Ver. Staten geven garantie voor uitvoering legerplan Zwitsalettei De verantwoordelijkheid der Grondkamers DE BRAND TE ROTTERDAM voor de Nederlandse kaas? van Croonenburg te 's Gravenhage, Hoeveel betalen de Russen Eerst aantonen dat behoefte bestaat er Liefde werd haat Jongen viel van 3e verdieping in sterke armen van zijn chef DONDERDAG 25 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 EERSTE KAMER De herhalingsoefeningen zijn te kort van duur gebleken De minister van Oorlog en Marine, de heer Staf, heeft in de Eerste Ka mer medegedeeld, dat de tijd voor de herhalingsoefeningen te kort is. De regering overweegt dan ook een wetsontwerp in te dienen om de maximumduur van deze oefeningen, die thans 85 dagen is, te verlengen. De nieuwe strategie van de V.S., de „New Look", neemt niet weg, dat Amerika ten zeerste betrokken blijft bij de verdediging van Europa. In Washington heeft de minister de verzekering gekregen, dat de verde diging van .Nederlands grondgebied door de Amerikaanse regering van wezenlijk belang wordt geacht. Het squadron komt op Soesterberg onder ene Nederlandse commandant. Het zal bestaan uit vliegtuigen, die op conventionele basis zijn uitgerust. Het Amerikaanse squadron, dat naar Soesterberg komt, staat onder opperbevel van de NATO en zal on dergeschikt zijn aan de Nederlandse commandant. De vliegtuigen zijn „Interceptors", onderscheppende jagers voor de luchtverde d iging. In Amerika heeft de bewindsman vergaande toezeggingen van mate rieel gekregen, niet alleen voor het komende jaar, maar ook voor de vol gende jaren. Landmacht eerst. De territoriale verdediging beschikt reeds over belangrijke materiële uit rusting en de Amerikanen hebben nu een aanvulling toegezegd voor deze tropen. Er zijn 10.000 man paraat en 60.000 mobiliseerbaar. Dit is in vergelij king met andere NATO-landen niet aan de lage kant. De 44ste regimentsgevechtsgroep en de twee infanterie-regimenten blijven bestemd voor de nationale sector en zijn zullen niet worden ge bruikt voor de vorming van een zes de divisie. Het gaat echter niet op de opbouw van de vooruitgeschoven troepen te vertragen om de territoriale verde diging te versterken. Versterking van de marine en luchtmacht zou ten koste van het leger moeten gebeuren en daartegen had de minister bezwaar. Zonder een landmacht, die vol doende voor haar taak berekend is, hebben de diensten ter zee en in de lucht geen zin. Aan de vliegtuigongevallen wordt alle aandacht besteed. Het zou on juist zijn deze aan de vliegers en het grondpersoneel te wijten. Ook het materieel voldoet aan hoge eisen. Voor een algemene maatregel om vliegers te straffen, in geval van zor geloosheid voelde spr. niet. Het vijf-divisie-plan is niet nieuw, maar nadat hiertoe in overleg met de NATO besloten was, is het enige tijd uitgesteld om tot de vorming van legerkorpstroepen te komen. Het vijf-divisie-plan is financieel verantwoord. De Amerikanen ver zorgen de materiële uitrusting. Het stoppen van dit opbouwplan zou niet mogelijk zjjn zonder de bondgenoten in moeilijkheden te brengen. Het heeft geen zin eerst de uitrusting van de bestaande divisies te perfection- neren. De vorming van de nieuwe onderdelen moet terwijl doorgaan. Gegriefd. De minister voelt zich zere ge griefd door de beschuldiging van oor logsverheerlijking, die het modera- men van de Herv. Kerk en het Hu manistisch Verbond tegen hem ge richt hebben. Er is geen sprake van, dat de jeugd militairistisch wordt voorgelicht. Wij verfoeien de oorlog, maar een defensie-appuaraat is helaas onmis baar. De paraatheid zal met Pasen en Pinksteren worden gehandhaafd. De helft der militairen krijgt met Pa sen verlof, de