UiÓ5€^hutspot Rijnstreek DUINSTREEK Het grafritueel in de Bronstijd besproken doordr. W. Glasbergen Lezing met films over onbekend Nieuw Guinea Leidse schooljeugd behaalde vele diploma's in Overdekte Jongetje door auto gegrepen R.K. Eerste Bediende Actieve Kantoorbediende (vr.) WOENSDAG 24 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Lezing in Rijksmuseum De vele systematische grafheuvel* onderzoekingen, sinds het begin van deze eeuw ondernomen in Nederland, hebben de kennis omtrent de voor geschiedenis ten zeerste verrijkt. Groot is het aantal gegevens om trent de structuur van praehistori- sche grafmonumenten, die konden worden bijeengebracht. Naast gege vens van structuerele aard zijn voor en na aanwijzingen aangetroffen om trent rituele handelingen, die wer den uitgevoerd tijdens de bijzetting of daarna. Het zijn deze aanwijzin gen, die ons iets kunnen vertellen over de geestelijke achtergrond van de grafheuvel bouwers, aldus dr. W. Glasbergen, die gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een le zing hield over het grafritueel in de Bronstijd. De opgravingen, die in de jaren r948'59 zijn ondernomen in de gro te grafheuvelnecropole tussen de ge huchten Toterfout en Halve Mijl in de gemeente Veldhoven, Noord-Bra bant, hebben in het bijzonder bijge dragen tot de kennis van het graf ritueel in de bronstijd. Spr. behan delde eerst enkele van de voornaam ste verschijnselen, die tot dusverre in Nederland waren vastgesteld. De gelijdelijke overgang van lijkbegra- ving naar lijkverbranding in de pe riode van late steentijd tot vroege ijzertijd blijkt geen algemene geldig heid te bezitten. Zowel in graven in het Noorden des lands als in het cen trum en het Zuiden vindt men cre matie en inhumatie door elkaar reeds In de vroege bronstijd. Crematiebij zettingen in urnen blijken reeds voor te komen in het begin van de mid den-bronstijd, eeuwen vnnr van de urnenveldenbeschaving. Bij die vroege urnen gaat net u..i sporen van een groep van invallers uit Engeland, die hier te lande het gebruik hebben gebracht om ver brande menselijke beenderen bij te zetten in een aarden pot. Nederlandse grafheuvels Het magische afsluiten van een eerst opengelaten gedeelte van een paalkrans kan men allerwege in Nederlandse bronstijd-grafheuvels te rugvinden. De graven zelf zijn som tijds tijdelijk bedekt geweest door een dodenhuisje, vóór men overging tot de bouw van een grafheuvel. Merkwaardige kuilen naast de gra ven kunnen zijn bedoeld voor het brengen van plengoffers. Een zeer opmerkelijk grafmonument is tumu lus 8 van de grafheuvelgroep Toter- i resten van de dode (een zeer jong kind!) bijgezet in een ondiepe kuil. Deze werd overdekt door een doden huisje, dat weer werd omgeven door een staketsel. Vervolgens hield men waarschijnlijk een dodenmaaltijd. Later werden deze structuren ver wijderd, en men ging over tot het opwerpen van een grafheuvel van heideplaggen. Deze werd omgeven door een ring van wijd gestelde pa len, opgesteld volgens een hoogst merkwaardig systeem. Tussen enkele paalgaten werden de openingen ge blokkeerd met palen, en met deze handeling werd de dode kennelijk symbolisch afgesloten van de wereld der levenden. Later werd de tumu lus, na het verrotten der palen, nog eens gebruikt voor een begraving. Opnieuw werd