Straaljager neergestort Dit seizoen worden meer vertrekken opengesteld van kasteel Keukenhof Kleine stijging huisbrandstof 7 Geen misbruik van Opa Schram door bejaarde voorgangers uitgeleid De Eerste Kamer behandelde Oorlog en Marine Werkingssfeer handelsregister wordt uitgebreid Auteursrechten en verplichte afname van tekstboekjes woensdag 24 maart 1954 ut LmDSE GUURAN l TWEEDE BLAD - PAGINA I GUNSTIGE ERVARINGEN De liefhebbers van an tieke sier- en gebrniks voorwerpen, van oude schilderijen en andere cu riosa, kunnen dit voorjaa in kasteel Keukenhof hui 1 hart ophalen! Niet allee: wordt de verzamelin: kunstschatten uitgebreic en veranderd, maar ook zullen meer vertrekker van het kasteel voor het publiek worden openge steld. Dit werd ons verteld door de heer P. v. d. Lee- de, die nu het landgoed voor de Graaf van Lynden beheert. In de afgelopen weken is men druk aan het ophan gen, het afstoffen en het investariseren geweest. En kele idagen geleden zijn nieuwe kunstschatten ge arriveerd Deze nieuwe col lecties hadden eertijds al een plaats op het kasteel, werden later in bruikleen aan musea afgestaan, maar komen na hun oorspron kelijke plaatsen weer in nemen. In de hall met het fraaie plafond, de achttiende eeuwse hall-lantaarn, de meelkisten uit de zeven tienhonderd-en-zoveel en diverse oude schilderijen staat nu ook een geharnaste ridder „op wacht" in de hoge, smalle schouw. Verder heeft hier ook een honderden jaren oude arreslede een plaats gevonden. Op de trap prijken twee blauwe Chinese potten uit de Kang Hsi-pe- riode (pl.m. 1680) en diverse andere interessante voorwerpen. In een rek met oude voorladers, donderbussen en diverse steekwapens, bevindt zich ook een sabel, die aan niemand an ders heeft toebehoord dan aan Napo leon hoogstpersoonlijk. De eetkamer zal dit jaar een voor zes personen gedekte tafel hebben. Het servies is van Doornik-porselein. Torenkamertje. In het torenkamertje met de fraaie antieken Venetiaanse glaskroon zal men een vitrine met oude munten en medailles aantreffen. In de voorname rode salon vind men naast schitterende schilderijen om. van de zeventiende eeuwse schilder Miereveldt, een antiek schaakspel en een kunstzinnig be werkte houten slede uit de achttien de eeuw. Hieraan grenst de kamer, waarvan de wanden behangen zijn met goud- leerbehang .Fantastisch zijn de kleu ren van deze muurbedekking en toen de Duitsers tijdens wereldoorlog 2 op het kasteel zaten, vonden die 't ook zo mooi, dat ze met een mes dom weg stukken uit het behang sneden om. er tasjes van te laten maken voor Frau So-und-So! In deze kamer staan ook vier Chi nese theebussen, die gemaakt moeten zijn in de tijd dat de heer Jan Pie- tersz. Coen zich naam verwierf in Indië. In de slaapkamer die men dan betreedt staat naast een antieke Ja panse lakkast een met oud-rose gor dijnen „uitgerust" hemelbed, dat heeft toebehoord aan Admiraal van Krnsbergen. Men heeft hier trouwers nog een voorwerp via de nalaten schap van deze admiraal. De heer v. d. Leede kan U een zuiver kristallen vaas tonen met de inscriptie: „Van de Luitenant Generaal Janssens aan de Admiraal van Kinsbergen op zijn twee en tachtigste verjaardag, 1 Mei 1817." Vrouwelijke studenten. Voor de rondleiding van de bezoe kers zal men het a.s. seizoen vrouwe lijke studenten aantrekken. Het bezoek in de afgelopen seizoe nen is, zo vertelde de heer v. d. Lee de ons, zeer bevredigend geweest. Vorig jaar was het minder, daar men toen natuurlijk goed kon merken, dat