Morgen komt het Oude Testament in 250*000 katholieke gezinnen Fraude bij liefdadigheid Vliegveld Ypenburg begin '55 klaar Muziekhandclaar vergast op repeterende breuk Geboeide vrijheid Schoten klonken door Rhenens straten en maakten Sint Nicolaas baardeloosl DONDERDAG 25 MAART 1954 i5E LE1DSE COURANT TWEEDE B1.AD - PAGINA 1 „ACTIE ZONNEWIJZER" GAAT STARTEN I'VE EERSTE TWAALF NUMMERS r-'van deze goedkope katholieke ge zinsbibliotheek, die in de prospec tus worden vermeld, z|jn nogal uit eenlopend van aard. Er zijn naast de bloemlezing uit het Oude Testament een paar strikt godsdienstige boeken; er komt een bundel van Gabriël Smit; D. de Lange beschrijft de ge schiedenis van de Martelaren van Gorcum; en er komen ook eèn paar romans. En laten we nu eens wat uitvoerig de stelling gaan verdedigen, dat voor al de katholieken veel te weinig ro mans lezen. Geen „leesvoer"; geen onbeduidende en misschien niet erg aanbevelenswaardige verhaaltjes, maar echte romans. We staan nog niet zo ver van het tijdvak af, waarin de herderlijke brie ven van de bisschoppen, zoals Prof. Rogier het in „In Vrijheid Herbo ren" zo smeuïg heeft beschreven, vooral toornden tegen de „slechte lectuur", en daaronder vrijwel ieder product van de menselijke fantasie, ook van alle dichters en romanciers schenen te rekenen. Of het gevaar erg groot is geweest, is te betwijfelen: de katholieke Nederlanders lazen niet veel. Wij Nederlanders zyn geen volk met een rijke fantasie; en wij houden eigenlijk niet van dingen die de fantasie kunnen ontwikkelen. Wij hebben weinig eigen sprookjes; wij hechten op school meer waarde aan het rekenen, dat ons nuchtere telver- mogen ontwikkelt, dan aan de ge schiedenis en volkenkunde, waardoor onze fantasie zich andere tijden en andere mensen gaat voorstellen. Wij zijn huiselijk en letten op de dage lijkse werkelijkheid; wij kijken uit onze ogen en zijn door de gevoelig heid van ons hart met dierbare men sen verbonden. Wij treden niet graag buiten onze eigen omgeving, zelfs niet alleen maar met de fantasie. MEER GODSDIENSTKENNIS. HAND achter gekomen, dat wij veel en veel meer van onze eigen godsdienst moeten weten en dat wij behoeften hebben aan een meer be wust geloof. Daar wordt veel vóór gedaan, en daarvoor hebben de ka tholieken s,teeds meer over, Maar wij zijn een dogmatisch en theologisch volk, zoals bij onze reformatorische broeders al gebleken was; wij wil len onze Catechismus kennen, wij weten dat wij beter thuis moeten ra ken in de Heilige Schrift, wij wil len de liturgie kunnen volgen, die zich voor onze ogen afspeelt. Het ge loof in de Kerk komt hoe langer hoe meer in het middelpunt van onze aandacht te staan; maar wie interes seert zich nu ook al voor de rijke geschiedenis van die Kerk, waartoe wij trots zijn te behoren? Dan moe ten we duiken in andere tijdperken ■en andere vormen van beleving van ons geloof; dat gaat ons niet af. Maar hoe zullen wij in liefde an dere mensen begrijpen, als onze fan tasie niet wat beter ontwikkeld is? Wij willen uitbreken uit ons gees telijke isolement; we willen een meer positieve houding vinden tot niet- katholieke, protestanten en onkerke- ■lijken. Wij moeten onder de dran, Tien gezinnen naar Lourdes komt misschien bij U op, wanneer wij het advies geven: Kijk morgen uit naar de postbode! Wij hebben echter het beste met U voor. Het is zo goed als zeker, dat de brievenbesteller bij U zal aanbellen, om een pakje af te geven. Op het moment, dat U dit pakje aanneemt, bent U in een complot betrokken. Een complot met uitsluitend aan gename kanten. Het goede boek gaat een triomftocht door Nederland beginnen. Met dat pakje in de hand staat U op het punt een biblio theek te stichten voor Uw gezin en misschien staat U ook voor een onvergetelijke vacantie: Een bedevaart