S)e GcicldeSoii^itt Hoge Commissie houdt de Duitse herbewapening tegen Marianne houd niet i van Duitse soldaten I Frankrijk's standpunt zegevierde Paus weer in de tuin Antwoord van Joodse zijde op verklaring van het aartsbisdom Het bus-incident voor de Veiligheidsraad Waterstofbom verraste geleerden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONÖERDAG 25 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13152 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p mild,, I 6.10 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Overheid en het Humanistisch Verbond Ten commisise, ingesteld door het „Centrum voor Staatkundige Vor ming" en voorgezeten door de hoog leraar in de wijsbegeerte prof. dr. A. G. M. van Melsen heeft, na diep en langdurig nadenken een rapport uit gegeven over de houding, welke de overheid heeft aan te nemen ten op zichte van het Humanistisch Ver bond. Een korte samenvatting ervan werd gisteren in dit blad gepubli ceerd. Er kan van dit niet eens zo uitvoe rige rapport alleen maar goeds wor den gezegd. Gedegen van inhoud, verdraagzaam in de juiste zin des woords, helder in zijn betoogtrant is het bizonder geschikt bij niet-katho- lieken iedere gedachte weg te vagen, dat, wanneer de eisen van het Huma nistisch Verbond niet op stel en sprong worden ingewilligd, daarme de de gewetensvrijheid in het nauw gebracht of aan de gelijkberechtiging van alle burgers te kort zou worden gedaan. Het jneest waardevolle van dit rapport is niet, dat het het huma nisme verwerpt, zoals dit in zeer eigen en enge negatief-dogmatische vorm door het Verbond wordt ver kondigd, en dat het katholieke Chris tendom handhaaft en propageert als het enig ware humanisme „omdat zij (de Kerk) de mens en al het mense lijke in zijn juiste waarde ziet". De theologische en moraal-philosophi- sche afwijzing maar zonder dikke woorden te gebruiken van de zwevende leerstellingen van het H. V. is door de klaarheid van de be toogtrant waardevol als samenvat tend document, maar niet nieuw. Er is al zo veel, te veel misschien, tegen het H. V. geschreven en helaas niet altijd met begrip voor de opvattin gen van anders-denkenden. Daaraan heeft het rapport-Van Melsen zich niet bezondigd! Het meest waardevolle van dit rap port achten wij, dat het de inhoud en de invloed van het Humanistisch Verbond terugbrengt tot zijn nuch tere proporties en daaraan een prac- tisch te gebruiken handleiding ont leent, hoe de openbare lichamen als parlement, provinciale staten en ge meenteraden zich ten opzichte van de eisen en aanspraken van het Ver bond kunnen gedragen. Aan zulk een practische handleiding werd gro te behoefte gevoeld. IS/at de inhoud van de levensbe- schouwing van het H. V. betreft, constateert het rapport, dat het H. V. te wijde mogelijkheden heeftr „Ten slotte kan er van alles gaan varen onder zulk een vlag, tot in het staats gevaarlijke toe". Het H. V. telt bij voorbeeld ook militante anti-milita risten onder zijn leden. Het rapport vraagt daarom of de overheid om déz$ redenen, die van louter maat schappelijke aard zijn, zich voorlopig niet beter gereserveerd kan houden, totdat de vrij vage leerinhoud en de te wijde mogelijkheden wat concre ter en scherper afgebakend zijn. In dien het H. V. dit om principiële re denen onmogelijk acht, dan zij dat zo. Maar dan kan de overheid wei nig doen ten gunste van het H. V.; de overheid dient tenslotte toch te weten waarvóór zij iets doet. rn ook voor wie zij iets doet. Het rapport ziet geenszins over het hoofd, dat 17 procent der bevolking zich als on-kerkelijk heeft opgege ven en dat dit percentage intussen nog gegroeid kan zijn. Het wil ook wel toegeven, dat er een zeker te kort viel te constateren in de verzor ging van de buitenkerkelijken. Maar het vermag niet in te zien, waarom het H. V. alle buitenkerkelijken wil inlijven in haar verzorgingsgebied. „Soms enkel om reden dat èn het Humanistisch Verbond èn sommige buitenkerkelijken geen godsgeloof meer hebben of schijnen te hebben?" Behalve deze