andere helft met Pink steren en allen krijgen na de feest dagen, waarop men dienst heeft ge daan, een lang weekeinde verlof. De reserve-grensbewaking is om gezet in reserve-marechaussee om dat lang niet al dit vrijwillige perso neel bij de grens kan wonen en bo vendien moet het ook beschikbaar zijn voor andere taken. Blijkbaar is dit in het Noorden niet door allen goed begrepen. Eni ge jonge vrijwilligers zijn te ver ge gaan met het uiten van hun bezwa ren. Hoewel de minister bereid is deze kwestie met soepelheid te behande len, zal in sommige gevallen ingegre pen moeten worden. Aan de heer Al- gra gaf spr. tenslotte de verzekering, dat burgers in de militaire organen van de nationale reserve welkom zijn en deze ook nog zullen worden uit- gebreid. Raketten. Staatssecretaris mr. F. J. Kranen burg behandelde de materiële aspec ten van de oorlogsbegroting. Hij wees er op, dat onze strijdkrachten de eer ste jaren nog geen beschikking zullen hebben over raketten voor de lucht verdediging. Maar de ontwikkeling van dit wapen in Amerika en Enge land wordt van Nederlandse zijde nauwkeurig gevolgd, waarbij ook de productiemogelykheid wordt nage gaan. Tegenslagen. Staatssecretaris H. C. W. Moorman gewaagde van technische moeilijkhe den, die zich zowel bij de marine als bij onze industrie voordoen. Hij bracht dit in verband met het uitblij ven van de vuurleidingen op de nieuwe kruisers. Er zijn onvoorzie ne tegenslagen geweest. Ook zonder vuurleiding is het nuttig met deze schepen te varen. Een tweede vliegkampschip past niet in het vlootplan en zou zon der vliegtuigen op 100 millioen ko men. De staatssecretaris kon niet be sluiten tot de aanschaffing van de door sommigen verlangde carrier. Minister Staf antwoordde, dat hij nooit gedacht heeft aan de moge lijkheid dat in vredestijd Nederland se en Britse troepen naar Denemar ken en Noorwegen zouden worden gedirigeerd. De begrotingen van Oorlog en Ma rine werden goedgekeurd met aan tekening, dat de communisten tegen waren. Vandaag wordt de behandeling der begroting van Maatschappelijk Werk hervat. Geen kans op winst Rechtbank overtuigde zich van hazardspel De caféhouder Van G. te Sneek en de koopman W. uit Heerenveen had den in het café van eerstgenoemde een „photo-finish" speelapparaat op gesteld, waardoor naar het oordeel van de justitie gelegenheid tot ha zardspel werd geboden. Verdachten gaven gisteren voor de rechtbank te Leeuwarden de feite lijke toedracht toe, maar ontkenden, dat het apparaat gelegenheid geeft tot spel in de zin dei Strafwet en dat het apparaat geen kans op winst geeft. Nadat de rechtbank zich geduren de enige tijd met dit „spel" had be ziggehouden, achtte de officier van justitie het ten laste gelegde bewe zen. Hij eiste tegen ieder der ver dachten een boete van 150,of 50 dagen hechtenis en verbeurdverkla ring van de inbeslag genomen gelden van het apparaat. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: (Advertentie) TWEEDE KAMER De heer Engelbertink (K.VP.) heeft gisteren de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening geïnterpelleerd over de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen voor boerderijen en cultuurland en van de koopprijzen van woest grond naar aanleiding van de in werking getre den uitvoeringsbeschikking op grond van de wet rechtshandelingen land bouwgronden. Nadat de heer Engel bertink en minister Mansholt het woord hadden gevoerd is de gedach- tenwisseling onderbroken. In de vergadering der Tweede Ka mer is deze gistermiddag voortgezet. De interpellant constateert, dat de minister de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling der koop- en pachtprijzen bij de