met Uw gehele gezin naar Lourdes. Maar terwijl U letterlijk met dat pakje in de hand staat, heeft U figuurlijk iets anders in de hand: Het welslagen van een grote gedurfde actie, ondernomen door de St. Wilftbrord-vereniging en de Katholieke Actie, om via „De Zonnewijzer-serie" het goede boek op zo goedkoop mogelijke wijze in de katholieke gezinnen te bren gen. F>E P.T.T. ZAL HET VRIJDAG DRUK HEBBEN. Zij moet ongeveer 250.000 pakjes afleveren in een gelijk aantal katholieke gezin nen. Dit is de massale inzet van de Actie Zonnewijzer". De pakjes bevatten een editie van het Oude Testament in zakformaat of beter gezegd een zeer kundige bloemlezing hieruit, welke werd samenge steld door prof. J. Weterman en C. A. Bouman. Verder een prospec tus, waarin nog elf andere boeken worden aangekondigd, welke ge durende 1054 in deze nieuwe serie zullen verschijnen. Het genre? Geloof en leven, levensbeschrijving, humor, reisbeschrijving, avon turen en verhalen. De kosten per deel zijn 1.25; bij betaling ineens nog iets minder. Voorts ontvangen alle intekenaars aan het einde van het jaar een premieboek, luxueus uitgevoerd en in linnen band winkelprijs ongeveer 10.geheel gratis. In het prospectus komen tien drukfouten voor, welke men moet opzoeken en er een woord van vormen. Goede inzenders loten mee in de Zonnewijzer-prijsvraag. De tien winnaars mogen met hun gehele gezin een bedevaart maken naar Lourdes. Als een dochter of zoon een prijs wint, mag zij of hij ouders, broers en zusters, mits boven 12 jaar, meenemen op de grote reis. Ook in Vlaanderen zal deze actie binnenkort worden begonnen. dat later ook in onze kennissenkring blijkt te bestaan. Als de Zonnewijzer-actie alleen maar goede en goedkope katholieke romans zou verspreiden, deed ze al genoeg. Maar ze is niet zo frivool zich al leen tot de fantasie te richten. Ze j •heeft een veelzijdig program, ze i opent met die bloemlezing uit hetl Oude Testament En daarvan weet de doorsnee-katholiek bedroevend weinig. Wij weten dat het gaat om het Woord Gods. Het is het begin van Gods openbaring en de belofte van bet Nieuwe Testament. Wij leren de voornaamste feiten en figuren daar van kennen door het onderricht in de Bijbelse Geschiedenis; en we ont moeten geregeld enige fragmenten er uit in de liturgie. Maar daarmee ds dan ook alles gezegd. Wij voelen er ons eerlijk gezegd wat huiverig voor. Taal en stijl zijn voor ons zeer vreemd: en de meesten zijn niet ont wikkeld genoeg om aan te voelen, hoe machtig van zeggingskracht en diep van poëtische visie sommige fragmenten zijn. Volk en personen uit het Oude Testament leefden on der het eerste, onvolmaakte Verbond met God, en daardoor vinden we in hun leven onvolmaaktheden die we onbegrijpelijk vinden. Het zit ons te van de politieke omstandigheden lei vol met problemen cm er werkelijk ren rondkijken buiten Nederland en j vertrouwd mee te raken, ons één gaan voelen met Europa. Wij moeten dus begrip en sympathie op- DE VOLLE ZIN. brengen voor mensen met een andere I aard en andere levensgewoonten j R*AAR DAARDOOR BLIJVEN WE Maar die vinden we op bet ogenblik ver van Gods Woord. En al is pas uit de visioenen van een Isaïas of Jeremias. En iedere keer als we uit het Oude Testament lezen, hoe God de Verlossing heeft aangekon digd en voorbereid door de Profeten en de instellingen van het Oude Verbond, valt er nieuw licht op het Evangelie. Wat doet het er dan nog toe dat de geschiedenis van Samson wat eigenaardig is en niet bij onze christelijke normen past? Het was pas het begin! Het Nieuwe Testament begint nu gelukkig wat meer bekend te wor den; het was door de zorg van de vereniging Petrus Canisius, de voor loopster van de huidige St. Willi- brordvereniging, al wat meer ver spreid, en het is nu ook sinds kort in een