2)e £eiebe6ou^a/nt Tweede proef met de waterstofbom uitgesteld De strijd tegen de Mau Mau Bonn zet er spoed achter Britse steun aan Paleisrevoluties in Caïro aan de lopende band De zeven oorlogsmisdadigers van Spandau De Koningin op Amstelflora Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 27 MAART 1054 45ste JAARGANG No. 13154 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 200X5, Advertenties 20826. Giro }03003. Abonnementsprijs i 0.50 p. w., f 2.X5 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DOMPERS rjE AFGELOPEN WEEK is niet be- moedigend geweest voor dege nen, die geloven in de mogelijkheid van een door eendracht krachtig Verenigd Europa. Nog een paar van zulke weken en de afkoelende geest drift bevriest tot sombere wanhoop. Het is natuurlijk niet gemakkelijk voor landen en volken, die eeuwen lang op zichzelf hebben gestaan, niets anders dan hun eigen belangen op het oog hebben gehad, daarvoor zelfs gevochten hebben en die geleerd heb ben hun eigen land als het beste en mooiste en de rest als minderwaar dig te beschouwen het is in zulke omstandigheden niet gemakkelijk om zich in een paar jaar tijds om te schakelen van een enghartige natio nale visie op een ruimhartige Euro pese visie. Maar wij hoopten, dat men bezig was het te leren en voor al hoopten wij, dat sommige reeds gevormde boven-nationale lichamen het voorbeeld zouden geven. Het blijkt echter, dat alle mooie leuzen verbleken, zodra de portemonnaie in het geding komt. Neem bijv. de beslissing van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal Gemeenschap inzake de 0 kollnprijzen. De Hoge Auto riteit stond voor de beslis sing om het stelsel van maximum prijzen voor kolen al dan niet af te schaffen. Daar het doel van de Ko len- en Staal Gemeenschap is om een uniforme markt in Europa te schep pen voor deze gewichtige grondstof fen, lag het voor de hand, dat deze maximumprijzen voor alle deelne mende landen gehandhaafd dan wel afgeschaft zouden worden. Maar neen, de Hoge Autoriteit besliste, dat in Duitsland en Frankrijk maximum prijzen gehandhaafd zouden blijVen, terwijl zij in de andere landen van de Gemeenschap afgeschaft zouden worden. Daar iedereen sinds de tij den van distributie en prijsregeling wel weet, dat maximumprijzen in de practijk tevens minimumprijzen zijn, is het voor iedereen ook duidelijk, dat deze beslissing van de Hoge Autoriteit een bevoordeling inhoudt van de Duitse en Franse kolenindus- trie. Maar dat betekent tevens, dat de meerderheid van de Hoge Autori teit, het lichaam dat boven de belan gen van de deelnemende natiés af zonderlijk moest staan, door de knie- en is gegaan voor de aanspraken van de nationale kartels, die alleen maar kunnen bestaan bij vastgestelde prij zen. Zo kort na zijn oprichting heeft dit supra-nationale orgaan dus reeds zijn supra-nationaal karakter verloo chend; een betreurenswaardig ver schijnsel, waartegen onze minister Zijlstra terecht verzet heeft aangete kend. En bij dit protest heeft Ne derland zich niet beroepen op het feit, dat de beslissing van de Hoge Autoriteit nadelig is voör onze por temonnaie. Neen, Nederland, dat steeds een open oog heeft gehad voor de noodzakelijkheid van aan eensluiting en dus voor de noodza kelijkheid van het brengen van of fers, heeft uitsluitend gewezen op het verloochenen van het supra-na tionaal karakter door een beslissing, die kennelijk in strijd is met het doel en strekking van de Kolen- en Staal Gemeenschap. Met nadruk op „Ge meenschap", DEHALVE DEZE MISSTAP vande Kolen- en Staal Gemeenschap heeft ook het uitstel van de Brusselse conferentie een domper gezet op het enthousiasme voor de politieke een heid van Europa. Op 30 Maart a.s. zouden n.l. de landen» die plannen hadden zich tot het z.g.