Grondkamers laat liggen. In April van het vorige jaar gewaagde de minister vooral van zijn eigen verantwoordelijkheid met be trekking tot de prijzen. informeerde of de minister het niet mogelijk acht bij de nieuwe pacht wet de regering voor het algemene pachtprijsbeleid meer bevoegdheden e geven dan zij thans bezit. De heer JE RUITER (C.H.) bleek het met de heer Den Hartog eens te zijn. De heer HAKEN (C.P.N.) wilde de mi nister de samenstelling van de grond kamers nader laten bezien. De invloed van de pachters moet z.i. worden ver groot. Minister MANSHOLT was van oor deel dat de gedachtenwisseling eigenlijk te vroeg is gehouden. Beter ware het geweest de ontwikkeling ge durende 1954 af te wachten. De minister heeft niet de gedachte dat de centrale overheid geen verant woordelijkheid zou hebben. Die heeft ie wel degelijk naast de autonome grondkamers. Het is de bedoeling in de nieuwe pachtwet een procedure tê krijgen die aanpast aan die van de Spr. meent, dat de Grondkamers .vervreemding landbouwgronden, haar verantwoordelijkheid nader zul len mogen overwegen. Hij heeft be grepen, dat de minister geen enkele grondprijs zelf zal vaststellen. De interpellant heeft naar zijn Oor deel zin gehad als opheldering voor het werk van veel grondkamers. De heer DEN HARTIG (V.V.D.) zegt, dat de wet 5 jaar eerder in wer king had moeten treden. Nu is men met de normen bij de ontwikkeling der prijzen achter er. dat wreekt zich. Naar zijn mening gaat de minister te ver als hij de toepassing van de nor men geheel aan de grondkamers overlaat. De heer VONDELING (P.v.d.A.) Geen eerste kievitsei meer De stand van de weidevogels in de omgeving van Meppel is besproken tijdens de jaarvergadering van de afdeling Meppel en omstreken van de Vereniging voor Dierenbescher ming. Door het vele eierenzoeken gaat het aantal weidevogels steeds verder achteruit. De afgevaardigde naar de algeme ne vergadering van Dierenbescher ming zal daar het aanbieden van het eerste kievitsei aan H. M. de Konin gin ter sprake brengen. Men was nl. van oordeel, dat vele vogels door de wedloop om dit eerste ei in het broe den worden gestoord. Daarom werd het wenselijk geacht, dat H.M. de Koningin op grond hiervan wordt verzocht het eerste kievitsei niet meer te accepteren. Ook werd gediscussieerd over de ooievaarsstand. In de omgeving van Meppel waren de laatste tijd relatief de meeste ooievaarsnesten van ons land. In het afgelopen jaar werden evenwel in de omgeving slechts ze ven jonge ooievaars uitgebroed. De totstandkoming van een centrale adviescommissie is tegemoet te zien. Hij wenste zich thans niet uit te laten over de invloed der pachtprijzen op de kosten van de producten. De grondkamers hebben zich slechts be zig te houden met de vaststelling van de pachtprijzen. sluiting van de interpellatie Wij hadden wel eens eerder gehoord van gezinnen, die een compleet elftal uit eigen voor- raad konden opbouwen; maar dat een familie in staat blijkt, tot een zo elegante prestatie als het organiseren van een mode- show heeft ons met oprechte be- wondering vervuld. Acht mannequins, alle onder de naam De Graaff geboekt, schreden gisteren af en aan over het podium van „De Harmonie" in Maarssen. Ondertussen zag 't manlijk gedeelte van de familie kans de drukbeklante winkel van de heer De Graaff op gang te houden. De belangstelling j i voor de mannequins was echter nogal verdeeld, want de leeftij den varieerden van 5 tot 22 jaar. Parachute-principe Vrijwel een tochtvrije „openlucht' garage Een nieuwe oplossing van het ga- rageprohleem wordt nagestreefd door de constructeurs van de aërodyna mische garage", waarvan het eerste exemplaar bij een