goedkope Pocket-uitgave ver krijgbaar. Nu worden in het kader van de Zonnewijzer-actie ook de voornaamste fragmenten van het Oude Testament voor iedereen toe gankelijk. TOT LEVEN KOMEN. richt zich tot heel Nederland en heeft te maken met onze eigen Ne derlandse cultuur. Bij al onze zorg voor techniek en comfort in het leven mag er werkelijk wel een week per jaar bijzonder aan de verspreiding van onze geestelijke productie wor den gewijd. Wij moeten onze ogen niet uitsluitend reserveren voor het kijken naar de film, in afwachting van de komende televisie; wij moe ten ook in goede boeken kijken. Als practische Nederlanders staat onze katholieke opleving sterk in het teken van allerlei acties. Er is ook zoveel te doen! Maar voor het zui vere geloofsleven wordt er nog steeds te weinig gedaan; en de ka tholieken doen er individueel en per soonlijk te weinig voor, het moet nog zo van buiten af geprikkeld worden. Maar als onze fantasie nu eens ge prikkeld wordt door het goddelijke verhaal over wat aan Christus' komst voorafging, en door verhalen van mensen over het katholieke leven dat na Christus gekomen is, dan komt er meer kleur en leven in onze ge dachten! C. F. PAUWELS, O.P. Indien u geen pakje van de „Actie Zonnewijzer" ontvangt, stuur dan Blindenwerk kwam uit de fabriek Voor de Utrechtse rechtbank heeft gisteren een 43-jarige vertegenwoor diger terecht gestaan, verdacht van oplichting en bedrog. Hem was ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 11 November van het vorig jaar aan een dame te Leersum, een nagel schuier zou hebben verkocht en afge leverd onder het mom, dat dit een werkstuk zou zijn, door blinden ver vaardigd. De verdachte, die destijds een te Utrecht gevestigd depot van het verkoopkantoor voor arbeid van blin den en onvolwaardigen (VABO) be heerde, gaf het hem ten laste gelegde feit toe en erkende tevens wel meer machinaal vervaardigde artikelen verkocht te hebben als artikelen ver vaardigd door blinden. Hij kocht by een fabrikant in borstelwerk te Utrecht deze artikelen onder een val se naam en mengde dit goed onder de „bonafide" artikelen, welke hij van het hoofdkantoor van de VABO te Amsterdam betrok. In ongeveer een half jaar verkocht hij op deze wijze voor ƒ3679 fabrieksartikelen. Niet rendabel. De verdachte was in het najaar van 1953 in financiële moeilijkheden geraakt. Te zamen met de onder hem werkende colporteurs bereikte hij wel een flinke omzet, maar de on kosten waren te hoog om het door hem beheerde depot voldoende ren- Daarbij waren volgens zijn zeg even een kaartje naar de Zonnewij- gen niet zonder invloed geweest, de zer, Postbus 2012, Utrecht. Ook u ervaringen, welke hij met het blin- kunt dan in aanmerking komen voor denwerk had opgedaan en met per een gratis premieboek en deelnemen sonen, die bij dat werk een leidende aan de grote Zonnewyzer-prijsvraag functie hadden. „Het was gewoon met de kans op een gratis 12-daagse een chaos in die kringen", verklaar- reis naar Lourdes met heel uw gezin, de verdachte. Tweeledig doel I ogenblii alleen nog maar vreemd en gek. BETEKENIS VAN DE ROMAN. Er ls Jn de laatste tijd herhaalde- 'lijk betoogd, dat grote katholieke j Christenen nog een grote godsdien- roman-schrijvers, mensen van het ka-1 stige waarde. •liber van Bernanos en Mauriac en j grootste figuren uit het Oude Greene, hun eigen manier om het j Testament, een Abraham en een •katholiek zijn te beleven als een Moses, een koning David en Judas •zelfstandige bijdrage mogen stellen de Macchabeër, treden ons in hun naast die van dogmatici en predi- onschokbaar Godsvertrouwen alleen kers. Maar zelfs al hadden ze naar inhoud en accent geen persoonlijke bijdrage te leveren, zij geven het le ven aan de „dorre beenderen" van de dogmatiek. Zij scheppen mensenfi guren, die