de heuvel omgeven met een paalkrans, die ook ditmaal ritueel werd geblokkeerd. Ontginningen doen steeds meer grafheuvels op onze diluviale gron den verdwijnen. Gelukkig kan er af en toe een mooie groep worden ge restaureerd en bewaard, die in het landschap de herinnering levend houdt aan deze interessante monu menten uit het verre verleden. Maria-hulde 8 In afwijking van ons bericht 3 van gisteren over de Maria- 8 0 hulde in de Hartebrugkerk en p de bid- en boetedag van de Kath. g X Vrouwenbeweging, vernemen wij x dat de Maria-hulde van 25 naar Q 24 Maart verschoven is, in ver- 8 8 band met de Avondmis in de X Hartebrugkerk op Donderdag 25 x X Maart. Bovendien heeft de Kath. 8 Vrouwenbeweging de bid- en j 8 boetedag afgelast. Alle kath. vrouwen van Lei- ij den en Oegstgeest worden dus 7 X hedenavond om half acht in de Hartebrugkerk verwacht voor de o Maria-hulde. De besturen van de Kath. Vrouwenbeweging spopen 8 8 hun leden aan deze bijeenkomst 8 bij te wonen, temeer dadr hun x eigen bijeenkomst in de St. Lo- 8 g dewijkskerk is afgelast. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Nederlands Recht mej. A. A. Holt te Overveen en de heren A. Menalda te Rotterdam; A. D. P. N. Löben Seis te Velp en C. Brouwershaven te Rot terdam; voor het doet. examen Phar- macie de dames E. J. Guittart en H. Huysse (beiden te Leiden). Vergeleken met vroeger, toen men met een zeker pessimisme over Nieuw Guinea sprak als van ,.een olifant op zolder" en van „een waar deloze verzameling bossen en moe- 1 assen" is ten aanzien van de be langstelling voor dit grote rijksdeel overzee gelukkig wel het een en an der veranderd. De tijd van de verge ten aarde is voorbij! Ondanks het feit, dat er van de mogelijkheden in dit gebied nog maar heel weinig of eigenlijk'bijna niets bekend is. Dit zei o.m. resident J. P. K. van Eechoud, die gisteravond op uitnodi ging van de afdeling Leiden en om streken van de Koninklijke Vereni ging „Oost en West" in het Leidse Volkshuis over dit interessante on derwerp een boeiende causerie hield. Wanneer iemand als hij, die door een jarenlang verblijf in dit land, voor de oorlog hoofd van de veldpolitie en, nu resident, op een uiterste des kundigheid kan bogen. Nieuw Gui nea eigenlijk schetst als een hoopje ellende, dan heeft dit met pessimis me niets te maken, maar is dat rea liteit. Wij weten ook nog zeer weinig van dit grootste eiland ter wereld af, zei hij. De afstanden zijn er enorm, terwijl het overwegend aspect oer woud is. De bevolking, in vele op- Maandag en Dinsdag was de Leid se Overdekte bezet met schoolkin deren, die zwommen om het diplo ma. Voor dit festijn bestond weer grote belangstelling, ook van de ouders, die de verrichtingen van de kinderen met grote aandacht volg- Ronny de Jong, B: Herbert RoseJeur. Gerrit Schaap, Henk de Vries: Meis jes A: Marie Stolp, Rineke van Vliet, Anke Plateel, Ineke van Po- lanen, Ria Simons, Ilse Vodegel, Ada de Koning, Gerry v. d. Horst. B: Lenie van Hooidonk, Adri Kikkert. Rijnsburgersingel: Jongens A: Her man Smid, Dick Polanen, Henk meentelijke inspecteur, de heer H. A. Vriend en de rijksinspecteur, de heer Machielsen. De volgende leer lingen behaalden het diploma: Leidse Hout: jongens A: Albert Kooienhof; Ernst Nagel; Wout Louw man; Jaap v. d. Verver; B: Gerard