negatieve trek, die voor de meeste buitenkerkelijken nog niet eens vaststaat, valt er weinig ge meenschappelijks te bespeuren waar door het H. V. specifiek representa tief genoemd zou kunnen worden voor een bepaalde groep onder de buitenkerkelijken". De mogelijkheid blijft bovendien altijd bestaan, dat in beslissende momenten van een men senleven, het godsgeloof weer lévend wordt. Van al de in Korea gesneuvel de Nederlanders is vrijwel geen en kele gestorven zonder geestelijke bij stand van aalmoezenier of veldprédi- kant Bovendien merkt het rapport op, dat het uitermate vaag en onzeker is wat het H. V. nu als specifiek eigen verzorging te bieden heeft. Het H. V. stelt sterk op de voorgrond het aan kweken van verantwoordelijkheids besef, eerbied voor het leven en voor de medemens, naastenliefde en so ciale rechtvaardigheid. Het rapport vraagt: „Welke andere serieuze ver eniging zou dat niet doen?" Tenslotte bestaan er voor de culturele en so ciale verzorging in de organieke ver banden 'bepaalde diensten. Alles bij een beschouwd lijkt het Humanis tisch Verbond tot op zekere hoogte, namelijk uitgezonderd voor het eigen ledental van 9000, vrij overbodig. Willekeurig welk genootschap van enkele duizenden leden vervolgt het rapport kan wel beweren zich exponent te gevoelen van een of an dere groep, die dan behoefte heet te hebben aan een zeer bepaalde gees telijke verzorging, en dan maar in eens bij de overheid komt aanklop pen om erkenning en subsidies. Het ware beter, dat de overheid Wordt E.D.G. daardoor weer vertraagd? De Westelijke Hoge Commissarissen in Bonn zijn overeengekomen voor lopig geen goedkeuring te schenke n een amendement op de West-Duitse grondwet, waarbij de bondsrepub. de vrije hand verkrijgt in de herbe wapening, zo heeft het Franse mim .erie van Buitenlandse Zaken gisteren oekend gemaakt. Het amendement zou West-Duitsland onmiddellijke mili taire souvereiniteit hebben gegeven, aldus een verklaring van de commis sarissen. Het zou alleen aanvaardbaar zijn wanneer het verdrag voor een Europese defensiegemeenschap van kracht geworden zou zijn. Het Franse standpunt heeft dus de overhand gehad. VREES VOOR DUITSE SOLDAAT. CRISIS ONDER FRANSE SOCIALISTEN. Dit Franse standpunt is ingegeven door de vrees voor Westduise herbe wapening buiten het Europese leger.v In diplomatieke kringen in Parijs crisis naar aanleiding van de ratifi- vreest men, dat de weigering een catie van het E.D.G.-verdrag. Deze snelle oplossing van de Saarkwestie ratificatie hangt voor een groot deel In de geleden van de Franse socia listische partij dreigt een ernstige zal vertragen, die op haar beurt aan de Franse goedkeuring van het E.D. G.-verdrag moet voorafgaan. Men verwacht, dat Westduitse po litieke partijen, die tegen Europea- nisatie van het Saargebied zijn, een onbuigzamere houding zullen aanne men als gevolg van de Franse wei gering om de grondwetswijziging goed te keuren. van de steun der socialisten af. Voor aanstaande socialistische parlements leden zijn van plan volgende week aan alle partij-afdelingen een bro chure te zenden, waarin zij uiteen willen zetten, waarom zij tegen ra tificatie zijn. De organisatoren van deze actie zeggen, dat minstens de helft van de 105 socialistische af ge vaardigden in de Nationale Verga dering zich tegen ratificatie van de E.D.G. zal uitspreken. Op een buitengewoon partijcon gres zal men over de ED.G. stem men. In politieke kringen te Parijs ge looft men, dat het partijcongres zich ten gunste van ratificatie zal uitspre ken. Als het congres besluit, de af gevaardigden in de Nationale Ver gadering te verplichten hun stem vóór de E.D.G. uit te brengen, ver wacht men verzet van een veertig tal afgevaardigden. Men verwacht niet, dat de ratifi catie vóór Mei in het parlement zal komen. Paus Pius XII heeft Woensdag voor het eerst sinds hij twee maanden ge leden ziek werd zijn appartementen verlaten en een autorit gemaakt door de Vaticaanse tuinen. Hij werd vergezeld van zijn lijfarts en zijn oude bediende