garagehouder te Weesp is gebouwd. Deze „openlucht" garage kent geen deuren of kolommen onder de stalen 1 kapconstructie, Desondanks kunnen regen en wind er niet of nauwelijks in doordringen, omdat de vormge ving is gebaseerd op het principe van de parachute. Water en wind glijden langs de vorm van de kap af, doch kunnen er niet onder komen. De tempera tuur in de garage blijft daardoor ta- melijk hoog en kan eventueel door j stralingselementen boven het vries- ,)lkke rookwolken puilden uit een gedeelte van de derde etage van het punt worden behouden 1 Groothandelsgebouw te Rotterdam, waar een groothandel in sportartikelen De „aërodynamische garage" wordtin brand stond- enorme rookontwikkeling maakte het de Rotterdamse in secties gebouwd (door de Holl ^randweer lanS niet gemakkelijk het vuur te bedwingen; enige uren lang Constructiewerkplaats en „Electro- wcrden de watermassa's in de brandende afdeling gespoten, las", die samenwerken onder de naam handelmij. Elascon-Leiden). Toepassing er van is gunstig, wan neer men er tenminste vier tot zes auto's in wil bergen. Voor groter aan tallen auto's kan hetzelfde bouwsys teem, te vergelijken met „prefabrica ted buildings", worden toegepast. Het Nationaal Luchtvaartlaborato rium heeft, blijkens mededeling van de constructeurs, de „aërodynamische garage" beproefd en een gunstige be oordeling over deze nieuwe Neder landse in Leiden gefabriceerde constructie gegeven. OFFERBLOKKEN GELEDIGD. Zes maanden geëist. Aan verscheidene Rooms Katholie ke kerken in Over'Jhel, Friesland en andere provincies had een 28-jarige biljartmaker uit Zwolle een bezoek gebracht met de bedoeling de offer blokken te ledigen. De pastoor van Nijverdal deed bij de politie aangif te, dat de afsluiting van de offerblok ken was verbroken, waarna men de man spoedig had gegrepen. De offi cier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden eiste gisteren 6 maan den gevangenisstraf, waarvan In April 1953 heeft het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vor ming een commissie ingesteld met de opdracht, een met redenen omkleed antwoord te geven op de volgende vragen: I. Welke houdin/g dient de bur gerlijke overheid aan te nemen ten opzichte van het Humanistisch Ver bond en daarmede verbonden orga nisaties? II. Mag met name de burgerlijke overheid en zo ja, in hoeverre verzorging van soldaten, DUW-arbei- ders en gevangenen door genoemde organisaties a. mogelijk maken, b. op enigerlei wijze bevorderen? Op 16 Februari 1.1. heeft de com missie in de vólgende samenstelling haar rapport aan het bestuur aange boden: voorzitter: prof. dr. A. G. M. van Melsen te Nijmegen; secretaris: H. E. J. Godding O.P. te Leeuwar- den; leden: dr. B. van Bilsen O.F.M. jF. G. van der Gun te Utrecht, dr. B. werd de vergadering verdaagd tot i maanden voorwaardelijk en met af- vanmiddag. 1 trek van preventief. KAMERLID VRAAGT: 1 Humanistische Verzorging Rapport van „Staatk. Vorming" Regering te eigenmachtig tegen welke prijzen dan wel wordt geëxporteerd? 3. Is het de minister bekend, dat de kaasexport door overheidsmaat- Het Tweede Kamerlid de heer Cor- regelen en overheidsmanipulaties dus- nelissen heeft de minister van danig aan banden is gelegd, dat i HUISELIJKE HAASJES In een kamer van een Texels j huis huppelen op het ogenblik twee haasjes van nauwelijks drie 1 weken levenslustig in het rond, s tot groot vermaak van de ge- hele familie en de grote hond, die al geheel vertrouwd is met |de beestjes. De zoon vond de diertjes in<i een verlaten leger en nam ze meer naar huis, waar de zuig- fles hen in leven hield. Ook nu zijn de beestjes nog te klein om al gewoon voedsel tot zich te 5 nemen. Maar dat zal toch zo- la*^ig niet meer duren, want zij groeien als kool, zodat het te 5 verwachten is, dat zij zich zeer* binnenkort aan deze plant te j goed zullen doen. Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat 2.000.000 kg. kaas naar Rusland zal worden ge- exporteerd tegen de prijs van ƒ2.10 voor de Goudse en 1.90 voor Edam mer kaas? 2. Mochten deze prijzen niet juist Huis in brand Een 19-jarige dienstbode uit Lunte- ren heeft gisteren .voor de Arnhem se rechtbank een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek tegen zich horen eisen wegens brandstichting uit wraak in het huis van haar ex-ver loofde te Wekerom, waardoor een stal en een garage in vlammen op gingen. Door tijdig ingrijpen van de brandweer bleef het woonhuis ge spaard. Volgens een Arnhemse zenuwarts zijn, wil de minister dan mededelen,1 Yan L?5u7eD„°fAlve™- - L. P. M. Loeff te 's Gravenhage, A. van Rixtel S.C.J. te 's Gravenhage, mr. K. M. van Rijckevorsel te 's Gravenhage, mr. H. M. L. H. Sark te Wassenaar, dr. P. Schoonenberg S.J. te Nijmegen, mag. dr. J. G. Stok man O.F.M. te Utrecht. In het eerste hoofdstuk van haar rapport worden enkele zakelijke ge gevens over het Humanistisch Ver bond verstrekt; daarna volgt een uit eenzetting van de ideeën van het Hu manistisch Verbond; tenslotte wor den de ideeën geconfronteerd met de katholieke leer, waarbij tevens de verhouding van het Humanistisch Verbond tot het christendom ter sprake komt. Als gebleken is, dat de katholiek afwijzend moet staan tegenover de ideeën van het Humanistisch Ver bond, komt de vraag aan de orde, of naar katholieke visie daarom ook de burgerlijke overheid een afwij zend standpunt moet innemen ten aanzien van het Humanistisch Ver bond, zijn nevenorganisaties en aan spraken op verzorging van soldaten, renderende kaasexport niet moge lijk is? 4. Acht de minister, gezien dit feit, het juist, dat het in- en ver koopbureau voor zuivel daarenboven de uitvoer van kaas naar Rusland zelf ter hand heeft genomen? 5. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, acht de minister het dan juist, dat het in- en verkoop bureau voor zuivel, zonder overleg met de kaasexporthandel, deze trans actie heeft afgesloten? 6. Acht de minister dit niet juist, is hij dan bereid stappen te onder nemen, waardoor met de belangen van de kaasexoorthandel beter reke ning wordt gehouden? VEEARTS VRIJ. Gisteren heeft de Utrechtse recht bank in raadkamer een verzoek totDUW-arbeiders en gevangenen. Om invrijheidstelling van de Woerdense deze vraag te kunnen beantwoorden veearts P. H. v. V. uit Woerden be- wordt in het tweede hoofdstuk be handeld. Deze dierenarts werd gear- sproken de verhouding van Kerk en resteerd wegens het afgeveh van val- staat, alsmede de houding van de selijk opgestelde verklaringen in za ke het inenten van rundvee tegen mond- en klauwzeer. De rechtbank achtte geen termen nnemse zenuwaris, aanwezi Qm verdachte langer in as het meisje van nature wraakzuch- v00rarr*t te houden. tig, egocentrisch en nukkig. Zij zo#» psychopate genoemd kunnen worden, I niettemin achtte de arts een strenge straf hier het juiste vonnis. Het was een misselijke manier van wraakneming, aldus de officier. Zij stak het hooi in het achterhuis in brand en ging aan de kant van de v/eg liggen kijken. Toen het niet snel genoeg ging is zij terug gegaan en heeft het hooi uit elkaar getrokken. De verdediger schilderde het op bloeien van deze dorpsliefde, waar aan een einde kwam door het ingrij pen van de stiefmoeder van de jon geman. De zaak werd terugverwezen overheid ten aanzien van levensbe schouwelijke groeperingen in het al gemeen. Hierbij wordt het beginsel bepaald, dat