„Kleine Euro- Ïia" aaneen te sluiten (n.l. de drie anden van de Benelux, Frankrijk, West-Düitsland en Italië) te Brussel bijeenkomen om te trachten vastere vormen te vinden voor hun plannen. Deze conferentie is tot nader order uitgesteld, omdat men de tijd er nog niet rijp voor achtte. Als doekje voor het bloeden js overeen gekomen, dat men in Mei nog eens bïj elkaar zou komen om te praten over een even tuele nieuwe datum. Nu behoeft van uitstel niet altijd afstel te komen, maar als men gaat praten van „tij den, die nog niet rijp zijn", dan be tekent dat, dat er reeds vóór de con ferentie zulke diepgaande verschil len van mening aan de dag zijn ge treden, dat het nutteloos is te gaan praten. En zullen die meningsver schillen in Mei zover zijn bijgelegd, dat met vrucht een nipuwe datum kan worden bepaald? Wij kunnen het nauwelijks geloven. Een groot gedeelte van de bezwa ren komt van de kant van Frank rijk, dat nog altijd zit te houden met zijn beslissing inzake het Europese leger. Die beslissing wordt altijd maar weer uitgesteld en van steeds nieu we voorwaarden afhankelijk ge maakt. Eerst wilde Frankrijk weten of er wel voldoende rekening gehou den zou kunnen worden met zijn bij zondere positie in Indo-China (de be faamde Protocollen); daarna moest eerst Engeland beloven een groter aandeel te nemen in de garantie van de E.D.G. en vervolgens moest eerst de Saarkwestie (voor Frankrijk be vredigend) zijn opgelost. Zo is de eenwording op economisch gebied teleurstellend, op politiek ge bied vrij hopeloos en op militair ge bied uiterst twijfelachtig. Moet er eerst weer eens iets heel I ergs gebeuren, voordat Europa inziet, i dat het beter z'n kibbelarijen kan 'vergeten en zich aaneensluiten? Moet het eerst met waterstofbommen tot i rede gebracht worden? Inmiddels nieuwe veiligheidsmaatregelen Heftige bezwaren van Engelse zijde Amerikaanse geleerden hebben een tweede proef met een waterstofbom in de Stille Oceaan die volgens de plannen reeds had moeten plaatsvinden uitgesteld. In die tussentijd zullen nieuwe maatregelen worden beraamd om de be volking van de eilanden in het proefnemingsgebied afdoende te beschermen tegen de onverwacht grote gevolgen van een dergelijke proef, zoals die zich hebben voorgedaan bij de ontploffing van 1 Maart jl. bij de Bikini-eilanden. Alom in de wereld, maar met name in het bezorgde Engeland is deze me dedeling van de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie met opluch ting ontvangen. Zó groot is in Engeland de bekommernis om deze proefne mingen, dat premier Churchill voornemens is, in het begin van de komende week „een belangrijke verklaring" af te leggen, waaraan hij volgens de ver wachting een voorstel zal verbinden om met de leiders van de vijf „atoom- mogendheden" Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en Canada spoedige besprekingen voor een atoom-vrede" te gaan houden. GEEN AFSTEL. I der punt van nauwgezette studie de I verspreiding van de radio-activi- Dat overigens van het uitstel in teit is. de proeven geen afstel zal komen, is j Met deze maatregelen hopen de blad „Nation" schreef b.v., dat het atoomonderzoek nu zo ver gekomen is, aat de theorie over de eventuele gevolgen van explosies in geen en kel opzicht meer een betrouwbare gids is. In kringen van het Lagerhuis ver wacht men overigens, dat premier Churchill in zijn „atoomverklaring" niet zo ver zal gaan, dat hij de V.S. Het bestuur van Kenia heeft de Mau Mau-leiders, die zich nog, niet hebben overgegeven, gewaarschuwd dat, indien zij dit niet alsnog snel doen, krachtiger militair optreden tegen hen en hun aanhangers zal vol gen. De gevangen genomen Mau Mau- generaal „China" heeft, als gemeld, bemiddeling verleend bij het over brengen van de Britse voorwaarden voor overgave. Er zijn 24 antwoorden ontvangen, waarin Mau Mau-leiders over het algemeen te kennen gaven zal verzoeken, de proefnemingen te stemmen met overgave, „van staken (en derhalve het werk van de menjng zijnde dat voortgezette te geleerden stop te zetten), terwijl j genstand de Kikoejoestam bijna Rusland vrij blijft om zijn proeven ajje Mau Mau-leden behoren hiertoe voort te zetten. Bij de storm van vragen, welke de premier ongetwijfeld zal moeten doorstaan, zal zeker ook weer het verzoek van Labour zijn om zijn pq- gingen voor een gesprek met Eisen hower en Malenkof persoonlijk te