we later in kleiner pro portie in onze eigen omgeving kun nen terugvinden; ze ontrollen voor onze fantasie een menselijk drama, ver van Gods •het Oude Verbond door het Nieuwe vervangen, Christus zelf heeft ge zegd, dat Hij „de Wet niet kwam opheffen, maar vervolmaken". Het Oude Testament heeft ook voor ons duidelijk voor ogen, als we lezen hoe de geïnspireerde schrijvers zélf hen tekenen. De korte Psalmcitaten, die de gezangen van de Heilige Mis vor men, krijgèn pas hun volle zin als lofzangen aan God en uitingen van liefde, wanneer wij die lezen in hun geheel. Wat een geloofsvisie op het gehele wereldgebeuren is, leren we Zanne(uyze>c-duUlte fry de Op Ypenburg worden nieuwe start- j banen aangelegd met het oog op de I toekomstige bestemming van dit vliegveld. Ypenburg zal straks zoals I men weet, het gecombineerde bur- j ger- en militair luchtverkeer dienen, j Men is nu doende de hoofdstart baan en een parallelbaan aan te leg- gen; er komt nog een rolbaan van het platform naar het startbaaneinde. Door het uitgraven van het veen zijn lange kanalen ontstaan die nu met zand worden volgespoten. Als alles volgens plan verloopt zullen de startbanen begin 1955 klaar moeten zijn. Het vliegveld zal dan, wat de Ko ninklijke Luchtmacht betreft, in de eerste plaats worden gebruikt door de Transva, de transportafdeling van de Koninklijke Luchtmacht. Inbreker sloeg driemaal toe va°'Vfkva™tra£ De „Actie Zonnewijzer" stelt ook aan de P.T.T. zware eisen. Het is geen kleinigheid om er zorg voor te dragen, dat 250.000 pakjes in de bestelling van Vrijdag komen. De mogelijkheid is derhalve niet uitgesloten, dat som mige gezinnen het Oude Testament en het deelname-formulier voor de Zonnewijzèr-serie iets later ontvangen dan de bedoeling is. In ieder geval doet de P. T.T. wat mogelijk is. In Amsterdam rijden de auto's af en aan, om de pakjes te vervoeren. Misschien lukt het toch en vinden de 250.000 katholieke gezinnen hun pakje met de kans coor een Bedevaart naar Lour- tes morgenochtend in de brievenbus. „Met deze verdachte is geen land, Jaat staan een werelddeel te bezei len", zei gistermiddag de officier van justitie bij de Rotterdamse recht bank toen de 24-jarige fabrieksarbei der van L. terecht stond. Volgens de dagvaarding zou hij in de nacht van 12 op 13 December bij de N.V. Goldschmedings piano- en orgelhandel twee radiotoestellen hébben weggenomen. De eigenaar van deze zaak aan de Statenweg te Rotterdam had de door verdachte stuk gemaakte ruit laten vervangen door een nieuwe, maar de daarop volgende nacht verscheen verdachte weer en nam toen drie ra diotoestellen mee. Opnieuw had hij zich toegang tot de winlkel ver sohaft door een steen door de ruit te gooien. Zondagswet. Omdat het Zondag was kon de eige naar er geen nieuwe ruit laten in zetten en daarom spijkerde hij er maar planken voor. Dit was echter voor de verdachte geen reden die Zondagnacht niet weer naar binnen te komen, nu door een andere ruit te verbrijzelen. De buit bedroeg die nacht een radiotoestel en een kof- fergramofoon. Slapende op het trot toir, met een radiotoestel tegen zich aangedrukt, werd h|j tenslotte aan- van drie jaar met aftrek. De raadsman pleitte clementie en zei dat zijn cliënt veel tegenslagen in zijn leven had gehad. Hij was van mening dat hier meer een zieke ge nezen moest worden, dan een mis dadiger gestraft. Verdachte was be reid, zo zei pleiter, een kuur in Maasoord te ondergaan om van de drank af te komen. Uitspraak in deze April. zaak op zes „Gebeurt wel meer!" De adj.