Giovanni Ste- fanori en vertoefde ongeveer drie kwartier ira het zonnige lenteweer in de tuinen. De Zwitserse garde had uitgebreide maatregelen genomen om de rit ongestoord te doen verlopen. Volgens Vaticaanse zegslieden zou de Heilige Vader een speciale behan deling voor zijn hart en bloedsom loop hebben ondergaan, die door een Westberlijnse arts ontwikkeld is en door zijn lijfarts werd toegepast. De naam van de Duitse dokter is niet be kend gemaakt. TOESTAND KARDINAAL DE JONG Gedurende de afgelopen week heeft zich in de lichamelijke toestand van kardinaal de Jong geen noe menswaardige verbetering voorge daan. Hoewel geen direct levensge vaar aanwezig is, blijft de toestand ïorgelijk. Het Joodse Weesmeisje Anneke Beekman De permanente commissie tot de algemene zaken van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap heeft, te zamen met de hoofdcommissie voor de zaken van het Portugees Israëlietisch Kerkgenootschap in Ne derland, in antwoord op de verkla ring van het secretariaat van het aartsbisdom te Utrecht over het ge val Anneke Beekman, de volgende verklaring uitgegeven. „Uit de pers heeft de permanente commissie kennis moeten nemen van het standpunt van het aartsbisdom te Utrecht ten aanzien van haar tele gram van 14 Maart j.l., waarin het Nederlands Israëlietisch Kerkgenoot schap een beroep deed op de aarts bisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Al- frimk. Onze kerkgenootschappen be treuren, dat wederom door de ker kelijke overheid een standpunt wordt ingenomen, dat slechts kan dienen om alle katholieken, die bij de ver dwijning betrokken zijn, te stijven in hun gedrag. Zowel uit het advies van de commissie van oorlogspleeg kinderen als de beslissingen van de rechter blijkt, dat het r':t in het be lang van het kind wer^. geacht, dat het in het pleegg^in bleef. Het is onmogelijk om te spreken van vrije wil van een kind, dat 7 jaar was toen men haar voor het eerst liet verdwijnen en verdwenen is gehou- „Commissie bleef in gebreke" Israël zal een beroep op de drie Westelijke mogendheden doen om het incident in de Schorpioenpas, waarbij vorige week elf Israëlische buspassagiers werden gedoód, onmid dellijk voor de Veilighendsraad te brengen. Dit werd meegedeeld door de Israëlische premier Mos je Sjaret, tijdens een rede voor het parlement, waarin hij een toelichting gaf op de „uitermate gespannen toestand" met het buurland Jordanië en op het be sluit van Israël zich terug te trekken uit de gemengde UNO-wapenstil- J standscommissie. Sjaret verklaarde dat dit besluit een gevolg was van de weigering van j de commissie om Jordanië voor de overval verantwoordelijk te stellen. Vooral op het feit dat de voorzitter van de commisie, de Amerikaan Hut chison, zich onthouden had van stemming over een desbetreffende Israëlische resolutie, had Sjaret cri- tiek. „Als afgevaardigde van de Ver enigde Naties had hij uitdrukking moeten geven aan het geweten en gezag van de commissie, die belast is met de uitvoering van de wapen stilstandsovereenkomsten en ver plicht is de aangevallen partij te steunen en de aanvaller te veroorde len". Deze denmonstratie van onvermo gen van de commissie heeft alle ge zag doen instorten en een ernstige toestand geschapen, aldus de Israëli sche minister-president. Tenslotte verklaarde Sjaret dat Israël zijn de fensie foest versterken en zich uiterst paraat houden. Radio van anderhalf ons den, tot dat het nu weer door een verblinde bezorgster méegesleept wordt van schuilplaats naar schuil plaats. Wij protesteren tegen de on ware en tendentieuze terminologie waarbij de woorden „opjagen", „ach tervolging" en „uitlering" van het meisje gebruikt worden. Het zijn de schuldigen aan de ver dwijning die zich, in flagrante strijd met recht en wet, aan een jonge kinderziel vergrijpen. Alleen de wet tige voogd en niemand anders dan de voogd dient te beslissen over de maatregelen in belang van de psy chische rust van het meisje.. Onze commissies betreuren het er op te moeten wijzen, dat de aanlei ding