enkele kilometers verder ook de Flora haar poorten open had. Wel regis treerde men toen een opvallend groot aantal vreemdelingen. Vermeldenswaard is ongetwijfeld ook, dat er nooit iets is gestolen of beschadigd. Het kasteel zal voor het publiek worden open gesteld gedurende de zelfde periode als de bloemententoon stelling. In verband met de egalisatie-poli tiek, die de regering in het binnen land voert met betrekking tot de brandstoffenprijs, moet rekening gehouden worden met de mogelijk heid, dat de prijzen voor de huis brand in de naaste toekomst een matige stijging zullen ondergaan, ter compensering van de grotere stijgingen bij de industriebrandstof fen. GELDLENINGEN 1954: TOT 1400 MILLIOEN GULDEN. Bij de Tweede Kamer is een ont- werp-leningwet 1954 ingediend, waarbij de minister van Financiën ~e*"achtigd wordt, ten laste van het Rijk, geldleningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 1400 millioen gulden. Deze geldleningen dienen ter consolidatie van een gedeelte van het schatkistpa pier, in handen van banken. Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning en werken zacht en zeker. Doos 65 ct. I Advertentie) Voetreis naar Rome 9.00 unr, het vertrek van de „stoere Hollandse opa's" vanaf het gemeentehuis te Driebergen. Links, opa Schram, rechts Johan Wilmsen. die afkomstig is uit Asten (Noord-Brabant). Verdediging van eigen land mag niet worden verwaarloosd Tijdens de gisteren begonnen de batten over de begrotingen van Oor log en Marine in de Eerste Kamer werd de rij van sprekers geopend door de heer W. C. WENDELAAR (WD). Deze uitte zijn misnoegen over het feit, dat onze twee nieuwe kruisers het nog geruime tijd zon der centrale vuurleiding en andere belangrijke uitrusting moeten stel len. Zij kunnen niet anders dan spe levaren, aldus spr.; het zijn brand spuiten zonder slangen. De heer Wendelaar vroeg zich af of de territoriale verdediging niet wordt achtergesteld bij het leger korps. Hij vreesde, dat er niet vol gende kader beschikbaar zal zijn voor de vijf divisies, waar de minis ter heen wil. Hierover bestaat, volgens spr. grote ongerustheid. Er is nu al te weinig beroepspersoneel. Of denkt minister Staf het met verlofsofficie ren klaar te spelen? In de luchtmacht zou mr. Wende- richtingen zijn volgens hem afge stuit op de hoge prijzen. Kan de re gering hierin niet financieël tege moet komen, zoals dat ook in andere landen gebeurt? Gouvernementsmarine achtergesteld. Onbevredigend achtte de heer Reijers het, dat het personeel van de voormalige gouvernementsmari ne, hoewel het een militaire status had, nog steeds geen uitkering over de oorlogsjaren heeft gekregen, ter wijl de Kon. Marine over die perio de wel is doorbetaald. Op 1 Maart 1942 werd de gouver nementsmarine gedemilitariseerd, maar niet door de gouverneur-gene raal, zodat dit bevel van de com mandantszeemacht geen wets- en rechtskracht heeft gekregen. De heer Reijers drong er ten slotte bij de minister ten sterkste op aan, dit verzuim alsnog te herstellen. Waar het hart vol van is.... heer C. GEUGJES (CPN) een te kort rendement zou hebben. Hij maakte echter enige reserve ten aanzien van de verhouding tussen de Marine, de Landmaoht en de Luchtmacht. Hij vond het onjuist dat de Tromp en het zusterschip van de marinesterkte worden afge voerd, omdat hij er niet van over tuigd was, dat er niets meer met deze schepen gedaan kan worden. Ook de late oplevering van de vuur leidingen voor de nieuwe kruisers betreurde de heer