Kraan. Meisjes A: Jerphia Taber de Jonge; B: Francis v. d. Bij. Asserstraat: Jongens B: Thijs Wolters; Richard v. d. Berg; Meis jes A: Gerrie v. d. Kwiek; Henriette Bakama; Ada Hennepman; Cobie Karstens; Adrie de Joode. Kernstraat: Jongens A: Jan van Wijlandt; Edmond Ruitenberg; Hel- fout-Halve Mijl. Deze heuvel bevat- j ge J. Ubbink; Moyo Laman; Bram te het grootste getal van aanwijzin- Wassenburg; Wim Brakel; Bob Rij gen omtrent rituele handelingen, tot J laarsdam; Robbie Fruman._ Meisjes dusverre vastgesteld in een Neder landse grafheuvel. Na te zijn ver brand op de brandstapel, werden de Clubhuis geopend in Morskwartier De speeltuin „Morskwartier' had gisteren op een voor haar ongebrui kelijk uur een groot aantal belang stellenden binnen haar hekken. In de avonduren namelijk werd het gloed nieuwe clubhuisje door de bescherm heer van de vereniging, ir. J. J. G. van Hoek, officieel in gebruik ge steld. Nadat de voorzitter, de heer G. J. Flierman, de buiten in het duister verzamelde aanwezigen had begroet, nodigde hy ir. Van Hoek uit als eer ste het keurig ingerichte gebouwtje te betreden. In zijn openingswoord herinnerde deze aan de tijd toen het nu zo doel matig opgetrokken huisje, nog slechts uit een schamele stapel plan ken bestond. Spreker hoopte, dat er binnen de muren veel werk in saam horigheid verricht zou worden. De heer Flierman herdacht vervolgens de vele moeilijkheden, die tijdens de bouw overwonnen moesten worden en huldigde de vijf heden, die belange loos hun tijd geofferd hadden. De voorzitster van het damescomité boOd hierna het bestuur dertig stoe len, vier tafels en een klok aan, wel ke gift met veel enthousiasme werd begroet. Vervolgens voerden nog het woord de heer A. Lasschuyt, voorzitter van de bond van Speeltuinen voor Leiden en Omstreken, die zijn felicitatie van een chèque vergezeld deed gaan en de heer C. F. Lardee, ere-voorzitter van het Verbond van Speeltuinver. Namens de Leidse Jeugdactie sprak de heer H. van Duyne. Hij deelde mede, dat de gemeente subsidie zal verlenen voor het geven van cursus sen over veld- en terreinspelen, die de Jeugdactie organiseert voor de jeugdleiders. De lange rij van spre kers werd gecompleteerd door de heer J. Fluyt, hoofd van de Dam- iaanschool en de heer B. Broers na mens de speetuinvereniging „Ons Eiland". Burgerlijke Stand Geboren: Doreen, d. van F. C. J. v. Loenen en F. Meilof; Cornelia, d. van I. v. den Nieuwendijk en B.' van Gelder; Dirkje, d. van J. de Haas en G. van Beelen; Hendrikus Johannes, z. van G. v. Zeist en C. van den Broek; Simon, z. van S. Dekker en G. J. Sira; Cornelis Hendrikus, z. v. G. Fasseur en A. H. Zonderop; Hen drikus Johannes Vlady, z.' van N. G. v. Deursen en M. A. Burger; Pieter, z. van P. Schaap en S. Vavier; Carla Maria, d. van F. X. Goddyn en J. M. S. Mulder; Dingeman, z. van C. H. v. Starkenburg en C. Star; Johanna iMaria,.d. van M. Turenhout en J. M. •ter Wee. Overleden: P. H. Boezelijn, huisvr. van Braggaar, 66 j.; F. C. Ogier, huisvr. van Mennes, 82 j. den. Ook waren aanweaij de ge- d. Velde, Hens de Wit, Robbie Helm-' holdt, Gaard Remon. Meisjes: A: Alio van Egmond, Toos Mieremet, Greetje van Meizen, Sari Harland. Hoge Mors weg: Jongens A: Rudi Kloek. Meisjes A: Ria Boeff, Beppie Uythoven, Ansje van Elk, Adriana Rutgers, Elly