tot de telegrammen in de eerste plaats gelegen is in medewerking van katholieke geestelijken en instel lingen bij doop en verdwijning van een kind van orthodox Joodse ouders. Daardoor werden onze ver moedens, die tot nu toe door de ker kelijke autoriteiten in twijfel getrok ken werden, bewaarheid. Wij acht ten het onze taak hierop bij het hoogste kerkelijk gezag de aandacht te vestigen. Ten slotte wijzen wij er op, dat het niet onze actie is, die een „rel" veroorzaakt, maar de ont stellende feiten. Zowel de kinderbe scherming als de rechtsstaat zijn hierbij in het geding. Daarover kun nen en zullen wij niet zwijgen. Dit is dan ook de reden, dat, hoewel het Portugees-Israëlietisch meisje Betty Meljado, het andere verdwenen kind, inmiddels gevonden is, ook het Por tugees Israëlietisch Kerkgenootschap zich met het bovenstaande openlijk verenigt." Aan deze verklaring van het Ned. Israëlitisch Kerkgenootschap voegen wij de spreuk toe: „Summum Jus, summa injuria" het hoogste recht is (in dit geval) het hoogste onrecht. Het meisje werd door de Rechtbank bij beschikking van 16 Juni 1948 toe vertrouwd aan de dames Van Moorst; de rechtbank overwoog: „dat de da mes Van Moorst het kind nu al vijf jaar liefderijk en verstandig opvoe den,. zodanig als in een onbekende nieuwe omgeving niet licht zou wor den gevonden" en „dat overplaatsing naar vreemden voor dit gevoelige kind, dat zeer aan de pleegmoeder is gehecht, schadelijk zou kunnen zijn". Bij beschikking van 24 Nov. 1948 werd door het Gerechtshof te Am sterdam het kind toegewezen aan de Joodse voogdij-instantie). ten aanzien van de mate, waarin het H. V. in een behoefte kan en zal voorzien, een afwachtende houding aannam. De commissie-Van Melsen heeft echter de indruk, dat een zéér kleine groep (echter met een in vloedrijke persoonlijke politieke ach tergrond) een bepaalde verzorging wil, en dat deze verzorging dan via de overheid „op heb paard geholpen wordt". Dat is ons inziens verkeerd. Dat is een bevoorrechting, waardoor de onderlinge verdraagzaamheid in een democratische staat kan worden geschaad. In welk opzicht de overheid in haar bevoordeling van het Humanis tisch Verbond reeds te ver is ge gaan, zal in een volgend overzicht aan het rapport worden ontleend. Men draagt deze anderhalf ons we gende radio, ontworpen door twee in genieurs van General Electric J. J. Suran (links) en W. F. Chow, als een gehoorapparaatje. Het toestel is afgestemd op één bepaalde golfleng te, die in gebruik is bij de Ameri kaanse Dienst Bescherming Burger bevolking. Het is dan ook ontworpen ten behoeve van de Burgerlijke Ver dediging, die in noodtoestanden het publiek via de radio kan bereiken. Het toestel werkt op twee kleine droge batterijen, door toepassing van Germanium, in plaats van de gang bare radiobuizen. Bij normaal ge bruik gaat de batterij ongeveer een maand mee. De beide ingenieurs verklaren, dat de proefnemingen nog slechts in het experimentele stadium zijn, en dat het ontwerp verdere ont wikkeling behoeft, voordat het zal kunnen worden geproduceerd in MIJNONGELUK IN POLEN. Radio-Warschau heeft Donderdag ochtend in een kort bericht gemeld, dat „vele personen" het leven heb ben verloren bij een ongeluk in een steenkoolmijn. Het gebeuren was het gevolg *an een brand, die door „sa boteurs" was gesticht. De radio gaf geen verdere bijzon derheden. Vliegen op afbetaling Volgende maand kunnen de Ame rikanen naar Europa vliegen, daar een tijdje rondreizen en alle kosten op afbetaling voldoen. De Pan Ame rican Airways begint op 1 Mei met de verkoop van de passagebiljetten die teverts recht geven op hotelver- blijf, maaltijden en uitstapjes. Tien percent van de prijs moet voordat de reis begint voldaan worden, de rest van het bedrag kan binnen een periode van 20 maanden afbetaald worden. De eerste tijd zal het sys teem alleen van toepassing zijn op reizen overzee. De voortvluchtige onderwijzer J. B. uit Westernieland, die vorig jaar wegens verduistering werd ont slagen is gisteren op Schiphol gear