vervolgen. Inmiddels gaat nu ook communis tisch Crina een begin met het atoomonderzoek maken. De Chinese slechts zou benadelen". Van de zijde vqji het Britse be stuur is nog medegedeeld, dat verte genwoordigers van de Mau Mau de afgesproken ontmoetingsplaats kort geleden tot op enkele honderden me ters afstand waren genaderd, „doch iets heeft hun op het laatste ogenblik schrik aangejaagd". Men acht het te Nairobi waar schijnlijk, dat, indien de Mau Mau- Ac a de mie van Wetenschappen, are- leiders niet binnen de komende da- reageren, grootscheepse aanval- van Afgevaardigden heeft gegeven aan een record-program van bijna 1061 millioen dollar voor de ontwik keling van nieuwe waterstof- en atoomwapens. De belangrijkste van de nieuwe voorzorgsmaatregelen is het vergro ten van de gevarenzone. Ook zal meer rekening worden gehouden met de weersomstandigheden, in het bijzon. ven zijn gerezen. Het Britse week- dnidelijk gebleken uit de goedkeu- j Amerikaanse geleerden tegemoet te j leirl door vice-premier Koeo Mo-djo,1 gen reat-ereu Hiuuiscneepse aanvai de *0®' komen aan de heftige bezwaren, die een delegatie te zenden om geza- ien met lucht- en grondstrijdkrach wijzingen van het Amerikaanse Huis tegen een voortzetting van de proe- menlijk de kwestie te gaan bestude- ten zullen worden uitgevoerd, waar- I ren. J bij speciaal aandacht zal worden ge schonken aan de hoofdstad Nairobi, waar zich, volgens het Britse be stuur, de kern van de Mau Mau be vindt. Vrijwel alle te Nairobi wonende 65.000 Kikoejoe's worden er thans van verdacht in de een of andere vorm bij het optreden der Mau Mau betrokken te zijn. Nu de geallieerden hun voorwaar delijke toestemming hebben gegeven aan de „militaire aanvulling" van de Westduitse Grondwet, laat Bonn geen ogenblik verloren gaan om de gehele procedure der ratificatie te voltooien. Nadat president Heuss Vrijdag de aanvulling der Grondwet heeft on- der de windrichting, terwijl een an- Ministers dienen hun ontslag in e. v. g- voor de Grondwetgevende Vergade ring, zou geschieden. Het huisarrest van oud-premier en oud-leider van de Wafd Nahas werd Vrijdag opgeheven. In September was bekendgemaakt, dat Nahas be recht zou worden op beschadiging De Egyptische burgerministers hebben Vrijdag president Naguib hun ontslag aangeboden. Naguib van zwendel op de katoenmarkt van heeft nog geen besluit genomen. De Alexandrië. Engeland heeft Vrijdag aan de in- ontslagaanvragen moeten ook nog Ook oud-regent Rasjad Mehanna terimcommissie van de È.V.G. In Pa- door de Revolutionnaire Raad worden is op vrije voeten gesteld. Kolonel rijs nieuwe voorstellen gedaan voor overwogen. Eerdere berichten had- Rasjad Mehanna wag regent na de samenwerking met het Europese le- den melding gemaakt van het aftre- afzetting van koning Faroek. Hij ger. Voorlopig wordt volstrekte ge- den van het £eïlele. kabinet, maar dit werd later tot levenslange gevange- heimhouding betracht over de werd door de minister van voorlich-i nisstraf veroordeeld wegens een po- nieuwe voorstellen. Men wil ze be- tins' maj°or Salah Salem ontkend, ping tot een staatsgreep op het le- I Srt5?tf"o5KSiSï ÏS: aldus wordt uit diplomatieke krin- gaderingi die op 23 Juli bijeen zal gen vernomen. moeten komen. y° JLens,-, nie!> lcie*e. berichten, j President Naguib zeide Vrijdag, ^8i ingeland om enige van de daj zijn overwinning op de leden in Duitsland gestationneerde divisies van de Revolutionnaire Raad, die aan het Europese leger te verbinden, geen spoedig herstel van het parle- Hoewel Enigeland niet aan het mentaire leven wensten, hem de „ge- Franse verzoek zou hebben voldaan lukkigste dag van zijn leven" had be- om te garanderen, dat Britse troe- zorgd. Luitenant-kolonel Nasser, de pen gedurende vijftig jaar de duur Egyptische vice-premier, die zich te- van het E.V.G. verdrag in Europa vergeefs tegen dit plan van president Verzachting van regiem De Russische Hoge Commissaris in gestationneerd blijven, zou dit land i Naguib had verzet, zeide, dat hij in Duitsland, Semjonof, heeft ingestemd toch hebben beloofd haar. troepen I Juli zijn plaats in het leger weer zal I met een geallieerd voorstel om des- niet zonder overleg met de E.V.G. landen terug te zullen trekken. Ook zou Engeland hebben voorge steld deel te nemen aan het werk van de meeste E.V.G.