v. d. Valk, Tiny Buma, Rietje Brak. B: Agatha de Graaf. Drie Octoberstraat: Jongens A: Jan Riesenkamp, Emilie van Falleaux, Henny v. d. Laan, Adriaan Erades. Meisjes A: Elly Bekkering, Tiny Barning, Joke Mollevanger. Rapenburg 43: Jongens A. Albert Friebel, George Hotze, Jacobus Ma- rée, Piet Roelandse, Henk Rubingh, Jan Huys, Dick v. d. Reyden, Paul PerqUinen, Frans v. d. Klugt, Sjaak Groenendijk, Tonny Rosier, Tom v. d. Heyden, Dré v. d. Brink, Jan Duin dam, Henny Elderhorst. B: Henk - Mank, Johann. v. d. Klugt,, Wilh. Helden, pjasmeyer, Johann. v. d. Bos, Mintje Ziegelaar, Johann. Boogaards, Frans Mingers, Anth. Singerling, Anth. Ver hoeven Johann. Pont, Louis Streng, Nico Nagtegaal, Piet Kerstens. Franc'nimontiaan: Jongens A: Klaas Walenkamp, Robbie Opdam, Nol Ver kley. B: Jan Kok, Boudewijn Jansen, Piet Bots, Paul Gubbens. Os en Paardenlaan: Jongens Ben Baak, Wout Verhoog, Gerard Oude Elferink, Nico Bredeveld. Duivenbodestraat: Jongens A: Ni co v. d. Linden; Sjef van Beek; Sjaak Boelee; Harrie Vredeveld; Nico Gans; B: Gerard Bontje. Haarlemmerstraat 240: Jongeii: Peter Hoogeveen; Piet Leef aard; Frans Sebille; Wim Blok; Joop Kerkvliet. BLO Ceciliastraat: Jongens Corrie van Bemmelen; Elsie En gelenburg; Reina de Jong; Ridi Klinkhamer; Corrie van H Chariot van Goor; Dolly v. d. Burg; Tineke Arnoldus; Dita v. d. ^Klugt; Anneke de Haas; Gonny van Mei- gaarden. Lusthoflaan: Jongens A: Robbie Rotteveel; Paul Tesselaar; Freddie Kist; Piet Bloemink; Robbie Velt- huyzen; Karei Waasdorp; Meisjes A: Barbara de Meyere; Lineke Koo reman; Martha Zweers. Meisjes B: Renee Venker; Astrid Marmelstein: Lorentzkade: Jongens A: Wim v. d. Staay; Charles Kreuger; Maarten Wierdema; Meisjes A: Thea Groen; Hanna van Gellecum; Fttda Voort man; Carla Verpoorten; Barta Bot; Joke Eradès; Carla Bouter; Corrie de Hart. Schuttersveld: Jongens A: Huub van Dongen; Frans Burger jon; B; Hans Vermey. Meisjes A: Kartir. Könings; Mary Boeff. B: Arine Vlas veld. Maresingel: Jongens A: Henny Pijnacker. Haverstraat.: Jongens A: Steef van Es; Meisjes A: Sientje Honsbeek; St. C. Diepenbach. Hoogl. Kerkgracht: Jongens A: Robbie Klinkenberg; Jaap Kolder man; Kees Roelofs; Meisjes A: Alie Bekooy. Zuidsingel A: Jongens A: Jan Sin- teur; Geert de Wink. Noordeinde: Jongens A: Sytse van Vliet; Henk v. d. Leeden. Medusastraat: Jongens A: Freek j van Buuren; Wim van Diemen;] Derk Slingerland. Meisjes A: Cobie Pardon. Javastraat: Jongens A: Jan Pret: Meisjes A: Annie Vermeulen; B: Beppie v. d. Zeeuw. Van Vollenhovenkade: Jongens A: Hans Denie, Jasso Hoekstra; Pim v. Bemmel; Bram Marks. Munnikenstraat: Jongens A: Dick Hofman; Gerrit de Vries. Pasteurstraat: Jongens A: Willy v. d. Zeeuw. Aalmarkt: Jongens A: Henny Pe tiet; Piet Onvlee; Jan Mooy; Harry Erades; Harry v. d. Nadort; Hans Metz; Jack Brouwer; Meisjes A: Mirjam Radius; Anneke Riel; Betty Ezendam; Mieke Maas; Leny Susan; Noortje Lambrechts. Langebrug A: Jongens A: Rudi Ooms; Aad de Roode; Dick van Leeuwen; Meisjes A: Greetje Era- des; Elly Hoogkamer; Elly Bonte. Langebrug B: Jongens A: Flip Lucie; Freddy Bruisen; Cok de la Rie; Henk Boeff. Oosterstraat: Jongens A: Piet Lan- genzaal, Sjaak Bink, Han Kukler, Hans Sieval. B: Jes Gordijn, Gé Pie- ket, Coos Arnoldus. Driftstraat: Jongens A: Henny Zie- rikzee. Meisjes A: Cisca de