Algra. De heer Algra waarschuwde tegen het achterstellen van de luchtmacht bij het legerplan. Zijn fractie juicht het stationneren van een Ameri kaans squadron op Soesterberg toe. De heer G. VIXSEBOXSE (CH) begreep niet, waarom de marine geen tweede vliegkampschip krijgt. Hij vreesde, dat de minister teveel vasthoudt aan het vlootplan, waar van deze niet wil afwijken ofschoon de wereld steeds verandert. De heer F. C. GERRETSON (CH) vond het een grote verantwoorde lijkheid, die de regering op zich ge nomen heeft door het EDG-verdrag te ratificeren. Wij zullen er 50 jaar aan gebonden zijn. Ernstige bezwa ren had spr. tegen de ontkenning van het afsluiten van een geheime militaire overeenkomst door de re gering, terwijl desbetreffende, be richten en beschouwingen in de pers wel degelijk gefundeerd zijn geble ken. De heer A. MOLENAAR (WD) wist niet dat prof. Oud er op de Boerderij bij Eindhoven platgebrand Een Thunderjet straaljager van de vliegbasis Eindhoven is Dinsdag-avond om tien minuten voor negenen tijdens een oefening in het nachtvliegen kort na de start even buiten de vliegbasis Eindhoven neergestort De vlieger kwam bierbij om het leven. Onmiddellijk na de start op de vliegbasis Eindhoven is het toestel om laag gestort en neergekomen op een afstand van anderhalve kilometer bui ten het vliegveld in het buurtschap Oerle. Direct nadat het toestel de grond had geraakt is het geëxplodeerd en in brand gevlogen. Vermoedelijk heeft een zogenaamde tlpplank, een tank aan het uiteinde van de vleugel, de boerderij van de landbouwer Van Roosmalen te Oerle geraakt, waardoor de boerderij vlam vatte. De landbouwer en zijn vrouw, alsmede vier kleine kinderen konden zich tydig in veiligheid brengen. Het vliegtuig is in de nomid.dellijke nabijheid van de boerderij neergekomen. De brandweer van het vliegveld vertrok onmiddellijk naar de brandende boerderij en begon direct met het hiussingswerk. Zij werd later geassisteerd door de brandwe- ern van Veldhoven en Eindhoven. De boerderij is niettemin practisch ge heel uitgebrand. Twee kalveren zijn hierbij omgekomen. Het andere vee, alsmede de inboedel kon worden gered. Naar wij vernemen is de naam van de omgekomen vlieger Jan Doedens, afkomstig uit Alphen aan den Rijn, die sinds enige tijd in Uden woonde. De heer Doedens was 28 jaar en gehuwd. In de jaren na de oorlog was Wj parachutist bij de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. BIOGRAFIE DR. NOLENS. Van de hand van de heer G. Wid- dershoven te Venlo, oud-inspecteur van het lager onderwijs, zal binnen kort een biografie in drie delen over het leven en het werk van de pries ter-staatsman dr. Nolens verschij nen. Hierin zijn o.m. verscheidene redevoeringen, die in de Tweede Ka mer door dr. Nolens zijn gehouden, en tal van publicaties gebundeld. MOEDER VAN TWAALF KINDEREN VERDRONKEN. De 50-jarige schippersvrouw F.-J. uit Cuyk is Maandag op de Rijn on der Arnhem overboord gevallen en verdronken. De vrouw die aardappels ging ha len in het gangboord van het onder Belgische vlag varende m.s. „Syl- vie", bleef ergens haken, verloor het evenwicht en sloeg overboord. partijvergadering van de WD twij- laar meer discipline willen zien, S voelde zich enigszins beangst over"el,over "ftsprak, of minister Staf mpHp tpr vnnrknmino hot «m. het Nederlandse defensiebeleid, Y00^ maar kon tenslotte toch voor de I ™°esta bfkenna. dat le memorie -1 v.5ioQT,L-r,wief van antwoord van de bewindsman zorgen toen^ Mz!