-directeur van de VABO legde gunstige verklaringen af over de persoon van de verdachte, in wie de leiding destijds haar volle ver trouwen stelde. Hij kon de door ver dachte gevoerde tactiek niet goed keuren, maar voerde tot diens veront schuldiging aan, dat het mengen van fabrieksgoed tussen het originele blindenhandwerk ook door verschil lende blindeninstituten in Nederland wordt toegepast. Tegenstrijdigheden. Tot een beslissing kwam het in de ze rechtszitting niet. In de eerste plaats omdat de kroongetuige ter zit ting een geheel andere datum noem de dan de in de dagvaarding vermel de, n.l. April in plaats van November, terwijl er bovendien op enige an dere punten onduidelijkheden be stonden. De rechtbank besloot der halve de zaak terug te wijzen naar de rechter-commissaris voor het in stellen van een nader onderzoek, waarbij nog enige andere getuigen zullen worden gehoord. Tevens be sloot de rechtbank om de verdachte, die sinds December van het vorig jaar is gedetineerd, op vrije voeten te stellen. De verdere behandeling is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van korte duur De autodief, die twee Amsterdam se agenten gisteren arresteerden, leek vuiuucuuc eerst volkomen rustig, doch toen hij dabei te maken. Teneinde raad was i ïji°er p^lsen de 1,h1a.?,?.bo'i hij toen begonnen te knoeien. Têhïhfh. JL j ""'"•''ikheid schijnbaar eerst goed tot hem door, want met een snoekduik dook hij tussen de twee agenten door en was een ogenblik later spoorloos verdwe nen. Hoe de agenten ook zochten, zij konden de ontsnapte niet meer vin den en mèt de arrestant waren ze dus ook hun handboei kwijt, wat in overheidsdienst allerlei nare gevol gen kan hebben. Gelukkig ontdekte een oplettende collega enkele uren later een wande laar, die een handboei om de linker pols droeg en daar dit min of meer ongebruikelijk is, greep hij hem in zijn kraag. De man liet zich gewillig meevoe ren en even later hadden de twee.on gelukkige agenten zowel hun hand boei als hun arrestant weer terug. Oude H.B.5"er haalde schoolgeld terug Verkeerde ingang genomen Als verdacht van het plegen van diefstal met braak heeft de Apel- doornse politie gearresteerd de 20- jarige H.B.S.-er H. In de nacht van 14 op 15 Februari van dit jaar bleek iemand zich door het inslaan van een ruit toegang te hebben verschaft tot de Koningin Wilhelminaschool, waarbij uit de be- stuurskamer o.m. verdwenen bleken te zijn een schrijfmachine, een pro jectie-apparaat, een pick-up, een acte. tas en boekje met postzegels. De politie wist aanvankelijk geen klaarheid in deze diefstal te brengen, doch dezer dagen kreeg zij er de lucht van, dat de 20-jarige H.B.S.-er een schrijfmachine te kpop had aange boden. Bij onderzoek bleek, dat deze machine afkomstig was uit de Konin gin Wilhelminaschool, terwijl bij een daarna gedane huiszoeking de actetas en de pick-up werden gevonden. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Door het plotseling oversteken van de rijksweg Meppel—Assen na bij Uffelte,- gemeente Halvete, werd een 75-jarige wielrijder uit Uffelte gisteren door een personenauto aan gereden en op slag gedood; de auto sloeg over de kop en de chauffeur, af komstig uit Amsterdam, werd licht- gewond. Grevenbicht trékt! Het aantal inschrijvingen, voor het in September te houden tweede vr|j- gezellencongres loopt thans reeds in de honderden. Zaterdag 27 Maart zal Grevenbicht de dispuutgrocp Vo 9 van de Katho lieke studentenvereniging te Delft op bezoek krijgen. Deze groep zal een torenhaantje symbool van de verstokte vrijgezel meebrengen en dat overhandigen aan de heer G. Greyn, gemeentese cretaris van Grevenbicht en auctor intellectualis van het vrijgezellencon- gres. Verdachte zei zich van het geheel niet veel meer te herinneren. Het geen de president een „dan zou u dus drie dagen in de olie geweest zijn", ontlokte. Totaal verknoeid. In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat van L. de betreffen de nachten ook nog ingebroken had in een drogisterij, een boekhandel, 'en een