-organen, aldus deze niet-officiële berichten. innemen. kundigen van de Grote Vier bespre- De uitzonderingstoestand zal zeer j kingen te laten voeren over verzach- spoedig worden opgeheven, aldus ting van het g.evangenisregiem voor deelde president Naguib verslagge- de zeven voornaamste Duitse oor vers mede. Hij hoopte, dat het vóór logsmisdadigers, die verblijven in de 18 Juni, de dag van de verkiezingengevangenis van Spandau in Berlijn, aldus is Vrijdag te Bonn uit Weste lijke bron vernomen. In de gevangenis van Spandau, die onder vier-inogendheden-beheer staat, verblijven admiraal Raeder, ad miraal Doenitz, Rudolf Hess, Baldur van Sdhirach, Albert Speer, van Neurath en Funk. De geallieerden hadden bespreking van de kwestie voorgesteld, nadat bondskanselier Adenauer hen had verzocht het geval ter sprake te bren gen op de Berlijnse vier-mogendhe den conferentie. O.m. hebben de Westelijken voor gesteld de gevangenen toe te staan- meer brieven en bezoekers te ont vangen, de mogelijkheid te openen van strafvermindering door goed ge drag en verwanten toe te staan over H. M. Koningin Juliana heeft Vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan de grote bloemententoonstelling, die in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. Sfoande op een rustiek bruggetje bewonderde H. M. de Koningin een prachtig aangelegde tuin. Links van H. M. Burgemeester Arn. J. d'Ailly van Amsterdam. De Koningin deed via enkele bloemen-experts nog een bestelling voor een groot boeket, bestemd voor prinses Wilhelminea. het stoffelijk overschot te beschik ken als een gevangene overlijdt. Voorts werden soepeler voorwaarden voor zieke gevangenen voorgesteld. Men gelooft, dat vooral v. Neurath en Raeder zwak zijn. De gevangene dragen Duitse ge vangeniskleren. De cellen zijn uiterst sober ingericht. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen om te voorkomen, dat de ge vangenen trachten de hand aan zich zelf te slaan. Zij ontvangen geen messen bij hun maaltijden en de ^anden van de vorken zijn ztc-i stomp. De gevangenen moeten 's avonds hun brillen inleveren en zij mogen zichzelf niet scheren. Dat geschiedt driemaal in de week door een niet-Duitse kapper. Voorts in specteren de wachtposten des nachts met geregelde tussenpozen de cellen door luikjes in de deuren. dertekend, heeft de Bondsregering besloten zonder verwijl ook de ver dragen ter ondertekening aan de pre sident voor te leggen. Dit kan gebeuren na de afkondi ging der Grondwetswijziging, die Vrijdag nog verwacht werd. Een regerirugsspreker zeide Vrij dagmiddag, dat ook kan worden aan genomen, dat de laatste acte van het ratificatieproces, het deponeren der verdragen in Parijs, zonder verdere vertraging zal geschieden. Men probeert McCarthy te wippen Leroy Gore, hoofdredacteur van een weekblad te Sauk City, in de Amerikaanse staat Wisconsin, welke McCarthy naar de Senaat heeft afge vaardigd, is een actie begonnen om McCarthy van zijn senatorschap te ontheffen. Volgens Gore hebben reeds minstens honderdduizend personen verzoekschriften van deze strekking getekend. In Wisconsin bestaat een wet dat, indien op dergelijke verzoekschriften, binnen zestig dagen na officiële me dedeling van aanbieding, 403,904 handtekeningen zijn verkregen, aan de Amerikaanse procureur-generaal zal worden verzocht de wettigheid er van te beoordelen. Is deze vastge steld, dan moet binnen de eerstvol gende 45 dagen een nieuwe verkie zing voor het aanwijzen van een se nator worden gehouden. Prins Albert op Schiphol Prins Albert van België arriveerde Vrijdagmorgen op doorreis naar Curasao op Schiphol. De prins zal zich naar Zuld-Amerika begeven en zich voegen bij het gezelschap van ex-koning Leopold, die momenteel een bezoek brengt aan dat land. De prins op de trap van het K.L.M.