Graaff, Bep Vogelenzang, Tiny de Kier, Leni Langezaal, Henny Bekooy, Leni v. d. Vos, Leni v. d. Broek, Elli Kret. Middelstegracht: Jongens A: Kok kie Al tink, Bram Schouten. B: Henk' van Klaveren. Meisjes A. Willy Fas seur, Tiny Martevelt, Nelly Binnen dijk. Damlaan: Jongens A: Chris Hols- wilder. Stadhouderslaan: Jongens A: Cor de Groot, Han Boelee, Guus Bakema, Kees van Varick, Johan v. d. Zeeuw, BLO Breestraat: Jongens A: Jan Visser; Cor van Haastregt; Kees van Diest; Paul Sloos; Wout Polanen; Cor Borst; Peter Vlasveld; Sjaar van Cassel. B: Henk Gaasbeek; Piet van Riel. Drifstraat: Jongens A. Bert van Brussel; Hans Petersen; Johnny Schutte; Frans Sala; Piet Ammer- laan; Joop Sommeling. Ds. De Wolffschool: Jongens A: Henk Bekooy, Henk Blikman, Jaap v. Kempenhout, Koos Kouters. B: Ge rard Silvester, Jan Pret. Mariaschool Haarlemmerstraat: Meisjes A: Anneke Lindenhoff, An gela Juffermans, Miep Fieleman, Cia van Oerle, Willy van Hartevelt. B: Maria de Graaf. Barbaraschool: Meisjes A: Hannie Coster, Ria Juriezen, Lenie v. d. Hoeven, Annie van Leeeuwen, Bep de Bruin, Josi Dieben, Els v. Duyn, Gerda van Dijk, Emmy de Roode, Anneke Houps, Tilly la Rivière, Ma rianne van Noort, Lenie Kukler, An neke van Zanten, Tonny Deckers, Corry Stipdonck, Nanneke Overde- vest. Catharinaschool Krauwelsteeg: Meisjes A: Anneke Couwemberg, Truus v. d. Pouw Kraan, Corrie Bentveld, Annie v. d. Werf; Joke Brandt, Annie de Graaf. Ds. De Wolffschool: Meisjes Rineke Scholten, Anneke Bouwens, Jansje Dumortier. B: Agatha Disse veld, Elly Nagtegaal, Bep van Kui lenburg. Theresiaschool v. d. Werfstraat: Meisjes A: Alie Poojer, Rietje Key- zer, Greetje van Hartevelt. Potgieterlaan: Meisjes A: Nelly Abelman, Thea Kerkvliet, Rietje de Winter. H. Hartschool: Meisjes A: Jettie Ouwerkerk, Annie van Staden, An neke Hinderhof, Ria Gerdens. BLO. Caeciliastraat: Meisjes A Riet van Eygen, Tineke Brouwer. Drifstraat: Meisje A: Hannie Os- sevoort, Yvonne Elsema, Ineke v. d. Mey. B: Lenie Sip, Tineke v. Eg- mond. Pasteurstraat: Meisjes A: Greetje Piekaar, Rietje Borst, Lenie Kuiters, Truusje ten Donkelaar. Munnikenstraat: Meisjes A: Joosje zichten merkwaardig een gedeelte leeft nog in het stenen tijdperk is uiterst gevarieerd. Het aantal ta len b.v. wordt door linguisten geschat op 60 a 70. Een vergelijkend taalon derzoek is er echter nog niet geweest. Toch was spr. juist ten opzichte van deze bevolking wat optimistischer gestemd. De Papoea, zei hij, heeft blijk gegeven van een vrij groot aan passingsvermogen in de moderne we reld. Zeden en gebruiken De heer Van Eechoud liet) een se rie uitstekende lichtbeelden zien waardoor de aanwezigen zich fnig idee konden vormen met welke moeilijkheden men te kampen heeft en te maken krijgt bij de exploratie van Nieuw Guinea. Interessant wa ren de opnamen van. de Papoea's, van hun typische zeden en gebrui ken. Bestuur, missie en zending staan voor een omvangrijke cn gro te taak! Tot slot werd een filmpje vertoond van de Regeringsvoorlicntingsdienst „Nieuw Guinea in opbouw", dat een beeld gaf van de technische en cul turele activiteit van het ogenblik. In zijn dankwoord tot de heer Van Eechoud zei de vooriitter van de af deling, prof. dr. C. C. Kriegeidat hij het pessimisme van spr. toch niet ge heel en al kon delen. De Wdcrlan ders