resteerd. Hij bleek ontsnapt te zijn uit het vreemdelingenlegioen waarin hij had dienstgenomen. Keizer Haile Selassie opent suikerfabriek I Vol aandacht luistert de Keizerin, tijdens de openingsrede van Keizer Haile Selassie van Ethopië, die persoonlijk de opening van de nieuwe suikerfa briek- en plantages van de HVA, verrichtte. De suikeropbrengst van deze 1400 hectare beslaande plantage zal de behoeften van Ethiopië en Eritrea kunnen dekken. Foto onder: Een overzicht van de fabriek en de suiker- loodsen. Toch was het maar een „baby" President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse perconferentie toegegeven dat er bij de waterstofbom-explosie op 1 Maart „iets gebeurd is wat de geleerden verrast en verbaasd heeft". De Verenigde Staten zijn verplicht in de toekomst veel uitgebreider voor zorgsmaatregelen te nemén dan voor dien. Over de juiste toedracht kon hij nog geen mededelingen doen daar de voorzitter van de atoomcommissie, Strauss, nog. bezig is met het onder zoek. Van regeringszijde werd Woensdag medegedeeld dat de gevarenzone van 50.000 tot 315.000 vierkante mijl rond de proefgebieden is uitgebreid en dat er geen gevaar bestaat, dat radio-ac tieve deeltjes door zeestromingen naar de Japanse kust worden ge voerd. Van Japanse regeringszijde is me degedeeld dat een onderzoek wordt ingesteld naar berichten volgens wel ke onbekenden as van het vissers vaartuig en kleren van de vissers probeerden te kopen. In verscheidene delen vani de we reld hebben atoomgeleerden commen taar geleverd op de jongste proefne mingen. In Wenen verklaarde profes sor Hans Thirring dat er geen ge vaar bestaat dat radio-actieve as in gevaarlijke hoeveelheden door de lucht tot Japan, China of Amerika meegevoerd zou kunnen worden. Mo gelijk zouden wel spoortjes in stof- bevattende wolken te ontdekken zijn, maar deze zouden onschuldig zijn. Professor Marcus Oliphant, Austra lisch atoomgeleeerde, zeide in Mel bourne dat de bom die op 1 Maart tot ontploffing werd gebracht „zon der twijfel een baby was onder de waterstofbommen waarover de Ame rikanen beschikken". HOF. wordt het weer? Koningin Elizabeth en Oeganda Couranten te Kampala in Oegan da hebben copieën ontvangen van een brief, geadresseerd aan sir An drew Cohen, gouverneur van Oegan da, waarin gezegd wordt dat hij ko ningin Elizabeth geen bezoek aan Oeganda moet laten brengen. „De koningin van Engeland", aldus de brief, „is zich niet bewust van de bestaande haat in Oeganda". Mocht haar iets overkomen, dan zou sir Andrew „de meest tactloze gou verneur in hec koloniale imperium' daarvoor verantwoordelijk zijn. De koningin en de hertog van Edin burgh zullen volgens het reisplan op 28 April in Oeganda aankomen. HET BEZOEK VAN HET DEENSE KONINKLIJKE PAAR Omtrent het programma voor het staatsbezoek, dat het Deens konink lijk paar in April a.s. aan Nederland zal brengen, kan nog worden gemeld, dat koningin Juliana op Woensdag 28 April in de namiddag, vergezeld \an de koningin van Denemarken, een bezoek zal brengen aan het In stituut voor Onderwijs van Blinden te Huizen, Noord-Holland. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS ZACHTER. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte régen of motregen, voornamelijk in het Noorden van het land. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Iets zachter. 26 Maart: zon op 6.31; onder 19.02; maan op 2.00; onder 9.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO zwaar bew. 1 C. STOCKHOLM zwaar bew. 1 KOPENHAGEN mist 0 LONDEN geheel bew. 6 AMSTERDAM zwaar bew. 3 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS mist 6 BORDEAUX mist 3 GRENOBLE onbewolkt 1 NICE licht bew. BERLIJN motregen 5 FRANKFORT nevel 8 MUNCHEN zwaar bew. 7 ZüRICH zwaar bew. 3 GENEVE onbewolkt 0 LOCARNO onbewolkt 2 WARSCHAU nevel 4 WENEN regen 7 INNSBRUCK licht bew. 1 ROME zwaar bew. 8 Korreltje Pas bij 't geven, worden we ons bewust te bezitten. Alles wat men niet wegschenken kan, bezit ons.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1