£r° dlr'"d" h'er°P Eerste Kamer, mr. Jonkman, aan antwoorden. sprak met de woorden: „Mijnheer De minister verzuimde zijn nieu- mede ter voorkoming van het ont stellend aantal vliegongevallen. De heer HJ. DE DREU (PvdA) zei, dat hij de ontwikkeling in Ame- I rika met bezorgdheid gadeslaat. Het is niet te hopen, dat Nederland eens zal moeten kiezen tussen McCarthy en Malenkof. De fractie van spr. behoudt zich nog voor zich uit te spreken voor of tegen het vijf-divisieplan. De heer De Dreu zou de verzeke ring willen ontvangen, dat, ingeval flLJS van oorlog, ook Noord-Nederland Een beperking tot drie infanterie-1 gegeven? kennelijk wil reserveren (boven Zwolle) zal worden verde- divisies zou betekenen dat het leger voor de komende defensienota, digd. Ten slotte informeerde hij naar de consequenties die de legering van een Amerikaans squadron op Soesterberg voor Nederland zal hebben. de Sovjet-Unie". Het was bij hem we legerplannen voldoende duide- ongetwijfeld wel: „Waar het hart1 Hik en aannemelijk te maken. Is er vol van is, loopt de mond over!" nu sprake van een zesde divisie en De heer ALGRA (AR) verklaarde 1 een tweede legercorps of met? dat het vijf-divisieplan van minister Spr. noemde het onaanvaardbaar Staf logisch en efficiënt is en dat dat de minister de Eerste Kamer in- het behoort te worden gerealiseerd, j lichtingen weigert omdat deze zijn De Amerikaanse defensie politiek. De heer G. A. M. J. RUYS DE BEERENBROUCK (KVP) vroeg zich af, of de „new look" van de Amerikaanse defensiepolitiek, waar door de grootste nadruk wordt ge legd op de strategische luchtmacht, Nederland en andere bondgenoten geen aanleiding geeft zich juist te werpen op de versterking der ove rige wapens. H« bepleitte een machtige mari tieme organisatie om de belangrijke zeeverbindingen tussen de Atlanti sche bondgenoten aan weerszijden van de Oceaan in stand te houden en merkte daarbij op, dat Neder land in dit opzicht capaciteiten en belangen heeft, die een wezenlijke bijdrage in de maritieme sector wet tigen. Ook deze spr. betreurde, dat er blijkbaar een fout gemaakt is in .de planning voor de nieuwe kruisers, waardoor deze nog lange tijd hun vuurleidingsapparatuur moeten mis sen. Vliegers laten meebetalen.... In verband met de veelvuldige vliegtuigongevallen stelde spr. voor, in gevallen van onachtzaamheid de betrokken vlieger zelf te laten mee betalen in de kosten der materiële schade. Hij meende, dat een derge lijke algemene maatregel preventief zou werken. Jhr. Ruys meende te weten, dat het kabinet zijn instemming heeft betuigd met de resultaten van mi nister Staf s reis naar de V.S. Ten slotte pleitte spr. voor de aan vaarding van het vijf-di visieplan mits dit financieel te verwezenlij ken is. Ongerustheid over defensieve uitrusting. De heer J. REIJERS (CH) toon de zich niet gerust over de mede deling van de minister, dat het nog enige jaren kan duren voordat on ze strijdkrachten de beschikking krijgen over de modernste wapens en uitrusting. Amerikaanse off shore-orders aan Registratie van markthandel ontwikkeling van de koop- en pacht prijzen voor boerderijen en cultuur land. Daarbij maakte de minister ge wag van een overzicht van alle ver pachtingen na December 1953 waar- De Tweede Kamer heeft gisteren uit volgens hem bleek, dat de verho- het wetsontwerp tot wijziging van de gingen vrij redelijk waren. Zo nodig handelsregisterwet zonder hoofdelij ke stemming aangenomen, nadat staatssecretaris Veldkamp een aantal amendementen van de heer Hooij (K. VP.) had overgenomen of daartegen geen overwegend bezwaar had ge maakt. Overgenomen werd het amende ment om de kamer van koophandel en fabrieken in Den Haag aan te wij zen voor inschrijving van onderne mingen die een permanente vesti gingsplaats hebben binnen het gebied van een bepaalde kamer. Evenzo het amendement waarbij de wet niet van toepassing wordt verklaard op on dernemingen waarin uitsluitend straathandel is de vorm van venten wordt uitgeoefend voor zover niet bij algemene maatregel van bestuur an ders is bepaald. In het oorspronkelij ke ontwerp werd de wet niet van toe passing verklaard op markthandel, straathandel of handel te water. Het amendement-Hooij, vastleggend dat de minister van economische zaken met de uitvoering van de wet is be last, werd aangenomen met 50 tegen 24 stemmen. Tegen verklaarden zich de P.v.d~A. en de CP.N. Staatssecre taris Veldkamp had het niet nodig geoordeeld dat de minister van eco nomische zaken uitdrukkelijk werd genoemd. Het ontwerp tot wijziging van de handelsnaamwet met handhaving van de bezettingsmaatregel tot uitbrei ding van de handelsnaamwet, werd goedgekeurd. Minister Mansholt beantwoordde ten slotte een interpellatie van de heer Engelbertink (K.V.P.) inzake de Varkenspest is gisteren gecon stateerd bij de veestapel van G. Men tink te Hengelo (Gld.). Dertig varkens worden afgemaakt en de ca de Artillerie-in- davers vernietigd. zou de minister ingrijpen óm arbei ders die een landelijke woning met enige cultuurgrond hebben gehuurd te beschermep tegen huurprijsverho gingen welke belangrijk boven 41 procent van het vooroorlogse peil uit gaan. De Tweede Kamer komt vanmiddag opnieuw bijeen. Dan wordt ook be slist over een interpellatie-aanvrage van de heer Gortzak. Deze wil ver zoeken alvast enige punten uit het rapport van de SER over de ouder- domsverzekering in te voeren. Gistermorgen om negen uur zijn de 67-jarige Schram uit Driebergen en de 71-jarige J. A. L. Wilmsen uit Ast (N.-Br.). gestart voor hun wan deltocht van meer dan 3000 km. heen en terug naar Rome. Beide wande laars hadden een band om de arm, waarop stond „HollandRome V/V,", met daaronder de kleuren van de N#* derlandse vlag. Hun bagage hadden bij in een wa gentje gepakt, dat van dezelfde em blemen was voorzien. Bij het ver trek was mede het echtpaar Deuss uit Zeist aanwezig, dat vorig jaar een voetreis naar Rome maakte en per vliegtuig terugkeerde. Mevr. Deuss verzekerde, dat ze best ook aan deze tocht mee zou willen doen. Vele familieleden van de wande laars waren present om afscheid te nemen. Opa Schram had nauwelijks tijd om alle formaliteiten af te wach ten; hij haalde in het gemeentehuis het eerste stempel voor zijn cahier, dat hij op elke pleisterplaats hoopt te voorzien van een dergelijk waar merk. Hij hoopt, dat de 3000 km. er op zit voor de Vierdaagse begint. Dan wil hij ook daaraan deelnemen, voor de veertiende keer. Gisteren be reikte de twee tippelaars Wagenin- gen. Vestigingswet bedrijven 1954 afgekondigd In het Staatsblad van heden is de Vestigingswet Bedrijven 1954 afge kondigd; zij zal op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip in werking treden. Deze wet dient tot vervanging van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Terwijl de vestigingswet kleinbe drijf 1937 alleen betrekking heeft op detailhandel, ambacht en kleine nij verheid, kan de nieuwe vestigingswet van toepassing worden verklaard op alle bedrijven, met uitzondering van de landbouw, de visserij, het