hebben in het verleden bewe zen zei hij „iets groots te kunnen vel lichten". Hij achtte hen zeer zeker in staat dit ten aanzien van Nieuw- Guinea te herhalen! BANKETBAKKERS. De uitslagen van dc Maandag en Dinsdag in Leiden gehouden banket, bakkerstentoonstelling luiden: Garneren:'Ie. J. C. Jansen, 2e. H Krouwers, 3e. J. Schoenmakers. Suikertrekken: le. A. Vermeulen 2e. P. Brittijn, 3e. J. Zwetsloot. Marsepein (beginners): le. H Blonk, 2e. H. Hensing, 3e. G. Hoek stra. Marsepein (gevorderden): le. J. van Bemmel. Garneren (gevorderden): le. G. Kranenburg. HAZERSWOUDE (H. R.) Gistermiddag om ongeveer kwart voor vijf is de 5-jarige W. Oppelaar ter hoogte van Rozenburg door een luxe auto aangereden. De jongen stak plotseling de straat over, toen er uit de richting Leiden een perso nenauto naderde. De bestuurder rem de krachtig, maar kon het jongetje niet meer ontwijken. Het Roode Kruis was spoedig ter plaatse, even als dr. Blaauwendraad en de poli tie. De dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis nodig. Daar con stateerde men een lichte hersen schudding en een gebroken sleutel been. Ook had het slachtoffertje een gapende vleeswond aan het voor hoofd. Wim van Leeuwen; Arie Vermeulen Saarloos. Henk van Duuren; Piet v. d. Weert I Van Vollenhovenkade: Meisjes A: B: Hendrik Kijk in de Verte. Janneke Kouwen, Wilma v. d. We- Potgieterlaan: Jongens A: Torn tering, Loesje Minting, Marijke Martijn; Wim Langezaal. Schinkel, Tekelien Penseel. LEIDSCHENDAM VOORJAARSBEURS VAN DE MIDDENSTAND Onder grote belangstelling is gis termiddag in het patronaatsgebouw aan de Damlaan de Leidsendamse Middenstandsbeurs geopend. De voor zitter van het comité, de heer P- Meijer, sprak het openingswoord en l ichtte zich in de eerste plaats tot de burgemeester, die de middenstand steeds een goed hart toedraagt. Ver der stelde spra het op prijs, dat alle hoofden van de gemeentediensten te genwoordig" waren, terwijl ook de aannemer, de heer Tettero, die het timmerwerk verzorgde een extra woord van erkentelijkheid ontving. Burgemeester Banning achtte het een voorrecht de beurs te mogen ope nen. De grote belangstelling bewijst dat de middenstand èn het publiek aan deze beurs behoefte hebben. De Leidsendamse middenstand heeft het wel zwaar, omdat velen van mening zijn, dat zij alleen in de naburige sleden voor hun inkopen kunnen sla gen. Daarom heeft de middenstand de taak om massaal te tonen, dat ook hier ter plaatse alles te bekomen is, wat een goed geoutilleerde midden stand op alle gebied kan bieden. Na dat de heer Meijer voor het welsla gen van deze beurs zijn beste ver wachtingen had uitgesproken, maak ten de genodigden een rondgang^ langs de stands en hebben zich kun nen overtuigen dat de middenstand paraat is. De beurs is dagelijks geopend van 14.30—17.30 en van 19.30—23.00 uur. Groene Kruis. Op de jaarverga dering van het Grocne Kruis deelde iuuii«imww„o«„ de secretaris mede, dat de vereniging van Varick. Saartje de Roos, Hanny 1093 leden telt De wijkzuster legde ruim 3000 bezoeken af. Voorts ver meldde het jaarverslag dat zuster M. van de Griend op 1 Apral a.s. wordt opgevolgd door zuster I. Oosterwijk. Uit het financieel overzicht bleek, dat op de begroting voor 1954 een te kort is van f J565.50. Bij de be stuursverkiezing werden mevrouw