwoord.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2