bank bedrijf, het verzekeringsbedrijf en het vervoersbedrijf. Op verzoek van het bedrijfsleven kunnen bij een ves- tigingsbesluit eisen worden vastge steld; deze kunnen slechts betrekking hebben op- credietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid. Zodra de Vestigingswet Bedrijven 1954 in werking zal zijn getreden, bomt het besluit algemeen vesti gingsverbod kleinbedrijf 1941 ter stond te vervallen. De op de vesti gingswet kleinbedrijf 1937 gebaseer de vestigingsbesluiten, alsmede de krachtens het organisatiebesluit voed selvoorziening 1941 tot stand geko men erkenningsreglementen en de regelingen betreffende vestiging als makelaar, betreffende het uitoefenen van het bedrijf van tussenpersonen in onroerende goederen en dat van veilinghouder en het houden van veilingen blijven echter voorshands van kracht. BURGEMEESTER REDDE EEN KIND. Burgemeester J. A. Teenstra van 't Zand heeft Maandag een vijfjarig kind gered. De burgemeester werd door zijn echtgenote gewaarschuwd, dat er vermoedelijk een kind in de sloot voor het huis lag, omdat er een haarlint boven het water uitstak. Enkele kleuters stonden bij de plaats te huilen. De heer Teenstra begaf zich onmid dellijk naar de sloot en wist het meis je te redden. Grevenbicht bepaalt de data van congres Naar de initiatiefnemer tot het 'houden van het wereld vrij gezellen- congres, de heer G. Greyn, mededeelt, is Maandagavond besloten het we- reldvrijgezellencongres 1954 te hou den van 17 tot en met 21 September aanstaande. De sluiting van de inschrijvings termijn is uiterlijk 15 Augustus. In een onbewaakt ogenblik is het lj^-jarig zoontje van de familie Phi- lips-de Reuver, spelenderwijs in de tuirtvijver terechtgekomen en ver dronken. Het eerste kievitsei in Friesland is gisteren onder Jelsum bij Leeu worden gevonden. Het zal aan de commissaris der Koningin gezonden worden. TONEELVERENIGING IN ONGELUK De vraag, of een toneelvereniging na betaling van het verschuldigde op- voeringsrecht voor een toneelstuk ook verplicht is tekstboekjes te kopen, is gistermorgen door 't gerechtshof te Amsterdam bevestigend beantwoord. De amateurtoneelvereniging „Cicero" te Nieuwe Niedorp heeft op 25 No vember 1951 een uitvoering gegeven van de Nederlandse bewerking van het oorspronkelijk Amerikaanse toneelstuk „Een man in burger". „Cicero" betaalde de uitgever te Alkmaar het verschuldigde auteursrecht, doch leende de tekstboekjes uit de bibliotheek van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (Natu). De uitgever ging hiermede niet accoord en stelde, dat aan de ver lening van het opvoeringsrecht ook de voorwaarde tot afneming van de tekstboekjes is verbonden. De officier van justitie requireerde tot vrijspraak, doch de rechtbank in Alkmaar veroordeelde drie bestuursleden tot de principiële boete van een gulden en de vereniging tot betaling van acht gulden aan de uitgever, zijnde de gederfde inkomsten van de niet verkochte tekstboekjes. De bestuursleden gingen in hoger beroep. De procureur-generaal was van oordeel, dat een uitgever voorwaarden kan stellen en dat de toneelvereni ging zich in het onderhavige geval hier niets van had aangetrokken. De procureur-generaal vroeg derhalve bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Overeenkomstig zijn eis heeft het hof vanmorgen arres gewe zen en tevens „Cicero" veroordeeld tot betaling van de gerechtskosten in eerste en tweede instantie, tezamen 75 gulden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6