-toe- stel, dat hem naar Curacao brengt. De Tigris bedreigt Bagdad Het stijgende peil van de sterk ge zwollen Tigris vormt vain uur tot uur grotere bedreiging voor Bagdad. Ten Noorden en ten Zuiden van de stad zijn de dijken Vrijdag weer op twee plaatsen doorgestoken om de druk van het water te verminderen. De dag tevoren had men dit reeds op vier punten gedaan. Koortsachtig wordt gewerkt aan de versterking van de waterkeringen in en nabij de stad. Uit de laagliggende gebieden rond om de Iraakse hoofdstad zijn reeds 80.000 mensen weggevoerd. De scha de wordt geraamd op 20 millioen gulden. Tot dusverre is het weer gains tig. Deskundigen zijn van mening, dat bij slechte weersomstandigheden Bagdad niet te behouden zou zijn geweest. Volgens berichten van radio-Cairo en radi'o-Beiroet begon het water Vrijdagmiddag Bagdad binnen te dringen, waardoor het paleis en de regeringsgebouwen werden bedreigd. Tegen de avond steeg het water echter niet meer. In een aantal wij ken staan de straten onder water. Koning Feisal, die aan boord van zjjn jacht een tocht maakte in de Perzische Golf, heeft 'besloten met spoed naar zijn land terug te keren. Hij werd Zaterdagochtend in Bagdad verwacht. Overdag hogere temperaturen Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land heeft in de afgelopen dagen voornamelijk onder invloed gestaan van Noordelijke win den, waardoor vrij koude, boven de Noordzee afgekoelde lucht, binnen stroomde. Hierin kwam even een onderbreking, toen een kleine storing aan de Zuidflank van een depressie bij IJsland snel over Ierland, Enge land en de Noordzee via de Wadden eilanden naar Noord-Duitsland be woog, wat gepaard ging met vrij veel regen, vooral in het Noorden van het land. Op het vliegveld bij Leeuwar den werd o.a. in een etmaal een hoe' veelheid van 15 m.m. afgetapt. Thans is het weer in ons land onder invloed gekomen van een gebied van hoge luchtdruk, dat over de Britse eilan den naar het Oosten trekt. Het weer kreèg daardoor een rustiger karakter, waarbij opklaringen optraden. IntuS' sen is op de Oceaan een nieuwe de pressie ontstaan, die goed ontwikkeld is en nog in activiteit toeneemt. Za terdagmorgen werd bij het centrum ten Zuidwesten van IJsland een luchtdruk gemeld van 960 millibar. De baan van deze depressie is nog Noordoostelijk, maar de beweging wordt geleidelijk vertraagd, zodat hij spoedig stationnair zal worden. Het bij de depressie behorende fronten systeem dringt door naar de Britst eilanden, maar het is onwaarschijn lijk, dat het vóór het einde van d< middag in ons land regen zal veroor zaken. De winden zullen n Zuiden draaien en weer in kracht gaan toenemen. De temperaturen kunnen, na een koude nacht met plaatselijk mist, morgen overdag op lopen tot hogere waarden dan van daag, waarbij het vooral aanvanke lijk op de meeste plaatsen nog zonnig weer zal zijn. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot j Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER MEER WIND. Koude nacht met weinig wind j en plaatselijk mist. Morgen over- j dag droog en vrij zonnig weer, 3 l maar later meer bewolking. Tot j matig of vrij krachtig toenemen- de Zuidelijke wind. Hogere mid- 5 dagtemperaturen. Schijngestalten van de maan: 27 Maart: 17.14 uur, l.k. 28 Maart: zon op 6.26; onder 19.05; maan op: 3.50; onder 11.18. 29 Maart: zon op 6.24; onder 19.07; onder 4.02 en onder 12.36. Het weer in Europa OSLO geheel bew. 0C. STOCKHOLM zwaar bew. —4 HELSINKI geheel bew. —1 KOPENHAGEN sneeuw 0 LONDEN licht bew. 1 AMSTERDAM zwaar bew. 3 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS geheel bew. 5 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE geheel bew. 7 NICE geheel bew. 16 BERLIJN geheel bew. 1 WARSCHAU motregen 3 FRANKFORT zwaar bew. 5 MUNCHEN nevel ZURICH geheel bew. 5 GENEVE geheel bew. 7 19 LOCARNO geheel bew. 6 WENEN geheel bew. 8 INNSBRUCK geheel bew. 5 ROME zwaar bew. 19 Korreltje Ik lees de Bijbel om te weten, dat er een Gods plan is, en de krant om te zien, hoe het wordt uitgevoerd. Groen van Prinsterer

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1