PlasLens en de heer J. Hoogen- doorn herkozen. brand. Bij nader inzien bleek, dat er niets meer te redden was. De schelf, eigendom van de huurder van het land, de heer v. Nobelen te Warmond, was een prooi der vlammen gewor den. Een partij aardappels in kisten werden tegelijk gekookt. In de schelf was een schuurtje gebouwd, waar deze waren opgeslagen. Vermoed word dat vonken van een in de na bijheid liggend vuurtje de oorzaak zijn geweest van de brand. DE KAAG Aanbesteding verbouwing jeugd herberg. Gisteren had de aanbe steding plaats tot het verbouwen van de Jeugdherberg te Kaag. P. C. Burchman 22.245.Fa. Jac. Dobbe ƒ21.750.Gebr. Akerboom ƒ21.400, H. J. Strijk 21.350.—. Laatste Berichten TITO NAAR TURKIJE. Maarschalk Tito, de president van Zuid-Slavië, zal 12 en 13 April een bezoek aan Ankara brengen, zo is officieel in de Turkse 'hoofdstad me degedeeld. Hedenochtend is te Ankara, op het Turkse hoofdkwartier, de conferen tie begonnen van vertegenwoordi gers van de generale staven van Tur kije, Griekenland en Zuid-Slavië. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Woensdag 24 Maart. kreeg de jubilaris zelf gelegenheid enkele woorden van dank te spreken. Gisteren herdacht de heer J. Grom- raé, bedrijfschef bij de N.V. Ned. Ro togravure Mij., de dag, dat hij er vóór 40 jaar in dienst trad. Het personeel der reproductie-afd. had zich verza meld in de gezellige recreatiezaal, waar de jubilaris met zijn echtgenote allereerst werd toegesproken door de j «g» Meisje gevraagd voor directeur, de heer J. C. Stafleu, die d. en n. in Wassenaar. Aan- VOORHOUT In de nacht van 22 op 23 Maart werd omstreeks 2 uur de brandweer gealarmeerd, daar er een brand was ontdekt in de Berg en Daalse polder. Aan het „Soldaatje" stond een post, welke de brandweer de 's-Graven- damscheweg opstuurde naar het land van de wed. W. Knoppert. Achter in de polder stond een rietschelf in CADIER EN KEER Naar aanleiding van de brand bij Cadier en Keer. waardoor het ge hele Missie-college een prooi der vlammen werd, mochten wij op ons bureau de volgende giften van abon- né's ontvangen: N.N., 2,50; G. B., Leiden, 1,—: Wed. C. P., Wasse naar, 1,—; H. R., Leiden, 1, Weel. G. H. van O., Leimuiden, f 1, N. N., Leiden, f 1,J. O., Leiden, 1,Fam. v. d. M. f 7,50; Zoeter- woudc, 2,50; N. N„ Zoeterwoude, 2,50; Fam. P. K., Leiden, 5, Totaal 25,50. Giften kunnen afgegeven worden aan onze loketten of op de giro van de Leidse Courant (103003) niet op het strookje vermelden: Voor de her bouw van Cadier en Keer. Marktberichten WOERDEN. 24 Maart. Kaas. Aangevoerd 6 partijen. Prijzen 1ste soort 2.152.23, extra kwaliteit tot 2.30 per kg. Handel kalm. Z Werkster gevraagd voor 2 a 3 dagen per week. Ti- boel Siegenbeekstraat 15. de vele verdiensten van de jubilaris voor het bedrijf schetste, terwijl hij ook woorden van waardering sprak voor de vele arbeid, verricht ten dienste van de leerling-opleiding. Na mens de Mij. voor Nijverheid en Handel speldje hij de jubilaris de ver guld-zilveren medaille der Mij. op de borst. Vanzelfsprekend bleef het hier niet bij en na de jubilaris de tradi tionele enveloppe met inhoud te heb ben overhandigd wenste spr. hem nog vele jaren in dienst der N.V. Na mens het personeel voerde de heer O. Krap het woord. Ook hij uitte zijn dank voor wat de