parfumeriewinkel. Verder merkte hij op dat verdachte, die zeer aan de drank verslaafd zou zijn ook in Nieuw-Zeeland, waarheen hij geëmigreerd was geweest, de zaak „totaal en grondig verknoeid" ha*L Na daar enige malen terecht te heb ben gestaan werd hij het iand uitge zet aldus de officier van justitie. „Stop jij eens even man- de vermoorde onschuld netje en houd je maar niet soms het slachtoffer van van den domme, wij zijn de omstandigheden was ge- van de Rijkspolitie!" worden, zag hij via het De eerzame ambtenaar, achterraampje voor hem, die 28 November j.l. dit dat daar in die auto enorm barse bevel te horen kreeg, veel plezier gemaakt werd toen hij in de buurt van De ambtenaar liep rood Doorn reed, was te ontsteld aan: Durfde men hem, om verbaasd te zijn en ge- een dienaar des lands, een dwee liet hij z|jn autopa- kool te stoven?" pieren zien, waarop een Woedend poogde hü de monstrueus opschrijfboek auto voor hem in te halen hen tot nieuwe heldenda- nen werd op die November den inspireerde. middag bewezen, dat het De stilte van de namid- de barre werkelijkheid is: dag werd verscheurd door Sinterklaas schrok zo van enkele blaffende schoten de schoten, dat hij ineens en even later stond een be- baardeloos tussen de eerst vende bromfietser op het verrukte, vervolgens ge- rijwielpad en hoorde zich schrokken en ten slotte afsnauwen door twee Rijks verbaasde kinderschaar politiemannen wegens een stond: Zijn baard had in overtreding, wier aard ge- zijn geheel de kin van de om de twee mannen, die licht kwam. voorschijn kwam zijn naam en autonummer met veel omslag genoteerd werden. „En nu," klonk het bars, rijd je kalm achter ons aan en geen grapjes, want anders gebeuren er onplei- zierige dingen!!" De ambtenaar wist niet z^h uitgegeven hadden hoe hij het had; trouw had voor Rijkspolitie, eens hij altijd zijn wegenbelas- precies te vertellen, welke ting betaald, nooit was hij plaats een tot rang en na sluitingstijd stiekum stand gekomen ambtenaar naar zijn sigarenhandelaar in het maatschappelijk le geslopen om nog een pak- ven van Nederland in- je sigaretten te halen en neemt, alleen al de gedachte om De mannen voor hem be- durende het vrij eenzijdi ge onderhoud niet aan het 51-jarige op avontuur Heilige Man verlaten! Niet leuk! Nu 'zou men denken, dat de politierechter van Arn hem gisteren moest brom men tegen enkele opgescho ten knaapjes, die eens een middag plezier wilden heb- Een angstige brommer ben, maar hij moest een achterlatend vervolgde het scherp betoog houden te- merkte zijn gramschap, lachten nog eens valselijk en hun wagen verdween met een maximum snel heid. in de bebouwde kom har der dan 40 km. te rijden, had hem altijd rillingen van afgrijzen bezorgd. Vermoorde onschuld. Daar reed hij nu achter de uitvoerende macht aan en terwijl hij bedroefd be- aangekomen, zagen zij een peinsde, dat ook vroeger 50-jarige bromfietser, die tweetal zijn weg naar Rhe- nen en daar wachtte hun het hoogtepunt van de middag. Barre werkelijkheid. In het dorp was Sinter klaas op bezoek en alhoe- gen een man van 52 jaar, die te zamen met zijn vriend een dergelijke mid dag als het toppunt van vermaak scheen te beschou wen. Hij kan nu wéér lachen, want hij werd veroordeeld tot 3 weken gevangenis- wel deze niet de minste straf, wegens baldadig angst heeft om op stijle da- onverantwoordelijk optre- ken te klauteren, pistool- den, maar als hij naar schoten zijn hem te gortig, buitenissige ervaringen Velen beschouwen het zoekt, zal dit wel een te- feit, dat van pure angst leurstelling voor hem wor- In de buurt van Rhenen iemands haren volledig den, want hij verdwijnt al kunnen uitvallen, als een voor de 21ste maal in het sprookje, maar in Rhe- staatshotel. Bevende brommer.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7