ten grondslag ligt aan de concrete houding van verdraag- ONGEDEERD! Terwijl de pakhuischef van de Schimmelpenninck sigarenfabriek te Wageningen gistermorgen bezig was balen tabak klaar te zetten bij de lift, naar de rechter-cómmissaris voor het hoorde hij plotseling van boven af instellen van een door de verdediger i een luide gil. voorgesteld nieuw psychiatrisch on- De man rende naar de liftkoker en derzoek. zag een 18-jarige jongens vanaf de derde verdieping loodrecht omlaag vallen. De chef bedacht zich geen moment; hij zette zich schrap en ving de jon gen in zijn armen op. Voor de zekerheid werd de lucht reiziger nog even naar het zieken huis gebracht, maar dank zij het moe dige optreden van zijn chef had hij geen enkel letsel bekomen en kon hij 's middags alweer aan het werk. zaamheid en onverdraagzaamheid der burgerlijke overheid ten opzichte van een bepaalde levensbeschouwelijke groepering. Dit beginsel wordt ge vonden in het concrete algemeen wel zijn van de staatsgemeenschap. In het derde en laatste hoofdstuk wordt onderzocht hoe de ideeën van het Humanistisch Verbond zich ver houden tot het concrete algemeen welzijn binnen de Nederlandse staatsgemeenschap. Tot slot heeft de commissie haar conclusies als volgt samengevat: 1. Op zich genomen zijn het godloos uitgangspunt en de morele opvat tingen van het Humanistisch Ver bond nog geen reden voor een to taal afwijzend standpunt van een overheidslichaam bij de aanvragen van het Humanistisch Verbond om officiële erkenning, faciliteiten ten subsidies. Het standpunt van de overheid dient bepaald te worden in het licht van de concrete eisen van het algemeen welzijn der Ne derlandse samenleving. 2. Tot deze concrete eisen behoort dat de overheid zich in het alge meen niet mengt in het recht van iedere Nederlander naar eigen levensbeschouwing te leven. Doch anderzijds geldt ook dat de over heid op haar wijze er over waakt dat de erkenning van God en godsdienst niet ondermijnd wordt. 3. Daarom moet de overheid ten aanzien van de eisen van het Hu manistisch Verbond een gereser veerde houding aannemen. Het Humanistisch Verbond zal uit eigen kracht in de vrije sector van het maatschappelijk leven moeten aantonen dat het èn ex ponent is van een belangrijke groep èn in een door die groep welijke verzorging metterdaad „Humanistische" levensbeschou- welkijke verzorging metterdaad voorziet. 4. Zolang het Humanistisch Verbond zich van de op haar rustende be wijslast niet heeft ontdaan, mag de overheid in individuele geval len de verzorging van de zijde van het Humanistisch Verbond omwille van de gewetensvrijheid welis waar niet onmogelijk maken, doch kan er geen sprake zijn van een offficieel opnemen en een daar mee corresponderende subsidië ring van een verzorging van de zijde van het Humanistisch Ver bond in de organieke verbanden. 5. Te allen tijde moet echter de schijn van gelijkstelling tussen godsdienst en levensbeschouwing voorkomen worden, terwijl te vens waarborgen moeten gegeven worden dat de activiteit van het Humanistisch Verbond niet ont aardt in anti-godsdienstige en anti-kerkelijke acties. De commissie merkt aan het einde van het derde hoofdstuk op, dat de in het rapport ontwikkelde gedachten niet alleen voor de rijksoverheid van belang zijn, doch evenzeer voor de provinciale en gemeentelijke. Van de commissie kon niet worden verwacht, dat zij voor elke situatie, in welke provincie of plaats ook, concrete richtlijnen zou opstellen. Zy heeft zich, gezien ook haar samenstelling, bepaald tot algemene richtlijnen voor het beleid. Aan het rapport zijn een tiental bijlagen toegevoegd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6