jubilaris voor be drijf en personeel is geweest. Na mens het personeel bood hij een prachtige vulpenset aan. Vervolgens sprak namens de bovenafd. de heer Binnenkamp, oudste N.R.M.'er dienstjaren. Ook hij had voor de ju bilaris woorden van waardering en bewondering. Namens de afd. bood hij een schemerlamp en een boek werk aan. Nadat namens de etserij en na-etserij de heer Joh. Jasper nog een prachtige fruitmand had aange boden en ook mevr. Grommé door het aanbieden van een keurig bou quet bloemen niet vergeten was, melden Vrijdagavond tus sen 7.30 en 8.30 uur. Mevr. NautaBarge, Boerhaave- laan 6. Leiden. 773$ Z Nette Werkster gevr., 4 halve dagen per week, liefst Maandag. Woensdag, Donderdag en Vrijdag v.m. Sitterlaan 57, Leiden. Z Nette Bediende gevr. 1620 iaar. Groente- en fruitbedrijf Den Deyl, van Zuylen van Nijeveltstraat 1 Wassenaar. 7727 Z Tuindersknecht direct gevraagd, ook genegen de veilingschuit te varen. Tuin Vlietweg 6, Zoeterwoude. Zich melden N. v. Schie. Meer en Geerweg 27 te Stompwijk 7724 Z Flinke hulp in de huish. gevraagd voor de dag, of voor dag en nacht. Goed loon. Aanmelden: Regen- tesselaan 26. Oegstgeest. WIJ ZOEKEN VOOR ONS BEDRIJF EEN voor Wijk- en Winkelwerk. Brieven aan: LEVENSMIDDELENBEDRIJF „DE TOREN" Westeinde 25, Roelofarendsveen. GEVRAAGD: leeftijd pim. 17 jaar. Sollicitaties met vermelding van verlangd salaris en eventuele referenties te richten aan het Bureau van dit blad onder no. 7741. Z Flink zelfst. R.K. Meisje gevraagd per 1 of 15 April a.s. voor d. en n. in Gel ders gezin m. schoolg. kin deren. Goed loon. Huisel. verkeer. Mevr. Versteeg. Herenstr. 10, Voorburg. Tel. 778076. 7626 Z Assistente in de huish. biedt zich aan. Brieven on der no. 1967 Bureau van dit blad. Z Net eerlijk R.K. Meisje gevraagd, door bijzondere omstandigheden van de te genwoordige, die geheel zelfstandig de huishouding kan doen in zakengezin. Hoog loon. Brieven J. Th. Hooymans, Damlaan 15, Leidschendam. 1898 Z Te huur voor bruilof ten en partijen onze gezel lige zaal, met gebruik van vrije keuken, serviezen enz.: zeer billijke zaalhuur A. de Groot, Plantage 2: bespreek vroegtijdig. Z Ambtenaar zoekt on- gem. kamer of kamers. Brieven onder no 1966 bu reau van dit blad. Z Aangeboden door ver trek Philips Radio ƒ32.50. stofzuiger op slee 125 Volt f 30.prima zuigend. Langebrug 7A. 1970 Z Te koop: Opel Olympia 1940, k.k. met kentekenbe wijs, in- en uitwendig in prima staat. Geen oliever- bruik. Rijn en Schiekade 65. Leiden. Tel. 30710. Z Gevraagd: alle Sier- teeltvergunningen Jan.- Dec., ook periodieke. Aan geboden Tuinbouw teelt-- vergunnin m, c.v. N. Bak ker Hzn., Roelofarends veen K 1713 no 487. Z Heel huis bev. voor- en achterkamer, plaats, 3 ka mers boven. Vrij uitzicht omtrek Maredijk, huur 7.20, voor ben. huis Kooi- kwartier huur tot 6.50. Brieven onder no. 1948 bu reau van dit blad. Z Sierteeltvergunningen Jaarteelt, Periode van warme en koude kas of bak. Bloemisterij A. of B. In- en verkoop J. Eist- geest, Zuideinde 99A, Roe lofarendsveen. Telef. 291 K 1713. Z Door A.N.W.B. erkend Auto- en Motorrijschool, biedt u de lessen aan voor personenwagen 5.00 p. uur. vrachtwagen 7.00 p uur. motorrijwiel Jawa 5,00 per uur. Goedgekeurd en ver zekerd materiaal. Tel. 20236

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3